Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Maniitsoq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut+LU
kingulleq<flertal<Relativ
oqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<de+UNA
imaap+SINNAA<Interrogativ<du
ukioq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LI
oqar-SSA<Indikativ<jeg+LI
Kangerlussuaq<Absolut+LU
kunngi-NNGUR+SINNAA+NIQ<flertal<Lokalis
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<de+LI
marluk<Talord<Lokalis+LU
qarasaasiaq-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres+LU
qarasaasiaq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<de+LI
pi+TAR<Indikativ<JegJer+LI
kalaaleq<ental<Lokalis+IP-NNGIT<Indikativ<jeg
imaap+TAR<Participium<han
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<han
ulloq-INNAQ-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut
nammineq<Adjektiv+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Indikativ<vi
aappaagu<Partikel+LU
oqaluttuar<Interrogativ<du
najugaq<ental<Terminalis+LI
Aasiaat<Instrumentalis
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
Nanortalik+MIU<ental<Lokalis
Esbjerg+MIU-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<de+UNA
Qeqertarsuaq<Lokalis
sammisari-SSA<Imperativ<ViDem
Aasiaat+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
kalaaleq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Participium<jeg+UNA
eqqumiitsuliortoq<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
nuka-INNAQ<ental<Absolut
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
uanga<Pronomen<ental
sisamat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
ukioq-INNAQ-U-LAAR=TAR<Participium<de+LU
nuka-LIRI-NNGIT<Indikativ<han+UNA
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Ilisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
oqaasilerisoq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
oqaluttuar-SSA<Indikativ<han
kingulleq<ental<Absolut
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
ataata+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
sisamat<Talord<flertal<Absolut
Avanersuaq+MIU<ental<Absolut
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
oqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
sisamat-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Participium<han+LI
oqar-SSA=GALUAR<Participium<de+LU
meeraq<ental<Absolut
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<de
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LI
suli+SINNAA<Interrogativ<du
pi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
kalaaleq-QAR-LAAR<Participium<han
aleqa+GӘ+TAR<Imperativ<ViDem
akisooq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Gentofte<Lokalis+LU
oqaluttuar<Indikativ<jeg+LU
ateq<ental<Absolut
sisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+UNA
ukioq-U+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<han+LI
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ
oqar-SSA<Participium<jeg
pi-LAAR<Indikativ<DeHam
suli<Participium<jeg+UNA
meeraq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Kangerlussuaq+MIU<ental<Terminalis+UNA
Maniitsoq<Terminalis+LI
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han
nuliaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
eqqaama+TAR<Interrogativ<DuHam
meeraq<ental<Aequalis+LI
oqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv
kalaallisut<Partikel+UNA
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Nuuk+MIU<ental<Instrumentalis+UNA
pi+SINNAA<Imperativ<ViDem
qarasaasiaq-LIK<ental<hans<Absolut+UNA
sammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
piareer-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
eqqumiitsuliortoq-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
eqqaama<Interrogativ<DuHam
kunngi-QAR+TAR<Indikativ<de+UNA
qallunaaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv+LU
angut<ental<Instrumentalis
ulloq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA