Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Aasiaat+MIU-U+TAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duNanortalik<Terminaliseqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LUGentofte+MIU<flertal<Instrumentaliskalaaleq-U<Interrogativ<duPaamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegtutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LUsuli-SSA<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LIukioq<flertal<LokalisUpernavik+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LIkunngi+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jegkunngi<ental<Absolut<minIlulissat+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<hanillu+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<hannuliaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUPaamiut+MIU-U-SSA<Interrogativ<dutassa<Partikelkunngi+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LIkunngi-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han+LItaa+GALUAR<Interrogativ<DuHamoqaaseq+MIU-U-SSA<Indikativ<hanEsbjerg+MIU<ental<Lokalis+LUUpernavik<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LIilinniartip+TAR+GALUAR<Interrogativ<DuHamoqaasilerisoq<ental<Absolut+LIUummannaq<Absoluttutsiuteqqip<Indikativ<jeg+LUPaamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi+LUFinland+MIU<flertal<Instrumentalisillu-QAR<Participium<jegillu-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegakisooq-U-SSA<Participium<jegManiitsoq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegEsbjerg<Absolut+LIilinniar-SSA<Indikativ<vianaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LIPaamiut<Instrumentalis+LIateq-QAR<Participium<jegillu-QAR-SSA<Indikativ<han+LUoqaaseq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jegtaanna<Pronomen+LUakisooq<ental<Lokalisoqaasilerisoq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUAvanersuaq<Absolut+LIIvittuut+MIU-U-SSA+GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-LIRI<Participium<jeg+LIkunngi-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U<Indikativ<han+LUqallunaaq<ental<Instrumentalis+LInajugaq-LIRI+TAR<Indikativ<hantutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LIkalaaleq-NNGUR<Indikativ<jegtutsiuteqqip-SSA<Interrogativ<duKangaatsiaq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<duKangaatsiaq<Terminalis+LIUpernavik<Instrumentalis+LUEsbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LIeqqaama+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUakisooq<ental<Lokalis+LIkunngi+MIU-U+TAR<Interrogativ<dukalaaleq<flertal<Instrumentaliskunngi-QAR-SSA<Indikativ<jegAasiaat+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegUummannaq+MIU-U-SSA<Participium<jegFinland<Instrumentalis+LISULI<Partikel+LUsuli<Indikativ<vi+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-U<Indikativ<han+LIManiitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LUtutsiuteqqip+TAR-SSA<Indikativ<jegUpernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<jegSisimiut<Absolut+LInuliaq+MIU-U<Interrogativ<duUpernavik+MIU<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LIakisooq-U+TAR+GALUAR<Participium<jegQaqortoq<Terminalisoqaasilerisoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vipiareer-SSA<Indikativ<vi+LUPaamiut+MIU<ental<Lokalis+LIqallunaaq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LUIvittuut+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jegKangaatsiaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jegUummannaq<Terminalis+LIataata<ental<Absolut<min+LUsuli<Indikativ<jegnajugaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegqallunaaq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LINanortalik+MIU-NNGUR+GALUAR<Indikativ<vi+LIGentofte+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LUoqaasilerisoq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<duillu-U+TAR<Participium<jegilinniar+GALUAR<Interrogativ<dusuli-SSA+GALUAR<Indikativ<vi