Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

suli+GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<ental<Absolut+LU
Paamiut<Lokalis+LU
oqaasilerisoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis+LI
nuliaq<flertal<Instrumentalis+LU
Nuuk+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LI
kunngi-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg+LI
illu-QAR+TAR-SSA<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
piareer+GALUAR<Indikativ<han+LI
illu<ental<Terminalis+LI
kalaaleq-U<Participium<jeg
ukioq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
ukioq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LI
piareer-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Uummannaq<Lokalis
ateq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
ataata<ental<Absolut<min+LI
illu+MIU<ental<Lokalis
Nuuk<Absolut
Esbjerg<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LI
kunngi+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Ilulissat<Absolut+LU
anaana<ental<Lokalis+LI
ateq<ental<Lokalis
akisooq<flertal<Instrumentalis
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-NNGUR+TAR+GALUAR<Indikativ<han
oqaaseq-LIRI<Participium<jeg
Ivittuut<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<han+LI
qallunaaq-NNGUR+TAR+GALUAR<Indikativ<han
akisooq<flertal<Lokalis
kalaaleq-NNGUR<Indikativ<jeg
nuliaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Tasiilaq+MIU<ental<Lokalis
eqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
akisooq<ental<Lokalis+LI
kunngi+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg
nuliaq+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
suli+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
piareer+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
ukioq-U+TAR<Participium<jeg+LU
eqqaama-SSA<Indikativ<DeMig
nuliaq<ental<Absolut
ateq<ental<Terminalis+LI
ukioq-QAR<Indikativ<han
aap<Partikel+LU
illu-NNGUR<Participium<jeg
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU<ental<Terminalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
qallunaaq-U-SSA<Indikativ<vi+LI
suli-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
piareer-SSA<Indikativ<han
Ivittuut<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
SULI<Partikel
Upernavik+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LI
uanga<Pronomen+LI
Qaqortoq<Instrumentalis
najugaq<ental<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
piareer-SSA<Participium<jeg+LU
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
ilinniar+TAR-SSA<Interrogativ<du
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LU
suli-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Narsaq<Terminalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Qasigiannguit<Instrumentalis
suli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
Aasiaat+MIU-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
oqaaseq<ental<Lokalis
Aasiaat+MIU-LIRI<Indikativ<jeg
illu-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Paamiut<Instrumentalis+LU
Maniitsoq+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LU
najugaq-LIRI+TAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
nuliaq-QAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Narsaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
qallunaaq-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
kunngi<ental<Terminalis+LU
oqaaseq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI