Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Upernavik+MIU<flertal<Terminalis+LI
ukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
Upernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Uummannaq<Lokalis+LU
kalaaleq-LIK<flertal<Lokalis
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
Qasigiannguit<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Illoqqortoormiut<Instrumentalis
meeraq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LU
kunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
Avanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Finland<Instrumentalis+LI
ataata-LIK<flertal<Absolut
Aasiaat+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LU
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LU
arnaq<ental<Instrumentalis
SULI<Partikel
akisooq-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
angajulleq+MIU-QAR+NIQ+LI
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
nuup<Indikativ<jeg+LI
oqaluttuar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
oqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
ilinniar+TAR=SSA<Indikativ<jeg
kalaaleq<ental<Terminalis+LI
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LU
Maniitsoq<Lokalis+LU
Upernavik<Absolut
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
Finland+MIU<ental<Absolut+LU
nuliaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
qarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
immikkoortoq-INNAQ-U+TAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
suli<Indikativ<vi
qarasaasiaq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
tallimat-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
anaana-LIRI+TAR<Indikativ<vi
ator+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
najugaq+MIU-U<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
Avanersuaq<Absolut
Qeqertarsuaq<Absolut+LI
Avanersuaq<Lokalis+LU
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LU
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
oqar+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Participium<jeg
ila-U<Interrogativ<du
oqaaseq<ental<Terminalis
Tasiilaq<Lokalis+LI
qarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ
anaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
nuliaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolut
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq<ental>Absolut+LI
oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
nuup<Indikativ<jeg
kingulleq<flertal<Relativ
akisooq<ental>Absolut
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
ukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
qallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
ator<Indikativ<DeMig+LI
Nanortalik<Terminalis+LI
oqaaseq<ental>Absolut+LI
Paamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
nuliaq+MIU-QAR+NIQ
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
pi+TAR<Indikativ<DeMig+LI
Paamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU
Gentofte<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
ator-LAAR<Indikativ<DeMig
najugaqar-SSA<Interrogativ<du
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LI
ulloq-INNAQ<ental>Absolut
Qeqertarsuaq<Terminalis+LU
pi+GALUAR<Indikativ<DeMig
kingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LU