Øvelse 2.8x: Øv NIQ

Øv det abstrakte nomen, NIQ. Forstå og gentag sætningen og omsæt den til formen "Jeg refererer til min <det forhold, som er udtrykt i verbet>". Tilføj pronominet taanna for at gøre den nye sætning lidt mere mundret.

Ex:
Ilisimatusarfimmi sulerusukkaluarpunga. (Jeg ville ellers gerne arbejde på Ilisimatusarfik.) => Ilisimatusarfimmi sulerusukkaluarnera taanna pivara. (Jeg refererer til den lyst, jeg ellers havde til at arbejde på Ilisimatusarfik.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniarusuttanngilanga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniarusuttannginnera taanna eqqaamavara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+GUSUP+Sem/wish+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+GUSUP+Sem/wish+TAR+NNGIT+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfimmi sulilaanngilanga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfimmi sulilaannginnera taanna eqqaamalaarusunngikkaluarpara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
suli+Sem/work+LAAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
suli+Sem/work+LAAR+NNGIT+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfimmi tiitulaartassagaluarpunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfimmi tiitulaartassagaluarnera taanna eqqaamalaarusunngilara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
tii+Sem/drink+TUR+LAAR+TAR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
tii+Sem/drink+TUR+LAAR+TAR+SSA+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Pisiffimmi sulilaartassanngikkaluarpunga ⇒ Pisiffimmi sulilaartassanngikkaluarnera taanna eqqaamavara
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LAAR+TAR+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LAAR+TAR+SSA+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+V+Ind+1Sg+3SgO
Katuami ataasinnguartortariaqartanngilanga ⇒ Katuami ataasinnguartortariaqartannginnera taanna eqqaamalaaraluarpara
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
⇒
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Royal Greenlandimi whiskytulaarsimavunga ⇒ Royal Greenlandimi whiskytulaarsimanera taanna eqqaamarusukkaluarpara
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
whisky+Sem/drink-h+TUR+LAAR+SIMA+V+Ind+1Sg
⇒
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
whisky+Sem/drink-h+TUR+LAAR+SIMA+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+GUSUP+Sem/wish+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Katuami tiitulaartassanngilanga ⇒ Katuami tiitulaartassannginnera taanna eqqaamagaluarpara
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
tii+Sem/drink+TUR+LAAR+TAR+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg
⇒
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
tii+Sem/drink+TUR+LAAR+TAR+SSA+NNGIT+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nunatta Atuagaateqarfiani sulilaarusunngikkaluarpunga ⇒ Nunatta Atuagaateqarfiani sulilaarusunngikkaluarnera taanna eqqaamalaarusussimavara
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
suli+Sem/work+LAAR+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
suli+Sem/work+LAAR+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GUSUP+Sem/wish+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfimmi sulilaartassanngilanga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfimmi sulilaartassannginnera taanna eqqaamalaaraluarpara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
suli+Sem/work+LAAR+TAR+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
suli+Sem/work+LAAR+TAR+SSA+NNGIT+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniartaraluarpunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniartaraluarnera taanna eqqaamalaanngilara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+TAR+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Naalakkersuisuni ataasinnguartortarpunga ⇒ Naalakkersuisuni ataasinnguartortarnera taanna eqqaamarusunngikkaluarpara
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+TAR+V+Ind+1Sg
⇒
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+TAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nunatta Atuagaateqarfiani whiskytulaartarpunga ⇒ Nunatta Atuagaateqarfiani whiskytulaartarnera taanna eqqaamalaarusunngikkaluarpara
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
whisky+Sem/drink-h+TUR+LAAR+TAR+V+Ind+1Sg
⇒
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
whisky+Sem/drink-h+TUR+LAAR+TAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Royal Greenlandimi whiskytulaartanngikkaluarpunga ⇒ Royal Greenlandimi whiskytulaartanngikkaluarnera taanna eqqaamalaarusunngikkaluarpara
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
whisky+Sem/drink-h+TUR+LAAR+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
whisky+Sem/drink-h+TUR+LAAR+TAR+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Royal Greenlandimi tiitorusuttanngikkaluarpunga ⇒ Royal Greenlandimi tiitorusuttanngikkaluarnera taanna eqqaamalaarpara
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
tii+Sem/drink+TUR+GUSUP+Sem/wish+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
tii+Sem/drink+TUR+GUSUP+Sem/wish+TAR+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarni whiskytorsimavunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfippassuarni whiskytorsimanera taanna eqqaamalaanngilara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Lok+Pl
whisky+Sem/drink-h+TUR+SIMA+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Lok+Pl
whisky+Sem/drink-h+TUR+SIMA+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilisimatusarfimmi ilinniaraluarpunga ⇒ Ilisimatusarfimmi ilinniaraluarnera taanna eqqaamalaanngikkaluarpara
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilisimatusarfimmi ilinnialaartarpunga ⇒ Ilisimatusarfimmi ilinnialaartarnera taanna eqqaamalaarusunngikkaluarpara
