Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LIateq-LIRI-SSA<Participium<jeg+LInuliaq-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LIqallunaaq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duakisooq-U-SSA<Indikativ<han+LISisimiut+MIU-U+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LUKangaatsiaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeganaana-LIRI<Indikativ<jeg+LIsuli+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LUNanortalik<Absolut+LUateq-U+TAR<Interrogativ<dupiareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUnajugaq-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LUEsbjerg+MIU-U<Indikativ<jeg+LUIlulissat+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dukalaaleq-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LIIvittuut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<han+LInuliaq+MIU-U<Interrogativ<duFinland+MIU-U<Participium<jeg+LINuuk+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LIqallunaaq<ental<Absolutilinniar<Indikativ<vi+LIillu-QAR+TAR+GALUAR<Participium<jegpiareer+TAR+GALUAR<Indikativ<hanQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jegukioq-U+TAR-SSA<Interrogativ<duillu+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsuli-SSA+GALUAR<Indikativ<hanakisooq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<hanQaqortoq<Lokalis+LIeqqumiitsuliortoq<ental<Absolutakisooq<ental<Terminalis+LUNanortalik<Terminaliseqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegkalaaleq-U<Participium<jegoqaasilerisoq-U+GALUAR<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalis+LIPaamiut+MIU-LIRI+TAR-SSA<Interrogativ<dunajugaq<ental<Absolut<min+LUkunngi-U-SSA<Indikativ<viSisimiut<Lokalis+LITasiilaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIanaana+MIU-U+GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU-U<Participium<jeg+LIkalaaleq<ental<Lokalis+LIIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jegilinniar<Indikativ<jegTasiilaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jegKangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegnajugaqar<Participium<jegSisimiut<Instrumentalis+LUPaamiut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LUillu-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegGentofte+MIU<ental<Absolut<minEsbjerg+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Participium<jegukioq<ental<AbsolutAasiaat<LokalisNarsaq<Lokalis+LIFinland<AbsolutManiitsoq+MIU-U<Indikativ<vi+LIukioq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LItaa<Interrogativ<DuHamqallunaaq<ental<LokalisKangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUFinland<Terminalis+LIUummannaq+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegoqaasilerisoq<flertal<Instrumentalis+LUQaqortoq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jegillu-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIukioq-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duKangaatsiaq<Absolut+LUFinland<TerminalisIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIManiitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<hanillu-QAR<Participium<jegsuli+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jegTasiilaq<Absolut+LIEsbjerg<Absolut+LIIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LItaa+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<DeMigillu-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<duakisooq-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<hantaa+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<DuHamNanortalik+MIU<ental<LokalisAvanersuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR<Indikativ<jeg+LIeqqaama-SSA<Interrogativ<DuHamNarsarsuaq<Absolut+LUakisooq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duAasiaat<Lokalis+LIsuli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI