Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

arnaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
nuup<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
ila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
anaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam+LI
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Finland+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LU
kingulleq-U-SSA<Participium<jeg
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam
Tasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
ulloq<ental<Terminalis+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
eqqaama+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
qallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
najugaq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LU
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
sammisari+TAR<Indikativ<HanHam
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
qallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Gentofte<Instrumentalis+LU
Ilulissat+MIU-U<Interrogativ<du
ukioq-U<Participium<jeg
Kangerlussuaq<Terminalis+LI
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
meeraq<ental<Absolut+LU
Esbjerg<Instrumentalis+LU
ulloq<flertal<Lokalis
arnaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ila-U+GALUAR<Participium<jeg
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
immikkoortoq-LIK<flertal<Lokalis
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LI
najugaq<flertal<Terminalis+LU
oqar-LAAR<Indikativ<han+LI
taa+TAR<Indikativ<DeMig
oqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
akisooq-NNGUR-SSA+NIQ+LI
ilinniar-LAAR<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip<Participium<jeg
ulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis+LI
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
Upernavik<Lokalis
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LI
ilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Absolut
oqaaseq<ental<Terminalis
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LU
oqar+NIQ<flertal<Relativ
Maniitsoq<Instrumentalis+LU
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
nuna-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Uummannaq<Instrumentalis
oqar<Interrogativ<du
Tasiilaq<Absolut+LU
ukioq-QAR-LAAR+NIQ+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LI
anaana-LIK<ental<Aequalis
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LI
piareer-LAAR=TAR<Participium<jeg
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
illu+MIU-U-SSA<Participium<jeg
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
qarasaasiaq-LIK-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
nukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LI
qarasaasiaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Finland+MIU<ental<Lokalis+LI
ukioq<ental<Instrumentalis
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
qallunaaq<flertal<Instrumentalis
arnaq<ental>Absolut+LI
ulloq-QAR-SSA<Participium<jeg+LU
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LI
ila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Nanortalik+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis
Finland+MIU-NNGUR<Indikativ<vi
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI