Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
najugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dueqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMignuna-LIK<ental<Absolutilinniar-SSA<Indikativ<viEsbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jegqarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LUoqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jegFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LUQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQila-U+TAR+NIQ<ental<Absolutimmikkoortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dusammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LInukarleq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jegangajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIIvittuut<Absoluttutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LIimmikkut<Partikel+LUKangerlussuaq<AbsolutKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LUEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LIAasiaat<Instrumentalis+LUQaqortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUManiitsoq<Terminalis+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jegtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIqarasaasiaq<ental>Absolut+LUUpernavik+MIU<ental<Lokalis+LUukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LIqarasaasiaq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<viUpernavik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+LUakisooq<ental>Absolutsuli+TAR=SSA<Indikativ<han+LIpi<Indikativ<JegJersuli-SSA<Indikativ<jegqallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LUangajulleq-NNGUR-SSA<Participium<jegkunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LIFinland+MIU-QAR+NIQFinland+MIU<ental<Terminaliskunngi+MIU-QAR+NIQ+LIQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUQeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis+LUillu+PASSUAQ<flertal<TerminalisIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUTasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LUnuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LIKangerlussuaq<Absolut+LIIlloqqortoormiut<AbsolutPaamiut+MIU<ental<Instrumentalisoqar-LAAR<Interrogativ<duFinland+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jegUpernavik+MIU<flertal<Lokalissammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigIvittuut+MIU-U+NIQ<flertal<TerminalisIlulissat+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIoqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LUAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIoqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LInuup+NIQ<flertal<Relativ+LIKangaatsiaq<Lokalis+LIAvanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIoqar<Interrogativ<dunajugaqar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutoqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUulloq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LUakisooq-INNAQ<flertal<Absoluteqqaama<Indikativ<HanHamqarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<hanqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUnuna+PASSUAQ<flertal<AbsolutQeqertarsuaq<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUtallimat<ental<deres+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<AbsolutKangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<duEsbjerg+MIU<ental<Lokaliskunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LUqarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegangajulleq-INNAQ<flertal<Relativ+LUqarasaasiaq+MIU-U-SSA<Participium<jegPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutangajulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalisanaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LUsammisari+SIMA<Indikativ<DeHamnajugaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUmeeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jegManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegIvittuut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis