Øvelse 0.6x: I morgen

Som input får spørgsmål af typen Ippassaq (i går) :: objekt :: sted :: interrogativ + 2Sg. Benægt og sig, at det gør du i morgen. Start svarende med Naamik, aqaguli…

Ex:
Ippassaq Arnannguaq Katuami ilinniartippiuk? (Underviste du Arnannguaq i Katuaq i går?)
Naamik, aqaguli Arnannguaq Katuami ilinniartissavara. (Nej, men jeg underviser Arnannguaq i Katuaq i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, på for at tjekke svaret, på for at høre løsningen, eller på for at vise løsningen.

Ippassaq Aputsiaq Upernavimmi ilinniartippiuk?

Ippassaq Aviaaja Katuami ilinniartikkusuppiuk?

Ippassaq Aviaaja Paamiuni takuiuk?

Ippassaq Nuka Tasiilami takorusuppiuk?

Ippassaq Malik Paamiuni takorusuppiuk?

Ippassaq Malik Upernavimmi ilinniartikkusuppiuk?

Ippassaq Arnannguaq Maniitsumi naapippiuk?

Ippassaq Malik Qaanaami naapikkusuppiuk?

Ippassaq Arnannguaq Upernavimmi naapippiuk?