Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+SIMA<Participium<jegFinland+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LIeqqaama-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamnuup<Interrogativ<duAasiaat<Instrumentalis+LIqarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LItutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LIGentofte<Instrumentaliskunngi-LIK<flertal<Absolut+LUIlulissat+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegkingulleq-U-SSA<Participium<jegTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUAvanersuaq<Lokalis+LUnuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<dukalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQIvittuut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalisangajulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUeqqaama+TAR=SSA<Interrogativ<DuHamNuuk+MIU<flertal<Lokalisqallunaaq<ental>Absolut+LIKangaatsiaq<LokalisNuuk<Instrumentalis+LUateq-LIK<flertal<AbsolutManiitsoq+MIU<ental<Lokalis+LUNarsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentaliskalaaleq<ental>Absolut+LUManiitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jegKangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolutsuli+GALUAR<Indikativ<han+LUoqar+SIMA<Indikativ<jeg+LUPaamiut+MIU<flertal<Terminalis+LUPaamiut<Absolut+LUIlulissat+MIU<flertal<Instrumentalissuli<Participium<jeg+LIakisooq-INNAQ-NNGUR<Participium<jeg+LUnuna+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisSisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LInuliaq<ental<Instrumentalisukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-U<Participium<jegQaqortoq<Absolut+LIsammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHamNanortalik+MIU-U<Participium<jegilinniar+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutQasigiannguit<Instrumentalis+LUkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LInuna-QAR+TAR=SSA<Indikativ<han+LIQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIimmikkoortoq+MIU-U<Participium<jeg+LIAvanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LIIlisimatusarfik<flertal<Lokalis+LUqallunaaq-QAR-LAAR+NIQqarasaasiaq<ental>Absolutukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanUpernavik<Lokalis+LUnammineq<Adjektivkalaallisut<Partikelsammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam+LIQaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LInajugaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU<ental<Terminalisnajugaq<ental<Aequalis+LUEsbjerg+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<TerminalisEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LUeqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LItutsiuteqqip+TAR=SSA<Indikativ<visuli<Participium<jegpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LUsuli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutIlisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jegIvittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LItutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LUakisooq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIQaqortoq<Lokalis+LIarnaq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Terminalisanaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIpi-SSA<Interrogativ<DuHammeeraq+PASSUAQ<flertal<TerminalisIvittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LIillu-QAR<Participium<jeg+LUManiitsoq<Instrumentalisilinniar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativtutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalisnuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LInajugaq+MIU-U<Participium<jegtutsiuteqqip+NIQ<ental<Absolutnuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LIaap<Partikel+LITasiilaq<Terminalis+LIqallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanAasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LINarsaq+MIU-QAR+NIQ+LIimmikkoortoq-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<vi+LI