Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LIkalaaleq-NNGUR-LAAR<Indikativ<hanoqar+TAR<Indikativ<denalunar-LAAR<Indikativ<de+LUqallunaaq<flertal<LokalisPaamiut<Lokalis+LIFinland+MIU-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selvkunngi-U-LAAR<Indikativ<hanEsbjerg+MIU<ental<Lokalisila-INNAQ<flertal<Relativ+UNAFinland+MIU<flertal<Instrumentalis+UNAtaa<Imperativ<ViDem+LUukioq<flertal<Terminalis+LUAvanersuaq<Instrumentalis+LUisumaqar-SSA<Indikativ<jegPaamiut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<RelativAvanersuaq<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvAvanersuaq<AbsolutManiitsoq<Instrumentalisisuma-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAIvittuut+MIU<ental<Instrumentalis+UNAtallimat-NNGUR+GALUAR<Indikativ<jegqallunaaq<ental<Absolut+LIaqqalu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolutsuli-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalispi+SIMA<Indikativ<HanHam+UNAila-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<jeg+UNAeqqumiitsuliortoq-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNApi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJerAvanersuaq+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolutkalaaleq-INNAQ-U<Interrogativ<duanaana-LIK<ental<Terminalis+LUEsbjerg<Instrumentalis+LUEsbjerg+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAisuma+MIU-QAR<Indikativ<hanakisooq-NNGUR+NIAR=NNGIT<Indikativ<hanoqar+SIMA<Participium<de+LItallimat-NNGUR+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selvsisamat-INNAQ<flertal<Instrumentalis+UNAIvittuut+MIU<flertal<Lokalis+UNAeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selvkunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LINanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUnuliaq+MIU-QAR+NIQ+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig+LIFinland<Absolut+LIFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNAani+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LIIvittuut<Instrumentalis+LUqallunaaq<ental<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIoqaasilerisoq<ental<Absolutqallunaaq-NNGUR+NIAR+NIQinunngor-LAAR<Interrogativ<duulloq+MIU<ental<LokalisFinland<Lokalis+LUNuuk<Instrumentalis+LUqarasaasiaq-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<de+UNAoqar-SSA<Participium<jegnuna<enta<Lokalislnaja+MIU-QAR+NIQKangerlussuaq<Absolut+LIKangaatsiaq<Absolut+UNANuuk+MIU<ental<Instrumentalis+UNAqarasaasiaq+GӘ-NNGIT<Indikativ<ViDemKangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU-QAR<Participium<han+UNAAasiaat+MIU-U<Participium<depi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LISisimiut+MIU-QAR+NIQPaamiut+MIU<ental<Absolut+UNAqarasaasiaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LIQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LIGentofte<Terminalis+UNAaleqa<flertal<Lokalis+IP<Participium<hanTasiilaq<Absolutnajugaq<flertal<Lokalis+LUpi<Imperativ<ViDem+LUimaap<Interrogativ<duillu+GӘ<Imperativ<ViDemakisooq<flertal<Terminalis+LIUpernavik+MIU-U+NIQ<ental<Absolutassersuut<ental<Absolut+LIpi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LIEsbjerg+MIU-NNGUR+SIMA<Indikativ<jeg+UNAeqqaama+GALUAR<Indikativ<DeHam+LIaqqalu-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jegNuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-QAR<Participium<haneqqaama-SSA<Imperativ<ViDem+LUeqqaama+TAR<Interrogativ<DuHamnuliaq+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut+LUarnaq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNAnajugaq+MIU-U<Interrogativ<duqallunaaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut