Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Aasiaat+MIU-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LInajugaq-LIRI+TAR<Indikativ<hanpiareer-SSA<Participium<jeg+LUManiitsoq+MIU-U<Interrogativ<duqallunaaq<ental<TerminalisIvittuut+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LITasiilaq+MIU-U<Interrogativ<duanaana-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jegoqaasilerisoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duAasiaat+MIU<flertal<Instrumentaliskunngi-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<duSisimiut<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-U<Participium<jegKangerlussuaq<Instrumentalis+LIqallunaaq-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LIateq-NNGUR-SSA<Indikativ<jegAvanersuaq<Instrumentalis+LIoqaaseq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIQaqortoq<Instrumentalis+LIKangerlussuaq<LokalisNuuk+MIU-U+GALUAR<Participium<jegkalaaleq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip<Participium<jegsuli+GALUAR<Indikativ<han+LUillu-U+TAR<Participium<jegAasiaat<InstrumentalisQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIillu-QAR<Indikativ<han+LINuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LUEsbjerg+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<duukioq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUNuuk+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LUEsbjerg<Instrumentalis+LIFinland<Terminalis+LInuliaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duoqaaseq-QAR<Indikativ<vi+LUsuli-SSA+GALUAR<Participium<jegeqqaama+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUtutsiuteqqip<Indikativ<han+LIanaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LIkunngi<ental<Instrumentalisqallunaaq-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duilinniar+TAR-SSA<Interrogativ<dukalaaleq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUeqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LINanortalik+MIU-NNGUR+GALUAR<Indikativ<vi+LIkunngi<ental<Lokalis+LUnuliaq<ental<Absolut<minsuli-SSA+GALUAR<Indikativ<jegilinniar<Indikativ<han+LUsuli+TAR-SSA<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUKangaatsiaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<jegKangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Indikativ<hansuli-SSA<Participium<jeg+LIukioq-QAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq<ental<Absolut<minoqaaseq-LIRI+TAR<Indikativ<jegIlulissat+MIU<ental<Instrumentalis+LUQasigiannguit<Instrumentalis+LUKangerlussuaq+MIU-U<Indikativ<hanoqaaseq-LIRI-SSA<Participium<jeg+LIsuli+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LINarsaq<TerminalisAvanersuaq<Instrumentalispiareer-SSA<Indikativ<jeg+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUateq-LIRI-SSA<Participium<jeg+LIoqaaseq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIilinniar-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LUtutsiuteqqip+TAR<Indikativ<han+LUqallunaaq-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<viillu-QAR-SSA<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanakisooq<flertal<InstrumentalisKangaatsiaq<Terminalis+LUIvittuut<Instrumentalis+LITasiilaq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<dukalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg+LUFinland+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<visuli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUNuuk+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUIvittuut+MIU<flertal<LokalisNanortalik+MIU<flertal<InstrumentalisUpernavik<Absolut+LInajugaq<flertal<Lokalis+LIkunngi-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<hannajugaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jegQaqortoq<Terminalis+LUQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duqallunaaq-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LUIlisimatusarfik-QAR+TAR-SSA<Indikativ<han+LUIlulissat+MIU-U<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Interrogativ<dunuliaq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LUTasiilaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LU