Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Paamiut<Absolut+LU
ataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LI
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam
ilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ
Sisimiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han
pi+TAR<Indikativ<DeHam
Illoqqortoormiut<Instrumentalis
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis+LU
oqaasilerisoq-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Qaqortoq<Absolut+LU
oqaasilerisoq<ental<Terminalis
meeraq<ental<deres<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Aasiaat<Absolut+LI
sammisari<Indikativ<HanHam
aappaagu<Partikel+LI
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
ilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Illoqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LU
uanga<Pronomen
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Ivittuut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
Avanersuaq<Lokalis+LI
oqar+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg
ukioq-U+TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Paamiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq+MIU-U<Interrogativ<du
oqar-SSA<Interrogativ<du
oqar-SSA<Participium<jeg
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<du
ila<flertal<Instrumentalis
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LU
kunngi+MIU<ental<Absolut
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU
ator+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
Kangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
nukarleq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<jeg
Illoqqortoormiut<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<vi
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Uummannaq+MIU<ental<Instrumentalis+LU
Avanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
nuup-LAAR=TAR<Participium<jeg
Aasiaat<Absolut
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<jeg
ulloq<ental>Absolut+LU
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Ivittuut<Lokalis+LU
ukioq-LIK<ental<Terminalis
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
Aasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
nuup+NIQ<flertal<Relativ+LI
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<han
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
kingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LI
najugaq<ental<Terminalis+LI
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
ateq-U<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ
Tasiilaq<Lokalis+LU
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jeg
nuna-LIK<ental<Aequalis
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han
kingulleq-QAR-SSA<Interrogativ<du
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
najugaq<ental<Aequalis+LI
Finland+MIU-LIRI+TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
tutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LU
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LI
tutsiuteqqip<Participium<jeg
Aasiaat<Lokalis+LI