Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
kunngi+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip+TAR+GALUAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip<Indikativ<viSisimiut+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<duukioq<ental<Terminalis+LIKangerlussuaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Interrogativ<duakisooq<flertal<Instrumentalis+LISisimiut+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LIQeqertarsuaq<Lokalisoqaaseq<ental<Instrumentalis+LIoqaaseq-QAR<Participium<jegUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanpiareer+GALUAR<Participium<jeg+LINuuk<AbsolutFinland+MIU<ental<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LIkunngi+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jegFinland+MIU-U+TAR<Interrogativ<duNanortalik<Absolut+LIFinland+MIU<flertal<LokalisNuuk+MIU-U<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<jegillu-QAR<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq-QAR+TAR-SSA<Participium<jegPaamiut+MIU<ental<Absolut+LIqallunaaq<ental<Instrumentalis+LUnajugaq<ental<Instrumentalis+LUFinland+MIU-U+TAR-SSA<Indikativ<jegQaqortoq+MIU-LIRI<Participium<jegqallunaaq<ental<Lokalis+LUEsbjerg<Lokalis+LIQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jegukioq-U<Participium<jeg+LUkunngi-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LIIlulissat<Instrumentalis+LIIvittuut<Absolut+LUanaana-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUTasiilaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegIlloqqortoormiut<InstrumentalisKangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUeqqaama+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<DeHamakisooq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LIoqaasilerisoq+MIU-LIRI<Indikativ<jegUummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LIQaqortoq<Instrumentalis+LIManiitsoq+MIU-LIRI<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LIsuli+GALUAR<Indikativ<han+LUEsbjerg+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegIvittuut+MIU-U<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUukioq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<hankalaaleq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LUNarsaq+MIU-U<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jegPaamiut+MIU<ental<AbsolutKangaatsiaq+MIU<ental<AbsolutUummannaq+MIU-LIRI+TAR-SSA<Interrogativ<duQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<hanNanortalik<Terminalis+LInuliaq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jegillu-QAR+TAR<Interrogativ<dueqqaama-SSA<Indikativ<DeMig+LIanaana-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LUeqqaama+GALUAR<Indikativ<DeHam+LItutsiuteqqip-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIIvittuut+MIU-U-SSA<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LUkalaaleq-NNGUR-SSA<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUQasigiannguit<Absolut+LIukioq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUillu-NNGUR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duNanortalik<InstrumentalisQasigiannguit<Instrumentalis+LUukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LIkalaaleq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jegtaa-SSA<Interrogativ<DuHamPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LUUummannaq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<duanaana+MIU-U+GALUAR<Participium<jegTasiilaq<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-U<Indikativ<han+LITasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dusuli-SSA+GALUAR<Indikativ<jegKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsuli+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LIpiareer+TAR+GALUAR<Indikativ<jegNarsaq<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LIGentofte+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegFinland+MIU-LIRI<Interrogativ<duKangaatsiaq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<duIvittuut<Instrumentalissuli<Participium<jegEsbjerg<Lokalis