Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Naalakkersuisunit tikikkiartussaagut.
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfinnguami pinianngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanat Upernavimmut taamani aallarput.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+V+Ind+3Pl
.
Najugarpassuarnit angerlariartorsinnaanngikkaluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisuinnaat ilinniarnertuunngorniarfinnguamut taamani ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuuginnarinngisat mittarfinnguarinngisanut ullumi whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Danmarkimi atuariartussagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Pituffimmi taajartorsinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfimmi ilinniartikkiartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qaqortumit angerlalissagaluarpunga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Inunnguarinngisat Uummannamut ullumi ataasinnguartoriartoraluarput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Anaanannguit Kangerlussuarmut ullumi whiskytoriartoraluarput.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Nanortalimmi naapissinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlerpassuarinngisat pisiniarfinnguanut ullumi whiskytoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisorinngisat pisiniarfinnguarinngisanut ullumi pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuut pisiniarfiginngisamut ullumi pizzaannartoriartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorinngisat Narsamut ippassaq aallarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Danmarkimi taajartorsinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Kalaallit Nunaanni atoriartorsinnaassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
ator+Sem/use+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qallunaarpassuit Tasiilamut taamani pizzaannartoriartorput.
qallunaaq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Nukappiarannguit Aasiannut massakkut ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Kalaallit Nunaanni eqqaamajartussagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nalunngisat pisiniarfiginngisamut ippassaq whiskytoriartorput.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Nukarlerinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut ippassaq whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukarleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angajullinnguit Narsamut ullumi aallarput.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuuginnaat Tasiilamut ullumi aallanngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inuppassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut massakkut aallarniaraluarput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfinnguami asaniassavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfimmit tikissinnaasanngikkaluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Oqaasilerisut pisiniarfinnguarinngisamut massakkut ataasinnguartoriartorsinnaapput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfinnguami takussanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanat ilinniarnertuunngorniarfigisanngisanut ullumi aallarniaraluarput.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Katuamit angerlariartortanngilanga.
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi mittarfinnguami naapissinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfiinnarmit tikikkiartunngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Inuppassuarinngisat Qaqortumut taamani ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Inuppassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfimmut ullumi pizzatoriartunngillat.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikittariaqassaanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisorinngisat mittarfiginngisanut ullumi whiskytoriartunngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Najugaannarmit tikikkiartussagaluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfinnguamit tikikkiartunngilanga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfippassuarnit angerlariartortarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Meeraannaat ilinniarnertuunngorniarfinnguamut taamani ataasinnguaannartoriartoraluarput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Kalaaliinnaat Nunatta Atuagaateqarfianut ullumi ataasinnguaannartoriartorsinnaapput.
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Meeqqat pisiniarfiginngisanut ullumi tiitoriartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi taalissavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Maniitsumit angerlarpugut.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+V+Ind+1Pl
.
Pisiffimmit tikikkiartorsinnaavunga.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Sg
.
Kalaallit Nunaannit tikinniartaraluarpugut.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Qallunaarpassuit Tasiilamut ullumi pizzaannartoriartorput.
qallunaaq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Kalaaliinnaat ilinniarnertuunngorniarfimmut ullumi aallarsinnaanngillat.
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Kalaalinnguit Narsarsuarmut ippassaq pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartut mittarfiginngisamut taamani ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartorpassuit pisiniarfinnguarisanngisamut massakkut pizzaannartoriartunngillat.
ilinniartoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit angerlariartorsinnaassagaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Nukarlinnguarinngisat Qaqortumut ippassaq aallarniaraluarput.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartut pisiniarfigisanngisanut ippassaq pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Meeraannarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguanut ullumi pizzarpassuartoriartorput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi taajartussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qallunaaginnaat pisiniarfinnguarinngisamut massakkut aallariartorsinnaanngikkaluarput.
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit angerlartanngilanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfimmit tikinniarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Nuummi ilinniartikkiartussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfiinnarmit tikilertaraluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi Kalaallit Nunaanni ilinniartilissagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
ilinniartip+Sem/teach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qallunaat mittarfinnguarinngisamut ullumi aallariartoraluarput.
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Danmarkimi asajartorsinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfinnguami piartussavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuinnarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut taamani ataasinnguartoriartorput.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi sammisarissanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfimmit angerlanngilanga.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi Narsami eqqaamassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfiinnarmit tikinniaraluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Katuamit tikikkiartorsinnaasarpugut.
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi Kangerlussuarmi eqqaamasinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugaannarmit angerlarniassagaluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartuinnaat ilinniarnertuunngorniarfinnguamut massakkut ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Qaanaami ilinniartikkiartorsinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi mittarfimmi atuariartussavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajulliinnarinngisat pisiniarfinnguarinngisamut massakkut ataasinnguaannartoriartorput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Paamiunit tikissinnaanngilanga.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Angajulliit Qaanaamut massakkut whiskytoriartunngillat.
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Anaanaannarinngisat Nunatta Atuagaateqarfianut ippassaq pizzarpassuartoriartoraluarput.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Qaqortumi atuarsinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukappiarannguit ilinniarnertuunngorniarfigisanngisanut taamani ataasinnguaannartoriartunngillat.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.