Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
pi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<vinukappiaraq<ental<Aequaliskalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUukioq-QAR-LAAR+NIQ+LIIvittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIkingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<InstrumentalisGentofte+MIU<ental<deres>Absolut+LImeeraq-LIK<flertal<Relativnajugaq<ental<Aequalis+LItamarmik<AdjektivEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LUakisooq-QAR-LAAR+NIQ+LIIlisimatusarfik<ental<LokalisUummannaq<Terminalissammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LITasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LIQasigiannguit<Lokalis+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUGentofte+MIU<flertal<Terminaliskalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQpiareer-LAAR<Participium<jegEsbjerg<Instrumentalis+LItutsiuteqqip-LAAR=TAR<Participium<jegilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIkalaaleq-NNGUR<Interrogativ<duanaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegnuliaq-LIK<flertal<AbsolutUpernavik+MIU<flertal<Terminalis+LImeeraq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUtallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LIIvittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LIqarasaasiaq-U<Participium<jeg+LUukioq+PASSUAQ<flertal<LokalisManiitsoq+MIU<flertal<Terminalisateq-U+GALUAR<Participium<jegkunngi<ental<Lokalis+LIPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Terminalisoqaaseq-QAR-SSA+NIQ<ental<Aequalis+LUukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LItutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LUoqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jegKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LUAvanersuaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LIilinniar-LAAR<Participium<jegmeeraq+PASSUAQ<flertal<LokalisFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegulloq-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUNuuk<Terminalis+LUNuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<deres<AbsolutKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LUNuuk+MIU-QAR+NIQ+LIimmikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIukioq-U<Participium<jeg+LIuanga<Pronomen+LUAvanersuaq<Instrumentalis+LUFinland+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LUillu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LIManiitsoq+MIU-U<Participium<jeganaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LUSisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegsuli-LAAR=TAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LUNuuk+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalistutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LUSisimiut+MIU-QAR+NIQnuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUEsbjerg+MIU<flertal<Terminalis+LIilinniar+TAR=SSA<Indikativ<jegoqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<TerminalisQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dusuli+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegsuli+SIMA<Participium<jegtallimat<Aequalisoqaluttuar+TAR<Participium<jegIlisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LItutsiuteqqip<Participium<jegQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LIoqaasilerisoq<ental<Terminalispi<Indikativ<HanHamQeqertarsuaq<Instrumentalis+LInajugaq<ental<min>Absolut+LUkalaaleq<ental<Terminalis+LInukarleq-U+SIMA<Participium<jegsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeMigpi-SSA<Indikativ<DeHamQeqertarsuaq<Absolut+LUpi+TAR=SSA<Indikativ<HanHamUpernavik+MIU-QAR+NIQoqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-U-LAAR<Indikativ<viEsbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LUpi+TAR<Indikativ<DeMig+LIEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis