Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
sisamat-INNAQ<flertal<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+UNAAvanersuaq<Absolut+LUFinland+MIU<flertal<Lokalissisamat-LIK-QAR+TAR<Participium<jeg+UNAQaqortoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamTasiilaq+MIU-QAR<Participium<haneqqaama-SSA<Imperativ<ViDem+LUnalunar-LAAR=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv+UNAKangaatsiaq<InstrumentalisGentofte<Absolut+LIukioq-NNGUR+NIQ+UNAIlulissat<Lokalis+UNAanaana+MIU-NNGUR-NNGIT<Indikativ<vi+UNAqallunaaq+PASSUAQ<flertal<LokalisFinland+MIU-QAR<Indikativ<hanaleqa+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNAAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<jegIvittuut+MIU<ental<Lokalis+LItutsiuteqqip+NIAR<Interrogativ<dusisamat-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Participium<han+LIIvittuut+MIU<flertal<LokalisUummannaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvkalaaleq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+LIFinland+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres+LUFinland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LIIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LUPaamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selvimaap+GALUAR<Interrogativ<duoqaluttuar<Ledsagemåde<de_selv+UNATasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolutaleqa+MIU-QAR<Indikativ<han+LIAvanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUFinland<Lokalis+LUeqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolutmeeraq<ental<Aequalis+UNAIvittuut+MIU-QAR+NIQFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvtutsiuteqqip<Participium<dearnaq+GӘ<Imperativ<ViDemPaamiut<Absolut+LUManiitsoq+MIU-QAR+NIQeqqumiitsuliortoq<ental<hans<Absolut+LIoqar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selvIvittuut+MIU<ental<Lokalis+LUsuli-SSA<Indikativ<deFinland+MIU-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAoqar+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duUummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LItallimat-LIK-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LIimmikkoortoq-LIK<flertal<AbsolutAvanersuaq+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvPaamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LUpi+NIAR<Imperativ<ViDemnalunar+GALUAR+NIQ<flertal<Relativaappaagu<Partikel+LIIlisimatusarfik-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNAmeeraq+MIU-QAR<Indikativ<han+LISULI<Partikel+UNAisuma-U<Ledsagemåde<de_selv+UNAAasiaat+MIU-QAR<Participium<han+LUAasiaat+MIU-U-NNGIT<Indikativ<de+LUkalaaleq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Participium<jeg+UNAukioq-U-LAAR+NIQ<ental<Absolutnaja+GӘ+NIAR=NNGIT<Interrogativ<DuHamGentofte<LokalisQaqortoq<TerminalisTasiilaq<Absolut+LIFinland<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-QAR<Participium<han+UNANanortalik<Absolut+LUpi+GALUAR<Indikativ<JegDemnuup+TAR<Participium<de+LIEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalisoqaluttuar-NNGIT<Participium<hanpi-NNGIT<Indikativ<JegDemqarasaasiaq-INNAQ<flertal<hans<AbsolutFinland+MIU<flertal<Instrumentalis+UNAFinland+MIU-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selvnuup+TAR=GALUAR<Indikativ<de+LIUpernavik<Lokalisinunngor-LAAR+NIQ<flertal<hans<AbsolutIlisimatusarfik+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LIIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dusuli-NNGIT<Indikativ<jegnukappiaraq<ental<AequalisIlulissat+MIU-QAR<Participium<han+UNAtutsiuteqqip-NNGIT<Indikativ<demeeraq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNAeqqaama+SIMA=TAR<Imperativ<ViDemGentofte+MIU<flertal<Lokalis+IP-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAnalunar-LAAR<Indikativ<de+LUnuka+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDem+UNAoqar-LAAR=TAR<Interrogativ<duIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAManiitsoq+MIU-LIRI+TAR<Ledsagemåde<de_selveqqaama-LAAR<Indikativ<JegDem