Øvelse 5.0x: Konsolidering (intransitiv)

Konsolideringsøvelse med intransitive verber. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble. Husk at du kan få hjælp til forståelsen fx på https://nutserut.gl/gloss

Ex:
Aviaaja Sisimiormiuuvoq. Illunnguaqarluni suli Sisimiuni najugaqarpoq. (Aviaaja er fra Sisimiut. Havende et lille hus bor hun stadig i Sisimiut.)
Narsarmiuunngikkaluarpunga. Kisiannni Narsarmiumik nuliaqarlunga Narsami najugaqarpunga. (Jeg er ellers ikke fra Narsaq. Men med en kone, som er fra Narsaq, bor jeg i Narsaq.)
Uissara Nuummiuuvoq. Pisiniarfimmi sulilluni Nuummi najugaqarpoq. (Min forlovede er fra Nuuk. Arbejdende i butikken bor han i Nuuk.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Narsarsuarmiuunngikkaluarpunga. Kisianni Narsarsuarmiumik ueqarlunga Narsarsuarmi suliffeqarpunga.
Narsarsuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+U+Sem/be_copula+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
kisianni+Conj
Narsarsuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Ins+Sg
ui+Sem/Hfam+QAR+Sem/have+V+Cont+1Sg
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suliffik+Sem/Lh+QAR+Sem/have+V+Ind+1Sg
.
Pituffimmiuunngikkaluarpunga. Kisianni Pituffimmiumik anaanaqarlunga Pituffimmi nunaqarpunga.
Pituffik+Prop+MIU+Sem/Hnat+U+Sem/be_copula+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
kisianni+Conj
Pituffik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Ins+Sg
anaana+Sem/Hfam+QAR+Sem/have+V+Cont+1Sg
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nuna+Sem/Lciv+QAR+Sem/have+V+Ind+1Sg
.
Danmarkimiuunngikkaluarpunga. Kisianni Danmarkimiumik aleqaqarlunga Danmarkimi najugaqarpunga.
Danmark+Prop+MIU+Sem/Hnat+U+Sem/be_copula+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
kisianni+Conj
Danmark+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Ins+Sg
aleqa+Sem/Hfam+QAR+Sem/have+V+Cont+1Sg
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
najugaq+QAR+Sem/lodge+V+Ind+1Sg
.
Nanortalimmiuunngikkaluarpunga. Kisianni Nanortalimmiumik aqqaloqarlunga Nanortalimmi najugaqarpunga.
Nanortalik+Prop+MIU+Sem/Hnat+U+Sem/be_copula+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
kisianni+Conj
Nanortalik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Ins+Sg
aqqalu+Sem/Hfam+QAR+Sem/have+V+Cont+1Sg
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
najugaq+QAR+Sem/lodge+V+Ind+1Sg
.
Maniitsormiuunngikkaluarpunga. Kisianni Maniitsormiumik marluliaqarlunga Maniitsumi najugaqarpunga.
Maniitsoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+U+Sem/be_copula+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
kisianni+Conj
Maniitsoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Ins+Sg
marluliaq+Sem/Hfam+QAR+Sem/have+V+Cont+1Sg
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
najugaq+QAR+Sem/lodge+V+Ind+1Sg
.
Nuummiuunngikkaluarpunga. Kisianni Nuummiumik aneqarlunga Nuummi najugaqarpunga.
Nuuk+Prop+MIU+Sem/Hnat+U+Sem/be_copula+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
kisianni+Conj
Nuuk+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Ins+Sg
ani+Sem/Hfam+QAR+Sem/have+V+Cont+1Sg
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
najugaq+QAR+Sem/lodge+V+Ind+1Sg
.
Tasiilarmiuunngikkaluarpunga. Kisianni Tasiilarmiumik ueqarlunga Tasiilami najugaqarpunga.
Tasiilaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+U+Sem/be_copula+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
kisianni+Conj
Tasiilaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Ins+Sg
ui+Sem/Hfam+QAR+Sem/have+V+Cont+1Sg
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
najugaq+QAR+Sem/lodge+V+Ind+1Sg
.
Danmarkimiuunngikkaluarpunga. Kisianni Danmarkimiumik ueqarlunga Danmarkimi najugaqarpunga.
Danmark+Prop+MIU+Sem/Hnat+U+Sem/be_copula+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
kisianni+Conj
Danmark+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Ins+Sg
ui+Sem/Hfam+QAR+Sem/have+V+Cont+1Sg
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
najugaq+QAR+Sem/lodge+V+Ind+1Sg
.
Pituffimmiuunngikkaluarpunga. Kisianni Pituffimmiumik marluliaqarlunga Pituffimmi najugaqarpunga.
Pituffik+Prop+MIU+Sem/Hnat+U+Sem/be_copula+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
kisianni+Conj
Pituffik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Ins+Sg
marluliaq+Sem/Hfam+QAR+Sem/have+V+Cont+1Sg
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
najugaq+QAR+Sem/lodge+V+Ind+1Sg
.
Qaanaarmiuunngikkaluarpunga. Kisianni Qaanaarmiumik ueqarlunga Qaanaami suliffeqarpunga.
Qaanaaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+U+Sem/be_copula+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
kisianni+Conj
Qaanaaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Ins+Sg
ui+Sem/Hfam+QAR+Sem/have+V+Cont+1Sg
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suliffik+Sem/Lh+QAR+Sem/have+V+Ind+1Sg
.
Danmarkimiuunngikkaluarpunga. Kisianni Danmarkimiumik qatanngutigeeqarlunga Danmarkimi najugaqarpunga.
Danmark+Prop+MIU+Sem/Hnat+U+Sem/be_copula+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
kisianni+Conj
Danmark+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Ins+Sg
qatanngut+Sem/Hfam+GIIT+QAR+Sem/have+V+Cont+1Sg
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
najugaq+QAR+Sem/lodge+V+Ind+1Sg
.
Maniitsormiuunngikkaluarpunga. Kisianni Maniitsormiumik ueqarlunga Maniitsumi najugaqarpunga.
Maniitsoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+U+Sem/be_copula+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
kisianni+Conj
Maniitsoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Ins+Sg
ui+Sem/Hfam+QAR+Sem/have+V+Cont+1Sg
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
najugaq+QAR+Sem/lodge+V+Ind+1Sg
.
Uummannarmiuunngikkaluarpunga. Kisianni Uummannarmiumik anaanaqarlunga Uummannami nunaqarpunga.
Uummannaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+U+Sem/be_copula+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
kisianni+Conj
Uummannaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Ins+Sg
anaana+Sem/Hfam+QAR+Sem/have+V+Cont+1Sg
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nuna+Sem/Lciv+QAR+Sem/have+V+Ind+1Sg
.
Maniitsormiuunngikkaluarpunga. Kisianni Maniitsormiumik ataataqarlunga Maniitsumi najugaqarpunga.
Maniitsoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+U+Sem/be_copula+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
kisianni+Conj
Maniitsoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Ins+Sg
ataata+Sem/Hfam+QAR+Sem/have+V+Cont+1Sg
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
najugaq+QAR+Sem/lodge+V+Ind+1Sg
.
Narsarsuarmiuunngikkaluarpunga. Kisianni Narsarsuarmiumik nuliaqarlunga Narsarsuarmi nunaqarpunga.
Narsarsuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+U+Sem/be_copula+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
kisianni+Conj
Narsarsuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Ins+Sg
nuliaq+Sem/Hfam+QAR+Sem/have+V+Cont+1Sg
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nuna+Sem/Lciv+QAR+Sem/have+V+Ind+1Sg
.
Danmarkimiuunngikkaluarpunga. Kisianni Danmarkimiumik aleqaqarlunga Danmarkimi nunaqarpunga.
Danmark+Prop+MIU+Sem/Hnat+U+Sem/be_copula+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
kisianni+Conj
Danmark+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Ins+Sg
aleqa+Sem/Hfam+QAR+Sem/have+V+Cont+1Sg
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nuna+Sem/Lciv+QAR+Sem/have+V+Ind+1Sg
.
Maniitsormiuunngikkaluarpunga. Kisianni Maniitsormiumik marluliaqarlunga Maniitsumi nunaqarpunga.
Maniitsoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+U+Sem/be_copula+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
kisianni+Conj
Maniitsoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Ins+Sg
marluliaq+Sem/Hfam+QAR+Sem/have+V+Cont+1Sg
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nuna+Sem/Lciv+QAR+Sem/have+V+Ind+1Sg
.
Kangerlussuarmiuunngikkaluarpunga. Kisianni Kangerlussuarmiumik aappaqarlunga Kangerlussuarmi najugaqarpunga.
Kangerlussuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+U+Sem/be_copula+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
kisianni+Conj
Kangerlussuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Ins+Sg
aappaq+Sem/Hfam+QAR+Sem/have+V+Cont+1Sg
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
najugaq+QAR+Sem/lodge+V+Ind+1Sg
.