Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kalaaleq-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
Gentofte<Lokalis+LU
ateq-QAR-SSA<Participium<jeg
ukioq<flertal<Lokalis
Ilulissat+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR-SSA<Indikativ<JegJer+LU
Ilulissat+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
ataata+MIU-LIRI<Indikativ<vi+LU
Uummannaq+MIU-LIRI+TAR-SSA<Interrogativ<du
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
uanga<Pronomen+LI
eqqumiitsuliortoq-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+TAR+GALUAR<Participium<jeg
illu+MIU<flertal<Lokalis+LI
oqaaseq<ental<Instrumentalis+LU
eqqaama+TAR-SSA<Interrogativ<DuHam
Uummannaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
kalaaleq<ental<Lokalis+LI
Aasiaat+MIU-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Indikativ<han
ukioq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LU
Nuuk+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
suli<Indikativ<han+LU
najugaqar<Participium<jeg+LI
akisooq-QAR+TAR-SSA<Interrogativ<du
ataata<flertal<Instrumentalis+LU
tutsiuteqqip<Indikativ<vi
qallunaaq-U<Participium<jeg
suli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
nuliaq+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
kalaaleq<ental<Instrumentalis+LU
Upernavik+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
oqaaseq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
ataata+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<vi
Paamiut+MIU<ental<Lokalis+LI
kalaaleq-U+TAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ukioq-QAR+TAR-SSA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip<Indikativ<han
tutsiuteqqip-SSA<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-NNGUR+TAR<Indikativ<han+LI
suli+TAR-SSA<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
suli+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg
oqaaseq-QAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
kalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
Kangaatsiaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LI
Narsarsuaq+MIU-U<Participium<jeg
Uummannaq<Instrumentalis
Sisimiut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
taa-SSA<Indikativ<DeHam+LI
Nuuk+MIU<ental<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
nuliaq-U-SSA<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Gentofte+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Interrogativ<du
Qasigiannguit<Absolut+LU
akisooq<flertal<Lokalis+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jeg
najugaq<ental<Lokalis
Ivittuut+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
najugaq<flertal<Instrumentalis
Ivittuut<Instrumentalis
piareer-SSA<Participium<jeg
Aasiaat+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
qallunaaq-QAR<Indikativ<han+LI
aamma<Partikel+LI
suli<Indikativ<vi
illu-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Uummannaq<Instrumentalis+LI
illu+MIU-QAR<Indikativ<han
ilinniar<Participium<jeg
uanga<Pronomen
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg
Ilisimatusarfik-U+GALUAR<Indikativ<han
illu-QAR+GALUAR<Indikativ<vi
suli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han
kalaaleq<ental<Absolut
Maniitsoq+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg+LU
Uummannaq+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
piareer-SSA<Indikativ<vi+LI
anaana-QAR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ukioq<flertal<Lokalis+LU
Finland+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LU
illu-QAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
najugaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU