Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Narsarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LU
Sisimiut+MIU-U<Interrogativ<du
kalaaleq-LIK<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
pi<Indikativ<JegJer
qallunaaq-QAR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LU
meeraq<flertal<Terminalis+LI
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Paamiut+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han
ukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
Uummannaq<Absolut
Finland<Lokalis+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHam
meeraq<ental<Aequalis
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Aasiaat+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
piareer-LAAR=TAR<Participium<jeg
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
kingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
kunngi-QAR<Participium<jeg
suli<Indikativ<jeg+LU
najugaq<flertal<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
ila-U+GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<vi
kunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
kunngi-QAR-LAAR<Interrogativ<du
illu-LIK<flertal<Relativ+LI
nukappiaraq<flertal<Terminalis
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Qaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LI
Upernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Absolut
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
sammisari<Indikativ<DeMig
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU<ental<Lokalis
ukioq-INNAQ-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
nuliaq-LIK<ental<Absolut+LI
nuna-LIK<ental<Aequalis
Ilisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
immikkoortoq<ental<min>Absolut
suli-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
oqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Gentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LI
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<han
tallimat-INNAQ-LIRI<Participium<jeg
Ilulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Terminalis+LU
kingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
ateq<ental<deres>Absolut+LU
Finland+MIU-U+TAR<Participium<jeg
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
Tasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LI
Ilisimatusarfik-QAR<Indikativ<han
Qasigiannguit+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Finland<Terminalis+LU
kalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<JegJer+LI
Finland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Terminalis
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
Aasiaat<Lokalis+LU
angajulleq-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
ateq-U+GALUAR<Participium<jeg
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis
sammisari-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
anaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LU
Finland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LU
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Paamiut<Lokalis+LU
kingulleq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
suli<Interrogativ<du
ataata+PASSUAQ<flertal<Absolut
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LU
Finland+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Finland+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg