Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
kunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Ilulissat<Absolut
Gentofte<Lokalis
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU-U<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LU
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis
sammisari+TAR<Indikativ<DeMig+LI
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LI
ukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
Uummannaq<Instrumentalis+LI
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
ataata-LIK<flertal<Relativ
qallunaaq<flertal<Instrumentalis
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
oqar-SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
oqaaseq-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Tasiilaq<Terminalis
Gentofte+MIU<flertal<Terminalis+LI
kingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
najugaq-LIK<ental<Absolut+LI
oqaaseq<flertal<Terminalis+LU
kalaaleq<flertal<Instrumentalis
kalaaleq<ental<Terminalis+LI
Upernavik<Terminalis+LU
nukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativ
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer
Paamiut+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-LIK-LIRI+TAR<Participium<jeg
ulloq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
ateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
meeraq<ental<Terminalis
aamma<Partikel+LU
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
Sisimiut<Lokalis+LI
meeraq<flertal<Terminalis+LU
sammisari-LAAR<Indikativ<HanHam
Qeqertarsuaq<Absolut
Narsaq+MIU<ental<Absolut
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LU
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
Qaqortoq<Lokalis
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis
Qasigiannguit<Absolut
eqqumiitsuliortoq+MIU-U<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq<Lokalis
Sisimiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
Finland+MIU<flertal<Lokalis+LI
Nuuk+MIU<ental<Lokalis
kunngi-LIK<ental<Aequalis+LU
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
eqqaama<Interrogativ<DuHam
ila-LIK-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
immikkoortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis+LI
kingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
nuup-SSA<Participium<jeg+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
Avanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
meeraq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Aequalis
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
nuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Nuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
najugaq<flertal<Instrumentalis+LU
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
akisooq<ental<Lokalis+LI
ilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Ivittuut+MIU<flertal<Terminalis
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
ateq-LIK<flertal<Relativ+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis
ataata+PASSUAQ<flertal<Absolut
kunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolut
nuup+NIQ<flertal<Absolut
Qaqortoq<Absolut+LI
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<vi