Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Sisimiut+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg
illu-U+TAR<Participium<jeg+LU
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
oqaaseq-LIRI<Participium<jeg+LU
suli-SSA<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
akisooq<ental<Absolut+LU
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Qasigiannguit+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg
oqaasilerisoq<ental<Instrumentalis
Aasiaat+MIU-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg
oqaaseq<ental<Terminalis+LI
Narsaq<Lokalis+LU
Gentofte+MIU-LIRI<Interrogativ<du
suli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
Qeqertarsuaq<Lokalis+LI
piareer+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LU
anaana<flertal<Lokalis+LI
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LI
Kangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
illu<ental<Absolut<min
nuliaq+MIU-U<Interrogativ<du
najugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqaama+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
Ilisimatusarfik-QAR+TAR-SSA<Indikativ<han+LU
Sisimiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
illu-U+TAR<Participium<jeg
illu+MIU-QAR<Indikativ<han
oqaaseq-QAR-SSA<Indikativ<jeg
oqaasilerisoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Nanortalik+MIU<ental<Absolut+LU
Qaqortoq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LI
suli-SSA<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
ilinniar-SSA<Interrogativ<du
oqaaseq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
ukioq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LI
Finland<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LI
qallunaaq-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
akisooq-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
kalaaleq<ental<Absolut
Ivittuut<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
Upernavik+MIU-U+TAR-SSA<Indikativ<jeg
Uummannaq<Absolut
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
akisooq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LI
nuliaq<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Finland+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
piareer<Indikativ<vi
Tasiilaq<Terminalis
oqaasilerisoq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han
Ilulissat<Absolut+LU
oqaaseq-LIRI+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
Maniitsoq<Lokalis
oqaasilerisoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
piareer<Participium<jeg+LU
qallunaaq<flertal<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han
ilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
kunngi-NNGUR-SSA<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<vi+LI
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LU
Qaqortoq<Terminalis+LI
Finland+MIU-U-SSA<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq<Absolut+LU
kalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
ataata-QAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis+LI
Uummannaq+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
ilinniar+TAR+GALUAR<Participium<jeg
piareer-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
kalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
qallunaaq-QAR<Indikativ<han+LU
ataata-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LU
Tasiilaq<Terminalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<vi
kalaallisut<Partikel+LI
Gentofte+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Participium<jeg
ilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Paamiut<Lokalis+LU