Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

najugaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
najugaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Gentofte<Terminalis+LU
oqaaseq+MIU-QAR<Indikativ<han
suli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
oqaaseq-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Ilulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ukioq-U+TAR<Indikativ<vi+LU
kunngi-QAR<Indikativ<vi+LI
eqqaama+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
Kangerlussuaq<Absolut
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
nuliaq+MIU-QAR<Indikativ<han
piareer-SSA<Indikativ<han+LU
anaana+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
taa-SSA<Indikativ<JegJer+LU
Narsaq<Lokalis+LU
Esbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
Ivittuut+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
piareer+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU<ental<Absolut+LI
Narsarsuaq+MIU-U<Participium<jeg
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
Narsaq<Terminalis
ateqar<Participium<jeg+LI
oqaaseq-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Esbjerg+MIU<ental<Instrumentalis
illu-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Interrogativ<du
Nuuk<Instrumentalis+LI
Qaqortoq+MIU<flertal<Lokalis
ilinniartip<Indikativ<JegJer
oqaaseq-U-SSA<Participium<jeg
qallunaaq-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
piareer+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
Finland+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Gentofte<Instrumentalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U<Indikativ<jeg
suli+GALUAR<Indikativ<han+LI
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Tasiilaq<Absolut
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Qasigiannguit+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-NNGUR+TAR<Indikativ<han+LI
kunngi-QAR+GALUAR<Indikativ<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Ivittuut<Absolut+LI
Upernavik+MIU-U<Interrogativ<du
aappaagu<Partikel
piareer-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
illu-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU<ental<Instrumentalis
illu-QAR-SSA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LU
Finland+MIU-U<Participium<jeg
kunngi-QAR<Indikativ<han+LI
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<han
Narsaq<Lokalis
uanga<Pronomen
piareer-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
suli-SSA<Indikativ<han+LI
Gentofte<Lokalis+LI
kalaaleq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg
ukioq-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LU
suli+TAR<Indikativ<vi+LU
najugaq+MIU-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han
ataata+MIU-LIRI<Indikativ<vi+LU
kunngi-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
najugaq-NNGUR<Participium<jeg
kalaaleq<ental<Lokalis
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Participium<jeg
Uummannaq<Terminalis+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis
kalaaleq-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LU
Maniitsoq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Maniitsoq<Lokalis
anaana-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
ilinniartip<Indikativ<JegJer+LU
tutsiuteqqip+TAR-SSA<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
anaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg
eqqaama+TAR-SSA<Interrogativ<DuHam
oqaasilerisoq<ental<Absolut
kalaaleq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
Nanortalik<Instrumentalis+LI