Automat 8.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Kangerlussuaq<Lokalis
qimarnguik-SSAQ-LIR_nv-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
usi-RIIR+TUQ<ental<Absolut
nuliaq+TAAR-QӘ<Causativ<jeg
guitarer-SSA<Causativ<jeg+LI
Esbjerg<Vialis+LU
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Interrogativ<I
Paamiut<Terminalis-KAR-VIP<Causativ<jeg
Sisimiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
su-RIIR+TUQ-RUJUK-U+GUSUP+NIQ<ental<sin<Absolut
eqqumiip+NIKUU<Ledsagemåde<de_selv+LUUNNIIT
fiister+TAR=GALUAR+TUQ-SSAQ=U=GALUAQ<flertal<Absolut
Maniitsoq+MIU-QAR+TUQ<ental<Absolut
kitә-SSAQ-NNGUR-VIP+FIK+TAAR+TUQ=RUJUK=SUAQ=U<Ledsagemåde<de_selv+LI
panik-SSAQ=U=GALUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
ukioq+TAAR-INNAR+NIQ<ental<Absolut+LU
naammassi-LIR<Indikativ<DeMig
imer+TUQ=RUJUK=RUJUK=SUAQ=U<Causativ<de
nuup-QӘ<Interrogativ<du
arnaq+TAAR-QӘ<Causativ<han+LU
sisamat<Talord<flertal<Absolut+UNA
Qaqortoq<ental<Absolut+LI
qulә<ental<Terminalis-KAR+VALLAAR<Indikativ<jeg
guitarer-RIAR<Ledsagemåde<de_selv
oqaasilerineq+MIU-QAR+TUQ<ental<Absolut+LUUNNIIT
oqar-NNGIT+NIQ<ental<sin<Absolut
ersi-RIAR+FIK<flertal<Lokalis
nuup-QQAAR<Indikativ<jeg
Upernavik+MIU-QAR+NIQ<ental<Absolut
Tasiilaq<Terminalis-KAR-NNGIT<Participium<de+LI
kisimi<Adjektiv
januaari-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+UNA
ersi-RIIR+NIRPAAQ+SIUR-LAAR<Interrogativ<han
Maniitsoq<Lokalis+IP-LIR<Indikativ<de+LI
sinner+NIQAR+NIRPAAQv<flertal<min<Lokalis
januaari-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
tulluar<Indikativ<han
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han+UNA
tamanna<Pronomen<ental<Absolut+UNA
Qeqertarsuaq<Lokalis+IP-NNGIT+NIQ<ental<Absolut+LUUNNIIT
poortugaq<flertal<Terminalis-KAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
qaartartoq+PASSUAQ<flertal<deres<Absolut+LI
panik+PASSUAQ<flertal<min<Absolut+LI
Ivittuut+MIU-QAR+TUQ<ental<Absolut
niller-INNAR+FIK-RUJUK=SUAQ<flertal<hans<Absolut
Narsaq<Lokalis+UNA
mittarfik<ental<Aequalis
Gentofte<Terminalis-KAR-SSA=GALUAR<Participium<han+LI
qallunaaq+TAAR-INNAR<Interrogativ<han
Esbjerg+MIU-LIRI-QQAAR<Participium<han+LI
Tasiilaq+MIU-QAR+TUQ<ental<Absolut+LI
sivikip-RIIR+NIRPAAQ<flertal<hans<Absolut
Gentofte<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Participium<de+UNA
Paamiut+MIU<ental<Absolut
nuup-QQAAR<Ledsagemåde<de_selv+LUUNNIIT
meeraq+TAAR-SSA<Interrogativ<I
nuup-QQU<Causativ<HanMig
Avanersuaq<Terminalis-KAR-LIR+NIQ<ental<Absolut+LI
Qaqortoq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
tunuliaqut<ental<Terminalis-KAR-RIAR<Causativ<han+LI
marluliaq-SSAQ=U=GALUAQ<flertal<Absolut+LU
januaari<flertal<Instrumentalis-IR-VIP<Participium<han+UNA
Ilulissat+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIRPAAQ<ental<Terminalis-KAR-NNGIT<Interrogativ<du
affaq-RUJUK=SUAQ<flertal<min<Lokalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U+GUSUP<Interrogativ<du
januaari<flertal<Instrumentalis-IR+NIQ<ental<Absolut
mittarfik+TAAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Tasiilaq<Instrumentalis+LI
poortugaq<flertal<deres<Absolut+LU
qularnar+TUQ-LIR_nv-INNAR<Optativ<JegHam
januaari+TAAR-INNAR+TUQ<ental<Absolut+LUUNNIIT
Ilulissat+MIU-U-QQAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Esbjerg<Lokalis+IP-RIAR<Causativ<han+LI
qulә<ental<Terminalis-KAR-VIP<Ledsagemåde<de_selv
upernaaq-LIR_nv-SSA<Ledsagemåde<dem+LUUNNIIT
paarә-QQAAR<Indikativ<HanHam+UNA
nuup-QQAAR+NIRPAAQv<ental<Vialis+UNA
ikiurtә-KU-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<de+LUUNNIIT
januaari-QAR-RIAR+TUQ-SSAQ<flertal<Lokalis+UNA
imaap+NIAR+TUQ<ental<hans<Relativ+LUUNNIIT
Tasiilaq<ental<Absolut+LUUNNIIT
eqqaq<ental<Lokalis<hans+IP-RIAR+NIQ<ental<sin<Absolut
guitarer-LAAR<Causativ<han
Qeqertarsuaq<Instrumentalis
januaari-U-QQAAR<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU-U-RIIR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis+IP-RIIR<Indikativ<vi+LI
kapitali-SSAQ=U=GALUAQ<ental<hans<Relativ
taa+NIRU<Ledsagemåde<ham+LI
eqqumiip-RIAR+TUQ-U-QQAAR+NIRPAAQ<flertal<Lokalis+LI
Aasiaat<Absolut+LI
Kangerlussuaq<Lokalis+LU
ulapaar-LAAR+TUQ+GӘ+TAR<Indikativ<JegDem+LUUNNIIT
tunuliaqut<ental<Instrumentalis+LU
niller-QQU<Imperativ<ViDem
Sisimiut+MIU-U-RIIR+NIRPAAQ<flertal<Lokalis+IP-RIAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Gentofte<Lokalis+IP+LUAR+NIQ<ental<Absolut+LU
pi+GUSUP<Causativ<HanMig+LU
januaari-QAR-RIIR+NIQ<ental<Absolut+LI
Paamiut<Terminalis