Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LUqallunaaq-U-SSA<Interrogativ<dunajugaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<duAasiaat<Absolut+LUkunngi<ental<InstrumentalisKangaatsiaq+MIU-U<Indikativ<jegKangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LUnajugaqar<Participium<jegIlulissat+MIU<ental<Lokalis+LUnajugaq<flertal<Instrumentalispiareer+TAR<Indikativ<jeg+LIUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsuli-SSA<Participium<jeg+LINanortalik+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegeqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LUkalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LIeqqaama+TAR+GALUAR<Interrogativ<DuHamSisimiut+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LIanaana-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duukioq-U+GALUAR<Participium<jegnajugaq<flertal<Instrumentalis+LINarsarsuaq<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jegtutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-U<Indikativ<han+LIillu-QAR+GALUAR<Indikativ<vioqaaseq-QAR<Participium<jegPaamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi+LUIlloqqortoormiut<Absolut+LUNuuk<Absolutqallunaaq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUTasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jegFinland+MIU<ental<LokalisUpernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<jegQeqertarsuaq<Terminalis+LItamarmik<Adjektiv+LIIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jegateq-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIillu-QAR+TAR+GALUAR<Participium<jegEsbjerg+MIU<flertal<LokalisSisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUAasiaat+MIU<flertal<Instrumentalisilinniartip+GALUAR<Interrogativ<DuHamPaamiut+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-U-SSA<Participium<jegtutsiuteqqip+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LIManiitsoq<Instrumentalis+LISisimiut<Instrumentalis+LUtutsiuteqqip+TAR<Interrogativ<duukioq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<hanAvanersuaq<Absolut+LIManiitsoq+MIU-U<Participium<jegkalaaleq-NNGUR-SSA<Interrogativ<duIvittuut+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duillu<ental<Absolut<minPaamiut+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jegIvittuut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duUpernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duKangaatsiaq<Lokalis+LUataata<ental<Absolutakisooq-U+TAR<Indikativ<viKangerlussuaq<Terminalisateq-U<Indikativ<jeg+LIManiitsoq+MIU-U<Interrogativ<duFinland+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LUanaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LIpiareer-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LUIlulissat+MIU-U<Participium<jeg+LIpiareer<Indikativ<viNarsaq<Instrumentalisnajugaq<ental<Absolut<min+LUakisooq-QAR+TAR-SSA<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUkunngi-QAR-SSA<Participium<jegsuli+TAR+GALUAR<Indikativ<jegAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LIanaana+MIU-U<Indikativ<han+LINuuk+MIU-LIRI+TAR-SSA<Participium<jegManiitsoq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LUUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegilinniar-SSA<Participium<jeg+LInajugaq<ental<Terminalis+LIsuli+GALUAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-LIRI<Interrogativ<dukunngi+MIU-U+TAR<Interrogativ<duUummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LIillu+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegIvittuut+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUoqaasilerisoq-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jegnuliaq-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LIFinland+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jegTasiilaq+MIU<flertal<Lokalis+LUNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<hankunngi-QAR<Indikativ<viQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LISisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LIoqaaseq-QAR-SSA<Participium<jeg