Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<duIlisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU<flertal<Lokalismeeraq<ental<Lokalis+LUtutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LIIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutNarsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LIqallunaaq<flertal<Terminalis+LIukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIQasigiannguit<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<viFinland+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LItutsiuteqqip+TAR=SSA<Interrogativ<duaappaagu<Partikel+LUmeeraq-LIK<ental<deres<AbsolutIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolutsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeMigNuuk<InstrumentalisPaamiut+MIU-QAR+NIQTasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIkunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LUoqaaseq<flertal<Terminalistutsiuteqqip<Participium<jegAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LISisimiut<Lokalisnuliaq-LIK<ental<Absolut+LIManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUsammisari+SIMA<Indikativ<DeMig+LIManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegpi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LUUpernavik<Terminalis+LUarnaq<ental<Lokaliseqqumiitsuliortoq+MIU-U<Interrogativ<dupi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMigillu-QAR-LAAR<Participium<jegNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<jegAasiaat+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolutoqar+SIMA<Indikativ<jeg+LIsuli+SIMA<Indikativ<vi+LUkunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LUator<Indikativ<HanHamPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jegeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LUIlulissat+MIU<ental<LokalisKangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegangajulleq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq<ental<min>AbsolutPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUAasiaat<Instrumentalis+LUtutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<jegKangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<RelativQaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LUAvanersuaq<Lokalis+LIarnaq-U+SIMA<Interrogativ<dukalaaleq<ental<InstrumentalisTasiilaq+MIU-U<Participium<jeg+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUtutsiuteqqip<Interrogativ<duilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegimmikkoortoq-QAR-SSA<Interrogativ<duulloq-QAR-LAAR<Indikativ<viAasiaat+MIU-QAR+NIQUummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LINarsaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LUnuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duNarsaq<AbsolutSisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIilaa<Partikel+LUAasiaat<Lokalis+LIsammisari<Indikativ<DeMig+LIkingulleq-U<Indikativ<jeg+LUnuliaq-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LInuliaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolutukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LInuna<flertal<Lokalissammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LIqarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<AbsolutIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LISULI<Partikel+LUeqqumiitsuliortoq<ental<LokalisAvanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LINarsaq<Lokalis+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LISisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LUtutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<LokalisFinland+MIU-QAR<Indikativ<hanKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LUIlisimatusarfik<ental>Absolut+LIGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<hanNuuk<Instrumentalis+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LIqallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LI