Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Aasiaat+MIU-NNGUR<Participium<jegkalaaleq+PASSUAQ<flertal<TerminalisGentofte<Instrumentalis+LItutsiuteqqip+TAR=SSA<Indikativ<viManiitsoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalisnuliaq<ental<Instrumentalisqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LUsuli+NIQ<flertal<Lokalis+LIangajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LUSisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUpiareer+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutkingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LIoqar<Participium<jeg+LIoqar+GALUAR+NIQ<flertal<Lokaliskunngi+PASSUAQ<flertal<TerminalisFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LINarsaq<TerminalisTasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIoqar-SSA=GALUAR<Participium<jegila<flertal<Lokalisulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegqallunaaq<flertal<Instrumentalisoqar+NIQ<flertal<Lokalis+LInukarleq+MIU<flertal<Lokalis+LUpiareer+GALUAR<Interrogativ<dupi<Interrogativ<DuHamnuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIPaamiut+MIU-U<Interrogativ<dusammisari-LAAR<Interrogativ<DuHamGentofte<Terminalisnuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LIqarasaasiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Lokalistutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<jegQaqortoq<TerminalisNanortalik+MIU<flertal<Terminaliskingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUnukappiaraq<ental<Absolut+LIoqaasilerisoq<ental<Terminalisilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegIvittuut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<TerminalisKangerlussuaq<Lokalis+LIkalaaleq-QAR-LAAR+NIQ+LIIvittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LItutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolutqallunaaq-LIK-LIRI<Participium<jegimmikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegTasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LIUummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<dupi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUpi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMigsuli-SSA<Participium<jeg+LUsammisari<Interrogativ<DuHamNuuk+MIU-U<Participium<jegeqqumiitsuliortoq<ental>AbsolutGentofte+MIU<ental<LokalisQaqortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUoqaluttuar<Indikativ<jegGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LUulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolutila-LIRI-SSA<Interrogativ<duIlisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR+NIQ+LUIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIFinland<Lokalisnuliaq-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIkunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutkalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokaliskingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<viEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LIQaqortoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisNuuk<Lokalismeeraq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LUeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absoluttaa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LUEsbjerg+MIU<flertal<InstrumentalisGentofte<Absolut+LIoqaaseq<flertal<TerminalisGentofte<Terminalis+LUsuli+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIUpernavik<Absolut+LUpi+SIMA<Indikativ<JegJer+LUtallimat-NNGUR-LAAR<Participium<jegIlulissat<Instrumentalis+LIukioq<flertal<LokalisQaqortoq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativulloq<ental>Absolut+LUataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LIKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jegukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LItutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LUIlulissat+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUulloq+MIU-U<Interrogativ<dutamarmik<Adjektiv+LUsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LIUummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<viUpernavik+MIU-U<Participium<jeg+LUFinland+MIU-U+TAR<Indikativ<viQeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LUangajulleq-LIRI-LAAR<Indikativ<han