Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

angajulleq<ental<deres>Absolut+LI
ukioq-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han
Avanersuaq<Terminalis+LU
nukarleq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
meeraq-INNAQ<ental<Lokalis+LI
Upernavik<Lokalis
kunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LI
Tasiilaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Absolut
Narsaq<Instrumentalis+LU
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Terminalis
suli+SIMA<Participium<jeg
eqqaama-SSA<Indikativ<DeMig
Nuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalis
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama-SSA<Indikativ<HanHam
Ilulissat<Instrumentalis+LU
kalaaleq-NNGUR<Interrogativ<du
ullumi<Partikel+LU
Qasigiannguit<Absolut+LU
aappaagu<Partikel+LI
oqar-SSA<Indikativ<han
immikkoortoq-U<Interrogativ<du
meeraq<ental<deres<Absolut+LU
taa<Interrogativ<DuHam
illu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
Gentofte<Terminalis
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
nammineq<Adjektiv+LU
pi+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Qaqortoq<Lokalis+LI
pi-SSA<Indikativ<JegJer
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
sammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
Finland<Lokalis
Ilulissat+MIU<ental<Lokalis
kunngi-INNAQ<ental>Absolut
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-LIRI<Participium<jeg
oqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Aasiaat+MIU-LIRI-SSA<Interrogativ<du
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam+LI
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+LI
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LU
Uummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
oqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
ulloq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
meeraq-LIK<ental<deres<Absolut
eqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<vi
pi<Interrogativ<DuHam
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
ila<flertal<Lokalis
kunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
ulloq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
ulloq<flertal<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
pi-SSA<Indikativ<HanHam
arnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LI
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LU
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
oqar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
ila-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LI
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
qallunaaq-QAR-SSA+NIQ+LI
Ilisimatusarfik<ental<Lokalis
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
qallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
ukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
najugaq<flertal<Lokalis+LU
Avanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
Paamiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
meeraq<ental<Terminalis
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
nuna-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
arnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LI
oqaluttuar-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
ukioq-U+SIMA<Participium<jeg
kingulleq-U-SSA<Participium<jeg
Kangaatsiaq<Lokalis+LI
sammisari<Interrogativ<DuHam
najugaq<flertal<Terminalis+LU
Narsaq<Lokalis+LI
Tasiilaq<Instrumentalis
illu-LIK<flertal<Absolut