Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqumiitsuliortoq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
Finland+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LI
eqqaama-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
nuup<Interrogativ<du
Aasiaat<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LI
Gentofte<Instrumentalis
kunngi-LIK<flertal<Absolut+LU
Ilulissat+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
kingulleq-U-SSA<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Avanersuaq<Lokalis+LU
nuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<du
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ
Ivittuut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
angajulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
eqqaama+TAR=SSA<Interrogativ<DuHam
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis
qallunaaq<ental>Absolut+LI
Kangaatsiaq<Lokalis
Nuuk<Instrumentalis+LU
ateq-LIK<flertal<Absolut
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis+LU
Narsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis
kalaaleq<ental>Absolut+LU
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
oqar+SIMA<Indikativ<jeg+LU
Paamiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
Paamiut<Absolut+LU
Ilulissat+MIU<flertal<Instrumentalis
suli<Participium<jeg+LI
akisooq-INNAQ-NNGUR<Participium<jeg+LU
nuna+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LI
nuliaq<ental<Instrumentalis
ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-U<Participium<jeg
Qaqortoq<Absolut+LI
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
Nanortalik+MIU-U<Participium<jeg
ilinniar+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Qasigiannguit<Instrumentalis+LU
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
nuna-QAR+TAR=SSA<Indikativ<han+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
immikkoortoq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis+LU
qallunaaq-QAR-LAAR+NIQ
qarasaasiaq<ental>Absolut
ukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Upernavik<Lokalis+LU
nammineq<Adjektiv
kalaallisut<Partikel
sammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
Qaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LI
najugaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Terminalis
najugaq<ental<Aequalis+LU
Esbjerg+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LU
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
ilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Indikativ<vi
suli<Participium<jeg
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LU
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Ilisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
akisooq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
Qaqortoq<Lokalis+LI
arnaq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Terminalis
anaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
pi-SSA<Interrogativ<DuHam
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Ivittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
illu-QAR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq<Instrumentalis
ilinniar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
nuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
najugaq+MIU-U<Participium<jeg
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Absolut
nuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
aap<Partikel+LI
Tasiilaq<Terminalis+LI
qallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
Aasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Narsaq+MIU-QAR+NIQ+LI
immikkoortoq-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<vi+LI