Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
suli+SIMA+NIQ<ental<deres+LIFinland<Instrumentalis+UNAGentofte+MIU<ental<InstrumentalisFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAisuma-NNGUR+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNAPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LIulloq-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAaqqalu+MIU-QAR<Participium<hannammineq<Adjektiv+LIisuma-U-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUeqqaama+SIMA=TAR<Imperativ<ViDemSisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<deqallunaaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNAUummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolutnuliaq-U<Participium<han+LUaqqalu-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jegPaamiut<Lokalis+UNAoqar+NIAR<Participium<han+UNAmassakkut<Partikel+LUnuka<flertal<hans<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ-U+GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegsammisari+NIAR<Imperativ<ViDem+LUAvanersuaq+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvKangaatsiaq<TerminalisPaamiut+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolutanaana-LIK<ental<Terminalis+LUnuna-NNGUR<Interrogativ<duinunngor-LAAR+NIQ<ental<Absolutmeeraq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LIoqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LUukioq-NNGUR+NIAR<Indikativ<han+UNAinunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jegnuliaq+GӘ<Imperativ<ViDemaleqa+MIU-QAR<Participium<hanPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis+UNAaleqa-LIRI-LAAR<Indikativ<viqallunaaq-QAR-LAAR=TAR+NIQPaamiut+MIU-U<Indikativ<vi+UNAqallunaaq<ental<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIPaamiut+MIU<ental<Instrumentalissammisari-SSA<Interrogativ<DuHamAasiaat+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolutnuka-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUKangaatsiaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LIPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LItutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<dusuli-NNGIT<Indikativ<jegTasiilaq<Absolut+LItutsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIUummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+UNAinunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LUeqqaama<Imperativ<ViDem+UNAAasiaat+MIU<flertal<Lokalis+UNAkalaaleq-LIK<ental<Terminalis+LIinunngor-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolutaleqa+GӘ+SIMA<Interrogativ<DuHamukioq-QAR-LAAR+NIQ+LISisimiut+MIU-U<Interrogativ<duUpernavik+MIU-QAR+NIQ+UNAQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duFinland+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUFinland+MIU-U<Indikativ<han+LUKangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<de+LIpi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeMig+LIpi+TAR<Interrogativ<DuHamAasiaat<Instrumentalis+LIAvanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegsuli-SSA=GALUAR<Interrogativ<dumarluk-LIK<flertal<Absolut+LInajugaqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAQeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<ental<Aequalisoqar+GALUAR<Indikativ<hannuka-LIRI<Indikativ<jegnuup-LAAR=TAR<Participium<hansisamat-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Participium<han+LIassersuut<ental<Absolut+LIulloq<enta<Lokalisl+IP<Ledsagemåde<de_selv+LIinunngor+SIMA<Participium<jegimmikkoortoq-QAR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duqarasaasiaq-LIRI+NIAR<Interrogativ<duukioq-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNAIvittuut+MIU-U-NNGIT<Interrogativ<dusammisari-LAAR<Imperativ<ViDemsuli+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvsuli+SIMA<Indikativ<han+LUeqqaama-LAAR=TAR<Imperativ<ViDemGentofte<Terminalistaa+NIAR<Interrogativ<DuHamaleqa-INNAQ<ental<hans<Absolut+LIsuli+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutsuli+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAGentofte+MIU<flertal<Lokaliskalaaleq<ental<Lokalis+LUIvittuut+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+LImeeraq<flertal<Instrumentalis+LI