Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LIsammisari+SIMA<Indikativ<DeMig+LIanaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegukioq-U+TAR<Participium<jeg+LUManiitsoq<Absolut+LIukioq<ental<Instrumentalisnuna<ental>Absolut+LIUpernavik<Instrumentalissammisari+GALUAR<Indikativ<DeHamimmikkoortoq<flertal<Instrumentalisila<flertal<InstrumentalisAvanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dumeeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalistallimat-INNAQ-NNGUR-SSA<Participium<jegoqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LIpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LIEsbjerg+MIU-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<AbsolutNuuk<Terminalisimmikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUoqaaseq<ental>Absolut+LInuna+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIulloq-QAR-LAAR<Indikativ<viEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIkunngi-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jegManiitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jegManiitsoq<Lokalis+LIqallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamnajugaqar-SSA<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hankingulleq+MIU<ental<LokalisEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalisqarasaasiaq<flertal<Instrumentalispi+SIMA<Interrogativ<DuHamQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LUeqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<deres>Absolutilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<duateq-LIK<flertal<AbsolutQaqortoq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativateq-LIK-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duGentofte<Instrumentalis+LIGentofte<Terminalis+LUpi<Indikativ<JegJer+LIeqqumiitsuliortoq<ental<Lokaliskunngi-INNAQ<ental<Lokalisqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LIkunngi-QAR-SSA+NIQ<flertal<Lokalisoqar-SSA<Indikativ<viarnaq<flertal<Terminalis+LUnajugaq<flertal<Terminalis+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jegQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIpi<Interrogativ<DuHamFinland<Absolut+LIqallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<dunajugaq<ental<min>Absolut+LUkunngi-QAR-LAAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalistallimat<Lokalis+LIQasigiannguit+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUkingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jegManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolutilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIkunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LUkingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LINarsaq<Instrumentalis+LUnajugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolutaap<Partikel+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dukingulleq+MIU-QAR+NIQqarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<hanimmikkoortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUoqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LUKangerlussuaq<Instrumentalissuli-SSA=GALUAR<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIpi+TAR<Indikativ<HanHamFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LImeeraq-LIRI+SIMA<Indikativ<jegpi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHampi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJerimmikkoortoq-LIRI<Participium<jegakisooq<flertal<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIIlulissat<Instrumentalis+LIukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIKangaatsiaq<Terminalisqallunaaq<flertal<InstrumentalisTasiilaq+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg+LIator-SSA<Indikativ<DeHamNanortalik<Terminalis+LI