Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Uummannaq<Lokalis+LIsammisari+SIMA<Imperativ<ViDem+UNAaqqalu+MIU-LIRI<Participium<jegnuup-LAAR=TAR<Participium<hanulloq<ental<Absolutkalaaleq<ental<Terminalis+UNAtaanna<Pronomen<entalnuliaq<ental<Absolutqarasaasiaq+GӘ-LAAR<Indikativ<JegDemnuka+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNAkingulleq+MIU-QAR<Participium<han+UNAFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegkisimi<AdjektivFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LIGentofte<Instrumentalis+LINanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUAvanersuaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jegeqqaama+SINNAA<Imperativ<ViDemKangerlussuaq+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvisuma+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDemeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+UNANarsarsuaq<InstrumentalisAvanersuaq+MIU-QAR<Participium<han+UNAoqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres+LItutsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUkunngi+MIU-QAR<Participium<han+LIpi+SIMA<Indikativ<HanHam+UNAukioq-NNGUR<Indikativ<han+LUIlisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han+LIFinland+MIU-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAFinland+MIU-U<Indikativ<han+LUTasiilaq+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNAFinland+MIU-U-LAAR<Interrogativ<duuanga<Pronomen<ental+UNAtutsiuteqqip-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvsuli+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvulloq-U<Ledsagemåde<de_selv+LIulloq+PASSUAQ<flertal<Aequalismeeraq-NNGUR+SINNAA<Participium<jegeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LIkunngi<enta<LokalislQeqertarsuaq+MIU-QAR<Participium<hanisuma-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-U<Participium<jeg+LUFinland+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi+LIqallunaaq+GӘ+SIMA<Indikativ<JegJer+LUkunngi<flertal<Lokalis+IP-LAAR<Indikativ<hankunngi-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNANarsaq+MIU<ental<Lokalisqarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUoqar-SSA<Ledsagemåde<de_selvFinland<Terminalis+LItutsiuteqqip+NIQ<ental<Aequalisqallunaaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dununa-U<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUoqaaseq-U<Indikativ<de+UNAsammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHamEsbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+SINNAA<Participium<deeqqumiitsuliortoq-QAR<Indikativ<vi+LISisimiut+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<derestallimat-INNAQ-NNGUR<Participium<de+LUilinniar<Participium<de+UNAIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Interrogativ<dupi-LAAR<Imperativ<ViDemnuna<ental<min<Absolut+UNAAvanersuaq<Terminalis+UNAanaana-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<de+UNAEsbjerg<Lokalis+UNAilaqutariit<flertal<Instrumentalis+LIimmikkut<Partikel+LIKangaatsiaq+MIU-U<Participium<jegnalunar-LAAR<Interrogativ<dumeeraq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR+NIQ<ental<Absolutmassakkut<Partikelulloq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNAPaamiut<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP-SSA=GALUAR<Participium<han+LIisuma<ental<min<AbsolutAvanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNAkunngi-NNGUR-SSA<Participium<hanPaamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUSisimiut+MIU-QAR<Participium<han+LIarnaq-QAR+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvTasiilaq+MIU-QAR+NIQ+UNAPaamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNAFinland+MIU-U<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+TAR<Indikativ<viIlloqqortoormiut<Instrumentalis+LUmeeraq-NNGUR+SIMA<Indikativ<viimaap+SINNAA<Interrogativ<dununa+PASSUAQ<flertal<Lokalisulloq<ental<min<AbsolutIvittuut+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvsuli+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUoqaaseq<ental<Lokalisnalunar-SSA=GALUAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<Relativ+LI