Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

sisamat-INNAQ<flertal<Terminalis+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+UNA
Avanersuaq<Absolut+LU
Finland+MIU<flertal<Lokalis
sisamat-LIK-QAR+TAR<Participium<jeg+UNA
Qaqortoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
Tasiilaq+MIU-QAR<Participium<han
eqqaama-SSA<Imperativ<ViDem+LU
nalunar-LAAR=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Kangaatsiaq<Instrumentalis
Gentofte<Absolut+LI
ukioq-NNGUR+NIQ+UNA
Ilulissat<Lokalis+UNA
anaana+MIU-NNGUR-NNGIT<Indikativ<vi+UNA
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
aleqa+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis+LI
tutsiuteqqip+NIAR<Interrogativ<du
sisamat-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Participium<han+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis
Uummannaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
kalaaleq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
Finland+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres+LU
Finland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
Paamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
imaap+GALUAR<Interrogativ<du
oqaluttuar<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
aleqa+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Avanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Finland<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut
meeraq<ental<Aequalis+UNA
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
tutsiuteqqip<Participium<de
arnaq+GӘ<Imperativ<ViDem
Paamiut<Absolut+LU
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ
eqqumiitsuliortoq<ental<hans<Absolut+LI
oqar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis+LU
suli-SSA<Indikativ<de
Finland+MIU-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqar+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
tallimat-LIK-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
immikkoortoq-LIK<flertal<Absolut
Avanersuaq+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Paamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LU
pi+NIAR<Imperativ<ViDem
nalunar+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
aappaagu<Partikel+LI
Ilisimatusarfik-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNA
meeraq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
SULI<Partikel+UNA
isuma-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Aasiaat+MIU-QAR<Participium<han+LU
Aasiaat+MIU-U-NNGIT<Indikativ<de+LU
kalaaleq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Participium<jeg+UNA
ukioq-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
naja+GӘ+NIAR=NNGIT<Interrogativ<DuHam
Gentofte<Lokalis
Qaqortoq<Terminalis
Tasiilaq<Absolut+LI
Finland<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Nanortalik<Absolut+LU
pi+GALUAR<Indikativ<JegDem
nuup+TAR<Participium<de+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
oqaluttuar-NNGIT<Participium<han
pi-NNGIT<Indikativ<JegDem
qarasaasiaq-INNAQ<flertal<hans<Absolut
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
Finland+MIU-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
nuup+TAR=GALUAR<Indikativ<de+LI
Upernavik<Lokalis
inunngor-LAAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Ilisimatusarfik+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
suli-NNGIT<Indikativ<jeg
nukappiaraq<ental<Aequalis
Ilulissat+MIU-QAR<Participium<han+UNA
tutsiuteqqip-NNGIT<Indikativ<de
meeraq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNA
eqqaama+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis+IP-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
nalunar-LAAR<Indikativ<de+LU
nuka+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDem+UNA
oqar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Maniitsoq+MIU-LIRI+TAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama-LAAR<Indikativ<JegDem