Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<hanKangerlussuaq<Lokalis+LUtallimat<Lokaliskalaaleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegQeqertarsuaq<Instrumentalisoqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jegUpernavik+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LIoqar-SSA=GALUAR<Indikativ<jegqarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegkingulleq-INNAQ-U-LAAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<duqarasaasiaq-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Terminaliskingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jegnukarleq-U+SIMA<Participium<jegpi+SIMA<Indikativ<DeMig+LIKangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<hananaana-QAR-SSA<Interrogativ<duqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUPaamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jegmeeraq<flertal<Terminalis+LIQaqortoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisaamma<Partikelnuup+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIeqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LIManiitsoq+MIU-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LImeeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jegtutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalisoqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absoluttutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutIvittuut<Absolut+LImeeraq-NNGUR+TAR<Indikativ<visammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHammeeraq<flertal<Instrumentalis+LUeqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamimmikkoortoq<flertal<InstrumentalisIvittuut<Lokalispi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LUqarasaasiaq<ental<min>Absolutpi+TAR<Interrogativ<DuHamoqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LImeeraq<ental<LokalisTasiilaq<Terminalisqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LIukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duNuuk<Instrumentalis+LISisimiut+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LUPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalisakisooq+PASSUAQ<flertal<Lokalispi+TAR<Indikativ<DeMig+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LIkunngi-LIK<ental<Aequalis+LUeqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LIQasigiannguit<Absolut+LIimmikkoortoq+MIU<flertal<Lokalissuli<Indikativ<jeg+LUoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LIIlisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jegUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<hanpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LUilaa<Partikelateq-U<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIanaana+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LItallimat<Lokalis+LITasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LIkunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegnajugaq<ental<Instrumentaliskunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LUsuli+NIQ<flertal<Absolutillu-QAR-LAAR<Participium<jegeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam+LIeqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LIoqaaseq<flertal<InstrumentalisSisimiut<Lokalis+LIanaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<RelativManiitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUTasiilaq+MIU-QAR+NIQManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolutnajugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vikalaaleq<ental<Lokalisila<flertal<Instrumentaliskingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUTasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LIPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIsammisari-LAAR<Indikativ<JegJerManiitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<AequalisAvanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LUqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUSisimiut+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<flertal<Terminalisila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIAvanersuaq<Instrumentalis+LIqallunaaq-INNAQ-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LUukioq<ental<Instrumentalis+LIManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LIkingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg