Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ilinniarnertoorinngisat Katuamut massakkut ataasinnguaannartoriartunngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit angerlarsinnaasaraluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Narsami takujartussagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertoorpassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisamut massakkut aallarnianngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisorpassuarinngisat mittarfinnut ippassaq aallariartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi mittarfinnguami nalussanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meerannguit Kalaallit Nunaannut massakkut aallarsinnaanngillat.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami asassavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Arnat ilinniarnertuunngorniarfigisanngisamut ippassaq aallarsinnaanngikkaluarput.
arnaq+Sem/H+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Narsarsuarmi sammisarissanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlariartorsinnaanngilanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Angajulliinnarinngisat Qaqortumut taamani aallalinngillat.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartunnguit Pituffimmut massakkut ataasinnguaannartoriartoraluarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Najugaannarmit tikilinngilagut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Nunatta Atuagaateqarfianit angerlariartortanngilagut.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Nalunngisarisanngisat Ilisimatusarfimmut taamani pizzatoriartorsinnaanngillat.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Mittarfiinnarmit tikissinnaanngikkaluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Kalaallit Nunaanni taassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
taa+Sem/name+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Qaqortumi nalusinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kangerlussuarmit tikilertaraluarpunga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit angerlariartorsinnaasaraluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Anguterpassuit Pisiffimmut ullumi aallanngillat.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Anguterpassuit Maniitsumut taamani ataasinnguaannartoriartorput.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisunnguit mittarfiginngisanut massakkut aallariartorput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Kalaalerpassuit pisiniarfiginngisamut ippassaq aallariartorsinnaanngillat.
kalaaleq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Meeraannarinngisat Nunatta Atuagaateqarfianut taamani aallariartorput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisut pisiniarfimmut massakkut ataasinnguartoriartoraluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angajullerinngisat Aasiannut massakkut aallariartunngillat.
angajulleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inuppassuarinngisat Uummannamut ippassaq tiitoriartorsinnaanngillat.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartuinnaat ilinniarnertuunngorniarfinnguamut taamani aallarsinnaapput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisunnguit mittarfiginngisamut massakkut ataasinnguaannartoriartoraluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Royal Greenlandimi atuariartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Upernavimmi sammisariartussavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfiinnarmit tikikkiartunngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Anaanaginngisat mittarfinnguamut ullumi whiskytoriartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Inuinnaat mittarfinnguarisanngisamut ippassaq tiitoriartorsinnaapput.
inuk+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Nukarlinnguit Upernavimmut massakkut pizzarpassuartoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami asajartussagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfinnguami naapissinnaassavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfiinnarmit angerlariartorsinnaasarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg
.
Inuppassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut massakkut aallarniaraluarput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nukarlerinngisat ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut taamani ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasiannit angerlalertaraluarpunga.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Inuppassuit pisiniarfinnut taamani whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Pituffimmit angerlariartortaraluarpugut.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Angajullerpassuit mittarfiginngisamut massakkut ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Narsamit tikinniassagaluarpunga.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Nanortalimmi pisinnaassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfiinnarmit angerlassagaluarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Nunatta Atuagaateqarfianit angerlalertarpunga.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi pisiniarfimmi naapissinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit tikissagaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi Uummannami naapikkiartorsinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qaqortumit tikikkiartussagaluarpugut.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Eqqumiitsuliortuinnaat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut massakkut tiitoriartorput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Pisiffimmit tikikkiartorsinnaasanngikkaluarpunga.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi Ilisimatusarfimmi sammisarilissavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi Upernavimmi naapissinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Royal Greenlandimit angerlariartoraluarpunga.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit tikinniarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
.
Angajullerpassuarinngisat mittarfinnut taamani pizzatoriartorput.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani ilinniartissinnaassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meeraannarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisamut massakkut pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Nanortalimmi nalussanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisorpassuarinngisat Nunatta Atuagaateqarfianut taamani pizzarpassuartoriartunngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi mittarfinnguami nalulissagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nuummit angerlartaraluarpunga.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Nukappiararpassuit mittarfinnguarisanngisamut ippassaq aallariartorsinnaanngikkaluarput.
nukappiaraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Nuummi taajartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfippassuarnit angerlarniassaagut.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi Maniitsumi atorniassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Maniitsumit angerlariartorsinnaanngilagut.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi Ilisimatusarfimmi atuarsinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaalinnguit pisiniarfiginngisamut taamani pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Tasiilami takusinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi mittarfimmi eqqaamajartorsinnaassanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kangerlussuarmit angerlassaanga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SSA+V+Ind+1Sg
.
Eqqumiitsuliortunnguit Aasiannut taamani pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Najukkamit angerlartariaqarpunga.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+1Sg
.
Oqaasilerisunnguit Narsamut massakkut pizzaannartoriartunngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Royal Greenlandimit tikittariaqartanngilagut.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Maniitsumi sammisarissanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfiinnarmit tikissinnaasaraluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfippassuarnit tikippunga.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+V+Ind+1Sg
.
Paamiunit angerlaraluarpunga.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Meerarpassuit ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut massakkut pizzarpassuartoriartoraluarput.
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Ilisimatusarfimmi atoriartorsinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Maniitsumi naapissinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullinnguarinngisat mittarfinnguarinngisamut massakkut whiskytoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.