Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ilinniartut Kalaallit Nunaannut massakkut whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqaamassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilisimatusarfimmit angerlarsinnaasaraluarpugut.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfippassuarnit tikissinnaassagaluarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani naapikkiartussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullinnguit mittarfinnut ullumi whiskytoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfiinnarmit angerlarniaraluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuuginnaat Aasiannut taamani whiskytoriartorsinnaanngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfiinnarmit angerlalertaraluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilisimatusarfimmit angerlalissaanga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Paamiunit angerlariartortarpunga.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Najugaannarmit tikilertaraluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Arnaannaat ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut ippassaq pizzannguartoriartorsinnaanngillat.
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisunnguarinngisat pisiniarfimmut massakkut whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Inunnguarinngisat mittarfinnguanut ippassaq whiskytoriartoraluarput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunnguarinngisat pisiniarfinnut massakkut ataasinnguartoriartoraluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nunatta Atuagaateqarfianit tikilertanngilanga.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Angutinnguit pisiniarfiginngisamut taamani pizzarpassuartoriartorsinnaanngillat.
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inuit ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut ippassaq whiskytoriartunngillat.
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuarinngisat Ilisimatusarfimmut ippassaq ataasinnguartoriartunngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfimmi piniassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanaginngisat pisiniarfimmut massakkut tiitoriartoraluarput.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Kangerlussuarmit angerlarsinnaavugut.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfinnguamit angerlarsinnaavunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+V+Ind+1Sg
.
Qaanaamit angerlartariaqartaraluarpunga.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Qaqortumit angerlarsinnaasanngikkaluarpugut.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Mittarfinnguamit tikissinnaasaraluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami atuariartussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Kangerlussuarmi atoriartorsinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfippassuarnit angerlanngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Narsarsuarmi eqqaamajartorsinnaassavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanarpassuit Danmarkimut ippassaq pizzatoriartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuit pisiniarfinnguanut massakkut pizzannguartoriartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisunnguit pisiniarfinnguamut taamani ataasinnguaannartoriartorsinnaapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Maniitsumi eqqaamasinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaallit Nunaannit tikikkiartorsinnaavugut.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisorinngisat Nuummut ullumi whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Royal Greenlandimit angerlalissagaluarpunga.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfippassuarnit angerlariartorsinnaassaagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertoorpassuarinngisat Pisiffimmut ippassaq aallalinngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi mittarfimmi taajartussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartunnguit ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisanut ullumi ataasinnguaannartoriartunngillat.
ilinniartoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfimmit tikissagaluarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Mittarfimmit tikippunga.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Nuummi atussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi Kalaallit Nunaanni taassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
taa+Sem/name+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Katuami atuarsinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Oqaasilerisunnguit Kalaallit Nunaannut ippassaq whiskytoriartoraluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Nuummi ilinniartissinnaassavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanaannarinngisat mittarfinnguamut ullumi pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Sisimiunit angerlalissagaluarpugut.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi Tasiilami eqqaamajartorsinnaassanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meeraannaat pisiniarfinnguarisanngisamut ullumi pizzaannartoriartorsinnaanngillat.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Angajulliinnarinngisat pisiniarfigisanngisanut ullumi tiitoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Danmarkimi pilissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Upernavimmi piartorsinnaassanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajulliinnarinngisat pisiniarfimmut ippassaq pizzaannartoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukarlinnguarinngisat mittarfinnguarinngisamut taamani pizzatoriartoraluarput.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Danmarkimit angerlariartorpugut.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+V+Ind+1Pl
.
Angutaannaat Qaqortumut ippassaq aallarsinnaanngikkaluarput.
angut+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit tikissinnaasanngilanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlariartorsinnaasarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Pl
.
Kalaalerpassuit mittarfinnguanut taamani pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
kalaaleq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angajullinnguarinngisat Naalakkersuisunut taamani ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Narsamit angerlariartunngilanga.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi Nanortalimmi atuariartussavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarliit mittarfinnguarinngisanut ullumi tiitoriartoraluarput.
nukarleq+Sem/H+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi mittarfinnguami naluniassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nalunngisarisanngisat mittarfiginngisamut ullumi ataasinnguaannartoriartunngillat.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfiinnarmit tikilertarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi Qaqortumi takujartorsinnaassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Paamiunit angerlartariaqartanngilanga.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Kalaallit ilinniarnertuunngorniarfimmut taamani whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Qaanaami naapikkiartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nanortalimmit angerlartarpugut.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TAR+V+Ind+1Pl
.
Nukarlerpassuarinngisat mittarfinnguarinngisamut taamani tiitoriartoraluarput.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Kalaallit ilinniarnertuunngorniarfinnguanut taamani ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Narsarsuarmit angerlarniartanngilagut.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Sisimiunit angerlanngilanga.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuuginnarinngisat mittarfinnut taamani aallariartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Nukappiaqqat ilinniarnertuunngorniarfinnguamut taamani pizzaannartoriartunngillat.
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Mittarfippassuarnit angerlartarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TAR+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfinnguami piartussavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi mittarfinnguami atuarniassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani ilinniartikkiartussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meeqqat pisiniarfigisanngisamut ullumi aallariartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Anaanarpassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut taamani pizzatoriartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.