Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Narsaq<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg
tamarmik<Adjektiv+LU
Narsarsuaq<Absolut
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
qallunaaq-QAR+TAR-SSA<Interrogativ<du
kalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
qallunaaq-NNGUR<Indikativ<han+LI
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI<Indikativ<han+LU
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Finland<Instrumentalis+LU
Avanersuaq<Absolut
ilinniar<Indikativ<vi+LI
oqaaseq-QAR-SSA<Indikativ<jeg
piareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
oqaaseq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
akisooq-U+GALUAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU-LIRI<Participium<jeg
Ivittuut<Instrumentalis
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ataata<flertal<Instrumentalis+LU
Ivittuut<Absolut+LI
illu+MIU-QAR<Indikativ<han
Kangerlussuaq<Absolut+LU
oqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
piareer+TAR+GALUAR<Indikativ<han
Qaqortoq<Terminalis+LU
Nuuk<Absolut+LU
Narsaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
kunngi-QAR<Indikativ<vi+LI
piareer<Participium<jeg
najugaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
piareer-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq<ental<Lokalis
suli+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Uummannaq+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Ivittuut<Lokalis+LI
oqaaseq+MIU-U-SSA<Indikativ<han
illu-QAR+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
qallunaaq-U-SSA<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han
Kangaatsiaq<Absolut+LI
oqaasilerisoq-QAR+TAR<Participium<jeg
Aasiaat+MIU<flertal<Lokalis
ateq<ental<Lokalis
oqaaseq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
qallunaaq<flertal<Lokalis+LI
ilinniar+TAR+GALUAR<Participium<jeg
Finland<Instrumentalis
Finland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
anaana-LIRI<Participium<jeg+LU
tamarmik<Adjektiv+LI
suli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
oqaasilerisoq-QAR<Interrogativ<du
Narsaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
piareer-SSA<Indikativ<han+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<han
ilinniar-SSA+GALUAR<Participium<jeg
eqqaama+TAR+GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
eqqaama+TAR<Indikativ<JegJer+LI
Nanortalik+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Indikativ<han
piareer<Participium<jeg+LU
Tasiilaq<Terminalis+LI
suli-SSA+GALUAR<Indikativ<han
nuliaq<ental<Absolut
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han
suli<Indikativ<vi+LI
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Gentofte<Instrumentalis
anaana<flertal<Lokalis+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
akisooq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
Nanortalik<Terminalis
najugaq<ental<Lokalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg
oqaaseq-QAR<Indikativ<vi+LU
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
Ivittuut+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis+LI
ilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis
Kangaatsiaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
akisooq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han
anaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
oqaaseq-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
illu-QAR+TAR<Indikativ<jeg
tassa<Partikel
anaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
akisooq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
Qasigiannguit<Lokalis
Nuuk+MIU-U<Indikativ<vi+LI