Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
piareer+TAR=GALUAR<Participium<jegnuup-LAAR+NIQ<ental<AbsolutManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegAasiaat<Instrumentalis+LIKangaatsiaq<Terminalisqarasaasiaq<ental<hans<Absolut+LIakisooq-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LUoqar+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LUqarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<vi+LItutsiuteqqip+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNATasiilaq<Absolut+LIIlloqqortoormiut<Instrumentalis+LUQeqertarsuaq+MIU-U+SIMA<Participium<jegPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUIvittuut+MIU-U+NIAR<Participium<jegmarluk-LIK-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAIvittuut+MIU<flertal<Lokalis+LIsammisari-LAAR<Imperativ<ViDemator-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+UNAkalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHamoqaaseq<flertal<Lokalis+LUManiitsoq+MIU-NNGUR<Participium<denuup<Participium<de+LUFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LUoqar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LIimaap+GALUAR<Interrogativ<duIlulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LIFinland+MIU<flertal<Lokalis+LIFinland<Terminalis+LIoqaaseq<ental<Aequalis+LImeeraq-INNAQ-U+GALUAR<Indikativ<han+UNAeqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamTasiilaq<Lokalisnuka+GӘ-LAAR<Interrogativ<DuHamqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LUpi<Indikativ<JegDemsisamat-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selvsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsuli-LAAR<Indikativ<de+LIFinland<Instrumentalis+LUUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIisuma-QAR-NNGIT<Interrogativ<duIvittuut<Absoluteqqaama<Interrogativ<DuHamisuma+MIU-QAR<Indikativ<han+UNANarsaq+MIU-QAR+NIQ+LImeeraq<flertal<hans<Absolut+UNApi+NIAR<Indikativ<DeHam+UNAnalunar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNAulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<dukingulleq-LIK<ental<Terminalispi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHamEsbjerg+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNANarsaq<Absolut+UNAinunngor+NIAR=NNGIT<Indikativ<jegManiitsoq<Absolutsisamat-LIK-QAR-SSA<Indikativ<han+UNAUummannaq<Terminalis+LItutsiuteqqip<Indikativ<de+LIpi+SINNAA<Imperativ<ViDem+LUIvittuut+MIU<flertal<Instrumentaliseqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LUulloq-NNGUR-SSA<Indikativ<de+UNApi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMigNarsaq+MIU-U+SINNAA<Indikativ<viManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LInuliaq+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut+LUukioq-LIK<flertal<Absolutoqaluttuar-SSA<Ledsagemåde<de_selvkalaaleq+GӘ<Imperativ<ViDem+UNANuuk+MIU-U-SSA<Participium<de+LIsuli-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LUEsbjerg+MIU-NNGUR+SIMA<Indikativ<jeg+UNAtaa-NNGIT<Interrogativ<DuHamEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalisukioq-U<Indikativ<jegnuka<ental<Aequalis+UNATasiilaq+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<de+LIKangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalisinunngor<Ledsagemåde<de_selv+LIila+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut+UNAnalunar-LAAR=TAR<Interrogativ<duIlulissat+MIU<ental<Instrumentalis+LIPaamiut+MIU<ental<Instrumentalisakisooq+PASSUAQ<flertal<hans<AbsolutUummannaq+MIU-U<Interrogativ<dukunngi+PASSUAQ<flertal<LokalisTasiilaq+MIU-QAR<Participium<hanpi-NNGIT<Indikativ<JegJeroqar<Indikativ<han+LUManiitsoq<Terminalis+UNAsammisari+SINNAA<Indikativ<JegJeroqaaseq<ental<LokalisUpernavik+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvUpernavik+MIU<ental<Absolut+LIFinland+MIU-QAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han+UNAqarasaasiaq+GӘ-LAAR<Indikativ<JegDemani+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI