Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
nuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalis
meeraq<ental<Lokalis
oqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
suli+SIMA<Participium<jeg
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis+LI
nuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LU
Sisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LI
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
nukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+LU
Tasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Finland<Instrumentalis+LU
Tasiilaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
najugaq<flertal<Lokalis+LU
oqaaseq-QAR-SSA<Participium<jeg
Finland<Terminalis
meeraq<flertal<Terminalis
nuup+NIQ<flertal<Terminalis
Aasiaat+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Qaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
qarasaasiaq-LIRI<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
ataata-NNGUR<Indikativ<jeg
illu-QAR+TAR<Participium<jeg+LU
Finland+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Tasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LI
ator-LAAR<Indikativ<DeMig
oqaaseq<ental<Terminalis
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
Aasiaat<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis
kingulleq-U+SIMA<Participium<jeg
tutsiuteqqip<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI
arnaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Kangaatsiaq<Absolut
ateq-LIK<flertal<Relativ+LI
qarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Upernavik+MIU<ental<Instrumentalis
suli+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
qarasaasiaq-U<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
kunngi-QAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<han
Ivittuut<Instrumentalis+LI
oqaaseq-U+TAR=SSA<Participium<jeg
meeraq<ental<Absolut
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU<ental<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Terminalis
Ilulissat<Absolut+LU
eqqaama+TAR=SSA<Interrogativ<DuHam
sammisari-LAAR<Indikativ<DeHam
najugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi
ilaa<Partikel+LU
Esbjerg+MIU-U<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
meeraq-LIRI<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg
najugaq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jeg
ulloq<ental<Lokalis
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
sammisari+TAR<Interrogativ<DuHam
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
taanna<Pronomen
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
najugaq<ental<Aequalis
Qasigiannguit<Lokalis
ulloq-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
anaana-U+TAR<Participium<jeg+LU
oqaluttuar<Indikativ<jeg
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Esbjerg<Terminalis+LI
taa+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
oqar-SSA<Participium<jeg+LI
sammisari+TAR<Indikativ<DeHam+LU
qallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
ulloq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU