Øvelse 0.3.2x: Benægt negative spørgsmål

Som input får du negative spørgsmål af typen Ippassaq (i går) :: sted :: interrogativ + 2Sg. Benægt og svar positivt med Naamik, …. For at benægte skal du bruge den positive form af verbet.

Ex:
Ippassaq Sisimiunut tikinngilatit? (Nåede du ikke til Sisimiut i går? (= ingen ankomst))
Naamik, ippassaq Sisimiunut tikippunga. (Nej, jeg nåede frem til Sisimiut i går.)

Tryk på for at afspille lyden, på for at tjekke svaret, på for at høre løsningen, eller på for at vise løsningen.

Ippassaq Pituffimmut tikinngilatit?

Ippassaq Pisiffimmit tikinngilatit?

Ippassaq Nanortalimmut tikinngilatit?

Ippassaq Katuamut tikikkusunngilatit?

Ippassaq Katuamut aallanngikkaluarpit?

Ippassaq Naalakkersuisunut tikikkusunngikkaluarpit?

Ippassaq Nanortalimmut aallanngilatit?

Ippassaq Ilisimatusarfimmut tikikkusunngikkaluarpit?

Ippassaq Qaanaamit tikikkusunngilatit?

Ippassaq Sisimiunit tikikkusunngikkaluarpit?

Ippassaq Tasiilamut aallanngikkaluarpit?

Ippassaq Paamiunit aallanngilatit?

Ippassaq Ilisimatusarfimmit aallanngikkaluarpit?

Ippassaq Tasiilamit tikinngikkaluarpit?

Ippassaq Sisimiunut aallanngilatit?

Ippassaq Qaqortumit tikikkusunngikkaluarpit?

Ippassaq Kalaallit Nunaannut tikinngilatit?

Ippassaq Katuamit tikinngikkaluarpit?

Ippassaq Pituffimmut tikinngikkaluarpit?

Ippassaq Katuamut tikikkusunngikkaluarpit?

Ippassaq Aasiannut tikikkusunngikkaluarpit?

Ippassaq Maniitsumut aallanngikkaluarpit?

Ippassaq Kalaallit Nunaannut tikinngikkaluarpit?

Ippassaq Royal Greenlandimut aallarusunngikkaluarpit?

Ippassaq Nanortalimmut aallanngikkaluarpit?