Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

qallunaaq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
ilinniar+GALUAR<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
illu-QAR<Interrogativ<du
Avanersuaq<Lokalis+LI
oqaasilerisoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
oqaaseq<ental<Lokalis+LI
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis
piareer+TAR<Indikativ<jeg+LI
kalaallisut<Partikel+LI
piareer-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
piareer<Indikativ<han+LU
ukioq-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<jeg
kunngi-QAR<Indikativ<vi+LI
oqaaseq<flertal<Lokalis+LI
Aasiaat+MIU<ental<Absolut+LU
taa+GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
Esbjerg+MIU<ental<Absolut
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis
ilinniar-SSA<Indikativ<vi+LI
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU-U<Interrogativ<du
Esbjerg<Instrumentalis
SULI<Partikel
oqaasilerisoq+MIU-LIRI<Indikativ<jeg
illu-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
oqaasilerisoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Nuuk+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LI
kalaaleq-U-SSA<Indikativ<vi
Finland+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
anaana-LIRI+TAR<Participium<jeg
oqaaseq<ental<Absolut<min+LI
Upernavik+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LI
ataata+MIU-U<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU<ental<Absolut
Paamiut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi
piareer+GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR<Interrogativ<du
akisooq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
oqaaseq<ental<Instrumentalis
Maniitsoq<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
illu-QAR+GALUAR<Indikativ<vi
kunngi<flertal<Lokalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LU
kunngi-QAR+TAR+GALUAR<Participium<jeg
kunngi-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<han
Upernavik<Lokalis+LI
Aasiaat<Instrumentalis
Aasiaat+MIU<flertal<Instrumentalis
kunngi-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Narsarsuaq<Lokalis+LU
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<vi
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
najugaq-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
piareer-SSA<Indikativ<han
Kangerlussuaq<Instrumentalis
ateq-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LU
Esbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<han
Sisimiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg
Nuuk<Instrumentalis+LI
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
oqaaseq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
Kangaatsiaq+MIU-LIRI<Participium<jeg
taa-SSA+GALUAR<Indikativ<DeMig
Upernavik+MIU-U+TAR-SSA<Indikativ<jeg
piareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
oqaaseq-U<Indikativ<vi+LI
Ivittuut<Lokalis+LI
ukioq-U<Participium<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
Sisimiut+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
najugaq<ental<Terminalis
tutsiuteqqip<Participium<jeg+LI
Nuuk<Terminalis
nuliaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
anaana+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg
oqaaseq+MIU-U<Indikativ<han
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
piareer+TAR-SSA<Indikativ<vi+LI
qallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LU
ilinniar<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
kunngi+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
nuliaq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Tasiilaq<Terminalis+LU
oqaaseq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI