Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg
akisooq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
kunngi+MIU<ental<Absolut+LU
kalaaleq-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
ukioq-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
akisooq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LI
illu-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
kunngi-U<Indikativ<han
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Sisimiut<Instrumentalis+LU
ukioq<flertal<Instrumentalis+LU
Upernavik+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
ukioq-QAR<Indikativ<han
qallunaaq-QAR-SSA<Indikativ<han
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han
qallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han
Uummannaq<Terminalis+LI
Kangaatsiaq<Terminalis
ilinniar-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
akisooq-U+GALUAR<Participium<jeg
suli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Nanortalik+MIU<ental<Absolut+LU
ilinniar+TAR<Participium<jeg
oqaasilerisoq-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<jeg
Narsaq+MIU<ental<Terminalis+LI
ilinniar+TAR+GALUAR<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq<ental<Terminalis
illu-QAR+TAR<Indikativ<jeg
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-NNGUR+TAR<Indikativ<han+LI
piareer+TAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
ukioq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LI
Finland<Instrumentalis+LU
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
Ivittuut+MIU-U<Participium<jeg+LI
illu+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg
kalaaleq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
qallunaaq-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
qallunaaq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LU
ukioq-U-SSA<Participium<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-U<Interrogativ<du
oqaaseq<ental<Lokalis
kalaaleq-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR<Indikativ<han
tutsiuteqqip+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
illu-QAR+TAR-SSA<Indikativ<han+LU
piareer+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Nuuk<Lokalis+LI
ilinniar-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU<ental<Lokalis
Tasiilaq<Absolut+LI
Kangerlussuaq<Absolut+LU
tutsiuteqqip<Indikativ<vi
najugaqar<Interrogativ<du
taa-SSA+GALUAR<Indikativ<DeMig
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg
piareer+GALUAR<Interrogativ<du
qallunaaq<flertal<Lokalis+LU
Upernavik+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
nuliaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
ukioq<flertal<Lokalis
Upernavik+MIU-U+TAR-SSA<Indikativ<jeg
taa-SSA+GALUAR<Indikativ<JegJer
suli<Interrogativ<du
suli+TAR+GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
Esbjerg<Instrumentalis
oqaasilerisoq-U+GALUAR<Participium<jeg
Gentofte+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
Ivittuut+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
kalaaleq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LU
Gentofte+MIU<ental<Absolut+LU
ilinniartitsisoq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LI
oqaasilerisoq<ental<Absolut<min+LU
piareer+TAR+GALUAR<Indikativ<han
nuliaq-LIRI<Interrogativ<du
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Finland+MIU<ental<Lokalis
qallunaaq-U<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU-U<Indikativ<han
ukioq<ental<Absolut+LI
Ivittuut+MIU-U+TAR+GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
ukioq<ental<Terminalis
najugaq<ental<Instrumentalis
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
SULI<Partikel+LU
piareer+TAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
piareer-SSA<Indikativ<han+LU