Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Paamiut+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
eqqaama+TAR+GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
piareer-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
suli+TAR<Indikativ<han
Tasiilaq<Instrumentalis+LU
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Nanortalik+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
najugaq-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
taa-SSA<Indikativ<DeMig+LI
illu+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
nuliaq<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
ukioq-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
akisooq-QAR<Indikativ<han+LI
ilinniar+GALUAR<Interrogativ<du
Finland+MIU<ental<Absolut
illu-QAR+TAR+GALUAR<Participium<jeg
ukioq<flertal<Lokalis+LU
suli-SSA<Participium<jeg+LI
illu-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han+LI
Gentofte+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
ilinniar-SSA+GALUAR<Indikativ<han
ateq-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Qaqortoq<Terminalis
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis+LU
illu-QAR<Indikativ<han+LI
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg
Maniitsoq<Absolut
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg
illu-QAR+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Upernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU-U<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LU
Tasiilaq<Lokalis
oqaaseq-LIRI<Participium<jeg+LI
ukioq<ental<Instrumentalis
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis+LI
suli+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Illoqqortoormiut+MIU<ental<Absolut+LU
ukioq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han
kalaaleq-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Indikativ<han+LI
najugaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
kunngi-QAR<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LU
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
tutsiuteqqip<Participium<jeg+LU
Finland+MIU-U<Participium<jeg+LI
suli-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU<ental<Absolut+LI
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
suli<Indikativ<han
Paamiut+MIU-U<Indikativ<jeg
illu-QAR<Indikativ<jeg+LU
Ivittuut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LI
Qasigiannguit<Absolut
Nuuk+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
nuliaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han
najugaq<ental<Instrumentalis+LI
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
Paamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
taa+GALUAR<Interrogativ<DuHam
suli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq<ental<Absolut<min
Finland+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
illu-QAR+TAR-SSA<Indikativ<han+LU
nuliaq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
kunngi-U-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Illoqqortoormiut+MIU<ental<Lokalis+LU
Maniitsoq<Terminalis
Kangerlussuaq<Absolut
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han
akisooq-U<Indikativ<jeg
oqaaseq<ental<Absolut+LU
Uummannaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
piareer+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LI
ilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
ukioq-U-SSA<Participium<jeg
ilinniar+TAR+GALUAR<Participium<jeg
Gentofte+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Aasiaat<Lokalis+LU
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
Uummannaq+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
kunngi+MIU-U<Indikativ<han+LI
Upernavik+MIU-U<Indikativ<jeg
Ivittuut<Absolut
oqaaseq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
akisooq-U+TAR<Indikativ<vi
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
qallunaaq<flertal<Instrumentalis