Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
sammisari+SIMA<Interrogativ<DuHam
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Ivittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<vi
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
ila-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Ilulissat<Instrumentalis+LI
ila+MIU-QAR+NIQ+LI
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Finland+MIU<ental<Absolut+LU
najugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
Paamiut<Instrumentalis
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
Finland+MIU<ental<Instrumentalis
Tasiilaq<Instrumentalis+LU
immikkoortoq-QAR<Participium<jeg
Gentofte<Terminalis+LI
taa+GALUAR<Indikativ<JegJer
pi+SIMA<Indikativ<HanHam
oqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU<ental<Absolut
uanga<Pronomen+LI
Avanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
kunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
nuna+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LI
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq+MIU-U<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
meeraq<ental<Lokalis
najugaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<HanHam+LI
ulloq+MIU-U<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
najugaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
ulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
qallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
Finland+MIU<ental<Terminalis
Qaqortoq<Lokalis+LI
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LI
ilinniar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
najugaq<flertal<Lokalis+LI
ulloq-LIRI<Participium<jeg
ilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
Sisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
kunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
oqar+SIMA<Indikativ<jeg+LI
Ilisimatusarfik-QAR+TAR<Indikativ<han
Uummannaq<Terminalis+LI
Esbjerg<Instrumentalis+LI
kunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
qallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LU
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
suli+GALUAR<Indikativ<jeg
taa-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Avanersuaq<Absolut+LI
Aasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
nuup+GALUAR<Indikativ<vi
piareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
illu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
akisooq<flertal<Lokalis+LI
illu-LIK<flertal<Relativ+LI
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Terminalis
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Terminalis
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
ukioq-U+TAR<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-U<Participium<jeg+LU
Kangerlussuaq<Lokalis
Paamiut<Absolut+LI
meeraq<flertal<Terminalis+LU
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis
qallunaaq<ental>Absolut
Finland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis
ator<Indikativ<DeMig+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
oqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut+LU
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
Uummannaq+MIU<ental<Absolut+LI
sammisari-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam