Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
najugaq<flertal<Lokalis+LU
anaana-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
Ilulissat+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
anaana<ental<Absolut<min+LI
eqqaama<Indikativ<JegJer+LU
Qasigiannguit+MIU<flertal<Lokalis
illu-U+TAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Narsarsuaq<Terminalis+LI
Narsaq<Lokalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq<Instrumentalis+LI
Sisimiut+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
ilinniar+TAR-SSA<Interrogativ<du
piareer+GALUAR<Indikativ<han+LI
Gentofte+MIU<ental<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
nuliaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU-U<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LU
ilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
Ivittuut<Instrumentalis+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+TAR+GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
Narsaq<Instrumentalis
Paamiut<Instrumentalis+LU
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
SULI<Partikel+LU
akisooq<flertal<Lokalis
Qasigiannguit+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
nuliaq<flertal<Instrumentalis
Gentofte<Terminalis+LI
Maniitsoq<Terminalis
Avanersuaq<Lokalis
illu<flertal<Lokalis
najugaq<ental<Absolut<min
qallunaaq<ental<Lokalis
ukioq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LU
najugaq<ental<Terminalis
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi
Avanersuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
Esbjerg<Absolut+LU
kunngi+MIU<flertal<Instrumentalis
piareer+TAR+GALUAR<Indikativ<vi
akisooq-U-SSA<Indikativ<han+LI
kunngi-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg
anaana+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
Paamiut+MIU<ental<Lokalis+LI
ukioq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han
suli<Indikativ<jeg
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
Paamiut+MIU-U<Indikativ<jeg
qallunaaq<ental<Instrumentalis
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
Gentofte+MIU-LIRI<Participium<jeg
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LU
Maniitsoq+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LU
Paamiut<Lokalis
Upernavik+MIU-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han+LI
Upernavik+MIU-LIRI+TAR-SSA<Interrogativ<du
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig
ukioq<ental<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<vi
kalaaleq-U-SSA<Participium<jeg
oqaaseq<ental<Instrumentalis+LI
illu-QAR<Participium<jeg
kunngi-QAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg
nuliaq<flertal<Instrumentalis+LU
tutsiuteqqip+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
kunngi-NNGUR<Indikativ<jeg+LU
Nuuk<Lokalis
qallunaaq-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LU
Tasiilaq+MIU<ental<Terminalis+LU
illu-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Finland+MIU<ental<Terminalis+LI
kunngi<flertal<Lokalis
Qasigiannguit+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
najugaq<flertal<Instrumentalis
anaana<flertal<Lokalis+LI
najugaq<ental<Lokalis+LI
akisooq<ental<Instrumentalis
kunngi-NNGUR-SSA<Indikativ<han
tutsiuteqqip+TAR<Indikativ<jeg+LI
Kangaatsiaq<Instrumentalis
Kangerlussuaq<Instrumentalis+LI
suli<Participium<jeg+LU
Ilisimatusarfik-QAR+TAR-SSA<Indikativ<han+LU
kalaaleq<ental<Absolut
piareer<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg