Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Esbjerg<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
ilinniar+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
nuliaq-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
Kangerlussuaq<Absolut
suli<Indikativ<jeg
oqaaseq-U<Indikativ<jeg
nuliaq-QAR<Interrogativ<du
Uummannaq<Terminalis+LU
illu-QAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq<Instrumentalis
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Nanortalik<Absolut
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
suli+TAR+GALUAR<Participium<jeg
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
Upernavik+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg
kunngi-QAR-SSA<Interrogativ<du
najugaq<ental<Absolut<min
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR-SSA<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
ukioq<ental<Absolut+LU
Aasiaat+MIU-LIRI+TAR-SSA<Interrogativ<du
Gentofte+MIU-LIRI<Interrogativ<du
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<vi+LU
ateq-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
illu-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
ataata+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Uummannaq<Lokalis
oqaaseq-U<Indikativ<vi+LI
kunngi<ental<Terminalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
piareer-SSA<Indikativ<han+LU
qallunaaq-QAR<Indikativ<han+LI
qallunaaq-U-SSA<Indikativ<vi+LI
Finland<Instrumentalis+LI
Uummannaq<Lokalis+LI
qallunaaq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
Tasiilaq<Instrumentalis+LI
ateq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
akisooq<ental<Lokalis+LI
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Uummannaq+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
anaana+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Uummannaq<Absolut+LU
kunngi-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU<ental<Absolut
anaana+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU<ental<Absolut
ukioq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
Qasigiannguit+MIU<flertal<Lokalis
kunngi-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LU
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han
oqaaseq-QAR<Indikativ<vi+LU
Upernavik+MIU-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq<ental<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU<ental<Absolut+LU
ilinniar-SSA<Indikativ<jeg+LU
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<jeg
najugaq<ental<Instrumentalis
illu<flertal<Instrumentalis+LI
anaana+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
oqaaseq-LIRI<Indikativ<jeg
Narsaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
illu+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
ukioq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
taa-SSA<Indikativ<DeMig+LU
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Terminalis+LI
qallunaaq-U<Participium<jeg+LI
najugaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
anaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Nuuk<Terminalis+LI
ateqar<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-U<Participium<jeg+LI
akisooq-U-SSA<Participium<jeg
qallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han
Sisimiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Finland+MIU<flertal<Lokalis+LU
Illoqqortoormiut<Lokalis+LI
qallunaaq<ental<Instrumentalis+LI
Maniitsoq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
oqaaseq<flertal<Instrumentalis+LU
Paamiut+MIU<ental<Terminalis+LI
ukioq-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<jeg
oqaaseq<ental<Absolut<min+LU
ukioq-QAR+TAR<Indikativ<han
Qaqortoq+MIU-LIRI<Participium<jeg
ilinniar-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg