Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
kisimi<AdjektivEsbjerg+MIU-U<Participium<han+UNAtutsiuteqqip+SIMA<Indikativ<han+UNAisuma-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<duUummannaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LUeqqumiitsuliortoq-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalistaa+NIAR<Interrogativ<DuHamAvanersuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LISisimiut+MIU<flertal<Lokalistutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+UNAoqar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selvsuli+GALUAR<Indikativ<de+LUUummannaq<Absolutakisooq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNAakisooq+GӘ+SINNAA<Indikativ<JegJerManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegaqqalu<enta<Lokalisl+IP+TAR<Interrogativ<duqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LUeqqaama-NNGIT<Indikativ<DeHamIvittuut+MIU-QAR+NIQ+LIakisooq<flertal<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+UNAQasigiannguit+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LImakku<Pronomen<flertal+LUmarluk<Talord<Lokalis+IP+SINNAA<Interrogativ<duIlisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR<Participium<han+LIinunngor-LAAR<Participium<han+LUnalunar+GALUAR<Indikativ<jeginunngor<Interrogativ<dupi+SIMA<Indikativ<ViDem+UNAAvanersuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUPaamiut+MIU<ental<TerminalisPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LUmeeraq<flertal<Instrumentalis+LUKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LInaja+GӘ+NIAR<Indikativ<HanHam+UNAisuma+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIAasiaat+MIU-U+NIAR<Indikativ<de+UNAoqaaseq-LIRI<Ledsagemåde<de_selveqqaama-SSA<Indikativ<DeMig+UNAsisamat<Talord<Aequalisisuma+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNANanortalik+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+UNAPaamiut+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUkunngi+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDemEsbjerg+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+UNAnuliaq-INNAQ-U+SIMA<Participium<jegnalunar-LAAR=TAR<Participium<jegIvittuut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<hanaleqa-NNGUR+NIQ<flertal<hans<AbsolutSisimiut+MIU-LIRI+SINNAA<Interrogativ<duulloq-LIRI+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<Absolut+LINarsaq<Instrumentalissisamat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIullumi<PartikelIlloqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LUNanortalik<Terminalis+LUkunngi+MIU-U+TAR+NIQ<ental<deressisamat-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAillu+GӘ<Imperativ<ViDemAvanersuaq<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR+NIAR<Participium<de+LUisuma+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<denuna+MIU<flertal<Instrumentaliskunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNANuuk+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAtallimat-LIK-U-LAAR<Indikativ<jeg+UNAoqar+NIAR<Participium<han+UNAAvanersuaq+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvIlloqqortoormiut<Lokaliseqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegnuka<ental<Aequalis+UNAAvanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LUoqaaseq<flertal<Terminalis+UNATasiilaq+MIU-NNGUR<Interrogativ<duManiitsoq<Terminalis+LUarnaq-U<Participium<jegeqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUkunngi-QAR+TAR<Indikativ<de+UNAEsbjerg+MIU-U+TAR<Indikativ<hanisuma<flertal<Instrumentalis+UNAkiisa<Partikel+LUkunngi-QAR-LAAR=TAR<Participium<de+UNAsuli+SIMA=TAR<Interrogativ<duqallunaaq-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LUFinland+MIU-QAR<Participium<han+UNAUpernavik+MIU-U+NIQ<ental<Absolutqarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIManiitsoq+MIU-NNGUR<Interrogativ<dunuka+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDem+UNApingasut-LIK-LIRI+SIMA<Interrogativ<duNuuk<Instrumentalis+UNAkalaaleq-LIK<ental<Terminalis+LIqarasaasiaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selvpi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNAFinland+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres+LU