Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

nuna+PASSUAQ<flertal<Lokalis
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis+UNA
eqqaama+NIAR<Indikativ<JegDem+LI
Uummannaq<Lokalis
najugaq-LIK-LIRI+NIQ<flertal<hans<Absolut
ukioq-INNAQ-U-LAAR=TAR<Participium<de+LU
oqaaseq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LI
nuka-INNAQ<ental<Absolut
qallunaaq<ental<Absolut+LI
Tasiilaq<Terminalis+LU
nuna-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+UNA
oqaaseq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
Qasigiannguit+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Qaqortoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+SINNAA+NIQ<ental<hans<Absolut+LU
tutsiuteqqip<Participium<han+LI
Paamiut+MIU<ental<Terminalis+LI
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+LU
Tasiilaq+MIU<ental<Terminalis+UNA
pi-LAAR<Indikativ<HanHam
qarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
nuka-QAR-SSA<Interrogativ<du
taaguut<ental<hans<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LU
qarasaasiaq<enta<Lokalisl+IP-NNGIT<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-U-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
Aasiaat<Lokalis+UNA
arnaq-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqar+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres+UNA
aleqa+GӘ+SIMA<Interrogativ<DuHam
Kangerlussuaq<Lokalis
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Participium<han
isuma+MIU<flertal<Instrumentalis
ani-INNAQ-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
makku<Pronomen<flertal
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+UNA
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
Ivittuut<Absolut+UNA
nuka+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
meeraq<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
Paamiut+MIU<ental<Lokalis+LU
kalaaleq<flertal<Lokalis
Paamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LU
ulloq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+UNA
oqar-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+UNA
Kangaatsiaq<Terminalis+LI
Sisimiut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
kunngi-INNAQ<ental<Absolut
qarasaasiaq-LIK<ental<Terminalis
Uummannaq<Absolut+LU
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
sammisari+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
qallunaaq-NNGUR+NIQ
eqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-U-SSA<Participium<han+UNA
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LI
Aasiaat<Lokalis
Avanersuaq+MIU-LIRI+NIAR<Participium<han
Ivittuut+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-QAR+NIAR<Participium<de+LU
Esbjerg+MIU-U<Interrogativ<du
Ivittuut<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<han+UNA
eqqumiitsuliortoq-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg+UNA
suli+GALUAR<Indikativ<han+LI
illu+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis
Qasigiannguit<Lokalis+LU
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegDem
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-NNGIT<Interrogativ<du
kunngi+GӘ+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Qaqortoq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Gentofte+MIU<ental<Instrumentalis
Kangaatsiaq<Terminalis
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU-U+NIQ<ental<Terminalis
oqaaseq-U<Indikativ<de+UNA
ukioq-NNGUR-LAAR+NIQ+UNA
immikkut<Partikel+UNA
aleqa+MIU<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Nanortalik<Lokalis+LU
oqaasilerineq-LIK<flertal<Relativ+LI
sisamat-NNGUR+SIMA<Indikativ<vi
Uummannaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
suli-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
ulloq-NNGUR-SSA<Indikativ<de+UNA