Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUIlulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU<ental<LokalisTasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<dunajugaqar-LAAR<Indikativ<jegPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Terminalisimmikkoortoq<flertal<Lokalispi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LImeeraq-LIK<ental<Absolut+LIangajulleq<ental<Terminalis+LUsuli-SSA<Participium<jeg+LINarsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUanaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegukioq<ental>AbsolutPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LImeeraq-LIRI<Participium<jeg+LUmeeraq<ental<AbsolutAvanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LUEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duakisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jegFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jegmeeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutoqaaseq<ental<Terminalisangajulleq<ental<Aequalis+LIsammisari+GALUAR<Indikativ<HanHamNanortalik<Absolut+LUManiitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LIAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LIeqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LIoqaluttuar<Participium<jeg+LIarnaq-INNAQ-U<Participium<jegtutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LUnuna-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LINarsaq<InstrumentalisManiitsoq+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<vioqaluttuar+TAR=GALUAR<Participium<jegQaqortoq<Lokalis+LUtaanna<Pronomennuliaq-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LUManiitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jegkingulleq<flertal<RelativKangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LUUummannaq<Lokalisateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LIukioq<ental<Lokalis+LIsammisari<Indikativ<DeMignuup+NIQ<flertal<Terminalisoqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LInuup+TAR<Participium<jegQeqertarsuaq<Absolut+LInuup-LAAR=TAR<Participium<jegSisimiut+MIU-LIRI<Participium<jegsuli-SSA<Indikativ<hanmeeraq-LIK<flertal<RelativQaqortoq<Terminalis+LIPaamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LIkingulleq-INNAQ-U+NIQ<ental<Aequalis+LImeeraq-LIRI<Interrogativ<dusuli-LAAR+NIQ<flertal<Lokalissuli-SSA=GALUAR<Participium<jegKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LInukarleq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<jegulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LUEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegnukarleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIAvanersuaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LInuup+SIMA=TAR<Indikativ<jegtallimat<Terminalis<flertal+LIIlloqqortoormiut<Instrumentalisukioq<flertal<Terminaliskingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jegulloq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIillu-QAR<Participium<jeg+LUKangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegIlulissat+MIU<flertal<InstrumentalisIlloqqortoormiut<Absolut+LIakisooq+PASSUAQ<flertal<LokalisFinland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jegila+MIU<ental<Lokalis+LIqarasaasiaq-QAR-LAAR<Participium<jegeqqaama<Indikativ<JegJermeeraq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jegqallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQkingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LIsuli+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIateq-LIK<flertal<Relativ+LUqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LUakisooq-INNAQ<flertal<Absolutsuli+GALUAR<Indikativ<han+LUarnaq-LIK<ental<Aequalisarnaq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIator-LAAR<Interrogativ<DuHampi+SIMA<Indikativ<JegJer+LUqallunaaq-QAR-SSA+NIQ+LI