Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
akisooq-INNAQ<flertal<Absolutnajugaq+MIU<flertal<Lokalis+LIIvittuut+MIU-QAR+NIQKangaatsiaq+MIU<flertal<Terminaliseqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Absolutsammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam+LIator-SSA<Indikativ<DeHamarnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIeqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHamsammisari-LAAR<Indikativ<HanHamtutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<dunuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<duIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQpi+TAR<Indikativ<DeMigNuuk+MIU-U-SSA+NIQ<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LIUummannaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIqallunaaq-QAR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegnukappiaraq-INNAQ<flertal<Absolut+LIFinland<Absolut+LIoqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<InstrumentalisQaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LIkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegtaa-SSA<Interrogativ<DuHamtutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolutulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQoqar+NIQ<ental<Terminalissammisari+GALUAR<Indikativ<JegJerpi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LIsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamQeqertarsuaq<Terminalis+LIFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LINarsarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absoluteqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegSisimiut+MIU-U<Indikativ<han+LIFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegUpernavik<Lokalis+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<Terminalisoqar-SSA=GALUAR<Interrogativ<dumeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUangajulleq-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIsammisari+SIMA<Interrogativ<DuHamnajugaq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegtamarmik<AdjektivQeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jegmeeraq-NNGUR+TAR<Indikativ<viFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentaliskalaaleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIIvittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<dupi+TAR=SSA<Indikativ<JegJereqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LUoqar+GALUAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LIIlisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LIPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<hanTasiilaq<Instrumentaliskunngi<ental<Lokalis+LITasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LImeeraq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LUPaamiut+MIU<flertal<InstrumentalisIvittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LIkalaaleq-LIK<ental<Aequalis+LUnajugaq-LIRI-LAAR<Participium<jegnajugaq<ental<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegIlulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUkalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU-U-SSA<Indikativ<jegPaamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<hansuli+NIQ<flertal<Lokalis+LIPaamiut+MIU<ental<Instrumentalisoqar+NIQ<flertal<Relativoqar-SSA<Indikativ<hansammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LUila+PASSUAQ<flertal<AbsolutUpernavik<InstrumentalisPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LUIlulissat<Instrumentalis+LINuuk+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegQasigiannguit<Absolut+LIqallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<duoqaaseq<ental<Lokalistallimat<Absolut+LUmeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUarnaq<ental<Instrumentalisangajulleq-LIRI-LAAR<Indikativ<hanAvanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LUullumi<Partikel+LUtutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LIukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Terminalisqallunaaq<flertal<Instrumentalis+LI