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LAAR+TAR+V+Ind+1Sg
⇒
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LAAR+TAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarni tiitortariaqanngikkaluarpunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfippassuarni tiitortariaqanngikkaluarnera taanna eqqaamasimavara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Lok+Pl
tii+Sem/drink+TUR+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Lok+Pl
tii+Sem/drink+TUR+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfimmi whiskytortariaqarsimavunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfimmi whiskytortariaqarsimanera taanna eqqaamarusuppara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
whisky+Sem/drink-h+TUR+TARIAQAR+Sem/must+SIMA+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
whisky+Sem/drink-h+TUR+TARIAQAR+Sem/must+SIMA+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfinni ilinniartariaqarpunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfinni ilinniartariaqarnera taanna eqqaamasimavara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+TARIAQAR+Sem/must+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarni tiitortariaqassagaluarpunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfippassuarni tiitortariaqassagaluarnera taanna eqqaamalaarusukkaluarpara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Lok+Pl
tii+Sem/drink+TUR+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Lok+Pl
tii+Sem/drink+TUR+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GUSUP+Sem/wish+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Royal Greenlandimi sulilaarusuttanngikkaluarpunga ⇒ Royal Greenlandimi sulilaarusuttanngikkaluarnera taanna eqqaamalaanngikkaluarpara
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LAAR+GUSUP+Sem/wish+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LAAR+GUSUP+Sem/wish+TAR+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarni sulisarpunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfippassuarni sulisarnera taanna eqqaamarusussimavara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Lok+Pl
suli+Sem/work+TAR+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Lok+Pl
suli+Sem/work+TAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+GUSUP+Sem/wish+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfinni tiitulaartassanngilanga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfinni tiitulaartassannginnera taanna eqqaamarusunngilara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
tii+Sem/drink+TUR+LAAR+TAR+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
tii+Sem/drink+TUR+LAAR+TAR+SSA+NNGIT+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Pisiffimmi ataasinnguartulaartanngikkaluarpunga ⇒ Pisiffimmi ataasinnguartulaartanngikkaluarnera taanna eqqaamalaarpara
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+LAAR+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+LAAR+TAR+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Royal Greenlandimi whiskytulaartaraluarpunga ⇒ Royal Greenlandimi whiskytulaartaraluarnera taanna eqqaamarusuppara
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
whisky+Sem/drink-h+TUR+LAAR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
whisky+Sem/drink-h+TUR+LAAR+TAR+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilisimatusarfinni whiskytulaanngikkaluarpunga ⇒ Ilisimatusarfinni whiskytulaanngikkaluarnera taanna eqqaamalaarusuppara
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
whisky+Sem/drink-h+TUR+LAAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
whisky+Sem/drink-h+TUR+LAAR+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfinni sulilaarusuttaraluarpunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfinni sulilaarusuttaraluarnera taanna eqqaamanngilara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
suli+Sem/work+LAAR+GUSUP+Sem/wish+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
suli+Sem/work+LAAR+GUSUP+Sem/wish+TAR+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfimmi sulisariaqarsimavunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfimmi sulisariaqarsimanera taanna eqqaamalaarsimavara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
suli+Sem/work+TARIAQAR+Sem/must+SIMA+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
suli+Sem/work+TARIAQAR+Sem/must+SIMA+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilisimatusarfinni ilinnialaaraluarpunga ⇒ Ilisimatusarfinni ilinnialaaraluarnera taanna eqqaamanngikkaluarpara
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LAAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LAAR+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilisimatusarfimmi whiskytulaartanngilanga ⇒ Ilisimatusarfimmi whiskytulaartannginnera taanna eqqaamalaarusuppara
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
whisky+Sem/drink-h+TUR+LAAR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
⇒
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
whisky+Sem/drink-h+TUR+LAAR+TAR+NNGIT+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Sg+3SgO
Royal Greenlandimi ataasinnguartulaarusussagaluarpunga ⇒ Royal Greenlandimi ataasinnguartulaarusussagaluarnera taanna eqqaamalaaraluarpara
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+LAAR+GUSUP+Sem/wish+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+LAAR+GUSUP+Sem/wish+SSA+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilisimatusarfinni ilinnialaartassanngikkaluarpunga ⇒ Ilisimatusarfinni ilinnialaartassanngikkaluarnera taanna eqqaamalaarusunngikkaluarpara
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LAAR+TAR+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LAAR+TAR+SSA+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilisimatusarfimmi sulilaassanngikkaluarpunga ⇒ Ilisimatusarfimmi sulilaassanngikkaluarnera taanna eqqaamalaarpara
