Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jeg+LIpiareer-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIAasiaat+MIU<flertal<Lokalistutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LIAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LIoqaaseq+MIU-U-SSA<Indikativ<jegSisimiut+MIU-QAR<Indikativ<hanUummannaq<Terminalis+LUnuliaq<ental<Terminalisukioq-U+TAR-SSA<Interrogativ<dupiareer+TAR-SSA<Interrogativ<dukunngi<flertal<Lokalistaa+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<DeHam+LIukioq-NNGUR+TAR-SSA<Interrogativ<duoqaasilerisoq-QAR-SSA<Indikativ<vipiareer+GALUAR<Participium<jeg+LIsuli+GALUAR<Indikativ<han+LUpiareer-SSA+GALUAR<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegoqaasilerisoq<ental<LokalisAasiaat+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegakisooq-U+GALUAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jegKangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LUsuli-SSA<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+TAR<Participium<jegukioq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUUummannaq+MIU-U<Participium<jegKangerlussuaq<Instrumentalis+LISisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIGentofte<Terminalis+LItaa<Interrogativ<DuHamaamma<Partikel+LUIvittuut+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LIEsbjerg+MIU<ental<Instrumentaliskunngi-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<hankalaaleq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LIataata-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LIpiareer-SSA+GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dupiareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUIvittuut+MIU<ental<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIukioq-QAR<Indikativ<han+LUGentofte+MIU-NNGUR<Interrogativ<duNarsaq<AbsolutManiitsoq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIakisooq-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<hanukioq-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LIAasiaat+MIU-U<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LItutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jegukioq-U<Participium<jeg+LUQeqertarsuaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LInuliaq+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LIqallunaaq<ental<LokalisNanortalik+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duIlulissat<Instrumentalis+LIPaamiut<Instrumentalis+LISisimiut+MIU<ental<AbsolutPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIPaamiut+MIU<ental<Terminalisoqaasilerisoq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUQaqortoq+MIU<ental<Terminalis+LIsuli+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LIQeqertarsuaq<LokalisNanortalik+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-U<Indikativ<vi+LIEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LUnuliaq+MIU-U+TAR<Indikativ<haneqqaama+TAR+GALUAR<Indikativ<DeHamUpernavik<InstrumentalisAvanersuaq+MIU<ental<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jegateq-LIRI<Indikativ<jeg+LINarsaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUeqqaama-SSA<Indikativ<DeHam+LUManiitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<hanateq-U-SSA<Interrogativ<duillu+MIU<ental<LokalisNuuk+MIU-U+GALUAR<Participium<jegillu-QAR+TAR<Indikativ<jegGentofte<LokalisFinland+MIU<ental<Absolut+LIateqar<Participium<jeg+LIFinland<Instrumentalis+LUNuuk+MIU<ental<InstrumentalisQaqortoq<Terminalistutsiuteqqip+TAR+GALUAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<duoqaasilerisoq<ental<Absolut+LIQeqertarsuaq+MIU-U<Indikativ<jegPaamiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du