Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Paamiut+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Upernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
kingulleq-QAR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LI
Finland<Terminalis+LI
Finland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LU
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis
ilinniar+TAR=SSA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU
nuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Nanortalik+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
suli<Indikativ<jeg+LI
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LU
Sisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
illu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
Esbjerg<Lokalis
piareer+GALUAR<Interrogativ<du
anaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
ilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Qasigiannguit<Absolut+LI
pi-LAAR<Indikativ<HanHam+LU
ateq-U<Participium<jeg+LI
ateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU<ental<Lokalis
kalaaleq<flertal<Instrumentalis+LU
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis+LI
ulloq-LIK<ental<Absolut
Paamiut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
ulloq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Uummannaq<Absolut+LU
najugaq<ental<Aequalis+LU
arnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Narsarsuaq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Aasiaat+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
taa-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
nukarleq+MIU<flertal<Lokalis+LU
oqar-SSA<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
suli+TAR=SSA<Indikativ<jeg
Finland+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
arnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LI
SULI<Partikel+LI
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
qallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LU
qarasaasiaq+MIU-U<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
ulloq<flertal<Instrumentalis+LI
ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han
arnaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
tallimat<Instrumentalis
meeraq-LIRI<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi
najugaq<flertal<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
anaana-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
ataata+PASSUAQ<flertal<Absolut
Sisimiut<Instrumentalis+LI
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg
taa+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
Tasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
meeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
ateq<ental<deres>Absolut+LI
oqar+SIMA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LU
oqaaseq-QAR-SSA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut
immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
eqqaama+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Tasiilaq<Lokalis
sammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
qallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
Paamiut+MIU-LIRI<Participium<jeg
kunngi+MIU<ental<Instrumentalis
illu+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
eqqaama+SIMA<Indikativ<JegJer
pi+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
qallunaaq-QAR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LU
kingulleq-LIK<ental<Terminalis+LU
Ivittuut<Lokalis+LI
kingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LI
kingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LU
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<jeg
Nuuk<Instrumentalis+LU
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LI
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI