Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Avanersuaq<Instrumentalis+LIGentofte+MIU<ental>Absolutoqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LIUummannaq+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LIkingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIqarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LUQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIqallunaaq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LIqarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUeqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUAasiaat<Lokalis+LUtutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokaliskunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamtallimat<Aequalis+LUimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<dupi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LUQaqortoq<Terminalis+LIillu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LIimmikkoortoq-LIK<flertal<Absolut+LISisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegsuli-LAAR+NIQ<flertal<RelativTasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<duulloq-QAR-SSA<Participium<jegqallunaaq-INNAQ<flertal<Absolut+LUPaamiut<Absolut+LIUummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutangajulleq<flertal<LokalisPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LUQaqortoq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativqallunaaq<ental<Instrumentalis+LItutsiuteqqip<Indikativ<vi+LUManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUManiitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUtutsiuteqqip<Indikativ<hanpi-LAAR<Indikativ<JegJer+LInajugaqar<Participium<jegukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LIoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LITasiilaq+MIU-U<Interrogativ<duPaamiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<duukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LUator-LAAR<Indikativ<JegJeranaana+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegNuuk+MIU-U+NIQ<flertal<Terminaliseqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LIFinland+MIU-NNGUR<Interrogativ<dukalaaleq+PASSUAQ<flertal<Terminalisoqar-SSA<Interrogativ<dutaa+TAR=SSA<Indikativ<JegJertaa+TAR<Indikativ<JegJerimmikkoortoq-LIRI<Participium<jegpiareer-SSA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LInuna+MIU-QAR<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LUoqaluttuar+NIQ<flertal<RelativAvanersuaq<InstrumentalisManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<duqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<LokalisIvittuut<Lokalis+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LUAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jegeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LUqarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hantutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LIFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LUPaamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LUPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUkunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegKangaatsiaq+MIU<flertal<Terminaliseqqaama+TAR<Interrogativ<DuHamtutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Absolutpiareer-LAAR<Participium<jeg+LUQaqortoq<Terminalisukioq-LIK<flertal<Relativ+LUtutsiuteqqip+NIQ<ental<Absolutoqar-LAAR+NIQ<flertal<AbsolutIlulissat<Absolut+LUkalaaleq-LIK<ental<Aequalis+LUEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jegEsbjerg<Absolut+LUIlulissat<Instrumentalis+LUPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<hannajugaq-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegNarsaq+MIU<ental<AbsolutFinland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jegpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LUnajugaq-LIK<ental<Absolut+LIator+SIMA<Indikativ<JegJer+LUTasiilaq<Absolut+LIIlisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LI