Automat 0.1.3x: Oversættelse

Oversæt følgende glossering til ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

en pizza + +Sem/food + -h + at spise/drikke N + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + og
Nuka + +Sem/Mask + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + verbum + modus interrogativ + du + men
at rejse + +Sem/run + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + jeg
najor + +Gram/TV + +TAQ + +Sem/Lh + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det
Uummannaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + og
Aasiaat + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + nomen + terminalis + singularis + men
Narsaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det
Royal Greenland + +Sem/inst + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + men
et navn + at have N + +Sem/be_name + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det
et hus + +Sem/build + nomen + terminalis + singularis
Nanortalik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + nomen + ablativ (fra) + singularis + og
Nanortalik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + men
Narsarsuaq + +Sem/Geo + proprium + absolut + singularis + og
Upernavik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at ikke V + verbum + modus interrogativ + du
Qaanaaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at ikke V + verbum + modus indikativ + jeg + men
Nuuk + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + du
Nanortalik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + du + og
Nuka + +Sem/Mask + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus interrogativ + du
whisky + +Sem/drink + -h + +OLang/DAN + at spise/drikke N + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus interrogativ + du + men
et hus + +Sem/build + at have N + +Sem/have + verbum + modus interrogativ + du + og
Malik + +Sem/Mask + +Sem/Hum + proprium + terminalis + singularis + men
et hus + +Sem/build + at have N + +Sem/have + verbum + modus indikativ + jeg
en dansker + +Sem/Hnat + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus indikativ + jeg + men
Malik + +Sem/Mask + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + og
Uummannaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + du
Maniitsoq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + nomen + lokalis (i/på) + singularis + og
Qaanaaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + og
Narsarsuaq + +Sem/Geo + proprium + instrumentalis (med) + singularis
quja + +Gram/IV + +INNAR + +Sem/refuse + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + og
at ankomme + +Sem/reach + +Gram/IV + at V fremtidigt + verbum + modus interrogativ + du + men
te + +Sem/drink + at spise/drikke N + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + jeg
Maniitsoq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + du
Pisiffik + +Sem/inst + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + men
Nanortalik + +Sem/Geo + proprium + instrumentalis (med) + singularis + og
Nanortalik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus interrogativ + du
Arnannguaq + +Sem/Fem + +Sem/Hum + proprium + terminalis + singularis
Qaanaaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det
Uummannaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + men
Pituffik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + men
Nanortalik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + du + men
Egede + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + verbum + modus indikativ + jeg + men
najor + +Gram/TV + +TAQ + at have N + +Gram/IV + +Sem/lodge + +Gram/IV + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + men
Nuka + +Sem/Mask + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + og
najor + +Gram/TV + +TAQ + +Sem/Lh + nomen + lokalis (i/på) + singularis + og
Maniitsoq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + men
en dansker + +Sem/Hnat + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ikke V + verbum + modus indikativ + jeg + men
Nanortalik + +Sem/Geo + proprium + instrumentalis (med) + singularis
at se nogen + +Sem/see + +Gram/TV + at ikke V + +Gram/TV + verbum + modus interrogativ + du + ham, hende, den, det
at undskylde + +Sem/speak_emot + +Gram/IV + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + men
Upernavik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + og
at rejse + +Sem/run + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det
en dansker + +Sem/Hnat + nomen + instrumentalis (med) + singularis + og
Nuuk + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + nomen + lokalis (i/på) + singularis + men
te + +Sem/drink + at spise/drikke N + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + jeg
at ankomme + +Sem/reach + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + men
dyr + +Sem/jval + nomen + lokalis (i/på) + singularis
en grønlænder + +Sem/Hnat + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + og
quja + +Gram/IV + +INNAR + +Sem/refuse + verbum + modus interrogativ + du + men
Nuuk + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + og
Aviaaja + +Sem/Fem + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + jeg + men
Nuka + +Sem/Mask + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + du + og
Nuuk + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + du + og
en pizza + +Sem/food + -h + at spise/drikke N + verbum + modus indikativ + jeg + og
Narsaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + du
en dansker + +Sem/Hnat + at være N + +Sem/be_copula + verbum + modus indikativ + jeg + men
at ankomme + +Sem/reach + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + men
en dansker + +Sem/Hnat + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + men
en pizza + +Sem/food + -h + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + du
Narsarsuaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at ikke V + verbum + modus indikativ + jeg
quja + +Gram/IV + +INNAR + +Sem/refuse + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus interrogativ + du + men
pisi + +Gram/HV + +NIAR + +VIK + +Sem/Lh + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + og
en grønlænder + +Sem/Hnat + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + og
Katuaq + +Sem/inst + +Sem/Hum + proprium + instrumentalis (med) + singularis + og
Nanortalik + +Sem/Geo + proprium + ablativ (fra) + singularis + og
Maniitsoq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + og
Nuuk + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + jeg
at undskylde + +Sem/speak_emot + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det
et hus + +Sem/build + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at V fremtidigt + verbum + modus interrogativ + du + men
te + +Sem/drink + at spise/drikke N + verbum + modus indikativ + jeg + og
whisky + +Sem/drink + -h + +OLang/DAN + at spise/drikke N + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + og
Tasiilaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det
Aputsiaq + +Sem/Mask + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + og
Nuuk + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + nomen + ablativ (fra) + singularis + men
en grønlænder + +Sem/Hnat + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + jeg
at være dårlig + +Sem/be_attribute + verbum + modus interrogativ + du
Maniitsoq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + nomen + absolut + singularis + min, mine + men
Uummannaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + men
Aputsiaq + +Sem/Mask + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + jeg + men
Narsaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + men
en kone + +Sem/Hfam + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + du
Upernavik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det
Rosing + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + men
Olsen + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + jeg + men
Aputsiaq + +Sem/Mask + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus interrogativ + du + og
Qaanaaq + +Sem/Geo + proprium + terminalis + singularis + og
Qaqortoq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det
Royal Greenland + +Sem/inst + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + og
najor + +Gram/TV + +TAQ + at have N + +Gram/IV + +Sem/lodge + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + men
Grønlands universitet + +Sem/inst + +Sem/Hum + proprium + lokalis (i/på) + singularis
Nanortalik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + og