Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolutpi+GALUAR<Interrogativ<DuHamtutsiuteqqip+TAR=SSA<Indikativ<vimeeraq<ental<Lokalis+LUUummannaq<Absoluteqqaama<Indikativ<JegJerqarasaasiaq<ental<Instrumentaliskingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUQeqertarsuaq+MIU<ental<TerminalisTasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LIkingulleq<ental>Absolutqallunaaq-U+SIMA+NIQ<ental<Absoluttallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegnuup+NIQ<ental<Absolutoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisUummannaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIsuli+GALUAR+NIQ<ental<Aequalispi+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHamEsbjerg<Terminalisoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUManiitsoq+MIU<ental<Instrumentalis+LIKangaatsiaq+MIU-LIRI+TAR<Participium<jegilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUoqar<Participium<jeg+LUkunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LUAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jegukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalisukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LIIvittuut<InstrumentalisEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LIator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LIPaamiut+MIU-U<Participium<jegPaamiut+MIU<flertal<Lokalisarnaq-INNAQ-U<Participium<jegTasiilaq<Instrumentalis+LUTasiilaq+MIU-QAR+NIQateqar+GALUAR<Participium<jeg+LInajugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU-U<Interrogativ<duIlulissat+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hankunngi+MIU-QAR+NIQ+LUIlulissat+MIU<ental<Absolut+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<AbsolutUummannaq<Absolut+LIanaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIukioq-QAR-LAAR+NIQ+LUnajugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vinajugaq-LIK<flertal<Relativ+LUqarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LUEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LIAasiaat+MIU-U-SSA<Participium<jegkalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LIkingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegAasiaat<Instrumentalis+LUGentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LUEsbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LIsuli+TAR=SSA<Indikativ<hanIvittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIGentofte<Instrumentalis+LUAasiaat<Instrumentalisimmikkoortoq-QAR-SSA<Interrogativ<duAasiaat+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIangajulleq<ental<Terminalis+LUSULI<Partikel+LIimmikkoortoq-LIK<flertal<Absolut+LInajugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIUummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LItutsiuteqqip<Indikativ<jeg+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalisimmikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegpi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamAvanersuaq+MIU<ental<Lokalismeeraq<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUoqar+NIQ<ental<deres<Absolut+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LUkalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LUkunngi-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolutpi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LIkalaaleq-QAR+GALUAR+NIQ+LInuna<ental<Instrumentalis+LIoqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUNarsaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LUmeeraq-LIRI+SIMA<Indikativ<jegoqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativoqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jegimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<AequalisAvanersuaq<Instrumentaliskingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUqallunaaq-QAR-SSA+NIQ+LIEsbjerg<Absoluteqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamaamma<Partikel+LIQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIqarasaasiaq<flertal<Instrumentaliskunngi-LIK<ental<Terminalis