Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

pi+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam
kunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
arnaq<ental>Absolut
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
Uummannaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
aappaagu<Partikel+LU
nuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
Nanortalik<Absolut
illu+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
kingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LU
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
oqar-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Ivittuut+MIU-U<Participium<jeg+LU
Esbjerg<Absolut+LU
ateq-INNAQ-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
illu+MIU<ental<Terminalis
Ilulissat+MIU<ental<Absolut+LI
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
oqaluttuar+SIMA+NIQ<ental<Absolut
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
akisooq-INNAQ<ental>Absolut
qarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LI
suli<Indikativ<jeg+LU
kunngi+MIU<ental<Absolut
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+LI
Ivittuut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
Qaqortoq<Instrumentalis+LU
Illoqqortoormiut<Lokalis+LI
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LI
nuliaq-LIK<ental<Absolut+LI
ukioq-LIK<flertal<Absolut
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
qarasaasiaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Kangaatsiaq+MIU-LIRI<Participium<jeg
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig
ila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg
ukioq-LIK<flertal<Relativ+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg
Sisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
eqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Finland<Lokalis
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
Nanortalik<Absolut+LI
kingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
Uummannaq<Terminalis+LI
kunngi-QAR-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
tallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Illoqqortoormiut<Lokalis
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
tallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<du
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg
kunngi-LIK<ental<Aequalis+LU
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<han
Nuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Ivittuut+MIU<flertal<Terminalis
oqar+SIMA<Interrogativ<du
suli-LAAR<Participium<jeg+LI
arnaq<ental>Absolut+LU
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis
oqaluttuar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Qasigiannguit<Instrumentalis
kalaallisut<Partikel
pi-LAAR<Indikativ<HanHam+LU
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LU
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis+LI
ilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LU
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
Paamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Nuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<deres<Absolut
Gentofte+MIU<ental<deres>Absolut+LI
Finland<Terminalis+LU
meeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jeg
ukioq-INNAQ-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
qarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
oqaaseq<flertal<Lokalis+LU
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam
najugaq-LIK<ental<Absolut+LI
Paamiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
kalaaleq<ental<Terminalis