Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
najugaq<flertal<InstrumentalisUummannaq+MIU<ental<Absoluttaa<Indikativ<HanHamPaamiut<Lokalis+LInajugaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Absoluttaa+GALUAR<Indikativ<DeMigIlulissat+MIU<flertal<InstrumentalisQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq<flertal<Lokaliskalaaleq<ental>Absolut+LUsuli+GALUAR<Participium<jegoqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIukioq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LIoqaaseq<flertal<Terminalisoqaaseq<ental<Terminalisulloq<flertal<LokalisIvittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativukioq<flertal<Instrumentalis+LUTasiilaq<Instrumentalismeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq<ental>Absolutmeeraq<ental<Aequalis+LInuliaq+MIU-QAR+NIQoqaluttuar+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUFinland<TerminalisAasiaat+MIU-QAR+NIQIlulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolutarnaq+PASSUAQ<flertal<TerminalisKangaatsiaq<Terminalis+LIAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LINuuk+MIU<ental<LokalisManiitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanimmikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUnuup-LAAR=TAR<Participium<jegUummannaq+MIU<ental<Instrumentalis+LUpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LUQaqortoq<Terminalis+LIAasiaat+MIU<ental<Absoluttutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jegkalaaleq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<duSisimiut<Absolut+LIKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LIUummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<viUpernavik+MIU<flertal<Terminalis+LImeeraq<flertal<Instrumentalis+LUqallunaaq-QAR-LAAR+NIQKangerlussuaq<Lokalis+LIarnaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LInajugaq<ental<Terminalissuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentaliskalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIPaamiut<Absolut+LUnuup+GALUAR<Interrogativ<duanaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<RelativEsbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LUkingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegSisimiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LUtallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LIoqaaseq-QAR+SIMA<Indikativ<vi+LIkalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokalisnukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LITasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duNuuk<Terminalis+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<viulloq-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIpi+SIMA<Indikativ<DeHamNarsaq<Terminalisnuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LItutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jegIlulissat<Absolut+LUulloq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LIAvanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<dututsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<duUummannaq<AbsolutAvanersuaq<LokalisPaamiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUsuli-LAAR=TAR<Indikativ<hanoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LIKangaatsiaq+MIU-U<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIoqaluttuar+NIQ<flertal<Relativukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIimmikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUaap<PartikelIlisimatusarfik<flertal<Lokalis+LUIvittuut+MIU<ental<Instrumentalis+LIsuli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg+LInuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI