Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kalaaleq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
Nuuk+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
Paamiut+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip<Participium<jeg+LI
ilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
kunngi+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU<ental<Terminalis+LI
anaana-QAR+GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq<Lokalis+LU
Upernavik<Lokalis+LI
Upernavik+MIU-U+TAR-SSA<Indikativ<jeg
Kangaatsiaq<Lokalis+LU
oqaaseq+MIU-QAR<Indikativ<han
illu-QAR+TAR<Interrogativ<du
ateq-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
ataata<flertal<Lokalis+LI
tutsiuteqqip+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
piareer-SSA<Indikativ<vi
kalaaleq-U<Participium<jeg
ilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han
Qeqertarsuaq<Terminalis+LU
anaana-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
illu+MIU-U<Interrogativ<du
qallunaaq-U<Indikativ<vi+LI
ataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Gentofte+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LI
eqqaama-SSA+GALUAR<Indikativ<JegJer
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han
suli-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
oqaaseq<ental<Absolut<min+LI
Ivittuut+MIU-U<Indikativ<han
Ilulissat+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
najugaq-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LU
Uummannaq<Lokalis
taa-SSA<Indikativ<DeMig+LU
Tasiilaq<Instrumentalis+LI
ilinniar-SSA<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U-SSA<Participium<jeg
nuliaq+MIU-U<Interrogativ<du
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg
akisooq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
taa-SSA<Indikativ<DeMig+LI
nuliaq+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LI
Gentofte<Absolut+LI
piareer+TAR<Participium<jeg
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han
Nanortalik+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU-U<Interrogativ<du
qallunaaq<ental<Instrumentalis+LU
najugaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Nuuk+MIU-U<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<jeg+LI
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LU
oqaaseq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
suli+TAR-SSA<Indikativ<jeg
oqaaseq-LIRI<Indikativ<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis
Finland+MIU-U-SSA<Indikativ<vi
piareer-SSA<Indikativ<vi+LI
ilinniar+TAR-SSA<Indikativ<jeg
Esbjerg<Terminalis+LI
Ilulissat<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-U<Interrogativ<du
Qasigiannguit<Absolut+LU
Paamiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
ilinniar-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han
oqaasilerisoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Nanortalik<Absolut
Kangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Narsaq+MIU<ental<Instrumentalis
qallunaaq<ental<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
kunngi-NNGUR<Participium<jeg+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
ukioq-U+GALUAR<Interrogativ<du
Kangaatsiaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
ukioq-NNGUR+TAR-SSA<Interrogativ<du
najugaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
nuliaq+MIU<ental<Terminalis
Maniitsoq+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LU
nuliaq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LU
qallunaaq<ental<Absolut
Paamiut+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
Kangaatsiaq+MIU-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
Illoqqortoormiut<Lokalis+LI
qallunaaq-U-SSA<Interrogativ<du
Gentofte+MIU<ental<Lokalis+LU
ilinniar-SSA<Participium<jeg+LI
Nuuk+MIU<ental<Lokalis+LI
suli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han
Aasiaat<Lokalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis