Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
kalaaleq<flertal<InstrumentalisTasiilaq+MIU<flertal<Lokalis+LUukioq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LIkalaaleq<ental<Lokalis+LIukioq-U+TAR<Interrogativ<dusuli+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LUQaqortoq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jegsuli+GALUAR<Participium<jeg+LUeqqumiitsuliortoq-QAR+TAR-SSA<Participium<jegSisimiut+MIU<ental<LokalisManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LUanaana+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<duillu+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi+LUFinland+MIU-U-SSA<Indikativ<viUummannaq+MIU-U-SSA<Participium<jegsuli<Indikativ<vi+LIGentofte+MIU<flertal<Lokalis+LIukioq<ental<Absolut+LUUummannaq+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUAasiaat+MIU<flertal<Instrumentalispiareer+TAR<Indikativ<jeg+LIqallunaaq<ental<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-NNGUR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<dupiareer+GALUAR<Indikativ<han+LIkalaaleq-NNGUR+GALUAR<Participium<jegKangerlussuaq<TerminalisKangaatsiaq+MIU-U<Indikativ<jegsuli+GALUAR<Indikativ<han+LUateq+MIU-U<Interrogativ<duakisooq-U+TAR+GALUAR<Participium<jegaamma<Partikel+LUilinniar+GALUAR<Indikativ<jegoqaasilerisoq-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duGentofte+MIU<flertal<Lokalisnuliaq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jegukioq-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LISisimiut+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip<Indikativ<han+LIanaana+MIU-QAR<Indikativ<hananaana-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duManiitsoq<AbsolutUummannaq+MIU<flertal<Lokalisnuliaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LIkalaaleq<ental<Instrumentalispiareer<Indikativ<vi+LIIvittuut<Instrumentalisateq-U-SSA<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LUeqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LINuuk+MIU-U<Indikativ<jeg+LIAasiaat+MIU-U-SSA<Interrogativ<duakisooq-U<Indikativ<jegIvittuut<Absoluteqqaama-SSA+GALUAR<Indikativ<DeHamAasiaat+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegtaa+GALUAR<Indikativ<JegJereqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jegkunngi<flertal<Instrumentaliseqqaama+TAR-SSA<Indikativ<DeMigQasigiannguit<Instrumentalis+LIsuli+TAR<Indikativ<vi+LIoqaasilerisoq<ental<Instrumentaliskalaaleq-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LIoqaaseq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LUkalaaleq-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LUoqaaseq-NNGUR-SSA<Participium<jegIvittuut+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LUUummannaq+MIU<ental<Absolut+LUAvanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LIUpernavik+MIU-LIRI+TAR-SSA<Interrogativ<dupiareer+TAR-SSA<Indikativ<viIlulissat+MIU-U<Participium<jeg+LItaa<Indikativ<JegJerPaamiut+MIU<ental<Terminalis+LIKangaatsiaq<Instrumentalis+LUtutsiuteqqip<Participium<jeg+LIsuli+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LUUpernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<jegFinland<Absolut+LItaa<Interrogativ<DuHamilinniar-SSA<Indikativ<han+LUFinland+MIU<flertal<Lokalis+LUAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<vi+LUPaamiut+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LUpiareer<Participium<jeg+LIIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalisnuliaq-U-SSA<Participium<jegoqaaseq+MIU-U-SSA<Indikativ<hanIlisimatusarfik-NNGUR<Indikativ<han+LIFinland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LIpiareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LUEsbjerg+MIU-U<Indikativ<vi+LIataata+MIU-U+TAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LUKangerlussuaq<Absolutoqaaseq<ental<Lokalisilinniar<Indikativ<han+LUanaana<flertal<Lokalis+LI