Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
kalaaleq-NNGUR+GALUAR<Participium<jegGentofte<Lokalis+LUateq-QAR-SSA<Participium<jegukioq<flertal<LokalisIlulissat+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dueqqaama+TAR-SSA<Indikativ<JegJer+LUIlulissat+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jegUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanataata+MIU-LIRI<Indikativ<vi+LUUummannaq+MIU-LIRI+TAR-SSA<Interrogativ<duQasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<duuanga<Pronomen+LIeqqumiitsuliortoq-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LIIlloqqortoormiut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+TAR+GALUAR<Participium<jegillu+MIU<flertal<Lokalis+LIoqaaseq<ental<Instrumentalis+LUeqqaama+TAR-SSA<Interrogativ<DuHamUummannaq+MIU-U-SSA<Participium<jegkalaaleq<ental<Lokalis+LIAasiaat+MIU-LIRI+TAR-SSA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-NNGUR<Indikativ<hanukioq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LUNuuk+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUNarsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsuli<Indikativ<han+LUnajugaqar<Participium<jeg+LIakisooq-QAR+TAR-SSA<Interrogativ<duataata<flertal<Instrumentalis+LUtutsiuteqqip<Indikativ<viqallunaaq-U<Participium<jegsuli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LInuliaq+MIU-NNGUR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dukalaaleq<ental<Instrumentalis+LUUpernavik+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jegoqaaseq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LIataata+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<viPaamiut+MIU<ental<Lokalis+LIkalaaleq-U+TAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIukioq-QAR+TAR-SSA<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LIFinland+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip<Indikativ<hantutsiuteqqip-SSA<Interrogativ<duPaamiut+MIU-NNGUR+TAR<Indikativ<han+LIsuli+TAR-SSA<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg+LIsuli+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LUEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jegoqaaseq-QAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dukalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LUKangaatsiaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LINarsarsuaq+MIU-U<Participium<jegUummannaq<InstrumentalisSisimiut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dutaa-SSA<Indikativ<DeHam+LINuuk+MIU<ental<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegnuliaq-U-SSA<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duGentofte+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-NNGUR<Interrogativ<duQasigiannguit<Absolut+LUakisooq<flertal<Lokalis+LIIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jegnajugaq<ental<LokalisIvittuut+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUnajugaq<flertal<InstrumentalisIvittuut<Instrumentalispiareer-SSA<Participium<jegAasiaat+MIU-U-SSA<Interrogativ<duqallunaaq-QAR<Indikativ<han+LIaamma<Partikel+LIsuli<Indikativ<viillu-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegUummannaq<Instrumentalis+LIillu+MIU-QAR<Indikativ<hanilinniar<Participium<jeguanga<PronomenAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<jegIlisimatusarfik-U+GALUAR<Indikativ<hanillu-QAR+GALUAR<Indikativ<visuli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<hankalaaleq<ental<AbsolutManiitsoq+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg+LUUummannaq+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jegIlloqqortoormiut+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIpiareer-SSA<Indikativ<vi+LIanaana-QAR<Participium<jegIlisimatusarfik+MIU-QAR<Indikativ<han+LIukioq<flertal<Lokalis+LUFinland+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LUillu-QAR<Indikativ<han+LIFinland+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUnajugaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU