Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

pingasut-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+UNA
pi+SINNAA<Imperativ<ViDem
Sisimiut<Lokalis+UNA
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LU
isuma<ental<Terminalis
inunngor+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNA
Ivittuut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+UNA
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
suli+GALUAR<Participium<han
aleqa<flertal<Lokalis+IP<Participium<han
nuka-LIRI<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+LI
Paamiut<Absolut+LI
meeraq<flertal<hans<Absolut+UNA
Avanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LU
oqaasilerisoq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqumiitsuliortoq<ental<hans<Absolut+UNA
aqqalu-LIRI<Participium<han+LU
imaap+TAR=GALUAR<Participium<han+LI
Qasigiannguit+MIU<ental<Instrumentalis
qarasaasiaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
tutsiuteqqip+NIAR<Indikativ<jeg
aleqa-U+SIMA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Indikativ<vi
oqar-LAAR<Indikativ<jeg+UNA
taa+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNA
Paamiut+MIU-U+NIAR<Indikativ<vi+LI
tutsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
kunngi-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+UNA
Esbjerg+MIU-LIRI+NIAR<Interrogativ<du
nuliaq+GӘ<Imperativ<ViDem
Finland+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNA
sammisari-SSA<Imperativ<ViDem+LU
Qaqortoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
uagut<Pronomen<flertal+LU
sisamat-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP+GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
Uummannaq+MIU<ental<Absolut
nuna<enta<Lokalisl+IP+NIQ<ental<deres+UNA
qallunaaq-NNGUR+NIAR+NIQ
isuma+MIU-QAR+NIQ+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Avanersuaq+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv
qallunaaq+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
eqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+UNA
oqaluttuar-SSA<Interrogativ<du
assersuut-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+UNA
Sisimiut<Instrumentalis+UNA
oqar-NNGIT+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis
sisamat-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
tamarmik<Adjektiv+LU
Nuuk+MIU-QAR<Participium<han+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-SSA<Indikativ<han+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
nuna-U+NIQ<flertal<Lokalis
Kangaatsiaq+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
ukioq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LI
tallimat-LIK-QAR+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv
oqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+UNA
suli-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Ivittuut<Absolut+UNA
aleqa-INNAQ-LIRI+NIQ<flertal<Relativ+LU
Finland+MIU-U<Indikativ<han+UNA
nuna+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<han+LI
qarasaasiaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
oqaluttuar-NNGIT+NIQ<flertal<Absolut
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han
Ivittuut<Lokalis+LU
pi<Imperativ<ViDem+LU
Maniitsoq<Absolut
Sisimiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA
inunngor+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
nuliaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han+UNA
ulloq<ental<min<Absolut+LU
imaap+GALUAR<Participium<han+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut
meeraq<flertal<Terminalis
pi<Indikativ<JegDem+LU
Maniitsoq<Terminalis+UNA
Tasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<de+LI
meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNA
qarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<vi+LI
Nuuk+MIU-U-SSA<Participium<de+LI
pingasut-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI