Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Inuinnaat mittarfigisanngisanut taamani ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisuinnaat Naalakkersuisunut massakkut pizzatoriartorsinnaanngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Anguterpassuit mittarfinnguarinngisamut ippassaq ataasinnguaannartoriartorsinnaapput.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartut pisiniarfinnut ullumi aallarniarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi mittarfimmi sammisariartorsinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inunnguarinngisat Pituffimmut taamani whiskytoriartorsinnaapput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuut pisiniarfinnguarisanngisamut ullumi pizzatoriartorsinnaanngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit tikikkiartorsinnaassagaluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi Tasiilami takujartussavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qaanaamit angerlarsinnaassaagut.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi piniarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Uummannamit angerlarniaraluarpunga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Angutaannaat pisiniarfigisanngisanut ippassaq ataasinnguaannartoriartorsinnaapput.
angut+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Anaanaginngisat mittarfinnut massakkut pizzaannartoriartoraluarput.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Upernavimmi nalulissagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Royal Greenlandimi takusinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Arnaannaat pisiniarfinnguarisanngisanut ullumi pizzarpassuartoriartorsinnaanngillat.
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Maniitsumit tikikkiartorsinnaasarpunga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfimmi nalussanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Katuamit angerlariartussagaluarpunga.
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi Kangerlussuarmi eqqaamasinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugannguamit angerlarniartanngilanga.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqaamaniassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Naalakkersuisunit angerlaraluarpugut.
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi Nanortalimmi pissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfimmit tikikkiartorsinnaanngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Inuppassuit Danmarkimut massakkut ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi pisiniarfimmi atuarsinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaallit Nunaannit tikikkiartorpunga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
tikip+Sem/reach+GIARTUR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi Narsami atuarsinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami atuassavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuuginnaat Kalaallit Nunaannut massakkut ataasinnguartoriartorsinnaanngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Maniitsumit angerlalinngilagut.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Najugannguamit angerlariartorsinnaanngilanga.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfimmit tikikkiartorsinnaavunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi Nuummi taajartorsinnaassanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Danmarkimi pisinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Narsami sammisarissanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Upernavimmi atuariartorsinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfinnguami naluniassavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Naalakkersuisunit angerlariartussaagut.
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami takussagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunnguarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnut ullumi aallariartoraluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortuinnaat Tasiilamut ullumi pizzaannartoriartorsinnaanngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukarlinnguit Ilisimatusarfimmut massakkut aallarsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisorpassuit Nunatta Atuagaateqarfianut massakkut ataasinnguarpassuartoriartorput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuuginnaat Maniitsumut taamani pizzarpassuartoriartorsinnaanngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisuinnaat ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut ippassaq aallariartoraluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Inuinnarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut taamani ataasinnguaannartoriartorput.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortuinnaat Narsamut ippassaq aallarsinnaanngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Mittarfinnguamit angerlariartortanngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Qaanaamit tikittariaqartaraluarpugut.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisunnguit pisiniarfiginngisanut ullumi pizzaannartoriartorsinnaapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Mittarfimmit angerlalinngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Mittarfiinnarmit angerlartariaqassagaluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Royal Greenlandimit tikikkiartorsinnaassaanga.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Upernavimmi nalussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilisimatusarfimmit tikikkiartortaraluarpunga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfinnguamit angerlalissagaluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Inunnguarinngisat Nanortalimmut ullumi tiitoriartorsinnaapput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Arnarpassuit mittarfiginngisanut taamani ataasinnguartoriartorput.
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Upernavimmi taasinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanarpassuarinngisat mittarfinnguarinngisamut ullumi whiskytoriartoraluarput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Qaanaamit angerlariartunngilagut.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi pisiniarfimmi pilissavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanaginngisat pisiniarfigisanngisamut ullumi whiskytoriartorput.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Meeraannaat pisiniarfinnguamut ullumi aallariartoraluarput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuut ilinniarnertuunngorniarfigisanngisamut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Narsami piartussagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisorpassuarinngisat pisiniarfinnguarinngisamut ippassaq tiitoriartorput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Narsamit tikikkiartorsinnaanngilagut.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Meeraannaat mittarfinnut massakkut whiskytoriartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Paamiunit tikinniassagaluarpunga.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani taasinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Danmarkimit angerlartariaqarpugut.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+1Pl
.
Danmarkimit angerlarpugut.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisuinnarinngisat Qaanaamut massakkut ataasinnguartoriartorput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Danmarkimit angerlarsinnaanngikkaluarpunga.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Kangerlussuarmi piartorsinnaassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartut ilinniarnertuunngorniarfinnguanut taamani ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Angutinnguit ilinniarnertuunngorniarfinnut ullumi ataasinnguaannartoriartoraluarput.
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi naapissavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Pituffimmi takussanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nanortalimmit tikittariaqassaagut.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+V+Ind+1Pl
.
Upernavimmit angerlartariaqanngilagut.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Najugannguamit angerlarniartarpunga.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+1Sg
.
Katuamit tikikkiartorsinnaassagaluarpugut.
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Maniitsumit tikissinnaassagaluarpunga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.