Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Aasiaat+MIU<ental<Absolut+LUkunngi<flertal<Lokalis+LUilinniar-SSA+GALUAR<Participium<jegukioq-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LInuliaq<flertal<Lokalis+LUsuli-SSA<Participium<jeg+LUoqaaseq-U<Participium<jeg+LInuliaq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegoqaaseq-QAR-SSA<Indikativ<jegAvanersuaq<Terminalis+LUilinniar-SSA<Indikativ<jeg+LUukioq-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LIkunngi<ental<InstrumentalisIlulissat+MIU-U<Participium<jeg+LISisimiut+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jegEsbjerg<Terminalissuli<Participium<jegillu<ental<Absolut<minsuli-SSA+GALUAR<Indikativ<viIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<hankalaallisut<Partikel+LUsuli-SSA<Indikativ<jegkalaaleq<ental<LokalisPaamiut+MIU-LIRI<Interrogativ<duakisooq-U+TAR+GALUAR<Participium<jegeqqaama+TAR+GALUAR<Indikativ<JegJer+LIukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LUGentofte<Instrumentalissuli+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LUnajugaq-LIRI+TAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-LIRI-SSA<Interrogativ<duNanortalik+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUpiareer+GALUAR<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-U<Indikativ<vikalaaleq-NNGUR<Indikativ<jegUpernavik+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jegFinland+MIU<ental<Lokalisaamma<Partikelpiareer-SSA<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU<flertal<LokalisEsbjerg<Terminalis+LUQaqortoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<visuli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LIqallunaaq-QAR-SSA<Indikativ<han+LUnuliaq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIEsbjerg<AbsolutPaamiut+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LUUpernavik+MIU-U-SSA<Participium<jegUpernavik<Instrumentalis+LUtutsiuteqqip-SSA+GALUAR<Interrogativ<duNarsaq+MIU<ental<Terminalis+LIeqqaama+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<DeHamnajugaq-NNGUR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUQasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<duoqaaseq-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<jegoqaaseq<flertal<Instrumentalisakisooq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duoqaasilerisoq-U+GALUAR<Participium<jegSisimiut<Absolut+LUpiareer+GALUAR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LUTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<hantutsiuteqqip<Indikativ<jeg+LUKangerlussuaq+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<viillu-NNGUR-SSA<Interrogativ<duakisooq-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<hanNuuk<Instrumentalistaanna<Pronomen+LUoqaasilerisoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<viillu<flertal<Instrumentalis+LIillu+MIU-QAR<Indikativ<han+LUSisimiut+MIU-U+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LUTasiilaq+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jegTasiilaq+MIU<flertal<LokalisKangerlussuaq<Instrumentalispiareer<Indikativ<hanpiareer-SSA+GALUAR<Indikativ<vioqaaseq<flertal<Lokalis+LUqallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LUanaana-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<han+LIateq-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIFinland<Absolutukioq-NNGUR-SSA<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU<ental<Absolut+LIFinland<Terminalis+LUSisimiut<Lokalis+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR<Indikativ<hanKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIKangaatsiaq+MIU-U<Indikativ<vi+LIillu-QAR-SSA<Participium<jegEsbjerg<Instrumentalis+LUSisimiut+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU-LIRI+TAR-SSA<Interrogativ<duIvittuut+MIU<ental<TerminalisNarsaq+MIU-U+TAR<Participium<jegkalaaleq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi