Øvelse 0.3.2x: Benægt negative spørgsmål

Som input får du negative spørgsmål af typen Ippassaq (i går) :: sted :: interrogativ + 2Sg. Benægt og svar positivt med Naamik, …. For at benægte skal du bruge den positive form af verbet.

Ex:
Ippassaq Sisimiunut tikinngilatit? (Nåede du ikke til Sisimiut i går? (= ingen ankomst))
Naamik, ippassaq Sisimiunut tikippunga. (Nej, jeg nåede frem til Sisimiut i går.)

Tryk på for at afspille lyden, på for at tjekke svaret, på for at høre løsningen, eller på for at vise løsningen.

Ippassaq Royal Greenlandimit tikikkusunngilatit?

Ippassaq Nanortalimmit aallanngikkaluarpit?

Ippassaq Nunatta Atuagaateqarfianit aallanngikkaluarpit?

Ippassaq Royal Greenlandimit tikikkusunngikkaluarpit?

Ippassaq Nuummit aallanngilatit?

Ippassaq Paamiunit tikikkusunngikkaluarpit?

Ippassaq Tasiilamut aallanngilatit?

Ippassaq Naalakkersuisunut aallarusunngikkaluarpit?

Ippassaq Kangerlussuarmit tikikkusunngilatit?

Ippassaq Pisiffimmit tikikkusunngikkaluarpit?

Ippassaq Nuummut aallanngikkaluarpit?

Ippassaq Qaanaamut aallarusunngilatit?

Ippassaq Royal Greenlandimut tikikkusunngilatit?

Ippassaq Paamiunit aallanngilatit?

Ippassaq Qaqortumit tikikkusunngilatit?

Ippassaq Qaqortumit aallarusunngikkaluarpit?

Ippassaq Nunatta Atuagaateqarfianut tikinngikkaluarpit?

Ippassaq Upernavimmit tikikkusunngikkaluarpit?

Ippassaq Ilisimatusarfimmut tikinngikkaluarpit?

Ippassaq Uummannamut aallanngilatit?

Ippassaq Maniitsumit aallarusunngikkaluarpit?

Ippassaq Upernavimmit tikikkusunngilatit?

Ippassaq Upernavimmut aallarusunngikkaluarpit?

Ippassaq Nanortalimmit aallarusunngilatit?

Ippassaq Katuamut tikikkusunngilatit?