Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
sammisari-LAAR<Interrogativ<DuHamqarasaasiaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNAAvanersuaq+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegnuup-LAAR+NIQ<ental<Absolutoqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LIukioq-U+NIQ<flertal<Absolut+UNAaqqalu-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<visammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJeroqar-SSA<Indikativ<hanFinland+MIU<flertal<Lokalismeeraq+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDemIvittuut<Lokalis+LUulloq-QAR-NNGIT<Interrogativ<duoqar-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvisuma+PASSUAQ<flertal<LokalisNuuk<Terminalis+LUUummannaq<Absolut+LUisuma<ental<Terminalis+UNAqarasaasiaq-LIK<ental<Terminaliseqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAFinland<InstrumentalisAasiaat<Lokalissuli<Participium<han+UNAoqaaseq+MIU<flertal<Lokalisnuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolutillu-QAR-LAAR<Interrogativ<dutaa+GALUAR<Imperativ<ViDem+LItaa-LAAR<Interrogativ<DuHamoqar-LAAR+NIQ<ental<deresAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<haneqqaama+GALUAR<Imperativ<ViDemilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<de+UNAqallunaaq-U+TAR<Indikativ<jeg+UNAtaa-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHampiareer-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUulloq-INNAQ-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAnuna+MIU-U<Participium<hanmarluk<Talord<Lokalis+LUTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvoqaaseq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LIaqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LUeqqaama+SIMA<Indikativ<JegDemimaap+SIMA<Interrogativ<duukioq-NNGUR<Indikativ<han+LUEsbjerg<AbsolutUummannaq<Absolut+LItamarmik<Adjektiv+UNAFinland+MIU<ental<Lokalis+LITasiilaq<TerminalisIvittuut<Instrumentalis+LIangaju+PASSUAQ<flertal<AbsolutQasigiannguit<Absolut+UNAsisamat-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUTasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LUQaqortoq<Terminaliskalaaleq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LIFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-U+SINNAA<Indikativ<vi+UNAnuna-U<Participium<jegIvittuut+MIU-LIRI<Participium<jeg+UNAKangerlussuaq+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvTasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<de+LIqarasaasiaq-NNGUR-LAAR<Indikativ<hanNanortalik<Lokalis+LUIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LUulloq-U+TAR=GALUAR<Participium<de+LIPaamiut+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUsisamat-INNAQ<flertal<Instrumentalis+UNAmarluk-LIK-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAukioq+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNApi+SIMA<Indikativ<HanHamKangaatsiaq<Absolut+LInajugaqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAnalunar<Interrogativ<dunammineq<Adjektiv+LUIlisimatusarfik<ental<AbsolutPaamiut+MIU-U-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LIqallunaaq<ental<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIani-INNAQ<flertal<RelativAvanersuaq+MIU-LIRI<Participium<han+UNAKangerlussuaq<Absolut+LUnuna-QAR-LAAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jegator+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUeqqaama<Indikativ<ViDem+LUmeeraq-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LIpi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamIlulissat+MIU<flertal<Instrumentalis+LUoqar+NIAR=NNGIT<Indikativ<de+UNATasiilaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<han+UNAnajugaq<flertal<Instrumentalis+UNAmeeraq<flertal<hans<Absolutkiisa<Partikelpi<Indikativ<ViDemQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LIoqaaseq-QAR-NNGIT<Participium<denalunar<Participium<hanpi+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem+LI