Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Aasiaat+MIU-NNGUR<Participium<jeg
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Gentofte<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Indikativ<vi
Maniitsoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
nuliaq<ental<Instrumentalis
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
suli+NIQ<flertal<Lokalis+LI
angajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LU
Sisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
piareer+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
kingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
oqar<Participium<jeg+LI
oqar+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
kunngi+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LI
Narsaq<Terminalis
Tasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ila<flertal<Lokalis
ulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
qallunaaq<flertal<Instrumentalis
oqar+NIQ<flertal<Lokalis+LI
nukarleq+MIU<flertal<Lokalis+LU
piareer+GALUAR<Interrogativ<du
pi<Interrogativ<DuHam
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
sammisari-LAAR<Interrogativ<DuHam
Gentofte<Terminalis
nuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
Qaqortoq<Terminalis
Nanortalik+MIU<flertal<Terminalis
kingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
nukappiaraq<ental<Absolut+LI
oqaasilerisoq<ental<Terminalis
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
Kangerlussuaq<Lokalis+LI
kalaaleq-QAR-LAAR+NIQ+LI
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LI
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
qallunaaq-LIK-LIRI<Participium<jeg
immikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<du
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
suli-SSA<Participium<jeg+LU
sammisari<Interrogativ<DuHam
Nuuk+MIU-U<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut
Gentofte+MIU<ental<Lokalis
Qaqortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
oqaluttuar<Indikativ<jeg
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LU
ulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
ila-LIRI-SSA<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR+NIQ+LU
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Finland<Lokalis
nuliaq-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
kunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
kalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
kingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LI
Qaqortoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Nuuk<Lokalis
meeraq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
Gentofte<Absolut+LI
oqaaseq<flertal<Terminalis
Gentofte<Terminalis+LU
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Upernavik<Absolut+LU
pi+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
tallimat-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Ilulissat<Instrumentalis+LI
ukioq<flertal<Lokalis
Qaqortoq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
ulloq<ental>Absolut+LU
ataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jeg
ukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LU
Ilulissat+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
ulloq+MIU-U<Interrogativ<du
tamarmik<Adjektiv+LU
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
Uummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Upernavik+MIU-U<Participium<jeg+LU
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LU
angajulleq-LIRI-LAAR<Indikativ<han