Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Uummannaq<Lokalis+LI
sammisari+SIMA<Imperativ<ViDem+UNA
aqqalu+MIU-LIRI<Participium<jeg
nuup-LAAR=TAR<Participium<han
ulloq<ental<Absolut
kalaaleq<ental<Terminalis+UNA
taanna<Pronomen<ental
nuliaq<ental<Absolut
qarasaasiaq+GӘ-LAAR<Indikativ<JegDem
nuka+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
kingulleq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
kisimi<Adjektiv
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Gentofte<Instrumentalis+LI
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Avanersuaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg
eqqaama+SINNAA<Imperativ<ViDem
Kangerlussuaq+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
isuma+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+UNA
Narsarsuaq<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres+LI
tutsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
kunngi+MIU-QAR<Participium<han+LI
pi+SIMA<Indikativ<HanHam+UNA
ukioq-NNGUR<Indikativ<han+LU
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Finland+MIU-U<Indikativ<han+LU
Tasiilaq+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
Finland+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
uanga<Pronomen<ental+UNA
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
suli+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
ulloq-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
ulloq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
meeraq-NNGUR+SINNAA<Participium<jeg
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LI
kunngi<enta<Lokalisl
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Participium<han
isuma-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-U<Participium<jeg+LU
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi+LI
qallunaaq+GӘ+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
kunngi<flertal<Lokalis+IP-LAAR<Indikativ<han
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Narsaq+MIU<ental<Lokalis
qarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
oqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Finland<Terminalis+LI
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Aequalis
qallunaaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
nuna-U<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
oqaaseq-U<Indikativ<de+UNA
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam
Esbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+SINNAA<Participium<de
eqqumiitsuliortoq-QAR<Indikativ<vi+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres
tallimat-INNAQ-NNGUR<Participium<de+LU
ilinniar<Participium<de+UNA
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
pi-LAAR<Imperativ<ViDem
nuna<ental<min<Absolut+UNA
Avanersuaq<Terminalis+UNA
anaana-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<de+UNA
Esbjerg<Lokalis+UNA
ilaqutariit<flertal<Instrumentalis+LI
immikkut<Partikel+LI
Kangaatsiaq+MIU-U<Participium<jeg
nalunar-LAAR<Interrogativ<du
meeraq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
massakkut<Partikel
ulloq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Paamiut<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP-SSA=GALUAR<Participium<han+LI
isuma<ental<min<Absolut
Avanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNA
kunngi-NNGUR-SSA<Participium<han
Paamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Sisimiut+MIU-QAR<Participium<han+LI
arnaq-QAR+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
Paamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Finland+MIU-U<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+TAR<Indikativ<vi
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+LU
meeraq-NNGUR+SIMA<Indikativ<vi
imaap+SINNAA<Interrogativ<du
nuna+PASSUAQ<flertal<Lokalis
ulloq<ental<min<Absolut
Ivittuut+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
suli+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
oqaaseq<ental<Lokalis
nalunar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<Relativ+LI