Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kiisa<Partikel
arnaq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LI
pi+SIMA<Indikativ<DeMig
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Participium<han+UNA
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
oqar-LAAR=TAR<Participium<han+LI
eqqumiitsuliortoq-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
oqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<de+UNA
eqqumiitsuliortoq<ental<Absolut
sisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<de
Avanersuaq+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv
Kangerlussuaq<Lokalis+UNA
kalaallisut<Partikel
Ilulissat+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Sisimiut<Instrumentalis+LU
Uummannaq<Absolut+LU
meeraq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
pi+SIMA<Indikativ<ViDem+UNA
isuma-NNGUR+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
Paamiut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
inunngor-SSA<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Upernavik+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
inunngor-LAAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
qallunaaq-U+TAR<Indikativ<jeg+UNA
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-QAR+NIQ
isuma+GӘ<Indikativ<HanHam
nuna-U<Participium<han+UNA
Upernavik<Lokalis
ilinniar-NNGIT<Indikativ<jeg
illu-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+UNA
nuup+TAR<Participium<de+LI
naja-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
ator-SSA=GALUAR<Indikativ<JegDem+UNA
taa-LAAR<Interrogativ<DuHam
ulloq+MIU-LIRI+NIQ<ental<hans<Absolut+LU
piareer+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama<Imperativ<ViDem+UNA
Kangaatsiaq+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
aleqa+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg+UNA
Narsaq+MIU-U+SINNAA<Indikativ<vi
Ivittuut+MIU-U+NIAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq<ental<Absolut+UNA
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<de+UNA
Sisimiut<Lokalis
Maniitsoq<Terminalis+LU
arnaq<flertal<hans<Absolut
nuup<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LU
arnaq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
najugaqar-NNGIT<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-NNGUR<Participium<de+UNA
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Uummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
pi-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
ukioq-INNAQ<flertal<Absolut+LU
Uummannaq<Terminalis+LU
ilaqutariit<flertal<Instrumentalis+LI
sammisari-SSA<Indikativ<JegDem+LI
Gentofte+MIU<enta<Lokalisl
eqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Paamiut+MIU-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
isuma+GӘ-NNGIT<Indikativ<JegDem+LU
inunngor-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Uummannaq+MIU-U+NIAR<Participium<de
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
pi-NNGIT<Indikativ<DeHam
Qeqertarsuaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
inunngor+TAR<Participium<de
Kangaatsiaq+MIU-U<Participium<de
Kangerlussuaq<Absolut+LI
nukarleq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han+UNA
pi+TAR<Indikativ<JegJer
inunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
kunngi+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
Gentofte+MIU-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+LU
Upernavik<Terminalis+LI
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han+LU
Paamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<de
pi<Interrogativ<DuHam
Esbjerg<Instrumentalis
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP<Indikativ<vi
tallimat-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres
ulloq<ental<Absolut+UNA
Tasiilaq<Absolut
Qaqortoq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
najugaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
qarasaasiaq<flertal<hans<Absolut
nuup+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
ani+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<de
Upernavik+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+UNA