Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Kangerlussuaq<Lokalis+LU
tallimat<Lokalis
kalaaleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Qeqertarsuaq<Instrumentalis
oqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Upernavik+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LI
oqar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
kingulleq-INNAQ-U-LAAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Terminalis
kingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
nukarleq-U+SIMA<Participium<jeg
pi+SIMA<Indikativ<DeMig+LI
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<han
anaana-QAR-SSA<Interrogativ<du
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
Paamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg
meeraq<flertal<Terminalis+LI
Qaqortoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
aamma<Partikel
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LI
Maniitsoq+MIU-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
meeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
tutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Ivittuut<Absolut+LI
meeraq-NNGUR+TAR<Indikativ<vi
sammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
immikkoortoq<flertal<Instrumentalis
Ivittuut<Lokalis
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
qarasaasiaq<ental<min>Absolut
pi+TAR<Interrogativ<DuHam
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
meeraq<ental<Lokalis
Tasiilaq<Terminalis
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LI
ukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Nuuk<Instrumentalis+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LU
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis
akisooq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
pi+TAR<Indikativ<DeMig+LI
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LI
kunngi-LIK<ental<Aequalis+LU
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LI
Qasigiannguit<Absolut+LI
immikkoortoq+MIU<flertal<Lokalis
suli<Indikativ<jeg+LU
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
Ilisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LU
ilaa<Partikel
ateq-U<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
anaana+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
tallimat<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LI
kunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
najugaq<ental<Instrumentalis
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
suli+NIQ<flertal<Absolut
illu-QAR-LAAR<Participium<jeg
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam+LI
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LI
oqaaseq<flertal<Instrumentalis
Sisimiut<Lokalis+LI
anaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Maniitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut
najugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vi
kalaaleq<ental<Lokalis
ila<flertal<Instrumentalis
kingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
sammisari-LAAR<Indikativ<JegJer
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis
ila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Avanersuaq<Instrumentalis+LI
qallunaaq-INNAQ-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LU
ukioq<ental<Instrumentalis+LI
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LI
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg