Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut+LU
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LI
illu-QAR<Participium<jeg+LU
meeraq-INNAQ<flertal<Absolut
kunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalis
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
tallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LI
Nuuk<Absolut
eqqaama-SSA<Indikativ<DeMig
oqar+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LI
oqaluttuar-LAAR<Participium<jeg+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LI
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+LI
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
kunngi-INNAQ<flertal<Terminalis
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
arnaq<flertal<Terminalis+LU
nuup+GALUAR<Participium<jeg
najugaqar-LAAR<Indikativ<jeg
Avanersuaq<Instrumentalis
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LI
ulloq<ental<Lokalis+LU
tallimat-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LI
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
illu-LIK<flertal<Absolut+LI
ateq-LIK<flertal<Relativ+LU
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LU
ator+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<vi+LI
pi-SSA<Indikativ<DeHam
oqar-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Aasiaat<Lokalis+LU
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LI
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jeg
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LU
suli+TAR=SSA<Indikativ<han
Nanortalik<Terminalis+LU
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis
kingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Nanortalik+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Avanersuaq<Absolut
kalaaleq-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
anaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Qasigiannguit+MIU<flertal<Terminalis
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LU
Ilulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
immikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
pi-LAAR<Interrogativ<DuHam
Qasigiannguit<Absolut
kalaaleq<flertal<Instrumentalis
tamarmik<Adjektiv+LI
sammisari+TAR<Indikativ<HanHam
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg<Absolut+LU
angajulleq-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
sammisari-LAAR<Indikativ<DeMig+LI
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Sisimiut+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LU
piareer-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
ukioq-U+SIMA<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
Avanersuaq<Absolut+LI
Finland+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
kalaaleq-INNAQ<flertal<Absolut
piareer-LAAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis+LI
sammisari-SSA<Indikativ<DeMig+LI
ateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<vi
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis+LI
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
tallimat<Lokalis
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
oqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
suli+TAR=SSA<Indikativ<jeg
najugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
kalaaleq-U+NIQ<flertal<Lokalis+LI
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
pi+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam