Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

suli+SIMA+NIQ<ental<deres+LI
Finland<Instrumentalis+UNA
Gentofte+MIU<ental<Instrumentalis
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
isuma-NNGUR+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LI
ulloq-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
aqqalu+MIU-QAR<Participium<han
nammineq<Adjektiv+LI
isuma-U-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
eqqaama+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem
Sisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<de
qallunaaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNA
Uummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
nuliaq-U<Participium<han+LU
aqqalu-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Paamiut<Lokalis+UNA
oqar+NIAR<Participium<han+UNA
massakkut<Partikel+LU
nuka<flertal<hans<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-U+GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
sammisari+NIAR<Imperativ<ViDem+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Kangaatsiaq<Terminalis
Paamiut+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut
anaana-LIK<ental<Terminalis+LU
nuna-NNGUR<Interrogativ<du
inunngor-LAAR+NIQ<ental<Absolut
meeraq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LI
oqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
ukioq-NNGUR+NIAR<Indikativ<han+UNA
inunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
nuliaq+GӘ<Imperativ<ViDem
aleqa+MIU-QAR<Participium<han
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
aleqa-LIRI-LAAR<Indikativ<vi
qallunaaq-QAR-LAAR=TAR+NIQ
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi+UNA
qallunaaq<ental<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis
sammisari-SSA<Interrogativ<DuHam
Aasiaat+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut
nuka-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Kangaatsiaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
suli-NNGIT<Indikativ<jeg
Tasiilaq<Absolut+LI
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+UNA
inunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LU
eqqaama<Imperativ<ViDem+UNA
Aasiaat+MIU<flertal<Lokalis+UNA
kalaaleq-LIK<ental<Terminalis+LI
inunngor-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut
aleqa+GӘ+SIMA<Interrogativ<DuHam
ukioq-QAR-LAAR+NIQ+LI
Sisimiut+MIU-U<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-QAR+NIQ+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Finland+MIU-U<Indikativ<han+LU
Kangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<de+LI
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeMig+LI
pi+TAR<Interrogativ<DuHam
Aasiaat<Instrumentalis+LI
Avanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
suli-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
marluk-LIK<flertal<Absolut+LI
najugaqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<ental<Aequalis
oqar+GALUAR<Indikativ<han
nuka-LIRI<Indikativ<jeg
nuup-LAAR=TAR<Participium<han
sisamat-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Participium<han+LI
assersuut<ental<Absolut+LI
ulloq<enta<Lokalisl+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
inunngor+SIMA<Participium<jeg
immikkoortoq-QAR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
qarasaasiaq-LIRI+NIAR<Interrogativ<du
ukioq-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNA
Ivittuut+MIU-U-NNGIT<Interrogativ<du
sammisari-LAAR<Imperativ<ViDem
suli+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
suli+SIMA<Indikativ<han+LU
eqqaama-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
Gentofte<Terminalis
taa+NIAR<Interrogativ<DuHam
aleqa-INNAQ<ental<hans<Absolut+LI
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
suli+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis
kalaaleq<ental<Lokalis+LU
Ivittuut+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+LI
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI