Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

sammisari-SSA<Indikativ<JegDem+LI
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
nukappiaraq<ental<Aequalis
Paamiut<Instrumentalis+LU
Paamiut+MIU-U<Participium<han+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
sisamat-INNAQ-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Kangaatsiaq<Lokalis+UNA
meeraq<ental<Terminalis+LI
sisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<han+UNA
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
eqqaama+SINNAA<Indikativ<DeHam
ukioq-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<de+UNA
Tasiilaq<Absolut+UNA
taa+NIAR<Interrogativ<DuHam
meeraq-NNGUR+SINNAA<Participium<jeg
oqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
imaap<Ledsagemåde<de_selv
aleqa<ental<Instrumentalis+UNA
Avanersuaq+MIU<ental<Terminalis+UNA
aleqa<ental<Terminalis+UNA
meeraq<ental<Terminalis+UNA
oqaluttuar+NIQ<flertal<Absolut
Finland+MIU-U<Indikativ<han+UNA
inunngor-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqar-SSA<Participium<jeg
aqqalu+MIU<flertal<Lokalis+UNA
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+LU
kingulleq-INNAQ-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
oqar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Avanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI
ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han+UNA
aqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LI
Maniitsoq+MIU-QAR<Participium<han+LU
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Participium<han+LI
ukioq-U+NIQ<flertal<Absolut+UNA
Aasiaat+MIU<ental<Terminalis
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNA
Finland+MIU-QAR<Participium<han+LI
nuna-LIK<flertal<hans<Absolut
nalunar-LAAR<Indikativ<de+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+UNA
suli-LAAR<Indikativ<de+LI
Ivittuut<Absolut+UNA
Esbjerg+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
ilaa<Partikel
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+IP+SIMA<Indikativ<de
nuka-INNAQ-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LI
piareer<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem
pi<Indikativ<JegDem
nalunar+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
inunngor-LAAR<Participium<han
Maniitsoq<Instrumentalis+UNA
oqaaseq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
ukioq-LIK<ental<hans<Absolut
Ilulissat<Absolut
ulloq<ental<Absolut+UNA
ulloq-INNAQ<ental<deres<Absolut
imaap-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Kangaatsiaq<Terminalis+UNA
Sisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi
ani+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Kangaatsiaq<Lokalis
meeraq<ental<Aequalis+LI
nukarleq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
imaap+TAR<Participium<han
Upernavik<Terminalis+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis
eqqaama+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem
ukioq-LIK<flertal<Relativ
meeraq<ental<Terminalis
suli<Participium<han
inunngor-SSA<Interrogativ<du
illu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
ateq<ental<Absolut
illu-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
tutsiuteqqip+NIAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+SIMA<Participium<han+UNA
ukioq-INNAQ-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
piareer-LAAR<Interrogativ<du
nuup+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
imaap<Participium<han
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LI
sisamat-LIK-QAR-SSA<Indikativ<han+UNA
Tasiilaq+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+UNA
taa+TAR<Imperativ<ViDem+LI
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis
nuna+MIU<ental<Terminalis+UNA
suli-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis
aappaagu<Partikel+LI
tutsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
naja-INNAQ<ental<hans<Absolut+LU