Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
ateq-NNGUR<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LI
meeraq-INNAQ<ental<Lokalis+LI
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
pi+TAR<Indikativ<DeMig
oqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
arnaq<ental<Instrumentalis
Nanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Ivittuut<Absolut+LI
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<du
taa<Indikativ<JegJer+LU
nuup<Participium<jeg
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Nuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq-QAR-LAAR<Participium<jeg
ulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LI
Ivittuut<Lokalis+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<vi
ila-LIRI-SSA<Interrogativ<du
kalaaleq<ental<Instrumentalis+LI
ilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
Ivittuut+MIU<ental<Terminalis
Finland<Terminalis+LI
oqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
sammisari-SSA<Interrogativ<DuHam
suli-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
eqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHam
Upernavik<Instrumentalis+LU
kunngi<ental<Lokalis+LI
oqar-LAAR<Interrogativ<du
immikkoortoq+MIU-QAR+NIQ
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis
pi+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
nuup+GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU<ental<Absolut
nukappiaraq<ental<Lokalis
nuup<Indikativ<jeg
Tasiilaq<Instrumentalis
Finland+MIU-NNGUR<Participium<jeg
oqaasilerisoq<ental<Terminalis
kalaaleq<flertal<Lokalis
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
oqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Paamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
suli-SSA<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
Gentofte<Instrumentalis+LI
ilinniar<Participium<jeg
tutsiuteqqip<Participium<jeg
Aasiaat+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
eqqaama<Indikativ<DeMig+LU
ila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
angajulleq-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
ulloq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LU
Uummannaq<Lokalis+LI
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LI
ilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
suli+GALUAR<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Terminalis+LI
qallunaaq<flertal<Instrumentalis
qarasaasiaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
akisooq-NNGUR-SSA+NIQ+LI
Uummannaq+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LI
kalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
Narsaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ukioq<ental<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-LIRI<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<vi
oqaaseq<flertal<Lokalis
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI
najugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vi
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU-NNGUR<Participium<jeg
nukarleq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-QAR+NIQ+LU
suli<Indikativ<han
Narsarsuaq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
ator-LAAR<Interrogativ<DuHam
Qeqertarsuaq<Lokalis
tallimat<ental<deres
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
oqar+TAR<Indikativ<jeg+LU
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LU
nuna-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+LI
suli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut