Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ukioq-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
ilinniar-SSA<Indikativ<han+LI
Ilulissat+MIU<ental<Instrumentalis+LU
illu-QAR+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
ateq-LIRI+TAR<Interrogativ<du
ukioq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
taa+TAR<Indikativ<JegJer+LI
Aasiaat+MIU<flertal<Lokalis
najugaq<ental<Terminalis+LU
qallunaaq<ental<Lokalis+LI
suli<Indikativ<vi
eqqumiitsuliortoq<ental<Absolut+LU
oqaaseq<ental<Instrumentalis+LU
Ilulissat<Instrumentalis+LI
Maniitsoq<Terminalis
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Sisimiut+MIU<ental<Terminalis+LI
oqaaseq-LIRI<Participium<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg
kunngi<flertal<Instrumentalis
Finland+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jeg
Paamiut<Instrumentalis+LI
Narsarsuaq+MIU-U<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U+TAR-SSA<Indikativ<vi+LU
Narsarsuaq<Terminalis+LI
Tasiilaq<Absolut+LI
Narsaq<Instrumentalis
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<vi+LI
ukioq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
Upernavik<Absolut+LU
kunngi+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
suli-SSA+GALUAR<Indikativ<han
ukioq<ental<Instrumentalis
kunngi-U-SSA<Indikativ<vi
illu-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
Upernavik+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
oqaasilerisoq<ental<Lokalis
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
qallunaaq-U<Indikativ<han
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
Finland+MIU<flertal<Lokalis
nuliaq<flertal<Instrumentalis+LU
Tasiilaq<Instrumentalis+LI
Aasiaat<Lokalis+LI
ataata<flertal<Lokalis+LI
ilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han
Kangaatsiaq+MIU-LIRI<Participium<jeg
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LI
kalaaleq<flertal<Instrumentalis+LU
oqaaseq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
akisooq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
ilinniar+GALUAR<Interrogativ<du
suli+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Qasigiannguit<Lokalis+LU
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han
qallunaaq-U+GALUAR<Indikativ<jeg
Nuuk+MIU-U<Participium<jeg+LI
Paamiut<Absolut+LI
taa<Indikativ<JegJer
Qasigiannguit+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
illu+MIU-U<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LI
Gentofte<Lokalis+LU
Aasiaat+MIU-U<Indikativ<vi+LI
najugaq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Nuuk+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
ilinniar-SSA<Indikativ<vi+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
qallunaaq-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
qallunaaq<flertal<Lokalis+LI
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
ukioq-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
ukioq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
qallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LI
Upernavik+MIU-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han+LI
kunngi-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
illu-QAR-SSA<Indikativ<jeg
illu-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LI
ukioq-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR+GALUAR<Interrogativ<du
suli-SSA<Indikativ<jeg
akisooq-U<Indikativ<han+LI
Narsarsuaq<Absolut+LU
oqaaseq-U<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
illu-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<du