Automat 7.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqaluttuar-NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+IP-RIIR+TUQ-QAR<Indikativ<han+LU
Paamiut<Lokalis+IP-QQU<Ledsagemåde<dem+LU
su+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
su+VALLAAR+FIK+GӘ+NIKUU<Optativ<JegHam+LI
qinnut+SIUR-VIP+NIQ<flertal<Absolut
Nuuk+MIU-LIRI-QQAAR<Interrogativ<du
Qaqortoq<Terminalis-KAR-QQU<Interrogativ<DuHam
Ivittuut<Absolut+UNA
arnaq-QAR-RIIR+TUQ+MIU-U-QQU<Ledsagemåde<dem+LI
Maniitsoq<Lokalis+IP-QQAAR+NIQ+UNA
Tasiilaq+MIU<ental<Instrumentalis
isuma+GIIT<flertal<Aequalis+LI
ikiurtә<ental<Absolut+UNA
Maniitsoq<Lokalis+IP-INNAR<Interrogativ<du
Pituffik<Lokalis+IP-QQAAR+NIQ+LI
pi-RIIR<Optativ<JegHam
Narsarsuaq+MIU-QAR+TUQ
oqaaseq<flertal<Lokalis+IP-RIIR<Ledsagemåde<de_selv
fiister-SSA<Participium<jeg
mittarfik-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
kapitali-QAR-QQU<Imperativ<ViHam+LI
Uummannaq<Terminalis+LI
sivikip+TAR=GALUAR<Indikativ<de
qimap+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer
upernaaq-KKUT<flertal<Lokalis+IP+GUSUP<Interrogativ<du
aasaq-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
guitarer-SSA=GALUAR+TUQ-U-RIAR+NIRPAAQ<ental<Vialis
kunngi+TAAR-RIIR+NIRPAAQ-KKUT<flertal<Lokalis+LU
guitarer-LAAR=TAR+TUQ-INNAQ-LIR_nv-LIR<Indikativ<JegDem+LU
paarә+NIQAR+NIRPAAQ<ental<Lokalis+IP-QQAAR<Indikativ<jeg
fiister+NIRU<Participium<han
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LU
guitarer-RIIR+FIK-LIRI-RIIR<Interrogativ<han
qulә<ental<Terminalis-KAR+VALLAAR=NNGIT<Interrogativ<du
pi-INNAR<Causativ<JegHam+LI
Paamiut+MIU-U+GIARTUR+FIK-LIK<flertal<Relativ+LU
qulә-NNGUAQ-U-RIIR<Indikativ<vi+UNA
Tasiilaq<Lokalis+IP-QQAAR<Causativ<han+UNA
Ilulissat+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+FIK+SIUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Uummannaq<Lokalis+IP-QQAAR<Participium<de+LU
guitarer+NIKUU<Participium<de+LU
Finland<Absolut+UNA
kunngi-U+NIKUU<Indikativ<vi+LU
nipilersor-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
januaari-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LU
Paamiut<Lokalis+IP-LAAR<Indikativ<han
unip-QQAAR<Participium<jeg
Maniitsoq<Terminalis-KAR-LAAR=TAR+TUQ+LI
nipilersor+TAR<Participium<jeg+LI
fiister+NIRPAAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
guitarer-INNAR+FIK<flertal<hans<Absolut+LI
nuup-RIIR+TUQ-LIRI+GUSUP<Causativ<de
isuma+GӘ<Optativ<JegHam+LU
januaari-NNGUR-RIIR+TUQ
kitә<ental<Terminalis<hans-KAR-QQU<Indikativ<HanHam+UNA
tutsiuteqqip-RIIR<Causativ<de
pi-RIIR<Causativ<JegHam+LI
januaari-QAR-SSA<Indikativ<han
upernaaq+GIIT<flertal<Absolut+UNA
guitarer+TUQ=SSAQ=U+NIRPAAQ-LIRI+SINNAA+FIK-QAR-VIP+TUQ-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres>Relativ
eqqumiip-QQAAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
meeqqerivik+MIU-U+GUSUP<Causativ<jeg+LI
Aasiaat<Lokalis+IP-QQU<Optativ<JegHam+UNA
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+IP-QQAAR+TUQ-QAR-NNGIT<Indikativ<han+LI
kunngi-QAR-RIAR+NIQ<flertal<Relativ
Narsaq<Terminalis-KAR-INNAR<Ledsagemåde<de_selv
nujaq<flertal<hans<Absolut+LI
oqar+GUNNAAR+NIRPAAQ-SSAQ-LIR_nv-QQAAR<Optativ<JegHam
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
guitarer+SIMA+TUQ-LIK<flertal<Relativ+LI
mittarfik-QAR+VALLAAR=NNGIT+NIQ<ental<deres+UNA
imer+LUAR+NIRPAAQ-LIR_nv+SIMA<Ledsagemåde<ham
upernaaq+MIU-QAR<Interrogativ<han
allakkeri<Causativ<vi+LU
ingerla+SINNAA+FIK-KKUT<flertal<Lokalis+UNA
anaana-LIR_nv-SSA=GALUAR<Causativ<JegHam
ator-RIAR+FIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
fiister-INNAR+NIRPAAQ-U+VALLAAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Tasiilaq<Lokalis+IP-RIIR+TUQ
januaari<flertal<flertal<Terminalis-KAR-RIIR<Interrogativ<du
oqar-SSA<Participium<de+LU
januaari-QAR-LAAR<Participium<han+UNA
guitarer-QQAAR+FIK-LIK-LIR_nv-SSA=GALUAR<Indikativ<JegHam+LI
panik<flertal<Terminalis-KAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
nipilersor-RIIR+FIK-QAR-RIIR+NIQ<ental<hans<Absolut+LI
januaari-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNA
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Gentofte<Terminalis-KAR-LIR+NIQ
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
taku+LUAR<Indikativ<DuHam+LU
kalaaleq+TAAR-QQAAR+NIRPAAQ-INNAQ-QAR-QQAAR<Indikativ<jeg+UNA
Qaqortoq<Absolut
Aasiaat<Lokalis+IP-RIIR<Causativ<han
Maniitsoq<Lokalis
Esbjerg<Vialis+LI
eqqumiip<Causativ<de
Ilisimatusarfik-U+NIR<Causativ<jeg+LI
Gentofte<Lokalis+IP+TAR<Participium<han+LU
oqaluttuar-QQAAR<Causativ<han+UNA
Paamiut+MIU-U+LUAR+NIRPAAQ-U+GUSUP<Causativ<jeg