Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ila+MIU<ental<Lokalis+LI
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Esbjerg<Terminalis
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ+LI
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
Ivittuut<Lokalis
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Ilisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-QAR+TAR<Indikativ<han
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LI
Uummannaq<Terminalis+LU
suli<Participium<jeg+LU
Maniitsoq<Terminalis+LU
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ
Ilisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LI
illu-QAR<Participium<jeg+LU
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Narsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
qarasaasiaq<ental<Terminalis+LI
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam
sammisari-SSA<Indikativ<DeMig
pi<Indikativ<JegJer
ilinniar+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
anaana-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Ilulissat<Lokalis+LI
kalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Gentofte<Instrumentalis+LI
nuup+GALUAR<Interrogativ<du
ulloq-QAR-SSA<Participium<jeg
Ilulissat+MIU<ental<Lokalis
ateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<du
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
Nanortalik+MIU<flertal<Terminalis
pi-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Avanersuaq<Absolut+LU
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
kalaaleq-INNAQ-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqaluttuar-SSA+NIQ<ental<Absolut
ilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Finland<Terminalis+LU
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ
Aasiaat+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
Uummannaq<Absolut+LU
oqar+SIMA<Participium<jeg
Paamiut+MIU-LIRI<Participium<jeg
angajulleq<ental<deres>Absolut+LI
najugaq<ental<Aequalis
arnaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Terminalis
Maniitsoq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Esbjerg<Absolut
ukioq-LIK<ental<Terminalis
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vi
Esbjerg<Terminalis+LU
qarasaasiaq-LIK<flertal<Absolut
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Tasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LU
Illoqqortoormiut<Absolut
ilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Illoqqortoormiut<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis+LI
nammineq<Adjektiv
suli+NIQ<flertal<Relativ+LU
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Qasigiannguit+MIU-LIRI<Indikativ<vi
nuup<Indikativ<jeg
nuna-INNAQ-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Upernavik+MIU<ental<Terminalis+LI
Avanersuaq<Lokalis
Upernavik+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
najugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Upernavik<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
pi+TAR=SSA<Interrogativ<DuHam
aamma<Partikel
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
kalaaleq-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
suli<Participium<jeg
oqar-SSA+NIQ<flertal<Relativ
oqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<du
akisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LI
ukioq<flertal<Terminalis
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Qaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg