Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Illoqqortoormiut+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U<Indikativ<han
Paamiut+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU<ental<Lokalis
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
najugaq<flertal<Lokalis+LU
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
Gentofte+MIU-NNGUR<Participium<jeg
illu-QAR+GALUAR<Interrogativ<du
Nuuk<Lokalis+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
kunngi-QAR<Participium<jeg
anaana+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
akisooq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
suli+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
illu-QAR+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kunngi-NNGUR-SSA<Indikativ<han
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
illu-QAR+TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Indikativ<han
oqaasilerisoq-QAR-SSA<Indikativ<jeg
Ilulissat<Instrumentalis+LI
oqaasilerisoq+MIU-LIRI<Indikativ<jeg
Nuuk<Lokalis+LI
tutsiuteqqip+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
Avanersuaq<Lokalis+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
suli+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
aamma<Partikel
nuliaq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LU
illu+MIU-QAR<Indikativ<han
ukioq-QAR+TAR-SSA<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ilinniartip+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Qeqertarsuaq<Lokalis+LI
Gentofte+MIU<ental<Lokalis+LU
suli-SSA<Indikativ<jeg+LU
Gentofte+MIU-LIRI<Participium<jeg
suli+GALUAR<Indikativ<vi+LI
illu+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
nuliaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LU
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LI
Tasiilaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
ataata<ental<Absolut<min+LU
taa<Indikativ<JegJer+LI
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis
eqqaama-SSA<Indikativ<DeHam+LU
ateq-U-SSA<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg
oqaaseq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
akisooq<ental<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
ataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
anaana-QAR-SSA<Participium<jeg
illu-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
najugaqar<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
ilinniar<Indikativ<jeg
Finland<Absolut+LI
Qasigiannguit<Lokalis+LI
ilinniar-SSA+GALUAR<Participium<jeg
kunngi+MIU<flertal<Instrumentalis
najugaq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq<Lokalis
ukioq-QAR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LI
kunngi-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
najugaq-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
uanga<Pronomen+LU
taa+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<DuHam
nuliaq+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LU
nuliaq+MIU<ental<Terminalis
anaana-LIRI<Indikativ<jeg+LI
Gentofte<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-U<Interrogativ<du
Narsarsuaq<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Narsarsuaq<Absolut
eqqumiitsuliortoq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Ilulissat<Instrumentalis
Paamiut+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LU
kunngi-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
Finland+MIU<ental<Terminalis+LI
oqaaseq<ental<Absolut