Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
oqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<RelativNanortalik<InstrumentalisTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LUmeeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LUManiitsoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalisnuup-SSA<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis+LUKangerlussuaq<Instrumentaliskingulleq<flertal<Absolutnuup<Participium<jegulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<AbsolutSisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LItallimat<Lokalistutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<vi+LIataata+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIsuli<Participium<jeg+LUnuna-LIK<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq<ental>AbsolutManiitsoq<Terminalis+LINuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalistutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LUsuli-SSA=GALUAR<Participium<jegIlisimatusarfik-QAR<Indikativ<hannajugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolutila-U-LAAR<Participium<jegukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LINarsaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LUIvittuut<Instrumentalis+LUkalaaleq<flertal<Instrumentalis+LUsuli+TAR=SSA<Indikativ<hantutsiuteqqip-SSA<Participium<jegPaamiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LItamarmik<Adjektiv+LUkalaaleq-U+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIimmikkoortoq-INNAQ-U+TAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U<Participium<jegNanortalik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIIvittuut+MIU-U+SIMA<Indikativ<viQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LISisimiut<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolutsuli+TAR<Participium<jegsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJerQeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LUEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LIateq-LIK<flertal<Relativ+LIukioq-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hanUummannaq+MIU<flertal<LokalisUpernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LIkunngi<ental<Lokalis+LInajugaq<ental<Terminaliseqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUsuli-SSA<Participium<jegQaqortoq<Terminalis+LUEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalisukioq<ental<Instrumentalis+LIqallunaaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIoqar+NIQ<ental<deres<Absolut+LIsuli-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LIIvittuut+MIU-U<Participium<jeg+LUQasigiannguit<LokalisNarsaq<Lokalis+LIpi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LIkalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LIManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalisoqaaseq<ental<Terminalistallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIillu+PASSUAQ<flertal<TerminalisFinland<Absolutpi+SIMA<Indikativ<JegJer+LIataata-LIK<flertal<Relativtamarmik<Adjektiv+LImeeraq<flertal<Instrumentalis+LIkingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-NNGUR<Participium<jegpi-LAAR<Indikativ<JegJer+LIimmikkoortoq<flertal<Lokalisnuna-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LINuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUQeqertarsuaq<Lokalisqallunaaq<flertal<Instrumentalis+LIUummannaq+MIU-QAR+NIQ+LIoqar<Participium<jegPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LIqarasaasiaq<ental>Absolut+LUAvanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<dusuli+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIqallunaaq<ental<Instrumentalis+LIakisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LIpi<Indikativ<DeMigkunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg