Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
kalaaleq-INNAQ<flertal<RelativNuuk<Terminalis+LUPaamiut+MIU-U<Indikativ<han+LIQaqortoq<Terminalis+LUanaana-LIRI+TAR<Indikativ<visammisari<Indikativ<HanHam+LInuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LIukioq<ental<Lokalis+LUKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQTasiilaq+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg+LIUummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jegulloq<ental<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU<ental<Lokalissammisari-LAAR<Interrogativ<DuHamillu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIQaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LInuna<ental<Instrumentalis+LIFinland+MIU-NNGUR<Interrogativ<duFinland+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<hanPaamiut<Instrumentalis+LIillu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LUoqaasilerisoq<ental<TerminalisKangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<AequalisQasigiannguit<Absolutimmikkut<Partikel+LUmeeraq<ental<AbsolutNuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<RelativKangerlussuaq<Instrumentalis+LIAasiaat+MIU-U<Participium<jegnuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUqarasaasiaq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<viUummannaq+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LInukarleq+MIU<flertal<Lokalis+LUnukarleq-QAR-SSA<Participium<jeg+LInajugaq<flertal<Instrumentalis+LUNuuk+MIU<ental<Absolut+LUIlloqqortoormiut<Lokaliskunngi+PASSUAQ<flertal<AbsolutIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA<Interrogativ<duimmikkoortoq-QAR-SSA<Participium<jegAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LINarsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LItallimat<Terminalis<flertalUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUaap<Partikel+LUFinland+MIU-U+TAR<Indikativ<viNuuk<Absolut+LITasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LUNarsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUpi+GALUAR<Indikativ<HanHamFinland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIsammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LUateq<ental<deres>Absolut+LUsuli+TAR=SSA<Indikativ<hansammisari+TAR=SSA<Indikativ<JegJer+LImeeraq<ental<LokalisPaamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LUEsbjerg+MIU-QAR+NIQTasiilaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Absolutqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LInukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LUkalaaleq<flertal<Lokalisila-U+GALUAR<Participium<jegmeeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duUummannaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIAasiaat+MIU<flertal<TerminalisUpernavik<Absolutqallunaaq<ental>Absolut+LUoqaaseq<ental<LokalisEsbjerg<Absoluttaanna<PronomenFinland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LIsammisari-SSA<Interrogativ<DuHampi-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamoqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LUEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LUIlisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LIakisooq-LIK<flertal<Terminalis+LIAvanersuaq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<duTasiilaq<Lokalis+LUkingulleq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LISisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutkingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUSisimiut+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Lokalisanaana<ental<Instrumentalis+LIulloq<ental<LokalisKangaatsiaq+MIU<flertal<TerminalisTasiilaq<Lokalis+LIEsbjerg+MIU<flertal<Terminalistutsiuteqqip<Indikativ<vi+LUUummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LUilinniar-LAAR=TAR<Participium<jegmeeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIIvittuut<Lokalis+LI