Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Meerarpassuarinngisat pisiniarfigisanngisanut ippassaq pizzarpassuartoriartunngillat.
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisuinnaat pisiniarfinnguarisanngisanut ippassaq pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Tasiilami takujartorsinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi mittarfimmi takussagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Pituffimmi atoriartorsinnaassavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaaliinnaat Pituffimmut taamani ataasinnguarpassuartoriartorput.
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Najugannguamit angerlalissaagut.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Ilisimatusarfimmi takussanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Kangerlussuarmi taajartussagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfiinnarmit tikilertaraluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Upernavimmit angerlassagaluarpugut.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Tasiilamit tikissinnaasaraluarpugut.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilinniartissagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfippassuarnit tikissinnaasarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+1Sg
.
Nukappiarannguit ilinniarnertuunngorniarfinnut ullumi aallalinngillat.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukarlinnguarinngisat Upernavimmut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Angajullerpassuit Nuummut massakkut aallarnianngillat.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfinnguami nalusinnaassavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit tikinngilagut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Nuummit angerlariartoraluarpugut.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Najukkamit tikinniassagaluarpunga.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunnguarinngisat pisiniarfiginngisanut ullumi aallariartunngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Uummannamit angerlariartussagaluarpugut.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi mittarfimmi ilinniartilissagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugaannarmit tikittariaqanngilanga.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfiinnarmit tikikkiartortarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi Maniitsumi pissagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfimmit tikilertaraluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Angajullerinngisat mittarfinnguanut massakkut aallarniaraluarput.
angajulleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisuinnarinngisat mittarfinnut ippassaq aallariartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit tikilertaraluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Nalunngisat Nunatta Atuagaateqarfianut taamani aallarsinnaanngillat.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
taamani+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami atorsinnaassanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Kangerlussuarmi atorsinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit tikissinnaavunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+V+Ind+1Sg
.
Nalunngisat ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut ullumi aallariartorsinnaanngikkaluarput.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Upernavimmit tikinniassagaluarpunga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Royal Greenlandimit angerlariartorsinnaavugut.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Pl
.
Nukappiaqqat mittarfiginngisamut massakkut pizzatoriartunngillat.
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Paamiunit angerlalinngilagut.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+LIR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfinnguami takujartorsinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi pisiniarfinnguami takujartorsinnaassavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pituffimmit tikittaraluarpugut.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Angajulliit ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut ippassaq pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorinngisat Narsamut massakkut ataasinnguaannartoriartunngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Nuummi ilinniartissinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi naapinniarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaalerpassuit pisiniarfinnguarinngisanut taamani aallalinngillat.
kalaaleq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Kalaalinnguit Qaanaamut ullumi pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi sammisariartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Tasiilamit angerlalissaanga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Qallunaannguit Nunatta Atuagaateqarfianut ippassaq ataasinnguaannartoriartoraluarput.
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angajullerpassuit mittarfinnguarinngisanut ippassaq aallalinngillat.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfinnguami sammisarilissagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit tikittanngilagut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Oqaasilerisut ilinniarnertuunngorniarfinnguamut ullumi aallariartorsinnaanngikkaluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nukarlerpassuarinngisat Ilisimatusarfimmut massakkut ataasinnguartoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfinnguamit tikikkiartortanngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Eqqumiitsuliortuinnaat Pisiffimmut ippassaq aallalinngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Angutit Tasiilamut ullumi pizzannguartoriartorput.
angut+Sem/H+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Pituffimmi takujartussagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qallunaaginnaat Aasiannut massakkut aallarput.
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuuginnaat ilinniarnertuunngorniarfinnguanut ullumi ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Anaanaannarinngisat pisiniarfinnguarisanngisanut ippassaq pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Narsamit angerlariartoraluarpugut.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Nukarlinnguarinngisat mittarfinnguarinngisanut ippassaq whiskytoriartoraluarput.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angutinnguit pisiniarfinnguarinngisamut ippassaq pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Anguterpassuit pisiniarfinnut massakkut pizzarpassuartoriartunngillat.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Najugaannarmit tikikkiartorpunga.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami pisinnaassavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuit Qaqortumut taamani ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani taasinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Uummannamit angerlartanngilanga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi mittarfimmi ilinniartinniarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaallit Nunaannit angerlanngilanga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
angerlar+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Pisiffimmit tikikkiartorsinnaassagaluarpunga.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani sammisarisinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Kalaallit Nunaanni asajartorsinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qallunaarpassuit mittarfiginngisamut taamani ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
qallunaaq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisuinnaat Royal Greenlandimut taamani aallarniarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Maniitsumit tikilerpugut.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfinnguamit tikinnianngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi mittarfimmi sammisariartorsinnaassanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.