Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Tasiilaq<AbsolutKangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<AequalisAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jegSisimiut+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Lokalisqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUimmikkut<Partikel+LIsuli+GALUAR<Indikativ<han+LUIlulissat+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LIQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanFinland+MIU-U+TAR<Participium<jegulloq<ental<LokalisAvanersuaq<Terminaliskunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LUkalaaleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LUqarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duFinland<Lokalis+LUkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIarnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQAasiaat+MIU-NNGUR<Participium<jegnuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIoqaluttuar-SSA+NIQ<ental<Absolutqarasaasiaq<flertal<Instrumentalistutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<duIlisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jegmeeraq<flertal<Terminalis+LUateq-LIK-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duGentofte<Instrumentalis+LUkalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LIQaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegtallimat<Lokalis+LImeeraq-NNGUR+TAR<Participium<jegAvanersuaq<Absolut+LUila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jegtallimat<Instrumentalisakisooq-INNAQ<flertal<Absolutnuna-LIK<ental<AequalisPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUAasiaat<Lokalis+LITasiilaq+MIU<flertal<InstrumentalisPaamiut<Instrumentalis+LItutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalisukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LIangajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LUIvittuut<LokalisPaamiut+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegkalaaleq+PASSUAQ<flertal<Terminalisarnaq-INNAQ<flertal<InstrumentalisFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LItallimat-INNAQ<flertal<Absolutkalaallisut<Partikel+LIqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LUulloq-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<dukingulleq-INNAQ-U-LAAR<Participium<jegPaamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LIilinniar+NIQ<flertal<Relativoqaluttuar+NIQ<flertal<Relativqallunaaq-QAR-SSA+NIQ+LIQaqortoq<Absolut+LIilinniar-LAAR<Participium<jegFinland+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<RelativManiitsoq+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<vimeeraq-LIRI+SIMA<Indikativ<jegIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI<Participium<jeg+LIator-LAAR<Indikativ<DeMigeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalispi-LAAR<Indikativ<HanHamKangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisTasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LITasiilaq<Absolut+LUillu+MIU<flertal<Lokaliskunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegqarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LUoqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LIPaamiut+MIU-QAR+NIQulloq<flertal<Instrumentalis+LITasiilaq<Lokalispi+TAR<Indikativ<DeHamManiitsoq+MIU-U<Participium<jegManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jegqallunaaq<flertal<Instrumentalis+LIangajulleq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUnajugaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Absoluteqqaama<Interrogativ<DuHamqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jegkunngi+PASSUAQ<flertal<AequalisQeqertarsuaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LUkalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Lokalisimmikkoortoq<ental<min>Absolut+LIeqqaama<Indikativ<JegJer+LINuuk+MIU<ental<LokalisEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LITasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LIIvittuut+MIU-U+SIMA<Indikativ<visuli+NIQ<flertal<Relativ+LUmeeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg