Øvelse 0.6x: I morgen

Som input får spørgsmål af typen Ippassaq (i går) :: objekt :: sted :: interrogativ + 2Sg. Benægt og sig, at det gør du i morgen. Start svarende med Naamik, aqaguli…

Ex:
Ippassaq Arnannguaq Katuami ilinniartippiuk? (Underviste du Arnannguaq i Katuaq i går?)
Naamik, aqaguli Arnannguaq Katuami ilinniartissavara. (Nej, men jeg underviser Arnannguaq i Katuaq i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, på for at tjekke svaret, på for at høre løsningen, eller på for at vise løsningen.

Ippassaq Aviaaja Narsami takuiuk?

Ippassaq Arnannguaq Aasianni takorusuppiuk?

Ippassaq Malik Aasianni takorusuppiuk?

Ippassaq Aputsiaq Aasianni takuiuk?