Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Paamiut<Absolut+LUataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LIeqqaama+TAR<Indikativ<HanHamilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LITasiilaq+MIU-QAR+NIQSisimiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jegSisimiut+MIU-QAR<Indikativ<hanpi+TAR<Indikativ<DeHamIlloqqortoormiut<InstrumentalisPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis+LUoqaasilerisoq-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisQaqortoq<Absolut+LUoqaasilerisoq<ental<Terminalismeeraq<ental<deres<Absolut+LUEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duAasiaat<Absolut+LIsammisari<Indikativ<HanHamaappaagu<Partikel+LIManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<duilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<viQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<RelativIlloqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LUuanga<Pronomenimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<AequalisQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisIvittuut+MIU-U+SIMA<Indikativ<viAvanersuaq<Lokalis+LIoqar+TAR=GALUAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jegukioq-U+TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<viqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIsuli-LAAR=TAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq+MIU-U<Interrogativ<duoqar-SSA<Interrogativ<duoqar-SSA<Participium<jegtutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<duila<flertal<InstrumentalisEsbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LUkunngi+MIU<ental<Absolutukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LUator+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHamKangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisnukarleq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<jegIlloqqortoormiut<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<vitutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jegUummannaq+MIU<ental<Instrumentalis+LUAvanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<duukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LInuup-LAAR=TAR<Participium<jegAasiaat<AbsolutEsbjerg+MIU-U<Indikativ<jegulloq<ental>Absolut+LUsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LIIvittuut<Lokalis+LUukioq-LIK<ental<Terminalisqarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<AbsolutAasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LUpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LUnuup+NIQ<flertal<Relativ+LIsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<jegsuli-SSA=GALUAR<Participium<jegKangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<hanManiitsoq+MIU<flertal<LokalisNanortalik+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jegpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJerkingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<InstrumentalisEsbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LInajugaq<ental<Terminalis+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LIKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LUateq-U<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-QAR+NIQTasiilaq<Lokalis+LUTasiilaq+MIU-U<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jegnuna-LIK<ental<AequalisKangaatsiaq<Instrumentalis+LIPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<hankingulleq-QAR-SSA<Interrogativ<duqarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegnajugaq<ental<Aequalis+LIFinland+MIU-LIRI+TAR+NIQ<ental<Terminalis+LItutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUAasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LItutsiuteqqip<Participium<jegAasiaat<Lokalis+LI