Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
kalaaleq<flertal<Lokalis+LUani+MIU-QAR<Participium<hanmeeraq+MIU-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<min<AbsolutManiitsoq<Lokalis+IP-NNGIT+TUQ<ental<AbsolutUummannaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<min<Absolut+UNAPaamiut<Absolut+LIKangerlussuaq<Terminalis-KAR+TAR=GALUAR+NIQQaqortoq+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<deres+LUFinland<Lokalis+IP<Indikativ<vi+LUTasiilaq<Terminalis-KAR-SSA=GALUAR+TUQ-QAR<Indikativ<han+LIisuma-LIRI+SINNAA+TUQ-INNAQ<flertal<Relativ+UNANuuk<Lokalisoqaluttuar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvEsbjerg+MIU<flertal<Lokalis+IP-SSA<Indikativ<jegUummannaq<Instrumentalis+UNAIvittuut+MIU-U+NIAR+TUQ<ental<min<Absolut+UNApi-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamGentofte<Lokalis+LIPaamiut+MIU-U+GIARTUR+TUQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<InstrumentalisSULI<Partikel+UNAoqaaseq+MIU-U<Participium<de+LUeqqumiitsuliortoq<ental<LokalisIlloqqortoormiut<LokalisIlloqqortoormiut<Instrumentalis+LInajugaq<ental<Aequalisaqqalu+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAtutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<Ieqqaq-NNGUAQ-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<Iinuk-QAR+GALUAR<Participium<han+UNAukioq-NNGUAQ<flertal<Lokalis+UNAGentofte+MIU-LIRI+TUQ+MIU-QAR<Participium<hanmittarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg+LUsiulleq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jegtaa+SIMA<Imperativ<ViDem+LIoqaaseq<flertal<Lokalis+IP-NNGIT+NIQ<ental<Absolut+LUateq-INNAQ-U+TAR<Interrogativ<Ipi+GALUAR<Imperativ<ViDemIvittuut<Terminalis+UNATasiilaq<Lokalis+IP-SSA=GALUAR<Indikativ<hanSisimiut+MIU-QAR+NIQ<ental<Absolutanaana-QAR-SSA<Participium<de+LUAvanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIoqaaseq<flertal<Terminalis+LIFinland+MIU-NNGUR+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvinuk+GӘ<Indikativ<I_Hamnuliaq-U+TUQ<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LUTasiilaq+MIU-U+SINNAA<Indikativ<jeg+LUoqar+TAR=GALUAR<Participium<haninuk<ental<Absolut+LUimaap+SINNAA<Ledsagemåde<han_selvulloq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAKangaatsiaq+MIU-U+SINNAA+TUQ-INNAQ-QAR-NNGIT<Interrogativ<duPaamiut+MIU<ental<Terminalis-KAR-LAAR<Ledsagemåde<jegKangaatsiaq<Lokalis+UNAkunngi-QAR+GIARTUR<Interrogativ<Ikunngi-INNAQ<flertal<Relativ+UNAQaqortoq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<min<Absolut+LIkalaaleq<flertal<Lokalis+IP-LAAR<Participium<jeg+LUFinland+MIU-U-SSA<Indikativ<de+UNAkunngi-QAR-SSA=GALUAR+TUQ-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<min<Absolut+LIsuli-LAAR+TUQ-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<han_selv+UNAassersuut<ental<Lokalis+LUAasiaat+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAeqqumiitsuliortoq<ental<Absolutqarasaasiaq<ental<Aequalis+LIsammisarә+GIARTUR<Interrogativ<DuHamimaap<Ledsagemåde<jegSisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<jegtutsiuteqqip<Ledsagemåde<han_selv+LImeeraq<flertal<Lokalispi<Indikativ<I_Hameqqumiitsuliortoq<ental<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Participium<jeg+UNAillu-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanangaju+MIU-U+SINNAA+NIQ<flertal<hans<Absolutinuk-QAR-LIR+NIQ<ental<Absolut+LIulloq-QAR-LIR+TUQ-U+GALUAR+NIQ<flertal<min<Absolut+LUsuli+TAR=GALUAR<Participium<de+LUpi+GIARTUR<Imperativ<ViDem+LInuliaq+GӘ+TAR<Interrogativ<DuHamtaa+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LIaleqa-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<jeg+LUqaammat-LIRI+SINNAA<Indikativ<hanmeeraq+GӘ+NIAR<Ledsagemåde<migqatanngut<ental<Terminalis-KAR-SSA=GALUAR<Participium<jegSisimiut+MIU<flertal<Instrumentalis+UNAManiitsoq<Terminalis-KAR-NNGIT<Participium<jegoqaluttuar+TUQ+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<min<AbsolutGentofte<Terminalis+LIQaqortoq+MIU-NNGUR-LIR<Participium<deoqaaseq-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<AbsolutQasigiannguit<TerminalisManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegIvittuut+MIU-U<Participium<jegukioq-INNAQ<flertal<Terminalis+LIQaqortoq<Instrumentalis+LUoqar+SINNAA<Participium<de+LUQeqertarsuaq<Lokalis+IP-LIR<Ledsagemåde<de_selvmeeraq<flertal<Terminalis+UNAisuma+PASSUAQ<flertal<min<Absolutoqar-SSA=GALUAR<Indikativ<de+LU