Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LI
oqar-SSA<Indikativ<han
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
nuup+TAR<Participium<jeg
oqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
oqaaseq-INNAQ-U<Participium<jeg
ila-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
nuup+NIQ<flertal<Relativ+LI
tallimat<Lokalis+LI
ataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
angajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LI
kunngi+MIU<ental<Instrumentalis
Qaqortoq<Lokalis+LI
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LU
ila-LIK<flertal<Instrumentalis+LU
Qaqortoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Esbjerg<Absolut
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut
meeraq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Upernavik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
tallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
ilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
kingulleq<flertal<Absolut
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LU
akisooq-LIK<flertal<Terminalis+LI
sammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHam
ukioq-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
oqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
sammisari<Indikativ<DeMig+LI
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq<Absolut+LU
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
eqqaama+GALUAR<Interrogativ<DuHam
oqar<Indikativ<han
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
ukioq<ental<Lokalis+LU
qallunaaq<ental>Absolut+LU
oqaluttuar<Participium<jeg
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
ateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
kunngi-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
ulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LU
ukioq<flertal<Terminalis
Nuuk+MIU-QAR+NIQ
qarasaasiaq-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Terminalis
Tasiilaq<Absolut+LU
Qaqortoq<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
oqaaseq<ental>Absolut+LU
kingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
oqaaseq<ental<Instrumentalis
meeraq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
Finland<Terminalis+LI
Aasiaat<Absolut
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentalis
ator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
suli+SIMA<Participium<jeg
nukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LI
eqqaama<Indikativ<HanHam
qarasaasiaq<ental<Aequalis
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis
pi-LAAR<Indikativ<HanHam
qallunaaq<flertal<Terminalis+LI
Finland+MIU<ental<Absolut+LU
ulloq-QAR-LAAR<Indikativ<vi
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
suli+NIQ<ental<Absolut
Nanortalik+MIU<ental<Lokalis
qarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Aasiaat+MIU<ental<Absolut
immikkoortoq-INNAQ-LIRI+SIMA<Participium<jeg
anaana-U+TAR<Participium<jeg+LU
ulloq<ental>Absolut+LU
immikkoortoq+MIU<flertal<Lokalis
Illoqqortoormiut<Lokalis+LI
Gentofte<Instrumentalis+LU
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LI
illu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
meeraq<ental<Lokalis
pi+SIMA<Indikativ<DeMig+LU
oqar+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
tallimat-LIK<flertal<Terminalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Uummannaq<Lokalis
nukappiaraq<ental<Lokalis
Tasiilaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Terminalis
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis
Paamiut<Lokalis
Esbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut+LI