Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
arnaq+PASSUAQ<flertal<Absolutnuup<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeganaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam+LIsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeMigManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegFinland+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LUkingulleq-U-SSA<Participium<jegpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJerTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dueqqaama+TAR<Indikativ<HanHamTasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LIulloq<ental<Terminalis+LUIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminaliseqqaama+GALUAR<Interrogativ<DuHamIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativqallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LInajugaq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LUqarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegsammisari+TAR<Indikativ<HanHamEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUqallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<viGentofte<Instrumentalis+LUIlulissat+MIU-U<Interrogativ<duukioq-U<Participium<jegKangerlussuaq<Terminalis+LIpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LUIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegmeeraq<ental<Absolut+LUEsbjerg<Instrumentalis+LUulloq<flertal<Lokalisarnaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIila-U+GALUAR<Participium<jegoqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalisimmikkoortoq-LIK<flertal<LokalisKangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absoluteqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LInajugaq<flertal<Terminalis+LUoqar-LAAR<Indikativ<han+LItaa+TAR<Indikativ<DeMigoqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUateqar+GALUAR<Participium<jeg+LIakisooq-NNGUR-SSA+NIQ+LIilinniar-LAAR<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip<Participium<jegulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<AbsolutIlulissat+MIU<flertal<Lokalis+LIIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<duUpernavik<Lokalissammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHampi-LAAR<Indikativ<JegJer+LIilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutIlisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Absolutoqaaseq<ental<TerminalisKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LUoqar+NIQ<flertal<RelativManiitsoq<Instrumentalis+LUFinland+MIU<flertal<Instrumentalissammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamnuna-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUeqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LIUummannaq<Instrumentalisoqar<Interrogativ<duTasiilaq<Absolut+LUukioq-QAR-LAAR+NIQ+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LIanaana-LIK<ental<AequalisFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LIpiareer-LAAR=TAR<Participium<jegkunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LIillu+MIU-U-SSA<Participium<jegeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalisqarasaasiaq-LIK-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolutnukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LIqarasaasiaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUFinland+MIU<ental<Lokalis+LIukioq<ental<InstrumentalisKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LImeeraq<flertal<Instrumentalis+LUQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LIqallunaaq<flertal<Instrumentalisarnaq<ental>Absolut+LIulloq-QAR-SSA<Participium<jeg+LUsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LIila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LINanortalik+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<RelativManiitsoq+MIU<flertal<LokalisFinland+MIU-NNGUR<Indikativ<vikalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI