Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ivittuut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LI
suli-SSA<Indikativ<jeg
Ilulissat+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
kalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg+LU
suli-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
taa+GALUAR<Indikativ<DeHam
oqaaseq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
kunngi-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq<Lokalis+LU
kunngi-QAR-SSA<Participium<jeg
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LU
Maniitsoq<Instrumentalis+LI
Uummannaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
nuliaq+MIU-QAR<Indikativ<han
illu-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
Kangaatsiaq<Terminalis+LU
piareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
taanna<Pronomen+LI
nuliaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
akisooq-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
Gentofte+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
piareer+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
suli-SSA<Indikativ<han+LI
anaana-U<Participium<jeg
nuliaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LU
illu-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han+LI
piareer-SSA<Interrogativ<du
anaana<flertal<Lokalis
Sisimiut+MIU-U<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U<Interrogativ<du
illu<flertal<Instrumentalis+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
kalaaleq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg
Esbjerg<Lokalis+LU
Nanortalik+MIU-U<Indikativ<jeg
Finland+MIU<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU<ental<Lokalis
Narsaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
najugaq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
anaana-LIRI<Indikativ<jeg+LI
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LU
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LI
Qasigiannguit<Absolut+LI
suli<Indikativ<han+LI
piareer-SSA<Indikativ<han
Tasiilaq<Absolut+LI
oqaasilerisoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
piareer<Indikativ<han+LU
suli+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
Kangerlussuaq+MIU-U<Indikativ<han
Illoqqortoormiut+MIU<ental<Lokalis+LU
illu-U+TAR<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
ilinniartip+TAR+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis+LI
ukioq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
illu-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
kunngi+MIU<flertal<Lokalis
nuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han
najugaq<ental<Absolut<min+LU
kalaaleq<flertal<Instrumentalis+LI
ilinniar+TAR+GALUAR<Participium<jeg
Tasiilaq<Instrumentalis+LU
nuliaq+MIU<ental<Lokalis
tutsiuteqqip<Indikativ<vi
suli+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Gentofte<Absolut
piareer-SSA<Indikativ<vi+LU
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
illu-QAR+TAR-SSA<Indikativ<han+LU
oqaasilerisoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU<ental<Absolut+LI
piareer<Indikativ<vi+LU
Ilisimatusarfik-QAR+TAR-SSA<Indikativ<han+LU
Upernavik<Terminalis+LI
eqqaama+TAR-SSA<Indikativ<JegJer+LU
eqqaama+TAR-SSA<Indikativ<DeMig+LI
ukioq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
Uummannaq<Absolut
suli-SSA<Indikativ<jeg+LI
Narsarsuaq<Lokalis+LU
illu-NNGUR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg
anaana+MIU<flertal<Lokalis
oqaaseq-U<Indikativ<vi+LI
Finland<Terminalis
Esbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<vi+LI
piareer-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Kangerlussuaq<Lokalis
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
illu-QAR-SSA<Participium<jeg+LU
najugaq+MIU<ental<Terminalis
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
kalaaleq-NNGUR<Indikativ<jeg+LU
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LI