Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Nukarliit Danmarkimut massakkut aallanngillat.
nukarleq+Sem/H+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit angerlarsinnaasanngilanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartorpassuit Nanortalimmut taamani aallariartorsinnaanngillat.
ilinniartoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisorinngisat pisiniarfiginngisanut ullumi ataasinnguartoriartorsinnaapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Meerarpassuit mittarfinnguanut ullumi aallariartorput.
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguit Nuummut massakkut ataasinnguarpassuartoriartorput.
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqaamasinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Pituffimmi takussagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Kangerlussuarmi asajartorsinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Royal Greenlandimit tikikkiartortanngilanga.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Qaanaami nalussanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Arnannguit pisiniarfinnguarinngisanut ullumi ataasinnguaannartoriartorsinnaanngillat.
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Narsarsuarmi takussagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Eqqumiitsuliortunnguit Kangerlussuarmut ullumi pizzarpassuartoriartorsinnaanngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Maniitsumi piartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi mittarfinnguami taasinnaassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Arnarpassuit Qaqortumut ippassaq aallarput.
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartorpassuit pisiniarfiginngisamut taamani ataasinnguarpassuartoriartorput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortut Danmarkimut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angajullerinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguanut taamani pizzannguartoriartoraluarput.
angajulleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniartikkiartorsinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Narsami nalussanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertoorpassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnut massakkut pizzatoriartorsinnaanngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Arnannguit Ilisimatusarfimmut ippassaq aallariartorsinnaanngikkaluarput.
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi mittarfimmi pisinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami takuniassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarliinnarinngisat Qaqortumut massakkut pizzarpassuartoriartorput.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Angajullerpassuarinngisat Kalaallit Nunaannut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisut pisiniarfinnguarisanngisanut massakkut ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Qaanaami eqqaamajartussagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pituffimmit tikikkiartorpugut.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Royal Greenlandimi eqqaamassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfippassuarnit angerlariartortarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Royal Greenlandimit tikikkiartorpugut.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+V+Ind+1Pl
.
Anaanannguarinngisat pisiniarfinnguamut massakkut ataasinnguaannartoriartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Anaanarpassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguanut massakkut ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Pituffimmit tikittariaqaraluarpunga.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami sammisarissanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi pisiniarfinnguami nalusinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfinnguamit angerlalissaanga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Inuppassuarinngisat Nanortalimmut massakkut ataasinnguaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Qaqortumit angerlarsinnaanngikkaluarpugut.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani sammisarissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
sammisare+Sem/work+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Royal Greenlandimi piartorsinnaassanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nalunngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguamut ippassaq whiskytoriartunngillat.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Qaqortumi takujartorsinnaassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisuinnaat ilinniarnertuunngorniarfinnguanut ullumi pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi mittarfimmi ilinniartissinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilisimatusarfimmit angerlaraluarpugut.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi mittarfinnguami takujartussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi pisiniarfinnguami takulissagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Sisimiunit tikittariaqartanngilagut.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Pituffimmit tikinngilanga.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlartarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit angerlarsinnaanngikkaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Oqaasilerisorpassuit Sisimiunut ippassaq pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Inuginngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisanut massakkut aallariartunngillat.
inuk+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Anaanannguarinngisat Narsarsuarmut taamani ataasinnguartoriartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Meerarinngisat Narsarsuarmut massakkut aallarsinnaapput.
meeraq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl
.
Najugannguamit tikissinnaasanngilanga.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertoorpassuarinngisat Katuamut massakkut aallarsinnaanngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Mittarfiinnarmit tikilissagaluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunnguarinngisat Tasiilamut ullumi ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angajullerinngisat pisiniarfinnguarisanngisanut massakkut ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Narsarsuarmi nalusinnaassavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Royal Greenlandimit tikikkiartorsinnaasanngikkaluarpugut.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Angutinnguit Pituffimmut taamani aallarsinnaapput.
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorinngisat Royal Greenlandimut massakkut pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Kangerlussuarmi piartorsinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qaanaamit angerlalissaanga.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Mittarfippassuarnit angerlarsinnaassaanga.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Qaqortumi atualissavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanat Katuamut ullumi pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Meerarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnut ippassaq aallalerput.
meeraq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+LIR+V+Ind+3Pl
.
Angajulliinnaat Nanortalimmut taamani ataasinnguaannartoriartorput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfinnguamit angerlarsinnaassaagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi Maniitsumi ilinniartikkiartorsinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajulliit pisiniarfinnguanut massakkut whiskytoriartoraluarput.
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Anaanat Maniitsumut taamani aallalerput.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Royal Greenlandimi taajartorsinnaassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qallunaaginnaat pisiniarfinnguarinngisamut massakkut aallariartorsinnaanngikkaluarput.
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Pituffimmit angerlariartortarpugut.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Anaanaannarinngisat mittarfigisanngisanut taamani pizzarpassuartoriartorput.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Angutaannaat mittarfigisanngisamut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorput.
angut+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Meerarpassuarinngisat mittarfinnguanut massakkut aallalerput.
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi takujartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaalerpassuit ilinniarnertuunngorniarfinnut ullumi pizzarpassuartoriartoraluarput.
kalaaleq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Ilisimatusarfimmi taajartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.