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LAAR+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LAAR+SSA+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Pisiffimmi ilinnialaartassanngikkaluarpunga ⇒ Pisiffimmi ilinnialaartassanngikkaluarnera taanna pivara
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LAAR+TAR+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LAAR+TAR+SSA+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
pi+Sem/relate+V+Ind+1Sg+3SgO
Naalakkersuisuni tiitulaartassanngilanga ⇒ Naalakkersuisuni tiitulaartassannginnera taanna eqqaamarusunngikkaluarpara
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
tii+Sem/drink+TUR+LAAR+TAR+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg
⇒
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
tii+Sem/drink+TUR+LAAR+TAR+SSA+NNGIT+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarni ilinniarsimavunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfippassuarni ilinniarsimanera taanna eqqaamalaarusussimavara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+SIMA+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+SIMA+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GUSUP+Sem/wish+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfinni ilinniarusunngilanga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfinni ilinniarusunnginnera taanna eqqaamalaarusuppara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Sg+3SgO
Royal Greenlandimi ataasinnguartortariaqarpunga ⇒ Royal Greenlandimi ataasinnguartortariaqarnera taanna eqqaamalaarpara
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+1Sg
⇒
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+TARIAQAR+Sem/must+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfinni ilinniartariaqartarpunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfinni ilinniartariaqartarnera taanna pivara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
pi+Sem/relate+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfinni tiitulaartassanngilanga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfinni tiitulaartassannginnera taanna eqqaamanngikkaluarpara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
tii+Sem/drink+TUR+LAAR+TAR+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
tii+Sem/drink+TUR+LAAR+TAR+SSA+NNGIT+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfimmi ataasinnguartussagaluarpunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfimmi ataasinnguartussagaluarnera taanna eqqaamarusussimavara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+SSA+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+GUSUP+Sem/wish+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilisimatusarfimmi whiskytulaartarpunga ⇒ Ilisimatusarfimmi whiskytulaartarnera taanna eqqaamasimavara
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
whisky+Sem/drink-h+TUR+LAAR+TAR+V+Ind+1Sg
⇒
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
whisky+Sem/drink-h+TUR+LAAR+TAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
Royal Greenlandimi tiitorusussagaluarpunga ⇒ Royal Greenlandimi tiitorusussagaluarnera taanna eqqaamagaluarpara
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
tii+Sem/drink+TUR+GUSUP+Sem/wish+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
tii+Sem/drink+TUR+GUSUP+Sem/wish+SSA+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniarsimavunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniarsimanera taanna eqqaamagaluarpara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+SIMA+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+SIMA+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Naalakkersuisuni tiitortariaqanngikkaluarpunga ⇒ Naalakkersuisuni tiitortariaqanngikkaluarnera taanna eqqaamanngilara
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
tii+Sem/drink+TUR+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
tii+Sem/drink+TUR+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilisimatusarfinni ilinniartariaqassagaluarpunga ⇒ Ilisimatusarfinni ilinniartariaqassagaluarnera taanna eqqaamalaanngilara
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfinni ataasinnguartunngilanga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfinni ataasinnguartunnginnera taanna eqqaamalaaraluarpara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+NNGIT+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+NNGIT+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nunatta Atuagaateqarfiani ataasinnguartunngikkaluarpunga ⇒ Nunatta Atuagaateqarfiani ataasinnguartunngikkaluarnera taanna eqqaamalaarsimavara
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilisimatusarfimmi ataasinnguartortariaqassagaluarpunga ⇒ Ilisimatusarfimmi ataasinnguartortariaqassagaluarnera taanna eqqaamalaarusunngikkaluarpara
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfimmi ataasinnguartortariaqartaraluarpunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfimmi ataasinnguartortariaqartaraluarnera taanna eqqaamalaarusuppara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfimmi whiskytorsimavunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfimmi whiskytorsimanera taanna eqqaamarusuppara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
whisky+Sem/drink-h+TUR+SIMA+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
whisky+Sem/drink-h+TUR+SIMA+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilisimatusarfimmi tiitulaassagaluarpunga ⇒ Ilisimatusarfimmi tiitulaassagaluarnera taanna eqqaamarusussimavara
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
tii+Sem/drink+TUR+LAAR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
tii+Sem/drink+TUR+LAAR+SSA+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+GUSUP+Sem/wish+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
