Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
kunngi<flertal<Lokalis+LUFinland<Absolut+LInuliaq<ental<Absolut<min+LIoqaaseq-LIRI<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-U<Indikativ<viKangerlussuaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUkunngi<ental<Lokalisoqaaseq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIUummannaq+MIU-U<Participium<jegQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIukioq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegPaamiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<duKangerlussuaq<AbsolutFinland<LokalisKangaatsiaq<TerminalisUpernavik<InstrumentalisEsbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LUkunngi-QAR<Indikativ<jegtaa<Indikativ<JegJer+LIqallunaaq-U+TAR<Interrogativ<dutaa+GALUAR<Indikativ<DeHamIvittuut<Instrumentalis+LUNarsaq+MIU-QAR<Indikativ<hankunngi-QAR-SSA<Participium<jegsuli+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip+TAR<Interrogativ<dunajugaq<flertal<LokalisEsbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<viukioq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LITasiilaq<LokalisNarsaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUIlloqqortoormiut+MIU<ental<Lokalis+LUKangerlussuaq<Instrumentaliskunngi-QAR+TAR-SSA<Participium<jegTasiilaq+MIU-U<Indikativ<jegQaqortoq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LIUpernavik<Lokalisqallunaaq<flertal<Lokalis+LIFinland+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jegkalaallisut<Partikel+LIukioq-QAR+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LIukioq<ental<TerminalisNuuk+MIU<ental<Lokalis+LIIvittuut+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUpiareer+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LINanortalik+MIU-QAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegAvanersuaq<Instrumentalis+LUPaamiut+MIU<ental<Absolutnuliaq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUaamma<Partikel+LUKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUIlulissat<Lokalistassa<Partikel+LIEsbjerg+MIU<ental<Terminaliseqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMigoqaasilerisoq<ental<InstrumentalisIlloqqortoormiut+MIU<ental<Absolut+LUSisimiut<Instrumentalisateq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LIKangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Indikativ<hansuli+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LIsuli+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegakisooq<flertal<Instrumentalis+LUGentofte<Instrumentalis+LIilinniar+TAR+GALUAR<Participium<jegpiareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUPaamiut+MIU<flertal<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq<ental<Absolut+LUoqaaseq-LIRI<Indikativ<jegsuli+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg+LIkunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LUKangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LUqallunaaq<ental<Lokalis+LUNanortalik+MIU<flertal<InstrumentalisManiitsoq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegsuli-SSA+GALUAR<Indikativ<hanUpernavik+MIU-U<Interrogativ<duQasigiannguit+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg+LUillu-QAR+GALUAR<Indikativ<vinuliaq-U-SSA<Participium<jegkunngi-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LInajugaq<flertal<Instrumentalis+LIManiitsoq+MIU<ental<Instrumentalis+LInuliaq<ental<Absolut<mintutsiuteqqip+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U+TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LINanortalik+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegSisimiut<Lokalis+LInuliaq+MIU<ental<LokalisSisimiut<Absolutnuliaq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LUGentofte+MIU<ental<Absolut+LUEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LIKangaatsiaq+MIU<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIFinland+MIU-LIRI<Interrogativ<du