Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
sammisari+SIMA<Indikativ<DeMig+LI
anaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
ukioq-U+TAR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq<Absolut+LI
ukioq<ental<Instrumentalis
nuna<ental>Absolut+LI
Upernavik<Instrumentalis
sammisari+GALUAR<Indikativ<DeHam
immikkoortoq<flertal<Instrumentalis
ila<flertal<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
tallimat-INNAQ-NNGUR-SSA<Participium<jeg
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LI
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
Esbjerg+MIU-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
Nuuk<Terminalis
immikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
oqaaseq<ental>Absolut+LI
nuna+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
ulloq-QAR-LAAR<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
kunngi-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg
Maniitsoq<Lokalis+LI
qallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
ataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
najugaqar-SSA<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
kingulleq+MIU<ental<Lokalis
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis
pi+SIMA<Interrogativ<DuHam
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
eqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<deres>Absolut
ilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
ateq-LIK<flertal<Absolut
Qaqortoq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
ateq-LIK-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
Gentofte<Instrumentalis+LI
Gentofte<Terminalis+LU
pi<Indikativ<JegJer+LI
eqqumiitsuliortoq<ental<Lokalis
kunngi-INNAQ<ental<Lokalis
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
kunngi-QAR-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
oqar-SSA<Indikativ<vi
arnaq<flertal<Terminalis+LU
najugaq<flertal<Terminalis+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
pi<Interrogativ<DuHam
Finland<Absolut+LI
qallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQ
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
najugaq<ental<min>Absolut+LU
kunngi-QAR-LAAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
tallimat<Lokalis+LI
Qasigiannguit+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
kingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut
ilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
kunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
kingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
Narsaq<Instrumentalis+LU
najugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
aap<Partikel+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
kingulleq+MIU-QAR+NIQ
qarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<han
immikkoortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
oqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LU
Kangerlussuaq<Instrumentalis
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
pi+TAR<Indikativ<HanHam
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
meeraq-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer
immikkoortoq-LIRI<Participium<jeg
akisooq<flertal<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Ilulissat<Instrumentalis+LI
ukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
Kangaatsiaq<Terminalis
qallunaaq<flertal<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg+LI
ator-SSA<Indikativ<DeHam
Nanortalik<Terminalis+LI