Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqaama+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
eqqaama+TAR+GALUAR<Indikativ<DeHam
Finland<Lokalis+LI
oqaasilerisoq<ental<Absolut<min+LU
Esbjerg+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
suli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han
kunngi-U<Indikativ<han
tutsiuteqqip+TAR-SSA<Interrogativ<du
illu-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
oqaaseq-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
nuliaq+MIU<ental<Terminalis
Qasigiannguit<Lokalis+LU
Nanortalik<Terminalis
Ilulissat<Instrumentalis+LU
oqaaseq<ental<Absolut<min+LU
ilinniar-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis
tutsiuteqqip+TAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LI
kunngi<ental<Lokalis
suli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
akisooq<ental<Lokalis
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
najugaq-U<Participium<jeg
piareer+TAR-SSA<Indikativ<han
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LU
kalaaleq-NNGUR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg
eqqaama<Indikativ<DeMig+LI
Qaqortoq+MIU-U<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<ental<Absolut<min+LI
Avanersuaq<Instrumentalis+LI
suli-SSA<Participium<jeg+LU
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Maniitsoq+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
suli+TAR<Participium<jeg
suli<Indikativ<jeg
kunngi+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
oqaaseq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Finland<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU-LIRI-SSA<Interrogativ<du
Nuuk+MIU<ental<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kunngi-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<han
Finland+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
piareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U<Interrogativ<du
oqaaseq<ental<Absolut<min
Qaqortoq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LI
piareer-SSA<Indikativ<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Avanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
oqaaseq<ental<Instrumentalis+LU
qallunaaq<flertal<Lokalis+LU
Finland+MIU<flertal<Lokalis
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
Gentofte<Terminalis+LU
Qaqortoq<Absolut+LI
qallunaaq-U+TAR<Participium<jeg
kunngi-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LU
ateq+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han
kunngi-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
najugaq<ental<Absolut+LU
suli+TAR-SSA<Indikativ<jeg
Upernavik+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg
nuliaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqaama-SSA<Interrogativ<DuHam
Uummannaq<Lokalis
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Aasiaat+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
Narsarsuaq<Terminalis+LI
ilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
oqaaseq-QAR<Indikativ<vi+LU
kunngi-QAR+TAR<Indikativ<jeg+LI
akisooq<ental<Absolut
suli<Interrogativ<du
najugaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
ilinniar+TAR-SSA<Indikativ<vi
suli+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU<ental<Terminalis
Esbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LI
kalaaleq<flertal<Instrumentalis
anaana-QAR+GALUAR<Participium<jeg
nuliaq-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
Aasiaat<Lokalis+LU
taa-SSA+GALUAR<Indikativ<DeMig
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR<Indikativ<han
nuliaq-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
ilinniar+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du