Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Paamiut+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg+LUeqqaama+TAR+GALUAR<Indikativ<JegJer+LItutsiuteqqip-SSA<Participium<jegKangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-U<Interrogativ<duIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalispiareer-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LIsuli+TAR<Indikativ<hanTasiilaq<Instrumentalis+LUSisimiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<duNanortalik+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dunajugaq-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jegtaa-SSA<Indikativ<DeMig+LIillu+MIU-QAR<Indikativ<han+LUnuliaq<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jegukioq-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIakisooq-QAR<Indikativ<han+LIilinniar+GALUAR<Interrogativ<duFinland+MIU<ental<Absolutillu-QAR+TAR+GALUAR<Participium<jegukioq<flertal<Lokalis+LUsuli-SSA<Participium<jeg+LIillu-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han+LIGentofte+MIU<flertal<Instrumentalis+LIilinniar-SSA+GALUAR<Indikativ<hanateq-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jegQaqortoq<TerminalisIvittuut+MIU<ental<Lokalis+LUillu-QAR<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU-U<Participium<jegManiitsoq<Absoluteqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jegillu-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<duUpernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LIPaamiut+MIU-U<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LUTasiilaq<Lokalisoqaaseq-LIRI<Participium<jeg+LIukioq<ental<InstrumentalisIlulissat+MIU<flertal<Lokalis+LIsuli+GALUAR<Indikativ<jeg+LIIlloqqortoormiut+MIU<ental<Absolut+LUukioq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<hankalaaleq-NNGUR-SSA<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Indikativ<han+LInajugaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jegkunngi-QAR<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LUAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LItutsiuteqqip<Participium<jeg+LUFinland+MIU-U<Participium<jeg+LIsuli-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU<ental<Absolut+LIKangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegsuli<Indikativ<hanPaamiut+MIU-U<Indikativ<jegillu-QAR<Indikativ<jeg+LUIvittuut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LIQasigiannguit<AbsolutNuuk+MIU-NNGUR<Interrogativ<dunuliaq+MIU-U+TAR<Indikativ<hannajugaq<ental<Instrumentalis+LIIlisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegtaa+GALUAR<Interrogativ<DuHamsuli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq<ental<Absolut<minFinland+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUillu-QAR+TAR-SSA<Indikativ<han+LUnuliaq-NNGUR-SSA<Participium<jegUpernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<jegkunngi-U-SSA+GALUAR<Interrogativ<duIlloqqortoormiut+MIU<ental<Lokalis+LUManiitsoq<TerminalisKangerlussuaq<AbsolutSisimiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duNuuk+MIU-QAR<Indikativ<hanakisooq-U<Indikativ<jegoqaaseq<ental<Absolut+LUUummannaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LIpiareer+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LIilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duukioq-U-SSA<Participium<jegilinniar+TAR+GALUAR<Participium<jegGentofte+MIU-NNGUR<Participium<jegAasiaat<Lokalis+LUKangerlussuaq+MIU<flertal<LokalisFinland+MIU-QAR<Indikativ<hanUummannaq+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUkunngi+MIU-U<Indikativ<han+LIUpernavik+MIU-U<Indikativ<jegIvittuut<Absolutoqaaseq+MIU-U-SSA<Indikativ<jegUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUakisooq-U+TAR<Indikativ<viAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIqallunaaq<flertal<Instrumentalis