Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUoqaasilerisoq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIoqar+GALUAR<Indikativ<vi+UNAoqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<de+UNAAvanersuaq+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<RelativManiitsoq<Terminalis+UNAnuna+MIU-U+TAR<Interrogativ<duNuuk+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUsisamat-NNGUR<Interrogativ<duillu-QAR-LAAR<Participium<jeg+LUuagut<Pronomen<flertaleqqumiitsuliortoq-NNGUR<Indikativ<vi+LUarnaq<ental<Instrumentalis+LIFinland<Lokalis+LUpi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMigUummannaq<Absolut+LUtaa+GALUAR<Imperativ<ViDem+LIoqaaseq<flertal<Lokalistutsiuteqqip-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duIlisimatusarfik+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LISisimiut+MIU<flertal<Lokalis+UNAqallunaaq+GӘ-LAAR<Interrogativ<DuHamukioq-LIK<flertal<RelativNarsaq<Absolut+LIEsbjerg+MIU<ental<TerminalisIvittuut+MIU-U-NNGIT+NIQ<flertal<Absolut+LIillu-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+UNATasiilaq<Lokalis+UNAisuma+PASSUAQ<flertal<LokalisQasigiannguit<Instrumentalistallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIpi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDemNarsarsuaq<Terminalisisuma-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+UNAFinland+MIU-QAR<Participium<han+LUpiareer-LAAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-QAR+NIQNuuk+MIU<ental<Lokaliseqqumiitsuliortoq-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvGentofte<Lokalis+UNApingasut-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+UNAQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-SSA<Indikativ<han+UNAnuna-LIRI-LAAR<Interrogativ<dumeeraq-NNGUR-SSA<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-U<Interrogativ<duGentofte+MIU<ental<Instrumentalisoqaasilerineq<flertal<hans<Absolutqallunaaq-NNGUR-LAAR<Participium<hanIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LInuliaq-U<Participium<han+LUEsbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<hanqallunaaq-INNAQ<flertal<hans<AbsolutEsbjerg+MIU-U<Participium<deinunngor+TAR=GALUAR<Interrogativ<duoqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAqallunaaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNAmeeraq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNAnuna+MIU<ental<Terminalis+UNASisimiut+MIU-QAR<Participium<han+LIimaap+GALUAR<Interrogativ<dupi<Indikativ<ViDemTasiilaq+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<de+LIulloq<ental<hans<AbsolutManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<hanimmikkoortoq-QAR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U<Indikativ<jeg+UNAqarasaasiaq+GӘ+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamulloq-LIRI+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<Absolut+LIAasiaat+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<hanoqaluttuar-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUnaja-LIK<flertal<Relativ+LUIlloqqortoormiut<Absolutnuna-NNGUR<Interrogativ<dututsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIPaamiut<Lokalis+LItaa+NIAR<Interrogativ<DuHamPaamiut+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolutsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamnajugaq<flertal<Instrumentalis+LIQaqortoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-LIRI<Interrogativ<dueqqaama+TAR<Imperativ<ViDemilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<de+UNAPaamiut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<duNuuk+MIU-U-LAAR<Participium<deSisimiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Absolutnuliaq+MIU-QAR<Participium<han+UNAsammisari+SIMA<Imperativ<ViDem+UNAulloq+PASSUAQ<flertal<Aequalisnuka<enta<LokalislManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAkalaaleq-U-SSA<Interrogativ<duoqaaseq<flertal<Terminalisqallunaaq+GӘ-LAAR<Imperativ<ViDem+LINanortalik<LokalisKangerlussuaq+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvEsbjerg+MIU-QAR<Participium<han+UNA