Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LU
qallunaaq-U-SSA<Interrogativ<du
najugaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Aasiaat<Absolut+LU
kunngi<ental<Instrumentalis
Kangaatsiaq+MIU-U<Indikativ<jeg
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
najugaqar<Participium<jeg
Ilulissat+MIU<ental<Lokalis+LU
najugaq<flertal<Instrumentalis
piareer+TAR<Indikativ<jeg+LI
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
suli-SSA<Participium<jeg+LI
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LU
kalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
eqqaama+TAR+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Sisimiut+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
anaana-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
ukioq-U+GALUAR<Participium<jeg
najugaq<flertal<Instrumentalis+LI
Narsarsuaq<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-U<Indikativ<han+LI
illu-QAR+GALUAR<Indikativ<vi
oqaaseq-QAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Illoqqortoormiut<Absolut+LU
Nuuk<Absolut
qallunaaq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
Tasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU<ental<Lokalis
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Qeqertarsuaq<Terminalis+LI
tamarmik<Adjektiv+LI
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg
ateq-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
illu-QAR+TAR+GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Aasiaat+MIU<flertal<Instrumentalis
ilinniartip+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Paamiut+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
Maniitsoq<Instrumentalis+LI
Sisimiut<Instrumentalis+LU
tutsiuteqqip+TAR<Interrogativ<du
ukioq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han
Avanersuaq<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-U<Participium<jeg
kalaaleq-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
illu<ental<Absolut<min
Paamiut+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Kangaatsiaq<Lokalis+LU
ataata<ental<Absolut
akisooq-U+TAR<Indikativ<vi
Kangerlussuaq<Terminalis
ateq-U<Indikativ<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-U<Interrogativ<du
Finland+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LU
anaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
piareer-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Ilulissat+MIU-U<Participium<jeg+LI
piareer<Indikativ<vi
Narsaq<Instrumentalis
najugaq<ental<Absolut<min+LU
akisooq-QAR+TAR-SSA<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
kunngi-QAR-SSA<Participium<jeg
suli+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
anaana+MIU-U<Indikativ<han+LI
Nuuk+MIU-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LU
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
ilinniar-SSA<Participium<jeg+LI
najugaq<ental<Terminalis+LI
suli+GALUAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
kunngi+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LI
illu+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
oqaasilerisoq-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jeg
nuliaq-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han
kunngi-QAR<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LI
oqaaseq-QAR-SSA<Participium<jeg