Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis
Kangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Kangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
ilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
najugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
Nuuk<Absolut+LU
Tasiilaq<Terminalis+LI
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
najugaq<ental<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg
najugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
kalaaleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Aasiaat+MIU<ental<Absolut
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
Ilulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vi
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Upernavik<Instrumentalis
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
qarasaasiaq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
aap<Partikel
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
kalaallisut<Partikel+LI
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
suli+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqaluttuar-LAAR<Interrogativ<du
oqar<Indikativ<han
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
pi-SSA<Indikativ<DeHam
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Qeqertarsuaq<Lokalis
ulloq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LI
eqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<vi
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
Nanortalik<Absolut+LI
Maniitsoq<Instrumentalis
najugaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
kalaaleq<flertal<Instrumentalis
kunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis
nukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
sammisari-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
eqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Paamiut<Instrumentalis+LI
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Kangerlussuaq<Lokalis+LU
qallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ
pi+SIMA<Indikativ<JegJer+LI
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
suli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Qasigiannguit<Absolut
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Uummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
oqar-LAAR<Interrogativ<du
suli+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Ivittuut<Instrumentalis+LU
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis
sammisari-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
najugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg
kingulleq-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolut
ila-U<Interrogativ<du
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han
tallimat-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
pi+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
qallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
arnaq<ental<Instrumentalis
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
tallimat<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativ
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
meeraq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
najugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
najugaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
ulloq-U<Indikativ<han
ator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
tallimat<Absolut+LU