Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
sammisari-SSA<Indikativ<JegDem+LIEsbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegnukappiaraq<ental<AequalisPaamiut<Instrumentalis+LUPaamiut+MIU-U<Participium<han+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUsisamat-INNAQ-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvtutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUKangaatsiaq<Lokalis+UNAmeeraq<ental<Terminalis+LIsisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<han+UNAQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAeqqaama+SINNAA<Indikativ<DeHamukioq-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LUEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<de+UNATasiilaq<Absolut+UNAtaa+NIAR<Interrogativ<DuHammeeraq-NNGUR+SINNAA<Participium<jegoqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvimaap<Ledsagemåde<de_selvaleqa<ental<Instrumentalis+UNAAvanersuaq+MIU<ental<Terminalis+UNAaleqa<ental<Terminalis+UNAmeeraq<ental<Terminalis+UNAoqaluttuar+NIQ<flertal<AbsolutFinland+MIU-U<Indikativ<han+UNAinunngor-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAoqar-SSA<Participium<jegaqqalu+MIU<flertal<Lokalis+UNAeqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+LUkingulleq-INNAQ-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LUManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalisaqqalu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIoqar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvAvanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<dumeeraq<flertal<Instrumentalis+LIukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han+UNAaqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LUKangaatsiaq<Instrumentalis+LIManiitsoq+MIU-QAR<Participium<han+LUIlisimatusarfik-QAR-LAAR<Participium<han+LIukioq-U+NIQ<flertal<Absolut+UNAAasiaat+MIU<ental<TerminalisIlisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNAFinland+MIU-QAR<Participium<han+LInuna-LIK<flertal<hans<Absolutnalunar-LAAR<Indikativ<de+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+UNAsuli-LAAR<Indikativ<de+LIIvittuut<Absolut+UNAEsbjerg+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LUilaa<Partikeleqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+IP+SIMA<Indikativ<denuka-INNAQ-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LIpiareer<Ledsagemåde<de_selv+LIeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegDempi<Indikativ<JegDemnalunar+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvinunngor-LAAR<Participium<hanManiitsoq<Instrumentalis+UNAoqaaseq-LIRI<Ledsagemåde<de_selvukioq-LIK<ental<hans<AbsolutIlulissat<Absolutulloq<ental<Absolut+UNAulloq-INNAQ<ental<deres<Absolutimaap-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvKangaatsiaq<Terminalis+UNASisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<viani+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LIKangaatsiaq<Lokalismeeraq<ental<Aequalis+LInukarleq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvimaap+TAR<Participium<hanUpernavik<Terminalis+LIManiitsoq+MIU<ental<Terminaliseqqaama+SIMA=TAR<Imperativ<ViDemukioq-LIK<flertal<Relativmeeraq<ental<Terminalissuli<Participium<haninunngor-SSA<Interrogativ<duillu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LIateq<ental<Absolutillu-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LUtutsiuteqqip+NIAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip+SIMA<Participium<han+UNAukioq-INNAQ-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<vipiareer-LAAR<Interrogativ<dunuup+TAR=GALUAR<Indikativ<jegimaap<Participium<hannukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LIsisamat-LIK-QAR-SSA<Indikativ<han+UNATasiilaq+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+UNAtaa+TAR<Imperativ<ViDem+LIQeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalisnuna+MIU<ental<Terminalis+UNAsuli-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalisaappaagu<Partikel+LItutsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUnaja-INNAQ<ental<hans<Absolut+LU