Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vieqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LIqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jegqallunaaq<ental<Instrumentalis+LINuuk+MIU-U<Participium<jegsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamqallunaaq-QAR-LAAR+NIQIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LUsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LInammineq<Adjektiv+LUqarasaasiaq<flertal<Lokalis+LIukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<dumeeraq-LIRI<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LIkingulleq+MIU-QAR+NIQnajugaq<ental<Aequalis+LIsuli-LAAR<Participium<jeg+LIoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIoqaluttuar-LAAR<Participium<jeg+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<AequalisQasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dusammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHamoqaaseq<flertal<Lokalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegkunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LUIlulissat<Instrumentaliseqqaama<Indikativ<DeMig+LUoqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jegnuna+MIU<ental<Absolutqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalisnajugaq<ental>AbsolutQaqortoq<Terminalisimmikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUmeeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jegqallunaaq-U+GALUAR+NIQ<ental<TerminalisIvittuut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIarnaq-U+SIMA<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LIqarasaasiaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LISisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutPaamiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalisnajugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<Absoluttutsiuteqqip<Participium<jeg+LIFinland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisKangaatsiaq<TerminalisFinland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LIGentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<hanqarasaasiaq<ental>Absolut+LUSisimiut+MIU-QAR<Indikativ<hannukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LINanortalik+MIU-U<Participium<jegIlisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<hanIvittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LIkingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<InstrumentalisUpernavik<InstrumentalisNuuk<Instrumentalis+LUillu+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LINuuk+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<AbsolutGentofte<Instrumentalistutsiuteqqip+NIQ<ental<AbsolutPaamiut+MIU<flertal<Lokaliseqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHamukioq-QAR-LAAR+NIQ+LUeqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jegTasiilaq+MIU<flertal<Lokalis+LIoqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jegeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigakisooq<flertal<Lokalis+LIillu+MIU<flertal<Lokalistutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<ental<TerminalisAasiaat+MIU-NNGUR<Participium<jegila+PASSUAQ<flertal<AbsolutEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalisateqar+GALUAR<Participium<jeg+LItallimat<Lokalis+LInajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jegila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQoqar+NIQ<flertal<Relativ+LIIvittuut+MIU-QAR+NIQkingulleq-LIK-LIRI<Indikativ<han+LIKangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LIKangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegmeeraq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jegFinland+MIU-U<Participium<jeg+LItaa+GALUAR<Indikativ<DeMigangajulleq<ental<deres>Absolut+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LIpi-SSA<Indikativ<DeMig+LUManiitsoq<LokalisUpernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LIQeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LIIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LIIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LI