Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

najugaq<flertal<Instrumentalis
Uummannaq+MIU<ental<Absolut
taa<Indikativ<HanHam
Paamiut<Lokalis+LI
najugaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig
Ilulissat+MIU<flertal<Instrumentalis
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis
kalaaleq<ental>Absolut+LU
suli+GALUAR<Participium<jeg
oqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
ukioq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
oqaaseq<flertal<Terminalis
oqaaseq<ental<Terminalis
ulloq<flertal<Lokalis
Ivittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
ukioq<flertal<Instrumentalis+LU
Tasiilaq<Instrumentalis
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut
meeraq<ental<Aequalis+LI
nuliaq+MIU-QAR+NIQ
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Finland<Terminalis
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ
Ilulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Kangaatsiaq<Terminalis+LI
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Nuuk+MIU<ental<Lokalis
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
immikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
nuup-LAAR=TAR<Participium<jeg
Uummannaq+MIU<ental<Instrumentalis+LU
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
Qaqortoq<Terminalis+LI
Aasiaat+MIU<ental<Absolut
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jeg
kalaaleq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
Sisimiut<Absolut+LI
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LI
Uummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Upernavik+MIU<flertal<Terminalis+LI
meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
qallunaaq-QAR-LAAR+NIQ
Kangerlussuaq<Lokalis+LI
arnaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
najugaq<ental<Terminalis
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Paamiut<Absolut+LU
nuup+GALUAR<Interrogativ<du
anaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Esbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
kingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LU
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
oqaaseq-QAR+SIMA<Indikativ<vi+LI
kalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
nukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Nuuk<Terminalis+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<vi
ulloq-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
pi+SIMA<Indikativ<DeHam
Narsaq<Terminalis
nuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg
Ilulissat<Absolut+LU
ulloq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Uummannaq<Absolut
Avanersuaq<Lokalis
Paamiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
suli-LAAR=TAR<Indikativ<han
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU-U<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
oqaluttuar+NIQ<flertal<Relativ
ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
immikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
aap<Partikel
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis+LU
Ivittuut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
nuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI