Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kalaallisut<Partikel
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis
nuna-LIK<ental<Absolut
najugaq+MIU-QAR+NIQ
immikkoortoq-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LI
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LU
nuup<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+LI
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
nukarleq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
Upernavik+MIU-U<Participium<jeg+LU
kingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LU
oqaaseq-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU<ental<Terminalis
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeHam
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Gentofte<Instrumentalis
Paamiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
Esbjerg<Absolut
eqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Uummannaq<Terminalis+LI
pi<Indikativ<DeHam
meeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LI
qarasaasiaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
qarasaasiaq<ental>Absolut
ulloq-U+SIMA+NIQ<ental<deres<Absolut
Kangerlussuaq<Instrumentalis+LI
ulloq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LI
tallimat-INNAQ<flertal<Aequalis
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI
Uummannaq<Lokalis+LU
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LU
eqqaama<Indikativ<DeMig+LU
Finland<Absolut+LU
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg<Terminalis
tallimat-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
nukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
ataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
nuna<ental<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
oqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
ila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
oqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<vi
nuliaq<flertal<Instrumentalis+LI
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
Narsaq+MIU-QAR+NIQ+LI
kalaaleq-INNAQ<flertal<Absolut
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
Gentofte+MIU<ental>Absolut
Upernavik<Instrumentalis+LU
suli-LAAR<Indikativ<jeg
meeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
immikkut<Partikel
arnaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LU
Sisimiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
eqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Esbjerg+MIU-LIRI<Participium<jeg
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis
illu+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
nuliaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
oqar+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LU
meeraq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
eqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHam
kunngi-INNAQ<ental<min>Absolut
Aasiaat<Absolut+LU
Nanortalik<Absolut
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Terminalis
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
illu-QAR-LAAR<Participium<jeg
ulloq<ental<Lokalis+LU
aappaagu<Partikel+LU
Sisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
taa<Interrogativ<DuHam
Aasiaat+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
Esbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jeg
illu-LIK<flertal<Relativ+LI