Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Maniitsoq<Instrumentalis
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi+UNA
isuma-U-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
kunngi-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNA
taa-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
Esbjerg+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+UNA
taa-LAAR<Indikativ<JegJer
nuup+TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
SULI<Partikel
Paamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
nalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
nalunar-LAAR+NIQ<ental<Absolut
nuna-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut
kunngi-LIRI<Interrogativ<du
suli+SINNAA<Participium<jeg
aleqa+MIU-QAR<Participium<han+LI
qarasaasiaq-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
taa+GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
Ivittuut+MIU-LIRI<Participium<jeg+UNA
Nuuk+MIU-U+SINNAA<Indikativ<de
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNA
Uummannaq<Absolut+LI
illu-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+UNA
tutsiuteqqip<Indikativ<han+LU
oqaaseq<flertal<Lokalis+LU
oqar+TAR<Participium<han+LI
Nanortalik+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Upernavik+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Uummannaq+MIU<ental<Absolut
oqaaseq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
Avanersuaq<Instrumentalis+LI
Kangerlussuaq<Absolut
isuma-INNAQ<flertal<Lokalis+UNA
Uummannaq<Lokalis+LI
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
suli+NIAR<Indikativ<de
angaju+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Aasiaat+MIU<flertal<Lokalis+UNA
aqqalu-LIK<flertal<Relativ+LU
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
ukioq<ental<hans<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LI
nalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
pi+SIMA<Indikativ<HanHam
oqaluttuar+TAR+NIQ<ental<deres
meeraq<ental<Aequalis+UNA
ator-SSA=GALUAR<Indikativ<JegDem+UNA
Kangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<de+LI
nalunar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Upernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
sisamat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<du
oqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg
Narsaq<Absolut+UNA
Paamiut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Ivittuut<Instrumentalis+UNA
Sisimiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
inunngor-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LI
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut
qarasaasiaq+MIU<ental<Lokalis+UNA
Illoqqortoormiut<Lokalis+LI
nuliaq-U<Participium<han+LU
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Participium<han+LI
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJer
ukioq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Qasigiannguit<Absolut+UNA
Avanersuaq+MIU-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
imaap+TAR=GALUAR<Participium<han+LI
Kangerlussuaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
isuma+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
tallimat-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Ilulissat<Lokalis
Paamiut+MIU-U<Indikativ<jeg+UNA
Finland+MIU-QAR+NIQ+LU
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ
Paamiut+MIU-U+NIAR<Indikativ<vi+LI
pi+TAR<Interrogativ<DuHam
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
ulloq-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
oqaaseq<flertal<Lokalis
qallunaaq-U<Indikativ<jeg+UNA
qarasaasiaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNA
Finland<Lokalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis+LI
tutsiuteqqip-NNGIT<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem