Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ukioq-INNAQ<flertal<Absolut+LI
ukioq-LIK<flertal<Lokalis+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+UNA
Kangaatsiaq<Absolut+LU
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ+LI
makku<Pronomen<flertal
pi-NNGIT<Indikativ<DeHam+LI
Avanersuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
assersuut+MIU-NNGUR+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
meeraq<flertal<Lokalis
oqar+TAR=GALUAR<Indikativ<de
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Indikativ<vi
eqqaama+SIMA<Indikativ<JegDem
tallimat<Talord<ental<deres+LI
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LI
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LU
imaap+TAR<Indikativ<de
Tasiilaq+MIU<ental<Terminalis+UNA
oqaaseq<flertal<hans<Absolut+UNA
Nuuk+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
ulloq-U-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
qallunaaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<han+LI
tallimat-INNAQ<flertal<Lokalis
qarasaasiaq<ental<Absolut+UNA
massakkut<Partikel+UNA
oqaluttuar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI<Indikativ<de+LU
Ivittuut+MIU<ental<Absolut+UNA
isuma<ental<hans<Absolut+LU
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
sisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
oqaaseq<ental<Absolut<min
nuna+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
kunngi-LIRI<Interrogativ<du
Esbjerg<Absolut+LU
nuna-U<Participium<han+UNA
arnaq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis
taa<Indikativ<JegDem+UNA
Finland+MIU-U+NIAR<Indikativ<jeg+LI
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU-QAR<Participium<han+LU
uanga<Pronomen<ental
Esbjerg+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg+LI
sisamat-LIK<ental<hans<Absolut+LU
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
nuna-NNGUR-NNGIT<Interrogativ<du
qarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
ator<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Gentofte<Instrumentalis+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
isuma<enta<Lokalisl
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis+IP-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
ateq-QAR<Participium<jeg+UNA
oqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
isuma-LIRI<Indikativ<de+LI
Finland<Terminalis+UNA
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
ila<flertal<Lokalis
Avanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
meeraq<flertal<Terminalis+UNA
Nuuk<Lokalis
nuka-U+SIMA<Interrogativ<du
nuka+MIU-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
nuup+GALUAR<Participium<jeg
qarasaasiaq-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
taaguut<ental<hans<Absolut
ulloq<ental<min<Absolut
ila-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<jeg+UNA
Nanortalik+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<han
Ivittuut+MIU-U-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
aleqa+MIU-U-SSA<Participium<han+UNA
aleqa-U+SIMA<Indikativ<vi+UNA
nuka+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNA
oqar-NNGIT<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg
ulloq-QAR-SSA<Participium<han+UNA
Uummannaq<Instrumentalis+LU
Ivittuut+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LU
nalunar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
nalunar-LAAR<Interrogativ<du
pi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
Finland+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
anaana-LIK<ental<Terminalis+LU
Ilulissat+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
kunngi-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
ulloq-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
suli-LAAR=TAR<Participium<de
Qaqortoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
pi-LAAR<Interrogativ<DuHam
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Qaqortoq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
inunngor+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI