Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Gentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
Paamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LI
ilinniar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
sammisari-SSA<Indikativ<DeMig+LI
pi-LAAR<Indikativ<DeMig
meeraq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
suli-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LI
Narsaq<Lokalis+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis+LI
anaana-QAR-SSA<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
kingulleq-QAR-LAAR<Participium<jeg
oqaaseq<flertal<Instrumentalis+LU
Uummannaq<Lokalis+LI
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
kingulleq+MIU-QAR+NIQ
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LU
ukioq-U<Participium<jeg
immikkoortoq+MIU-U<Participium<jeg+LI
piareer+GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LU
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
Qasigiannguit<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
meeraq<ental<Terminalis+LI
immikkoortoq<ental<min>Absolut+LI
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Gentofte+MIU<ental<deres>Absolut
Upernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
eqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
najugaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
najugaq<ental<Instrumentalis
suli<Indikativ<jeg+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
kunngi<ental<Lokalis+LI
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Kangerlussuaq<Absolut
Avanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
Finland<Absolut
sammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
oqar-LAAR<Indikativ<han+LI
ateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeMig
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
tutsiuteqqip+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han
ullumi<Partikel+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentalis
ila<flertal<Instrumentalis
Sisimiut+MIU-LIRI<Participium<jeg
kunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LU
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Qaqortoq<Absolut+LI
ateq-LIK<flertal<Relativ+LU
Sisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LU
ukioq-U+TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<du
ukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
angajulleq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
meeraq-LIRI<Participium<jeg+LU
kunngi-LIK<ental<Aequalis+LU
suli+TAR=SSA<Indikativ<han+LI
nukappiaraq-INNAQ<flertal<Absolut+LI
Finland+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LI
eqqaama-LAAR<Indikativ<JegJer
kingulleq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
kalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-NNGUR<Participium<jeg
ator-SSA<Indikativ<DeHam
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LU
Uummannaq<Instrumentalis+LU
Finland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
nuna+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU-LIRI<Participium<jeg
Narsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI
kingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis