Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

qarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut
Aasiaat<Absolut+LU
qarasaasiaq-LIRI+NIAR<Interrogativ<du
qallunaaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Finland<Absolut+UNA
Sisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LU
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
sisamat-LIK-NNGUR+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv
Uummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg
Maniitsoq<Absolut+UNA
nalunar-NNGIT<Indikativ<han
nuup<Indikativ<jeg
suli+SINNAA<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU<flertal<Lokalis+UNA
Finland<Lokalis+UNA
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LI
Aasiaat+MIU-QAR<Participium<han+LU
oqar-LAAR<Indikativ<jeg+UNA
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
oqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv
angaju-LIK<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Indikativ<vi+UNA
qallunaaq+GӘ-LAAR<Imperativ<ViDem+LI
Qasigiannguit+MIU-QAR<Participium<han
oqaaseq+MIU-QAR+NIQ+LU
Tasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<de+LI
taa<Imperativ<ViDem+LI
illu-QAR-SSA<Interrogativ<du
assersuut+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Tasiilaq+MIU-QAR<Participium<han
qarasaasiaq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<de+LI
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Participium<de+LI
oqaasilerineq-LIK<flertal<Relativ+LI
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Gentofte<Instrumentalis+UNA
akisooq-LIK<flertal<Relativ+LI
Sisimiut<Instrumentalis+LI
Qaqortoq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP+GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
meeraq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
ukioq-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<JegDem
oqaaseq<ental<deres<Absolut
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Nuuk<Absolut+UNA
Gentofte+MIU-LIRI<Participium<jeg
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegDem
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ
Uummannaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qallunaaq+GӘ+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
ani-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+UNA
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+UNA
Uummannaq<Terminalis+UNA
Nuuk+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<vi+LI
piareer+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
oqaluttuar-NNGIT+NIQ<flertal<Absolut
qarasaasiaq<ental<Terminalis+LI
oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
inunngor-NNGIT<Indikativ<de+LU
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
eqqumiitsuliortoq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem
inunngor+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Finland<Terminalis
qarasaasiaq-INNAQ<flertal<hans<Absolut
eqqumiitsuliortoq+GӘ+SIMA<Indikativ<ViDem+UNA
ulloq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
eqqaama<Indikativ<JegJer
Paamiut<Instrumentalis
oqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<de+UNA
nuliaq+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<Absolut
arnaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg
sammisari-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
tutsiuteqqip-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
ukioq+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
Ivittuut<Lokalis
sisamat-LIK-QAR-SSA<Indikativ<han+UNA
Gentofte<Terminalis
Narsaq<Lokalis
aleqa<ental<Aequalis
oqar<Participium<jeg
oqar+NIQ<flertal<Lokalis
inunngor-LAAR<Interrogativ<du
Maniitsoq<Lokalis
anaana+MIU-LIRI+SINNAA+NIQ<ental<deres+UNA
ila+MIU<flertal<Instrumentalis
kalaaleq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
tallimat-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Interrogativ<du
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeMig+LI
Gentofte<Terminalis+LU
sammisari+NIAR<Imperativ<ViDem
nuka-INNAQ-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LI
Uummannaq<Lokalis
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Ledsagemåde<de_selv
Kangerlussuaq<Absolut+LU
nammineq<Adjektiv
eqqumiitsuliortoq-U-LAAR=TAR<Participium<han
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres
nuna-LIK<flertal<Instrumentalis