Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kalaaleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq<Lokalis+LU
immikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
sammisari-SSA<Indikativ<DeMig
Ilisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LI
Qasigiannguit<Instrumentalis+LU
nukappiaraq<ental<Absolut+LI
Narsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI
Esbjerg<Terminalis+LU
akisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Uummannaq<Absolut+LI
tallimat-INNAQ<flertal<Absolut
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LI
Uummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
nuup+NIQ<ental<Absolut
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam
nuup<Indikativ<han+LU
ilinniar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<vi
akisooq-INNAQ<flertal<Absolut
oqar+SIMA<Indikativ<jeg+LI
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
nuliaq-LIK<flertal<Absolut
angajulleq-INNAQ<ental>Absolut+LU
Aasiaat+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
kalaaleq-U+NIQ<flertal<Lokalis+LI
sammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
Nanortalik<Absolut
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
meeraq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
meeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
akisooq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LI
kalaaleq-QAR+GALUAR+NIQ+LI
ila<flertal<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
qarasaasiaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis
ulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
Sisimiut+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LU
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LU
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LU
Aasiaat+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LU
ila-LIK<flertal<Instrumentalis+LU
suli+NIQ<flertal<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativ
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
oqar-SSA<Indikativ<vi
sammisari+TAR<Indikativ<DeHam+LU
Ivittuut+MIU<ental<Terminalis
anaana<ental<Instrumentalis+LI
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg
Gentofte+MIU<ental>Absolut
Paamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg
ulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
oqaaseq<flertal<Terminalis
najugaq<flertal<Lokalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<du
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
Qaqortoq+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut
Avanersuaq<Absolut
kalaaleq-INNAQ<flertal<Relativ
pi-SSA<Interrogativ<DuHam
kalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LI
akisooq-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<han
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis+LU
Ivittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
kingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi
sammisari-LAAR<Indikativ<JegJer
Paamiut<Instrumentalis+LU
najugaq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Terminalis+LI
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
immikkoortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
illu-QAR-LAAR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<han
oqar-LAAR<Participium<jeg+LU
nuup<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
kunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg