Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Esbjerg+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
Kangaatsiaq+MIU-LIRI<Participium<jeg
najugaq-NNGUR<Participium<jeg
kalaaleq<ental<Terminalis
anaana+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
anaana-LIRI<Indikativ<jeg+LI
kunngi+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
eqqaama+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<DeHam
Kangaatsiaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
Finland<Absolut+LI
Esbjerg+MIU<ental<Terminalis
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Qaqortoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
kalaaleq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LU
Aasiaat<Lokalis
Paamiut<Instrumentalis
oqaasilerisoq+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
nuliaq<flertal<Lokalis+LU
Esbjerg+MIU<ental<Lokalis+LU
Finland+MIU-U<Participium<jeg
taa-SSA<Indikativ<JegJer+LU
nuliaq+MIU<ental<Terminalis
qallunaaq-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<vi
aap<Partikel+LU
illu<ental<Terminalis+LU
anaana<ental<Lokalis+LI
najugaq+MIU-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han
oqaaseq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
tassa<Partikel+LU
qallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LU
kunngi-QAR<Indikativ<jeg
ateqar<Participium<jeg+LI
Narsaq+MIU-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Kangaatsiaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq+MIU-U<Indikativ<han+LI
akisooq<ental<Absolut+LI
Ivittuut+MIU-U<Indikativ<han
qallunaaq<ental<Absolut+LI
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Narsaq<Lokalis
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
ukioq<ental<Instrumentalis
kalaallisut<Partikel+LU
Qaqortoq<Absolut+LI
piareer-SSA<Indikativ<han
akisooq-U+GALUAR<Participium<jeg
Qasigiannguit<Lokalis
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
illu<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
kalaaleq-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
najugaq<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
oqaaseq-LIRI+TAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Ilulissat<Absolut+LU
Qeqertarsuaq<Lokalis+LI
qallunaaq-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-U-SSA<Indikativ<vi
Gentofte+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
suli+TAR-SSA<Interrogativ<du
akisooq-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
oqaasilerisoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
akisooq<ental<Terminalis+LU
Esbjerg<Instrumentalis+LI
Kangaatsiaq<Lokalis
kalaaleq<flertal<Lokalis+LI
ilinniar+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
piareer<Indikativ<han
qallunaaq-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
suli+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LU
Tasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
oqaasilerisoq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
kalaaleq<ental<Instrumentalis
oqaaseq-NNGUR<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LU
suli+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Paamiut<Lokalis
eqqumiitsuliortoq+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg+LI
Ilulissat+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg
piareer+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg+LI
suli-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
Kangaatsiaq<Terminalis+LU
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Nuuk+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LI
piareer+GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
qallunaaq<ental<Instrumentalis
oqaaseq-LIRI-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LU
tutsiuteqqip-SSA+GALUAR<Participium<jeg