Øvelse 5.1x: Konsolidering (transitive personer)

Konsolideringsøvelse med transitive verber med personobjekter.

Ex:
Pituffimmi ilinniartitassaqarpunga. Aasaru Pituffimmut ilinniartikkiartussavara. (Jeg har en kommende elev i Pituffik. Til sommer tager jeg til Pituffik for at undervise hom.)
Aappara Ilisimatusarfimmi naapitassaqarpoq. Aqaguagu aapparma Ilisimatusarfimmut naapikkiartussavai. (Min partner har nogen, hon skal møde på Ilisimatusarfik. I overmorgen tager min partner til Ilisimatusarfik for at møde dem.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Qatanngutinnguara Maniitsumi ilinniartitassaqarpoq. Aqagu qatanngutinnguama Maniitsumut ilinniartikkiartussavaa.
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+3Sg
.
aqagu+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Rel+Sg+1SgPoss
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Angajunnguara Pituffimmi ilinniartitassaqarpoq. Aappaagu angajunnguama Pituffimmut ilinniartikkiartussavai.
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+3Sg
.
aappaagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Rel+Sg+1SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Qaanaami ilinniartitassaqarpunga. Aqagu Qaanaamut ilinniartikkiartussavakka.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+1Sg
.
aqagu+Adv
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Qatanngutinnguara Qaanaami ilinniartitassaqarpoq. Aqagu qatanngutinnguama Qaanaamut ilinniartikkiartussavai.
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+3Sg
.
aqagu+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Rel+Sg+1SgPoss
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Danmarkimi naapitassaqarpunga. Aqagu Danmarkimut naapikkiartussavakka.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+1Sg
.
aqagu+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Tusagassiornermik Ilinniarfimmi naapitassaqarpunga. Aappaagu Tusagassiornermik Ilinniarfimmut naapikkiartussavara.
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+1Sg
.
aappaagu+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Anaanannguara Upernavimmi ilinniartitassaqarpoq. Aqagu anaanannguama Upernavimmut ilinniartikkiartussavai.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+3Sg
.
aqagu+Adv
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Rel+Sg+1SgPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Nanortalimmi naapitassaqarpunga. Aqaguagu Nanortalimmut naapikkiartussavakka.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+1Sg
.
aqaguagu+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aleqannguara Danmarkimi ilinniartitassaqarpoq. Aasaru aleqannguama Danmarkimut ilinniartikkiartussavaa.
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+3Sg
.
aasaru+Adv
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Rel+Sg+1SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Aappannguara Kangerlussuarmi ilinniartitassaqarpoq. Aasaru aappannguama Kangerlussuarmut ilinniartikkiartussavaa.
aappaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+3Sg
.
aasaru+Adv
aappaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Rel+Sg+1SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Ataatannguara Narsarsuarmi ilinniartitassaqarpoq. Aasaru ataatannguama Narsarsuarmut ilinniartikkiartussavaa.
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+3Sg
.
aasaru+Adv
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Rel+Sg+1SgPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Qaanaami ilinniartitassaqarpunga. Aasaru Qaanaamut ilinniartikkiartussavara.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+SSAQ+QAR+Sem/have+V+Ind+1Sg
.
aasaru+Adv
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+3SgO
.