Øvelse 5.1x: Konsolidering (transitive personer)

Konsolideringsøvelse med transitive verber med personobjekter.

Ex:
Pituffimmi ilinniartitassaqarpunga. Aasaru Pituffimmut ilinniartikkiartussavara. (Jeg har en kommende elev i Pituffik. Til sommer tager jeg til Pituffik for at undervise hom.)
Aappara Ilisimatusarfimmi naapitassaqarpoq. Aqaguagu aapparma Ilisimatusarfimmut naapikkiartussavai. (Min partner har nogen, hon skal møde på Ilisimatusarfik. I overmorgen tager min partner til Ilisimatusarfik for at møde dem.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Paamiuni ilinniartitassaqarpunga. Aqaguagu Paamiunut ilinniartikkiartussavakka.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+1Sg
.
aqaguagu+Adv
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Pituffimmi ilinniartitassaqarpunga. Aappaagu Pituffimmut ilinniartikkiartussavakka.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+1Sg
.
aappaagu+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Marluliannguara Nanortalimmi ilinniartitassaqarpoq. Aasaru marluliannguama Nanortalimmut ilinniartikkiartussavaa.
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+3Sg
.
aasaru+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Rel+Sg+1SgPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Qaqortumi ilinniartitassaqarpunga. Aqaguagu Qaqortumut ilinniartikkiartussavakka.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+1Sg
.
aqaguagu+Adv
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ataatannguara Kangerlussuarmi ilinniartitassaqarpoq. Aqaguagu ataatannguama Kangerlussuarmut ilinniartikkiartussavai.
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+3Sg
.
aqaguagu+Adv
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Rel+Sg+1SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniartitassaqarpunga. Aqagu Tusagassiornermik Ilinniarfimmut ilinniartikkiartussavakka.
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+1Sg
.
aqagu+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Angajunnguara Pituffimmi ilinniartitassaqarpoq. Ullumi angajunnguama Pituffimmut ilinniartikkiartussavaa.
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+3Sg
.
ullumi+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Rel+Sg+1SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Qatanngutinnguara Tasiilami ilinniartitassaqarpoq. Aqagu qatanngutinnguama Tasiilamut ilinniartikkiartussavai.
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+3Sg
.
aqagu+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Rel+Sg+1SgPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Aasianni ilinniartitassaqarpunga. Aqagu Aasiannut ilinniartikkiartussavara.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+1Sg
.
aqagu+Adv
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Nuummi ilinniartitassaqarpunga. Aasaru Nuummut ilinniartikkiartussavara.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+1Sg
.
aasaru+Adv
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+3SgO
.