Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
nuup+NIQ<ental<Absolut
qallunaaq-QAR-SSA+NIQ+LI
meeraq-LIRI<Participium<jeg
arnaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
ilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
eqqaama+SIMA<Indikativ<HanHam+LI
ulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg+LI
Ilulissat+MIU<ental<Absolut+LI
pi+TAR=SSA<Indikativ<DeMig
tutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
eqqaama+TAR=SSA<Interrogativ<DuHam
oqaaseq<ental>Absolut+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
nuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Ivittuut<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
ateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
ukioq-U+TAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
oqar-LAAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg
ilinniar-SSA<Indikativ<vi
Upernavik+MIU-QAR+NIQ
nuup+NIQ<flertal<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg
Nuuk<Terminalis+LU
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI
Qaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LU
ilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Sisimiut<Lokalis+LI
Gentofte+MIU<ental<deres>Absolut
kalaaleq-NNGUR<Interrogativ<du
Finland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg
oqar+TAR<Indikativ<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LI
Nanortalik+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
pi+TAR=SSA<Interrogativ<DuHam
nukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativ
suli+SIMA<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
ateq-U<Participium<jeg
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
najugaq-LIK<ental<Terminalis
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
najugaq+MIU-QAR+NIQ
oqar+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Aasiaat+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-LIRI<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
ulloq+MIU<flertal<Terminalis+LU
meeraq<ental<Absolut+LU
oqaluttuar+TAR<Participium<jeg
najugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vi
suli+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
najugaq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
kunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LU
suli+GALUAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<han
Finland<Instrumentalis+LI
nukappiaraq<ental<Lokalis
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
nuna+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
kingulleq-LIK-LIRI<Indikativ<han+LI
suli+NIQ<ental<Absolut
Ilulissat+MIU<flertal<Instrumentalis
oqaaseq<ental>Absolut+LI
Finland<Absolut+LU
nukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
ateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
kalaaleq<flertal<Instrumentalis
tutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Relativ
illu+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Gentofte<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
tutsiuteqqip-SSA<Interrogativ<du
Narsarsuaq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU-U<Participium<jeg+LU
kingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Esbjerg<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Narsaq+MIU<ental<Absolut