Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Ilisimatusarfik-QAR<Indikativ<hanakisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LIEsbjerg<Instrumentalis+LUTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIFinland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LUNarsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LIilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegateq<ental<deres>Absolut+LIQeqertarsuaq<LokalisUpernavik+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LIoqaluttuar-LAAR<Indikativ<jeg+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUarnaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisaap<Partikel+LUGentofte<Absolut+LIFinland+MIU<flertal<Lokalis+LIoqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolutukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIangajulleq<ental<deres>Absolut+LITasiilaq+MIU<flertal<Instrumentaliskunngi+MIU-QAR+NIQ+LUQasigiannguit+MIU<flertal<Lokalissammisari+GALUAR<Indikativ<JegJerUpernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegaamma<Partikel+LUEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalismeeraq<ental<AequalisPaamiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jegukioq-INNAQ<flertal<Absolut+LUoqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIUummannaq<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<dunuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LInajugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalisanaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegUummannaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LITasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUaappaagu<Partikel+LIulloq<ental<Terminalis+LIsuli+GALUAR<Indikativ<han+LUeqqaama-SSA<Indikativ<HanHamSisimiut+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<dukalaaleq-NNGUR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LIsuli+NIQ<ental<deres<Absolutataata-LIK<flertal<AbsolutIvittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<RelativTasiilaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<AbsolutAvanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<duqallunaaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Terminalisulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeganaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<RelativIlulissat+MIU<ental<Absolut+LIGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<hanoqar+NIQ<flertal<Relativpi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamkunngi-NNGUR-LAAR<Participium<jegsuli-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LImeeraq<ental<Absolut+LUateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegukioq-NNGUR-SSA+NIQ+LItallimat<Lokalis+LIqallunaaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUkunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIulloq-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<duateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegangajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LUIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LIeqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LIFinland+MIU-QAR+NIQ+LUeqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamFinland+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LIqarasaasiaq<flertal<Instrumentalisnajugaq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<duillu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegillu+MIU-U-SSA<Participium<jegoqar<Participium<jegnuup+NIQ<flertal<Absolut+LUoqar-LAAR<Participium<jegulloq<flertal<Lokalisnuliaq<ental<InstrumentalisUummannaq+MIU<flertal<Lokalisoqaaseq<flertal<Instrumentalistallimat<ental<deresukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg+LIqallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LUKangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+LUQaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegTasiilaq<Instrumentalis+LUQeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis+LUSisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LIangajulleq<ental<Aequalis+LIFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LI