Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutulloq-NNGUR-SSA<Participium<jegpi<Indikativ<JegJeroqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jegmeeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LIukioq<ental<Lokalis+LUQasigiannguit+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUsuli-LAAR=TAR<Participium<jegFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jegilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolutoqaaseq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUNuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUkingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vinajugaq-LIK<flertal<Relativ+LUeqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<vi+LIkingulleq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq<ental>Absolut+LIqallunaaq-QAR-SSA+NIQ+LIQaqortoq<Instrumentalis+LIulloq<ental<Lokalis+LUGentofte<Instrumentalisangajulleq+MIU-QAR+NIQ+LIIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LIqarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegqarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolutqallunaaq-LIK-LIRI<Participium<jegtutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<ental<TerminalisTasiilaq<Lokalis+LUillu-LIK<flertal<Relativ+LINanortalik<InstrumentalisFinland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIkingulleq-LIK<ental<Absolutulloq<ental<Terminalis+LIator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamKangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeganaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LUFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LUimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIpi<Indikativ<HanHamQeqertarsuaq<Lokalisqarasaasiaq+MIU-U<Participium<jegManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LIaappaagu<Partikel+LIManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIimmikkoortoq<ental<min>AbsolutManiitsoq+MIU<ental<Lokalis+LIPaamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LIManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutangajulleq-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegoqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LIkingulleq+MIU-QAR+NIQ+LIManiitsoq+MIU-U<Participium<jegqarasaasiaq-LIK<flertal<Absoluttutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutManiitsoq+MIU<ental<Lokalisoqaaseq<flertal<Instrumentalis+LUmeeraq<ental<Lokalis+LUkingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<viUpernavik+MIU<flertal<Lokalisukioq<ental>Absoluteqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jegGentofte<Absolutmeeraq<ental<LokalisUpernavik+MIU<ental<Lokalis+LUkalaallisut<Partikel+LUEsbjerg<InstrumentalisQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LUoqaluttuar+SIMA<Indikativ<hanUummannaq<InstrumentalisFinland<Lokalis+LUKangaatsiaq+MIU<ental<LokalisAasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LIQaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LItassa<Partikel+LIanaana-QAR-SSA<Interrogativ<duateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dumeeraq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LUkunngi+MIU-QAR+NIQ+LUIvittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LIukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duUummannaq<Instrumentalis+LIillu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegtaa+GALUAR<Indikativ<JegJersammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHamukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hanManiitsoq+MIU<flertal<Terminalisoqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutsuli-SSA<Indikativ<hanQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du