Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Aasiaat<Lokalis+LIanaana-U+NIQ<flertal<AbsolutTasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<dukalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jegukioq-INNAQ-U+TAR+NIQ<ental<Absolutkalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQoqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativarnaq-INNAQ<flertal<Instrumentalisangajulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalismeeraq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<AequalisIlulissat+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIGentofte+MIU<ental>Absolut+LIUummannaq+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutIlulissat+MIU-U<Interrogativ<dusammisari<Indikativ<HanHamsuli+TAR<Indikativ<jegQeqertarsuaq<Lokalis+LUeqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolutnuup-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LIulloq-INNAQ<ental>AbsolutIlloqqortoormiut<Lokalis+LUukioq-QAR<Indikativ<hannajugaq<ental<LokalisIvittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LISisimiut<Absolut+LUtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vi+LUSisimiut+MIU-U<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jegakisooq-INNAQ<flertal<AbsolutNuuk+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalisqarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LIkunngi+MIU<ental<Instrumentalisoqaluttuar+SIMA<Indikativ<vi+LUSisimiut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LIsammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LUkingulleq-U-SSA<Participium<jegoqaluttuar+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutUummannaq<Absolut+LUGentofte+MIU<ental<deres>Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LUTasiilaq+MIU-U<Participium<jegEsbjerg+MIU<flertal<InstrumentalisEsbjerg+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<TerminalisQeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUkalaaleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LUimmikkut<Partikelaap<Partikel+LIangajulleq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUanaana-LIK<ental<Aequalisnajugaq<ental<InstrumentalisPaamiut+MIU-U+SIMA<Participium<jegulloq-QAR-LAAR<Indikativ<viTasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LISisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegNanortalik<InstrumentalisSisimiut<InstrumentalisFinland<Absolut+LIator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LItamarmik<Adjektiv+LUanaana-LIRI<Indikativ<viqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegoqaaseq<flertal<LokalisManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIulloq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LIkingulleq-LIK<flertal<Absolut+LIanaana<ental>AbsolutEsbjerg+MIU<flertal<LokalisNuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<duqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalisqarasaasiaq<ental>Absolut+LUSisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LUoqaaseq<ental<Instrumentalisarnaq-INNAQ-U<Participium<jegKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LUimmikkoortoq-QAR<Participium<jegKangaatsiaq<Terminaliskingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jegNuuk<Lokalis+LIUummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<flertal<Terminaliseqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalisoqaluttuar+TAR=GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-U<Participium<jegIlulissat+MIU<ental<Lokalisoqaaseq<flertal<Instrumentalissammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHamUummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LUIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQkunngi-QAR-LAAR+NIQ<ental<AbsolutAvanersuaq<Absoluteqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHammeeraq-INNAQ-U+TAR=GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU-NNGUR<Participium<jegFinland+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jegIvittuut+MIU<ental<Terminalisnuup+TAR<Participium<jeg