Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

illu<flertal<Instrumentalis+LI
suli-SSA<Participium<jeg+LI
Kangerlussuaq<Instrumentalis+LU
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
illu-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
akisooq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
najugaq-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
qallunaaq-QAR-SSA<Indikativ<han
kunngi+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
qallunaaq<ental<Instrumentalis+LI
oqaaseq-LIRI<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LU
Finland<Instrumentalis+LU
kunngi-QAR+TAR-SSA<Participium<jeg
kalaaleq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut
Paamiut+MIU-U+TAR<Participium<jeg
ateq-LIRI<Indikativ<jeg+LI
oqaasilerisoq-QAR+TAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U-SSA<Participium<jeg
illu+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
kunngi<ental<Lokalis
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LU
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
ukioq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
Kangaatsiaq<Terminalis
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LI
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
najugaq-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
kalaaleq<ental<Instrumentalis
Kangaatsiaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
ilinniar+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
akisooq-U-SSA<Participium<jeg
kunngi-U<Interrogativ<du
Kangerlussuaq<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U<Indikativ<han
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR-SSA<Interrogativ<DuHam
Avanersuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
qallunaaq-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
ilinniar+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-LIRI<Participium<jeg
eqqaama-SSA<Indikativ<DeMig
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg
Qaqortoq<Lokalis+LI
Finland+MIU-U<Indikativ<vi
tutsiuteqqip-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
qallunaaq-U<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Uummannaq<Terminalis+LU
kunngi<ental<Lokalis+LU
illu+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi+LU
taa<Indikativ<DeHam
kalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
anaana-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
ilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
kalaaleq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LU
Ilulissat<Instrumentalis+LI
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
illu-QAR<Indikativ<jeg+LU
Sisimiut+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg
ilinniar-SSA<Indikativ<jeg
piareer<Participium<jeg
tutsiuteqqip-SSA+GALUAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-LIRI-SSA<Interrogativ<du
anaana+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
tutsiuteqqip-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
ateq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
ilinniar-SSA<Participium<jeg+LI
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ukioq-QAR+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LI
Finland+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LU
tutsiuteqqip+TAR<Interrogativ<du
ukioq<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Narsaq<Lokalis
illu+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Uummannaq<Lokalis+LU
anaana-QAR-SSA<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
ilinniartip<Indikativ<DeMig
anaana-U<Participium<jeg
eqqaama-SSA<Interrogativ<DuHam
ukioq<ental<Terminalis+LU
Esbjerg<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<vi+LU
Paamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
illu-QAR<Indikativ<jeg
Uummannaq<Absolut+LU
ukioq-QAR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LI
kunngi-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LI
kunngi-QAR<Indikativ<jeg
oqaaseq-U<Participium<jeg
suli<Indikativ<vi
akisooq<ental<Terminalis+LU