Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ila+MIU<ental<Lokalis+LIilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegEsbjerg<TerminalisAasiaat+MIU-QAR+NIQ+LIFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegIvittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<duIvittuut<LokalisTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIIlisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duIlisimatusarfik-QAR+TAR<Indikativ<hanIlisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LIUummannaq<Terminalis+LUsuli<Participium<jeg+LUManiitsoq<Terminalis+LUIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQIlisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LIillu-QAR<Participium<jeg+LUkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LINarsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIqarasaasiaq<ental<Terminalis+LItutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<dusammisari-SSA<Indikativ<DeHamsammisari-SSA<Indikativ<DeMigpi<Indikativ<JegJerilinniar+GALUAR+NIQ<ental<Absolutanaana-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegIlulissat<Lokalis+LIkalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jegGentofte<Instrumentalis+LInuup+GALUAR<Interrogativ<duulloq-QAR-SSA<Participium<jegIlulissat+MIU<ental<Lokalisateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<dumeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUNanortalik+MIU<flertal<Terminalispi-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamAvanersuaq<Absolut+LUqarasaasiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Lokalisilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUkalaaleq-INNAQ-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqaluttuar-SSA+NIQ<ental<Absolutilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUFinland<Terminalis+LUAasiaat+MIU-QAR+NIQAasiaat+MIU-LIRI<Participium<jeg+LIilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIUummannaq<Absolut+LUoqar+SIMA<Participium<jegPaamiut+MIU-LIRI<Participium<jegangajulleq<ental<deres>Absolut+LInajugaq<ental<Aequalisarnaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<TerminalisManiitsoq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIEsbjerg<Absolutukioq-LIK<ental<Terminalistutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<viEsbjerg<Terminalis+LUqarasaasiaq-LIK<flertal<Absolutukioq+PASSUAQ<flertal<AequalisTasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIqarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LUIlloqqortoormiut<Absolutilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIIlloqqortoormiut<Absolut+LIManiitsoq+MIU<ental<Terminalis+LInammineq<Adjektivsuli+NIQ<flertal<Relativ+LUAvanersuaq<Instrumentalis+LUtutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegQasigiannguit+MIU-LIRI<Indikativ<vinuup<Indikativ<jegnuna-INNAQ-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegUpernavik+MIU<ental<Terminalis+LIAvanersuaq<LokalisUpernavik+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LInajugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalistutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<duQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIUpernavik<InstrumentalisAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIpi+TAR=SSA<Interrogativ<DuHamaamma<Partikelsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<jegqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminaliskalaaleq-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absoluttutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIsuli<Participium<jegoqar-SSA+NIQ<flertal<Relativoqar+GALUAR<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-U<Interrogativ<duUummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<duakisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LIukioq<flertal<TerminalisQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duQaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg