Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis
meeraq<ental<Lokalis+LU
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LI
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Narsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI
qallunaaq<flertal<Terminalis+LI
ukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
Qasigiannguit<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Finland+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Interrogativ<du
aappaagu<Partikel+LU
meeraq-LIK<ental<deres<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
Nuuk<Instrumentalis
Paamiut+MIU-QAR+NIQ
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
oqaaseq<flertal<Terminalis
tutsiuteqqip<Participium<jeg
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Sisimiut<Lokalis
nuliaq-LIK<ental<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
sammisari+SIMA<Indikativ<DeMig+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LU
Upernavik<Terminalis+LU
arnaq<ental<Lokalis
eqqumiitsuliortoq+MIU-U<Interrogativ<du
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
illu-QAR-LAAR<Participium<jeg
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<jeg
Aasiaat+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut
oqar+SIMA<Indikativ<jeg+LI
suli+SIMA<Indikativ<vi+LU
kunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
ator<Indikativ<HanHam
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LU
Ilulissat+MIU<ental<Lokalis
Kangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
angajulleq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
ataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
Aasiaat<Instrumentalis+LU
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Qaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LU
Avanersuaq<Lokalis+LI
arnaq-U+SIMA<Interrogativ<du
kalaaleq<ental<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
tutsiuteqqip<Interrogativ<du
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
immikkoortoq-QAR-SSA<Interrogativ<du
ulloq-QAR-LAAR<Indikativ<vi
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ
Uummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Narsaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
nuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
ukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Narsaq<Absolut
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ilaa<Partikel+LU
Aasiaat<Lokalis+LI
sammisari<Indikativ<DeMig+LI
kingulleq-U<Indikativ<jeg+LU
nuliaq-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
nuliaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolut
ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
nuna<flertal<Lokalis
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
SULI<Partikel+LU
eqqumiitsuliortoq<ental<Lokalis
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LI
Narsaq<Lokalis+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Sisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LU
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Ilisimatusarfik<ental>Absolut+LI
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Nuuk<Instrumentalis+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LI
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LI