Royal Greenlandimi sulisanngikkaluarpunga ⇒ Royal Greenlandimi sulisanngikkaluarnera taanna eqqaamalaaraluarpara
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+TAR+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilisimatusarfinni ataasinnguartortariaqartanngikkaluarpunga ⇒ Ilisimatusarfinni ataasinnguartortariaqartanngikkaluarnera taanna eqqaamalaaraluarpara
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nunatta Atuagaateqarfiani ataasinnguartulaanngikkaluarpunga ⇒ Nunatta Atuagaateqarfiani ataasinnguartulaanngikkaluarnera taanna eqqaamalaanngikkaluarpara
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+LAAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+LAAR+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarni whiskytulaanngikkaluarpunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfippassuarni whiskytulaanngikkaluarnera taanna eqqaamagaluarpara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Lok+Pl
whisky+Sem/drink-h+TUR+LAAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Lok+Pl
whisky+Sem/drink-h+TUR+LAAR+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarni ilinnialaarusuttaraluarpunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfippassuarni ilinnialaarusuttaraluarnera taanna eqqaamarusunngikkaluarpara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LAAR+GUSUP+Sem/wish+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LAAR+GUSUP+Sem/wish+TAR+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfinni tiitortarpunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfinni tiitortarnera taanna pivara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
tii+Sem/drink+TUR+TAR+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
tii+Sem/drink+TUR+TAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
pi+Sem/relate+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfinni ataasinnguartulaassagaluarpunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfinni ataasinnguartulaassagaluarnera taanna eqqaamalaarusunngikkaluarpara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+LAAR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+LAAR+SSA+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Royal Greenlandimi ataasinnguartorusuttaraluarpunga ⇒ Royal Greenlandimi ataasinnguartorusuttaraluarnera taanna eqqaamalaarpara
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GUSUP+Sem/wish+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GUSUP+Sem/wish+TAR+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nunatta Atuagaateqarfiani ataasinnguartortariaqartanngikkaluarpunga ⇒ Nunatta Atuagaateqarfiani ataasinnguartortariaqartanngikkaluarnera taanna eqqaamalaarusunngikkaluarpara
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfinni ilinnialaarusuppunga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfinni ilinnialaarusunnera taanna pivara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LAAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LAAR+GUSUP+Sem/wish+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
pi+Sem/relate+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilisimatusarfinni whiskytulaartaraluarpunga ⇒ Ilisimatusarfinni whiskytulaartaraluarnera taanna eqqaamanngilara
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
whisky+Sem/drink-h+TUR+LAAR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
whisky+Sem/drink-h+TUR+LAAR+TAR+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilinniarnertuunngorniarfimmi ataasinnguartortanngilanga ⇒ Ilinniarnertuunngorniarfimmi ataasinnguartortannginnera taanna eqqaamavara
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
⇒
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+TAR+NNGIT+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+V+Ind+1Sg+3SgO
Katuami ataasinnguartulaarusunngikkaluarpunga ⇒ Katuami ataasinnguartulaarusunngikkaluarnera taanna eqqaamasimavara
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+LAAR+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+LAAR+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilisimatusarfinni ataasinnguartulaanngikkaluarpunga ⇒ Ilisimatusarfinni ataasinnguartulaanngikkaluarnera taanna eqqaamarusunngilara
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+LAAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+LAAR+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+GUSUP+Sem/wish+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Royal Greenlandimi sulilaarusuttanngilanga ⇒ Royal Greenlandimi sulilaarusuttannginnera taanna eqqaamalaarusukkaluarpara
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LAAR+GUSUP+Sem/wish+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
⇒
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LAAR+GUSUP+Sem/wish+TAR+NNGIT+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GUSUP+Sem/wish+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Royal Greenlandimi tiitulaartanngikkaluarpunga ⇒ Royal Greenlandimi tiitulaartanngikkaluarnera taanna eqqaamalaarusukkaluarpara
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
tii+Sem/drink+TUR+LAAR+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
tii+Sem/drink+TUR+LAAR+TAR+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GUSUP+Sem/wish+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ilisimatusarfinni tiitulaanngikkaluarpunga ⇒ Ilisimatusarfinni tiitulaanngikkaluarnera taanna eqqaamalaaraluarpara
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
tii+Sem/drink+TUR+LAAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
⇒
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Pl
tii+Sem/drink+TUR+LAAR+NNGIT+GALUAR+NIQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
TA+una+Pron+Abs+Sg
eqqaama+Sem/remember+LAAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO