Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Kangaatsiaq+MIU-U<Participium<jegnuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LIsuli+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LUsuli+SIMA<Indikativ<vi+LUnajugaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU<flertal<TerminalisFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LUIlulissat<Absolutmeeraq-LIRI<Participium<jegKangaatsiaq<Instrumentalis+LIoqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LISisimiut+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<duIvittuut<Absolutoqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIilinniar-SSA<Indikativ<han+LIUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUnuliaq-LIK<ental<Absolut+LIanaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUoqaaseq-LIRI-LAAR<Indikativ<jegillu-QAR<Participium<jegataata-LIK<flertal<Relativnajugaq<flertal<Lokalis+LUeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJerNanortalik<Absoluteqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<AbsolutManiitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-U<Interrogativ<dukunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalissuli+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUnuup+NIQ<flertal<Absolutmeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUIvittuut+MIU-U+SIMA<Indikativ<viQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegimmikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<LokalisQaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegmeeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalissammisari+TAR<Interrogativ<DuHamoqaluttuar<Indikativ<han+LUIvittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<hanulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq+MIU-U+SIMA<Participium<jegUummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIoqar-SSA<Indikativ<visuli-SSA<Participium<jeg+LItutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LIManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LUQeqertarsuaq<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut+LUNarsaq<Instrumentalis+LItallimat-INNAQ-NNGUR-SSA<Participium<jegIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUtutsiuteqqip+TAR=SSA<Indikativ<viKangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegnuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUNuuk+MIU-QAR+NIQ+LIFinland+MIU<flertal<Lokalisnuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LInuliaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres<AbsolutIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<LokalisNuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutsuli-LAAR=TAR<Indikativ<viTasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LIoqar+NIQ<flertal<Relativ+LIilinniar<Participium<jegukioq-QAR+SIMA+NIQpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LUukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIeqqaama-SSA<Indikativ<DeMigNarsaq+MIU<ental<Absolutkunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LUqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokalisila-NNGUR-LAAR<Participium<jegUummannaq<Instrumentalis+LUUpernavik+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LIKangaatsiaq+MIU-LIRI+TAR<Participium<jegNuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUoqar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duUpernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LIoqar-SSA+NIQ<flertal<Relativtutsiuteqqip-LAAR=TAR<Participium<jegAasiaat<Instrumentalis+LUEsbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUPaamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<haneqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LUqarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duGentofte+MIU-NNGUR+SIMA<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg+LInuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LIsammisari+GALUAR<Indikativ<DeHamqarasaasiaq-LIK<flertal<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LIangajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LUGentofte<Lokalis+LIataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LIIlulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+LIukioq-U+TAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg