Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LUtutsiuteqqip+TAR+GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duTasiilaq<Lokalisukioq-NNGUR<Indikativ<han+LUFinland<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUkalaallisut<Partikel+LUAvanersuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegqallunaaq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-U<Indikativ<jeg+LUUummannaq<Terminalis+LIpiareer+TAR-SSA<Indikativ<hanPaamiut<Instrumentalis+LUQasigiannguit<InstrumentalisGentofte<TerminalisIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jegIlisimatusarfik-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<hanIlisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LIkalaaleq<ental<Lokalis+LINarsaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUKangaatsiaq<Terminalis+LUKangaatsiaq+MIU-U<Indikativ<viqallunaaq-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LUIlisimatusarfik-QAR<Indikativ<han+LUIvittuut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duKangaatsiaq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<dunuliaq-U<Indikativ<viEsbjerg+MIU-U-SSA<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-QAR+TAR-SSA<Participium<jegateq-U<Interrogativ<dunajugaq<ental<Lokalis+LUFinland<InstrumentalisIvittuut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUAvanersuaq<Instrumentaliskalaaleq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LItaa<Indikativ<DeHam+LItutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LItutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vipiareer+TAR+GALUAR<Indikativ<viillu-NNGUR<Participium<jegNanortalik+MIU-U<Indikativ<jegIvittuut+MIU<ental<Lokalis+LUManiitsoq<Terminalisanaana-LIRI+TAR<Participium<jegKangerlussuaq<Instrumentalis+LUnajugaq<ental<Lokalisnuliaq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LUpiareer-SSA+GALUAR<Indikativ<vioqaaseq-QAR<Indikativ<hananaana-LIRI<Indikativ<jeg+LIanaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jegIlisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<hanillu<ental<Absolut<minAasiaat+MIU-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duanaana+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LIukioq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jegkalaaleq-NNGUR<Indikativ<jegilinniar-SSA<Indikativ<vi+LIillu<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-U<Interrogativ<dukalaaleq<ental<InstrumentalisNanortalik+MIU-U-SSA+GALUAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUkalaaleq-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LUoqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jegnajugaq-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LUQaqortoq+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIqallunaaq<ental<Absoluteqqaama-SSA+GALUAR<Indikativ<DeHamNarsarsuaq<Terminalis+LIEsbjerg+MIU<flertal<InstrumentalisUpernavik+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dutaa+GALUAR<Indikativ<DeHam+LUillu-QAR+TAR+GALUAR<Participium<jegqallunaaq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LUoqaasilerisoq-U+GALUAR<Participium<jegIvittuut+MIU-U<Interrogativ<duFinland+MIU-U+TAR<Indikativ<vianaana+MIU-U-SSA<Indikativ<jegoqaasilerisoq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LUkalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<hankunngi-LIRI<Indikativ<jegQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LIpiareer+GALUAR<Indikativ<jegIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIFinland<Lokaliskunngi-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U<Interrogativ<dupiareer-SSA<Indikativ<jeg+LIillu-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIAvanersuaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jegsuli<Indikativ<jegnuliaq+MIU<ental<Terminalisukioq<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU-U-SSA<Interrogativ<du