Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
taa+TAR<Interrogativ<DuHampi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamtutsiuteqqip+SIMA<Participium<jegtutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<AbsolutEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip+NIQ<ental<Absolutoqar+TAR=GALUAR<Indikativ<jegNuuk<Lokalis+LIKangaatsiaq+MIU<flertal<TerminalisKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUmeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LItutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut+LUPaamiut+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg+LItallimat-INNAQ<flertal<AequalisEsbjerg<AbsolutAvanersuaq+MIU<flertal<TerminalisUpernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU<flertal<Terminalis+LITasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIakisooq-QAR+SIMA<Indikativ<han+LIanaana+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIFinland<Absolut+LIoqar+SIMA<Indikativ<jeg+LIEsbjerg<Absolut+LUKangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIqarasaasiaq-LIK-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LIeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LUqarasaasiaq<flertal<LokalisEsbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<dunuup+NIQ<ental<Absolutkingulleq-LIK-LIRI<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LUIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dukunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LItallimat-LIK-QAR<Participium<jeg+LIUpernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolutmeeraq-LIK<ental<deres<AbsolutKangaatsiaq<Lokalis+LIGentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<hankalaaleq<ental<Terminalis+LIIvittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LIukioq-QAR-LAAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU-NNGUR<Participium<jegFinland+MIU<flertal<Lokalistallimat<Aequalis+LUqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIanaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LUilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegsammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LUateq-U+GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-U+TAR<Participium<jegoqar+SIMA<Indikativ<jeg+LUqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LIFinland<Absolut+LUarnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<AequalisKangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+LUukioq-U+SIMA<Participium<jegPaamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LUQeqertarsuaq<Terminalis+LUQeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LIsuli+GALUAR<Participium<jegKangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LUtallimat<ental<deres+LIPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LUIvittuut+MIU<ental<Terminalissammisari-SSA<Indikativ<DeMigUpernavik+MIU<flertal<Lokalisimmikkoortoq-QAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq<ental<Aequalispi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LIsuli<Participium<jeg+LIAvanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LUPaamiut<Lokalis+LUmeeraq-LIK<flertal<Relativ+LISisimiut+MIU-QAR<Indikativ<hanilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIAasiaat+MIU-LIRI<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vipi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJerNuuk+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LUkunngi-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hanulloq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LInukappiaraq<ental<Aequalisanaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegFinland+MIU<ental<AbsolutFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LItallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUQaqortoq<LokalisAvanersuaq<Absolut+LIoqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LUulloq<ental>Absolut+LUUpernavik+MIU-QAR+NIQ+LI