Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LUGentofte<InstrumentalisManiitsoq+MIU-U<Participium<jegeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigkingulleq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<duqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUsuli+SIMA=TAR<Participium<jegimmikkoortoq-QAR-SSA<Participium<jegoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisManiitsoq<Instrumentalisukioq-QAR-SSA<Indikativ<hanQeqertarsuaq<Absolut+LUarnaq-LIK<flertal<Relativ+LUFinland+MIU-NNGUR<Indikativ<viEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LUkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq<ental<AequalisQeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LIIvittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativilinniar-SSA+NIQ<flertal<Lokalis+LIKangaatsiaq+MIU-LIRI<Participium<jegoqaaseq<flertal<InstrumentalisQasigiannguit<Absolut+LUoqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LIPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duoqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIEsbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<hanUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<hanulloq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalispi+TAR<Indikativ<DeMig+LIilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LInuliaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegnukarleq-QAR-LAAR<Participium<jeg+LUTasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LITasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUaap<Partikel+LIPaamiut<Instrumentalis+LIsuli<Indikativ<han+LUQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQtamarmik<Adjektiv+LIkunngi-INNAQ-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<hanmeeraq-LIRI+SIMA<Indikativ<jegukioq<ental>Absolut+LUPaamiut+MIU<flertal<Lokaliseqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamPaamiut+MIU-U<Interrogativ<duoqar<Indikativ<hansuli<Indikativ<hannukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LIAvanersuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIFinland+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LIimmikkoortoq<ental>AbsolutKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LIanaana-LIRI+TAR<Indikativ<vipi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LIEsbjerg+MIU<ental<Lokalistallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<duukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jegoqaasilerisoq-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<jegnukarleq-QAR-SSA<Participium<jeg+LIkunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LUIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativpi-SSA<Interrogativ<DuHamqarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutukioq<ental<Instrumentalis+LIukioq<ental<Instrumentaliseqqaama<Indikativ<JegJereqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUkunngi-INNAQ<ental<min>Absolutsuli+SIMA<Indikativ<jeg+LIKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LUoqaluttuar-LAAR<Interrogativ<dunuliaq+MIU-QAR+NIQkingulleq<flertal<Instrumentalistutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIIlisimatusarfik+MIU<flertal<Lokalispi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJerKangaatsiaq<Instrumentalis+LUarnaq+PASSUAQ<flertal<AequalisSisimiut+MIU-QAR+NIQ+LInuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutUummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LIUummannaq+MIU<ental<Instrumentalis+LUateq-U<Participium<jeg+LIila-LIK-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jegNuuk<Absolut+LUIlulissat+MIU<ental<LokalisFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq<Terminalis+LUQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIkalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIAasiaat<Absolut+LIukioq-QAR+NIQ+LItutsiuteqqip+SIMA+NIQ<flertal<Relativ