Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUsuli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIQasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU<flertal<LokalisKangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisKangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIeqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LInajugaqar-LAAR+NIQ<flertal<RelativNuuk<Absolut+LUTasiilaq<Terminalis+LInajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LInajugaq<ental<Terminalis+LIEsbjerg+MIU-U<Participium<jegnajugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LIkalaaleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegAasiaat+MIU<ental<AbsolutPaamiut+MIU<flertal<InstrumentalisIlulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<viPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutUpernavik<Instrumentalisimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIqarasaasiaq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolutaap<Partikelimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUkalaallisut<Partikel+LIkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegsuli+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LIFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqaluttuar-LAAR<Interrogativ<duoqar<Indikativ<hankalaaleq+PASSUAQ<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalispi-SSA<Indikativ<DeHameqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIQeqertarsuaq<Lokalisulloq-NNGUR-SSA<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LIeqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<viFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LUNanortalik<Absolut+LIManiitsoq<Instrumentalisnajugaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jegQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUkalaaleq<flertal<Instrumentaliskunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalisnukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<dusammisari-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHameqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA<Participium<jegPaamiut<Instrumentalis+LIAvanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LUKangerlussuaq<Lokalis+LUqallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQpi+SIMA<Indikativ<JegJer+LIpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LUoqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativsuli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIQasigiannguit<AbsolutTasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIUummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<viIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisoqar-LAAR<Interrogativ<dusuli+NIQ<flertal<Lokalis+LIIvittuut<Instrumentalis+LUNuuk+MIU-QAR+NIQ+LIManiitsoq+MIU<flertal<Terminalissammisari-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamnajugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jegkingulleq-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolutila-U<Interrogativ<duNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<hantallimat-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUpi+TAR=SSA<Indikativ<HanHamqallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanarnaq<ental<Instrumentalisimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Aequalistallimat<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativoqar-LAAR=TAR<Participium<jegIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUnuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUmeeraq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jegnajugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jegnajugaq+PASSUAQ<flertal<Absolutulloq-U<Indikativ<hanator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamtallimat<Absolut+LU