Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Nuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
ila-NNGUR+TAR<Participium<jeg
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis
Uummannaq<Lokalis+LI
pi+SIMA<Indikativ<DeMig+LU
Nuuk+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
najugaq<ental>Absolut
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
immikkoortoq-NNGUR<Interrogativ<du
Aasiaat<Lokalis+LI
tutsiuteqqip<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
ilinniar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
ilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
ukioq<ental>Absolut+LI
immikkoortoq+MIU-QAR+NIQ
Maniitsoq<Instrumentalis
Aasiaat<Instrumentalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
nukarleq-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
Qaqortoq<Terminalis+LI
nuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<du
pi<Indikativ<DeHam
eqqaama<Indikativ<DeMig+LU
immikkoortoq+MIU-U<Participium<jeg+LI
meeraq-LIK<flertal<Relativ
akisooq<flertal<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-U<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
Finland<Absolut+LI
qarasaasiaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
nuna<flertal<Lokalis
pi+SIMA<Interrogativ<DuHam
Ilisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg
angajulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
meeraq-LIRI<Participium<jeg+LU
Nuuk+MIU-QAR+NIQ
Avanersuaq<Instrumentalis+LI
Qaqortoq<Instrumentalis+LU
Narsarsuaq+MIU-QAR+NIQ
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
akisooq<ental<Lokalis+LI
meeraq-LIK<flertal<Lokalis
Nanortalik<Terminalis+LU
oqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
ilaa<Partikel+LU
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Tasiilaq<Absolut
ilaa<Partikel
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LI
nukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LI
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
kalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
Paamiut<Lokalis+LU
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
arnaq<ental>Absolut
Qeqertarsuaq<Absolut+LI
Finland+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Relativ
ila+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU
Maniitsoq<Instrumentalis+LI
anaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
kalaaleq<ental<Terminalis+LI
Ivittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
suli+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LU
nukappiaraq-INNAQ<flertal<Absolut+LI
Aasiaat+MIU-U<Participium<jeg
kalaaleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
ateq-U<Participium<jeg+LI
nuna+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq<Lokalis+LI
ila+MIU<ental<Lokalis+LI
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
sammisari-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
kingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
illu-LIK<flertal<Absolut+LI
tallimat<Lokalis
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
oqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LU
suli+SIMA<Indikativ<vi+LU
arnaq<ental<Lokalis
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
oqaaseq<flertal<Lokalis
oqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LU
angajulleq+MIU-QAR+NIQ+LI
pi+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
qallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQