Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
aqqalu-QAR+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUAvanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<de+LIUpernavik<Absolut+LUkalaallisut<PartikelSisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vitaa+SINNAA<Interrogativ<DuHamaleqa+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LIpi+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUarnaq<flertal<hans<AbsolutUummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jegSisimiut+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<dereskunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUaqqalu+MIU-QAR<Participium<hanTasiilaq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvPaamiut<Instrumentalis+LUQasigiannguit+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LIulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNAIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAimaap+GALUAR<Participium<han+LIeqqaama+TAR<Indikativ<JegJerManiitsoq+MIU-U<Participium<han+LIpi+NIAR<Imperativ<ViDeminunngor-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIEsbjerg<Lokalis+LUaleqa+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut+LIpi<Imperativ<ViDemsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<hanoqaluttuar<Interrogativ<duUummannaq<Instrumentalis+LITasiilaq<Instrumentaliseqqaama-NNGIT<Indikativ<ViDem+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR<Participium<han+LIoqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<Absolutnuna-LIRI-LAAR<Interrogativ<dusuli-SSA<Participium<jegqarasaasiaq-LIK<ental<hans<Absolut+UNAManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalisinunngor-LAAR<Interrogativ<dukunngi-QAR<Indikativ<jeg+LIAvanersuaq+MIU<ental<Terminalis+LUqarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LUsuli-LAAR<Participium<han+UNAEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jegsuli-SSA<Indikativ<deIvittuut+MIU-LIRI<Participium<jegsammisari+NIAR<Imperativ<ViDemsammisari+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LIeqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamoqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNAeqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAKangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LItallimat-INNAQ-NNGUR<Participium<de+LUEsbjerg+MIU<flertal<InstrumentalisManiitsoq<LokalisSisimiut<Absolut+UNAnuna-U<Participium<jegnuka+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNAkingulleq-INNAQ-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LUtallimat-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deresKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LIIlloqqortoormiut<Lokalis+LIukioq-U+NIQ<flertal<TerminalisGentofte+MIU-LIRI+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAPaamiut+MIU-QAR<Participium<han+LIsuli<Indikativ<viKangaatsiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<de+UNAQasigiannguit<Lokalisoqar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNANanortalik+MIU<flertal<Instrumentalis+LUSULI<Partikel+LUassersuut<ental<Lokalisnuka<enta<LokalislEsbjerg<Terminalis+LIsuli+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LUFinland+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNANarsaq<Instrumentalistutsiuteqqip+NIQ<ental<Aequalisoqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deresimaap+GALUAR<Participium<deNuuk+MIU-QAR<Participium<hanFinland+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolutakisooq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNAIlloqqortoormiut<Lokalisoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<hanoqar-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAqallunaaq<flertal<Lokalissammisari-SSA<Indikativ<JegDem+LIoqaaseq<ental<LokalisEsbjerg<Absolut+UNANanortalik+MIU-QAR<Participium<han+UNAoqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUQaqortoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUeqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<JegDemeqqumiitsuliortoq-U+GALUAR<Participium<jegeqqaama-SSA<Imperativ<ViDem+LUoqar+SIMA=TAR<Interrogativ<duGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+NIAR<Indikativ<deQasigiannguit+MIU<ental<Instrumentalis