Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kalaaleq<flertal<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
ukioq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LI
kalaaleq<ental<Lokalis+LI
ukioq-U+TAR<Interrogativ<du
suli+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LU
Qaqortoq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg
suli+GALUAR<Participium<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR-SSA<Participium<jeg
Sisimiut+MIU<ental<Lokalis
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LU
anaana+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
illu+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Finland+MIU-U-SSA<Indikativ<vi
Uummannaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
suli<Indikativ<vi+LI
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis+LI
ukioq<ental<Absolut+LU
Uummannaq+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
Aasiaat+MIU<flertal<Instrumentalis
piareer+TAR<Indikativ<jeg+LI
qallunaaq<ental<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
piareer+GALUAR<Indikativ<han+LI
kalaaleq-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq<Terminalis
Kangaatsiaq+MIU-U<Indikativ<jeg
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
ateq+MIU-U<Interrogativ<du
akisooq-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg
aamma<Partikel+LU
ilinniar+GALUAR<Indikativ<jeg
oqaasilerisoq-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis
nuliaq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
ukioq-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip<Indikativ<han+LI
anaana+MIU-QAR<Indikativ<han
anaana-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
Maniitsoq<Absolut
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis
nuliaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
kalaaleq<ental<Instrumentalis
piareer<Indikativ<vi+LI
Ivittuut<Instrumentalis
ateq-U-SSA<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LI
Nuuk+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
Aasiaat+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
akisooq-U<Indikativ<jeg
Ivittuut<Absolut
eqqaama-SSA+GALUAR<Indikativ<DeHam
Aasiaat+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
taa+GALUAR<Indikativ<JegJer
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
kunngi<flertal<Instrumentalis
eqqaama+TAR-SSA<Indikativ<DeMig
Qasigiannguit<Instrumentalis+LI
suli+TAR<Indikativ<vi+LI
oqaasilerisoq<ental<Instrumentalis
kalaaleq-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
oqaaseq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LU
kalaaleq-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LU
oqaaseq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Uummannaq+MIU<ental<Absolut+LU
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LI
Upernavik+MIU-LIRI+TAR-SSA<Interrogativ<du
piareer+TAR-SSA<Indikativ<vi
Ilulissat+MIU-U<Participium<jeg+LI
taa<Indikativ<JegJer
Paamiut+MIU<ental<Terminalis+LI
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
tutsiuteqqip<Participium<jeg+LI
suli+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Finland<Absolut+LI
taa<Interrogativ<DuHam
ilinniar-SSA<Indikativ<han+LU
Finland+MIU<flertal<Lokalis+LU
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LU
Paamiut+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
piareer<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
nuliaq-U-SSA<Participium<jeg
oqaaseq+MIU-U-SSA<Indikativ<han
Ilisimatusarfik-NNGUR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
piareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<vi+LI
ataata+MIU-U+TAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LU
Kangerlussuaq<Absolut
oqaaseq<ental<Lokalis
ilinniar<Indikativ<han+LU
anaana<flertal<Lokalis+LI