Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

akisooq-INNAQ<flertal<Absolut
najugaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Terminalis
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Absolut
sammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
ator-SSA<Indikativ<DeHam
arnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
eqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHam
sammisari-LAAR<Indikativ<HanHam
tutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<du
nuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ
pi+TAR<Indikativ<DeMig
Nuuk+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LI
Uummannaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
qallunaaq-QAR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
nukappiaraq-INNAQ<flertal<Absolut+LI
Finland<Absolut+LI
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Qaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LI
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
taa-SSA<Interrogativ<DuHam
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ
oqar+NIQ<ental<Terminalis
sammisari+GALUAR<Indikativ<JegJer
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
Qeqertarsuaq<Terminalis+LI
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LI
Narsarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Upernavik<Lokalis+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Terminalis
oqar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
angajulleq-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
sammisari+SIMA<Interrogativ<DuHam
najugaq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
tamarmik<Adjektiv
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
meeraq-NNGUR+TAR<Indikativ<vi
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
ataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
kalaaleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
pi+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LU
oqar+GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LI
Ilisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LI
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Tasiilaq<Instrumentalis
kunngi<ental<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
meeraq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LU
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
kalaaleq-LIK<ental<Aequalis+LU
najugaq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
najugaq<ental<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
Ilulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
kalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
Paamiut+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han
suli+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis
oqar+NIQ<flertal<Relativ
oqar-SSA<Indikativ<han
sammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut
Upernavik<Instrumentalis
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LU
Ilulissat<Instrumentalis+LI
Nuuk+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Qasigiannguit<Absolut+LI
qallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
oqaaseq<ental<Lokalis
tallimat<Absolut+LU
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
arnaq<ental<Instrumentalis
angajulleq-LIRI-LAAR<Indikativ<han
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
ullumi<Partikel+LU
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LI
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Terminalis
qallunaaq<flertal<Instrumentalis+LI