Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

suli-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis
anaana+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
oqar<Indikativ<han
nuup<Indikativ<jeg
qarasaasiaq-LIK-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
ukioq<flertal<Lokalis
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
ataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
oqaluttuar<Participium<jeg
Paamiut+MIU<ental<Absolut
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Uummannaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LU
oqaaseq<flertal<Instrumentalis
Sisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
qallunaaq<ental>Absolut
oqaluttuar<Indikativ<han+LU
Uummannaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
arnaq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Qaqortoq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
pi+SIMA<Indikativ<DeHam
tassa<Partikel
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
aap<Partikel
Qaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
qallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
nuna-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
najugaq<ental<Terminalis+LI
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LU
Maniitsoq<Instrumentalis
sammisari-LAAR<Indikativ<DeHam
tamarmik<Adjektiv+LI
Sisimiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Tasiilaq<Terminalis+LI
ila-LIK-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg
oqaluttuar-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
suli+SIMA<Interrogativ<du
kingulleq+MIU<flertal<Terminalis
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut+LI
eqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHam
Ivittuut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
Upernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
arnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Kangerlussuaq<Terminalis
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut
meeraq<flertal<Terminalis
tallimat<ental<deres
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Gentofte<Terminalis+LU
Esbjerg<Absolut+LU
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jeg
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
oqar-SSA<Indikativ<vi
Finland<Instrumentalis+LI
ukioq-QAR-LAAR+NIQ+LI
Illoqqortoormiut<Absolut
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Terminalis+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
ator-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
najugaq+MIU-U<Participium<jeg
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LI
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
suli+SIMA<Indikativ<han+LI
Tasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Ilisimatusarfik<ental>Absolut
immikkut<Partikel
ukioq-U<Participium<jeg
suli-LAAR<Participium<jeg
ateq-U<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LU
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Terminalis
akisooq<ental>Absolut+LI
nuna<ental<Instrumentalis+LI
suli-LAAR<Indikativ<jeg
anaana<ental<Instrumentalis
Nuuk+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
najugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vi
Finland+MIU<flertal<Terminalis+LI
sammisari-SSA<Interrogativ<DuHam
Gentofte<Terminalis
tutsiuteqqip<Participium<jeg+LU
pi+TAR<Interrogativ<DuHam
Qaqortoq<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LI
qallunaaq<flertal<Instrumentalis
qallunaaq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
akisooq-INNAQ-NNGUR<Participium<jeg+LU