Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut+LUKangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LIillu-QAR<Participium<jeg+LUmeeraq-INNAQ<flertal<Absolutkunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalisilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vitallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIKangaatsiaq<Instrumentalis+LINuuk<Absoluteqqaama-SSA<Indikativ<DeMigoqar+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LIoqaluttuar-LAAR<Participium<jeg+LIManiitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LINuuk+MIU-QAR+NIQ+LIateqar+GALUAR<Participium<jeg+LIkunngi-INNAQ<flertal<TerminalisKangaatsiaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<hanIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duarnaq<flertal<Terminalis+LUnuup+GALUAR<Participium<jegnajugaqar-LAAR<Indikativ<jegAvanersuaq<InstrumentalisSisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LIulloq<ental<Lokalis+LUtallimat-NNGUR-LAAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LIoqar-LAAR=TAR<Participium<jegillu-LIK<flertal<Absolut+LIateq-LIK<flertal<Relativ+LUKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LUtutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LUator+SIMA<Indikativ<JegJer+LUeqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<vi+LIpi-SSA<Indikativ<DeHamoqar-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LUAasiaat<Lokalis+LUGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LItutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jegqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LUsuli+TAR=SSA<Indikativ<hanNanortalik<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq<flertal<Lokaliskingulleq+PASSUAQ<flertal<AbsolutNanortalik+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutAvanersuaq<Absolutkalaaleq-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutanaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIQasigiannguit+MIU<flertal<TerminalisTasiilaq+MIU<flertal<Lokalistutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<jegeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LUIlulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolutimmikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUsuli-SSA=GALUAR<Participium<jegIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalispi-LAAR<Interrogativ<DuHamQasigiannguit<Absolutkalaaleq<flertal<Instrumentalistamarmik<Adjektiv+LIsammisari+TAR<Indikativ<HanHamtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jegsuli+TAR=GALUAR<Participium<jegEsbjerg<Absolut+LUangajulleq-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIsammisari-LAAR<Indikativ<DeMig+LIilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LUSisimiut+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LUpiareer-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUukioq-U+SIMA<Participium<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U-SSA<Indikativ<jegAvanersuaq<Absolut+LIFinland+MIU-U+SIMA<Participium<jegkalaaleq-INNAQ<flertal<Absolutpiareer-LAAR<Participium<jegIvittuut+MIU-U<Interrogativ<duqallunaaq-LIK<flertal<RelativNuuk+MIU<flertal<Lokalis+LIsammisari-SSA<Indikativ<DeMig+LIateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegFinland+MIU-U+TAR<Indikativ<viIlulissat+MIU<flertal<Lokalis+LIUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hansammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHamTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<dutallimat<Lokalisoqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalisimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LIoqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUsuli+TAR=SSA<Indikativ<jegnajugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUkalaaleq-U+NIQ<flertal<Lokalis+LIoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jegpi+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam