Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LUnuup+NIQ<ental<Absolutqallunaaq-QAR-SSA+NIQ+LImeeraq-LIRI<Participium<jegarnaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LIeqqaama+SIMA<Indikativ<HanHam+LIulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip<Indikativ<jeg+LIIlulissat+MIU<ental<Absolut+LIpi+TAR=SSA<Indikativ<DeMigtutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absoluteqqaama+TAR=SSA<Interrogativ<DuHamoqaaseq<ental>Absolut+LUQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegnuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutIvittuut<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegukioq-U+TAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LIoqar-LAAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<viEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jegilinniar-SSA<Indikativ<viUpernavik+MIU-QAR+NIQnuup+NIQ<flertal<Absolut+LUEsbjerg+MIU-U<Participium<jegNuuk<Terminalis+LUmeeraq<flertal<Instrumentalis+LIQaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LUilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<duSisimiut<Lokalis+LIGentofte+MIU<ental<deres>Absolutkalaaleq-NNGUR<Interrogativ<duFinland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jegoqar+TAR<Indikativ<jeg+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LINanortalik+MIU-U+NIQ<ental<Absolutpi+TAR=SSA<Interrogativ<DuHamnukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativsuli+SIMA<Indikativ<jeg+LItutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHamukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIQeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegKangaatsiaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<hanateq-U<Participium<jegqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokalisnajugaq-LIK<ental<TerminalisKangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutnajugaq+MIU-QAR+NIQoqar+NIQ<flertal<Lokalis+LIAasiaat+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegSisimiut+MIU-LIRI<Participium<jegQaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LIukioq+PASSUAQ<flertal<AequalisManiitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanulloq+MIU<flertal<Terminalis+LUmeeraq<ental<Absolut+LUoqaluttuar+TAR<Participium<jegnajugaqar+TAR=SSA<Indikativ<visuli+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LInajugaq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dukunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LUsuli+GALUAR<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<hanFinland<Instrumentalis+LInukappiaraq<ental<LokalisQasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUnuna+MIU-QAR<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegkingulleq-LIK-LIRI<Indikativ<han+LIsuli+NIQ<ental<AbsolutIlulissat+MIU<flertal<Instrumentalisoqaaseq<ental>Absolut+LIFinland<Absolut+LUnukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolutateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegkalaaleq<flertal<Instrumentalistutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<duFinland+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Relativillu+PASSUAQ<flertal<TerminalisGentofte<InstrumentalisIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absoluttutsiuteqqip-SSA<Interrogativ<duNarsarsuaq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LIIvittuut+MIU-U<Participium<jeg+LUkingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUEsbjerg<Absolut+LITasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<LokalisNarsaq+MIU<ental<Absolut