Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
suli+NIAR<Ledsagemåde<de_selvpi+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNAQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUateq-QAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAtutsiuteqqip+NIQ<ental<deres+UNAFinland<Lokalis+UNAIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LUnuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUqallunaaq<flertal<Instrumentalis+LUManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<hanmeeraq<flertal<Terminalistutsiuteqqip+NIAR<Ledsagemåde<de_selvNuuk<LokalisTasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dupi-LAAR<Indikativ<DeHamNuuk+MIU<ental<Instrumentalis+UNAqarasaasiaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNAukioq-INNAQ<flertal<Absolut+LIulloq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<hanKangaatsiaq+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duQaqortoq<Lokalis+UNAmarluk-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAaleqa-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duqarasaasiaq-QAR-LAAR<Participium<deukioq<ental<Instrumentalis+UNAIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LUIvittuut+MIU-U<Indikativ<han+LIpi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDemsisamat-INNAQ<flertal<Absoluteqqaama+SIMA=TAR<Imperativ<ViDemilaa<Partikelqallunaaq-LIK<flertal<Lokalismarluk<Talord<Absolut>Pl+LUukioq-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+LUqallunaaq-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutpi+SIMA<Indikativ<HanHamtaamani<Partikel+LUkingulleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<dekunngi+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDemnalunar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absoluteqqumiitsuliortoq-NNGUR<Interrogativ<duinunngor<Participium<jegtaa-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHamIvittuut<Lokalis+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+UNAManiitsoq+MIU<ental<Terminalis+LIFinland+MIU-QAR<Indikativ<hanNarsarsuaq<Lokalissuli-LAAR<Indikativ<de+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+SINNAA<Participium<deIlisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+UNAIlulissat<Absolut+LIEsbjerg+MIU<flertal<InstrumentalisTasiilaq<Terminalis+LIsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-U+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<hans<Absoluteqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-SSA<Indikativ<han+UNAUummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han+UNAoqaaseq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvAasiaat<Instrumentalis+LINuuk+MIU-U+SINNAA<Indikativ<deFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<de+UNAila+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut+UNASisimiut+MIU-QAR<Participium<han+LIFinland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deresaqqalu+MIU-U+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNAAvanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<de+LIAasiaat<Instrumentalis+UNAtutsiuteqqip+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duarnaq+MIU-QAR<Participium<hankalaaleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNApi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHampi+NIAR=NNGIT<Interrogativ<DuHamaleqa<ental<Terminalis+UNANanortalik<Lokalis+LUUummannaq<Instrumentalis+LUIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selvoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNANuuk+MIU-QAR<Participium<han+LIoqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<de+UNAaleqa-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vipi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamqallunaaq-NNGUR+NIAR+NIQnalunar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNAukioq<ental<Absolut+LIisuma<ental<Absolutmarluk<Talord<Absolut>Pl+UNANarsaq<Absolut+UNAtutsiuteqqip+SIMA<Participium<han+UNAnajugaqar-NNGIT<Interrogativ<duimmikkut<PartikelGentofte<Instrumentalis+UNAKangerlussuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<hansuli-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNAnuup+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutsisamat-LIK-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jegnuka<flertal<hans<Absolut+LI