Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
najugaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LUnajugaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegGentofte<Terminalis+LUoqaaseq+MIU-QAR<Indikativ<hansuli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUoqaaseq-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duIlulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LIukioq-U+TAR<Indikativ<vi+LUkunngi-QAR<Indikativ<vi+LIeqqaama+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUKangerlussuaq<AbsolutIvittuut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LInuliaq+MIU-QAR<Indikativ<hanpiareer-SSA<Indikativ<han+LUanaana+MIU-U+TAR<Interrogativ<dutaa-SSA<Indikativ<JegJer+LUNarsaq<Lokalis+LUEsbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LUIvittuut+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dupiareer+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dukunngi+MIU-QAR<Indikativ<hanUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIFinland+MIU<ental<Absolut+LINarsarsuaq+MIU-U<Participium<jegukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LINarsaq<Terminalisateqar<Participium<jeg+LIoqaaseq-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUEsbjerg+MIU<ental<Instrumentalisillu-QAR-SSA<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LITasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Interrogativ<duNuuk<Instrumentalis+LIQaqortoq+MIU<flertal<Lokalisilinniartip<Indikativ<JegJeroqaaseq-U-SSA<Participium<jegqallunaaq-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegpiareer+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LUFinland+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jegIvittuut+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jegPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LUGentofte<Instrumentalis+LIKangerlussuaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-U<Indikativ<jegsuli+GALUAR<Indikativ<han+LISisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg+LItutsiuteqqip-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LITasiilaq<AbsolutTasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duQasigiannguit+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-NNGUR+TAR<Indikativ<han+LIkunngi-QAR+GALUAR<Indikativ<jegIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duIvittuut<Absolut+LIUpernavik+MIU-U<Interrogativ<duaappaagu<Partikelpiareer-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LIillu-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U<Participium<jeg+LISisimiut+MIU<ental<Instrumentalisillu-QAR-SSA<Interrogativ<duEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LUFinland+MIU-U<Participium<jegkunngi-QAR<Indikativ<han+LIkunngi-QAR-SSA<Indikativ<hanNarsaq<Lokalisuanga<Pronomenpiareer-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LIsuli-SSA<Indikativ<han+LIGentofte<Lokalis+LIkalaaleq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jegukioq-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LUsuli+TAR<Indikativ<vi+LUnajugaq+MIU-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<hanataata+MIU-LIRI<Indikativ<vi+LUkunngi-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LUnajugaq-NNGUR<Participium<jegkalaaleq<ental<LokalisEsbjerg+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Participium<jegUummannaq<Terminalis+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<DeHam+LIKangaatsiaq+MIU<flertal<Lokaliskalaaleq-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LUManiitsoq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<duManiitsoq<Lokalisanaana-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<jegilinniartip<Indikativ<JegJer+LUtutsiuteqqip+TAR-SSA<Interrogativ<duSisimiut+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LIKangaatsiaq<Instrumentalis+LUanaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jegeqqaama+TAR-SSA<Interrogativ<DuHamoqaasilerisoq<ental<Absolutkalaaleq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUNanortalik<Instrumentalis+LI