Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Finland<Absolut+LUpiareer+TAR-SSA<Indikativ<vi+LItaa+TAR<Indikativ<JegJer+LITasiilaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LUSisimiut<InstrumentalisIvittuut+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIGentofte+MIU<flertal<Lokalis+LUSisimiut+MIU<flertal<LokalisNarsaq<Lokalisateq-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LUukioq-U-SSA+GALUAR<Participium<jegoqaaseq-LIRI+TAR+GALUAR<Indikativ<vianaana-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duNarsaq<AbsolutAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegqallunaaq<flertal<Instrumentalis+LUillu+MIU-QAR<Indikativ<han+LUGentofte<Instrumentalis+LUkunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LUNuuk+MIU-U<Participium<jeg+LIoqaaseq-QAR-SSA<Participium<jeg+LIukioq-QAR+TAR<Indikativ<hanIvittuut<Instrumentalis+LIQeqertarsuaq<LokalisUummannaq+MIU-LIRI+TAR-SSA<Interrogativ<duKangerlussuaq<AbsolutGentofte<Lokalispiareer+GALUAR<Participium<jeg+LINarsaq<Lokalis+LUkalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<hanIlisimatusarfik-QAR+TAR<Indikativ<hansuli-SSA<Participium<jeg+LUsuli+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LUillu+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeganaana-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUkalaaleq-U-SSA<Participium<jegQeqertarsuaq<TerminalisQeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalisoqaaseq<ental<Lokalis+LUManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LUkunngi-QAR+GALUAR<Indikativ<jegUpernavik+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LInajugaq+MIU-NNGUR<Participium<jegoqaaseq+MIU-U-SSA<Indikativ<jegoqaaseq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LIeqqaama+TAR-SSA<Interrogativ<DuHamIlloqqortoormiut<Absolutillu+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duGentofte+MIU<ental<Absolut<mintutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-U-SSA<Interrogativ<dupiareer+TAR+GALUAR<Indikativ<jegManiitsoq+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LUFinland+MIU<flertal<Instrumentalisanaana<flertal<LokalisIlisimatusarfik<flertal<InstrumentalisUummannaq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<duillu+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LIKangerlussuaq<LokalisFinland+MIU-U<Participium<jegTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsuli+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LINanortalik<Instrumentalis+LIUummannaq<TerminalisNuuk+MIU<ental<Lokalis+LIFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LUoqaaseq+MIU-U<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi+LIkunngi-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegnajugaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUkunngi+MIU<ental<Absolut+LUilinniar-SSA<Participium<jegoqaaseq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegukioq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU-NNGUR+GALUAR<Indikativ<jegtaa<Indikativ<DeHamoqaasilerisoq-QAR-SSA<Indikativ<jegqallunaaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LIUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanIvittuut+MIU<ental<LokalisNuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LIIlloqqortoormiut<Absolut+LIkalaaleq-NNGUR+GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIilinniar+GALUAR<Indikativ<jeg+LIUummannaq<Terminalis+LUillu-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LIPaamiut+MIU<ental<TerminalisNanortalik+MIU-U<Indikativ<jegFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LUManiitsoq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegeqqaama+TAR-SSA<Indikativ<JegJer+LUIlloqqortoormiut<InstrumentalisManiitsoq+MIU<ental<Lokalis+LIkalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LUkunngi<flertal<Lokalis+LI