Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LUoqar-SSA<Participium<de+LUNuuk+MIU-QAR<Participium<hankingulleq-LIRI+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIoqar+TAR=GALUAR<Interrogativ<dunukarleq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvsuli+TAR<Participium<de+UNANuuk+MIU-QAR+NIQUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanqallunaaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNATasiilaq+MIU<ental<Terminalis+UNANanortalik<Absolut+LIPaamiut+MIU-U+NIAR<Interrogativ<duaqqalu+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LIKangaatsiaq<TerminalisKangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Interrogativ<dusammisari+SINNAA<Imperativ<ViDem+LIGentofte<InstrumentalisIlisimatusarfik-QAR+NIQ+LUIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIUummannaq+MIU<ental<Absoluttutsiuteqqip-NNGIT<Participium<deeqqaama+GALUAR<Imperativ<ViDem+LUIvittuut<Absolut+LInuka-QAR+TAR<Indikativ<han+UNAaqqalu-INNAQ<ental<hans<Absolutkunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNAsisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<han+UNAPaamiut+MIU<ental<Lokalisoqar-NNGIT<Indikativ<hanimmikkoortoq-QAR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duoqar+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAkunngi+GӘ+GALUAR<Interrogativ<DuHamPaamiut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selveqqumiitsuliortoq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LUsuli-SSA<Indikativ<han+LUateq-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg+LISisimiut+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LIkunngi+GӘ+TAR<Interrogativ<DuHampi+GALUAR<Imperativ<ViDemsammisari<Indikativ<DeHamoqar-LAAR=TAR<Indikativ<viQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jegKangaatsiaq<Terminalis+LIsammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJerpi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamkalaaleq-LIK<ental<Terminalis+LIqarasaasiaq-LIRI+NIAR<Interrogativ<dusuli-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LUEsbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNAQeqertarsuaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNAukioq-INNAQ-U-LAAR=TAR<Participium<de+LUpi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNAaleqa+MIU-QAR<Participium<han+LUtallimat-INNAQ-NNGUR<Interrogativ<dupi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDemoqar+SIMA<Participium<de+LISisimiut+MIU-QAR+NIQEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUpi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LIkalaaleq+GӘ<Imperativ<ViDem+UNAqarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUKangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU<ental<Terminalisulloq<ental<hans<Absolutnalunar-SSA<Interrogativ<dunajugaq-NNGUR<Participium<jegkunngi-QAR-LAAR=TAR<Participium<de+UNAqarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LUManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LUkunngi-LIK<flertal<Relativ+UNAAasiaat<Lokalis+LUulloq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUakisooq-NNGUR+SIMA+NIQ+LIUpernavik<Absolut+UNAtutsiuteqqip+GALUAR<Participium<de+LUNanortalik+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dusuli<Indikativ<vipi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDemkunngi-LIRI+TAR<Participium<jegqarasaasiaq<enta<Lokalislkisimi<Adjektiv+LIAvanersuaq+MIU<ental<Terminalis+LUsuli+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIarnaq<ental<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-LIRI+GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisNarsaq+MIU-QAR+NIQ+LIIlloqqortoormiut<Lokalisqallunaaq-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAPaamiut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUQeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Ledsagemåde<de_selveqqaama+SIMA<Imperativ<ViDemkingulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIQaqortoq+MIU-QAR<Participium<hanQeqertarsuaq<Terminalis+LInuka-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUUummannaq<Absolut+UNAoqar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA