Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LIateq-NNGUR<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LImeeraq-INNAQ<ental<Lokalis+LIsuli+GALUAR<Indikativ<han+LUpi+TAR<Indikativ<DeMigoqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jegarnaq<ental<InstrumentalisNanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<LokalisIvittuut<Absolut+LIIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<dutaa<Indikativ<JegJer+LUnuup<Participium<jegoqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LINuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<duqarasaasiaq-QAR-LAAR<Participium<jegulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LIIvittuut<Lokalis+LItutsiuteqqip<Indikativ<viila-LIRI-SSA<Interrogativ<dukalaaleq<ental<Instrumentalis+LIilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIeqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUIvittuut+MIU<ental<TerminalisFinland<Terminalis+LIoqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolutsammisari-SSA<Interrogativ<DuHamsuli-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LIeqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHamUpernavik<Instrumentalis+LUkunngi<ental<Lokalis+LIoqar-LAAR<Interrogativ<duimmikkoortoq+MIU-QAR+NIQtutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LUManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalispi+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamnuup+GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU<ental<Absolutnukappiaraq<ental<Lokalisnuup<Indikativ<jegTasiilaq<InstrumentalisFinland+MIU-NNGUR<Participium<jegoqaasilerisoq<ental<Terminaliskalaaleq<flertal<Lokalisoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativoqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIPaamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LUsuli-SSA<Participium<jeg+LUManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUGentofte<Instrumentalis+LIilinniar<Participium<jegtutsiuteqqip<Participium<jegAasiaat+MIU-LIRI<Participium<jeg+LIeqqaama<Indikativ<DeMig+LUila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalisangajulleq-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIulloq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LUIlisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LUUummannaq<Lokalis+LIukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LIilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LIsuli+GALUAR<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+NIQ<ental<Terminalis+LIqallunaaq<flertal<Instrumentalisqarasaasiaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalissuli-SSA=GALUAR<Indikativ<jegakisooq-NNGUR-SSA+NIQ+LIUummannaq+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LIkalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LINarsaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIukioq<ental<Lokalis+LITasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LIEsbjerg+MIU-LIRI<Participium<jegqarasaasiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LITasiilaq+MIU-U<Indikativ<vioqaaseq<flertal<Lokalismeeraq<flertal<Instrumentalis+LInajugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vieqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisEsbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<duAasiaat+MIU-NNGUR<Participium<jegnukarleq-QAR-SSA<Participium<jeg+LIFinland+MIU-QAR+NIQ+LUsuli<Indikativ<hanNarsarsuaq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LIator-LAAR<Interrogativ<DuHamQeqertarsuaq<Lokalistallimat<ental<deresTasiilaq+MIU<flertal<InstrumentalisSisimiut+MIU-QAR+NIQ+LIoqar+TAR<Indikativ<jeg+LUpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LUnuna-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LINuuk+MIU-QAR+NIQ+LIsuli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut