Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Ivittuut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LIsuli-SSA<Indikativ<jegIlulissat+MIU-U+GALUAR<Participium<jegkalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg+LUsuli-SSA+GALUAR<Indikativ<jegtaa+GALUAR<Indikativ<DeHamoqaaseq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUkunngi-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq<Lokalis+LUkunngi-QAR-SSA<Participium<jegIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LUManiitsoq<Instrumentalis+LIUummannaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jegeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LInuliaq+MIU-QAR<Indikativ<hanillu-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIKangaatsiaq<Terminalis+LUpiareer+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vitaanna<Pronomen+LInuliaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duakisooq-QAR+GALUAR<Indikativ<han+LIGentofte+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegpiareer+TAR+GALUAR<Interrogativ<dusuli-SSA<Indikativ<han+LIanaana-U<Participium<jegnuliaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LUillu-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han+LIpiareer-SSA<Interrogativ<duanaana<flertal<LokalisSisimiut+MIU-U<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U<Interrogativ<duillu<flertal<Instrumentalis+LISisimiut+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jegkalaaleq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jegEsbjerg<Lokalis+LUNanortalik+MIU-U<Indikativ<jegFinland+MIU<flertal<LokalisEsbjerg+MIU<ental<LokalisNarsaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUnajugaq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeganaana-LIRI<Indikativ<jeg+LIEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LUQeqertarsuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LIQasigiannguit<Absolut+LIsuli<Indikativ<han+LIpiareer-SSA<Indikativ<hanTasiilaq<Absolut+LIoqaasilerisoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIpiareer<Indikativ<han+LUsuli+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LIKangerlussuaq+MIU-U<Indikativ<hanIlloqqortoormiut+MIU<ental<Lokalis+LUillu-U+TAR<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip-SSA+GALUAR<Indikativ<jegilinniartip+TAR+GALUAR<Interrogativ<DuHamManiitsoq+MIU<ental<Terminalis+LIukioq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUillu-NNGUR-SSA<Interrogativ<dukunngi+MIU<flertal<Lokalisnuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LIKangaatsiaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Indikativ<hannajugaq<ental<Absolut<min+LUkalaaleq<flertal<Instrumentalis+LIilinniar+TAR+GALUAR<Participium<jegTasiilaq<Instrumentalis+LUnuliaq+MIU<ental<Lokalistutsiuteqqip<Indikativ<visuli+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegGentofte<Absolutpiareer-SSA<Indikativ<vi+LUNanortalik+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<jegillu-QAR+TAR-SSA<Indikativ<han+LUoqaasilerisoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jegFinland+MIU<ental<Absolut+LIpiareer<Indikativ<vi+LUIlisimatusarfik-QAR+TAR-SSA<Indikativ<han+LUUpernavik<Terminalis+LIeqqaama+TAR-SSA<Indikativ<JegJer+LUeqqaama+TAR-SSA<Indikativ<DeMig+LIukioq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIUummannaq<Absolutsuli-SSA<Indikativ<jeg+LINarsarsuaq<Lokalis+LUillu-NNGUR<Participium<jegIvittuut+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeganaana+MIU<flertal<Lokalisoqaaseq-U<Indikativ<vi+LIFinland<TerminalisEsbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<vi+LIpiareer-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LIQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIKangerlussuaq<LokalisIlloqqortoormiut+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LIillu-QAR-SSA<Participium<jeg+LUnajugaq+MIU<ental<Terminaliseqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<hankalaaleq-NNGUR<Indikativ<jeg+LUQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LI