Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Tasiilaq<Absolut
Kangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
immikkut<Partikel+LI
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
Ilulissat+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LI
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Finland+MIU-U+TAR<Participium<jeg
ulloq<ental<Lokalis
Avanersuaq<Terminalis
kunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LU
kalaaleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LU
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Finland<Lokalis+LU
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
arnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ
Aasiaat+MIU-NNGUR<Participium<jeg
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
oqaluttuar-SSA+NIQ<ental<Absolut
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis
tutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg
meeraq<flertal<Terminalis+LU
ateq-LIK-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
Gentofte<Instrumentalis+LU
kalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
Qaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
tallimat<Lokalis+LI
meeraq-NNGUR+TAR<Participium<jeg
Avanersuaq<Absolut+LU
ila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
tallimat<Instrumentalis
akisooq-INNAQ<flertal<Absolut
nuna-LIK<ental<Aequalis
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Aasiaat<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis
Paamiut<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LI
angajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LU
Ivittuut<Lokalis
Paamiut+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
arnaq-INNAQ<flertal<Instrumentalis
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
tallimat-INNAQ<flertal<Absolut
kalaallisut<Partikel+LI
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
ulloq-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
kingulleq-INNAQ-U-LAAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ
oqaluttuar+NIQ<flertal<Relativ
qallunaaq-QAR-SSA+NIQ+LI
Qaqortoq<Absolut+LI
ilinniar-LAAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Maniitsoq+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<vi
meeraq-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
ulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Participium<jeg+LI
ator-LAAR<Indikativ<DeMig
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
pi-LAAR<Indikativ<HanHam
Kangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
Tasiilaq<Absolut+LU
illu+MIU<flertal<Lokalis
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
qarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LU
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LI
Paamiut+MIU-QAR+NIQ
ulloq<flertal<Instrumentalis+LI
Tasiilaq<Lokalis
pi+TAR<Indikativ<DeHam
Maniitsoq+MIU-U<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
qallunaaq<flertal<Instrumentalis+LI
angajulleq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
najugaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
eqqaama<Interrogativ<DuHam
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
kunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Qeqertarsuaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LU
kalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
immikkoortoq<ental<min>Absolut+LI
eqqaama<Indikativ<JegJer+LI
Nuuk+MIU<ental<Lokalis
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LI
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
Ivittuut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
suli+NIQ<flertal<Relativ+LU
meeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg