Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
ulloq+MIU-U<Interrogativ<du
meeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jeg
oqaluttuar<Indikativ<jeg
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis
Aasiaat+MIU-U-SSA<Participium<jeg
ukioq-U+SIMA<Participium<jeg
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LU
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
ulloq-NNGUR<Participium<jeg
oqar-LAAR<Participium<jeg
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Avanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LI
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Kangaatsiaq<Lokalis+LI
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
ila-U<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg+LU
Ilisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
kunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
oqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LU
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LU
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
ulloq-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
oqar<Participium<jeg
Nanortalik<Absolut
Esbjerg<Instrumentalis+LI
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
qallunaaq-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
kingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
tallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq<ental>Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LU
illu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Sisimiut+MIU<ental<Absolut+LI
ulloq-LIK<ental<Absolut
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LU
aamma<Partikel+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LU
kalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LI
Avanersuaq<Terminalis+LU
Uummannaq<Lokalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer
Avanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis
sammisari+SIMA<Interrogativ<DuHam
Paamiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
piareer-LAAR=TAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis+LU
Ivittuut<Lokalis+LU
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
piareer-SSA<Participium<jeg
Qasigiannguit<Lokalis+LU
Paamiut+MIU-QAR+NIQ
Esbjerg<Absolut+LI
Gentofte+MIU<ental>Absolut
Sisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
arnaq-INNAQ-U<Participium<jeg
Sisimiut<Lokalis
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LU
sammisari-SSA<Indikativ<JegJer
illu+MIU<ental<Terminalis
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
oqaaseq<flertal<Lokalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
pi+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam
angajulleq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
akisooq-INNAQ<ental>Absolut
ilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Upernavik+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LU
arnaq-LIK<flertal<Relativ+LU
ulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LU
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LU
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
arnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LI
qallunaaq<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
najugaq<ental>Absolut
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
ila-NNGUR+TAR<Participium<jeg