Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Kalaallit Nunaannit tikikkaluarpugut.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
tikip+Sem/reach+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Nalunngisarisanngisat pisiniarfiginngisanut taamani aallalinngillat.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfinnguami nalusinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuinnarinngisat Uummannamut ippassaq aallarniaraluarput.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilisimatusarfimmit tikissinnaasanngilanga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Paamiunit angerlarniaraluarpunga.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Eqqumiitsuliortuinnaat Ilisimatusarfimmut ullumi pizzannguartoriartorsinnaapput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Arnat Paamiunut ippassaq pizzaannartoriartorsinnaanngillat.
arnaq+Sem/H+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukappiararpassuit ilinniarnertuunngorniarfimmut ullumi ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngillat.
nukappiaraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukappiarannguit Paamiunut ippassaq pizzarpassuartoriartorput.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Mittarfinnguamit tikinniassagaluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi piartussavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami sammisariartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi Nanortalimmi atoriartussavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfiinnarmit angerlariartortanngilanga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Nukappiarannguit Nunatta Atuagaateqarfianut taamani pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Paamiunit tikittariaqaraluarpunga.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi Upernavimmi ilinniartilissagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angutit Nanortalimmut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
angut+Sem/H+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angajullinnguarinngisat ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut ippassaq tiitoriartorsinnaapput.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Maniitsumi nalussanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqaamasinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfimmit tikikkiartortanngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisuinnaat pisiniarfinnguarisanngisamut taamani aallariartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Kalaallit Nunaannit tikittariaqartarpugut.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+1Pl
.
Nukappiaraannaat Upernavimmut ullumi pizzaannartoriartorsinnaanngillat.
nukappiaraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfinnguamit tikissaagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SSA+V+Ind+1Pl
.
Kalaallit Royal Greenlandimut ippassaq pizzatoriartunngillat.
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Mittarfiinnarmit angerlalertanngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartunnguit Nanortalimmut taamani ataasinnguartoriartoraluarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nuummit tikissagaluarpugut.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Anaanaannaat mittarfimmut taamani pizzarpassuartoriartorsinnaanngillat.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukarlerpassuarinngisat Royal Greenlandimut ippassaq whiskytoriartoraluarput.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisorinngisat Tasiilamut taamani pizzatoriartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Upernavimmit tikissinnaasanngilagut.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Najukkamit angerlariartortaraluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Nunatta Atuagaateqarfianit angerlalertassaanga.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertoorpassuit mittarfinnguarinngisamut taamani ataasinnguartoriartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Kalaallit Nunaannit tikikkiartussaagut.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Anaanarpassuit ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut ippassaq pizzaannartoriartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfimmit angerlartarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TAR+V+Ind+1Pl
.
Angajulliinnarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Najugarpassuarnit tikikkiartussaagut.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Oqaasilerisorpassuit Narsarsuarmut ippassaq pizzatoriartorput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisut ilinniarnertuunngorniarfinnguamut taamani aallarniarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Meeraannarinngisat Narsamut taamani ataasinnguartoriartorput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Nuummi takussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullerpassuarinngisat mittarfimmut ullumi aallarsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfippassuarnit tikinniartarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+1Sg
.
Inuinnarinngisat mittarfinnut massakkut pizzannguartoriartorput.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Mittarfiinnarmit angerlartariaqartarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+1Sg
.
Angajullerpassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisanut massakkut pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Anaanarpassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfigisanngisanut ullumi pizzannguartoriartorput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfinnguamit angerlarsinnaanngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Uummannamit tikikkiartorsinnaasarpugut.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfippassuarnit angerlariartorsinnaasarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Kalaallit Nunaanni atorsinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Danmarkimi ilinniartissinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi mittarfinnguami sammisariartorsinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlerpassuit ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut ippassaq whiskytoriartorput.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Angajullerpassuit mittarfimmut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Najugaannarmit angerlariartorsinnaasaraluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfinnguami atorsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullinnguit mittarfinnguamut taamani aallariartorput.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Nukarlerinngisat mittarfigisanngisamut ullumi ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Meeraannaat pisiniarfiginngisamut taamani ataasinnguartoriartunngillat.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nanortalimmit angerlarsinnaasanngikkaluarpunga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlariartussaagut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Arnannguit mittarfigisanngisanut taamani pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilisimatusarfimmit tikissinnaasanngilagut.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Kalaaliinnaat mittarfiginngisanut taamani aallarsinnaanngikkaluarput.
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Mittarfinnguamit tikittariaqartanngilanga.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi Pituffimmi sammisarisinnaassavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi mittarfinnguami nalusinnaassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugannguamit angerlariartoraluarpunga.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit tikikkiartorsinnaasanngikkaluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Mittarfinnguamit tikikkiartorsinnaasarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg
.
Oqaasilerisunnguit pisiniarfiginngisanut ippassaq pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortuinnaat Maniitsumut massakkut ataasinnguaannartoriartoraluarput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Upernavimmi pilissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Maniitsumi naapilissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Arnarpassuit Paamiunut ullumi pizzarpassuartoriartorsinnaanngillat.
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Danmarkimi taasinnaassanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugannguamit angerlarsinnaasarpugut.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi atualissavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Eqqumiitsuliortut ilinniarnertuunngorniarfimmut massakkut aallarniaraluarput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Qaqortumi nalulissavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.