Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
pi+TAR<Indikativ<DeMigkingulleq-LIK-LIRI<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq<ental<Aequaliskingulleq-U-SSA<Participium<jegIvittuut<Absolut+LUtutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIGentofte<Lokalis+LUimmikkoortoq-QAR<Participium<jegUpernavik+MIU<flertal<Lokalisataata+PASSUAQ<flertal<Absolutulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<TerminalisKangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIFinland+MIU-NNGUR<Participium<jegsammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LUKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LIkingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jegsuli+NIQ<flertal<Relativ+LUSisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LUTasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalispi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<hansuli+SIMA=TAR<Participium<jegilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIarnaq<ental<Instrumentalismeeraq+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisQaqortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUGentofte<Terminalis+LUpi-LAAR<Indikativ<DeMigManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegkunngi<ental<Aequalis+LUoqaaseq<flertal<Lokalis+LIilinniar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIUpernavik+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LIManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LIKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jegoqaluttuar+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU<flertal<Terminalis+LIPaamiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegSisimiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegtallimat<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LINarsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LINuuk+MIU<flertal<Lokalis+LIsammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHamPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<visuli+SIMA<Indikativ<vi+LUAvanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegnajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIEsbjerg<Lokalis+LUUpernavik<Instrumentalis+LUkingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LUakisooq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LItutsiuteqqip+NIQ<ental<AbsolutManiitsoq+MIU<ental<Lokalis+LINuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUkalaaleq-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutator-SSA<Indikativ<DeHamFinland+MIU-U-SSA<Interrogativ<duIlisimatusarfik<flertal<Lokalisnajugaq<flertal<Instrumentalis+LUNuuk<Instrumentalis+LIoqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jegukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LIsammisari+TAR<Indikativ<HanHamator+SIMA<Indikativ<JegJer+LUFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeganaana-NNGUR<Participium<jegtallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LIEsbjerg<InstrumentalisAasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LUNuuk+MIU-U-SSA+NIQ<ental<AbsolutFinland+MIU-U+SIMA<Participium<jegnajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jegsammisari+SIMA<Indikativ<DeHamUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<AbsolutTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis+LUnajugaq<ental<InstrumentalisTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegKangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LUtutsiuteqqip-SSA<Interrogativ<duUummannaq<Absolut+LUnuliaq<ental<min>Absolut+LIIlulissat+MIU-U+GALUAR<Participium<jegUpernavik<Absolut+LUqarasaasiaq<flertal<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq<ental<Lokalisoqaaseq<ental>Absolut+LUQeqertarsuaq<Lokalisulloq-LIRI<Participium<jegKangaatsiaq<Terminalis+LU