Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Aasiaat<Lokalis+LI
anaana-U+NIQ<flertal<Absolut
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<du
kalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
ukioq-INNAQ-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ
oqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
arnaq-INNAQ<flertal<Instrumentalis
angajulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
meeraq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Aequalis
Ilulissat+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Gentofte+MIU<ental>Absolut+LI
Uummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Ilulissat+MIU-U<Interrogativ<du
sammisari<Indikativ<HanHam
suli+TAR<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut
nuup-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LI
ulloq-INNAQ<ental>Absolut
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
ukioq-QAR<Indikativ<han
najugaq<ental<Lokalis
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LI
Sisimiut<Absolut+LU
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vi+LU
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
akisooq-INNAQ<flertal<Absolut
Nuuk+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
qarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LI
kunngi+MIU<ental<Instrumentalis
oqaluttuar+SIMA<Indikativ<vi+LU
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI
sammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
kingulleq-U-SSA<Participium<jeg
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Uummannaq<Absolut+LU
Gentofte+MIU<ental<deres>Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LU
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
kalaaleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LU
immikkut<Partikel
aap<Partikel+LI
angajulleq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
anaana-LIK<ental<Aequalis
najugaq<ental<Instrumentalis
Paamiut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
ulloq-QAR-LAAR<Indikativ<vi
Tasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Nanortalik<Instrumentalis
Sisimiut<Instrumentalis
Finland<Absolut+LI
ator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LI
tamarmik<Adjektiv+LU
anaana-LIRI<Indikativ<vi
qarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
oqaaseq<flertal<Lokalis
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ulloq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LI
kingulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
anaana<ental>Absolut
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis
Nuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
qarasaasiaq<ental>Absolut+LU
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LU
oqaaseq<ental<Instrumentalis
arnaq-INNAQ-U<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
immikkoortoq-QAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq<Terminalis
kingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Nuuk<Lokalis+LI
Uummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis
oqaluttuar+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U<Participium<jeg
Ilulissat+MIU<ental<Lokalis
oqaaseq<flertal<Instrumentalis
sammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Uummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ
kunngi-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Avanersuaq<Absolut
eqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
meeraq-INNAQ-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Finland+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU<ental<Terminalis
nuup+TAR<Participium<jeg