Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aqaguagu uanga ilissi Maniitsumi eqqaamajartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfiinnarmit tikinngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Anguterpassuit Pisiffimmut taamani pizzatoriartorsinnaanngillat.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisuinnaat pisiniarfinnguanut ippassaq ataasinnguartoriartorput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Narsami piartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Arnarpassuit ilinniarnertuunngorniarfinnguamut ippassaq aallarsinnaanngikkaluarput.
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Pisiffimmit angerlariartorsinnaanngikkaluarpugut.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi mittarfinnguami takussanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najukkamit tikinniassaanga.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfiinnarmit tikissinnaasanngilanga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Nukappiaqqat ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut taamani aallariartoraluarput.
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfippassuarnit tikittariaqartanngilanga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Meerannguit ilinniarnertuunngorniarfinnguanut ippassaq tiitoriartunngillat.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Najugaannarmit angerlariartorsinnaavunga.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Sg
.
Nukappiaraannaat Nuummut massakkut ataasinnguaannartoriartorsinnaanngillat.
nukappiaraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortuinnaat pisiniarfinnguarisanngisamut taamani pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisorpassuit Narsamut ippassaq pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartunnguit pisiniarfinnguanut ippassaq aallarniarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Uummannami atuassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meeraannaat mittarfinnguamut ippassaq pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Inuginngisat mittarfigisanngisamut taamani tiitoriartorsinnaanngillat.
inuk+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Narsarsuarmi pisinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Uummannamit tikikkiartorsinnaasanngikkaluarpunga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi Narsami ilinniartinniassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfinnguamit angerlartariaqanngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Nuummi eqqaamajartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Tasiilamit angerlanngilanga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Qaanaamit angerlalertarpugut.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Angajullinnguit ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut massakkut aallarput.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfinnguami naapinniassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfippassuarnit angerlariartortaraluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisorinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguamut massakkut pizzarpassuartoriartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortorpassuit Maniitsumut ippassaq aallarniarput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Kangerlussuarmit angerlariartunngilanga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Qaanaami nalulissagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanaginngisat pisiniarfigisanngisamut massakkut ataasinnguartoriartorput.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit tikikkiartorsinnaassagaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Ilisimatusarfimmi taassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarliinnaat Nunatta Atuagaateqarfianut massakkut ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Narsarsuarmi piartorsinnaassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi Danmarkimi nalusinnaassavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Maniitsumit angerlariartortarpunga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi Narsarsuarmi ilinniartilissavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi Upernavimmi takujartorsinnaassanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Pisiffimmi takujartussagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Ilisimatusarfimmi ilinniartissinnaassanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Nanortalimmi taassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Uummannamit angerlassaagut.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SSA+V+Ind+1Pl
.
Angajullerinngisat pisiniarfigisanngisamut taamani aallarsinnaapput.
angajulleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl
.
Anaanat Pisiffimmut ippassaq pizzarpassuartoriartoraluarput.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfinnguami atussavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartunnguit mittarfinnguarisanngisanut ullumi aallaraluarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartunnguit mittarfinnguarisanngisanut massakkut aallariartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Maniitsumi asajartorsinnaassavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunnguarinngisat Narsarsuarmut ullumi whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Uummannami atulissagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisorinngisat mittarfinnut taamani pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Kalaalinnguit pisiniarfinnut massakkut aallarsinnaanngikkaluarput.
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Narsarsuarmi atorniassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Arnaannaat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisanut ippassaq aallarniarput.
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfimmi sammisarissavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanaannarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguanut taamani ataasinnguaannartoriartoraluarput.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Pituffimmi atuassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Uummannamit tikinniassagaluarpunga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi Pituffimmi sammisariartorsinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nuummit angerlariartoraluarpunga.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Oqaasilerisorpassuit mittarfinnguarinngisanut ippassaq pizzannguartoriartorput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Najugannguamit tikissinnaanngikkaluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Qaanaami takulissavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meerannguit ilinniarnertuunngorniarfinnguamut taamani pizzaannartoriartorsinnaanngillat.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi mittarfinnguami naluniassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukappiarannguit ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut taamani aallarniarput.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Narsarsuarmi asalissagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuginngisat mittarfinnguarisanngisamut taamani aallariartorsinnaanngillat.
inuk+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuuginnarinngisat Maniitsumut ippassaq ataasinnguartoriartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Pituffimmi asassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartunnguit ilinniarnertuunngorniarfinnut ippassaq ataasinnguaannartoriartorput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Maniitsumi sammisarisinnaassanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angutaannaat Narsamut ullumi aallalerput.
angut+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+LIR+V+Ind+3Pl
.
Danmarkimit tikilertassaanga.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Najukkamit angerlalertanngilagut.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit angerlartariaqassagaluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Kangerlussuarmit angerlarniaraluarpunga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfinnguamit tikinngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi mittarfinnguami asalissavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meeraannaat mittarfinnguarinngisanut ippassaq whiskytoriartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.