Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
anaana+MIU-NNGUR-NNGIT<Indikativ<vi+UNAGentofte<Lokalis+LUIvittuut+MIU<ental<Absolut+UNAqarasaasiaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNAimmikkoortoq<flertal<hans<Absolutoqar-LAAR<Participium<de+UNAKangaatsiaq+MIU-QAR<Participium<han+UNAnuka-LIRI<Indikativ<jegulloq-LIK<flertal<AbsolutIvittuut+MIU-QAR<Participium<han+LUaappaagu<Partikel+UNAUpernavik+MIU<ental<Absolut+LIQaqortoq<Lokalis+UNAGentofte+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<dekunngi+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDemEsbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNAeqqaama-NNGIT<Indikativ<ViDem+LIassersuut<ental<Absolut+LUkalaaleq-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNAFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIPaamiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUkunngi-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LUisuma+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<deIlloqqortoormiut<Instrumentalis+LUManiitsoq+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duaqqalu+PASSUAQ<flertal<Aequalis+UNATasiilaq+MIU<ental<Terminalis+LImeeraq-LIK<flertal<Absolut+UNAIlisimatusarfik+GӘ-SSA<Interrogativ<DuHamNarsaq+MIU-QAR+NIQ+LIsisamat<Talord<Instrumentalis+LIPaamiut+MIU-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIIlisimatusarfik<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAakisooq-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LUsuli+TAR=GALUAR<Interrogativ<duAasiaat+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<hankunngi<enta<Lokalisleqqumiitsuliortoq-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg+UNAisuma-NNGUR<Participium<jegNuuk<Lokalistaa-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHamEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LUtaa<Indikativ<JegDem+UNAoqaluttuar<Interrogativ<duarnaq-INNAQ-LIRI-LAAR<Indikativ<de+UNAeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegqarasaasiaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LIulloq-INNAQ-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAUpernavik<Absolut+UNAnuna-QAR-LAAR<Interrogativ<dueqqaama+SIMA<Imperativ<ViDemAasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIaqqalu-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalissisamat-LIK<ental<hans<Absolut+LUEsbjerg+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<han+UNAEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<hannalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LUnalunar-SSA=GALUAR<Participium<jeginunngor-NNGIT<Indikativ<jegnajugaq<flertal<Terminalis+LIUpernavik+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<duaqqalu+GӘ-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDemsisamat-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<InstrumentalisIvittuut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selvTasiilaq<LokalisQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LIeqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+UNApi+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNAGentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<deSisimiut+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<jegPaamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LUNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUKangaatsiaq<Lokalis+LUEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvsuli+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Ledsagemåde<de_selveqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA<Indikativ<de+UNASisimiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-U<Participium<jegpingasut-LIK-QAR+SIMA<Interrogativ<duFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LUtallimat-INNAQ-NNGUR<Participium<deassersuut-INNAQ<ental<Absolutoqar+NIQ<flertal<Lokalisukioq-QAR<Indikativ<han+LUUummannaq<Terminalis+LIIvittuut+MIU-QAR+NIQ+LIpi<Imperativ<ViDemukioq<flertal<hans<AbsolutAvanersuaq+MIU-QAR+NIQimaap-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvulloq<ental<min<Absolutimaap-LAAR+NIQ<ental<Terminalisaleqa<ental<Terminalis+LUEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LItutsiuteqqip+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNAsammisari-SSA<Interrogativ<DuHam