Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
qallunaaq-NNGUR+NIAR+NIQeqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<Absolut+LUani-NNGUR-LAAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq<ental<Absolutinunngor+SIMA=TAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-NNGUR<Participium<de+UNAManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<hantutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LUnuka<ental<Absolutakisooq-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUTasiilaq<Absolut+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+UNAsisamat-INNAQ-NNGUR+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAKangaatsiaq+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selvpiareer+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han+UNAtutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jegQaqortoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIeqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LUQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanUummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Indikativ<jegkalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQQaqortoq<Terminalis+UNAoqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+UNAimaap+SINNAA<Interrogativ<duoqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIsammisari<Imperativ<ViDem+LUeqqumiitsuliortoq-QAR+NIAR<Participium<de+LUsuli-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNApi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeMig+LIeqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<ViDem+LUsisamat-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalisnalunar-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNAQaqortoq<Absolut+LIsammisari+TAR<Imperativ<ViDem+LImeeraq<flertal<Instrumentalis+LUaleqa+MIU-QAR<Participium<hantaa+SINNAA<Interrogativ<DuHamNarsaq<Absolut+UNAulloq+GӘ+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem+LInuliaq+MIU-QAR+NIQ+LUQaqortoq+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvnajugaq<flertal<Lokalis+LUpingasut-LIK-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvkunngi-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LUQaqortoq<Instrumentalis+UNApi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHamQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dumeeraq<ental<deresUpernavik<Instrumentalis+UNAoqaluttuar<Participium<jegpi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeMigoqar<Participium<jegUummannaq+MIU-U+GALUAR<Participium<deKangaatsiaq<Lokalis+UNAqallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LIpi-LAAR<Indikativ<JegDem+LUimmikkoortoq-LIK-LIRI-LAAR<Interrogativ<duUpernavik+MIU-QAR<Participium<hanullumi<Partikelsisamat-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+UNAtutsiuteqqip+NIAR<Indikativ<deeqqumiitsuliortoq+GӘ+TAR=GALUAR<Indikativ<JegDem+UNAAvanersuaq+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<AbsolutUummannaq<Lokalis+UNAPaamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selveqqumiitsuliortoq+GӘ+SIMA<Indikativ<ViDem+UNAnuka-LIRI<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LISisimiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+LUtutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNAFinland+MIU-QAR+NIQ+LIkalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<dusisamat-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LInaja-INNAQ<flertal<hans<Absolut+LIPaamiut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNApi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNATasiilaq+MIU-QAR<Participium<han+LUangut<ental<Lokalistallimat-NNGUR-SSA<Participium<de+LInajugaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absoluteqqaama<Indikativ<ViDem+LUisuma-INNAQ<flertal<Lokalis+UNAator+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolutukioq+PASSUAQ<flertal<hans<AbsolutKangerlussuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<hannajugaq-NNGUR<Participium<jegTasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg+UNAtutsiuteqqip+TAR+NIQ<flertal<hans<Absolutulloq-U+NIAR<Indikativ<vi+UNAkunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIsammisari+SINNAA<Imperativ<ViDem+LItaa+GALUAR<Imperativ<ViDemeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Indikativ<deoqar-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNAulloq-QAR-SSA<Participium<han+UNA