Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqaama-LAAR<Indikativ<JegDempingasut-LIK-QAR+SIMA<Interrogativ<duUpernavik<Lokalis+LUuagut<Pronomen<flertal+UNAsuli+SIMA<Participium<jeg+LUsuli<Participium<de+LUnuna+MIU-U<Participium<hanassersuut-INNAQ<flertal<hans<AbsolutFinland+MIU<flertal<Instrumentalis+LIpi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNAtutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jegGentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUpiareer+NIAR<Indikativ<vi+LUoqar-LAAR=TAR<Participium<han+LIoqaluttuar+SIMA+NIQ<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LIAvanersuaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<Relativ+LIqarasaasiaq<ental<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq<enta<Lokalislulloq-QAR-SSA<Indikativ<jegGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<duukioq-QAR-LAAR=TAR<Participium<han+UNASisimiut<Instrumentalisukioq-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNAEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LIaleqa+MIU-QAR<Participium<han+LIGentofte<Lokalis+UNAtaanna<Pronomen<entalEsbjerg+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+UNANuuk+MIU-QAR+NIQ+UNAaqqalu-QAR-LAAR<Indikativ<de+UNAinunngor-NNGIT<Participium<han+LUsuli<Ledsagemåde<de_selvkalaaleq<flertal<Lokalis+UNAataaseq<Talord<Instrumentalisisuma+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNAqallunaaq<flertal<Instrumentalisnuup+TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LItutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv+UNAulloq<enta<Lokalisl+IP-LAAR<Interrogativ<dunuka<flertal<hans<Absolut+LISisimiut+MIU-QAR+NIQ+UNAManiitsoq<Absolut+UNApi+SIMA<Imperativ<ViDemqallunaaq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDempi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LUQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUQeqertarsuaq<Absolutoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUFinland<Absolut+LIKangerlussuaq<Instrumentalisnuliaq-INNAQ-U+SIMA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAEsbjerg<Lokalis+LUAasiaat+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<AbsolutAasiaat<InstrumentalisUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAkingulleq-INNAQ-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<Lokalistaa<Imperativ<ViDem+UNAnuna+MIU-QAR<Indikativ<hanoqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<de+UNAkingulleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<denuna-U+NIQ<flertal<Lokalispiareer+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAmeeraq+GӘ+GALUAR<Indikativ<DeMigassersuut+MIU<flertal<Lokalis+LISisimiut+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<jegnaja<flertal<Instrumentalis+LIsisamat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<duFinland<Lokalis+LUtutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U<Participium<han+LIsuli-SSA<Indikativ<deNuuk+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAnalunar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selvulloq<ental<Absolut+UNAqallunaaq<ental<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIeqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Aequalis+UNAIlisimatusarfik-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LIkalaallisut<Partikelnaja-LIK<flertal<Relativ+LUGentofte<Instrumentalis+LUIlulissat<InstrumentalisUummannaq+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<de+LIeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<LokalisSisimiut<Absolut+LIukioq<ental<Absolut+LUpi+SIMA<Indikativ<DeMigAvanersuaq<TerminalisManiitsoq+MIU<ental<TerminalisQaqortoq<Instrumentalis+UNAkunngi-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalisateq-QAR-LAAR<Indikativ<han+UNAinunngor+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIukioq-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LUakisooq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LIsuli-SSA<Indikativ<han+LU