Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUukioq-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIilinniar-SSA<Indikativ<han+LIIlulissat+MIU<ental<Instrumentalis+LUillu-QAR+GALUAR<Indikativ<jeg+LIateq-LIRI+TAR<Interrogativ<duukioq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUtaa+TAR<Indikativ<JegJer+LIAasiaat+MIU<flertal<Lokalisnajugaq<ental<Terminalis+LUqallunaaq<ental<Lokalis+LIsuli<Indikativ<vieqqumiitsuliortoq<ental<Absolut+LUoqaaseq<ental<Instrumentalis+LUIlulissat<Instrumentalis+LIManiitsoq<TerminalisPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUSisimiut+MIU<ental<Terminalis+LIoqaaseq-LIRI<Participium<jeg+LUeqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jeg+LIKangaatsiaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jegkunngi<flertal<InstrumentalisFinland+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jegPaamiut<Instrumentalis+LINarsarsuaq+MIU-U<Participium<jegPaamiut+MIU-U+TAR-SSA<Indikativ<vi+LUNarsarsuaq<Terminalis+LITasiilaq<Absolut+LINarsaq<Instrumentaliskunngi-QAR-SSA<Indikativ<vi+LIukioq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LUKangaatsiaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUUpernavik<Absolut+LUkunngi+MIU-U+TAR<Interrogativ<dusuli-SSA+GALUAR<Indikativ<hanukioq<ental<Instrumentaliskunngi-U-SSA<Indikativ<viillu-NNGUR+GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU<flertal<InstrumentalisUpernavik+MIU-U-SSA<Participium<jegManiitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIoqaasilerisoq<ental<LokalisIlloqqortoormiut+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIqallunaaq-U<Indikativ<haneqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LIFinland+MIU<flertal<Lokalisnuliaq<flertal<Instrumentalis+LUTasiilaq<Instrumentalis+LIAasiaat<Lokalis+LIataata<flertal<Lokalis+LIilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<hanKangaatsiaq+MIU-LIRI<Participium<jegeqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LIkalaaleq<flertal<Instrumentalis+LUoqaaseq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LIakisooq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duilinniar+GALUAR<Interrogativ<dusuli+GALUAR<Indikativ<vi+LIKangaatsiaq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duQasigiannguit<Lokalis+LUUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LIUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUukioq-QAR-SSA<Indikativ<hanqallunaaq-U+GALUAR<Indikativ<jegNuuk+MIU-U<Participium<jeg+LIPaamiut<Absolut+LItaa<Indikativ<JegJerQasigiannguit+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LUillu+MIU-U<Interrogativ<duIvittuut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LIGentofte<Lokalis+LUAasiaat+MIU-U<Indikativ<vi+LInajugaq-NNGUR-SSA<Participium<jegNuuk+MIU-U<Indikativ<jeg+LIilinniar-SSA<Indikativ<vi+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<DeHam+LIqallunaaq-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LIqallunaaq<flertal<Lokalis+LINanortalik+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegukioq-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LIukioq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIqallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LIUpernavik+MIU-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han+LIkunngi-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<viillu-QAR-SSA<Indikativ<jegillu-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LIukioq-U+TAR-SSA<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-QAR+GALUAR<Interrogativ<dusuli-SSA<Indikativ<jegakisooq-U<Indikativ<han+LINarsarsuaq<Absolut+LUoqaaseq-U<Indikativ<jegManiitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIillu-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<du