Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Finland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
najugaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Nuuk+MIU<ental<Lokalis
kunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
illu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
Uummannaq<Instrumentalis+LU
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis
Illoqqortoormiut+MIU-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LI
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI
akisooq-QAR+NIQ
Avanersuaq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Ilulissat+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
kalaaleq<ental<Terminalis+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LU
oqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Avanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Finland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
pi<Interrogativ<DuHam
ukioq<flertal<Instrumentalis+LU
akisooq-QAR-LAAR+NIQ+LI
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut
pi+TAR<Indikativ<DeMig
tassa<Partikel
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Ilisimatusarfik<ental>Absolut
kingulleq<ental<deres>Absolut
suli<Indikativ<han+LU
angajulleq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
anaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Finland+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Upernavik+MIU-QAR+NIQ+LI
Gentofte+MIU<flertal<Terminalis
Kangerlussuaq<Terminalis+LI
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
pi-LAAR<Indikativ<HanHam+LU
nuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<du
Gentofte<Absolut
anaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LU
ukioq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<Lokalis
oqaluttuar<Indikativ<han+LU
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+LU
najugaq<flertal<Lokalis+LU
tallimat-LIK<flertal<Terminalis+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
pi-LAAR<Interrogativ<DuHam
Ilisimatusarfik+MIU-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
nuliaq-LIK<ental<Absolut+LI
nuliaq<flertal<Instrumentalis+LI
Avanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
najugaqar-LAAR<Indikativ<jeg
suli-LAAR<Indikativ<jeg
Qasigiannguit+MIU<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis
suli+TAR<Indikativ<jeg
Aasiaat+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig
qarasaasiaq<flertal<Lokalis
Nanortalik+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis+LI
taa+TAR<Indikativ<DeMig
eqqaama<Interrogativ<DuHam
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LI
angajulleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Sisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
kalaaleq-LIK<flertal<Lokalis+LU
qallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LI
qarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Esbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR<Indikativ<han
Qasigiannguit<Lokalis+LI
Ivittuut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
Uummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
sammisari<Indikativ<DeMig
Uummannaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
angajulleq-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Nuuk+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
kunngi-LIK<ental<Terminalis+LU
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
anaana-LIK<ental<Aequalis
tutsiuteqqip<Indikativ<vi