Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han
aleqa<flertal<Lokalis+LI
eqqaama<Indikativ<DeHam+UNA
isuma+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<de
Qaqortoq<Absolut+LU
imaap<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqaaseq-LIRI<Interrogativ<du
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
meeraq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
sisamat-NNGUR<Interrogativ<du
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<ViDem+LU
sisamat-LIK-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Finland<Lokalis+UNA
meeraq<ental<Terminalis+LI
nammineq<Adjektiv+UNA
nalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Esbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNA
kunngi-U-LAAR<Indikativ<han
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNA
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
ulloq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LU
Aasiaat+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
oqaaseq<ental<Aequalis+UNA
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
qarasaasiaq<ental<Absolut
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNA
Ivittuut+MIU<ental<Absolut
tassa<Partikel+LU
ulloq<flertal<Lokalis+UNA
kingulleq<ental<deres<Absolut
akisooq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
nuliaq+MIU<flertal<Instrumentalis
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Absolut
inunngor+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI
Qaqortoq<Terminalis+LI
nalunar-SSA<Indikativ<jeg
ateq-QAR-LAAR<Indikativ<han+UNA
inunngor+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
marluk-LIK<ental<Aequalis+LU
ulloq-QAR-SSA<Participium<han+UNA
nuka<enta<Lokalisl
oqar<Ledsagemåde<de_selv
kalaaleq-INNAQ-LIRI-NNGIT<Indikativ<jeg+UNA
taa-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<ViDem
ukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
inunngor+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
oqar+NIAR<Participium<han+UNA
Finland+MIU-NNGUR+TAR<Participium<de+UNA
Ivittuut<Instrumentalis
nalunar-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LI
Uummannaq<Instrumentalis+LI
Maniitsoq<Absolut
ukioq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis
oqar-NNGIT<Interrogativ<du
anaana-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<de+UNA
meeraq<flertal<Lokalis+LU
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJer
sisamat-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
nuka-LIRI<Indikativ<jeg
suli<Participium<de+LU
pi+TAR<Indikativ<JegJer+LI
pi<Indikativ<JegJer
Upernavik<Terminalis+LU
sisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
qarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
akisooq<ental<deres<Absolut+UNA
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Kangaatsiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
pingasut-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+UNA
Esbjerg<Instrumentalis+UNA
Ilulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LU
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg
sisamat-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
ila-INNAQ-QAR+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Nuuk+MIU<ental<Terminalis+LI
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
sisamat-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<de+UNA
najugaq+MIU-U<Interrogativ<du
ukioq-LIK<flertal<Absolut
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
Gentofte<Instrumentalis+LI
oqar+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
sammisari-SSA<Imperativ<ViDem
akisooq-QAR-LAAR=TAR<Participium<han+LI
oqaluttuar-SSA<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
eqqaama-NNGIT<Indikativ<ViDem+LI
meeraq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LU
nuna+MIU<flertal<Instrumentalis
kunngi-QAR-SSA<Participium<de+LU
nuka+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA