Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Meerarpassuit ilinniarnertuunngorniarfinnguanut ullumi aallariartorsinnaanngikkaluarput.
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuarinngisat pisiniarfinnguarinngisamut ippassaq ataasinnguaannartoriartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi mittarfinnguami atorsinnaassavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit angerlarniartaraluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfippassuarnit angerlariartorsinnaanngikkaluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Meerarinngisat pisiniarfiginngisamut taamani aallariartorsinnaanngikkaluarput.
meeraq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisuinnaat Narsamut ullumi whiskytoriartunngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nunatta Atuagaateqarfianit tikittaraluarpunga.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
tikip+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Kalaallit Nunaannit angerlariartortarpunga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Anaanaannaat ilinniarnertuunngorniarfinnut taamani pizzatoriartorsinnaanngikkaluarput.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nukappiararpassuit Upernavimmut ippassaq tiitoriartorsinnaapput.
nukappiaraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Narsarsuarmi asajartorsinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfimmit angerlarsinnaasarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi mittarfimmi atuarniassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanaginngisat Uummannamut ullumi tiitoriartorsinnaanngikkaluarput.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Najugaannarmit angerlartariaqartanngilagut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Qallunaarpassuit ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
qallunaaq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit angerlalertaraluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunnguarinngisat pisiniarfinnut massakkut ataasinnguartoriartoraluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Kalaalinnguit mittarfinnguarisanngisamut ippassaq whiskytoriartoraluarput.
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Sisimiunit tikikkiartoraluarpugut.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Tasiilamit tikissinnaanngikkaluarpugut.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Qallunaat Pisiffimmut massakkut whiskytoriartunngillat.
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Qaqortumi sammisariartorsinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Upernavimmi takujartorsinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi pisiniarfimmi sammisariniassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaaliinnaat mittarfinnguarisanngisanut massakkut pizzatoriartorsinnaanngikkaluarput.
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Qallunaannguit mittarfinnguarisanngisamut ullumi whiskytoriartorsinnaanngillat.
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasiannit angerlarsinnaasanngilagut.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani ilinniartikkiartorsinnaassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit angerlartarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit tikinniassaanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
.
Qallunaaginnaat mittarfinnut ippassaq tiitoriartorsinnaanngikkaluarput.
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisunnguit Pituffimmut massakkut ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami atoriartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikilertaraluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfinnguami atuarniassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfimmit tikittariaqassaagut.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit angerlalertarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Najukkamit angerlariartorsinnaanngikkaluarpunga.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Arnaannaat pisiniarfinnguarinngisanut massakkut pizzarpassuartoriartunngillat.
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Uummannami sammisarilissagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Pituffimmi asassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi pisiniarfimmi taaniassavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Katuamit tikikkiartorsinnaasarpunga.
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi Qaqortumi takusinnaassavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Ilisimatusarfimmi atussagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanarpassuarinngisat Kalaallit Nunaannut massakkut tiitoriartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Maniitsumit tikilerpugut.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+V+Ind+1Pl
.
Qallunaaginnaat pisiniarfiginngisanut massakkut ataasinnguartoriartorsinnaanngillat.
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Royal Greenlandimi takussanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfinnguami takujartussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiffimmit tikittaraluarpunga.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Arnarpassuit ilinniarnertuunngorniarfigisanngisanut massakkut ataasinnguaannartoriartorput.
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Maniitsumi takujartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisunnguit ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfinnguamit angerlariartortanngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Nalunngisat mittarfimmut massakkut pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Mittarfimmit tikikkiartorsinnaasaraluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertoorpassuit pisiniarfinnguarisanngisanut ippassaq aallariartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Angajullinnguarinngisat ilinniarnertuunngorniarfigisanngisanut taamani pizzannguartoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit tikinniartaraluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfinnguamit tikikkiartorsinnaasarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartut pisiniarfinnguarisanngisamut ippassaq whiskytoriartoraluarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Meeraannarinngisat ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut massakkut pizzarpassuartoriartorsinnaanngillat.
meeraq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Meerannguit mittarfigisanngisamut taamani pizzatoriartorsinnaanngillat.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqaamajartussavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertoorpassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguamut taamani ataasinnguartoriartorsinnaanngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Qallunaat mittarfimmut ippassaq pizzaannartoriartoraluarput.
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Pisiffimmi atuarsinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisunnguarinngisat mittarfinnguarinngisamut ullumi pizzatoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfiinnarmit tikippunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisut Tasiilamut taamani aallariartunngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Qaqortumi takujartorsinnaassavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit tikilerpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+LIR+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfiinnarmit angerlariartorsinnaasaraluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Angajullerpassuarinngisat Tasiilamut massakkut aallarnianngillat.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Pituffimmi takuniassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi naapinniassavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meeraannaat mittarfinnguamut ippassaq pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Tasiilami ilinniartikkiartorsinnaassavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi Pisiffimmi atuariartorsinnaassanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugannguamit angerlartariaqarpunga.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuuginnarinngisat ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut taamani pizzatoriartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Mittarfinnguamit tikissaagut.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SSA+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi Narsarsuarmi atuariartorsinnaassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.