Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jeg+LI
piareer-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Aasiaat+MIU<flertal<Lokalis
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LI
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
oqaaseq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Uummannaq<Terminalis+LU
nuliaq<ental<Terminalis
ukioq-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
piareer+TAR-SSA<Interrogativ<du
kunngi<flertal<Lokalis
taa+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
ukioq-NNGUR+TAR-SSA<Interrogativ<du
oqaasilerisoq-QAR-SSA<Indikativ<vi
piareer+GALUAR<Participium<jeg+LI
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
piareer-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
oqaasilerisoq<ental<Lokalis
Aasiaat+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
akisooq-U+GALUAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
suli-SSA<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg
ukioq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
Uummannaq+MIU-U<Participium<jeg
Kangerlussuaq<Instrumentalis+LI
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Gentofte<Terminalis+LI
taa<Interrogativ<DuHam
aamma<Partikel+LU
Ivittuut+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Esbjerg+MIU<ental<Instrumentalis
kunngi-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han
kalaaleq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LI
ataata-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
piareer-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
piareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Ivittuut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
ukioq-QAR<Indikativ<han+LU
Gentofte+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
Narsaq<Absolut
Maniitsoq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
akisooq-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<han
ukioq-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
Aasiaat+MIU-U<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg
ukioq-U<Participium<jeg+LU
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LI
nuliaq+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LI
qallunaaq<ental<Lokalis
Nanortalik+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Ilulissat<Instrumentalis+LI
Paamiut<Instrumentalis+LI
Sisimiut+MIU<ental<Absolut
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU<ental<Terminalis
oqaasilerisoq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
Qaqortoq+MIU<ental<Terminalis+LI
suli+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
Qeqertarsuaq<Lokalis
Nanortalik+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<vi+LI
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LU
nuliaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han
eqqaama+TAR+GALUAR<Indikativ<DeHam
Upernavik<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU<ental<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg
ateq-LIRI<Indikativ<jeg+LI
Narsaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqaama-SSA<Indikativ<DeHam+LU
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<han
ateq-U-SSA<Interrogativ<du
illu+MIU<ental<Lokalis
Nuuk+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
illu-QAR+TAR<Indikativ<jeg
Gentofte<Lokalis
Finland+MIU<ental<Absolut+LI
ateqar<Participium<jeg+LI
Finland<Instrumentalis+LU
Nuuk+MIU<ental<Instrumentalis
Qaqortoq<Terminalis
tutsiuteqqip+TAR+GALUAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
oqaasilerisoq<ental<Absolut+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du