Automat 4.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kalaaleq<flertal<Lokalis+LU
ani+MIU-QAR<Participium<han
meeraq+MIU-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<min<Absolut
Maniitsoq<Lokalis+IP-NNGIT+TUQ<ental<Absolut
Uummannaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<min<Absolut+UNA
Paamiut<Absolut+LI
Kangerlussuaq<Terminalis-KAR+TAR=GALUAR+NIQ
Qaqortoq+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<deres+LU
Finland<Lokalis+IP<Indikativ<vi+LU
Tasiilaq<Terminalis-KAR-SSA=GALUAR+TUQ-QAR<Indikativ<han+LI
isuma-LIRI+SINNAA+TUQ-INNAQ<flertal<Relativ+UNA
Nuuk<Lokalis
oqaluttuar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+IP-SSA<Indikativ<jeg
Uummannaq<Instrumentalis+UNA
Ivittuut+MIU-U+NIAR+TUQ<ental<min<Absolut+UNA
pi-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Gentofte<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-U+GIARTUR+TUQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
SULI<Partikel+UNA
oqaaseq+MIU-U<Participium<de+LU
eqqumiitsuliortoq<ental<Lokalis
Illoqqortoormiut<Lokalis
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+LI
najugaq<ental<Aequalis
aqqalu+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
tutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<I
eqqaq-NNGUAQ-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<I
inuk-QAR+GALUAR<Participium<han+UNA
ukioq-NNGUAQ<flertal<Lokalis+UNA
Gentofte+MIU-LIRI+TUQ+MIU-QAR<Participium<han
mittarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg+LU
siulleq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg
taa+SIMA<Imperativ<ViDem+LI
oqaaseq<flertal<Lokalis+IP-NNGIT+NIQ<ental<Absolut+LU
ateq-INNAQ-U+TAR<Interrogativ<I
pi+GALUAR<Imperativ<ViDem
Ivittuut<Terminalis+UNA
Tasiilaq<Lokalis+IP-SSA=GALUAR<Indikativ<han
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ<ental<Absolut
anaana-QAR-SSA<Participium<de+LU
Avanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
oqaaseq<flertal<Terminalis+LI
Finland+MIU-NNGUR+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
inuk+GӘ<Indikativ<I_Ham
nuliaq-U+TUQ<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LU
Tasiilaq+MIU-U+SINNAA<Indikativ<jeg+LU
oqar+TAR=GALUAR<Participium<han
inuk<ental<Absolut+LU
imaap+SINNAA<Ledsagemåde<han_selv
ulloq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Kangaatsiaq+MIU-U+SINNAA+TUQ-INNAQ-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
Paamiut+MIU<ental<Terminalis-KAR-LAAR<Ledsagemåde<jeg
Kangaatsiaq<Lokalis+UNA
kunngi-QAR+GIARTUR<Interrogativ<I
kunngi-INNAQ<flertal<Relativ+UNA
Qaqortoq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<min<Absolut+LI
kalaaleq<flertal<Lokalis+IP-LAAR<Participium<jeg+LU
Finland+MIU-U-SSA<Indikativ<de+UNA
kunngi-QAR-SSA=GALUAR+TUQ-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<min<Absolut+LI
suli-LAAR+TUQ-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<han_selv+UNA
assersuut<ental<Lokalis+LU
Aasiaat+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
eqqumiitsuliortoq<ental<Absolut
qarasaasiaq<ental<Aequalis+LI
sammisarә+GIARTUR<Interrogativ<DuHam
imaap<Ledsagemåde<jeg
Sisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<jeg
tutsiuteqqip<Ledsagemåde<han_selv+LI
meeraq<flertal<Lokalis
pi<Indikativ<I_Ham
eqqumiitsuliortoq<ental<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Participium<jeg+UNA
illu-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
angaju+MIU-U+SINNAA+NIQ<flertal<hans<Absolut
inuk-QAR-LIR+NIQ<ental<Absolut+LI
ulloq-QAR-LIR+TUQ-U+GALUAR+NIQ<flertal<min<Absolut+LU
suli+TAR=GALUAR<Participium<de+LU
pi+GIARTUR<Imperativ<ViDem+LI
nuliaq+GӘ+TAR<Interrogativ<DuHam
taa+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LI
aleqa-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<jeg+LU
qaammat-LIRI+SINNAA<Indikativ<han
meeraq+GӘ+NIAR<Ledsagemåde<mig
qatanngut<ental<Terminalis-KAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
Maniitsoq<Terminalis-KAR-NNGIT<Participium<jeg
oqaluttuar+TUQ+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<min<Absolut
Gentofte<Terminalis+LI
Qaqortoq+MIU-NNGUR-LIR<Participium<de
oqaaseq-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
Qasigiannguit<Terminalis
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU-U<Participium<jeg
ukioq-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
Qaqortoq<Instrumentalis+LU
oqar+SINNAA<Participium<de+LU
Qeqertarsuaq<Lokalis+IP-LIR<Ledsagemåde<de_selv
meeraq<flertal<Terminalis+UNA
isuma+PASSUAQ<flertal<min<Absolut
oqar-SSA=GALUAR<Indikativ<de+LU