Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Finland<Instrumentalispingasut-LIK-LIRI+SIMA<Interrogativ<duKangaatsiaq<Lokalis+LUKangerlussuaq<Terminalis+UNAtallimat-NNGUR<Indikativ<jeg+LIukioq-LIK<flertal<Relativilinniar<Participium<de+UNAoqaluttuar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAkunngi-QAR-LAAR<Participium<han+UNAFinland+MIU-U<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<detutsiuteqqip+NIQ<ental<deres+UNASisimiut+MIU<ental<LokalisFinland+MIU<flertal<Lokalis+LIManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUManiitsoq+MIU-LIRI+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAtallimat<Talord<ental<deres+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg+UNAIvittuut+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+LINuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LUkunngi-QAR-SSA<Indikativ<jegIvittuut+MIU-QAR<Participium<hankalaaleq<flertal<Lokalis+UNAoqaasilerisoq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIillu-QAR-LAAR<Participium<jeg+LUKangaatsiaq+MIU-U<Participium<deoqar+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg+LUtutsiuteqqip+SINNAA<Participium<jegIlulissat+MIU<flertal<Instrumentalis+LUukioq<flertal<hans<Absolut+LIsuli-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAPaamiut+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<viqallunaaq<flertal<Instrumentalis+LUPaamiut+MIU-U<Participium<han+LIFinland+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres+LIGentofte+MIU<flertal<Lokalispiareer-NNGIT+NIQ<flertal<RelativSisimiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNAFinland+MIU-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selveqqaama+TAR<Imperativ<ViDemnuka-INNAQ-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LIkingulleq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<hanIlulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LImeeraq<flertal<hans<AbsolutTasiilaq+MIU-NNGUR<Indikativ<detutsiuteqqip+SIMA+NIQ<ental<Aequalis+LUeqqumiitsuliortoq-LIK-LIRI+NIAR<Indikativ<han+LIisuma+MIU-NNGUR+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LIAvanersuaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<Relativ+LIkingulleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<deoqar+TAR<Participium<han+LINanortalik+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUqarasaasiaq<ental<Instrumentalisarnaq<flertal<hans<Absoluteqqaama-LAAR<Imperativ<ViDemsuli-SSA<Participium<jegpi-LAAR<Interrogativ<DuHamFinland<Terminalismarluk<Talord<Absolut>Pl+LUsisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<deEsbjerg+MIU-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolutnajugaq+MIU<flertal<Lokalis+LUManiitsoq+MIU-NNGUR<Interrogativ<duqarasaasiaq-INNAQ<flertal<hans<Absolutqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalisqallunaaq<flertal<LokalisKangerlussuaq+MIU<flertal<LokalisUummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNAsuli+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvimaap+GALUAR<Participium<deIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LINarsaq<Absolut+LIkunngi-QAR-SSA<Participium<de+LUsisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+UNAkingulleq<ental<Instrumentalis+LIangut<ental<Lokalisqallunaaq-LIK<flertal<LokalisGentofte+MIU<enta<Lokalislmeeraq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LIkalaallisut<Partikel+LINarsarsuaq<InstrumentalisAvanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNAPaamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LUoqaasilerisoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selvangaju+MIU-QAR<Indikativ<han+LIAasiaat<Instrumentalis+LUnuna-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+UNAqarasaasiaq-LIK<ental<hans<Absolut+UNAukioq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LUnalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAtutsiuteqqip+TAR<Participium<jegUpernavik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIinunngor-NNGIT<Participium<han+LUuanga<Pronomen<entalIlisimatusarfik+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalissuli+GALUAR<Indikativ<de+LUkunngi-QAR-NNGIT<Interrogativ<duNarsaq+MIU-QAR+NIQ+LI