Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
qallunaaq-QAR+NIQKangerlussuaq<Instrumentalis+LInuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutManiitsoq<Terminalis+LIIlloqqortoormiut<Lokalis+LIqarasaasiaq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vinuup+GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip<Indikativ<hanManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegqallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanimmikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LIila+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUIlulissat+MIU<flertal<Lokalistutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LUnuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUSisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LUEsbjerg+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Terminalisukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LItutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIoqaluttuar<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jegtutsiuteqqip-SSA<Participium<jegulloq<flertal<LokalisIvittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LISisimiut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU<ental<InstrumentalisIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegmeeraq<flertal<Terminalis+LIIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jegilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegNuuk<Absolut+LUManiitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanNuuk<Absolut+LImeeraq-LIK<flertal<LokalisKangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+LUmeeraq<flertal<TerminalisIlulissat<AbsolutFinland<Instrumentalis+LIakisooq<ental<Lokalis+LIsuli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LISisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LIeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<HanHam+LIoqaasilerisoq<ental<TerminalisKangaatsiaq<Instrumentalis+LUKangerlussuaq<Lokalis+LIPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duUummannaq<Terminalis+LIkunngi+MIU<ental<Instrumentalisoqar-LAAR=TAR<Indikativ<viulloq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LIsuli+TAR=GALUAR<Participium<jegUummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<viEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegNuuk<Terminalistutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<duulloq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres<AbsolutEsbjerg+MIU-U-SSA<Interrogativ<dututsiuteqqip<Participium<jeg+LUSisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIGentofte<LokalisEsbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolutulloq<ental<Aequalisqallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQsuli+NIQ<ental<deres<Absolutkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegoqaaseq-U+TAR=SSA<Participium<jegtutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LIator-LAAR<Indikativ<JegJerFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LUManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUukioq+PASSUAQ<flertal<AequalisGentofte<InstrumentalisNuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LIukioq-U<Participium<jeg+LIukioq-NNGUR<Indikativ<hanpi-SSA<Indikativ<DeHamulloq-QAR-SSA<Participium<jeg+LUpi+TAR<Indikativ<DeHamUpernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutFinland<Absolut+LUkalaaleq-INNAQ-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U-SSA<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LUateq-INNAQ-LIRI+SIMA<Indikativ<jegataata+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIilinniar-SSA<Indikativ<viIlloqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg+LIGentofte+MIU<ental>Absolut+LInukappiaraq<flertal<Instrumentalissammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LIEsbjerg<Instrumentalis+LUkunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegsuli-SSA<Participium<jegqallunaaq<flertal<Terminalis+LUmeeraq-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg