Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

najugaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
ateq<flertal<Lokalis
qallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LI
kunngi-QAR<Interrogativ<du
kalaaleq-NNGUR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
najugaq<ental<Lokalis+LI
Gentofte+MIU-LIRI<Interrogativ<du
ukioq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
akisooq-QAR<Indikativ<han+LI
oqaasilerisoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LU
illu+MIU-U<Indikativ<vi+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg
akisooq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LI
Nuuk+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
ukioq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg<Instrumentalis+LU
oqaasilerisoq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
qallunaaq<ental<Lokalis
kunngi-QAR+TAR<Indikativ<jeg+LI
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis
oqaaseq<flertal<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
akisooq-U+GALUAR<Indikativ<han+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
ilinniar+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
oqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
kunngi-NNGUR-SSA<Indikativ<han
taa+GALUAR<Indikativ<DeHam+LU
kalaaleq-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LU
suli-SSA<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg
Finland<Instrumentalis+LU
qallunaaq-U-SSA<Interrogativ<du
illu+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
najugaq-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU-LIRI<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis
ukioq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
oqaaseq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR-SSA<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<jeg
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip<Interrogativ<du
qallunaaq<ental<Absolut+LI
Kangaatsiaq<Lokalis+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
ilinniar+GALUAR<Indikativ<jeg
suli-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
ilinniar+GALUAR<Interrogativ<du
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
kalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
piareer-SSA+GALUAR<Participium<jeg
nuliaq-QAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<jeg+LU
taa-SSA<Indikativ<DeMig+LU
eqqaama-SSA+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg
illu-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
kunngi-QAR-SSA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
kunngi-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
ilinniar-SSA<Indikativ<jeg+LI
Narsarsuaq<Terminalis+LI
Narsaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Qaqortoq<Lokalis+LU
Esbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
piareer+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U<Participium<jeg
illu+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
akisooq-U+TAR<Indikativ<vi
suli+TAR+GALUAR<Indikativ<vi
Gentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LU
ilinniar<Indikativ<jeg
oqaasilerisoq<ental<Absolut+LU
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
oqaaseq-U+GALUAR<Interrogativ<du
piareer<Participium<jeg+LU
Tasiilaq<Absolut+LU
Narsaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
oqaasilerisoq<ental<Lokalis+LI
akisooq<ental<Lokalis+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LI
nuliaq<ental<Absolut<min+LI
aamma<Partikel+LI
oqaaseq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
nuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LI