Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Avanersuaq<Instrumentalis+LI
Gentofte+MIU<ental>Absolut
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LI
Uummannaq+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LI
kingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LU
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
qallunaaq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
qarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
Aasiaat<Lokalis+LU
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
kunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
tallimat<Aequalis+LU
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Qaqortoq<Terminalis+LI
illu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
immikkoortoq-LIK<flertal<Absolut+LI
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
suli-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
Tasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
ulloq-QAR-SSA<Participium<jeg
qallunaaq-INNAQ<flertal<Absolut+LU
Paamiut<Absolut+LI
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
angajulleq<flertal<Lokalis
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LU
Qaqortoq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
qallunaaq<ental<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Maniitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
tutsiuteqqip<Indikativ<han
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LI
najugaqar<Participium<jeg
ukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LI
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Tasiilaq+MIU-U<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LU
ator-LAAR<Indikativ<JegJer
anaana+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Nuuk+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
oqar-SSA<Interrogativ<du
taa+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
taa+TAR<Indikativ<JegJer
immikkoortoq-LIRI<Participium<jeg
piareer-SSA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
nuna+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
oqaluttuar+NIQ<flertal<Relativ
Avanersuaq<Instrumentalis
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Ivittuut<Lokalis+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LU
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LI
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LU
Paamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
kunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Terminalis
eqqaama+TAR<Interrogativ<DuHam
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
piareer-LAAR<Participium<jeg+LU
Qaqortoq<Terminalis
ukioq-LIK<flertal<Relativ+LU
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Absolut
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut
Ilulissat<Absolut+LU
kalaaleq-LIK<ental<Aequalis+LU
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg<Absolut+LU
Ilulissat<Instrumentalis+LU
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
najugaq-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Narsaq+MIU<ental<Absolut
Finland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LU
najugaq-LIK<ental<Absolut+LI
ator+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
Tasiilaq<Absolut+LI
Ilisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LI