Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqaama-LAAR<Indikativ<JegDem
pingasut-LIK-QAR+SIMA<Interrogativ<du
Upernavik<Lokalis+LU
uagut<Pronomen<flertal+UNA
suli+SIMA<Participium<jeg+LU
suli<Participium<de+LU
nuna+MIU-U<Participium<han
assersuut-INNAQ<flertal<hans<Absolut
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
pi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
piareer+NIAR<Indikativ<vi+LU
oqar-LAAR=TAR<Participium<han+LI
oqaluttuar+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LI
Avanersuaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl
ulloq-QAR-SSA<Indikativ<jeg
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Participium<han+UNA
Sisimiut<Instrumentalis
ukioq-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNA
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
aleqa+MIU-QAR<Participium<han+LI
Gentofte<Lokalis+UNA
taanna<Pronomen<ental
Esbjerg+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+UNA
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+UNA
aqqalu-QAR-LAAR<Indikativ<de+UNA
inunngor-NNGIT<Participium<han+LU
suli<Ledsagemåde<de_selv
kalaaleq<flertal<Lokalis+UNA
ataaseq<Talord<Instrumentalis
isuma+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
qallunaaq<flertal<Instrumentalis
nuup+TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
tutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ulloq<enta<Lokalisl+IP-LAAR<Interrogativ<du
nuka<flertal<hans<Absolut+LI
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+UNA
Maniitsoq<Absolut+UNA
pi+SIMA<Imperativ<ViDem
qallunaaq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem
pi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
Qeqertarsuaq<Absolut
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Finland<Absolut+LI
Kangerlussuaq<Instrumentalis
nuliaq-INNAQ-U+SIMA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Esbjerg<Lokalis+LU
Aasiaat+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut
Aasiaat<Instrumentalis
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
kingulleq-INNAQ-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis
taa<Imperativ<ViDem+UNA
nuna+MIU-QAR<Indikativ<han
oqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<de+UNA
kingulleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<de
nuna-U+NIQ<flertal<Lokalis
piareer+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
meeraq+GӘ+GALUAR<Indikativ<DeMig
assersuut+MIU<flertal<Lokalis+LI
Sisimiut+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<jeg
naja<flertal<Instrumentalis+LI
sisamat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<du
Finland<Lokalis+LU
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U<Participium<han+LI
suli-SSA<Indikativ<de
Nuuk+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
nalunar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv
ulloq<ental<Absolut+UNA
qallunaaq<ental<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Aequalis+UNA
Ilisimatusarfik-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LI
kalaallisut<Partikel
naja-LIK<flertal<Relativ+LU
Gentofte<Instrumentalis+LU
Ilulissat<Instrumentalis
Uummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<de+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Sisimiut<Absolut+LI
ukioq<ental<Absolut+LU
pi+SIMA<Indikativ<DeMig
Avanersuaq<Terminalis
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis
Qaqortoq<Instrumentalis+UNA
kunngi-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
ateq-QAR-LAAR<Indikativ<han+UNA
inunngor+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
ukioq-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
akisooq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
suli-SSA<Indikativ<han+LU