Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUila-LIRI-SSA<Interrogativ<dusuli-SSA<Indikativ<jegAasiaat+MIU-U<Participium<jegakisooq<ental<Lokalisnajugaq+PASSUAQ<flertal<AbsolutIvittuut+MIU-QAR+NIQ+LIillu-LIK<flertal<Relativ+LIeqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<InstrumentalisTasiilaq+MIU-U<Indikativ<jegKangerlussuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUillu+MIU<flertal<Lokalisoqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIUummannaq+MIU-QAR+NIQ+LIsuli-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LItassa<Partikel+LUIlisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LIkalaaleq<ental<Instrumentalis+LItutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ+LUtutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalisukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LITasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LIAasiaat+MIU<ental<Absolutqallunaaq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LItutsiuteqqip+NIQ<flertal<Lokalis+LIulloq-QAR-SSA<Participium<jegulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Absolutpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LUUpernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<dueqqaama-SSA<Indikativ<HanHamila+MIU<ental<Lokalis+LIukioq<flertal<TerminalisIlulissat+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIeqqaama+SIMA<Indikativ<DeHamKangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LUoqar+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LIoqar-LAAR<Indikativ<jegpi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LInajugaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LItutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jegSisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegmeeraq-LIK<flertal<Absolut+LInuup+SIMA=TAR<Indikativ<jegsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LINuuk<TerminalisNuuk<Absolut+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegeqqaama<Indikativ<JegJerNarsaq+MIU-QAR+NIQ+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalisqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LImeeraq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUangajulleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolutpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LIKangaatsiaq<Instrumentalis+LInuna+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jegarnaq<ental>Absolutkingulleq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIsuli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUsuli-LAAR+NIQ<flertal<Relativkalaaleq-QAR+GALUAR+NIQ+LInuna-QAR+TAR=SSA<Indikativ<han+LIoqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUoqar+SIMA<Indikativ<jeg+LUukioq<ental<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIpi-LAAR<Indikativ<DeMigmeeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LIQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LIanaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUIlloqqortoormiut<Lokalis+LUnukappiaraq<ental<Lokalis+LIsammisari+TAR=SSA<Indikativ<JegJer+LIangajulleq-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIanaana<ental>Absolutmeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIIlulissat+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LItassa<Partikel+LIoqar-SSA=GALUAR<Indikativ<jegsammisari-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duUpernavik<Lokalis+LIQaqortoq<Terminalis+LIateq-LIK<flertal<Relativ+LISisimiut<Lokalisila-NNGUR-LAAR<Participium<jegillu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LUAasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LIEsbjerg<Absolutulloq-QAR-LAAR<Indikativ<viukioq+PASSUAQ<flertal<AequalisIlisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQsammisari<Indikativ<JegJerkalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisFinland+MIU-LIRI+NIQ<flertal<RelativAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LU