Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LIoqar-SSA<Indikativ<hanNarsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUnuup+TAR<Participium<jegoqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativoqaaseq-INNAQ-U<Participium<jegila-NNGUR-LAAR<Participium<jegKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LInuup+NIQ<flertal<Relativ+LItallimat<Lokalis+LIataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LIangajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LIkunngi+MIU<ental<InstrumentalisQaqortoq<Lokalis+LItutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LUila-LIK<flertal<Instrumentalis+LUQaqortoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisEsbjerg<Absolutkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolutmeeraq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIUpernavik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absoluttallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LUilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolutkingulleq<flertal<Absoluteqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LUakisooq-LIK<flertal<Terminalis+LIsammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHamukioq-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LUoqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUsammisari<Indikativ<DeMig+LIpi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMigqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIQeqertarsuaq<Absolut+LUIvittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativeqqaama+GALUAR<Interrogativ<DuHamoqar<Indikativ<hanIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<viukioq<ental<Lokalis+LUqallunaaq<ental>Absolut+LUoqaluttuar<Participium<jegukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<viateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegkunngi-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jegulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LUukioq<flertal<TerminalisNuuk+MIU-QAR+NIQqarasaasiaq-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<TerminalisTasiilaq<Absolut+LUQaqortoq<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalisoqaaseq<ental>Absolut+LUkingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegoqaaseq<ental<Instrumentalismeeraq-LIRI-SSA+NIQ<ental<AbsolutFinland<Terminalis+LIAasiaat<AbsolutTasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentalisator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamsuli+SIMA<Participium<jegnukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LIeqqaama<Indikativ<HanHamqarasaasiaq<ental<AequalisNuuk+MIU<flertal<Lokalispi-LAAR<Indikativ<HanHamqallunaaq<flertal<Terminalis+LIFinland+MIU<ental<Absolut+LUulloq-QAR-LAAR<Indikativ<visuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LUsuli+NIQ<ental<AbsolutNanortalik+MIU<ental<Lokalisqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegAasiaat+MIU<ental<Absolutimmikkoortoq-INNAQ-LIRI+SIMA<Participium<jeganaana-U+TAR<Participium<jeg+LUulloq<ental>Absolut+LUimmikkoortoq+MIU<flertal<LokalisIlloqqortoormiut<Lokalis+LIGentofte<Instrumentalis+LUEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LIillu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LImeeraq<ental<Lokalispi+SIMA<Indikativ<DeMig+LUoqar+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisQeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LItallimat-LIK<flertal<Terminalis+LIQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegUummannaq<Lokalisnukappiaraq<ental<LokalisTasiilaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutQeqertarsuaq+MIU<ental<TerminalisManiitsoq+MIU<flertal<InstrumentalisPaamiut<LokalisEsbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut+LI