Øvelse 8.1.3x: Causativ med objekt i 3. person (3Sg)

Brug causativ med objekt i 3. person. Nu med fokus på subjekt i 2.person.

Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Ex:
Qatanngutiga Narsami najugaqarpoq. Arngannguup naapissammagu aqagu Narsamukassaagut. (En af dine søskende bor i Narsaq. Fordi Arnannguaq skal møde hom, tager vi til Narsaq i morgen.)
Qatanngutikka Royal Greenlandimi sulipput. Maliup ilagimmagit ippassaq Royal Greenlandimiippugut. (Mine søskende arbejder i Royal Greenland. Fordi Malik var sammen med dem, var vi i Royal Greenland i går.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Angajukka Royal Greenlandimi ilinniarput. Aputsiap ilinniartinniarmagit aatsaat Royal Greenlandimiikkusuppugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Maliup atorfissaqartimmagit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+3Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Olep paarimmagit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+3Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Angajukka Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Tikap ilagimmagit massakkut Ilisimatusarfinniippugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+3Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Panikka Royal Greenlandimi ilinnialerput. Tikap malinniarmagit ippassaq Royal Greenlandimukarpugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Arnannguup ilinniartinniarmagit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniippugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisukka Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Tikap malimmagit massakkut Ilisimatusarfimmiippugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+V+Cau+3Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Aleqakka Ilisimatusarfimmi sulilerput. Nukap paarimmagit massakkut Ilisimatusarfimmiinniarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+3Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Anikka Royal Greenlandimi sulipput. Aputsiap malimmagit ippassaq Royal Greenlandimukarpugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+V+Cau+3Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Tikap atorfissaqartimmagit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+3Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Tikap ilinniartimmagit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniippugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Nukakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Nukap ilinniartinniarmagit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Olep ilagimmagit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+3Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Anikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Aviaajap ilaginiarmagit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Lenep ilaginiarmagit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aqqalora Narsarsuarmi sulilerpoq. Aviaajap ilinniartissammagu aasaru Narsarsuarmukassaagut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+3Sg+3SgO
aasaru+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Nukap malimmagit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniippugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+V+Cau+3Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Aqqalukka Ilisimatusarfimmi sulipput. Nukap ilinniartimmagit aatsaat Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Aputsiap paariniarmagit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikuga Kangerlussuarmi ilinnialerpoq. Maliup atorfissaqartissammagu erniinnaq Kangerlussuarmukassaagut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+1SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+3Sg+3SgO
erniinnaq+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikukka Royal Greenlandimi ilinnialerput. Maliup naapimmagit aatsaat Royal Greenlandimiinniarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+V+Cau+3Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Olep ilaginiarmagit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikka Ilisimatusarfimmi sulilerput. Arnannguup malimmagit ippassaq Ilisimatusarfimmukarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+V+Cau+3Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Lenep atorfissaqartimmagit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+3Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaakka Ilisimatusarfimmi sulipput. Maliup atorfissaqartimmagit aatsaat Ilisimatusarfimmukarpugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+3Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Tikap atorfissaqartinniarmagit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Anikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Aputsiap ilinniartinniarmagit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Nukap atorfissaqartinniarmagit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Tikap ilinniartinniarmagit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaakka Royal Greenlandimi ilinnialerput. Nukap naapimmagit ippassaq Royal Greenlandimiinniarpugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+V+Cau+3Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Aviaajap atorfissaqartimmagit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+3Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Aputsiap malinniarmagit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Olep ilaginiarmagit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Aviaajap ilinniartimmagit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniippugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Anikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Nukap malimmagit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+V+Cau+3Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aleqakka Ilisimatusarfinni sulilerput. Lenep ilinniartinniarmagit massakkut Ilisimatusarfimmiippugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Angajukka Ilisimatusarfinni nujaleripput. Maliup ilinniartimmagit ullumi Ilisimatusarfinniippugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.