Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

piareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg
nuup-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
Aasiaat<Instrumentalis+LI
Kangaatsiaq<Terminalis
qarasaasiaq<ental<hans<Absolut+LI
akisooq-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LU
oqar+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LU
qarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<vi+LI
tutsiuteqqip+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
Tasiilaq<Absolut+LI
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Ivittuut+MIU-U+NIAR<Participium<jeg
marluk-LIK-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis+LI
sammisari-LAAR<Imperativ<ViDem
ator-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+UNA
kalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam
oqaaseq<flertal<Lokalis+LU
Maniitsoq+MIU-NNGUR<Participium<de
nuup<Participium<de+LU
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
oqar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
imaap+GALUAR<Interrogativ<du
Ilulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU<flertal<Lokalis+LI
Finland<Terminalis+LI
oqaaseq<ental<Aequalis+LI
meeraq-INNAQ-U+GALUAR<Indikativ<han+UNA
eqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Tasiilaq<Lokalis
nuka+GӘ-LAAR<Interrogativ<DuHam
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
pi<Indikativ<JegDem
sisamat-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
suli-LAAR<Indikativ<de+LI
Finland<Instrumentalis+LU
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
isuma-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
Ivittuut<Absolut
eqqaama<Interrogativ<DuHam
isuma+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Narsaq+MIU-QAR+NIQ+LI
meeraq<flertal<hans<Absolut+UNA
pi+NIAR<Indikativ<DeHam+UNA
nalunar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
kingulleq-LIK<ental<Terminalis
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam
Esbjerg+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Narsaq<Absolut+UNA
inunngor+NIAR=NNGIT<Indikativ<jeg
Maniitsoq<Absolut
sisamat-LIK-QAR-SSA<Indikativ<han+UNA
Uummannaq<Terminalis+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<de+LI
pi+SINNAA<Imperativ<ViDem+LU
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LU
ulloq-NNGUR-SSA<Indikativ<de+UNA
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig
Narsaq+MIU-U+SINNAA<Indikativ<vi
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LI
nuliaq+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut+LU
ukioq-LIK<flertal<Absolut
oqaluttuar-SSA<Ledsagemåde<de_selv
kalaaleq+GӘ<Imperativ<ViDem+UNA
Nuuk+MIU-U-SSA<Participium<de+LI
suli-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Esbjerg+MIU-NNGUR+SIMA<Indikativ<jeg+UNA
taa-NNGIT<Interrogativ<DuHam
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
ukioq-U<Indikativ<jeg
nuka<ental<Aequalis+UNA
Tasiilaq+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<de+LI
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis
inunngor<Ledsagemåde<de_selv+LI
ila+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut+UNA
nalunar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Ilulissat+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis
akisooq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Uummannaq+MIU-U<Interrogativ<du
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU-QAR<Participium<han
pi-NNGIT<Indikativ<JegJer
oqar<Indikativ<han+LU
Maniitsoq<Terminalis+UNA
sammisari+SINNAA<Indikativ<JegJer
oqaaseq<ental<Lokalis
Upernavik+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Upernavik+MIU<ental<Absolut+LI
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han+UNA
qarasaasiaq+GӘ-LAAR<Indikativ<JegDem
ani+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI