Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
anaana+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIkingulleq<ental<deres>AbsolutIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<duGentofte<Lokalis+LUilinniar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duNuuk<Absolut+LIpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LITasiilaq<Absolut+LUUummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LUeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeMigEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jegFinland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LITasiilaq<Terminalis+LUManiitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanAasiaat<Lokalis+LIUummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LUsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalisnuup+NIQ<flertal<TerminalisQasigiannguit+MIU<flertal<Lokalispi+TAR=SSA<Indikativ<HanHamateq-NNGUR<Participium<jeg+LIsammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LUPaamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LUGentofte<Instrumentalis+LIUpernavik+MIU<ental<Terminalis+LIkingulleq-U-SSA<Participium<jegqarasaasiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIkingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalisoqaaseq<flertal<LokalisTasiilaq+MIU-QAR+NIQsuli+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIimmikkoortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<hanFinland+MIU<ental<AbsolutIvittuut+MIU<ental<LokalisPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis+LUIlulissat<Instrumentalis+LIQeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegkingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUnajugaq<ental<LokalisEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalisnuup<Interrogativ<dukingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUPaamiut+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegimmikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<Lokalisoqar<Participium<jeg+LIUummannaq<Lokalismeeraq-INNAQ<ental<Lokalis+LIKangerlussuaq<Absolut+LIsuli<Indikativ<han+LUmeeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jegoqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJerpi-LAAR<Indikativ<JegJer+LUAasiaat+MIU<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<hanulloq-LIRI<Participium<jegnuliaq+MIU-QAR+NIQAvanersuaq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<duukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hanNuuk+MIU-U+SIMA<Participium<jegIlisimatusarfik-QAR+TAR=GALUAR+NIQ+LIqallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LUPaamiut<Absolut+LINarsaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LInuna<flertal<Lokaliskalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LIulloq-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIIlulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+LIkalaaleq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<duqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalisilinniarnertuunngorniarfik+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisSisimiut+MIU-QAR+NIQFinland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIpi-SSA<Indikativ<DeMig+LUoqaluttuar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<TerminalisKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LINuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<RelativAasiaat+MIU-U<Participium<jegoqaluttuar<Participium<jeg+LItallimat<Lokalistamarmik<Adjektiv+LIsuli-LAAR=TAR<Participium<jegIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIqallunaaq-LIK<ental<Aequalisoqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIsuli<Participium<jegEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jegtallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LIarnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIQeqertarsuaq<Terminalis+LINuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegoqar+SIMA<Indikativ<jeg+LIillu+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LIsuli+TAR=GALUAR<Participium<jegkunngi+MIU-QAR+NIQ+LU