Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUsammisari+SIMA<Interrogativ<DuHamoqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUIvittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativeqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<viTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIila-U+TAR+NIQ<ental<Absolutkunngi+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisIlulissat<Instrumentalis+LIila+MIU-QAR+NIQ+LInuup+GALUAR+NIQ<flertal<RelativFinland+MIU<ental<Absolut+LUnajugaqar-LAAR+NIQ<flertal<RelativPaamiut<Instrumentalistutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<ental<TerminalisFinland+MIU<ental<InstrumentalisTasiilaq<Instrumentalis+LUimmikkoortoq-QAR<Participium<jegGentofte<Terminalis+LItaa+GALUAR<Indikativ<JegJerpi+SIMA<Indikativ<HanHamoqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jegoqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LISisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegukioq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUPaamiut+MIU<ental<Absolutuanga<Pronomen+LIAvanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LUkunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<AbsolutQeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+LInuna+MIU-QAR<Indikativ<han+LIqallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LIqarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duateqar+GALUAR<Participium<jeg+LIKangaatsiaq<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq+MIU-U<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LImeeraq<ental<Lokalisnajugaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LIeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<HanHam+LIulloq+MIU-U<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vikunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LUIvittuut+MIU-QAR+NIQeqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamnajugaq+PASSUAQ<flertal<Absolutulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolutqallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanFinland+MIU<ental<TerminalisQaqortoq<Lokalis+LItutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LIilinniar-SSA=GALUAR<Interrogativ<dunajugaq<flertal<Lokalis+LIulloq-LIRI<Participium<jegilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMigSisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUkunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIIlisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LUoqar+SIMA<Indikativ<jeg+LIIlisimatusarfik-QAR+TAR<Indikativ<hanUummannaq<Terminalis+LIEsbjerg<Instrumentalis+LIkunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegqallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LUManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUsuli+GALUAR<Indikativ<jegtaa-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamAvanersuaq<Absolut+LIAasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LInuup+GALUAR<Indikativ<vipiareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUillu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LIakisooq<flertal<Lokalis+LIillu-LIK<flertal<Relativ+LIPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vitutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<TerminalisKangaatsiaq+MIU<flertal<Terminalisimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<hanukioq-U+TAR<Interrogativ<duUpernavik+MIU-U<Participium<jeg+LUKangerlussuaq<LokalisPaamiut<Absolut+LImeeraq<flertal<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalisqallunaaq<ental>AbsolutFinland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalisator<Indikativ<DeMig+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR+SIMA<Participium<jegoqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut+LUpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LIQeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<RelativUummannaq+MIU<ental<Absolut+LIsammisari-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam