Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut
pi+GALUAR<Interrogativ<DuHam
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Indikativ<vi
meeraq<ental<Lokalis+LU
Uummannaq<Absolut
eqqaama<Indikativ<JegJer
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis
kingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Terminalis
Tasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LI
kingulleq<ental>Absolut
qallunaaq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut
tallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
nuup+NIQ<ental<Absolut
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Uummannaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
suli+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam
Esbjerg<Terminalis
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Maniitsoq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg
ilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
oqar<Participium<jeg+LU
kunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jeg
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LI
Ivittuut<Instrumentalis
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
ator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LI
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis
arnaq-INNAQ-U<Participium<jeg
Tasiilaq<Instrumentalis+LU
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
Ilulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LU
Ilulissat+MIU<ental<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Uummannaq<Absolut+LI
anaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ukioq-QAR-LAAR+NIQ+LU
najugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vi
najugaq-LIK<flertal<Relativ+LU
qarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LU
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LI
Aasiaat+MIU-U-SSA<Participium<jeg
kalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
kingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Aasiaat<Instrumentalis+LU
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LU
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LI
suli+TAR=SSA<Indikativ<han
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Gentofte<Instrumentalis+LU
Aasiaat<Instrumentalis
immikkoortoq-QAR-SSA<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
angajulleq<ental<Terminalis+LU
SULI<Partikel+LI
immikkoortoq-LIK<flertal<Absolut+LI
najugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis
immikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
meeraq<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
oqar+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LU
kalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LU
kunngi-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
kalaaleq-QAR+GALUAR+NIQ+LI
nuna<ental<Instrumentalis+LI
oqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Narsaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
meeraq-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
oqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
oqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Avanersuaq<Instrumentalis
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
qallunaaq-QAR-SSA+NIQ+LI
Esbjerg<Absolut
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
aamma<Partikel+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis
kunngi-LIK<ental<Terminalis