Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUnajugaq<flertal<Lokalis+LUanaana-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duIlulissat+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duanaana<ental<Absolut<min+LIeqqaama<Indikativ<JegJer+LUQasigiannguit+MIU<flertal<Lokalisillu-U+TAR<Participium<jegPaamiut+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegNarsarsuaq<Terminalis+LINarsaq<Lokalis+LUKangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LUManiitsoq<Instrumentalis+LISisimiut+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jegilinniar+TAR-SSA<Interrogativ<dupiareer+GALUAR<Indikativ<han+LIGentofte+MIU<ental<Absolut+LUEsbjerg+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vinuliaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LIKangaatsiaq+MIU-U<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LUilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIIvittuut<Instrumentalis+LISisimiut+MIU-NNGUR<Indikativ<jegtutsiuteqqip+TAR+GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jegNarsaq<InstrumentalisPaamiut<Instrumentalis+LUIlisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LUSULI<Partikel+LUakisooq<flertal<LokalisQasigiannguit+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg+LUnuliaq<flertal<InstrumentalisGentofte<Terminalis+LIManiitsoq<TerminalisAvanersuaq<Lokalisillu<flertal<Lokalisnajugaq<ental<Absolut<minqallunaaq<ental<Lokalisukioq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LUnajugaq<ental<TerminalisPaamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-U<Indikativ<viAvanersuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LIEsbjerg<Absolut+LUkunngi+MIU<flertal<Instrumentalispiareer+TAR+GALUAR<Indikativ<viakisooq-U-SSA<Indikativ<han+LIkunngi-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LISisimiut+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeganaana+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LIPaamiut+MIU<ental<Lokalis+LIukioq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<hansuli<Indikativ<jegQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU-U<Indikativ<jegqallunaaq<ental<InstrumentalisSisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU-U<Interrogativ<duGentofte+MIU-LIRI<Participium<jegIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LUManiitsoq+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LUPaamiut<LokalisUpernavik+MIU-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han+LIUpernavik+MIU-LIRI+TAR-SSA<Interrogativ<dueqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMigukioq<ental<Absolut+LUEsbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<vikalaaleq-U-SSA<Participium<jegoqaaseq<ental<Instrumentalis+LIillu-QAR<Participium<jegkunngi-QAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jegnuliaq<flertal<Instrumentalis+LUtutsiuteqqip+TAR+GALUAR<Indikativ<jegkunngi-NNGUR<Indikativ<jeg+LUNuuk<Lokalisqallunaaq-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LUTasiilaq+MIU<ental<Terminalis+LUillu-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<duFinland+MIU<ental<Terminalis+LIkunngi<flertal<LokalisQasigiannguit+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dunajugaq<flertal<Instrumentalisanaana<flertal<Lokalis+LInajugaq<ental<Lokalis+LIakisooq<ental<Instrumentaliskunngi-NNGUR-SSA<Indikativ<hantutsiuteqqip+TAR<Indikativ<jeg+LIKangaatsiaq<InstrumentalisKangerlussuaq<Instrumentalis+LIsuli<Participium<jeg+LUIlisimatusarfik-QAR+TAR-SSA<Indikativ<han+LUkalaaleq<ental<Absolutpiareer<Indikativ<han+LIIvittuut+MIU-U<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg