Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Maniitsoq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Sisimiut<Instrumentalis+LU
akisooq-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LU
piareer-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
piareer-LAAR<Indikativ<han+UNA
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
naja<ental<Aequalis+UNA
kisimi<Adjektiv
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<han
inunngor-LAAR<Participium<han
Qasigiannguit+MIU-QAR<Participium<han
Esbjerg+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Nuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<hans<Absolut
ilaqutariit<flertal<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LU
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Sisimiut+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres
Paamiut<Absolut+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegDem
qarasaasiaq+GӘ+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Qaqortoq<Lokalis+LI
oqaluttuar-SSA<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama<Imperativ<ViDem
Ilisimatusarfik<ental<hans<Absolut+UNA
pi+SIMA<Indikativ<HanHam
ulloq<ental<Absolut+LU
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han+LI
nalunar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
nuna-LIRI+NIAR=NNGIT<Indikativ<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
nuna-INNAQ-QAR+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ukioq<ental<hans<Absolut+LI
aqqalu-INNAQ<ental<hans<Absolut
meeraq<flertal<hans<Absolut
akisooq<ental<deres<Absolut+UNA
qarasaasiaq<ental<Absolut+UNA
Nuuk+MIU<ental<Lokalis
Finland+MIU-QAR<Participium<han+UNA
aamma<Partikel+UNA
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<han+LU
ukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
pi-NNGIT<Interrogativ<DuHam
aleqa-U+SIMA<Indikativ<vi+UNA
Maniitsoq<Instrumentalis+LI
meeraq<flertal<Lokalis
Nuuk+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<de
meeraq<ental<Absolut+UNA
ulloq+MIU-LIRI+NIQ<ental<hans<Absolut+LU
Qasigiannguit<Absolut+LI
kalaaleq-QAR-LAAR<Participium<han
Nanortalik<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+UNA
Kangerlussuaq<Instrumentalis+UNA
Nuuk<Terminalis
Uummannaq<Lokalis+UNA
nalunar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
kalaaleq-QAR-NNGIT<Indikativ<han
anaana<flertal<Lokalis
isuma<ental<Absolut+LI
sammisari+SINNAA<Indikativ<JegJer
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
oqaaseq-U<Interrogativ<du
Nanortalik<Absolut+UNA
sammisari+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
oqaluttuar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
kunngi+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Nanortalik+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Nanortalik<Terminalis
Aasiaat<Absolut+LI
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNA
kalaaleq-U-SSA<Interrogativ<du
suli+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
arnaq-INNAQ-LIRI-LAAR<Indikativ<de+UNA
Uummannaq<Lokalis
inunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<Absolut+LU
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
oqar+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
nalunar-SSA<Participium<jeg
aqqalu-LIRI<Participium<han+LU
Ivittuut+MIU<ental<Absolut
sisamat-INNAQ-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
oqar-SSA<Participium<de+LU
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Kangaatsiaq<Terminalis+UNA
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<de
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP-LAAR=TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<hans<Absolut
SULI<Partikel+LU
nalunar+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
marluk-LIK-QAR-LAAR<Participium<de+LU
immikkoortoq<flertal<hans<Absolut
Nuuk<Absolut+LI
kunngi+MIU-QAR+NIQ
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA<Indikativ<de+UNA