Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
taaguut<ental<Absolut+LUAvanersuaq<Absolutoqar-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvmarluk-NNGUR+NIAR+NIQ<flertal<Lokalispi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LUIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U<Interrogativ<duarnaq<flertal<hans<Absolutoqaluttuar+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvqallunaaq-NNGUR+NIQPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+UNAIlisimatusarfik+GӘ<Imperativ<ViDemAvanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUsuli+TAR=GALUAR<Indikativ<jegqallunaaq-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAAasiaat<Instrumentaliskalaaleq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LIukioq-LIK<flertal<Absoluttutsiuteqqip+NIQ<flertal<Lokalisoqar-SSA<Participium<de+LIsammisari-NNGIT<Indikativ<ViDem+UNAeqqumiitsuliortoq-LIK-LIRI+NIAR<Indikativ<han+LIpiareer-LAAR<Participium<deFinland<Absolut+UNAIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LINuuk<Terminalis+UNAqallunaaq-LIK<flertal<Relativ+UNAassersuut-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAEsbjerg<Lokalis+UNASisimiut+MIU-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selvoqar-SSA<Participium<jegpi+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIakisooq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<dusisamat-NNGUR<Ledsagemåde<de_selvtutsiuteqqip-LAAR<Participium<hanila<enta<Lokalislulloq-LIRI<Ledsagemåde<de_selvtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUManiitsoq<Absolutulloq<ental<hans<Absolutnalunar-SSA<Interrogativ<duIvittuut<Absoluttutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolutani-INNAQ<flertal<RelativUummannaq<Terminalis+LUUpernavik<Absolut+LUqarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-NNGUR<Interrogativ<duisuma-U<Ledsagemåde<de_selv+LIsammisari+SIMA<Imperativ<ViDem+UNAkunngi-QAR+SINNAA+NIQ<ental<AbsolutUummannaq+MIU<flertal<Lokalisarnaq+MIU-QAR<Participium<hanpingasut-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LIilaqutariit+MIU-QAR<Indikativ<hanarnaq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+LUulloq-U-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LUulloq-QAR-SSA<Indikativ<jegTasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+UNAKangerlussuaq<TerminalisKangaatsiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolutsammisari-SSA<Imperativ<ViDem+UNAIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selvqallunaaq-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<InstrumentalisNarsaq+MIU-QAR<Participium<han+UNAkalaallisut<Partikel+LIpi-NNGIT<Indikativ<DeHam+LIeqqaama<Interrogativ<DuHamtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg+LUaleqa+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg+UNASisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LUQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jegpiareer+TAR=GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut+LIManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LUqallunaaq<flertal<Instrumentalis+LUIlisimatusarfik-QAR-SSA<Participium<han+LUkunngi-QAR<Indikativ<jeg+LIinunngor-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolutisuma-LIK<flertal<Absolutnuliaq+MIU-QAR<Participium<han+UNAeqqaama+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LIUpernavik+MIU-QAR+NIQ+UNAnuna-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutGentofte<Lokalis+LIFinland+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAsammisari-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LUAasiaat<Instrumentalis+LUIlisimatusarfik<flertal<Lokalis+IP+TAR=GALUAR<Indikativ<jegsammisari+SINNAA<Imperativ<ViDem+LIsammisari<Imperativ<ViDem+LUnalunar-LAAR<Indikativ<de+LUukioq-LIK<flertal<Absolut+LIIvittuut+MIU-U-NNGIT+NIQ<flertal<Absolut+LIFinland+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres+LIQeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNAaleqa+GӘ<Interrogativ<DuHam