Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU
tutsiuteqqip+TAR+GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq<Lokalis
ukioq-NNGUR<Indikativ<han+LU
Finland<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
kalaallisut<Partikel+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
qallunaaq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<jeg+LU
Uummannaq<Terminalis+LI
piareer+TAR-SSA<Indikativ<han
Paamiut<Instrumentalis+LU
Qasigiannguit<Instrumentalis
Gentofte<Terminalis
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
kalaaleq<ental<Lokalis+LI
Narsaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Kangaatsiaq<Terminalis+LU
Kangaatsiaq+MIU-U<Indikativ<vi
qallunaaq-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LU
Ilisimatusarfik-QAR<Indikativ<han+LU
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
nuliaq-U<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR-SSA<Participium<jeg
ateq-U<Interrogativ<du
najugaq<ental<Lokalis+LU
Finland<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
Avanersuaq<Instrumentalis
kalaaleq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
taa<Indikativ<DeHam+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
piareer+TAR+GALUAR<Indikativ<vi
illu-NNGUR<Participium<jeg
Nanortalik+MIU-U<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis+LU
Maniitsoq<Terminalis
anaana-LIRI+TAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq<Instrumentalis+LU
najugaq<ental<Lokalis
nuliaq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LU
piareer-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
oqaaseq-QAR<Indikativ<han
anaana-LIRI<Indikativ<jeg+LI
anaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han
illu<ental<Absolut<min
Aasiaat+MIU-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
anaana+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
ukioq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
kalaaleq-NNGUR<Indikativ<jeg
ilinniar-SSA<Indikativ<vi+LI
illu<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-U<Interrogativ<du
kalaaleq<ental<Instrumentalis
Nanortalik+MIU-U-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
kalaaleq-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LU
oqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
najugaq-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LU
Qaqortoq+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
qallunaaq<ental<Absolut
eqqaama-SSA+GALUAR<Indikativ<DeHam
Narsarsuaq<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
Upernavik+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
taa+GALUAR<Indikativ<DeHam+LU
illu-QAR+TAR+GALUAR<Participium<jeg
qallunaaq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LU
oqaasilerisoq-U+GALUAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<vi
anaana+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
oqaasilerisoq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
kalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han
kunngi-LIRI<Indikativ<jeg
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
piareer+GALUAR<Indikativ<jeg
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Finland<Lokalis
kunngi-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U<Interrogativ<du
piareer-SSA<Indikativ<jeg+LI
illu-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg
suli<Indikativ<jeg
nuliaq+MIU<ental<Terminalis
ukioq<flertal<Instrumentalis
Paamiut+MIU-U-SSA<Interrogativ<du