Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Anguterpassuit mittarfimmut massakkut aallarsinnaanngikkaluarput.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Pituffimmit angerlartariaqassagaluarpunga.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Royal Greenlandimi atorsinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Maniitsumit angerlartariaqartaraluarpunga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit tikissagaluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Danmarkimi ilinniartissagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarliinnarinngisat pisiniarfimmut ippassaq pizzaannartoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Pituffimmi asajartussagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi pisiniarfinnguami asajartussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi takujartorsinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angutaannaat Maniitsumut taamani ataasinnguartoriartorsinnaapput.
angut+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Royal Greenlandimi ilinniartissinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meerannguit ilinniarnertuunngorniarfinnut massakkut ataasinnguartoriartorput.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuit Royal Greenlandimut ippassaq tiitoriartorsinnaanngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuarinngisat Qaanaamut taamani aallalerput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi pisiniarfimmi naapinniassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartut pisiniarfimmut ullumi aallarniarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Meerannguit mittarfigisanngisamut ippassaq pizzarpassuartoriartorput.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit angerlartariaqassagaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Inuinnarinngisat mittarfigisanngisamut taamani ataasinnguartoriartorsinnaanngillat.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Angajullerpassuit Katuamut massakkut ataasinnguaannartoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuuginnaat pisiniarfinnguarinngisanut ippassaq aallalinngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Danmarkimi takussanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi mittarfimmi naapikkiartorsinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Maniitsumi naapikkiartorsinnaassavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi mittarfinnguami ilinniartissinnaassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfimmit angerlariartunngilanga.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Upernavimmit tikinniartarpugut.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartuinnaat Uummannamut ullumi aallariartorput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Nukappiaraannaat mittarfigisanngisamut ullumi pizzarpassuartoriartoraluarput.
nukappiaraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilisimatusarfimmit angerlarniassagaluarpugut.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisorinngisat Tasiilamut massakkut pizzatoriartoraluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisut Pituffimmut ullumi pizzaannartoriartoraluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nukappiarannguit Qaanaamut ullumi aallarniarput.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Angajullinnguarinngisat Sisimiunut taamani ataasinnguartoriartoraluarput.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Royal Greenlandimit angerlalertaraluarpugut.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Qaqortumit angerlarsinnaassagaluarpugut.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Qaqortumit angerlartaraluarpugut.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Qaqortumit tikikkiartorsinnaanngilagut.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Tasiilamit angerlariartorsinnaasanngilagut.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Angajulliinnaat pisiniarfiginngisanut ullumi whiskytoriartunngillat.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Upernavimmit tikilertaraluarpunga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi mittarfinnguami atuarniassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pituffimmit angerlanngilagut.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Najugaannarmit tikissinnaanngilagut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Nalunngisarisanngisat Pituffimmut ullumi pizzarpassuartoriartunngillat.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pituffimmit tikittariaqanngilagut.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit tikikkiartorsinnaassagaluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Narsarsuarmit tikilinngilagut.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisuinnaat Maniitsumut taamani aallalerput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Nanortalimmi taalissagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfippassuarnit angerlarniartaraluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi Upernavimmi sammisarisinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Eqqumiitsuliortorpassuit mittarfigisanngisamut massakkut tiitoriartorsinnaanngikkaluarput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi piartorsinnaassanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfinnguami taasinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi pisiniarfinnguami takusinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi Kangerlussuarmi taajartorsinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit angerlartariaqarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+1Sg
.
Angajullerpassuarinngisat Ilisimatusarfimmut ullumi aallarsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Qaanaami atoriartorsinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugaannarmit angerlarniassaagut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisuinnarinngisat mittarfinnut taamani pizzatoriartorput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlariartorsinnaasanngikkaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Kalaallit Nunaannit angerlarniartarpugut.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+1Pl
.
Narsarsuarmit tikinniartaraluarpunga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit tikissinnaasaraluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfinnguamit tikittariaqanngilanga.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Nunatta Atuagaateqarfianit angerlalertanngilagut.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Maniitsumit angerlarsinnaasaraluarpunga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Danmarkimi taasinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfimmi piartussagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfimmi eqqaamasinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukappiaraannaat pisiniarfinnguanut ippassaq whiskytoriartorput.
nukappiaraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Mittarfippassuarnit angerlariartorsinnaasanngikkaluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfinnguami taaniassavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meerarinngisat mittarfinnut taamani aallarnianngillat.
meeraq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Meeqqat Narsamut ippassaq pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Qallunaannguit ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut taamani ataasinnguartoriartorsinnaanngillat.
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Uummannami sammisariartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuinnarinngisat Uummannamut ippassaq aallarniaraluarput.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angajullerinngisat Royal Greenlandimut ippassaq ataasinnguaannartoriartorput.
angajulleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.