Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqaasilerisoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg
ukioq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
Nuuk+MIU-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U<Interrogativ<du
Gentofte<Terminalis+LU
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Aasiaat+MIU-LIRI<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Uummannaq<Absolut+LU
Nuuk<Terminalis+LI
najugaq+MIU-U<Interrogativ<du
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer
tutsiuteqqip-SSA+GALUAR<Indikativ<han
suli<Indikativ<han
Uummannaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Aasiaat+MIU<flertal<Lokalis
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han
tutsiuteqqip+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
qallunaaq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LI
Sisimiut+MIU<ental<Lokalis
qallunaaq-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
kunngi-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
akisooq<ental<Lokalis+LI
Uummannaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LU
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Gentofte<Terminalis+LI
najugaq-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
ataata-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg
Paamiut+MIU-LIRI+TAR-SSA<Interrogativ<du
piareer<Indikativ<vi+LU
akisooq-U+GALUAR<Indikativ<han+LU
kalaaleq<flertal<Lokalis
kalaaleq-U<Indikativ<vi
Avanersuaq<Lokalis
nuliaq+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
oqaaseq-QAR<Indikativ<han
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
qallunaaq-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis
kunngi-QAR<Indikativ<vi+LI
oqaasilerisoq<ental<Absolut<min+LU
nuliaq<ental<Terminalis+LI
Kangerlussuaq<Instrumentalis+LI
kunngi+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-U<Participium<jeg
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
kunngi<ental<Lokalis+LU
akisooq<ental<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi+LI
najugaq-U<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
piareer<Indikativ<jeg+LI
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LU
Sisimiut+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<han+LI
piareer+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
Sisimiut+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
Sisimiut<Lokalis+LU
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
illu+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
Finland<Absolut+LU
Esbjerg+MIU<ental<Instrumentalis
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
illu-QAR+TAR-SSA<Indikativ<han+LU
Nuuk+MIU-U<Interrogativ<du
Finland<Lokalis+LI
Tasiilaq<Lokalis+LU
Uummannaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
ilinniar+TAR<Indikativ<vi
oqaasilerisoq<ental<Absolut+LI
piareer-SSA<Indikativ<vi
Ivittuut<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq<ental<Absolut+LU
piareer<Indikativ<vi+LI
Ilisimatusarfik+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
ilinniar+TAR-SSA<Indikativ<jeg
kalaaleq-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Kangerlussuaq<Absolut+LU
piareer+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer
oqaasilerisoq+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Upernavik<Absolut+LI
anaana-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<han+LI
Upernavik+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
aappaagu<Partikel
Ivittuut+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
kunngi+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU