Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ilinniar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativoqaluttuar-LAAR<Indikativ<jeg+LIPaamiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<duillu+PASSUAQ<flertal<Absolutnajugaq<ental<Lokalispi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LUtutsiuteqqip<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<TerminalisUpernavik<Absolut+LIManiitsoq<Instrumentalis+LUqarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jegkalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LUeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<JegJerila<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis+LUQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUqarasaasiaq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vioqaluttuar+SIMA<Indikativ<vi+LUNuuk+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LUtallimat-INNAQ-LIRI<Participium<jegUpernavik<Instrumentalispi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LIEsbjerg+MIU-U-SSA<Interrogativ<duarnaq-NNGUR-SSA+NIQ+LUarnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LInuna-LIK<ental<Absoluttassa<Partikeloqar+SIMA<Indikativ<jeg+LUPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LInajugaq-LIRI-LAAR<Participium<jegFinland+MIU-U+TAR<Participium<jegmeeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<AbsolutEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LUIlulissat+MIU<flertal<LokalisFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegtaa-SSA<Interrogativ<DuHamoqar<Interrogativ<duoqaluttuar+TAR<Participium<jegulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegSisimiut<Absolut+LITasiilaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jegqallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LIIlisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LUpi+SIMA<Indikativ<DeMigtutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<InstrumentalisEsbjerg+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalisnajugaq<ental<InstrumentalisPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<dukunngi-INNAQ<ental<min>Absolutoqar-LAAR=TAR<Indikativ<viNanortalik+MIU-U<Participium<jegUpernavik+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegUummannaq+MIU-QAR+NIQarnaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanarnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalissuli<Interrogativ<dunuup+NIQ<flertal<TerminalisAvanersuaq<Instrumentalis+LIPaamiut<Lokalissammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamoqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LUmeeraq+PASSUAQ<flertal<LokalisAasiaat+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jegkunngi<ental<Aequalis+LUAvanersuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUkingulleq-QAR-SSA<Participium<jegNuuk+MIU<ental<Absolut+LUQeqertarsuaq<Instrumentalis+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUulloq<ental>Absolutsuli+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LIAvanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duNuuk+MIU-U<Participium<jegFinland+MIU<ental<Absolut+LItaa+TAR<Indikativ<JegJerPaamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutqallunaaq-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminaliskalaaleq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUataata+PASSUAQ<flertal<Absolutnammineq<Adjektiv+LUManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUNuuk+MIU<ental<AbsolutEsbjerg<Terminalis+LUtutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolutpiareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQManiitsoq<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LUKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQkalaaleq+PASSUAQ<flertal<Terminalisnukappiaraq<flertal<Instrumentalisnajugaq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LUarnaq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<TerminalisKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanoqaaseq<ental<Aequalis+LI