Øvelse 0.3.2x: Benægt negative spørgsmål

Som input får du negative spørgsmål af typen Ippassaq (i går) :: sted :: interrogativ + 2Sg. Benægt og svar positivt med Naamik, …. For at benægte skal du bruge den positive form af verbet.

Ex:
Ippassaq Sisimiunut tikinngilatit? (Nåede du ikke til Sisimiut i går? (= ingen ankomst))
Naamik, ippassaq Sisimiunut tikippunga. (Nej, jeg nåede frem til Sisimiut i går.)

Tryk på for at afspille lyden, på for at tjekke svaret, på for at høre løsningen, eller på for at vise løsningen.

Ippassaq Ilisimatusarfimmit aallarusunngikkaluarpit?

Ippassaq Katuamit aallanngilatit?

Ippassaq Pisiffimmut aallarusunngikkaluarpit?

Ippassaq Paamiunut tikikkusunngilatit?

Ippassaq Danmarkimit tikinngikkaluarpit?

Ippassaq Qaqortumut aallanngilatit?

Ippassaq Katuamit tikinngikkaluarpit?

Ippassaq Royal Greenlandimit aallanngikkaluarpit?

Ippassaq Paamiunut tikinngikkaluarpit?

Ippassaq Sisimiunit aallanngilatit?

Ippassaq Nunatta Atuagaateqarfianit tikikkusunngilatit?

Ippassaq Naalakkersuisunit aallarusunngilatit?

Ippassaq Ilisimatusarfimmut tikinngikkaluarpit?

Ippassaq Nanortalimmut aallanngilatit?

Ippassaq Maniitsumit tikinngilatit?

Ippassaq Tasiilamut aallanngilatit?

Ippassaq Uummannamut tikikkusunngikkaluarpit?

Ippassaq Nunatta Atuagaateqarfianut tikinngilatit?

Ippassaq Pituffimmut aallanngikkaluarpit?

Ippassaq Upernavimmut aallarusunngikkaluarpit?

Ippassaq Qaanaamut tikikkusunngikkaluarpit?

Ippassaq Tasiilamut aallarusunngikkaluarpit?

Ippassaq Paamiunit aallanngikkaluarpit?

Ippassaq Nanortalimmit aallarusunngikkaluarpit?

Ippassaq Paamiunut tikikkusunngikkaluarpit?