Øvelse 0.2.2x: Benægt negative spørgsmål

Som input får du negative spørgsmål af typen Ippassaq (i går) :: sted :: interrogativ + 2Sg. Benægt og svar positivt med Naamik, …. For at benægte skal du bruge den positive form af verbet.

Ex:
Ippassaq Katuami tiitunngilatit? (Drak du ikke te i Katuaq i går? (= var du tedrikke-fri?))
Naamik, ippassaq Katuami tiitorpunga. (Nej, jeg drak te i Katuaq i går.)

Tryk på for at afspille lyden, på for at tjekke svaret, på for at høre løsningen, eller på for at vise løsningen.

Ippassaq Royal Greenlandimi tiiorusunngilatit?

Ippassaq Sisimiuni Arnannguunngilatit?

Ippassaq Aasianni Qaanaarmioorusunngikkaluarpit?

Ippassaq Paamiuni sulinngikkaluarpit?

Ippassaq Sisimiuni Egedeorusunngilatit?

Ippassaq Qaanaami Upernavimmioorusunngikkaluarpit?

Ippassaq Katuami whiskyqanngikkaluarpit?

Ippassaq Sisimiuni Aviaajaarusunngilatit?

Ippassaq Nuummi whiskyqanngikkaluarpit?

Ippassaq Sisimiuni Aasiammiuunngilatit?

Ippassaq Sisimiuni Aasiammioorusunngilatit?

Ippassaq Uummannami nuliaqarusunngilatit?

Ippassaq Paamiuni utoqqatsinngikkaluarpit?

Ippassaq Pituffimmi tiiorusunngilatit?

Ippassaq Qaanaami pizzatunngikkaluarpit?

Ippassaq Royal Greenlandimi Maliorusunngikkaluarpit?

Ippassaq Aasianni Tasiilarmiuunngikkaluarpit?

Ippassaq Uummannami nuliaqanngikkaluarpit?

Ippassaq Pituffimmi Upernavimmiuunngikkaluarpit?

Ippassaq Maniitsumi Aputsiaanngikkaluarpit?

Ippassaq Nanortalimmi Maniitsormioorusunngikkaluarpit?

Ippassaq Kangerlussuarmi ilinniarusunngilatit?

Ippassaq Naalakkersuisuni nuliaqanngikkaluarpit?

Ippassaq Qaanaami Pituffimmiuunngilatit?

Ippassaq Upernavimmi Kangerlussuarmioorusunngilatit?