Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Esbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LIIlisimatusarfik<ental<Absolut+LUSULI<Partikel+LUKangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LUFinland<Instrumentalisoqaaseq-QAR-SSA<Indikativ<jegilinniar-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIIvittuut+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LUTasiilaq<Terminalis+LIoqaaseq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<duilinniar<Interrogativ<duUpernavik+MIU<flertal<LokalisTasiilaq<Instrumentalis+LUeqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LUIlisimatusarfik-QAR+TAR<Indikativ<han+LIillu-NNGUR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vinajugaq<ental<Absolut<min+LUqallunaaq-U+GALUAR<Indikativ<han+LUTasiilaq<Instrumentalis+LIukioq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LIIlisimatusarfik-QAR+TAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU-U+TAR<Participium<jegillu-QAR+GALUAR<Indikativ<hanNarsaq+MIU-U+TAR<Participium<jegnajugaq-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jegkalaaleq<flertal<Lokalis+LIkunngi-QAR<Indikativ<vipiareer+TAR<Indikativ<jeg+LIEsbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LIIvittuut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jegeqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LIEsbjerg+MIU-LIRI<Participium<jegManiitsoq+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LUoqaaseq<flertal<Instrumentalis+LUIvittuut<Absolut+LUkalaaleq<ental<InstrumentalisNuuk<Absolut+LUkunngi-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LInuliaq<flertal<Lokalis+LUFinland+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jegQasigiannguit<Lokalis+LUManiitsoq+MIU-U<Indikativ<han+LUAvanersuaq+MIU-U<Participium<jegpiareer<Participium<jeg+LIAasiaat+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<duqallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LIoqaaseq-QAR-SSA<Participium<jeg+LIoqaasilerisoq+MIU-U+TAR<Participium<jegFinland+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jegaamma<Partikel+LIUummannaq<Instrumentalis+LItutsiuteqqip+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LIilinniar+TAR+GALUAR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LIAasiaat<Instrumentalisukioq<ental<Terminalis+LUqallunaaq-QAR+TAR-SSA<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegNanortalik+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dueqqaama<Interrogativ<DuHamkunngi<ental<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegillu-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LIPaamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LITasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<hantaa-SSA+GALUAR<Indikativ<JegJerAvanersuaq<Instrumentalis+LIPaamiut<LokalisAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIAasiaat+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegnuliaq+MIU-U<Indikativ<han+LUilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUsuli+GALUAR<Interrogativ<dukunngi-QAR<Participium<jeg+LIqallunaaq-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LIakisooq-U<Indikativ<jegsuli<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUillu+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi+LUakisooq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LItutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<haneqqaama+TAR+GALUAR<Indikativ<DeMig+LIsuli+TAR-SSA<Indikativ<vi+LIManiitsoq+MIU<flertal<LokalisKangerlussuaq<InstrumentalisEsbjerg+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LInajugaq-LIRI<Participium<jegEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LUoqaaseq<ental<Terminalis+LIUpernavik<Terminalis+LIpiareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LUataata<flertal<Lokalisoqaaseq<ental<Terminalis+LUManiitsoq+MIU<ental<Instrumentalis