Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

suli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-U<Participium<jeg
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
kunngi-QAR<Interrogativ<du
ataata+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<vi
Kangaatsiaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg
illu-NNGUR+TAR-SSA<Interrogativ<du
kalaaleq-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LU
Illoqqortoormiut<Lokalis+LI
najugaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
piareer+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis+LI
eqqaama+TAR<Indikativ<JegJer+LU
Paamiut+MIU<ental<Terminalis
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis+LI
kunngi-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-NNGUR<Participium<jeg
suli+GALUAR<Participium<jeg+LI
ateq-QAR-SSA<Participium<jeg
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Nanortalik<Absolut+LU
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LU
Uummannaq<Terminalis+LI
najugaq+MIU-U<Interrogativ<du
Ilulissat+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<han
ilinniar+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Aasiaat+MIU-LIRI<Indikativ<jeg
taa<Indikativ<DeHam+LI
Maniitsoq+MIU-U<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
kunngi-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Paamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
Tasiilaq<Lokalis+LI
oqaasilerisoq-U+GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LU
Sisimiut+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<han+LI
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut
Uummannaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Esbjerg<Lokalis
taa<Indikativ<DeHam
Gentofte<Absolut+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
najugaq<ental<Absolut<min
Ilulissat+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis
suli+GALUAR<Indikativ<han+LI
kalaaleq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
piareer<Participium<jeg+LI
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han
qallunaaq-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Finland<Absolut
kunngi<flertal<Instrumentalis
akisooq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LI
Kangerlussuaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
suli+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Qaqortoq<Absolut
Aasiaat<Instrumentalis+LI
qallunaaq<flertal<Lokalis
Avanersuaq<Terminalis+LI
Gentofte+MIU<ental<Lokalis+LU
Paamiut+MIU<ental<Absolut+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis
ateq-U+TAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
kunngi-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
piareer-SSA<Participium<jeg
Ivittuut<Absolut+LI
illu+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU<ental<Lokalis+LI
eqqaama<Indikativ<DeMig
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LU
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalis+LI
Uummannaq+MIU<ental<Absolut+LU
suli-SSA<Indikativ<han
Narsaq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
ukioq-U+GALUAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Maniitsoq<Terminalis
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-U-SSA<Indikativ<han
Finland+MIU-U<Participium<jeg+LI
oqaaseq-QAR-SSA<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
qallunaaq<ental<Instrumentalis+LI
kalaaleq-U+TAR<Interrogativ<du
Qaqortoq<Lokalis+LI
Maniitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
ukioq-NNGUR-SSA<Indikativ<han
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Paamiut+MIU-U+TAR-SSA<Indikativ<vi+LU
ukioq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LI
illu+MIU<flertal<Lokalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis