Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

taa+TAR<Indikativ<JegJer
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI
ilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Finland+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
oqaluttuar+SIMA<Indikativ<vi+LU
ukioq-U+TAR<Interrogativ<du
ulloq+MIU<flertal<Terminalis+LU
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
oqaluttuar+SIMA+NIQ<ental<Absolut
Sisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LU
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
najugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
Qeqertarsuaq<Absolut
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LI
arnaq-U+SIMA<Interrogativ<du
Aasiaat<Absolut
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
najugaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Finland+MIU<flertal<Lokalis
kunngi-LIK<ental<Terminalis
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
taa-LAAR<Interrogativ<DuHam
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
pi<Indikativ<JegJer+LI
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
Upernavik+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LI
Uummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
oqar-LAAR<Interrogativ<du
Avanersuaq<Terminalis
Gentofte<Lokalis
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
taa<Indikativ<JegJer+LU
suli-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis
qarasaasiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
ilinniar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
tassa<Partikel+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
suli-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Esbjerg<Absolut
anaana-NNGUR<Participium<jeg
kunngi+MIU<ental<Instrumentalis
suli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg
meeraq-INNAQ<ental>Absolut
kunngi-LIK<ental<Terminalis+LU
Aasiaat+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
Aasiaat+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
ator-SSA<Indikativ<DeHam
ila-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jeg
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Qaqortoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
nuliaq-LIRI+SIMA<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
Finland+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LI
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LU
illu+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Tasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
ulloq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
Finland<Lokalis+LI
qallunaaq-QAR-SSA+NIQ+LI
najugaq-LIK<flertal<Relativ+LU
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LI
oqar-SSA+NIQ<flertal<Relativ
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer
Upernavik<Absolut+LU
Ivittuut<Absolut+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Sisimiut<Instrumentalis+LU
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg
nuna+MIU<ental<Absolut
Maniitsoq<Absolut+LU
kalaaleq-NNGUR<Interrogativ<du
Maniitsoq<Lokalis
ataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
anaana-QAR-SSA<Interrogativ<du
kalaaleq-INNAQ<flertal<Absolut
sammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
ataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
angajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU