Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
oqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolutnuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LIIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalismeeraq<ental<Lokalisoqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIsuli+SIMA<Participium<jegGentofte+MIU<flertal<Lokalis+LInuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LISisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LUSisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutTasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LIsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LInukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+LUTasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dueqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUFinland<Instrumentalis+LUTasiilaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolutnajugaq<flertal<Lokalis+LUoqaaseq-QAR-SSA<Participium<jegFinland<Terminalismeeraq<flertal<Terminalisnuup+NIQ<flertal<TerminalisAasiaat+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIkunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegQaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LITasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUqarasaasiaq-LIRI<Indikativ<han+LUPaamiut+MIU-U+SIMA<Participium<jegataata-NNGUR<Indikativ<jegillu-QAR+TAR<Participium<jeg+LUFinland+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUTasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LIator-LAAR<Indikativ<DeMigoqaaseq<ental<TerminalisTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LIAasiaat<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq<flertal<Lokaliskingulleq-U+SIMA<Participium<jegtutsiuteqqip<Participium<jegIvittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LISisimiut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LIarnaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duKangaatsiaq<Absolutateq-LIK<flertal<Relativ+LIqarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanUpernavik+MIU<ental<Instrumentalissuli+GALUAR+NIQ<ental<Aequalisqarasaasiaq-U<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jegkunngi-QAR<Participium<jegIvittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<hanIvittuut<Instrumentalis+LIoqaaseq-U+TAR=SSA<Participium<jegmeeraq<ental<Absolutilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<duUummannaq+MIU<ental<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanKangaatsiaq+MIU<flertal<TerminalisIlulissat<Absolut+LUeqqaama+TAR=SSA<Interrogativ<DuHamsammisari-LAAR<Indikativ<DeHamnajugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LIKangerlussuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<viilaa<Partikel+LUEsbjerg+MIU-U<Interrogativ<duIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LImeeraq-LIRI<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip-SSA<Participium<jegnajugaq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jegulloq<ental<Lokalismeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUsammisari+TAR<Interrogativ<DuHampi+GALUAR<Indikativ<HanHamtutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis+LItaanna<PronomenFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegnajugaq<ental<AequalisQasigiannguit<Lokalisulloq-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LIeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamanaana-U+TAR<Participium<jeg+LUoqaluttuar<Indikativ<jegmeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUEsbjerg<Terminalis+LItaa+TAR=SSA<Indikativ<JegJerimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<hanQeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativoqar-SSA<Participium<jeg+LIsammisari+TAR<Indikativ<DeHam+LUqallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegulloq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<LokalisIlloqqortoormiut<Lokalis+LU