Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ivittuut+MIU-U<Participium<jeg+LU
taa+TAR<Indikativ<DeMig
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
Finland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
arnaq<flertal<Terminalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<jeg
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
Kangerlussuaq<Lokalis
Aasiaat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Sisimiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
arnaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
oqaaseq<flertal<Instrumentalis+LU
illu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
immikkoortoq-U<Interrogativ<du
Tasiilaq<Instrumentalis
Gentofte<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Maniitsoq<Absolut
Aasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ
oqar-LAAR<Interrogativ<du
ulloq+MIU-QAR+NIQ
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
nuliaq+MIU<flertal<Lokalis
meeraq<ental<deres<Absolut
pi-LAAR<Indikativ<HanHam
illu-QAR<Participium<jeg
akisooq-INNAQ<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-LIRI<Participium<jeg
anaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA<Interrogativ<du
kingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LU
taa-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis
oqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
kingulleq<ental<deres>Absolut
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
kalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
oqaluttuar-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
akisooq-QAR-SSA+NIQ
meeraq<ental<Terminalis+LI
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
tamarmik<Adjektiv+LU
immikkoortoq-QAR-SSA<Interrogativ<du
ila<flertal<Lokalis
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis
kunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
oqar+SIMA<Participium<jeg
ateq-LIK<flertal<Absolut
kunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Ilulissat<Instrumentalis+LI
akisooq-QAR-LAAR+NIQ+LI
suli+GALUAR<Participium<jeg+LU
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
eqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut+LI
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
Ilisimatusarfik<ental<Lokalis
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU-U<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
Upernavik<Lokalis+LI
Finland+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Terminalis+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis
najugaq<flertal<Instrumentalis+LU
Gentofte<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis
ateq-INNAQ-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
Ivittuut<Lokalis
akisooq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LI
Tasiilaq<Lokalis+LI
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Esbjerg<Terminalis+LU
Sisimiut<Instrumentalis+LU
kalaaleq<ental<Terminalis+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
ulloq-U-SSA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LI
tallimat<ental<deres
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Aasiaat+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
kingulleq-U-SSA<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg