Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Gentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUPaamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LIilinniar-SSA=GALUAR<Participium<jegukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LUsammisari-SSA<Indikativ<DeMig+LIpi-LAAR<Indikativ<DeMigmeeraq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutSisimiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUsuli-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LINarsaq<Lokalis+LIManiitsoq+MIU<ental<Terminalis+LIanaana-QAR-SSA<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U<Indikativ<han+LItutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hankingulleq-QAR-LAAR<Participium<jegoqaaseq<flertal<Instrumentalis+LUUummannaq<Lokalis+LIManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegkingulleq+MIU-QAR+NIQGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<hansuli+SIMA=TAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LUukioq-U<Participium<jegimmikkoortoq+MIU-U<Participium<jeg+LIpiareer+GALUAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LIEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LUFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanQasigiannguit<AbsolutIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutmeeraq<ental<Terminalis+LIimmikkoortoq<ental<min>Absolut+LIUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUeqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamGentofte+MIU<ental<deres>AbsolutUpernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<dueqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LIkalaaleq+PASSUAQ<flertal<Terminaliseqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dunajugaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LInajugaq<ental<Instrumentalissuli<Indikativ<jeg+LIManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LIkunngi<ental<Lokalis+LIqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LIKangerlussuaq<AbsolutAvanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<duFinland<Absolutsammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUimmikkoortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalisoqar-LAAR<Indikativ<han+LIateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeMigsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamtutsiuteqqip+SIMA+NIQ<flertal<RelativIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<hanullumi<Partikel+LIeqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentalisila<flertal<InstrumentalisSisimiut+MIU-LIRI<Participium<jegkunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+SIMA<Participium<jegqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<TerminalisFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LIGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LUilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<viTasiilaq+MIU-U<Participium<jeg+LIQaqortoq<Absolut+LIateq-LIK<flertal<Relativ+LUSisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LUukioq-U+TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<duukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LINuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalistutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<duangajulleq-NNGUR-SSA<Participium<jegmeeraq-LIRI<Participium<jeg+LUkunngi-LIK<ental<Aequalis+LUsuli+TAR=SSA<Indikativ<han+LInukappiaraq-INNAQ<flertal<Absolut+LIFinland+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LIeqqaama-LAAR<Indikativ<JegJerkingulleq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJerkalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LIFinland+MIU-NNGUR<Participium<jegator-SSA<Indikativ<DeHamFinland+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LUUummannaq<Instrumentalis+LUFinland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LInuna+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIKangaatsiaq+MIU-LIRI<Participium<jegNarsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LIkingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis