Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Ivittuut+MIU-U<Participium<jeg+LUtaa+TAR<Indikativ<DeMigEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIFinland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jegarnaq<flertal<Terminalis+LUKangerlussuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQtutsiuteqqip-SSA<Indikativ<jegKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LUKangerlussuaq<LokalisAasiaat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisSisimiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LIsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamarnaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanoqaaseq<flertal<Instrumentalis+LUillu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegimmikkoortoq-U<Interrogativ<duTasiilaq<InstrumentalisGentofte<InstrumentalisAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LItutsiuteqqip<Indikativ<jegPaamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LIKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanManiitsoq<AbsolutAasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LIAvanersuaq+MIU-QAR+NIQoqar-LAAR<Interrogativ<duulloq+MIU-QAR+NIQnuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutnuliaq+MIU<flertal<Lokalismeeraq<ental<deres<Absolutpi-LAAR<Indikativ<HanHamillu-QAR<Participium<jegakisooq-INNAQ<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-LIRI<Participium<jeganaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA<Interrogativ<dukingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LUtaa-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamManiitsoq+MIU<ental<Lokalisoqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jegkingulleq<ental<deres>AbsolutPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIkalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIoqaluttuar-SSA+NIQ<flertal<Lokalisakisooq-QAR-SSA+NIQmeeraq<ental<Terminalis+LIqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LUtamarmik<Adjektiv+LUimmikkoortoq-QAR-SSA<Interrogativ<duila<flertal<LokalisManiitsoq+MIU<flertal<Lokaliskunngi+PASSUAQ<flertal<AequalisIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUoqar+SIMA<Participium<jegateq-LIK<flertal<Absolutkunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jegIlulissat<Instrumentalis+LIakisooq-QAR-LAAR+NIQ+LIsuli+GALUAR<Participium<jeg+LUnuliaq+PASSUAQ<flertal<Terminaliseqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vieqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut+LIAvanersuaq+MIU<ental<LokalisIlisimatusarfik<ental<Lokalisimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUEsbjerg+MIU-U<Participium<jegPaamiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativeqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LIEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LUQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIKangaatsiaq+MIU-U<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jegeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamUpernavik<Lokalis+LIFinland+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+NIQ<ental<Terminalis+LISisimiut+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<flertal<Terminalisnajugaq<flertal<Instrumentalis+LUGentofte<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq<ental<Aequalisateq-INNAQ-LIRI+SIMA<Indikativ<jegIvittuut<Lokalisakisooq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LITasiilaq<Lokalis+LIFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutEsbjerg<Terminalis+LUSisimiut<Instrumentalis+LUkalaaleq<ental<Terminalis+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIulloq-U-SSA<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duqarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LItallimat<ental<deresnuliaq+PASSUAQ<flertal<LokalisAasiaat+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegkingulleq-U-SSA<Participium<jegSisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg