Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ilisimatusarfik-QAR<Indikativ<han
akisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LI
Esbjerg<Instrumentalis+LU
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LU
Narsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
ateq<ental<deres>Absolut+LI
Qeqertarsuaq<Lokalis
Upernavik+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LI
oqaluttuar-LAAR<Indikativ<jeg+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
arnaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
aap<Partikel+LU
Gentofte<Absolut+LI
Finland+MIU<flertal<Lokalis+LI
oqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
angajulleq<ental<deres>Absolut+LI
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LU
Qasigiannguit+MIU<flertal<Lokalis
sammisari+GALUAR<Indikativ<JegJer
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
aamma<Partikel+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
meeraq<ental<Aequalis
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
ukioq-INNAQ<flertal<Absolut+LU
oqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Uummannaq<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<du
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
najugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
anaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
Uummannaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
aappaagu<Partikel+LI
ulloq<ental<Terminalis+LI
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
eqqaama-SSA<Indikativ<HanHam
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
kalaaleq-NNGUR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LI
suli+NIQ<ental<deres<Absolut
ataata-LIK<flertal<Absolut
Ivittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
Tasiilaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Absolut
Avanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
qallunaaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
anaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Ilulissat+MIU<ental<Absolut+LI
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han
oqar+NIQ<flertal<Relativ
pi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
kunngi-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
suli-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LI
meeraq<ental<Absolut+LU
ateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
ukioq-NNGUR-SSA+NIQ+LI
tallimat<Lokalis+LI
qallunaaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
kunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ulloq-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
ateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
angajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LI
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LI
Finland+MIU-QAR+NIQ+LU
eqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Finland+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis
najugaq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
illu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
illu+MIU-U-SSA<Participium<jeg
oqar<Participium<jeg
nuup+NIQ<flertal<Absolut+LU
oqar-LAAR<Participium<jeg
ulloq<flertal<Lokalis
nuliaq<ental<Instrumentalis
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis
oqaaseq<flertal<Instrumentalis
tallimat<ental<deres
ukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg+LI
qallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LU
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
Qaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Tasiilaq<Instrumentalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
Sisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
angajulleq<ental<Aequalis+LI
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LI