Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ilisimatusarfik-QAR+TAR<Indikativ<han
tutsiuteqqip<Indikativ<han+LI
akisooq<flertal<Lokalis
nuliaq+MIU-U<Interrogativ<du
qallunaaq-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<du
kalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LI
qallunaaq<ental<Terminalis+LU
taa-SSA+GALUAR<Indikativ<DeMig
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LU
qallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han
oqaaseq+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik<ental<Absolut+LI
Nanortalik<Absolut+LI
nuliaq-QAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR<Interrogativ<du
oqaaseq-QAR<Indikativ<vi+LU
oqaasilerisoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
oqaaseq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Esbjerg<Absolut+LI
Gentofte<Instrumentalis+LU
suli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
nuliaq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
oqaasilerisoq<ental<Terminalis+LI
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LI
nuliaq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg<Lokalis+LU
ukioq<flertal<Instrumentalis
Maniitsoq+MIU<ental<Instrumentalis
Narsaq<Instrumentalis
aap<Partikel
eqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg
piareer<Indikativ<han
Qasigiannguit<Absolut
eqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<jeg+LI
ukioq-U<Indikativ<jeg+LI
qallunaaq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han
najugaqar<Interrogativ<du
oqaasilerisoq<ental<Lokalis+LI
kunngi-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Ilisimatusarfik-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<han
najugaq-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
taa+GALUAR<Indikativ<DeHam
Avanersuaq+MIU<ental<Absolut+LI
illu+MIU-U<Indikativ<vi+LU
Illoqqortoormiut<Absolut+LU
kunngi<ental<Lokalis+LU
Sisimiut+MIU<ental<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
oqaaseq-LIRI<Interrogativ<du
Qaqortoq<Instrumentalis
suli<Indikativ<jeg
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Nanortalik+MIU-NNGUR+GALUAR<Indikativ<vi+LI
ateq-QAR-SSA<Participium<jeg
Nuuk<Terminalis
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
illu-QAR-SSA<Participium<jeg+LU
najugaq-LIRI+TAR<Indikativ<han
piareer-SSA<Indikativ<jeg+LI
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
Maniitsoq<Lokalis
nuliaq-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
kunngi-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg+LI
kunngi-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
oqaasilerisoq<flertal<Instrumentalis+LI
akisooq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<jeg
Gentofte+MIU<flertal<Instrumentalis
eqqaama-SSA<Interrogativ<DuHam
Qasigiannguit<Absolut+LI
Finland+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Uummannaq+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
tutsiuteqqip<Participium<jeg
najugaqar<Indikativ<jeg
eqqaama-SSA+GALUAR<Indikativ<DeHam
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
suli+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
kunngi-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
kunngi+MIU<flertal<Instrumentalis
Esbjerg<Instrumentalis+LU
najugaq<ental<Instrumentalis+LI
suli<Indikativ<han+LI
ilinniar-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
illu-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Aasiaat+MIU-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
suli<Participium<jeg+LI
suli+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
ukioq<flertal<Instrumentalis+LU
aap<Partikel+LU
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU