Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Aasiaat+MIU-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
najugaq-LIRI+TAR<Indikativ<han
piareer-SSA<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU-U<Interrogativ<du
qallunaaq<ental<Terminalis
Ivittuut+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU-U<Interrogativ<du
anaana-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
oqaasilerisoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU<flertal<Instrumentalis
kunngi-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Sisimiut<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-U<Participium<jeg
Kangerlussuaq<Instrumentalis+LI
qallunaaq-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
ateq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
Avanersuaq<Instrumentalis+LI
oqaaseq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Qaqortoq<Instrumentalis+LI
Kangerlussuaq<Lokalis
Nuuk+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
kalaaleq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip<Participium<jeg
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
illu-U+TAR<Participium<jeg
Aasiaat<Instrumentalis
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
illu-QAR<Indikativ<han+LI
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
ukioq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
Nuuk+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LU
Esbjerg<Instrumentalis+LI
Finland<Terminalis+LI
nuliaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
oqaaseq-QAR<Indikativ<vi+LU
suli-SSA+GALUAR<Participium<jeg
eqqaama+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
tutsiuteqqip<Indikativ<han+LI
anaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kunngi<ental<Instrumentalis
qallunaaq-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
ilinniar+TAR-SSA<Interrogativ<du
kalaaleq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LI
Nanortalik+MIU-NNGUR+GALUAR<Indikativ<vi+LI
kunngi<ental<Lokalis+LU
nuliaq<ental<Absolut<min
suli-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
ilinniar<Indikativ<han+LU
suli+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
Kangaatsiaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR+GALUAR<Indikativ<han
suli-SSA<Participium<jeg+LI
ukioq-QAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq<ental<Absolut<min
oqaaseq-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
Ilulissat+MIU<ental<Instrumentalis+LU
Qasigiannguit<Instrumentalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-U<Indikativ<han
oqaaseq-LIRI-SSA<Participium<jeg+LI
suli+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Narsaq<Terminalis
Avanersuaq<Instrumentalis
piareer-SSA<Indikativ<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
ateq-LIRI-SSA<Participium<jeg+LI
oqaaseq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
ilinniar-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
tutsiuteqqip+TAR<Indikativ<han+LU
qallunaaq-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
illu-QAR-SSA<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
akisooq<flertal<Instrumentalis
Kangaatsiaq<Terminalis+LU
Ivittuut<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
kalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg+LU
Finland+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
suli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
Nuuk+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis
Nanortalik+MIU<flertal<Instrumentalis
Upernavik<Absolut+LI
najugaq<flertal<Lokalis+LI
kunngi-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<han
najugaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
Qaqortoq<Terminalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
qallunaaq-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LU
Ilisimatusarfik-QAR+TAR-SSA<Indikativ<han+LU
Ilulissat+MIU-U<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Interrogativ<du
nuliaq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LU
Tasiilaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LU