Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
angajulleq<ental<deres>Absolut+LIukioq-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hansuli-SSA=GALUAR<Indikativ<hanAvanersuaq<Terminalis+LUnukarleq+PASSUAQ<flertal<AbsolutFinland+MIU-QAR<Indikativ<hansammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHamnuup+GALUAR+NIQ<flertal<Relativmeeraq-INNAQ<ental<Lokalis+LIUpernavik<Lokaliskunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegIvittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LITasiilaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<AbsolutNarsaq<Instrumentalis+LUKangaatsiaq+MIU<flertal<Terminalissuli+SIMA<Participium<jegeqqaama-SSA<Indikativ<DeMigNuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<TerminalisKangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dueqqaama-SSA<Indikativ<HanHamIlulissat<Instrumentalis+LUkalaaleq-NNGUR<Interrogativ<duullumi<Partikel+LUQasigiannguit<Absolut+LUaappaagu<Partikel+LIoqar-SSA<Indikativ<hanimmikkoortoq-U<Interrogativ<dumeeraq<ental<deres<Absolut+LUtaa<Interrogativ<DuHamillu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duGentofte<Terminalisqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolutnammineq<Adjektiv+LUpi+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamQaqortoq<Lokalis+LIpi-SSA<Indikativ<JegJerila+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUsammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJerFinland<LokalisIlulissat+MIU<ental<Lokaliskunngi-INNAQ<ental>Absoluteqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIEsbjerg+MIU-LIRI<Participium<jegoqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<RelativAasiaat+MIU-LIRI-SSA<Interrogativ<dusammisari-SSA<Indikativ<DeHam+LIUummannaq+MIU-QAR+NIQ+LIqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LUUummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<vioqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIulloq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LIUpernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegmeeraq-LIK<ental<deres<Absoluteqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<vipi<Interrogativ<DuHamkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUila<flertal<Lokaliskunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUulloq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUulloq<flertal<Instrumentalis+LItutsiuteqqip-SSA<Indikativ<jegTasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIpi-SSA<Indikativ<HanHamarnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LIqarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LITasiilaq+MIU-QAR+NIQManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LUilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutoqar-SSA=GALUAR<Indikativ<jegPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUila-U-SSA=GALUAR<Participium<jegataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LIimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUqallunaaq-QAR-SSA+NIQ+LIIlisimatusarfik<ental<Lokalisnuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duqallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dunajugaq<flertal<Lokalis+LUAvanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<duPaamiut+MIU<flertal<Terminalis+LUmeeraq<ental<Terminalisqarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegnuna-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LIarnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LIoqaluttuar-SSA+NIQ<flertal<Lokalisukioq-U+SIMA<Participium<jegkingulleq-U-SSA<Participium<jegKangaatsiaq<Lokalis+LIsammisari<Interrogativ<DuHamnajugaq<flertal<Terminalis+LUNarsaq<Lokalis+LITasiilaq<Instrumentalisillu-LIK<flertal<Absolut