Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Upernavik<Absolut+LU
suli+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
suli+TAR<Participium<jeg
najugaq<flertal<Instrumentalis+LU
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-U<Interrogativ<du
Qaqortoq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
akisooq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
suli<Participium<jeg
piareer+GALUAR<Interrogativ<du
piareer-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
anaana-LIRI<Indikativ<jeg+LI
kalaaleq-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LU
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
kalaaleq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han
Uummannaq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
ukioq-QAR+TAR-SSA<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-U-SSA<Participium<jeg
suli+TAR<Interrogativ<du
tamarmik<Adjektiv
Ivittuut<Instrumentalis+LI
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
tamarmik<Adjektiv+LU
piareer-SSA<Participium<jeg
najugaqar<Participium<jeg
Maniitsoq<Absolut+LI
qallunaaq-QAR<Indikativ<han+LI
eqqaama+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
piareer+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Nanortalik+MIU<ental<Lokalis
Upernavik+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
nuliaq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LU
Maniitsoq<Terminalis+LU
Esbjerg+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
suli-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
oqaasilerisoq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
suli<Interrogativ<du
eqqaama-SSA+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<jeg+LU
qallunaaq-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LU
ateq-QAR<Participium<jeg
kunngi-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
Nuuk<Absolut
Kangaatsiaq+MIU-U<Indikativ<vi
illu-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
ilinniar<Indikativ<vi+LI
Sisimiut+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
eqqaama+TAR-SSA<Indikativ<JegJer+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
ataata<flertal<Lokalis
akisooq-U<Indikativ<jeg
nuliaq<flertal<Lokalis
suli+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
Ilulissat+MIU-U<Participium<jeg
Narsaq+MIU<ental<Terminalis+LI
Upernavik<Lokalis+LI
piareer-SSA+GALUAR<Participium<jeg
piareer+TAR<Interrogativ<du
akisooq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
nuliaq+MIU<ental<Terminalis
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
nuliaq<ental<Lokalis+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
anaana+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
Paamiut+MIU-U+TAR-SSA<Indikativ<vi+LU
ilinniar-SSA<Indikativ<han+LU
kunngi-NNGUR-SSA<Indikativ<han
ataata-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
najugaq-LIRI<Participium<jeg
oqaaseq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LU
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
eqqaama-SSA<Indikativ<DeMig
Esbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<vi+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<han
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
kunngi-U-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
piareer+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LU
kalaaleq-NNGUR<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
Kangerlussuaq<Lokalis+LI
ateq-U-SSA<Interrogativ<du
ataata<ental<Absolut<min+LI
Sisimiut<Absolut
eqqumiitsuliortoq<ental<Absolut+LI
oqaaseq-LIRI<Participium<jeg+LU
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LU
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<han
oqaaseq<ental<Absolut+LI
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LI
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Uummannaq+MIU<flertal<Instrumentalis
illu-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LI
Finland+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg