Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Illoqqortoormiut+MIU-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
piareer+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
nuliaq-QAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Nanortalik<Terminalis+LI
oqaaseq-LIRI<Indikativ<jeg+LU
piareer+TAR<Indikativ<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg
najugaqar<Participium<jeg
kunngi-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg+LI
ateq-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
qallunaaq-U+TAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<han
Maniitsoq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Participium<jeg
illu-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Finland+MIU<ental<Lokalis
Maniitsoq+MIU-U<Indikativ<han+LU
piareer-SSA<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
Maniitsoq<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jeg
anaana<ental<Instrumentalis+LI
illu-QAR+GALUAR<Indikativ<vi
aamma<Partikel+LU
Avanersuaq<Terminalis+LU
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Upernavik+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
piareer+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LI
Sisimiut<Instrumentalis+LU
Qaqortoq+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
ataata<flertal<Instrumentalis+LU
piareer+GALUAR<Indikativ<han+LI
Kangaatsiaq<Lokalis+LU
Finland+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LU
illu+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama-SSA+GALUAR<Indikativ<DeHam
qallunaaq-QAR<Indikativ<han+LU
illu-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
ilinniar<Interrogativ<du
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU<ental<Instrumentalis
ukioq-NNGUR<Indikativ<han+LU
ateq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
suli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
najugaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
ukioq-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg
ilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
eqqaama+TAR+GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
Maniitsoq+MIU-U<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jeg+LI
kunngi-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qallunaaq-QAR<Indikativ<han+LI
kalaaleq-U+TAR<Interrogativ<du
ilinniar-SSA<Indikativ<jeg+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
piareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
eqqaama+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
najugaq<ental<Terminalis+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<vi+LU
Ilulissat+MIU<ental<Absolut
suli<Interrogativ<du
suli-SSA+GALUAR<Participium<jeg
suli+TAR-SSA<Indikativ<jeg
Aasiaat+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
oqaaseq-QAR<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
illu-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<vi
Uummannaq+MIU<ental<Absolut+LU
ilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
ilinniar-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR+GALUAR<Indikativ<JegJer
kalaaleq-U<Participium<jeg
kalaaleq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
Ilisimatusarfik<ental<Absolut
qallunaaq<flertal<Lokalis+LU
ilinniar<Indikativ<vi+LI
oqaasilerisoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
kunngi-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI<Indikativ<han+LU
oqaasilerisoq-QAR+TAR<Participium<jeg
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Maniitsoq<Terminalis
oqaasilerisoq-U+GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq<Absolut+LU
oqaaseq-LIRI<Participium<jeg+LI
nuliaq+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
ilinniar+GALUAR<Indikativ<vi+LI