Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
ulloq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
pi<Indikativ<JegJer
oqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jeg
meeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LI
ukioq<ental<Lokalis+LU
Qasigiannguit+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
ilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
oqaaseq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
kingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi
najugaq-LIK<flertal<Relativ+LU
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<vi+LI
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut+LI
qallunaaq-QAR-SSA+NIQ+LI
Qaqortoq<Instrumentalis+LI
ulloq<ental<Lokalis+LU
Gentofte<Instrumentalis
angajulleq+MIU-QAR+NIQ+LI
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LI
qarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
qallunaaq-LIK-LIRI<Participium<jeg
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
Tasiilaq<Lokalis+LU
illu-LIK<flertal<Relativ+LI
Nanortalik<Instrumentalis
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
kingulleq-LIK<ental<Absolut
ulloq<ental<Terminalis+LI
ator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
anaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LU
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LU
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
pi<Indikativ<HanHam
Qeqertarsuaq<Lokalis
qarasaasiaq+MIU-U<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LI
aappaagu<Partikel+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
immikkoortoq<ental<min>Absolut
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
angajulleq-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LI
kingulleq+MIU-QAR+NIQ+LI
Maniitsoq+MIU-U<Participium<jeg
qarasaasiaq-LIK<flertal<Absolut
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis
oqaaseq<flertal<Instrumentalis+LU
meeraq<ental<Lokalis+LU
kingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Upernavik+MIU<flertal<Lokalis
ukioq<ental>Absolut
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Gentofte<Absolut
meeraq<ental<Lokalis
Upernavik+MIU<ental<Lokalis+LU
kalaallisut<Partikel+LU
Esbjerg<Instrumentalis
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LU
oqaluttuar+SIMA<Indikativ<han
Uummannaq<Instrumentalis
Finland<Lokalis+LU
Kangaatsiaq+MIU<ental<Lokalis
Aasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
Qaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
tassa<Partikel+LI
anaana-QAR-SSA<Interrogativ<du
ateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
meeraq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LU
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LU
Ivittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
ukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Uummannaq<Instrumentalis+LI
illu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
taa+GALUAR<Indikativ<JegJer
sammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHam
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
suli-SSA<Indikativ<han
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du