Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU
oqar-SSA<Participium<de+LU
Nuuk+MIU-QAR<Participium<han
kingulleq-LIRI+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
oqar+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
nukarleq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
suli+TAR<Participium<de+UNA
Nuuk+MIU-QAR+NIQ
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
qallunaaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNA
Tasiilaq+MIU<ental<Terminalis+UNA
Nanortalik<Absolut+LI
Paamiut+MIU-U+NIAR<Interrogativ<du
aqqalu+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
Kangaatsiaq<Terminalis
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
sammisari+SINNAA<Imperativ<ViDem+LI
Gentofte<Instrumentalis
Ilisimatusarfik-QAR+NIQ+LU
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Uummannaq+MIU<ental<Absolut
tutsiuteqqip-NNGIT<Participium<de
eqqaama+GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
Ivittuut<Absolut+LI
nuka-QAR+TAR<Indikativ<han+UNA
aqqalu-INNAQ<ental<hans<Absolut
kunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
sisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<han+UNA
Paamiut+MIU<ental<Lokalis
oqar-NNGIT<Indikativ<han
immikkoortoq-QAR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
oqar+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
kunngi+GӘ+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqumiitsuliortoq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LU
suli-SSA<Indikativ<han+LU
ateq-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LI
kunngi+GӘ+TAR<Interrogativ<DuHam
pi+GALUAR<Imperativ<ViDem
sammisari<Indikativ<DeHam
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
Kangaatsiaq<Terminalis+LI
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJer
pi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
kalaaleq-LIK<ental<Terminalis+LI
qarasaasiaq-LIRI+NIAR<Interrogativ<du
suli-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Esbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ukioq-INNAQ-U-LAAR=TAR<Participium<de+LU
pi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNA
aleqa+MIU-QAR<Participium<han+LU
tallimat-INNAQ-NNGUR<Interrogativ<du
pi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem
oqar+SIMA<Participium<de+LI
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
pi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
kalaaleq+GӘ<Imperativ<ViDem+UNA
qarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU<ental<Terminalis
ulloq<ental<hans<Absolut
nalunar-SSA<Interrogativ<du
najugaq-NNGUR<Participium<jeg
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Participium<de+UNA
qarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LU
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LU
kunngi-LIK<flertal<Relativ+UNA
Aasiaat<Lokalis+LU
ulloq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
akisooq-NNGUR+SIMA+NIQ+LI
Upernavik<Absolut+UNA
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<de+LU
Nanortalik+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
suli<Indikativ<vi
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
kunngi-LIRI+TAR<Participium<jeg
qarasaasiaq<enta<Lokalisl
kisimi<Adjektiv+LI
Avanersuaq+MIU<ental<Terminalis+LU
suli+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
arnaq<ental<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Narsaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Illoqqortoormiut<Lokalis
qallunaaq-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Paamiut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama+SIMA<Imperativ<ViDem
kingulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
Qaqortoq+MIU-QAR<Participium<han
Qeqertarsuaq<Terminalis+LI
nuka-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Uummannaq<Absolut+UNA
oqar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA