Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

anaana+MIU-NNGUR-NNGIT<Indikativ<vi+UNA
Gentofte<Lokalis+LU
Ivittuut+MIU<ental<Absolut+UNA
qarasaasiaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNA
immikkoortoq<flertal<hans<Absolut
oqar-LAAR<Participium<de+UNA
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
nuka-LIRI<Indikativ<jeg
ulloq-LIK<flertal<Absolut
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han+LU
aappaagu<Partikel+UNA
Upernavik+MIU<ental<Absolut+LI
Qaqortoq<Lokalis+UNA
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<de
kunngi+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem
Esbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNA
eqqaama-NNGIT<Indikativ<ViDem+LI
assersuut<ental<Absolut+LU
kalaaleq-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNA
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
kunngi-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
isuma+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<de
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+LU
Maniitsoq+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Aequalis+UNA
Tasiilaq+MIU<ental<Terminalis+LI
meeraq-LIK<flertal<Absolut+UNA
Ilisimatusarfik+GӘ-SSA<Interrogativ<DuHam
Narsaq+MIU-QAR+NIQ+LI
sisamat<Talord<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis
Paamiut+MIU-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
akisooq-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LU
suli+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han
kunngi<enta<Lokalisl
eqqumiitsuliortoq-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg+UNA
isuma-NNGUR<Participium<jeg
Nuuk<Lokalis
taa-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
taa<Indikativ<JegDem+UNA
oqaluttuar<Interrogativ<du
arnaq-INNAQ-LIRI-LAAR<Indikativ<de+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
qarasaasiaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
ulloq-INNAQ-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Upernavik<Absolut+UNA
nuna-QAR-LAAR<Interrogativ<du
eqqaama+SIMA<Imperativ<ViDem
Aasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
aqqalu-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
sisamat-LIK<ental<hans<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<han+UNA
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han
nalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
nalunar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
inunngor-NNGIT<Indikativ<jeg
najugaq<flertal<Terminalis+LI
Upernavik+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
aqqalu+GӘ-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem
sisamat-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
Tasiilaq<Lokalis
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LI
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+UNA
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNA
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<de
Sisimiut+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<jeg
Paamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LU
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Kangaatsiaq<Lokalis+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
suli+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA<Indikativ<de+UNA
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg
pingasut-LIK-QAR+SIMA<Interrogativ<du
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
tallimat-INNAQ-NNGUR<Participium<de
assersuut-INNAQ<ental<Absolut
oqar+NIQ<flertal<Lokalis
ukioq-QAR<Indikativ<han+LU
Uummannaq<Terminalis+LI
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+LI
pi<Imperativ<ViDem
ukioq<flertal<hans<Absolut
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ
imaap-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
ulloq<ental<min<Absolut
imaap-LAAR+NIQ<ental<Terminalis
aleqa<ental<Terminalis+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
sammisari-SSA<Interrogativ<DuHam