Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Kangaatsiaq+MIU-U<Participium<jeg
nuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
suli+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LU
suli+SIMA<Indikativ<vi+LU
najugaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU<flertal<Terminalis
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Ilulissat<Absolut
meeraq-LIRI<Participium<jeg
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LI
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
Ivittuut<Absolut
oqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
ilinniar-SSA<Indikativ<han+LI
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
nuliaq-LIK<ental<Absolut+LI
anaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
oqaaseq-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
illu-QAR<Participium<jeg
ataata-LIK<flertal<Relativ
najugaq<flertal<Lokalis+LU
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer
Nanortalik<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-U<Interrogativ<du
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
suli+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
nuup+NIQ<flertal<Absolut
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Ivittuut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
immikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<Lokalis
Qaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
meeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
sammisari+TAR<Interrogativ<DuHam
oqaluttuar<Indikativ<han+LU
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<han
ulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
Uummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
oqar-SSA<Indikativ<vi
suli-SSA<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LU
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut+LU
Narsaq<Instrumentalis+LI
tallimat-INNAQ-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Indikativ<vi
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
nuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+LI
Finland+MIU<flertal<Lokalis
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
nuliaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolut
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Nuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
suli-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LI
oqar+NIQ<flertal<Relativ+LI
ilinniar<Participium<jeg
ukioq-QAR+SIMA+NIQ
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LU
ukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
eqqaama-SSA<Indikativ<DeMig
Narsaq+MIU<ental<Absolut
kunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
ila-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Uummannaq<Instrumentalis+LU
Upernavik+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
oqar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LI
oqar-SSA+NIQ<flertal<Relativ
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Participium<jeg
Aasiaat<Instrumentalis+LU
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Paamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han
eqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
nuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
sammisari+GALUAR<Indikativ<DeHam
qarasaasiaq-LIK<flertal<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
angajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LU
Gentofte<Lokalis+LI
ataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+LI
ukioq-U+TAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg