Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LI
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
qallunaaq<ental<Instrumentalis+LI
Nuuk+MIU-U<Participium<jeg
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
qallunaaq-QAR-LAAR+NIQ
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LI
nammineq<Adjektiv+LU
qarasaasiaq<flertal<Lokalis+LI
ukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
meeraq-LIRI<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
kingulleq+MIU-QAR+NIQ
najugaq<ental<Aequalis+LI
suli-LAAR<Participium<jeg+LI
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
oqaluttuar-LAAR<Participium<jeg+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
sammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHam
oqaaseq<flertal<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
kunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
Ilulissat<Instrumentalis
eqqaama<Indikativ<DeMig+LU
oqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
nuna+MIU<ental<Absolut
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
najugaq<ental>Absolut
Qaqortoq<Terminalis
immikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
meeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jeg
qallunaaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
Ivittuut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
arnaq-U+SIMA<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LI
qarasaasiaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Paamiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
najugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
tutsiuteqqip<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Kangaatsiaq<Terminalis
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LI
Gentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
qarasaasiaq<ental>Absolut+LU
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han
nukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LI
Nanortalik+MIU-U<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<han
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LI
kingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Upernavik<Instrumentalis
Nuuk<Instrumentalis+LU
illu+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
Nuuk+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
Gentofte<Instrumentalis
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Absolut
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis
eqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHam
ukioq-QAR-LAAR+NIQ+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
oqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
akisooq<flertal<Lokalis+LI
illu+MIU<flertal<Lokalis
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
Aasiaat+MIU-NNGUR<Participium<jeg
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
tallimat<Lokalis+LI
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
ila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ
oqar+NIQ<flertal<Relativ+LI
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ
kingulleq-LIK-LIRI<Indikativ<han+LI
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
meeraq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Finland+MIU-U<Participium<jeg+LI
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig
angajulleq<ental<deres>Absolut+LI
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LI
pi-SSA<Indikativ<DeMig+LU
Maniitsoq<Lokalis
Upernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LI
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LI
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LI