Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jegakisooq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LIkunngi+MIU<ental<Absolut+LUkalaaleq-NNGUR+GALUAR<Participium<jegukioq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LIManiitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LUakisooq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LIillu-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LIManiitsoq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegkunngi-U<Indikativ<hanNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUSisimiut<Instrumentalis+LUukioq<flertal<Instrumentalis+LUUpernavik+MIU-U-SSA<Interrogativ<duPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LUukioq-QAR<Indikativ<hanqallunaaq-QAR-SSA<Indikativ<hanAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<hanqallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<hanUummannaq<Terminalis+LIKangaatsiaq<Terminalisilinniar-SSA+GALUAR<Indikativ<jegakisooq-U+GALUAR<Participium<jegsuli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LINanortalik+MIU<ental<Absolut+LUilinniar+TAR<Participium<jegoqaasilerisoq-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<jegNarsaq+MIU<ental<Terminalis+LIilinniar+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq<ental<Terminalisillu-QAR+TAR<Indikativ<jegeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LIukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LUPaamiut+MIU-NNGUR+TAR<Indikativ<han+LIpiareer+TAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUukioq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LIFinland<Instrumentalis+LUQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<hanIvittuut+MIU-U<Participium<jeg+LIillu+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LIIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jegkalaaleq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jegqallunaaq-QAR-SSA<Indikativ<han+LUqallunaaq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUukioq-U-SSA<Participium<jeg+LIManiitsoq+MIU-U<Interrogativ<duoqaaseq<ental<Lokaliskalaaleq-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR<Indikativ<hantutsiuteqqip+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duillu-QAR+TAR-SSA<Indikativ<han+LUpiareer+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LINuuk<Lokalis+LIilinniar-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LISisimiut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU<ental<LokalisTasiilaq<Absolut+LIKangerlussuaq<Absolut+LUtutsiuteqqip<Indikativ<vinajugaqar<Interrogativ<dutaa-SSA+GALUAR<Indikativ<DeMigUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hankunngi-QAR-SSA<Indikativ<jegpiareer+GALUAR<Interrogativ<duqallunaaq<flertal<Lokalis+LUUpernavik+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<dunuliaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duukioq<flertal<LokalisUpernavik+MIU-U+TAR-SSA<Indikativ<jegtaa-SSA+GALUAR<Indikativ<JegJersuli<Interrogativ<dusuli+TAR+GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU-U-SSA<Interrogativ<duEsbjerg<Instrumentalisoqaasilerisoq-U+GALUAR<Participium<jegGentofte+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LIIvittuut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dukalaaleq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUGentofte+MIU<ental<Absolut+LUilinniartitsisoq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LIoqaasilerisoq<ental<Absolut<min+LUpiareer+TAR+GALUAR<Indikativ<hannuliaq-LIRI<Interrogativ<duKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanFinland+MIU<ental<Lokalisqallunaaq-U<Indikativ<han+LIIvittuut+MIU-U<Indikativ<hanukioq<ental<Absolut+LIIvittuut+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jegukioq<ental<Terminalisnajugaq<ental<InstrumentalisUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LISULI<Partikel+LUpiareer+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LUTasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LIpiareer-SSA<Indikativ<han+LU