Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Illoqqortoormiut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duIlloqqortoormiut<Lokalis+LUIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU-U<Indikativ<hanPaamiut+MIU-LIRI<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU<ental<LokalisIlisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LUnajugaq<flertal<Lokalis+LUsuli+GALUAR<Indikativ<han+LUGentofte+MIU-NNGUR<Participium<jegillu-QAR+GALUAR<Interrogativ<duNuuk<Lokalis+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jegKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<hankunngi-QAR<Participium<jeganaana+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<duFinland+MIU<flertal<InstrumentalisTasiilaq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<duakisooq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dusuli+TAR+GALUAR<Interrogativ<duillu-QAR+TAR-SSA<Participium<jeg+LIKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIkunngi-NNGUR-SSA<Indikativ<hanAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duillu-QAR+TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-NNGUR<Indikativ<hanoqaasilerisoq-QAR-SSA<Indikativ<jegIlulissat<Instrumentalis+LIoqaasilerisoq+MIU-LIRI<Indikativ<jegNuuk<Lokalis+LItutsiuteqqip+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LIManiitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIAvanersuaq<Lokalis+LIManiitsoq+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jegKangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LIsuli+GALUAR<Indikativ<jeg+LIaamma<Partikelnuliaq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LUillu+MIU-QAR<Indikativ<hanukioq-QAR+TAR-SSA<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUilinniartip+GALUAR<Interrogativ<DuHamQeqertarsuaq<Lokalis+LIGentofte+MIU<ental<Lokalis+LUsuli-SSA<Indikativ<jeg+LUGentofte+MIU-LIRI<Participium<jegsuli+GALUAR<Indikativ<vi+LIillu+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dunuliaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LUFinland+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LITasiilaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<duataata<ental<Absolut<min+LUtaa<Indikativ<JegJer+LIManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentaliseqqaama-SSA<Indikativ<DeHam+LUateq-U-SSA<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jegoqaaseq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jegakisooq<ental<Instrumentalis+LIQeqertarsuaq+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LIKangaatsiaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jegataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LIanaana-QAR-SSA<Participium<jegillu-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LInajugaqar<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Interrogativ<duilinniar<Indikativ<jegFinland<Absolut+LIQasigiannguit<Lokalis+LIilinniar-SSA+GALUAR<Participium<jegkunngi+MIU<flertal<Instrumentalisnajugaq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegQeqertarsuaq<Lokalisukioq-QAR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LIkunngi-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dunajugaq-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<duuanga<Pronomen+LUtaa+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<DuHamnuliaq+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LUeqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LUnuliaq+MIU<ental<Terminalisanaana-LIRI<Indikativ<jeg+LIGentofte<Absolut+LITasiilaq+MIU-U<Interrogativ<duNarsarsuaq<Terminalis+LIEsbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jegNarsarsuaq<Absoluteqqumiitsuliortoq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<jegIlulissat<InstrumentalisPaamiut+MIU-U-SSA<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LUkunngi-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIFinland+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegNuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LUKangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR<Participium<jegGentofte+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUSisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg+LIFinland+MIU<ental<Terminalis+LIoqaaseq<ental<Absolut