Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Aasiaat+MIU-U+TAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Nanortalik<Terminalis
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Gentofte+MIU<flertal<Instrumentalis
kalaaleq-U<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LU
suli-SSA<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LI
ukioq<flertal<Lokalis
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
kunngi+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
kunngi<ental<Absolut<min
Ilulissat+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<han
illu+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<han
nuliaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
tassa<Partikel
kunngi+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
kunngi-LIRI+TAR-SSA<Indikativ<han+LI
taa+GALUAR<Interrogativ<DuHam
oqaaseq+MIU-U-SSA<Indikativ<han
Esbjerg+MIU<ental<Lokalis+LU
Upernavik<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
ilinniartip+TAR+GALUAR<Interrogativ<DuHam
oqaasilerisoq<ental<Absolut+LI
Uummannaq<Absolut
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg+LU
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
illu-QAR<Participium<jeg
illu-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
akisooq-U-SSA<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
Esbjerg<Absolut+LI
ilinniar-SSA<Indikativ<vi
anaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Paamiut<Instrumentalis+LI
ateq-QAR<Participium<jeg
illu-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
oqaaseq-NNGUR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg
taanna<Pronomen+LU
akisooq<ental<Lokalis
oqaasilerisoq-QAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Avanersuaq<Absolut+LI
Ivittuut+MIU-U-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
kunngi-QAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U<Indikativ<han+LU
qallunaaq<ental<Instrumentalis+LI
najugaq-LIRI+TAR<Indikativ<han
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LI
kalaaleq-NNGUR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip-SSA<Interrogativ<du
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Kangaatsiaq<Terminalis+LI
Upernavik<Instrumentalis+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LI
eqqaama+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
akisooq<ental<Lokalis+LI
kunngi+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
kalaaleq<flertal<Instrumentalis
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg
Aasiaat+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
Uummannaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Finland<Instrumentalis+LI
SULI<Partikel+LU
suli<Indikativ<vi+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-U<Indikativ<han+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
tutsiuteqqip+TAR-SSA<Indikativ<jeg
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut<Absolut+LI
nuliaq+MIU-U<Interrogativ<du
Upernavik+MIU<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LI
akisooq-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg
Qaqortoq<Terminalis
oqaasilerisoq-LIRI+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi
piareer-SSA<Indikativ<vi+LU
Paamiut+MIU<ental<Lokalis+LI
qallunaaq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LU
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR-SSA<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU-U+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg
Uummannaq<Terminalis+LI
ataata<ental<Absolut<min+LU
suli<Indikativ<jeg
najugaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
qallunaaq-NNGUR+GALUAR<Indikativ<han+LI
Nanortalik+MIU-NNGUR+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LU
oqaasilerisoq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
illu-U+TAR<Participium<jeg
ilinniar+GALUAR<Interrogativ<du
suli-SSA+GALUAR<Indikativ<vi