Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Upernavik+MIU<flertal<Lokalis+LUqallunaaq<flertal<Instrumentalisoqaaseq-QAR<Indikativ<hanoqaasilerisoq-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<jegillu-QAR+TAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU<ental<Absolut+LIManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LINanortalik+MIU-U-SSA+GALUAR<Interrogativ<dukunngi+MIU-QAR<Indikativ<hanAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIoqaaseq-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duGentofte<AbsolutAasiaat+MIU-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duUpernavik<Absolut+LIsuli+TAR+GALUAR<Indikativ<viTasiilaq+MIU<flertal<Lokalis+LUManiitsoq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Participium<jegpiareer<Indikativ<han+LIUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanQasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<duNuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LINarsaq<TerminalisPaamiut+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jegNanortalik<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jegataata+MIU-U<Indikativ<jegUpernavik+MIU-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<jegnajugaq-LIRI<Participium<jegsuli-SSA<Indikativ<hannajugaq<ental<AbsolutQeqertarsuaq<Absolut+LUpiareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vikalaaleq<flertal<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR+GALUAR<Interrogativ<duNanortalik<Terminalis+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg+LIKangerlussuaq<Terminalis+LUManiitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LUkunngi-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han+LIpiareer+TAR-SSA<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR+GALUAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+TAR-SSA<Interrogativ<duIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIkalaaleq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegkalaaleq-NNGUR+GALUAR<Participium<jegQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LUanaana-QAR+GALUAR<Participium<jegoqaaseq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jegpiareer<Indikativ<vi+LUFinland+MIU-U<Indikativ<jegFinland<Instrumentalis+LUqallunaaq-QAR<Indikativ<han+LUkalaaleq-NNGUR-SSA<Interrogativ<duNanortalik<Absolut+LUsuli-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LIsuli+TAR+GALUAR<Interrogativ<duIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalistutsiuteqqip+TAR-SSA<Indikativ<han+LIIlloqqortoormiut<Lokalis+LUEsbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jegPaamiut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duanaana-LIRI<Participium<jeg+LUUummannaq+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegillu+MIU-U<Indikativ<vi+LUkalaaleq<flertal<Instrumentalis+LIillu-NNGUR+TAR-SSA<Interrogativ<duataata<flertal<LokalisPaamiut<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUManiitsoq+MIU-U<Indikativ<han+LUsuli+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Interrogativ<dukunngi-QAR-SSA<Indikativ<vi+LIFinland+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vinuliaq-U-SSA<Participium<jegEsbjerg+MIU-LIRI-SSA<Interrogativ<duEsbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LUoqaasilerisoq-QAR<Indikativ<jeg+LIPaamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUnajugaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jegUpernavik+MIU-U<Indikativ<jegtaa<Indikativ<DeMig+LIateq-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<duNarsaq<Lokalis+LUSisimiut<LokalisPaamiut+MIU-U<Interrogativ<dunajugaq<ental<LokalisIvittuut+MIU<ental<Absolutateq-U+TAR<Interrogativ<dunajugaq<flertal<Instrumentalis+LIakisooq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LIpiareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUManiitsoq+MIU-U<Indikativ<vi+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg+LUillu+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LIeqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<jegtutsiuteqqip+TAR<Indikativ<han+LU