Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ukioq-INNAQ<flertal<Absolut+LIukioq-LIK<flertal<Lokalis+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+UNAKangaatsiaq<Absolut+LUAasiaat+MIU-QAR+NIQ+LImakku<Pronomen<flertalpi-NNGIT<Indikativ<DeHam+LIAvanersuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LIassersuut+MIU-NNGUR+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LUmeeraq<flertal<Lokalisoqar+TAR=GALUAR<Indikativ<deeqqumiitsuliortoq-NNGUR<Indikativ<vieqqaama+SIMA<Indikativ<JegDemtallimat<Talord<ental<deres+LIpi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LITasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LUManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<hanqallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LUimaap+TAR<Indikativ<deTasiilaq+MIU<ental<Terminalis+UNAoqaaseq<flertal<hans<Absolut+UNANuuk+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIulloq-U-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LUqallunaaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<han+LItallimat-INNAQ<flertal<Lokalisqarasaasiaq<ental<Absolut+UNAmassakkut<Partikel+UNAoqaluttuar-LAAR<Ledsagemåde<de_selvQeqertarsuaq+MIU-LIRI<Indikativ<de+LUIvittuut+MIU<ental<Absolut+UNAisuma<ental<hans<Absolut+LUqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Indikativ<jegsisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNAoqaaseq<ental<Absolut<minnuna+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAkunngi-LIRI<Interrogativ<duEsbjerg<Absolut+LUnuna-U<Participium<han+UNAarnaq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LUManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalistaa<Indikativ<JegDem+UNAFinland+MIU-U+NIAR<Indikativ<jeg+LIQeqertarsuaq<Instrumentalis+LITasiilaq+MIU-QAR<Participium<han+LUuanga<Pronomen<entalEsbjerg+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg+LIsisamat-LIK<ental<hans<Absolut+LUFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jegnuna-NNGUR-NNGIT<Interrogativ<duqarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duator<Ledsagemåde<de_selv+UNAGentofte<Instrumentalis+LUManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegisuma<enta<LokalislKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+UNAGentofte+MIU<flertal<Lokalis+IP-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAateq-QAR<Participium<jeg+UNAoqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIisuma-LIRI<Indikativ<de+LIFinland<Terminalis+UNAManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegila<flertal<LokalisAvanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LUmeeraq<flertal<Terminalis+UNANuuk<Lokalisnuka-U+SIMA<Interrogativ<dunuka+MIU-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamnuup+GALUAR<Participium<jegqarasaasiaq-QAR-NNGIT<Interrogativ<dutaaguut<ental<hans<Absolutulloq<ental<min<Absolutila-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<jeg+UNANanortalik+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<hanIvittuut+MIU-U-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAaleqa+MIU-U-SSA<Participium<han+UNAaleqa-U+SIMA<Indikativ<vi+UNAnuka+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNAoqar-NNGIT<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-U<Participium<jegulloq-QAR-SSA<Participium<han+UNAUummannaq<Instrumentalis+LUIvittuut+MIU-U+SINNAA<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LUnalunar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNAnalunar-LAAR<Interrogativ<dupi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LIFinland+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUanaana-LIK<ental<Terminalis+LUIlulissat+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvkunngi-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<InstrumentalisAvanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegulloq-U<Ledsagemåde<de_selv+LIsuli-LAAR=TAR<Participium<deQaqortoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUpi-LAAR<Interrogativ<DuHamqallunaaq+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisQaqortoq+MIU-QAR<Participium<han+UNAinunngor+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI