Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ilinniar+TAR=SSA<Indikativ<jegoqar-LAAR<Indikativ<jeg+LUsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<AequalisIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<LokalisEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LImeeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIillu+PASSUAQ<flertal<Instrumentaliskalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQkalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LInuup<Participium<jegarnaq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIpi+TAR<Indikativ<HanHamKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUateq<ental<deres>Absolut+LUUpernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LINanortalik<Absolut+LUKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQnukarleq-QAR-SSA<Participium<jeg+LIsuli-LAAR+NIQ<ental<Absolutqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LUKangaatsiaq<Terminalis+LUKangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<duanaana<flertal<Instrumentalis+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalisnukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LInajugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LInukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LUimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absoluttallimat<Instrumentalis+LISisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LUanaana-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegSisimiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUkunngi-QAR<Participium<jegAasiaat+MIU-LIRI<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+LUManiitsoq+MIU<ental<Lokalis+LUoqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUilinniar-SSA<Indikativ<han+LIQeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LUeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamoqar+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativoqaaseq<flertal<Terminalis+LUpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LINuuk+MIU-U-SSA<Participium<jegNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<hantutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<viManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegeqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMigtallimat-INNAQ<flertal<Absolutnuliaq-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LUoqaluttuar<Participium<jeg+LIkunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jegSisimiut+MIU-QAR<Indikativ<hankunngi-LIK<flertal<Absolut+LUUpernavik+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LIeqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<AbsolutEsbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LUFinland<TerminalisIvittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LImeeraq-LIRI<Participium<jeg+LUtallimat<Lokalis+LINarsaq<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq+MIU<ental<Terminalis+LISisimiut+MIU-U<Interrogativ<dunukappiaraq<ental<Lokalis+LImeeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LIIvittuut<Instrumentalis+LIUummannaq+MIU-QAR+NIQ+LITasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LUQeqertarsuaq<Terminalis+LIPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LIIlisimatusarfik<flertal<Lokalisqarasaasiaq<ental<Instrumentalistallimat<InstrumentalisManiitsoq+MIU<ental<Lokalis+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolutnajugaq<ental<InstrumentalisManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativataata+PASSUAQ<flertal<AbsolutPaamiut+MIU<ental<Absolutkunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<RelativQeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LIAasiaat<Absolut+LITasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dueqqaama+TAR<Indikativ<HanHamulloq-QAR+NIQ<flertal<Instrumentaliskalaaleq-INNAQ<ental>Absolutsammisari-LAAR<Interrogativ<DuHamtallimat-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUQasigiannguit+MIU<flertal<Instrumentalis+LIanaana+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegKangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut