Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LU
Gentofte<Instrumentalis
Maniitsoq+MIU-U<Participium<jeg
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg
immikkoortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Maniitsoq<Instrumentalis
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han
Qeqertarsuaq<Absolut+LU
arnaq-LIK<flertal<Relativ+LU
Finland+MIU-NNGUR<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LU
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
ilinniar-SSA+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-LIRI<Participium<jeg
oqaaseq<flertal<Instrumentalis
Qasigiannguit<Absolut+LU
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han
ulloq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
pi+TAR<Indikativ<DeMig+LI
ilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
nuliaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
nukarleq-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
Tasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
aap<Partikel+LI
Paamiut<Instrumentalis+LI
suli<Indikativ<han+LU
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ
tamarmik<Adjektiv+LI
kunngi-INNAQ-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<han
meeraq-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
ukioq<ental>Absolut+LU
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis
eqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
oqar<Indikativ<han
suli<Indikativ<han
nukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LI
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Finland+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LI
immikkoortoq<ental>Absolut
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LI
anaana-LIRI+TAR<Indikativ<vi
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Esbjerg+MIU<ental<Lokalis
tallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
oqaasilerisoq-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<jeg
nukarleq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
pi-SSA<Interrogativ<DuHam
qarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
ukioq<ental<Instrumentalis+LI
ukioq<ental<Instrumentalis
eqqaama<Indikativ<JegJer
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
kunngi-INNAQ<ental<min>Absolut
suli+SIMA<Indikativ<jeg+LI
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
oqaluttuar-LAAR<Interrogativ<du
nuliaq+MIU-QAR+NIQ
kingulleq<flertal<Instrumentalis
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Ilisimatusarfik+MIU<flertal<Lokalis
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
arnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Uummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
Uummannaq+MIU<ental<Instrumentalis+LU
ateq-U<Participium<jeg+LI
ila-LIK-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg
Nuuk<Absolut+LU
Ilulissat+MIU<ental<Lokalis
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq<Terminalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
kalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
Aasiaat<Absolut+LI
ukioq-QAR+NIQ+LI
tutsiuteqqip+SIMA+NIQ<flertal<Relativ