Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

aqqalu<enta<Lokalisl+IP-LAAR+NIQ<ental<Absolut
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegDem
meeraq<ental<Terminalis+LI
suli+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
oqaaseq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama-LAAR<Indikativ<DeMig
kingulleq-U-LAAR<Participium<de+UNA
qallunaaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNA
arnaq-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han
kunngi+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem
pi<Indikativ<JegDem+LU
Nanortalik<Instrumentalis+LI
suli-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis
ila<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han+UNA
isuma-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
qarasaasiaq+MIU-QAR<Participium<han+LU
Ivittuut+MIU<ental<Absolut
suli-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
anaana+MIU-LIRI+SINNAA+NIQ<ental<deres+UNA
Nuuk+MIU-U+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU<ental<Terminalis
sammisari-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
Illoqqortoormiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
makku<Pronomen<flertal
pingasut-LIK-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
Gentofte<Lokalis
Avanersuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
Esbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<han
sisamat<Talord<flertal<Absolut
Avanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
qarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg
isuma<ental<Terminalis+UNA
qarasaasiaq+MIU<ental<Lokalis+UNA
Upernavik<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<han+UNA
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<han+LU
Paamiut<Absolut
Qasigiannguit+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+UNA
nalunar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Narsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
najugaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
sisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+UNA
Gentofte+MIU<enta<Lokalisl
ullumi<Partikel
pi-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
eqqaama-SSA<Imperativ<ViDem+LU
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
aleqa<flertal<Lokalis+IP<Participium<han
illu-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg+LI
aqqalu+MIU-U+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqaaseq<ental<Aequalis
Finland<Lokalis+LU
Avanersuaq+MIU-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Nuuk<Terminalis+UNA
Avanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<vi
kingulleq-QAR-SSA<Indikativ<han
arnaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LI
najugaq-LIK<flertal<hans<Absolut+LU
qallunaaq-NNGUR+NIQ
Illoqqortoormiut<Absolut+LU
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LI
inunngor+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LU
Uummannaq<Lokalis+UNA
Ivittuut<Lokalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<han+LI
Kangerlussuaq<Terminalis
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres+UNA
isumaqar-SSA<Indikativ<jeg
nalunar-SSA<Interrogativ<du
ila-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<jeg+UNA
suli+GALUAR<Indikativ<de+UNA
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
taa+TAR<Imperativ<ViDem+LI
eqqaama+TAR<Indikativ<JegDem+UNA
suli+SINNAA<Interrogativ<du
massakkut<Partikel
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres+UNA
Paamiut+MIU-U<Participium<han+LI
Upernavik+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
Nanortalik<Lokalis+UNA
Avanersuaq+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
ulloq-U+NIAR<Indikativ<vi+UNA
Uummannaq<Absolut+LI
aleqa-INNAQ-LIRI+NIQ<flertal<Relativ+LU
kunngi-NNGUR-SSA<Participium<han
Avanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LU
oqaasilerisoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
ulloq-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
arnaq<ental<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
kunngi-INNAQ<ental<Absolut
aleqa<ental<Aequalis
nuna-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<de+LU