Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LInajugaq-U+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutNuuk+MIU<ental<Lokaliskunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jegillu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUUummannaq<Instrumentalis+LUIvittuut+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LItutsiuteqqip+NIQ<flertal<InstrumentalisIlloqqortoormiut+MIU-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LImeeraq<flertal<Instrumentalis+LIakisooq-QAR+NIQAvanersuaq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<duqarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUIlulissat+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUkalaaleq<ental<Terminalis+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUnukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LUoqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUAvanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LUFinland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIpi<Interrogativ<DuHamukioq<flertal<Instrumentalis+LUakisooq-QAR-LAAR+NIQ+LIillu+PASSUAQ<flertal<Absolutpi+TAR<Indikativ<DeMigtassa<Partikelulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegIlisimatusarfik<ental>Absolutkingulleq<ental<deres>Absolutsuli<Indikativ<han+LUangajulleq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUanaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUFinland+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jegUpernavik+MIU-QAR+NIQ+LIGentofte+MIU<flertal<TerminalisKangerlussuaq<Terminalis+LIsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeMigManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegpi-LAAR<Indikativ<HanHam+LUnuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<duGentofte<Absolutanaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LUukioq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<Lokalisoqaluttuar<Indikativ<han+LUnajugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalispi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LIQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+LUnajugaq<flertal<Lokalis+LUtallimat-LIK<flertal<Terminalis+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIpi-LAAR<Interrogativ<DuHamIlisimatusarfik+MIU-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LInuliaq-LIK<ental<Absolut+LInuliaq<flertal<Instrumentalis+LIAvanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<dukunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUnajugaqar-LAAR<Indikativ<jegsuli-LAAR<Indikativ<jegQasigiannguit+MIU<flertal<LokalisQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanSisimiut+MIU<flertal<Lokalissuli+TAR<Indikativ<jegAasiaat+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegeqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMigqarasaasiaq<flertal<LokalisNanortalik+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU<ental<Lokalis+LItaa+TAR<Indikativ<DeMigeqqaama<Interrogativ<DuHamqarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LIangajulleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LISisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LUtutsiuteqqip-SSA<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis+LUEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<dukalaaleq-LIK<flertal<Lokalis+LUqallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LIqarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUEsbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUSisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegIlisimatusarfik-QAR<Indikativ<hanQasigiannguit<Lokalis+LIIvittuut+MIU-U+NIQ<flertal<TerminalisUummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIsammisari<Indikativ<DeMigUummannaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutangajulleq-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LINuuk+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegkunngi-LIK<ental<Terminalis+LUNuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LIarnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalisanaana-LIK<ental<Aequalistutsiuteqqip<Indikativ<vi