Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kunngi+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip<Indikativ<vi
Sisimiut+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
ukioq<ental<Terminalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
akisooq<flertal<Instrumentalis+LI
Sisimiut+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
Qeqertarsuaq<Lokalis
oqaaseq<ental<Instrumentalis+LI
oqaaseq-QAR<Participium<jeg
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
piareer+GALUAR<Participium<jeg+LI
Nuuk<Absolut
Finland+MIU<ental<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LI
kunngi+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Finland+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Nanortalik<Absolut+LI
Finland+MIU<flertal<Lokalis
Nuuk+MIU-U<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<jeg
illu-QAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR-SSA<Participium<jeg
Paamiut+MIU<ental<Absolut+LI
qallunaaq<ental<Instrumentalis+LU
najugaq<ental<Instrumentalis+LU
Finland+MIU-U+TAR-SSA<Indikativ<jeg
Qaqortoq+MIU-LIRI<Participium<jeg
qallunaaq<ental<Lokalis+LU
Esbjerg<Lokalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg
ukioq-U<Participium<jeg+LU
kunngi-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LI
Ilulissat<Instrumentalis+LI
Ivittuut<Absolut+LU
anaana-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Tasiilaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Illoqqortoormiut<Instrumentalis
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
eqqaama+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<DeHam
akisooq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LI
oqaasilerisoq+MIU-LIRI<Indikativ<jeg
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Qaqortoq<Instrumentalis+LI
Maniitsoq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
ukioq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han
kalaaleq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LU
Narsaq+MIU-U<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU<ental<Absolut
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut
Uummannaq+MIU-LIRI+TAR-SSA<Interrogativ<du
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
Nanortalik<Terminalis+LI
nuliaq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
illu-QAR+TAR<Interrogativ<du
eqqaama-SSA<Indikativ<DeMig+LI
anaana-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LU
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
tutsiuteqqip-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LU
kalaaleq-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
Qasigiannguit<Absolut+LI
ukioq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
illu-NNGUR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Nanortalik<Instrumentalis
Qasigiannguit<Instrumentalis+LU
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
kalaaleq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
taa-SSA<Interrogativ<DuHam
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Uummannaq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
anaana+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Tasiilaq<Terminalis+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-U<Indikativ<han+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
suli-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
suli+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
piareer+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
Narsaq<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
Gentofte+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Finland+MIU-LIRI<Interrogativ<du
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Ivittuut<Instrumentalis
suli<Participium<jeg
Esbjerg<Lokalis