Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
najugaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUateq<flertal<Lokalisqallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LIkunngi-QAR<Interrogativ<dukalaaleq-NNGUR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalisnajugaq<ental<Lokalis+LIGentofte+MIU-LIRI<Interrogativ<duukioq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duakisooq-QAR<Indikativ<han+LIoqaasilerisoq+MIU-U+TAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LUillu+MIU-U<Indikativ<vi+LUQeqertarsuaq+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jegakisooq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LINuuk+MIU-U<Indikativ<jeg+LIukioq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUEsbjerg<Instrumentalis+LUoqaasilerisoq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<duqallunaaq<ental<Lokaliskunngi-QAR+TAR<Indikativ<jeg+LIKangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUTasiilaq+MIU<flertal<Lokalisoqaaseq<flertal<InstrumentalisAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegakisooq-U+GALUAR<Indikativ<han+LUQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duIlloqqortoormiut<Lokalis+LUtutsiuteqqip-SSA<Indikativ<jegTasiilaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jegilinniar+TAR+GALUAR<Interrogativ<duoqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jegkunngi-NNGUR-SSA<Indikativ<hantaa+GALUAR<Indikativ<DeHam+LUkalaaleq-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LUsuli-SSA<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIIvittuut+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jegFinland<Instrumentalis+LUqallunaaq-U-SSA<Interrogativ<duillu+MIU-QAR<Indikativ<han+LUnajugaq-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<duAasiaat+MIU-LIRI<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalisukioq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUoqaaseq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LItutsiuteqqip+TAR-SSA<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<jegUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip<Interrogativ<duqallunaaq<ental<Absolut+LIKangaatsiaq<Lokalis+LItutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg+LIilinniar+GALUAR<Indikativ<jegsuli-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIilinniar+GALUAR<Interrogativ<duIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalis+LIPaamiut+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Interrogativ<dukalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LIpiareer-SSA+GALUAR<Participium<jegnuliaq-QAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-NNGUR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U<Indikativ<jeg+LUtaa-SSA<Indikativ<DeMig+LUeqqaama-SSA+GALUAR<Interrogativ<DuHamAvanersuaq+MIU-U+TAR<Participium<jegillu-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<dukunngi-QAR-SSA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<dukunngi-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIilinniar-SSA<Indikativ<jeg+LINarsarsuaq<Terminalis+LINarsaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duQaqortoq<Lokalis+LUEsbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<dupiareer+TAR+GALUAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U<Participium<jegillu+MIU-QAR<Indikativ<han+LIakisooq-U+TAR<Indikativ<visuli+TAR+GALUAR<Indikativ<viGentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LUilinniar<Indikativ<jegoqaasilerisoq<ental<Absolut+LUFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LIoqaaseq-U+GALUAR<Interrogativ<dupiareer<Participium<jeg+LUTasiilaq<Absolut+LUNarsaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUoqaasilerisoq<ental<Lokalis+LIakisooq<ental<Lokalis+LItutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LInuliaq<ental<Absolut<min+LIaamma<Partikel+LIoqaaseq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LInuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LIKangaatsiaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LI