Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

sammisari-LAAR<Interrogativ<DuHam
qarasaasiaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNA
Avanersuaq+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
nuup-LAAR+NIQ<ental<Absolut
oqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
ukioq-U+NIQ<flertal<Absolut+UNA
aqqalu-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJer
oqar-SSA<Indikativ<han
Finland+MIU<flertal<Lokalis
meeraq+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDem
Ivittuut<Lokalis+LU
ulloq-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
oqar-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
isuma+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Nuuk<Terminalis+LU
Uummannaq<Absolut+LU
isuma<ental<Terminalis+UNA
qarasaasiaq-LIK<ental<Terminalis
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Finland<Instrumentalis
Aasiaat<Lokalis
suli<Participium<han+UNA
oqaaseq+MIU<flertal<Lokalis
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
illu-QAR-LAAR<Interrogativ<du
taa+GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
taa-LAAR<Interrogativ<DuHam
oqar-LAAR+NIQ<ental<deres
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han
eqqaama+GALUAR<Imperativ<ViDem
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<de+UNA
qallunaaq-U+TAR<Indikativ<jeg+UNA
taa-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
piareer-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
ulloq-INNAQ-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
nuna+MIU-U<Participium<han
marluk<Talord<Lokalis+LU
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
oqaaseq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LI
aqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
eqqaama+SIMA<Indikativ<JegDem
imaap+SIMA<Interrogativ<du
ukioq-NNGUR<Indikativ<han+LU
Esbjerg<Absolut
Uummannaq<Absolut+LI
tamarmik<Adjektiv+UNA
Finland+MIU<ental<Lokalis+LI
Tasiilaq<Terminalis
Ivittuut<Instrumentalis+LI
angaju+PASSUAQ<flertal<Absolut
Qasigiannguit<Absolut+UNA
sisamat-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Qaqortoq<Terminalis
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-U+SINNAA<Indikativ<vi+UNA
nuna-U<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-LIRI<Participium<jeg+UNA
Kangerlussuaq+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<de+LI
qarasaasiaq-NNGUR-LAAR<Indikativ<han
Nanortalik<Lokalis+LU
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
ulloq-U+TAR=GALUAR<Participium<de+LI
Paamiut+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
sisamat-INNAQ<flertal<Instrumentalis+UNA
marluk-LIK-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
ukioq+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
pi+SIMA<Indikativ<HanHam
Kangaatsiaq<Absolut+LI
najugaqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
nalunar<Interrogativ<du
nammineq<Adjektiv+LU
Ilisimatusarfik<ental<Absolut
Paamiut+MIU-U-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
qallunaaq<ental<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
ani-INNAQ<flertal<Relativ
Avanersuaq+MIU-LIRI<Participium<han+UNA
Kangerlussuaq<Absolut+LU
nuna-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg
ator+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
eqqaama<Indikativ<ViDem+LU
meeraq-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
pi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Ilulissat+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
oqar+NIAR=NNGIT<Indikativ<de+UNA
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<han+UNA
najugaq<flertal<Instrumentalis+UNA
meeraq<flertal<hans<Absolut
kiisa<Partikel
pi<Indikativ<ViDem
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LI
oqaaseq-QAR-NNGIT<Participium<de
nalunar<Participium<han
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem+LI