Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kunngi<flertal<Lokalis+LU
Finland<Absolut+LI
nuliaq<ental<Absolut<min+LI
oqaaseq-LIRI<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<vi
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
kunngi<ental<Lokalis
oqaaseq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Uummannaq+MIU-U<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ukioq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq<Absolut
Finland<Lokalis
Kangaatsiaq<Terminalis
Upernavik<Instrumentalis
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LU
kunngi-QAR<Indikativ<jeg
taa<Indikativ<JegJer+LI
qallunaaq-U+TAR<Interrogativ<du
taa+GALUAR<Indikativ<DeHam
Ivittuut<Instrumentalis+LU
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han
kunngi-QAR-SSA<Participium<jeg
suli+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip+TAR<Interrogativ<du
najugaq<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<vi
ukioq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
Tasiilaq<Lokalis
Narsaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Illoqqortoormiut+MIU<ental<Lokalis+LU
Kangerlussuaq<Instrumentalis
kunngi-QAR+TAR-SSA<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg
Qaqortoq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LI
Upernavik<Lokalis
qallunaaq<flertal<Lokalis+LI
Finland+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
kalaallisut<Partikel+LI
ukioq-QAR+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LI
ukioq<ental<Terminalis
Nuuk+MIU<ental<Lokalis+LI
Ivittuut+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
piareer+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han
Paamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
Paamiut+MIU<ental<Absolut
nuliaq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
aamma<Partikel+LU
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Ilulissat<Lokalis
tassa<Partikel+LI
Esbjerg+MIU<ental<Terminalis
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig
oqaasilerisoq<ental<Instrumentalis
Illoqqortoormiut+MIU<ental<Absolut+LU
Sisimiut<Instrumentalis
ateq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Indikativ<han
suli+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
suli+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
akisooq<flertal<Instrumentalis+LU
Gentofte<Instrumentalis+LI
ilinniar+TAR+GALUAR<Participium<jeg
piareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq<ental<Absolut+LU
oqaaseq-LIRI<Indikativ<jeg
suli+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
qallunaaq<ental<Lokalis+LU
Nanortalik+MIU<flertal<Instrumentalis
Maniitsoq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
suli-SSA+GALUAR<Indikativ<han
Upernavik+MIU-U<Interrogativ<du
Qasigiannguit+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
illu-QAR+GALUAR<Indikativ<vi
nuliaq-U-SSA<Participium<jeg
kunngi-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LI
najugaq<flertal<Instrumentalis+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
nuliaq<ental<Absolut<min
tutsiuteqqip+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Sisimiut<Lokalis+LI
nuliaq+MIU<ental<Lokalis
Sisimiut<Absolut
nuliaq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LU
Gentofte+MIU<ental<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-LIRI<Interrogativ<du