Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

qallunaaq-QAR+NIQ
Kangerlussuaq<Instrumentalis+LI
nuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Maniitsoq<Terminalis+LI
Illoqqortoormiut<Lokalis+LI
qarasaasiaq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi
nuup+GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip<Indikativ<han
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
qallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
immikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LU
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
Sisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Terminalis
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
tutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
oqaluttuar<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg
ulloq<flertal<Lokalis
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LI
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU<ental<Instrumentalis
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
meeraq<flertal<Terminalis+LI
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Nuuk<Absolut+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Nuuk<Absolut+LI
meeraq-LIK<flertal<Lokalis
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
meeraq<flertal<Terminalis
Ilulissat<Absolut
Finland<Instrumentalis+LI
akisooq<ental<Lokalis+LI
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<HanHam+LI
oqaasilerisoq<ental<Terminalis
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
Kangerlussuaq<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Uummannaq<Terminalis+LI
kunngi+MIU<ental<Instrumentalis
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
ulloq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LI
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Uummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Nuuk<Terminalis
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<du
ulloq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Esbjerg+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip<Participium<jeg+LU
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Gentofte<Lokalis
Esbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
ulloq<ental<Aequalis
qallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQ
suli+NIQ<ental<deres<Absolut
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
oqaaseq-U+TAR=SSA<Participium<jeg
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LI
ator-LAAR<Indikativ<JegJer
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
ilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Gentofte<Instrumentalis
Nuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
ukioq-U<Participium<jeg+LI
ukioq-NNGUR<Indikativ<han
pi-SSA<Indikativ<DeHam
ulloq-QAR-SSA<Participium<jeg+LU
pi+TAR<Indikativ<DeHam
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Finland<Absolut+LU
kalaaleq-INNAQ-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ateq-INNAQ-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
ataata+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
ilinniar-SSA<Indikativ<vi
Illoqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
Gentofte+MIU<ental>Absolut+LI
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
Esbjerg<Instrumentalis+LU
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
suli-SSA<Participium<jeg
qallunaaq<flertal<Terminalis+LU
meeraq-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg