Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ilisimatusarfik-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<han
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI<Indikativ<han+LU
kunngi-QAR+TAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
ateq<ental<Terminalis+LI
nuliaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
suli<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jeg
ataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
ukioq-QAR<Indikativ<han+LI
Illoqqortoormiut+MIU<ental<Absolut+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg<Terminalis
akisooq-U+TAR<Indikativ<vi
nuliaq<ental<Absolut
Finland+MIU-U<Interrogativ<du
kunngi<flertal<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis
Qasigiannguit+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
Ivittuut+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LU
suli+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<jeg
kunngi-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Nanortalik+MIU<ental<Absolut+LU
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
Tasiilaq<Terminalis+LU
ataata-U<Indikativ<vi
suli+TAR-SSA<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LU
ukioq<ental<Terminalis+LU
Qasigiannguit+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LU
oqaaseq<ental<Instrumentalis+LU
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<han
najugaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
kunngi-QAR+TAR<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LI
Nanortalik+MIU<ental<Absolut
kunngi-QAR<Indikativ<jeg
oqaaseq-LIRI+TAR+GALUAR<Indikativ<vi
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi
anaana<ental<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
anaana-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg<Absolut
suli+TAR+GALUAR<Indikativ<han
Qeqertarsuaq<Instrumentalis
Esbjerg<Lokalis+LU
Maniitsoq<Lokalis+LU
Nuuk+MIU-U<Participium<jeg+LI
Uummannaq<Absolut
ilinniartitsisoq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LI
oqaaseq-U-SSA<Participium<jeg
piareer-SSA+GALUAR<Participium<jeg
qallunaaq-U+GALUAR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
suli+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LU
ataata<ental<Absolut<min+LU
Paamiut+MIU<ental<Lokalis+LI
kunngi-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
eqqaama+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<DeHam
suli-SSA<Participium<jeg+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LI
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
SULI<Partikel
oqaaseq-U+GALUAR<Interrogativ<du
illu-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LU
Esbjerg<Instrumentalis+LU
Narsaq+MIU-U<Participium<jeg
Narsarsuaq<Terminalis+LI
Ivittuut+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Narsaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU
ateq-QAR<Participium<jeg
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
kalaaleq<flertal<Instrumentalis
qallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han
ukioq-QAR+GALUAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
piareer-SSA<Indikativ<jeg+LI
Nuuk+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
illu-QAR+GALUAR<Indikativ<han
ukioq-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
anaana+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Tasiilaq<Absolut
nuliaq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
illu-QAR-SSA<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<han
oqaaseq-LIRI-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Narsaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU