Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

nammineq<Adjektiv+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
eqqaama+GALUAR<Imperativ<ViDem
oqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+UNA
Finland+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNA
Uummannaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
kalaaleq<flertal<Lokalis+UNA
nuup<Ledsagemåde<de_selv
aqqalu-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
sisamat<Talord<Instrumentalis+LU
inunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
arnaq-U<Participium<jeg
Esbjerg<Instrumentalis
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Paamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+UNA
naja+MIU-QAR<Participium<han+UNA
marluk-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNA
sisamat<Talord<Instrumentalis+LI
isuma+MIU-QAR+NIQ+UNA
Qeqertarsuaq<Instrumentalis
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Participium<de+LI
oqaluttuar<Ledsagemåde<de_selv+LU
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU
ukioq<ental<deres<Absolut+LI
ila<flertal<Lokalis
Nuuk+MIU-QAR<Participium<han
Finland+MIU<ental<Lokalis+LI
oqaaseq-QAR-NNGIT<Participium<de
pi+GALUAR<Interrogativ<DuHam
oqar+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU-U+NIAR<Participium<de
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJer
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Indikativ<de
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+LI
meeraq<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
Ivittuut<Lokalis
Finland<Lokalis
Qasigiannguit+MIU<ental<Instrumentalis
qarasaasiaq+MIU-U<Participium<de+UNA
qarasaasiaq<ental<Absolut
eqqaama+TAR<Indikativ<JegDem
meeraq<flertal<Lokalis+IP+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut
Sisimiut+MIU<ental<Absolut+LI
tutsiuteqqip+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LI
qarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<vi+LI
Esbjerg<Terminalis+UNA
sammisari+GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
eqqumiitsuliortoq-U-LAAR=TAR<Participium<han
tutsiuteqqip-NNGIT<Indikativ<jeg
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem
sisamat-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Participium<han+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+UNA
Avanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNA
qallunaaq-U+TAR<Indikativ<jeg+UNA
Kangerlussuaq<Absolut+LU
suli+GALUAR<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
nuna+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Uummannaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LU
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+IP+SIMA<Indikativ<de
oqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Illoqqortoormiut+MIU<ental<Absolut+UNA
Illoqqortoormiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis
aleqa<ental<Instrumentalis+UNA
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg
oqar+GALUAR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR+NIQ+LU
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis
pi-NNGIT<Indikativ<JegJer
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LI
nuliaq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres
Qasigiannguit<Lokalis+UNA
Esbjerg+MIU-U<Participium<han+UNA
suli+SIMA<Indikativ<han+LU
piareer-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Kangerlussuaq<Lokalis
oqaluttuar-NNGIT<Interrogativ<du
Qaqortoq<Terminalis+LI
taa<Interrogativ<DuHam
Gentofte<Lokalis
kalaaleq<ental<Lokalis+LU
Avanersuaq<Terminalis+UNA
ulloq<ental<Instrumentalis+LU
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis+LI
Narsaq+MIU-U+SINNAA<Indikativ<vi
qarasaasiaq-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
tallimat<Talord<Aequalis+LU
Avanersuaq+MIU<ental<Terminalis+LU
pi-NNGIT<Indikativ<DeHam
kunngi-QAR-LAAR<Participium<han+UNA
pi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNA
Tasiilaq<Terminalis+LU
najugaq+MIU<flertal<Lokalis+LU