Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegnajugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminaliseqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalissammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHamkingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vinuup+GALUAR<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativnuna<ental<Aequalispi<Indikativ<DeMigManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jegtallimat<Lokalisanaana<ental>Absolutukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LUKangerlussuaq<Instrumentalis+LIulloq<ental>Absolut+LUeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUmeeraq-INNAQ<flertal<AbsolutQaqortoq<Absolut+LUsuli-LAAR<Participium<jegoqaluttuar<Indikativ<han+LIangajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolutator-LAAR<Indikativ<JegJerEsbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<duUpernavik+MIU<ental<Terminalis+LITasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIkingulleq-QAR+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LUQeqertarsuaq<TerminalisAasiaat+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U<Participium<jegSisimiut<Absolut+LIAvanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LUukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LItutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LIoqar-SSA=GALUAR<Interrogativ<dupi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUnajugaq<flertal<LokalisFinland+MIU-U+TAR<Indikativ<viukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUFinland+MIU<ental<Absolutqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LUeqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LIukioq<ental>Absolut+LIsammisari+GALUAR<Indikativ<DeHameqqumiitsuliortoq+MIU-U<Interrogativ<duukioq-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hanAasiaat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisManiitsoq+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<vikingulleq<flertal<Instrumentalis+LIManiitsoq<Instrumentalis+LUtaa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LUilinniarnertuunngorniarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisakisooq-QAR+SIMA<Indikativ<han+LIAvanersuaq+MIU<flertal<Terminalisqallunaaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolutnammineq<Adjektivoqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LUEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIangajulleq+PASSUAQ<flertal<Terminaliseqqumiitsuliortoq<ental<LokalisKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LUPaamiut+MIU<ental<Lokalisataata+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisila-LIK-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jegsuli+SIMA<Indikativ<jeg+LIManiitsoq<Absolut+LIpi<Indikativ<JegJer+LIFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegtallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegoqaluttuar+TAR=GALUAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<duataata+PASSUAQ<flertal<Absolutarnaq+PASSUAQ<flertal<Aequaliskingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jegqarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jegIlulissat+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LISisimiut+MIU-U<Indikativ<jegangajulleq-NNGUR-SSA<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duGentofte+MIU<flertal<Lokalisnukarleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUukioq-INNAQ-NNGUR+SIMA<Interrogativ<duFinland<Terminalis+LUnajugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LIUpernavik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<AbsolutUpernavik+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LIimmikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU<flertal<Lokalis+LIQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LInukappiaraq<flertal<InstrumentalisIlulissat<Instrumentalis+LIilaa<Partikel+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LItutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ+LUillu+MIU<flertal<LokalisTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI