Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
kalaaleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegKangerlussuaq<Lokalis+LUimmikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUsammisari-SSA<Indikativ<DeMigIlisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LIQasigiannguit<Instrumentalis+LUnukappiaraq<ental<Absolut+LINarsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LIEsbjerg<Terminalis+LUakisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duUummannaq<Absolut+LItallimat-INNAQ<flertal<AbsolutQeqertarsuaq<Instrumentalis+LIUummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LUnuup+NIQ<ental<Absoluteqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigeqqaama+TAR<Indikativ<HanHamnuup<Indikativ<han+LUilinniar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<viakisooq-INNAQ<flertal<Absolutoqar+SIMA<Indikativ<jeg+LInajugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegnuliaq-LIK<flertal<Absolutangajulleq-INNAQ<ental>Absolut+LUAasiaat+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegkalaaleq-U+NIQ<flertal<Lokalis+LIsammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJerNanortalik<Absoluteqqaama+TAR=SSA<Indikativ<JegJerimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<hanmeeraq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LImeeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIakisooq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LIkalaaleq-QAR+GALUAR+NIQ+LIila<flertal<InstrumentalisIvittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LIFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUqarasaasiaq+MIU-NNGUR<Participium<jegPaamiut+MIU<flertal<LokalisManiitsoq+MIU<flertal<Terminalisulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUSisimiut+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LUsammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUSisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LUAasiaat+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LUila-LIK<flertal<Instrumentalis+LUsuli+NIQ<flertal<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<RelativQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIoqar-SSA<Indikativ<visammisari+TAR<Indikativ<DeHam+LUIvittuut+MIU<ental<Terminalisanaana<ental<Instrumentalis+LIsuli+SIMA=TAR<Participium<jegGentofte+MIU<ental>AbsolutPaamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jegulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LUSisimiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUoqaaseq<flertal<Terminalisnajugaq<flertal<Lokalis+LUQeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LITasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<duilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LINanortalik+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jegQaqortoq+MIU-U+NIQ<flertal<AbsolutAvanersuaq<Absolutkalaaleq-INNAQ<flertal<Relativpi-SSA<Interrogativ<DuHamkalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LIakisooq-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LIIlloqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<hanIvittuut+MIU-U<Interrogativ<duIlisimatusarfik<flertal<Lokalis+LUIvittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LIIvittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<RelativKangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LIkingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<visammisari-LAAR<Indikativ<JegJerPaamiut<Instrumentalis+LUnajugaq-LIRI-LAAR<Participium<jegKangerlussuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+NIQ<ental<Terminalis+LIFinland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJerateqar+GALUAR<Participium<jeg+LIimmikkoortoq-QAR-SSA<Participium<jegillu-QAR-LAAR<Participium<jegIlisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<hanoqar-LAAR<Participium<jeg+LUnuup<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jegqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUkunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg