Automat 8.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

qarasaasiaq-RUJUK<ental<Lokalis+IP-QQAAR<Indikativ<de+UNA
kunngi-RUJUK=SUAQ<flertal<sin<Instrumentalis+UNA
oqar-QQAAR<Participium<han+UNA
Finland<Terminalis-KAR-RIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
fiister+NIRPAAQ<flertal<Lokalis+IP-RIAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
guitarer-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
alla+MIU-U+VALLAAR<Participium<de+UNA
Ilulissat+MIU-QAR<Interrogativ<han
januaari-NNGUR-RIAR+FIK-RUJUK=SUAQ<ental<deres<Aequalis+UNA
guitarer+NIRU+TUQ-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Gentofte<Absolut+UNA
fiister-NNGIT+FIK-RUJUK=SUAQ<ental<hans<Absolut+UNA
fiister-VIP<Causativ<han+LUUNNIIT
Qaqortoq<Lokalis+IP+VALLAAR<Indikativ<jeg+LI
pi+SIMA<Ledsagemåde<ham+LU
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<Terminalis-KAR-VIP<Participium<jeg
Qasigiannguit<Terminalis-KAR-VIP<Participium<han+LU
Maniitsoq+MIU-U+GUSUP<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqumiip+TUQ-QAR-LAAR+NIRPAAQ-NNGUR-VIP<Causativ<de
nuup-RIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
taa-NNGIT<Interrogativ<DuHam
Tasiilaq<Terminalis+LU
guitarer-QQU<Interrogativ<DuHam
poortugaq<flertal<min<Lokalis+LI
januaari-QAR-RIIR+NIQ<ental<Absolut
poortugaq<ental<Vialis+UNA
januaari-QAR-INNAR+TUQ<ental<Absolut
akuerә+TUQ=RUJUK=RUJUK=SUAQ=U<Ledsagemåde<mig
Uummannaq+MIU-U-QQU<Indikativ<HanHam+LI
sorsunneq<ental<Absolut<deres+UNA
sakkutooq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
fiister-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Tasiilaq<Lokalis+IP-RIAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
guitarer-RIAR<Causativ<han
fiister-LIR<Indikativ<jeg+LI
eqqaq<ental<min<Lokalis+IP-QQU<Causativ<JegHam
Ilisimatusarfik<ental<Instrumentalis-IR-QQAAR<Causativ<vi+LUUNNIIT
qimap+GUNNAAR<Ledsagemåde<mig
pi-QӘ<Causativ<HanMig+LU
qallunaaq+TAAR-RIIR+NIQ<ental<Absolut
Qaqortoq+MIU-U-QQAAR+NIRPAAQ+TAAR-NNGIT+FIK-NNGUAQ-U-RIIR+FIK-RUJUK=SUAQ<flertal<deres<Absolut+LU
pi-RIIR<Interrogativ<DuHam
pilersaarut<ental<Absolut+LU
Gentofte<Terminalis-KAR-LIR+NIQ<ental<Absolut+UNA
kalaaleq<ental<Lokalis
Pituffik+MIU-LIRI<Indikativ<vi+LUUNNIIT
Gentofte+MIU-U-RIIR<Causativ<vi
guitarer+VALLAAR+TUQ-U+GUSUP+TUQ-U-QQU<Imperativ<ViDem+LI
Ivittuut<Terminalis-KAR-LAAR=TAR<Causativ<de
ukii-QӘ+TUQ<ental<min<Absolut
soqutigә+GALUAR<Indikativ<DuHam+LI
oqar-QQU<Imperativ<ViDem
kingulleq+GӘ<Optativ<JegHam
fiister-LIR<Interrogativ<du
guitarer-QQU<Imperativ<ViDem+UNA
imer-RIAR+NIQ<ental<sin<Absolut
naammassi+NIQAR<Indikativ<vi+UNA
Uummannaq+MIU-U+NIAR+TUQ-U-QQU<Indikativ<HanHam
oqar<Participium<jeg+LI
su-QQAAR+FIK-RUJUK=SUAQ<ental<deres<Aequalis
ukii+GUSUP+FIK-RUJUK-U-QQU<Indikativ<JegHam+LUUNNIIT
Ilulissat+MIU-U+TUQ=RUJUK=RUJUK=SUAQ=U<Interrogativ<I
Gentofte+MIU-U+SIMA=TAR+FIK<flertal<Terminalis+UNA
januaari-QAR-QQU<Causativ<JegHam
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
oqaaseq-LIK+SIUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Qeqertarsuaq<Terminalis-KAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
januaari-QAR-QQAAR+TUQ<ental<Absolut+UNA
ukii-RIIR<Causativ<jeg
taa+TUQ=RUJUK=SUAQ=U<Imperativ<ViDem+LUUNNIIT
sorsunneq+SIUR-LIR<Participium<de+LU
ukii-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ator-SSA<Ledsagemåde<mig
ersi-RIIR<Causativ<vi+LUUNNIIT
Gentofte+MIU-QAR-NNGIT+TUQ+UNA
Nanortalik<Terminalis-KAR-NNGIT<Interrogativ<du
Sisimiut<Absolut+LI
meeraq+TAAR-SSA<Interrogativ<I
inequnar<Interrogativ<I
eqqaq<ental<hans<Absolut
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Gentofte<Terminalis-KAR-VIP<Ledsagemåde<de_selv+LI
kunngi+GIIT-LIR_nv-RIIR<Imperativ<ViDem+LI
niller-RIAR+NIQ<ental<hans<Relativ
januaari-QAR-LAAR<Participium<han
Maniitsoq<Lokalis
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Causativ<vi
eqqaq-INNAQ+SIUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUUNNIIT
pi+GUSUP<Causativ<HanMig+LI
nuup+NIAR=NNGIT+TUQ-U-RIAR+FIK-RUJUK-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
upernaaq-LIRI-RIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Paamiut<Absolut+LU
fiister-SSA<Causativ<han
fiister-LIR+NIQ<ental<sin<Absolut
oqar-VIP<Indikativ<de+LUUNNIIT
Illoqqortoormiut<Lokalis+IP-VIP<Interrogativ<I
guitarer-SSA=GALUAR+NIRPAAQ-NNGUR-QQAAR+NIQ<ental<sin<Absolut
Maniitsoq<Lokalis+IP-LIR<Causativ<vi
sakkutooq-NNGUR-RIIR<Interrogativ<du
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis+IP-INNAR+TUQ<ental<Absolut+LUUNNIIT