Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
taa+TAR<Indikativ<JegJerQasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dumeeraq<flertal<Instrumentalis+LIilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jegFinland+MIU-U+SIMA<Participium<jegoqar-LAAR=TAR<Participium<jegoqaluttuar+SIMA<Indikativ<vi+LUukioq-U+TAR<Interrogativ<duulloq+MIU<flertal<Terminalis+LUeqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LIeqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LIoqaluttuar+SIMA+NIQ<ental<AbsolutSisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LUtutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisnajugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalistutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUSisimiut+MIU-U<Indikativ<han+LIQeqertarsuaq<Absoluteqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LIarnaq-U+SIMA<Interrogativ<duAasiaat<Absolutpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LInajugaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutFinland+MIU<flertal<Lokaliskunngi-LIK<ental<TerminalisEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jegtaa-LAAR<Interrogativ<DuHamAvanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dupi<Indikativ<JegJer+LINanortalik+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jegUpernavik+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LIUummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolutoqar-LAAR<Interrogativ<duAvanersuaq<TerminalisGentofte<Lokalisqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LINanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUtaa<Indikativ<JegJer+LUsuli-LAAR+NIQ<flertal<Lokalisqarasaasiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIilinniar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LItassa<Partikel+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LIManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalissuli-LAAR=TAR<Indikativ<viEsbjerg<Absolutanaana-NNGUR<Participium<jegkunngi+MIU<ental<Instrumentalissuli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absoluttutsiuteqqip-SSA<Participium<jegmeeraq-INNAQ<ental>Absolutkunngi-LIK<ental<Terminalis+LUAasiaat+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIAasiaat+MIU-LIRI<Participium<jeg+LIator-SSA<Indikativ<DeHamila-NNGUR-LAAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jegoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIQaqortoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LInuliaq-LIRI+SIMA<Participium<jegManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUimmikkoortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<TerminalisFinland+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LIQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LUillu+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LUTasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<duukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIulloq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUFinland<Lokalis+LIqallunaaq-QAR-SSA+NIQ+LInajugaq-LIK<flertal<Relativ+LUIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LIoqar-SSA+NIQ<flertal<Relativpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJerUpernavik<Absolut+LUIvittuut<Absolut+LIIvittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<RelativPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutSisimiut<Instrumentalis+LUIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jegnuna+MIU<ental<AbsolutManiitsoq<Absolut+LUkalaaleq-NNGUR<Interrogativ<duManiitsoq<Lokalisataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LIFinland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeganaana-QAR-SSA<Interrogativ<dukalaaleq-INNAQ<flertal<Absolutsammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LUataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LINuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUSisimiut+MIU-QAR+NIQangajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolutpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LUeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU