Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Narsarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutTasiilaq+MIU-U<Participium<jeg+LIAvanersuaq+MIU-QAR+NIQulloq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIqarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LUSisimiut+MIU-U<Interrogativ<dukalaaleq-LIK<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<dupi<Indikativ<JegJerqallunaaq-QAR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LUmeeraq<flertal<Terminalis+LIsuli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutPaamiut+MIU-U-SSA<Indikativ<jegSisimiut+MIU-QAR<Indikativ<hanukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LInajugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIpi+GALUAR<Indikativ<JegJerManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegUummannaq<AbsolutFinland<Lokalis+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHammeeraq<ental<AequalisEsbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIAasiaat+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jegpiareer-LAAR=TAR<Participium<jegukioq+PASSUAQ<flertal<Aequaliskingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<dukunngi-QAR<Participium<jegsuli<Indikativ<jeg+LUnajugaq<flertal<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-NNGUR+SIMA<Participium<jegFinland+MIU<flertal<Instrumentalisila-U+GALUAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<vikunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUkunngi-QAR-LAAR<Interrogativ<duillu-LIK<flertal<Relativ+LInukappiaraq<flertal<TerminalisAvanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<duilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIQaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LIUpernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<AbsolutNuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LIQeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativsammisari<Indikativ<DeMigManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU<ental<Lokalisukioq-INNAQ-U+TAR+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativnuliaq-LIK<ental<Absolut+LInuna-LIK<ental<AequalisIlisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jegSisimiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIimmikkoortoq<ental<min>Absolutsuli-LAAR+NIQ<flertal<Relativoqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUGentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LIIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<hanKangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<hantallimat-INNAQ-LIRI<Participium<jegIlulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Terminalis+LUkingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisTasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LIateq<ental<deres>Absolut+LUFinland+MIU-U+TAR<Participium<jegeqqaama-SSA<Indikativ<JegJerpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUTasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LIIlisimatusarfik-QAR<Indikativ<hanQasigiannguit+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUFinland<Terminalis+LUkalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jegPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutsammisari+TAR=SSA<Indikativ<JegJer+LIFinland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU<flertal<Terminalisqarasaasiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<LokalisAasiaat<Lokalis+LUangajulleq-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolutateq-U+GALUAR<Participium<jegAasiaat+MIU<flertal<Terminalissammisari-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamanaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LUFinland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LUUummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LUPaamiut<Lokalis+LUkingulleq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIsuli<Interrogativ<duataata+PASSUAQ<flertal<AbsolutEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LUFinland+MIU-NNGUR<Participium<jegFinland+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg