Oversæt følgende glossering til ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
en pizza + +Sem/food + -h + at spise/drikke N + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + ogNuka + +Sem/Mask + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + verbum + modus interrogativ + du + menat rejse + +Sem/run + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + jegnajor + +Gram/TV + +TAQ + +Sem/Lh + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus indikativ + han, hun, den, detUummannaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + ogAasiaat + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + nomen + terminalis + singularis + menNarsaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus indikativ + han, hun, den, detRoyal Greenland + +Sem/inst + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + menet navn + at have N + +Sem/be_name + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, detet hus + +Sem/build + nomen + terminalis + singularisNanortalik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + nomen + ablativ (fra) + singularis + ogNanortalik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + menNarsarsuaq + +Sem/Geo + proprium + absolut + singularis + ogUpernavik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at ikke V + verbum + modus interrogativ + duQaanaaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at ikke V + verbum + modus indikativ + jeg + menNuuk + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + duNanortalik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + du + ogNuka + +Sem/Mask + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus interrogativ + duwhisky + +Sem/drink + -h + +OLang/DAN + at spise/drikke N + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus interrogativ + du + menet hus + +Sem/build + at have N + +Sem/have + verbum + modus interrogativ + du + ogMalik + +Sem/Mask + +Sem/Hum + proprium + terminalis + singularis + menet hus + +Sem/build + at have N + +Sem/have + verbum + modus indikativ + jegen dansker + +Sem/Hnat + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus indikativ + jeg + menMalik + +Sem/Mask + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + ogUummannaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + duManiitsoq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + nomen + lokalis (i/på) + singularis + ogQaanaaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + ogNarsarsuaq + +Sem/Geo + proprium + instrumentalis (med) + singularisquja + +Gram/IV + +INNAR + +Sem/refuse + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + ogat ankomme + +Sem/reach + +Gram/IV + at V fremtidigt + verbum + modus interrogativ + du + mente + +Sem/drink + at spise/drikke N + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + jegManiitsoq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + duPisiffik + +Sem/inst + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + menNanortalik + +Sem/Geo + proprium + instrumentalis (med) + singularis + ogNanortalik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus interrogativ + duArnannguaq + +Sem/Fem + +Sem/Hum + proprium + terminalis + singularisQaanaaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, detUummannaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + menPituffik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + menNanortalik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + du + menEgede + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + verbum + modus indikativ + jeg + mennajor + +Gram/TV + +TAQ + at have N + +Gram/IV + +Sem/lodge + +Gram/IV + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + menNuka + +Sem/Mask + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + ognajor + +Gram/TV + +TAQ + +Sem/Lh + nomen + lokalis (i/på) + singularis + ogManiitsoq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + menen dansker + +Sem/Hnat + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ikke V + verbum + modus indikativ + jeg + menNanortalik + +Sem/Geo + proprium + instrumentalis (med) + singularisat se nogen + +Sem/see + +Gram/TV + at ikke V + +Gram/TV + verbum + modus interrogativ + du + ham, hende, den, detat undskylde + +Sem/speak_emot + +Gram/IV + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + menUpernavik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + ogat rejse + +Sem/run + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus indikativ + han, hun, den, deten dansker + +Sem/Hnat + nomen + instrumentalis (med) + singularis + ogNuuk + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + nomen + lokalis (i/på) + singularis + mente + +Sem/drink + at spise/drikke N + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + jegat ankomme + +Sem/reach + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + mendyr + +Sem/jval + nomen + lokalis (i/på) + singularisen grønlænder + +Sem/Hnat + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + ogquja + +Gram/IV + +INNAR + +Sem/refuse + verbum + modus interrogativ + du + menNuuk + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + ogAviaaja + +Sem/Fem + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + jeg + menNuka + +Sem/Mask + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + du + ogNuuk + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + du + ogen pizza + +Sem/food + -h + at spise/drikke N + verbum + modus indikativ + jeg + ogNarsaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + duen dansker + +Sem/Hnat + at være N + +Sem/be_copula + verbum + modus indikativ + jeg + menat ankomme + +Sem/reach + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + menen dansker + +Sem/Hnat + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + menen pizza + +Sem/food + -h + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + duNarsarsuaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at ikke V + verbum + modus indikativ + jegquja + +Gram/IV + +INNAR + +Sem/refuse + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus interrogativ + du + menpisi + +Gram/HV + +NIAR + +VIK + +Sem/Lh + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + ogen grønlænder + +Sem/Hnat + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + ogKatuaq + +Sem/inst + +Sem/Hum + proprium + instrumentalis (med) + singularis + ogNanortalik + +Sem/Geo + proprium + ablativ (fra) + singularis + ogManiitsoq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + ogNuuk + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + jegat undskylde + +Sem/speak_emot + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus indikativ + han, hun, den, detet hus + +Sem/build + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at V fremtidigt + verbum + modus interrogativ + du + mente + +Sem/drink + at spise/drikke N + verbum + modus indikativ + jeg + ogwhisky + +Sem/drink + -h + +OLang/DAN + at spise/drikke N + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + ogTasiilaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, detAputsiaq + +Sem/Mask + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + ogNuuk + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + nomen + ablativ (fra) + singularis + menen grønlænder + +Sem/Hnat + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + jegat være dårlig + +Sem/be_attribute + verbum + modus interrogativ + duManiitsoq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + nomen + absolut + singularis + min, mine + menUummannaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + menAputsiaq + +Sem/Mask + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + jeg + menNarsaq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + menen kone + +Sem/Hfam + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus interrogativ + duUpernavik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at være N + +Sem/be_copula + verbum + modus indikativ + han, hun, den, detRosing + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + menOlsen + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + jeg + menAputsiaq + +Sem/Mask + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus interrogativ + du + ogQaanaaq + +Sem/Geo + proprium + terminalis + singularis + ogQaqortoq + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + at V fremtidigt + verbum + modus indikativ + han, hun, den, detRoyal Greenland + +Sem/inst + +Sem/Hum + proprium + at være N + +Sem/be_copula + +Gram/IV + at ønske at V + +Sem/wish + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + ognajor + +Gram/TV + +TAQ + at have N + +Gram/IV + +Sem/lodge + +Gram/IV + at V fremtidigt + at ikke V + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + menGrønlands universitet + +Sem/inst + +Sem/Hum + proprium + lokalis (i/på) + singularisNanortalik + +Sem/Geo + proprium + en N-beboer + at have N + +Sem/have + verbum + modus indikativ + han, hun, den, det + og