Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Avanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegnuna+MIU-QAR<Indikativ<han+LIpiareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LItutsiuteqqip+TAR=SSA<Participium<jeg+LImeeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<AbsolutIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LUEsbjerg+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegkingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jegkalaaleq-INNAQ<flertal<AbsolutNuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LIakisooq-INNAQ<ental>AbsolutIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LUarnaq-INNAQ-LIRI+GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU<ental<LokalisEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jegTasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LITasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LUimmikkut<Partikel+LUFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegkunngi<ental<min>Absolutarnaq<ental>Absolut+LIFinland+MIU-U<Participium<jegQasigiannguit<Instrumentalistutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIoqaluttuar+TAR<Participium<jegoqar-SSA=GALUAR<Participium<jegSisimiut<Lokalisnajugaq<ental<min>Absolut+LUKangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalisukioq+PASSUAQ<flertal<AbsolutNanortalik<Instrumentalisqallunaaq<flertal<Lokalis+LUKangaatsiaq+MIU<flertal<TerminalisSisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIQaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LIeqqaama+SIMA<Indikativ<JegJerpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LIQasigiannguit+MIU<flertal<Terminalisateqar+GALUAR<Participium<jeg+LIsuli+NIQ<flertal<Absolut+LInuliaq+PASSUAQ<flertal<AbsolutAasiaat+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIFinland+MIU-NNGUR<Interrogativ<dumeeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq<flertal<LokalisIlisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jegillu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<AequalisNuuk<Absolut+LIpi+TAR<Indikativ<JegJerEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalispi<Indikativ<HanHamtutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ+LUGentofte<Lokalisnajugaq<ental<LokalisUummannaq<Instrumentalis+LUNanortalik<Terminalis+LUGentofte+MIU-NNGUR+SIMA<Indikativ<hanKangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LIukioq-U+TAR<Participium<jeg+LUIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jegkalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LINarsarsuaq+MIU-QAR+NIQEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LUsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalisilinniar+NIQ<flertal<RelativIlulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<dusammisari+SIMA<Indikativ<DeHammeeraq-INNAQ-U+TAR=GALUAR<Participium<jegulloq-LIK<ental<Absolutnajugaqar<Participium<jegIvittuut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIQaqortoq<AbsolutKangerlussuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vieqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolutnuup<Indikativ<jeg+LISisimiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LIakisooq-QAR-LAAR+NIQ+LItallimat-INNAQ-LIRI<Participium<jegtaa<Indikativ<HanHamsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeMigeqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LIakisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LIoqaaseq<ental<Terminalis+LIPaamiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<vikalaaleq-INNAQ<ental>Absolutarnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LItutsiuteqqip+SIMA+NIQ<flertal<RelativAvanersuaq<Absolutnuna<flertal<Lokalisanaana-NNGUR+GALUAR<Participium<jegpi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LIkunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg