Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

anaana+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
kingulleq<ental<deres>Absolut
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<du
Gentofte<Lokalis+LU
ilinniar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Nuuk<Absolut+LI
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
Tasiilaq<Absolut+LU
Uummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LU
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeMig
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Finland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
Tasiilaq<Terminalis+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Aasiaat<Lokalis+LI
Uummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
nuup+NIQ<flertal<Terminalis
Qasigiannguit+MIU<flertal<Lokalis
pi+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
ateq-NNGUR<Participium<jeg+LI
sammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LU
Gentofte<Instrumentalis+LI
Upernavik+MIU<ental<Terminalis+LI
kingulleq-U-SSA<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
kingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
oqaaseq<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ
suli+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
immikkoortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<han
Finland+MIU<ental<Absolut
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Ilulissat<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
kingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
najugaq<ental<Lokalis
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
nuup<Interrogativ<du
kingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
immikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<Lokalis
oqar<Participium<jeg+LI
Uummannaq<Lokalis
meeraq-INNAQ<ental<Lokalis+LI
Kangerlussuaq<Absolut+LI
suli<Indikativ<han+LU
meeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han
ulloq-LIRI<Participium<jeg
nuliaq+MIU-QAR+NIQ
Avanersuaq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Nuuk+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR+TAR=GALUAR+NIQ+LI
qallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LU
Paamiut<Absolut+LI
Narsaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LI
nuna<flertal<Lokalis
kalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
ulloq-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+LI
kalaaleq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
ilinniarnertuunngorniarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
Finland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
pi-SSA<Indikativ<DeMig+LU
oqaluttuar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
Nuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Aasiaat+MIU-U<Participium<jeg
oqaluttuar<Participium<jeg+LI
tallimat<Lokalis
tamarmik<Adjektiv+LI
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis
oqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
suli<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Qeqertarsuaq<Terminalis+LI
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
oqar+SIMA<Indikativ<jeg+LI
illu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LI
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LU