Automat 1.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

nuliaq<ental<Absolut<min+LI
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han
suli+TAR+GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Kangaatsiaq<Absolut
ukioq-U+TAR<Indikativ<vi+LU
Esbjerg+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<vi
qallunaaq-NNGUR-SSA+GALUAR<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han
Maniitsoq<Terminalis
ilinniar-SSA<Indikativ<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg
nuliaq-LIRI+TAR<Participium<jeg+LI
kalaaleq-U<Participium<jeg
qallunaaq-QAR+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg+LI
Uummannaq+MIU<ental<Absolut+LU
kunngi-QAR<Indikativ<vi
ilinniar-SSA<Indikativ<vi+LI
Finland+MIU-U-SSA+GALUAR<Indikativ<jeg
akisooq<ental<Instrumentalis
Aasiaat+MIU-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
piareer+TAR-SSA<Interrogativ<du
ateq-LIRI<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg
kunngi-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LI
suli+TAR-SSA<Indikativ<vi+LI
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-U<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<jeg
akisooq-U-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
Finland+MIU-U+TAR-SSA<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
illu+MIU-U+TAR-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U+TAR-SSA<Participium<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+TAR+GALUAR<Indikativ<han+LI
Paamiut<Absolut+LU
suli<Indikativ<vi+LU
eqqaama<Indikativ<DeMig
Ivittuut<Instrumentalis+LI
Avanersuaq<Terminalis+LU
akisooq-U+GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-NNGUR+TAR<Indikativ<han+LI
Nuuk<Instrumentalis
Ilulissat<Instrumentalis+LU
Finland<Absolut
suli+TAR-SSA+GALUAR<Participium<jeg+LI
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
qallunaaq<ental<Instrumentalis
Illoqqortoormiut<Lokalis+LI
ataata+MIU<ental<Terminalis
kalaaleq-U-SSA+GALUAR<Participium<jeg
eqqaama-SSA+GALUAR<Indikativ<DeHam
ilinniar-SSA+GALUAR<Interrogativ<du
anaana-QAR-SSA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LI
tutsiuteqqip<Participium<jeg
kalaaleq<ental<Absolut+LU
qallunaaq<flertal<Instrumentalis+LU
eqqaama+TAR<Indikativ<JegJer+LI
Uummannaq+MIU-U+TAR-SSA<Interrogativ<du
piareer+TAR-SSA<Indikativ<vi+LI
suli+TAR-SSA+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Maniitsoq<Absolut
Nuuk+MIU-U<Indikativ<vi+LU
Finland+MIU-U<Participium<jeg
suli+GALUAR<Participium<jeg+LU
kalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han
Esbjerg+MIU<ental<Terminalis
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LU
ilinniar<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq<Lokalis
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR-SSA<Participium<jeg+LU
illu+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
oqaaseq<ental<Absolut<min
Finland+MIU-U+TAR+GALUAR<Participium<jeg
Qasigiannguit<Lokalis+LU
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR+GALUAR<Participium<jeg
anaana+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
Qasigiannguit<Instrumentalis+LI
Upernavik<Instrumentalis+LU
ukioq<ental<Lokalis+LI
suli<Participium<jeg+LU
Aasiaat+MIU-LIRI+TAR-SSA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU<ental<Lokalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
oqaaseq<ental<Absolut+LU
kunngi-U-SSA<Indikativ<vi
nuliaq<ental<Terminalis+LI
ukioq-NNGUR-SSA<Indikativ<han
qallunaaq-U+TAR+GALUAR<Indikativ<vi+LI
Uummannaq<Lokalis+LI
Kangerlussuaq<Lokalis
Upernavik+MIU-U<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-QAR+TAR+GALUAR<Indikativ<han
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI