Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
qallunaaq-QAR-SSA<Indikativ<han+LIilinniar+GALUAR<Indikativ<jegPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIillu-QAR<Interrogativ<duAvanersuaq<Lokalis+LIoqaasilerisoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegoqaaseq<ental<Lokalis+LIPaamiut+MIU<flertal<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalispiareer+TAR<Indikativ<jeg+LIkalaallisut<Partikel+LIpiareer-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LIpiareer<Indikativ<han+LUukioq-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<jegkunngi-QAR<Indikativ<vi+LIoqaaseq<flertal<Lokalis+LIAasiaat+MIU<ental<Absolut+LUtaa+GALUAR<Indikativ<JegJer+LIEsbjerg+MIU<ental<AbsolutIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalisilinniar-SSA<Indikativ<vi+LIManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUEsbjerg+MIU-U<Interrogativ<duEsbjerg<InstrumentalisSULI<Partikeloqaasilerisoq+MIU-LIRI<Indikativ<jegillu-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIoqaasilerisoq+MIU-U+TAR<Participium<jegIvittuut+MIU<ental<Lokalis+LUKangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR<Participium<jegKangaatsiaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duNuuk+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LIkalaaleq-U-SSA<Indikativ<viFinland+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LUanaana-LIRI+TAR<Participium<jegoqaaseq<ental<Absolut<min+LIUpernavik+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LIManiitsoq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LIataata+MIU-U<Indikativ<jegPaamiut+MIU<ental<AbsolutPaamiut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U<Indikativ<vipiareer+GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip+TAR<Interrogativ<duakisooq-QAR-SSA<Indikativ<han+LIoqaaseq<ental<InstrumentalisManiitsoq<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LIillu-QAR+GALUAR<Indikativ<vikunngi<flertal<Lokalis+LUKangerlussuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LUkunngi-QAR+TAR+GALUAR<Participium<jegkunngi-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<hanUpernavik<Lokalis+LIAasiaat<InstrumentalisAasiaat+MIU<flertal<Instrumentaliskunngi-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jegNarsarsuaq<Lokalis+LUGentofte+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<viManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUnajugaq-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jegpiareer-SSA<Indikativ<hanKangerlussuaq<Instrumentalisateq-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LIeqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LUEsbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<hanSisimiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jegNuuk<Instrumentalis+LIKangaatsiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIoqaaseq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUKangaatsiaq+MIU-LIRI<Participium<jegtaa-SSA+GALUAR<Indikativ<DeMigUpernavik+MIU-U+TAR-SSA<Indikativ<jegpiareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUoqaaseq-U<Indikativ<vi+LIIvittuut<Lokalis+LIukioq-U<Participium<jeg+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUSisimiut+MIU-NNGUR<Interrogativ<dunajugaq<ental<Terminalistutsiuteqqip<Participium<jeg+LINuuk<Terminalisnuliaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LIanaana+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jegoqaaseq+MIU-U<Indikativ<hanQeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Interrogativ<dupiareer+TAR-SSA<Indikativ<vi+LIqallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LUilinniar<Participium<jegSisimiut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUkunngi+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jegnuliaq-NNGUR-SSA<Participium<jegTasiilaq<Terminalis+LUoqaaseq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI