Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHamkunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegarnaq<ental>Absolutsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LIUummannaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutaappaagu<Partikel+LUnuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LINanortalik<Absolutillu+PASSUAQ<flertal<TerminalisKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LUkingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LUsuli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIoqar-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LUIvittuut+MIU-U<Participium<jeg+LUEsbjerg<Absolut+LUateq-INNAQ-LIRI+SIMA<Indikativ<jegukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LUillu+MIU<ental<TerminalisIlulissat+MIU<ental<Absolut+LIKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LIoqaluttuar+SIMA+NIQ<ental<Absolutsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamakisooq-INNAQ<ental>Absolutqarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LIsuli<Indikativ<jeg+LUkunngi+MIU<ental<AbsolutKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LIIlulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+LIIvittuut+MIU-U+NIQ<flertal<TerminalisQaqortoq<Instrumentalis+LUIlloqqortoormiut<Lokalis+LIIvittuut+MIU-U<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LUIvittuut+MIU-QAR+NIQ+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LInuliaq-LIK<ental<Absolut+LIukioq-LIK<flertal<Absoluttutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutqarasaasiaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUKangaatsiaq+MIU-LIRI<Participium<jegPaamiut+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LItaa+GALUAR<Indikativ<DeMigila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jegukioq-LIK<flertal<Relativ+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jegSisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absoluteqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<AequalisKangaatsiaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<hanFinland<Lokalissammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJerNanortalik<Absolut+LIkingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jegUummannaq<Terminalis+LIkunngi-QAR-SSA+NIQ<flertal<Lokalistallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIIlloqqortoormiut<LokalisAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LUManiitsoq+MIU-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LItallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<dusuli+TAR=GALUAR<Participium<jegkunngi-LIK<ental<Aequalis+LUsuli-LAAR=TAR<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<hanNuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutIvittuut+MIU<flertal<Terminalisoqar+SIMA<Interrogativ<dusuli-LAAR<Participium<jeg+LIarnaq<ental>Absolut+LUpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJerPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalisoqaluttuar-LAAR=TAR<Interrogativ<duFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIQasigiannguit<Instrumentaliskalaallisut<Partikelpi-LAAR<Indikativ<HanHam+LUPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LUManiitsoq+MIU<ental<Terminalis+LIilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jegmeeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LUsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUPaamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutNuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<deres<AbsolutGentofte+MIU<ental<deres>Absolut+LIFinland<Terminalis+LUmeeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jegukioq-INNAQ-U+TAR+NIQ<ental<Absolutqarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq<ental>Absolutsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalisoqaaseq<flertal<Lokalis+LUpi+GALUAR<Indikativ<HanHamnajugaq-LIK<ental<Absolut+LIPaamiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolutkalaaleq<ental<Terminalis