Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Avanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
nuna+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
piareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
meeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LU
Esbjerg+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
kingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
kalaaleq-INNAQ<flertal<Absolut
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
akisooq-INNAQ<ental>Absolut
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LU
arnaq-INNAQ-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
immikkut<Partikel+LU
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
kunngi<ental<min>Absolut
arnaq<ental>Absolut+LI
Finland+MIU-U<Participium<jeg
Qasigiannguit<Instrumentalis
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
oqaluttuar+TAR<Participium<jeg
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut<Lokalis
najugaq<ental<min>Absolut+LU
Kangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Nanortalik<Instrumentalis
qallunaaq<flertal<Lokalis+LU
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Terminalis
Sisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
Qaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LI
eqqaama+SIMA<Indikativ<JegJer
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LI
Qasigiannguit+MIU<flertal<Terminalis
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
suli+NIQ<flertal<Absolut+LI
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Aasiaat+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
Finland+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
meeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis
Ilisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg
illu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Nuuk<Absolut+LI
pi+TAR<Indikativ<JegJer
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis
pi<Indikativ<HanHam
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ+LU
Gentofte<Lokalis
najugaq<ental<Lokalis
Uummannaq<Instrumentalis+LU
Nanortalik<Terminalis+LU
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA<Indikativ<han
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LI
ukioq-U+TAR<Participium<jeg+LU
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg
kalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Narsarsuaq+MIU-QAR+NIQ
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LU
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
sammisari+SIMA<Indikativ<DeHam
meeraq-INNAQ-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
ulloq-LIK<ental<Absolut
najugaqar<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Qaqortoq<Absolut
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
nuup<Indikativ<jeg+LI
Sisimiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
akisooq-QAR-LAAR+NIQ+LI
tallimat-INNAQ-LIRI<Participium<jeg
taa<Indikativ<HanHam
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
akisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LI
oqaaseq<ental<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi
kalaaleq-INNAQ<ental>Absolut
arnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LI
tutsiuteqqip+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
Avanersuaq<Absolut
nuna<flertal<Lokalis
anaana-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
kunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg