Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

taaguut<ental<Absolut+LU
Avanersuaq<Absolut
oqar-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
marluk-NNGUR+NIAR+NIQ<flertal<Lokalis
pi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U<Interrogativ<du
arnaq<flertal<hans<Absolut
oqaluttuar+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
qallunaaq-NNGUR+NIQ
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
Ilisimatusarfik+GӘ<Imperativ<ViDem
Avanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
suli+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
qallunaaq-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Aasiaat<Instrumentalis
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
ukioq-LIK<flertal<Absolut
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Lokalis
oqar-SSA<Participium<de+LI
sammisari-NNGIT<Indikativ<ViDem+UNA
eqqumiitsuliortoq-LIK-LIRI+NIAR<Indikativ<han+LI
piareer-LAAR<Participium<de
Finland<Absolut+UNA
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Nuuk<Terminalis+UNA
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ+UNA
assersuut-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Esbjerg<Lokalis+UNA
Sisimiut+MIU-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
oqar-SSA<Participium<jeg
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
akisooq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
sisamat-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<han
ila<enta<Lokalisl
ulloq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq<Absolut
ulloq<ental<hans<Absolut
nalunar-SSA<Interrogativ<du
Ivittuut<Absolut
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
ani-INNAQ<flertal<Relativ
Uummannaq<Terminalis+LU
Upernavik<Absolut+LU
qarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
isuma-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
sammisari+SIMA<Imperativ<ViDem+UNA
kunngi-QAR+SINNAA+NIQ<ental<Absolut
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis
arnaq+MIU-QAR<Participium<han
pingasut-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
ilaqutariit+MIU-QAR<Indikativ<han
arnaq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
ulloq-U-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
ulloq-QAR-SSA<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Kangerlussuaq<Terminalis
Kangaatsiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut
sammisari-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv
qallunaaq-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis
Narsaq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
kalaallisut<Partikel+LI
pi-NNGIT<Indikativ<DeHam+LI
eqqaama<Interrogativ<DuHam
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
aleqa+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg+UNA
Sisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
piareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LU
qallunaaq<flertal<Instrumentalis+LU
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Participium<han+LU
kunngi-QAR<Indikativ<jeg+LI
inunngor-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut
isuma-LIK<flertal<Absolut
nuliaq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
eqqaama+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LI
Upernavik+MIU-QAR+NIQ+UNA
nuna-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Gentofte<Lokalis+LI
Finland+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
sammisari-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
Aasiaat<Instrumentalis+LU
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis+IP+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
sammisari+SINNAA<Imperativ<ViDem+LI
sammisari<Imperativ<ViDem+LU
nalunar-LAAR<Indikativ<de+LU
ukioq-LIK<flertal<Absolut+LI
Ivittuut+MIU-U-NNGIT+NIQ<flertal<Absolut+LI
Finland+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres+LI
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNA
aleqa+GӘ<Interrogativ<DuHam