Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
suli+GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq<ental<Absolut+LUPaamiut<Lokalis+LUoqaasilerisoq+MIU-U+TAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegPaamiut+MIU-U<Indikativ<viIlulissat+MIU<flertal<Lokalis+LInuliaq<flertal<Instrumentalis+LUNuuk+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LIkunngi-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg+LIillu-QAR+TAR-SSA<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUQasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<dupiareer+GALUAR<Indikativ<han+LIillu<ental<Terminalis+LIkalaaleq-U<Participium<jegukioq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanukioq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LIpiareer-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIUummannaq<Lokalisateq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUataata<ental<Absolut<min+LIillu+MIU<ental<LokalisNuuk<AbsolutEsbjerg<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LIkunngi+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duIlulissat<Absolut+LUanaana<ental<Lokalis+LIateq<ental<Lokalisakisooq<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duIlisimatusarfik-NNGUR+TAR+GALUAR<Indikativ<hanoqaaseq-LIRI<Participium<jegIvittuut<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<han+LIqallunaaq-NNGUR+TAR+GALUAR<Indikativ<hanakisooq<flertal<Lokaliskalaaleq-NNGUR<Indikativ<jegnuliaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LITasiilaq+MIU<ental<Lokaliseqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jegakisooq<ental<Lokalis+LIkunngi+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jegnuliaq+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jegsuli+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LUpiareer+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIukioq-U+TAR<Participium<jeg+LUeqqaama-SSA<Indikativ<DeMignuliaq<ental<Absolutateq<ental<Terminalis+LIukioq-QAR<Indikativ<hanaap<Partikel+LUillu-NNGUR<Participium<jegGentofte+MIU<flertal<LokalisTasiilaq+MIU<ental<Terminalis+LUKangerlussuaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUqallunaaq-U-SSA<Indikativ<vi+LIsuli-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUpiareer-SSA<Indikativ<hanIvittuut<InstrumentalisEsbjerg+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<duSULI<PartikelUpernavik+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LIuanga<Pronomen+LIQaqortoq<Instrumentalisnajugaq<ental<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<dupiareer-SSA<Participium<jeg+LUKangerlussuaq+MIU-NNGUR<Interrogativ<duilinniar+TAR-SSA<Interrogativ<duGentofte+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LUsuli-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LINarsaq<Terminalis+LUKangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LISisimiut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duQasigiannguit<Instrumentalissuli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIAasiaat+MIU-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jegoqaaseq<ental<LokalisAasiaat+MIU-LIRI<Indikativ<jegillu-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIPaamiut<Instrumentalis+LUManiitsoq+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LUnajugaq-LIRI+TAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LInuliaq-QAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duNarsaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jegNuuk+MIU-QAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duqallunaaq-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dukunngi<ental<Terminalis+LUoqaaseq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI