Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Upernavik<Absolut+LUsuli+TAR-SSA<Participium<jeg+LIsuli+TAR<Participium<jegnajugaq<flertal<Instrumentalis+LUIvittuut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duUpernavik+MIU-U<Interrogativ<duQaqortoq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<duPaamiut+MIU-LIRI<Participium<jeg+LIakisooq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIsuli<Participium<jegpiareer+GALUAR<Interrogativ<dupiareer-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LUanaana-LIRI<Indikativ<jeg+LIkalaaleq-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LUPaamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dukalaaleq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<hanUummannaq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<duukioq-QAR+TAR-SSA<Interrogativ<duIvittuut+MIU-U-SSA<Participium<jegsuli+TAR<Interrogativ<dutamarmik<AdjektivIvittuut<Instrumentalis+LIAvanersuaq<Instrumentalis+LUtamarmik<Adjektiv+LUpiareer-SSA<Participium<jegnajugaqar<Participium<jegManiitsoq<Absolut+LIqallunaaq-QAR<Indikativ<han+LIeqqaama+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<DeMig+LIpiareer+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegNanortalik+MIU<ental<LokalisUpernavik+MIU-U-SSA<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<dunuliaq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LUManiitsoq<Terminalis+LUEsbjerg+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsuli-SSA+GALUAR<Interrogativ<duoqaasilerisoq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUsuli<Interrogativ<dueqqaama-SSA+GALUAR<Interrogativ<DuHamKangaatsiaq+MIU<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-U<Indikativ<jeg+LUqallunaaq-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LUateq-QAR<Participium<jegkunngi-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LINuuk<AbsolutKangaatsiaq+MIU-U<Indikativ<viillu-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<duilinniar<Indikativ<vi+LISisimiut+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jegeqqaama+TAR-SSA<Indikativ<JegJer+LUEsbjerg+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<duataata<flertal<Lokalisakisooq-U<Indikativ<jegnuliaq<flertal<Lokalissuli+TAR+GALUAR<Indikativ<jegIlulissat+MIU-U<Participium<jegNarsaq+MIU<ental<Terminalis+LIUpernavik<Lokalis+LIpiareer-SSA+GALUAR<Participium<jegpiareer+TAR<Interrogativ<duakisooq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LInuliaq+MIU<ental<TerminalisKangaatsiaq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<dunuliaq<ental<Lokalis+LIIvittuut+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duanaana+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LIPaamiut+MIU-U+TAR-SSA<Indikativ<vi+LUilinniar-SSA<Indikativ<han+LUkunngi-NNGUR-SSA<Indikativ<hanataata-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LUPaamiut+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LUnajugaq-LIRI<Participium<jegoqaaseq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LUIlloqqortoormiut<Lokalis+LUeqqaama-SSA<Indikativ<DeMigEsbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<vi+LISisimiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<hanQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUkunngi-U-SSA+GALUAR<Interrogativ<dupiareer+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LUkalaaleq-NNGUR<Indikativ<jegIvittuut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUKangerlussuaq<Lokalis+LIateq-U-SSA<Interrogativ<duataata<ental<Absolut<min+LISisimiut<Absoluteqqumiitsuliortoq<ental<Absolut+LIoqaaseq-LIRI<Participium<jeg+LUQeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LUkunngi-QAR-SSA<Indikativ<hanoqaaseq<ental<Absolut+LIAvanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LIPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUUummannaq+MIU<flertal<Instrumentalisillu-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LIFinland+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg