Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Maniitsoq<Instrumentalis+LU
ilinniar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
pi-LAAR<Indikativ<DeMig
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
suli+NIQ<flertal<Absolut
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
kunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LU
ukioq-U<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
aap<Partikel
Aasiaat+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
ukioq-QAR+SIMA+NIQ
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ataata-LIK<flertal<Relativ
tallimat<ental<deres+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
qarasaasiaq-U<Indikativ<jeg
ulloq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
illu-LIK<flertal<Absolut+LI
nuliaq-LIRI<Interrogativ<du
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
oqar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Nanortalik+MIU<ental<Lokalis
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Kangaatsiaq<Terminalis
oqar-SSA<Participium<jeg+LI
kingulleq-U+SIMA<Participium<jeg
anaana-NNGUR<Participium<jeg
kingulleq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LU
ulloq-U+SIMA<Interrogativ<du
ilinniar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
ataata-LIK<flertal<Absolut
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
eqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHam
ataata+PASSUAQ<flertal<Absolut
oqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
oqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
qallunaaq-QAR+NIQ
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
qarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
Finland<Terminalis+LU
sammisari-LAAR<Indikativ<JegJer
suli+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Terminalis
ilinniar-LAAR<Participium<jeg
nuup<Indikativ<jeg+LI
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LU
Tasiilaq+MIU<ental<Absolut
oqaaseq<ental<Terminalis
najugaq<ental<min>Absolut+LU
Ilulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
najugaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
akisooq<ental>Absolut
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LI
ulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
akisooq-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LU
tassa<Partikel
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Paamiut<Instrumentalis+LI
Gentofte<Lokalis
aamma<Partikel+LI
Kangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LI
immikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut
tallimat-LIK-U<Participium<jeg
taa-LAAR<Interrogativ<DuHam
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
kingulleq<flertal<Instrumentalis
Sisimiut<Lokalis+LI
kalaaleq-LIK-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
immikkoortoq-INNAQ-U+TAR<Interrogativ<du
meeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
ukioq-QAR+NIQ+LI
Finland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<vi
Ilulissat+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeMig