Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kalaaleq-INNAQ<flertal<Relativ
Nuuk<Terminalis+LU
Paamiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
Qaqortoq<Terminalis+LU
anaana-LIRI+TAR<Indikativ<vi
sammisari<Indikativ<HanHam+LI
nuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LI
ukioq<ental<Lokalis+LU
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg+LI
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jeg
ulloq<ental<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis
sammisari-LAAR<Interrogativ<DuHam
illu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Qaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
nuna<ental<Instrumentalis+LI
Finland+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han
Paamiut<Instrumentalis+LI
illu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
oqaasilerisoq<ental<Terminalis
Kangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis
Qasigiannguit<Absolut
immikkut<Partikel+LU
meeraq<ental<Absolut
Nuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Kangerlussuaq<Instrumentalis+LI
Aasiaat+MIU-U<Participium<jeg
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
qarasaasiaq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi
Uummannaq+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LI
nukarleq+MIU<flertal<Lokalis+LU
nukarleq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
najugaq<flertal<Instrumentalis+LU
Nuuk+MIU<ental<Absolut+LU
Illoqqortoormiut<Lokalis
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA<Interrogativ<du
immikkoortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
tallimat<Terminalis<flertal
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
aap<Partikel+LU
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<vi
Nuuk<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Narsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
sammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
ateq<ental<deres>Absolut+LU
suli+TAR=SSA<Indikativ<han
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<JegJer+LI
meeraq<ental<Lokalis
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LU
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ
Tasiilaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Absolut
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LU
kalaaleq<flertal<Lokalis
ila-U+GALUAR<Participium<jeg
meeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis
Upernavik<Absolut
qallunaaq<ental>Absolut+LU
oqaaseq<ental<Lokalis
Esbjerg<Absolut
taanna<Pronomen
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LI
sammisari-SSA<Interrogativ<DuHam
pi-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LI
akisooq-LIK<flertal<Terminalis+LI
Avanersuaq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Tasiilaq<Lokalis+LU
kingulleq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Sisimiut+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
anaana<ental<Instrumentalis+LI
ulloq<ental<Lokalis
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Terminalis
Tasiilaq<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Terminalis
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU
Uummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LU
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg
meeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Ivittuut<Lokalis+LI