Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Nanortalik<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LU
meeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LU
Maniitsoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
nuup-SSA<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Kangerlussuaq<Instrumentalis
kingulleq<flertal<Absolut
nuup<Participium<jeg
ulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
Sisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
tallimat<Lokalis
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<vi+LI
ataata+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
suli<Participium<jeg+LU
nuna-LIK<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut
Maniitsoq<Terminalis+LI
Nuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalis
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LU
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR<Indikativ<han
najugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
ila-U-LAAR<Participium<jeg
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Narsaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
Ivittuut<Instrumentalis+LU
kalaaleq<flertal<Instrumentalis+LU
suli+TAR=SSA<Indikativ<han
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LI
tamarmik<Adjektiv+LU
kalaaleq-U+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
immikkoortoq-INNAQ-U+TAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U<Participium<jeg
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Sisimiut<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
suli+TAR<Participium<jeg
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LU
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LI
ateq-LIK<flertal<Relativ+LI
ukioq-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis
Upernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LI
kunngi<ental<Lokalis+LI
najugaq<ental<Terminalis
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
suli-SSA<Participium<jeg
Qaqortoq<Terminalis+LU
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
ukioq<ental<Instrumentalis+LI
qallunaaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
oqar+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
suli-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Ivittuut+MIU-U<Participium<jeg+LU
Qasigiannguit<Lokalis
Narsaq<Lokalis+LI
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
kalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis
oqaaseq<ental<Terminalis
tallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
illu+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Finland<Absolut
pi+SIMA<Indikativ<JegJer+LI
ataata-LIK<flertal<Relativ
tamarmik<Adjektiv+LI
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI
kingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-NNGUR<Participium<jeg
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LI
immikkoortoq<flertal<Lokalis
nuna-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Qeqertarsuaq<Lokalis
qallunaaq<flertal<Instrumentalis+LI
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+LI
oqar<Participium<jeg
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LI
qarasaasiaq<ental>Absolut+LU
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
suli+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
qallunaaq<ental<Instrumentalis+LI
akisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LI
pi<Indikativ<DeMig
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg