Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LUulloq+MIU-U<Interrogativ<dumeeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jegoqaluttuar<Indikativ<jegIlulissat+MIU<flertal<LokalisAasiaat+MIU-U-SSA<Participium<jegukioq-U+SIMA<Participium<jegilinniar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalisoqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LUsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeMigulloq-NNGUR<Participium<jegoqar-LAAR<Participium<jegnuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutmeeraq+PASSUAQ<flertal<AequalisAvanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+LUManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LUIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisAvanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LIkunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LUeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUKangaatsiaq<Lokalis+LINanortalik+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jegila-U<Interrogativ<dututsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg+LUIlisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jegPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIkunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jegIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIoqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LUQeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LUkalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanulloq-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIoqar<Participium<jegNanortalik<AbsolutEsbjerg<Instrumentalis+LIFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegqallunaaq-U+TAR+NIQ<ental<Absolutkingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJertallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIqarasaasiaq<ental>Absolut+LITasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jegGentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LUillu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LISisimiut+MIU<ental<Absolut+LIulloq-LIK<ental<Absoluttutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LUaamma<Partikel+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LUkalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LIAvanersuaq<Terminalis+LUUummannaq<Lokalis+LUQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegpi+GALUAR<Indikativ<JegJerAvanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU<flertal<Lokalissammisari+SIMA<Interrogativ<DuHamPaamiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vipiareer-LAAR=TAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis+LUIvittuut<Lokalis+LUnajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIpiareer-SSA<Participium<jegQasigiannguit<Lokalis+LUPaamiut+MIU-QAR+NIQEsbjerg<Absolut+LIGentofte+MIU<ental>AbsolutSisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LIpi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMigarnaq-INNAQ-U<Participium<jegSisimiut<Lokalisqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LUsammisari-SSA<Indikativ<JegJerillu+MIU<ental<TerminalisNuuk+MIU<flertal<Lokalisnuup+SIMA=TAR<Indikativ<jegoqaaseq<flertal<Lokalis+LIQeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LISisimiut+MIU-QAR+NIQukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LUpi+TAR=SSA<Indikativ<HanHampi+SIMA=TAR<Indikativ<DeHamangajulleq-NNGUR-SSA<Participium<jegakisooq-INNAQ<ental>Absolutilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutUpernavik+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LUarnaq-LIK<flertal<Relativ+LUulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LUManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LUTasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativarnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LIqallunaaq<flertal<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LInajugaq<ental>AbsolutEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<duila-NNGUR+TAR<Participium<jeg