Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
ukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
ila-LIRI-SSA<Interrogativ<du
suli-SSA<Indikativ<jeg
Aasiaat+MIU-U<Participium<jeg
akisooq<ental<Lokalis
najugaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+LI
illu-LIK<flertal<Relativ+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg
Kangerlussuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
illu+MIU<flertal<Lokalis
oqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+LI
suli-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
tassa<Partikel+LU
Ilisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LI
kalaaleq<ental<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ+LU
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LI
Aasiaat+MIU<ental<Absolut
qallunaaq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Lokalis+LI
ulloq-QAR-SSA<Participium<jeg
ulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Absolut
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LU
Upernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
eqqaama-SSA<Indikativ<HanHam
ila+MIU<ental<Lokalis+LI
ukioq<flertal<Terminalis
Ilulissat+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
oqar+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
oqar-LAAR<Indikativ<jeg
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
najugaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
meeraq-LIK<flertal<Absolut+LI
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
Nuuk<Terminalis
Nuuk<Absolut+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
eqqaama<Indikativ<JegJer
Narsaq+MIU-QAR+NIQ+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
meeraq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
angajulleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
ilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LI
nuna+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg
arnaq<ental>Absolut
kingulleq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
suli-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
kalaaleq-QAR+GALUAR+NIQ+LI
nuna-QAR+TAR=SSA<Indikativ<han+LI
oqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
oqar+SIMA<Indikativ<jeg+LU
ukioq<ental<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
pi-LAAR<Indikativ<DeMig
meeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
anaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
nukappiaraq<ental<Lokalis+LI
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<JegJer+LI
angajulleq-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
anaana<ental>Absolut
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Ilulissat+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LI
tassa<Partikel+LI
oqar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
sammisari-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Upernavik<Lokalis+LI
Qaqortoq<Terminalis+LI
ateq-LIK<flertal<Relativ+LI
Sisimiut<Lokalis
ila-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
illu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Aasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
Esbjerg<Absolut
ulloq-QAR-LAAR<Indikativ<vi
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ
sammisari<Indikativ<JegJer
kalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Finland+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Relativ
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LU