Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LI
ateq-LIRI-SSA<Participium<jeg+LI
nuliaq-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
qallunaaq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
akisooq-U-SSA<Indikativ<han+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
Kangaatsiaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
anaana-LIRI<Indikativ<jeg+LI
suli+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
Nanortalik<Absolut+LU
ateq-U+TAR<Interrogativ<du
piareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
najugaq-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LU
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<jeg+LU
Ilulissat+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
kalaaleq-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<han+LI
nuliaq+MIU-U<Interrogativ<du
Finland+MIU-U<Participium<jeg+LI
Nuuk+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LI
qallunaaq<ental<Absolut
ilinniar<Indikativ<vi+LI
illu-QAR+TAR+GALUAR<Participium<jeg
piareer+TAR+GALUAR<Indikativ<han
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg
ukioq-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
illu+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
suli-SSA+GALUAR<Indikativ<han
akisooq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han
Qaqortoq<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq<ental<Absolut
akisooq<ental<Terminalis+LU
Nanortalik<Terminalis
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
kalaaleq-U<Participium<jeg
oqaasilerisoq-U+GALUAR<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-LIRI+TAR-SSA<Interrogativ<du
najugaq<ental<Absolut<min+LU
kunngi-U-SSA<Indikativ<vi
Sisimiut<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
anaana+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg+LI
kalaaleq<ental<Lokalis+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jeg
ilinniar<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg
Kangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
najugaqar<Participium<jeg
Sisimiut<Instrumentalis+LU
Paamiut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
illu-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Gentofte+MIU<ental<Absolut<min
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Participium<jeg
ukioq<ental<Absolut
Aasiaat<Lokalis
Narsaq<Lokalis+LI
Finland<Absolut
Maniitsoq+MIU-U<Indikativ<vi+LI
ukioq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
taa<Interrogativ<DuHam
qallunaaq<ental<Lokalis
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Finland<Terminalis+LI
Uummannaq+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
oqaasilerisoq<flertal<Instrumentalis+LU
Qaqortoq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg
illu-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ukioq-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Kangaatsiaq<Absolut+LU
Finland<Terminalis
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<han
illu-QAR<Participium<jeg
suli+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Tasiilaq<Absolut+LI
Esbjerg<Absolut+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
taa+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<DeMig
illu-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
akisooq-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<han
taa+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Nanortalik+MIU<ental<Lokalis
Avanersuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR<Indikativ<jeg+LI
eqqaama-SSA<Interrogativ<DuHam
Narsarsuaq<Absolut+LU
akisooq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Aasiaat<Lokalis+LI
suli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI