Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Paamiut+MIU-NNGUR<Participium<jegUpernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LIkingulleq-QAR-LAAR+NIQ<ental<Terminaliskunngi+MIU-QAR+NIQ+LIFinland<Terminalis+LIFinland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LItutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LUtutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIAasiaat+MIU<flertal<Terminalisilinniar+TAR=SSA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LItutsiuteqqip<Indikativ<vi+LUnuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutNanortalik+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativsuli<Indikativ<jeg+LIKangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LIIlloqqortoormiut+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LUSisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIillu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duqarasaasiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<LokalisEsbjerg<Lokalispiareer+GALUAR<Interrogativ<duanaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<duukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LUsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJerAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LIQasigiannguit<Absolut+LIpi-LAAR<Indikativ<HanHam+LUateq-U<Participium<jeg+LIateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegKangaatsiaq+MIU<ental<Lokaliskalaaleq<flertal<Instrumentalis+LUIlulissat+MIU<flertal<Lokalis+LIulloq-LIK<ental<AbsolutPaamiut+MIU-U+SIMA<Participium<jegulloq-NNGUR-SSA<Participium<jegUummannaq<Absolut+LUnajugaq<ental<Aequalis+LUarnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegNarsarsuaq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<RelativAasiaat+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegtaa-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamnukarleq+MIU<flertal<Lokalis+LUoqar-SSA<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jegsuli+TAR=SSA<Indikativ<jegFinland+MIU-NNGUR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUarnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LISULI<Partikel+LIFinland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIIlulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duqallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LUqarasaasiaq+MIU-U<Participium<jegSisimiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIulloq<flertal<Instrumentalis+LIukioq-QAR-LAAR<Indikativ<hanarnaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dutallimat<Instrumentalismeeraq-LIRI<Participium<jegManiitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<vinajugaq<flertal<Lokalis+LIPaamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokalisanaana-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegataata+PASSUAQ<flertal<AbsolutSisimiut<Instrumentalis+LIsuli-LAAR=TAR<Participium<jegtaa+TAR=SSA<Indikativ<JegJerTasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<dumeeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisateq<ental<deres>Absolut+LIoqar+SIMA<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LUoqaaseq-QAR-SSA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolutimmikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIeqqaama+GALUAR<Interrogativ<DuHamTasiilaq<Lokalissammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamqallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU-LIRI<Participium<jegkunngi+MIU<ental<Instrumentalisillu+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegeqqaama+SIMA<Indikativ<JegJerpi+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHameqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUqallunaaq-QAR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LUkingulleq-LIK<ental<Terminalis+LUIvittuut<Lokalis+LIkingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LIkingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LUEsbjerg+MIU-U<Indikativ<jegNuuk<Instrumentalis+LUilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LISisimiut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI