Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU<ental<Lokalis
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
najugaqar-LAAR<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Terminalis
immikkoortoq<flertal<Lokalis
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
meeraq-LIK<ental<Absolut+LI
angajulleq<ental<Terminalis+LU
suli-SSA<Participium<jeg+LI
Narsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
anaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
ukioq<ental>Absolut
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
meeraq-LIRI<Participium<jeg+LU
meeraq<ental<Absolut
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
akisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
meeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
oqaaseq<ental<Terminalis
angajulleq<ental<Aequalis+LI
sammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam
Nanortalik<Absolut+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LI
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
oqaluttuar<Participium<jeg+LI
arnaq-INNAQ-U<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LU
nuna-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Narsaq<Instrumentalis
Maniitsoq+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<vi
oqaluttuar+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Qaqortoq<Lokalis+LU
taanna<Pronomen
nuliaq-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LU
Maniitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
kingulleq<flertal<Relativ
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LU
Uummannaq<Lokalis
ateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LI
ukioq<ental<Lokalis+LI
sammisari<Indikativ<DeMig
nuup+NIQ<flertal<Terminalis
oqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
nuup+TAR<Participium<jeg
Qeqertarsuaq<Absolut+LI
nuup-LAAR=TAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-LIRI<Participium<jeg
suli-SSA<Indikativ<han
meeraq-LIK<flertal<Relativ
Qaqortoq<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
kingulleq-INNAQ-U+NIQ<ental<Aequalis+LI
meeraq-LIRI<Interrogativ<du
suli-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
nukarleq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<jeg
ulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LU
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
nukarleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Avanersuaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LI
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
tallimat<Terminalis<flertal+LI
Illoqqortoormiut<Instrumentalis
ukioq<flertal<Terminalis
kingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
illu-QAR<Participium<jeg+LU
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Ilulissat+MIU<flertal<Instrumentalis
Illoqqortoormiut<Absolut+LI
akisooq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Finland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg
ila+MIU<ental<Lokalis+LI
qarasaasiaq-QAR-LAAR<Participium<jeg
eqqaama<Indikativ<JegJer
meeraq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
qallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQ
kingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LI
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
ateq-LIK<flertal<Relativ+LU
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
akisooq-INNAQ<flertal<Absolut
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
arnaq-LIK<ental<Aequalis
arnaq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
ator-LAAR<Interrogativ<DuHam
pi+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
qallunaaq-QAR-SSA+NIQ+LI