Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

najugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig
nuna-LIK<ental<Absolut
ilinniar-SSA<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jeg
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LU
oqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ
ila-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
immikkoortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
nukarleq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg
angajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Ivittuut<Absolut
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LI
immikkut<Partikel+LU
Kangerlussuaq<Absolut
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LI
Aasiaat<Instrumentalis+LU
Qaqortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Maniitsoq<Terminalis+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq<ental>Absolut+LU
Upernavik+MIU<ental<Lokalis+LU
ukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
qarasaasiaq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi
Upernavik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+LU
akisooq<ental>Absolut
suli+TAR=SSA<Indikativ<han+LI
pi<Indikativ<JegJer
suli-SSA<Indikativ<jeg
qallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LU
angajulleq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
kunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
Finland+MIU-QAR+NIQ
Finland+MIU<ental<Terminalis
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
illu+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
nuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
Kangerlussuaq<Absolut+LI
Illoqqortoormiut<Absolut
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis
oqar-LAAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Upernavik+MIU<flertal<Lokalis
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
Ivittuut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
Ilulissat+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LU
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
oqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
nuup+NIQ<flertal<Relativ+LI
Kangaatsiaq<Lokalis+LI
Avanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
oqar<Interrogativ<du
najugaqar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
ulloq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LU
akisooq-INNAQ<flertal<Absolut
eqqaama<Indikativ<HanHam
qarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<han
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
nuna+PASSUAQ<flertal<Absolut
Qeqertarsuaq<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
tallimat<ental<deres+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU<ental<Lokalis
kunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
angajulleq-INNAQ<flertal<Relativ+LU
qarasaasiaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
angajulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
anaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LU
sammisari+SIMA<Indikativ<DeHam
najugaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
meeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis