Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

pi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<vi
nukappiaraq<ental<Aequalis
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
ukioq-QAR-LAAR+NIQ+LI
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
kingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Gentofte+MIU<ental<deres>Absolut+LI
meeraq-LIK<flertal<Relativ
najugaq<ental<Aequalis+LI
tamarmik<Adjektiv
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LU
akisooq-QAR-LAAR+NIQ+LI
Ilisimatusarfik<ental<Lokalis
Uummannaq<Terminalis
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
Tasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LI
Qasigiannguit<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Gentofte+MIU<flertal<Terminalis
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ
piareer-LAAR<Participium<jeg
Esbjerg<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Participium<jeg
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
kalaaleq-NNGUR<Interrogativ<du
anaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
nuliaq-LIK<flertal<Absolut
Upernavik+MIU<flertal<Terminalis+LI
meeraq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
tallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LI
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LI
qarasaasiaq-U<Participium<jeg+LU
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis
ateq-U+GALUAR<Participium<jeg
kunngi<ental<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Terminalis
oqaaseq-QAR-SSA+NIQ<ental<Aequalis+LU
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LU
oqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Avanersuaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LI
ilinniar-LAAR<Participium<jeg
meeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
ulloq-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
ukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
Nuuk<Terminalis+LU
Nuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<deres<Absolut
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+LI
immikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ukioq-U<Participium<jeg+LI
uanga<Pronomen+LU
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
Finland+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LU
illu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
Maniitsoq+MIU-U<Participium<jeg
anaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LU
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LU
Nuuk+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LU
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU<flertal<Terminalis+LI
ilinniar+TAR=SSA<Indikativ<jeg
oqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
suli+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
suli+SIMA<Participium<jeg
tallimat<Aequalis
oqaluttuar+TAR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LI
tutsiuteqqip<Participium<jeg
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LI
oqaasilerisoq<ental<Terminalis
pi<Indikativ<HanHam
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LI
najugaq<ental<min>Absolut+LU
kalaaleq<ental<Terminalis+LI
nukarleq-U+SIMA<Participium<jeg
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
pi-SSA<Indikativ<DeHam
Qeqertarsuaq<Absolut+LU
pi+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
Upernavik+MIU-QAR+NIQ
oqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
pi+TAR<Indikativ<DeMig+LI
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis