Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Upernavik+MIU<flertal<Lokalis+LU
qallunaaq<flertal<Instrumentalis
oqaaseq-QAR<Indikativ<han
oqaasilerisoq-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<jeg
illu-QAR+TAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU<ental<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Nanortalik+MIU-U-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
oqaaseq-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
Gentofte<Absolut
Aasiaat+MIU-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
Upernavik<Absolut+LI
suli+TAR+GALUAR<Indikativ<vi
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
Maniitsoq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Participium<jeg
piareer<Indikativ<han+LI
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Qasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Narsaq<Terminalis
Paamiut+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg
Nanortalik<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
ataata+MIU-U<Indikativ<jeg
Upernavik+MIU-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<jeg
najugaq-LIRI<Participium<jeg
suli-SSA<Indikativ<han
najugaq<ental<Absolut
Qeqertarsuaq<Absolut+LU
piareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
kalaaleq<flertal<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR+GALUAR<Interrogativ<du
Nanortalik<Terminalis+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg+LI
Kangerlussuaq<Terminalis+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
kunngi-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han+LI
piareer+TAR-SSA<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+TAR-SSA<Interrogativ<du
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
kalaaleq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
kalaaleq-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
anaana-QAR+GALUAR<Participium<jeg
oqaaseq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
piareer<Indikativ<vi+LU
Finland+MIU-U<Indikativ<jeg
Finland<Instrumentalis+LU
qallunaaq-QAR<Indikativ<han+LU
kalaaleq-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Nanortalik<Absolut+LU
suli-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
suli+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis
tutsiuteqqip+TAR-SSA<Indikativ<han+LI
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
anaana-LIRI<Participium<jeg+LU
Uummannaq+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
illu+MIU-U<Indikativ<vi+LU
kalaaleq<flertal<Instrumentalis+LI
illu-NNGUR+TAR-SSA<Interrogativ<du
ataata<flertal<Lokalis
Paamiut<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU-U<Indikativ<han+LU
suli+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<vi+LI
Finland+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
nuliaq-U-SSA<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-LIRI-SSA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LU
oqaasilerisoq-QAR<Indikativ<jeg+LI
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
najugaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
Upernavik+MIU-U<Indikativ<jeg
taa<Indikativ<DeMig+LI
ateq-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Narsaq<Lokalis+LU
Sisimiut<Lokalis
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
najugaq<ental<Lokalis
Ivittuut+MIU<ental<Absolut
ateq-U+TAR<Interrogativ<du
najugaq<flertal<Instrumentalis+LI
akisooq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LI
piareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Maniitsoq+MIU-U<Indikativ<vi+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
illu+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LI
eqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+TAR<Indikativ<han+LU