Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ilinniar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
oqaluttuar-LAAR<Indikativ<jeg+LI
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut
najugaq<ental<Lokalis
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LU
tutsiuteqqip<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
Upernavik<Absolut+LI
Maniitsoq<Instrumentalis+LU
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
kalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LU
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
ila<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis+LU
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
qarasaasiaq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi
oqaluttuar+SIMA<Indikativ<vi+LU
Nuuk+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LU
tallimat-INNAQ-LIRI<Participium<jeg
Upernavik<Instrumentalis
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Esbjerg+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
arnaq-NNGUR-SSA+NIQ+LU
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
nuna-LIK<ental<Absolut
tassa<Partikel
oqar+SIMA<Indikativ<jeg+LU
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
najugaq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U+TAR<Participium<jeg
meeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
taa-SSA<Interrogativ<DuHam
oqar<Interrogativ<du
oqaluttuar+TAR<Participium<jeg
ulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
Sisimiut<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg
qallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LI
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
pi+SIMA<Indikativ<DeMig
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
najugaq<ental<Instrumentalis
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
kunngi-INNAQ<ental<min>Absolut
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Nanortalik+MIU-U<Participium<jeg
Upernavik+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ
arnaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
arnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
suli<Interrogativ<du
nuup+NIQ<flertal<Terminalis
Avanersuaq<Instrumentalis+LI
Paamiut<Lokalis
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
oqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LU
meeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Aasiaat+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
kunngi<ental<Aequalis+LU
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
kingulleq-QAR-SSA<Participium<jeg
Nuuk+MIU<ental<Absolut+LU
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
ulloq<ental>Absolut
suli+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Avanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Nuuk+MIU-U<Participium<jeg
Finland+MIU<ental<Absolut+LI
taa+TAR<Indikativ<JegJer
Paamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
qallunaaq-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
ataata+PASSUAQ<flertal<Absolut
nammineq<Adjektiv+LU
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Nuuk+MIU<ental<Absolut
Esbjerg<Terminalis+LU
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut
piareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ
Maniitsoq<Terminalis+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis
najugaq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LU
arnaq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Terminalis
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
oqaaseq<ental<Aequalis+LI