Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Upernavik+MIU<flertal<Terminalis+LIukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUUpernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duUummannaq<Lokalis+LUkalaaleq-LIK<flertal<LokalisPaamiut+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIQasigiannguit<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LIUummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LIIlloqqortoormiut<Instrumentalismeeraq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LUkunngi+PASSUAQ<flertal<AequalisSisimiut+MIU-U<Indikativ<han+LIAvanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegFinland<Instrumentalis+LIataata-LIK<flertal<AbsolutAasiaat+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LUimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<dupi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LUarnaq<ental<InstrumentalisSULI<Partikelakisooq-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIangajulleq+MIU-QAR+NIQ+LIsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeMignuup<Indikativ<jeg+LIoqaluttuar-LAAR=TAR<Interrogativ<duoqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIilinniar+TAR=SSA<Indikativ<jegkalaaleq<ental<Terminalis+LIqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LUManiitsoq<Lokalis+LUUpernavik<Absolutkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUTasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LITasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LUFinland+MIU<ental<Absolut+LUnuliaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LIqarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHamtutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalisimmikkoortoq-INNAQ-U+TAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUsuli<Indikativ<viqarasaasiaq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolutsammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHamtallimat-NNGUR-LAAR<Participium<jegilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUanaana-LIRI+TAR<Indikativ<viator+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHamnajugaq+MIU-U<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jegAvanersuaq<AbsolutQeqertarsuaq<Absolut+LIAvanersuaq<Lokalis+LUIlisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LUQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUoqar+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LItutsiuteqqip-LAAR=TAR<Participium<jegila-U<Interrogativ<duoqaaseq<ental<TerminalisTasiilaq<Lokalis+LIqarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIAvanersuaq+MIU-QAR+NIQanaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativnuliaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres<AbsolutManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentaliskunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUqarasaasiaq<ental>Absolut+LIoqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativeqqumiitsuliortoq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LInuup<Indikativ<jegkingulleq<flertal<Relativakisooq<ental>Absoluttutsiuteqqip<Indikativ<jegPaamiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jegukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanqallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIator<Indikativ<DeMig+LINanortalik<Terminalis+LIoqaaseq<ental>Absolut+LIPaamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LUnuliaq+MIU-QAR+NIQsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHampi+TAR<Indikativ<DeMig+LIPaamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LUGentofte<Instrumentalis+LITasiilaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duator-LAAR<Indikativ<DeMignajugaqar-SSA<Interrogativ<duKangaatsiaq<Instrumentalis+LUEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LUEsbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LIulloq-INNAQ<ental>AbsolutQeqertarsuaq<Terminalis+LUpi+GALUAR<Indikativ<DeMigkingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LU