Automat 4.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqaluttuar-LAAR+NIQ<flertal<min<Absolut+LU
kiisa<Partikel+LU
Gentofte<Terminalis+LU
nuliaq-QAR+GIARTUR<Indikativ<de+LI
aqqalu+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Tasiilaq<Lokalis+LI
Qeqertarsuaq<Terminalis+UNA
kunngi-LIRI<Participium<jeg+LI
ukioq-QAR-LAAR=TAR+TUQ<ental<Absolut+LU
oqar-LAAR+TUQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LU
Finland+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
Ivittuut<Terminalis-KAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<han_selv+LU
isuma-LIK<ental<hans<Absolut+UNA
Gentofte<Instrumentalis
kingulleq-INNAQ-QAR-NNGIT<Indikativ<de+LI
Avanersuaq<Absolut+LI
oqar+GALUAR+TUQ<ental<min<Absolut+LU
oqar<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
mittarfik-QAR-LAAR<Interrogativ<I
eqqaama+SIMA<Imperativ<ViDem+LI
Tasiilaq+MIU-U+NIAR<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq-LIRI<Participium<jeg
mittarfik-QAR-SSA<Interrogativ<I
meeraq-LIRI<Ledsagemåde<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-QAR<Participium<han+LI
Qasigiannguit+MIU<ental<Terminalis-KAR-NNGIT+TUQ<ental<Absolut+LU
Maniitsoq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<jeg
Pituffik+MIU-QAR+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U<Ledsagemåde<han_selv
arnaq<ental<Absolut
kalaaleq-INNAQ<flertal<Relativ
Finland+MIU-QAR+NIQ<ental<Absolut+LI
Qaqortoq+MIU<ental<Instrumentalis
meeraq-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Pituffik+MIU-QAR+TUQ<ental<Absolut+LU
Pituffik<Lokalis
Illoqqortoormiut<Terminalis-KAR-SSA=GALUAR+TUQ
eqqumiitsuliortoq+GӘ+GIARTUR<Ledsagemåde<dem+LI
ukioq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<min<Absolut+LU
sinner-LAAR=TAR<Ledsagemåde<mig+UNA
meeraq<ental<Aequalis
qarasaasiaq<ental<Absolut+UNA
isuma-LIRI<Ledsagemåde<jeg
oqar+NIQ<flertal<min<Absolut
oqar+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<min<Absolut+UNA
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
oqaaseq<flertal<Lokalis+IP+NIAR<Ledsagemåde<jeg+LI
qanga<Partikel+LU
Maniitsoq<Lokalis+UNA
Aasiaat<Lokalis+UNA
Kangaatsiaq<Instrumentalis+UNA
suli+TUQ<ental<Absolut
Finland<Terminalis-KAR-LAAR<Participium<han
assersuut-U+GALUAR<Ledsagemåde<han_selv
aqqalu-NNGUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Paamiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Paamiut<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq+GӘ-SSA=GALUAR<Indikativ<JegDem
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA<Ledsagemåde<jeg+LU
pi+NIAR<Ledsagemåde<dem+LU
nuliaq-INNAQ-U+NIQ<flertal<min<Absolut
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Participium<han
nuna+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han+LU
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<han_selv+LU
sinner<Interrogativ<DuHam
pi-LIR<Ledsagemåde<ham+LI
Ivittuut<Instrumentalis+LU
Pituffik+MIU-NNGUR<Indikativ<de+LI
eqqaama-NNGIT<Ledsagemåde<mig
pi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNA
Qeqertarsuaq<Instrumentalis
Avanersuaq<Lokalis+LI
nuna-NNGUR-LIR+NIQ<flertal<min<Absolut+LU
oqar+SIMA=TAR+TUQ-QAR-LIR+TUQ-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<hans<Absolut+LI
Sisimiut+MIU-QAR<Participium<han
Upernavik<Terminalis+LU
Maniitsoq<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Qaqortoq+MIU-LIRI+TAR<Participium<de
suli+NIQ<flertal<min<Absolut
Ivittuut+MIU-U+GALUAR+TUQ-NNGUAQ-U+SIMA+TUQ-LIRI+SINNAA<Participium<jeg
tutsiuteqqip+SINNAA<Indikativ<de+LU
qallunaaq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
suli+TAR=GALUAR+TUQ-QAR-SSA=GALUAR<Participium<han
Nanortalik<Absolut
Maniitsoq+MIU-QAR+TUQ<ental<Absolut
kalaaleq-LIK-LIRI-LIR<Indikativ<jeg+LU
sisamat<Talord<flertal<Absolut+LU
tutsiuteqqip+GIARTUR+TUQ<ental<Absolut
pi+GIARTUR<Indikativ<DeDem+LU
ulloq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqaaseq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LU
Nanortalik<Absolut+LU
Narsaq<Instrumentalis+LU
pi-NNGIT<Ledsagemåde<mig