Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Maniitsoq<Instrumentalis+LUilinniar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIpi-LAAR<Indikativ<DeMigEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jegIvittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIsuli+NIQ<flertal<Absoluttutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut+LUkunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LUukioq-U<Participium<jegManiitsoq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIaap<PartikelAasiaat+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegukioq-QAR+SIMA+NIQPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUataata-LIK<flertal<Relativtallimat<ental<deres+LIarnaq+PASSUAQ<flertal<Absolutqarasaasiaq-U<Indikativ<jegulloq-NNGUR-SSA<Participium<jegillu-LIK<flertal<Absolut+LInuliaq-LIRI<Interrogativ<duoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jegKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LUoqar-LAAR=TAR<Interrogativ<dueqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUNanortalik+MIU<ental<Lokaliseqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUKangaatsiaq<Terminalisoqar-SSA<Participium<jeg+LIkingulleq-U+SIMA<Participium<jeganaana-NNGUR<Participium<jegkingulleq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LUulloq-U+SIMA<Interrogativ<duilinniar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativataata-LIK<flertal<Absoluttutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutnuup+GALUAR+NIQ<flertal<RelativAvanersuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIeqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHamataata+PASSUAQ<flertal<Absolutoqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jegKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIoqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalisqallunaaq-QAR+NIQoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jegqarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LIpi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMigFinland<Terminalis+LUsammisari-LAAR<Indikativ<JegJersuli+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LIIvittuut+MIU<flertal<Terminalisilinniar-LAAR<Participium<jegnuup<Indikativ<jeg+LIoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Participium<jegPaamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LUTasiilaq+MIU<ental<Absolutoqaaseq<ental<Terminalisnajugaq<ental<min>Absolut+LUIlulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUnajugaq+MIU<flertal<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LIakisooq<ental>Absoluteqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LIulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegakisooq-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LUtassa<PartikelPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LIPaamiut<Instrumentalis+LIGentofte<Lokalisaamma<Partikel+LIKangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LIEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LIimmikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LIoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LIManiitsoq+MIU<ental<Instrumentalis+LIAvanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absoluttallimat-LIK-U<Participium<jegtaa-LAAR<Interrogativ<DuHamkunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegkingulleq<flertal<InstrumentalisSisimiut<Lokalis+LIkalaaleq-LIK-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<TerminalisNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LIkingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUimmikkoortoq-INNAQ-U+TAR<Interrogativ<dumeeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LIEsbjerg+MIU-QAR+NIQFinland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIukioq-QAR+NIQ+LIFinland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<viIlulissat+MIU-U+SIMA<Participium<jegeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeMig