Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<AbsolutManiitsoq<Instrumentaliskunngi-QAR-SSA<Indikativ<jegTasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U<Indikativ<vi+UNAisuma-U-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUkunngi-QAR-NNGIT<Interrogativ<duoqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNAtaa-SSA<Imperativ<ViDem+UNAEsbjerg+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+UNAtaa-LAAR<Indikativ<JegJernuup+TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LISULI<PartikelPaamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LINarsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAnalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamnalunar-LAAR+NIQ<ental<Absolutnuna-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolutkunngi-LIRI<Interrogativ<dusuli+SINNAA<Participium<jegaleqa+MIU-QAR<Participium<han+LIqarasaasiaq-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LItaa+GALUAR<Imperativ<ViDem+LIIvittuut+MIU-LIRI<Participium<jeg+UNANuuk+MIU-U+SINNAA<Indikativ<detutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNAUummannaq<Absolut+LIillu-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNAtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+UNAtutsiuteqqip<Indikativ<han+LUoqaaseq<flertal<Lokalis+LUoqar+TAR<Participium<han+LINanortalik+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<RelativUpernavik+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutUummannaq+MIU<ental<Absolutoqaaseq-LIRI<Ledsagemåde<de_selvAvanersuaq<Instrumentalis+LIKangerlussuaq<Absolutisuma-INNAQ<flertal<Lokalis+UNAUummannaq<Lokalis+LIFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegsuli+NIAR<Indikativ<deangaju+MIU-QAR<Indikativ<han+LIAasiaat+MIU<flertal<Lokalis+UNAaqqalu-LIK<flertal<Relativ+LUTasiilaq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvukioq<ental<hans<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LInalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selvpi+SIMA<Indikativ<HanHamoqaluttuar+TAR+NIQ<ental<deresmeeraq<ental<Aequalis+UNAator-SSA=GALUAR<Indikativ<JegDem+UNAKangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<de+LInalunar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNAUpernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LIsisamat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<duoqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LIQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAPaamiut+MIU-U<Participium<jegNarsaq<Absolut+UNAPaamiut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUIvittuut<Instrumentalis+UNASisimiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duinunngor-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LIQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LIKangaatsiaq+MIU<ental<Absolutqarasaasiaq+MIU<ental<Lokalis+UNAIlloqqortoormiut<Lokalis+LInuliaq-U<Participium<han+LUQeqertarsuaq+MIU-QAR<Participium<han+LIsammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJerukioq+PASSUAQ<flertal<hans<AbsolutQasigiannguit<Absolut+UNAAvanersuaq+MIU-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LIimaap+TAR=GALUAR<Participium<han+LIKangerlussuaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAisuma+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegGentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LItallimat-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duIlulissat<LokalisPaamiut+MIU-U<Indikativ<jeg+UNAFinland+MIU-QAR+NIQ+LUTasiilaq+MIU-QAR+NIQPaamiut+MIU-U+NIAR<Indikativ<vi+LIpi+TAR<Interrogativ<DuHamillu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUulloq-QAR-NNGIT<Interrogativ<duoqaaseq<flertal<Lokalisqallunaaq-U<Indikativ<jeg+UNAqarasaasiaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNAFinland<Lokalis+LUKangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LUIvittuut+MIU<flertal<Lokalis+LItutsiuteqqip-NNGIT<Indikativ<jegPaamiut+MIU-U<Interrogativ<dueqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem