Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
kalaaleq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUNuuk+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LIPaamiut+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LItutsiuteqqip<Participium<jeg+LIilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIkunngi+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jegQaqortoq+MIU<ental<Terminalis+LIanaana-QAR+GALUAR<Participium<jegManiitsoq<Lokalis+LUUpernavik<Lokalis+LIUpernavik+MIU-U+TAR-SSA<Indikativ<jegKangaatsiaq<Lokalis+LUoqaaseq+MIU-QAR<Indikativ<hanillu-QAR+TAR<Interrogativ<duateq-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIataata<flertal<Lokalis+LItutsiuteqqip+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dupiareer-SSA<Indikativ<vikalaaleq-U<Participium<jegilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegUpernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LUNuuk+MIU-QAR<Indikativ<hanQeqertarsuaq<Terminalis+LUanaana-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUillu+MIU-U<Interrogativ<duqallunaaq-U<Indikativ<vi+LIataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LUGentofte+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegQeqertarsuaq<Instrumentalis+LIeqqaama-SSA+GALUAR<Indikativ<JegJerkunngi+MIU-QAR<Indikativ<hansuli-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LIoqaaseq<ental<Absolut<min+LIIvittuut+MIU-U<Indikativ<hanIlulissat+MIU-U+GALUAR<Participium<jegnajugaq-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LUUummannaq<Lokalistaa-SSA<Indikativ<DeMig+LUTasiilaq<Instrumentalis+LIilinniar-SSA<Participium<jegIvittuut+MIU-U-SSA<Participium<jegnuliaq+MIU-U<Interrogativ<dututsiuteqqip<Indikativ<jegakisooq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegtaa-SSA<Indikativ<DeMig+LInuliaq+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LIGentofte<Absolut+LIpiareer+TAR<Participium<jegukioq-QAR-SSA<Indikativ<hanNanortalik+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jegQaqortoq+MIU-U<Interrogativ<duqallunaaq<ental<Instrumentalis+LUnajugaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegNuuk+MIU-U<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<jeg+LIGentofte+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LUoqaaseq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<jegsuli+TAR-SSA<Indikativ<jegoqaaseq-LIRI<Indikativ<jeg+LUeqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<LokalisFinland+MIU-U-SSA<Indikativ<vipiareer-SSA<Indikativ<vi+LIilinniar+TAR-SSA<Indikativ<jegEsbjerg<Terminalis+LIIlulissat<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-U<Interrogativ<duQasigiannguit<Absolut+LUPaamiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUilinniar-SSA+GALUAR<Participium<jegIlisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<hanoqaasilerisoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegNanortalik<AbsolutKangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegNarsaq+MIU<ental<Instrumentalisqallunaaq<ental<Instrumentalis+LITasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LIkunngi-NNGUR<Participium<jeg+LUAvanersuaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIukioq-U+GALUAR<Interrogativ<duKangaatsiaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LIukioq-NNGUR+TAR-SSA<Interrogativ<dunajugaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<dunuliaq+MIU<ental<TerminalisManiitsoq+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LUnuliaq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LUqallunaaq<ental<AbsolutPaamiut+MIU-U-SSA<Interrogativ<duKangaatsiaq+MIU-LIRI+TAR-SSA<Participium<jegIvittuut+MIU<flertal<InstrumentalisIlloqqortoormiut<Lokalis+LIqallunaaq-U-SSA<Interrogativ<duGentofte+MIU<ental<Lokalis+LUilinniar-SSA<Participium<jeg+LINuuk+MIU<ental<Lokalis+LIsuli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<hanAasiaat<Lokalis+LIQeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis