Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
oqaasilerisoq+MIU-U+TAR<Participium<jegukioq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LINuuk+MIU-LIRI+TAR-SSA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-U<Interrogativ<duGentofte<Terminalis+LUIvittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jegManiitsoq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegAasiaat+MIU-LIRI<Indikativ<jegPaamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duUummannaq<Absolut+LUNuuk<Terminalis+LInajugaq+MIU-U<Interrogativ<dueqqaama-SSA<Indikativ<JegJertutsiuteqqip-SSA+GALUAR<Indikativ<hansuli<Indikativ<hanUummannaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LISisimiut+MIU-QAR<Indikativ<hanAasiaat+MIU<flertal<LokalisIvittuut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<hantutsiuteqqip+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duqallunaaq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LISisimiut+MIU<ental<Lokalisqallunaaq-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dukunngi-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LIakisooq<ental<Lokalis+LIUummannaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LUSisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg+LIIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<hanGentofte<Terminalis+LInajugaq-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jegataata-LIRI+TAR-SSA<Participium<jegPaamiut+MIU-LIRI+TAR-SSA<Interrogativ<dupiareer<Indikativ<vi+LUakisooq-U+GALUAR<Indikativ<han+LUkalaaleq<flertal<Lokaliskalaaleq-U<Indikativ<viAvanersuaq<Lokalisnuliaq+MIU-NNGUR<Interrogativ<duGentofte+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIoqaaseq-QAR<Indikativ<hanNanortalik+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegqallunaaq-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<viEsbjerg+MIU<flertal<Lokaliskunngi-QAR<Indikativ<vi+LIoqaasilerisoq<ental<Absolut<min+LUnuliaq<ental<Terminalis+LIKangerlussuaq<Instrumentalis+LIkunngi+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-U<Participium<jegtutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jegUpernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<jegkunngi<ental<Lokalis+LUakisooq<ental<Absolut+LUEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi+LInajugaq-U<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg+LUpiareer<Indikativ<jeg+LIkunngi+MIU-QAR<Indikativ<hanQeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LUSisimiut+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<han+LIpiareer+TAR+GALUAR<Indikativ<jegSisimiut+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LISisimiut<Lokalis+LUIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUillu+MIU-QAR<Indikativ<han+LIIvittuut+MIU<ental<Lokalis+LUeqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LIFinland<Absolut+LUEsbjerg+MIU<ental<InstrumentalisQeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Interrogativ<duillu-QAR+TAR-SSA<Indikativ<han+LUNuuk+MIU-U<Interrogativ<duFinland<Lokalis+LITasiilaq<Lokalis+LUUummannaq+MIU-U-SSA<Participium<jegilinniar+TAR<Indikativ<vioqaasilerisoq<ental<Absolut+LIpiareer-SSA<Indikativ<viIvittuut<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq<ental<Absolut+LUpiareer<Indikativ<vi+LIIlisimatusarfik+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jegilinniar+TAR-SSA<Indikativ<jegkalaaleq-NNGUR-SSA<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUKangerlussuaq<Absolut+LUpiareer+TAR+GALUAR<Interrogativ<dueqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJeroqaasilerisoq+MIU-U+TAR<Interrogativ<duUpernavik<Absolut+LIanaana-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<han+LIUpernavik+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LIaappaagu<PartikelIvittuut+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dukunngi+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU