Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Finland<Absolut+LU
piareer+TAR-SSA<Indikativ<vi+LI
taa+TAR<Indikativ<JegJer+LI
Tasiilaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LU
Sisimiut<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis+LU
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis
Narsaq<Lokalis
ateq-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LU
ukioq-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg
oqaaseq-LIRI+TAR+GALUAR<Indikativ<vi
anaana-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Narsaq<Absolut
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
qallunaaq<flertal<Instrumentalis+LU
illu+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Gentofte<Instrumentalis+LU
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
Nuuk+MIU-U<Participium<jeg+LI
oqaaseq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
ukioq-QAR+TAR<Indikativ<han
Ivittuut<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq<Lokalis
Uummannaq+MIU-LIRI+TAR-SSA<Interrogativ<du
Kangerlussuaq<Absolut
Gentofte<Lokalis
piareer+GALUAR<Participium<jeg+LI
Narsaq<Lokalis+LU
kalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han
Ilisimatusarfik-QAR+TAR<Indikativ<han
suli-SSA<Participium<jeg+LU
suli+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
illu+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
anaana-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
kalaaleq-U-SSA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq<Terminalis
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis
oqaaseq<ental<Lokalis+LU
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
kunngi-QAR+GALUAR<Indikativ<jeg
Upernavik+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LI
najugaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
oqaaseq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
oqaaseq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
eqqaama+TAR-SSA<Interrogativ<DuHam
Illoqqortoormiut<Absolut
illu+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Gentofte+MIU<ental<Absolut<min
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
piareer+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LU
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
anaana<flertal<Lokalis
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis
Uummannaq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
illu+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Kangerlussuaq<Lokalis
Finland+MIU-U<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
suli+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Nanortalik<Instrumentalis+LI
Uummannaq<Terminalis
Nuuk+MIU<ental<Lokalis+LI
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
oqaaseq+MIU-U<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi+LI
kunngi-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
najugaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
kunngi+MIU<ental<Absolut+LU
ilinniar-SSA<Participium<jeg
oqaaseq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
ukioq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
Paamiut+MIU-NNGUR+GALUAR<Indikativ<jeg
taa<Indikativ<DeHam
oqaasilerisoq-QAR-SSA<Indikativ<jeg
qallunaaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LI
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Illoqqortoormiut<Absolut+LI
kalaaleq-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
ilinniar+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Uummannaq<Terminalis+LU
illu-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LI
Paamiut+MIU<ental<Terminalis
Nanortalik+MIU-U<Indikativ<jeg
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LU
Maniitsoq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
eqqaama+TAR-SSA<Indikativ<JegJer+LU
Illoqqortoormiut<Instrumentalis
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis+LI
kalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
kunngi<flertal<Lokalis+LI