Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
suli-LAAR+NIQ<flertal<Lokalisanaana+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegoqar<Indikativ<hannuup<Indikativ<jegqarasaasiaq-LIK-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LInuliaq+PASSUAQ<flertal<Lokalispi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LIukioq<flertal<Lokalisqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jegataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<duoqaluttuar<Participium<jegPaamiut+MIU<ental<AbsolutIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutUummannaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LIqarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LUoqaaseq<flertal<InstrumentalisSisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LUqallunaaq<ental>Absolutoqaluttuar<Indikativ<han+LUUummannaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIarnaq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIQaqortoq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<dupi+SIMA<Indikativ<DeHamtassa<PartikelQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativaap<PartikelQaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutqallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutnuna-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegnajugaq<ental<Terminalis+LIGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LUManiitsoq<Instrumentalissammisari-LAAR<Indikativ<DeHamtamarmik<Adjektiv+LISisimiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jegNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUTasiilaq<Terminalis+LIila-LIK-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jegoqaluttuar-SSA+NIQ<flertal<Lokalissuli+SIMA<Interrogativ<dukingulleq+MIU<flertal<Terminaliseqqumiitsuliortoq<ental>Absolut+LIeqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHamIvittuut+MIU-U+SIMA<Indikativ<viUpernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolutarnaq+PASSUAQ<flertal<AequalisKangerlussuaq<Terminalispi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LUIvittuut+MIU<ental<Lokalisillu+PASSUAQ<flertal<Absolutmeeraq<flertal<Terminalistallimat<ental<deresmeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUGentofte<Terminalis+LUEsbjerg<Absolut+LUIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisEsbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jegukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIoqar-SSA<Indikativ<viFinland<Instrumentalis+LIukioq-QAR-LAAR+NIQ+LIIlloqqortoormiut<Absoluttutsiuteqqip+NIQ<ental<Terminalis+LISisimiut+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<duqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIator-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUnajugaq+MIU-U<Participium<jegtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jegeqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LIPaamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokalissuli+SIMA<Indikativ<han+LITasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIIlisimatusarfik<ental>Absolutimmikkut<Partikelukioq-U<Participium<jegsuli-LAAR<Participium<jegateq-U<Participium<jegtutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LUSisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Terminalisakisooq<ental>Absolut+LInuna<ental<Instrumentalis+LIsuli-LAAR<Indikativ<jeganaana<ental<InstrumentalisNuuk+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalisnajugaqar+TAR=SSA<Indikativ<viFinland+MIU<flertal<Terminalis+LIsammisari-SSA<Interrogativ<DuHamGentofte<Terminalistutsiuteqqip<Participium<jeg+LUpi+TAR<Interrogativ<DuHamQaqortoq<InstrumentalisTasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LIqallunaaq<flertal<Instrumentalisqallunaaq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LIakisooq-INNAQ-NNGUR<Participium<jeg+LU