Øvelse 8.1.7x: Causativ med objekt i 3. person (3Pl)

Brug causativ med objekt i 3. person. Nu med fokus på subjekt i 2.person.

Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Ex:
Qatanngutit Narsami najugaqarpoq. Arngannguakkut naapissammassuk aqagu Narsamukassaagut. (En af dine søskende bor i Narsaq. Fordi Arnannguaq skal møde hom, tager vi til Narsaq i morgen.)
Qatanngutikka Royal Greenlandimi sulipput. Malikkut ilagimmatigit ippassaq Royal Greenlandimiippugut. (Mine søskende arbejder i Royal Greenland. Fordi Malikkut var sammen med dem, var vi i Royal Greenland i går.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ilinniartitsisukka Ilisimatusarfinni sulilerput. Nukakkut ilinniartimmatigit massakkut Ilisimatusarfimmiinniarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ataatat Danmarkimi ilinnialerpoq. Tikakkut malissammassuk aqaguagu Danmarkimukassaagut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+SSA+V+Cau+3Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Nukakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Aviaajakkut naapimmatigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Malikkut ilaginiarmatigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aleqakka Naalakkersuisuni ilinniarput. Tikakkut ilinniartimmatigit aatsaat Naalakkersuisuniippugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Aleqakka Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Tikakkut paarimmatigit aatsaat Ilisimatusarfimmukarniarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Lenekkut ilinniartinniarmatigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aqqalukka Royal Greenlandimi sulipput. Olekkut paarimmatigit massakkut Royal Greenlandimukarpugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+3Pl+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikka Ilisimatusarfimmi sulilerput. Arnannguakkut malimmatigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Olekkut ilaginiarmatigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Lenekkut ilinniartinniarmatigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikka Ilisimatusarfinni ilinniarput. Lenekkut atorfissaqartimmatigit ippassaq Ilisimatusarfinniippugut.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Angajukka Royal Greenlandimi ilinniarput. Malikkut ilinniartimmatigit aatsaat Royal Greenlandimukarusuppugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisukka Royal Greenlandimi ilinnialerput. Tikakkut malinniarmatigit ippassaq Royal Greenlandimukarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Aputsiakkut ilinniartinniarmatigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Lenekkut ilinniartimmatigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aleqakka Naalakkersuisuni nujaleripput. Tikakkut ilinniartimmatigit ippassaq Naalakkersuisuniinniarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Nukakkut ilaginiarmatigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Nukakkut paarimmatigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+3Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Aviaajakkut ilinniartimmatigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutikka Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Tikakkut naapinniarmatigit massakkut Ilisimatusarfimmiippugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Tikakkut ilagimmatigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+3Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Nukakkut paarimmatigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Olekkut paarimmatigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Nukakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Nukakkut ilinniartinniarmatigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Anikka Ilisimatusarfinni sulilerput. Lenekkut paariniarmatigit aatsaat Ilisimatusarfinniinniarpugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Panikka Naalakkersuisuni ilinnialerput. Aputsiakkut ilinniartinniarmatigit massakkut Naalakkersuisuniikkusuppugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
massakkut+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Lenekkut atorfissaqartimmatigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Nukakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Malikkut atorfissaqartinniarmatigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Angajukka Naalakkersuisuni ilinnialerput. Tikakkut atorfissaqartimmatigit ippassaq Naalakkersuisunukarniarpugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Anikka Ilisimatusarfimmi sulipput. Arnannguakkut naapimmatigit aatsaat Ilisimatusarfimmukarniarpugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aleqakka Royal Greenlandimi sulipput. Nukakkut ilinniartinniarmatigit aatsaat Royal Greenlandimukarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutikka Pisiffimmi sulipput. Lenekkut ilinniartinniarmatigit massakkut Pisiffimmukarpugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
massakkut+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Angajukka Ilisimatusarfinni ilinniarput. Tikakkut ilinniartinniarmatigit ullumi Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Najakka Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Arnannguakkut naapimmatigit aatsaat Ilisimatusarfinniikkusuppugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ernikka Royal Greenlandimi ilinniarput. Lenekkut ilinniartimmatigit aatsaat Royal Greenlandimukarniarpugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutikka Ilisimatusarfinni sulilerput. Aviaajakkut paariniarmatigit ullumi Ilisimatusarfinniinniarpugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisukka Royal Greenlandimi sulilerput. Nukakkut naapimmatigit massakkut Royal Greenlandimiinniarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+V+Cau+3Pl+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisukka Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Aputsiakkut malinniarmatigit ullumi Ilisimatusarfimmiippugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Aputsiakkut naapimmatigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Najakka Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Arnannguakkut malinniarmatigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarniarpugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Malikkut malimmatigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Anikka Ilisimatusarfinni sulilerput. Nukakkut malimmatigit aatsaat Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaakka Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Aputsiakkut ilinniartinniarmatigit ippassaq Ilisimatusarfinniikkusuppugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Olekkut paarimmatigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Nukakkut ilaginiarmatigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Lenekkut paariniarmatigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutikka Pisiffimmi ilinnialerput. Lenekkut paarimmatigit massakkut Pisiffimmiinniarpugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+3Pl+3PlO
massakkut+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aqqalukka Ilisimatusarfinni sulilerput. Olekkut naapimmatigit aatsaat Ilisimatusarfimmiinniarpugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Malikkut atorfissaqartimmatigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+3Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.