Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Esbjerg+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
illu-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
piareer+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
kunngi-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
nuliaq<ental<Absolut<min+LU
piareer-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
ilinniar<Indikativ<vi+LI
akisooq-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg
oqaaseq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU-U<Interrogativ<du
ilinniar+TAR+GALUAR<Participium<jeg
ukioq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LU
ataata<flertal<Instrumentalis
ilinniar+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
ateq-U-SSA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU<ental<Instrumentalis
kunngi-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Nanortalik+MIU-U-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han
illu<flertal<Lokalis
oqaaseq-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kunngi<flertal<Lokalis+LI
akisooq<flertal<Lokalis
najugaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
taa<Indikativ<JegJer+LI
oqaaseq-U<Participium<jeg+LI
ataata+MIU-U+TAR<Participium<jeg
Nuuk<Terminalis
kunngi-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
Narsaq<Absolut+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
oqaasilerisoq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
qallunaaq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
Nanortalik<Instrumentalis
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LI
ukioq-U+GALUAR<Interrogativ<du
taa+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<DeMig
Uummannaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LU
Narsaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
eqqaama+TAR-SSA<Indikativ<DeMig
ateq-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU-U<Indikativ<han+LI
kunngi-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LU
suli-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
nuliaq<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
kalaaleq<ental<Instrumentalis
Maniitsoq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
najugaqar-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Paamiut+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
ukioq<ental<Lokalis+LI
najugaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Kangaatsiaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg
suli<Participium<jeg+LU
akisooq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LI
akisooq-U+TAR<Indikativ<vi
kunngi<ental<Lokalis+LU
Narsaq<Lokalis+LU
Esbjerg<Terminalis
Ilulissat+MIU-U<Participium<jeg
Uummannaq<Terminalis+LU
kalaaleq-NNGUR<Indikativ<jeg+LU
ateq+MIU-U<Interrogativ<du
nuliaq-QAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
qallunaaq-NNGUR+TAR<Indikativ<han+LI
kalaaleq-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
nuliaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
nuliaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ateq-LIRI-SSA<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis+LI
Upernavik+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
piareer<Indikativ<vi+LI
qallunaaq-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
nuliaq+MIU-U<Indikativ<han+LU
ukioq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han
qallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LU
Aasiaat+MIU-LIRI<Interrogativ<du
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer
oqaaseq-QAR-SSA<Participium<jeg
oqaaseq<ental<Lokalis+LI
oqaaseq-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
ataata<flertal<Lokalis+LI
Finland+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LU
eqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LU
najugaq<flertal<Lokalis+LI
tutsiuteqqip+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han
ilinniar-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Uummannaq<Terminalis
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI