Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
pingasut-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+UNApi+SINNAA<Imperativ<ViDemSisimiut<Lokalis+UNAManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LUisuma<ental<Terminalisinunngor+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNAIvittuut+MIU-U+SIMA<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+UNAoqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jegsuli+GALUAR<Participium<hanaleqa<flertal<Lokalis+IP<Participium<hannuka-LIRI<Indikativ<jegManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+LIPaamiut<Absolut+LImeeraq<flertal<hans<Absolut+UNAAvanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LUoqaasilerisoq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIeqqumiitsuliortoq<ental<hans<Absolut+UNAaqqalu-LIRI<Participium<han+LUimaap+TAR=GALUAR<Participium<han+LIQasigiannguit+MIU<ental<Instrumentalisqarasaasiaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selvtutsiuteqqip+NIAR<Indikativ<jegaleqa-U+SIMA<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Indikativ<vioqar-LAAR<Indikativ<jeg+UNAtaa+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNAPaamiut+MIU-U+NIAR<Indikativ<vi+LItutsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIkunngi-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+UNAEsbjerg+MIU-LIRI+NIAR<Interrogativ<dunuliaq+GӘ<Imperativ<ViDemFinland+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNAQeqertarsuaq+MIU-LIRI+GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LIIlisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNAsammisari-SSA<Imperativ<ViDem+LUQaqortoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUuagut<Pronomen<flertal+LUsisamat-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<InstrumentalisTasiilaq+MIU-U<Participium<jegeqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP+GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LIUummannaq+MIU<ental<Absolutnuna<enta<Lokalisl+IP+NIQ<ental<deres+UNAqallunaaq-NNGUR+NIAR+NIQisuma+MIU-QAR+NIQ+UNAQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAAvanersuaq+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selvqallunaaq+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDemeqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+UNAoqaluttuar-SSA<Interrogativ<duassersuut-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+UNASisimiut<Instrumentalis+UNAoqar-NNGIT+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalissisamat-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAtamarmik<Adjektiv+LUNuuk+MIU-QAR<Participium<han+LIeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-SSA<Indikativ<han+UNAeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selvManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegnuna-U+NIQ<flertal<LokalisKangaatsiaq+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIukioq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LItallimat-LIK-QAR+SINNAA<Ledsagemåde<de_selvoqar-SSA<Ledsagemåde<de_selveqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+UNAsuli-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAIvittuut<Absolut+UNAaleqa-INNAQ-LIRI+NIQ<flertal<Relativ+LUFinland+MIU-U<Indikativ<han+UNAnuna+MIU-U+TAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<han+LIqarasaasiaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LIoqaluttuar-NNGIT+NIQ<flertal<AbsolutAasiaat+MIU-QAR+NIQsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<hanIvittuut<Lokalis+LUpi<Imperativ<ViDem+LUManiitsoq<AbsolutSisimiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNAinunngor+TAR=GALUAR<Interrogativ<dunuliaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LUIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han+UNAulloq<ental<min<Absolut+LUimaap+GALUAR<Participium<han+LIEsbjerg+MIU-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolutmeeraq<flertal<Terminalispi<Indikativ<JegDem+LUManiitsoq<Terminalis+UNATasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<de+LImeeraq<flertal<Instrumentalis+LUukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNAqarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<vi+LINuuk+MIU-U-SSA<Participium<de+LIpingasut-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI