Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ilinniar+TAR=SSA<Indikativ<jeg
oqar-LAAR<Indikativ<jeg+LU
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
meeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
illu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ
kalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LI
nuup<Participium<jeg
arnaq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
pi+TAR<Indikativ<HanHam
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ateq<ental<deres>Absolut+LU
Upernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LI
Nanortalik<Absolut+LU
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ
nukarleq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
suli-LAAR+NIQ<ental<Absolut
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LU
Kangaatsiaq<Terminalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<du
anaana<flertal<Instrumentalis+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
nukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LI
najugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
nukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LU
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut
tallimat<Instrumentalis+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LU
anaana-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
kunngi-QAR<Participium<jeg
Aasiaat+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+LU
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis+LU
oqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
ilinniar-SSA<Indikativ<han+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LU
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
oqar+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
oqaaseq<flertal<Terminalis+LU
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Nuuk+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig
tallimat-INNAQ<flertal<Absolut
nuliaq-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LU
oqaluttuar<Participium<jeg+LI
kunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han
kunngi-LIK<flertal<Absolut+LU
Upernavik+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Absolut
Esbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Finland<Terminalis
Ivittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
meeraq-LIRI<Participium<jeg+LU
tallimat<Lokalis+LI
Narsaq<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU<ental<Terminalis+LI
Sisimiut+MIU-U<Interrogativ<du
nukappiaraq<ental<Lokalis+LI
meeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LI
Ivittuut<Instrumentalis+LI
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
Qeqertarsuaq<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LI
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis
tallimat<Instrumentalis
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
najugaq<ental<Instrumentalis
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
ataata+PASSUAQ<flertal<Absolut
Paamiut+MIU<ental<Absolut
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<Relativ
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LI
Aasiaat<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam
ulloq-QAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
kalaaleq-INNAQ<ental>Absolut
sammisari-LAAR<Interrogativ<DuHam
tallimat-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Qasigiannguit+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
anaana+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut