Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Najugaannarmit tikilertaraluarpunga.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Meeraannarinngisat pisiniarfinnguarisanngisamut massakkut ataasinnguartoriartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi sammisarissavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angutaannaat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut ullumi pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
angut+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nukarliit Aasiannut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
nukarleq+Sem/H+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Nukarlerpassuit pisiniarfinnguarisanngisanut ullumi whiskytoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Kangerlussuarmit tikissinnaasarpunga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+1Sg
.
Upernavimmit tikikkiartorsinnaanngilanga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Danmarkimi atorniassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meeraannarinngisat mittarfinnguarinngisamut massakkut aallariartorput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisuinnaat pisiniarfinnguamut massakkut tiitoriartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Kangerlussuarmit angerlarsinnaasanngilagut.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit angerlariartorsinnaasaraluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Narsami taalissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Oqaasilerisunnguit ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisanut massakkut aallarsinnaanngikkaluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Qaanaamit angerlarsinnaanngikkaluarpugut.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Qaanaami sammisariniassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfinnguamit tikikkiartunngilanga.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Arnarpassuit Qaanaamut taamani pizzatoriartorput.
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Mittarfippassuarnit tikinnianngilanga.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Meerannguit pisiniarfigisanngisanut massakkut whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Meerannguarinngisat Kangerlussuarmut taamani aallariartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisuinnaat mittarfiginngisanut massakkut ataasinnguartoriartorput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuarinngisat Pisiffimmut ullumi aallarsinnaanngikkaluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angajullerpassuit mittarfimmut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angutinnguit Uummannamut taamani aallariartoraluarput.
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Paamiunit angerlarniaraluarpugut.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Uummannami takussagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiffimmit tikikkiartorsinnaasaraluarpugut.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisuinnarinngisat Katuamut massakkut pizzannguartoriartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Tasiilami atuassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Uummannamit tikikkiartortarpugut.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Inuit mittarfimmut taamani pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nalunngisat Tasiilamut ullumi aallalinngillat.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Ilisimatusarfimmi asajartorsinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Qaqortumi atoriartorsinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuppassuit Danmarkimut massakkut ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Qaanaami sammisarisinnaassavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfippassuarnit angerlarniassaagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Pl
.
Meeraannarinngisat pisiniarfinnguarinngisanut taamani pizzatoriartoraluarput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Arnarpassuit pisiniarfinnguarisanngisanut ullumi pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Nunatta Atuagaateqarfianit angerlartarpugut.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
angerlar+Sem/reach+TAR+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfinnguamit angerlarsinnaassagaluarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Narsarsuarmit angerlalertassaanga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfimmi ilinniartinniassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Tasiilamit angerlalertaraluarpugut.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfiinnarmit tikikkiartorsinnaanngikkaluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Angajullerpassuarinngisat mittarfiginngisamut massakkut pizzarpassuartoriartunngillat.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukarlerpassuarinngisat Ilisimatusarfimmut ippassaq aallarniaraluarput.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Nuummi eqqaamasinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfiinnarmit tikissinnaassaagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi pisiniarfimmi pisinnaassavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Paamiunit tikissinnaasarpunga.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+1Sg
.
Meerarpassuarinngisat Katuamut ullumi aallariartoraluarput.
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Tasiilami atuariartorsinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfinnguamit tikippunga.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi Tasiilami taajartorsinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qallunaarpassuit pisiniarfinnut ippassaq pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
qallunaaq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Qallunaat mittarfinnguarinngisamut ullumi pizzannguartoriartorsinnaapput.
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisuinnarinngisat Nunatta Atuagaateqarfianut taamani ataasinnguartoriartorput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Angajulliinnaat Ilisimatusarfimmut ippassaq pizzarpassuartoriartoraluarput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Maniitsumi sammisariartorsinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuppassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut ippassaq pizzarpassuartoriartorput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Najugaannarmit angerlarsinnaassaanga.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi Qaanaami atuarsinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Ilisimatusarfimmi naapikkiartussagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertoorinngisat Nanortalimmut massakkut ataasinnguarpassuartoriartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikikkiartorsinnaasarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniartikkiartorsinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi Uummannami nalussanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuuginnarinngisat ilinniarnertuunngorniarfigisanngisanut ippassaq ataasinnguartoriartunngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Najugarpassuarnit tikikkiartoraluarpunga.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Kalaallit Nunaannit angerlarsinnaassagaluarpugut.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Oqaasilerisunnguit ilinniarnertuunngorniarfinnut taamani whiskytoriartoraluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Danmarkimi takulissagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaalinnguit pisiniarfimmut massakkut ataasinnguaannartoriartunngillat.
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartorpassuit pisiniarfinnguamut ullumi whiskytoriartorput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Meerannguit ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisamut ullumi ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngillat.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiffimmit tikilissagaluarpunga.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisorinngisat pisiniarfinnguarinngisanut massakkut pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angutaannaat Kalaallit Nunaannut taamani tiitoriartorsinnaapput.
angut+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisuinnaat Uummannamut taamani ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.