Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
najugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHam
kingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi
nuup+GALUAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
nuna<ental<Aequalis
pi<Indikativ<DeMig
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
tallimat<Lokalis
anaana<ental>Absolut
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LU
Kangerlussuaq<Instrumentalis+LI
ulloq<ental>Absolut+LU
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LU
meeraq-INNAQ<flertal<Absolut
Qaqortoq<Absolut+LU
suli-LAAR<Participium<jeg
oqaluttuar<Indikativ<han+LI
angajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
ator-LAAR<Indikativ<JegJer
Esbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<du
Upernavik+MIU<ental<Terminalis+LI
Tasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
kingulleq-QAR+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Qeqertarsuaq<Terminalis
Aasiaat+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg
Sisimiut<Absolut+LI
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LI
oqar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
najugaq<flertal<Lokalis
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<vi
ukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
Finland+MIU<ental<Absolut
qarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LU
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LI
ukioq<ental>Absolut+LI
sammisari+GALUAR<Indikativ<DeHam
eqqumiitsuliortoq+MIU-U<Interrogativ<du
ukioq-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
Aasiaat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Maniitsoq+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<vi
kingulleq<flertal<Instrumentalis+LI
Maniitsoq<Instrumentalis+LU
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
ilinniarnertuunngorniarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
akisooq-QAR+SIMA<Indikativ<han+LI
Avanersuaq+MIU<flertal<Terminalis
qallunaaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
nammineq<Adjektiv
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LU
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
angajulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
eqqumiitsuliortoq<ental<Lokalis
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Paamiut+MIU<ental<Lokalis
ataata+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
ila-LIK-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg
suli+SIMA<Indikativ<jeg+LI
Maniitsoq<Absolut+LI
pi<Indikativ<JegJer+LI
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
tallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
oqaluttuar+TAR=GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<du
ataata+PASSUAQ<flertal<Absolut
arnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
kingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Ilulissat+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg
angajulleq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis
nukarleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
ukioq-INNAQ-NNGUR+SIMA<Interrogativ<du
Finland<Terminalis+LU
najugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
Upernavik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
Upernavik+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LI
immikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
ataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis
Ilulissat<Instrumentalis+LI
ilaa<Partikel+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ+LU
illu+MIU<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI