Øvelse 7.1.4x: Konsolidering 1Pl

Som II-7.1.1X, men nu med fokus på endelser for 1PlPoss (‘vor N’ {+put} og ‘vore N-er’ {-gut/-vut} samt indikativs endelser i 1. person pluralis med objekt i 3. person ((V Ind 1Pl 3SgO) fx {varput} og (V Ind 1Pl 3PlO) fx {vagut}). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takuarput. (Vi så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusuppatit. (Vi vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Ippassaq nukarput Uummannami eqqarsaatigivarput. (Vi tænkte på vores lillebror i Uummannaq i går.)
Aqaguagu ilinniartitsisunnguagut Kalaallit Nunaanni ilaginiassavagut. (Vi skal være sammen med vore søde lærere i Grønland i overmorgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Taamani meerannguarput Qaqortumi naapereersimavarput.
taamani+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+RIIR+SIMA+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aqagu angajukkut ilinniarnertuunngorniarfinni eqqarsaatigissanngilavut.
aqagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3PlO+Orth/Arch
.
Aqaguagu nukappiarannguagut meeqqerivinni soqutiginiassavavut.
aqaguagu+Adv
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO+Orth/Arch
.
Ullumi Olekkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani naapissavagut.
ullumi+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Ullumi eqqumiitsuliortoq Royal Greenlandimi maleqqaarparput.
ullumi+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+QQAAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Taamani paninnguarput meeqqerivinni sammisarereerparput.
taamani+Adv
panik+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+RIIR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi Egedekkut Nanortalimmi tusassavagut.
ullumi+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Taamani angajorput ilinniarnertuunngorniarfimmi sammisarereerparput.
taamani+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+RIIR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aasaru Nukakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni paasissavagut.
aasaru+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Ullumi nutserisoq Qaqortumi qimareersimavarput.
ullumi+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+RIIR+SIMA+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi Tika Ilisimatusarfimmi avinngikkaluarparput.
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
avip+Sem/separate+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ippassaq angajorput ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqaamaniarparput.
ippassaq+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aappaagu Olsenikkut Narsarsuarmi avitarissanngilagut.
aappaagu+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
avip+Sem/separate+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Taamani ilinniartitsisoq Kangerlussuarmi tusaqqaarparput.
taamani+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+QQAAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ippassaq nukappiararput Upernavimmi naapereerparput.
ippassaq+Adv
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Sg+1PlPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+RIIR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aappaagu qatanngutigut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi takussavavut.
aappaagu+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO+Orth/Arch
.
Erniinnaq nuliannguagut Qaqortumi ilinniartissavagut.
erniinnaq+Adv
nuliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1PlPoss
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Taamani sakkutooq ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilaginiaraluarparput.
taamani+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ippassaq marluliarput Danmarkimi paarereerparput.
ippassaq+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+RIIR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aasaru najannguagut meeqqerivinnguami paasissavagut.
aasaru+Adv
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Ullumi eqqumiitsuliortoq Royal Greenlandimi ilinniartitarivarput.
ullumi+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ippassaq anerput Katuami eqqarsaatigilerparput.
ippassaq+Adv
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+LIR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Taamani ilinniartitsisoq Tusagassiornermik Ilinniarfimmi takuneruarput.
taamani+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIRU+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Taamani ataatarput Upernavimmi tusarnianngikkaluarparput.
taamani+Adv
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Erniinnaq Arnannguakkut Uummannami sammisariniassavagut.
erniinnaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Ippassaq aappannguarput ilinniarnertuunngorniarfimmi ilagivallaarparput.
ippassaq+Adv
aappaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+VALLAAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ippassaq ilarput Kalaallit Nunaanni takoreerparput.
ippassaq+Adv
ila+Sem/H+N+Abs+Sg+1PlPoss
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
taku+Sem/see+RIIR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Taamani aapparput ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqaamasarivarput.
taamani+Adv
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+TAQ+GE+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Erniinnaq Lenekkut ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniartitarissavagut.
erniinnaq+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Ippassaq oqaasilerisoq Nunatta Atuagaateqarfiani eqqarsaatigeqqaarparput.
ippassaq+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
eqqarsatigǝ+Sem/think+QQAAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi meerannguarput ilinniarnertuunngorniarfinnguami oqarfiginiarparput.
ullumi+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi sakkutooq Qaqortumi akuerivallaarparput.
ullumi+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+VALLAAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aappaagu meeqqagut Pisiffimmi soqutigissavagut.
aappaagu+Adv
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl+1PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Taamani Tika meeqqerivinni naapereersimavarput.
taamani+Adv
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+RIIR+SIMA+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi kunnginnguarput Ilisimatusarfimmi avinneruarput.
ullumi+Adv
kunngi+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
avip+Sem/separate+NIRU+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi aqqalukkut Kalaallit Nunaanni ilinniartissavagut.
ullumi+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Ullumi eqqumiitsuliortoq Maniitsumi avinngikkaluarparput.
ullumi+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
avip+Sem/separate+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Taamani nutserisunnguarput Paamiuni akuerereersimavarput.
taamani+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+RIIR+SIMA+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi ilannguarput Qaqortumi ikiortiginngikkaluarparput.
ullumi+Adv
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi aqqalunnguarput Naalakkersuisuni sammisareqqaarparput.
ullumi+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+QQAAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aqaguagu Olekkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami qimassavavut.
aqaguagu+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO+Orth/Arch
.
Taamani nutserisorput ilinniarnertuunngorniarfinni avereerparput.
taamani+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
avip+Sem/separate+RIIR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Taamani Arnannguaq meeqqerivinnguani naapippallaarparput.
taamani+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+VALLAAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi Malik Ilisimatusarfinni ilinniartinngikkaluarparput.
ullumi+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ippassaq marluliarput meeqqerivimmi qimareersimavarput.
ippassaq+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+RIIR+SIMA+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Erniinnaq Olsenikkut Maniitsumi eqqarsaatiginiassavagut.
erniinnaq+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Ippassaq Tika ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilinniartinneruarput.
ippassaq+Adv
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIRU+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aqagu Arnannguakkut meeqqerivinnguami tusassavagut.
aqagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Ullumi najarput Kalaallit Nunaanni ilinniarteqqaarparput.
ullumi+Adv
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
ilinniartip+Sem/teach+QQAAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi tusagassiortoq Tasiilami soqutigereersimavarput.
ullumi+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+RIIR+SIMA+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ippassaq ilinniarnertooq meeqqerivinnguami avinniaraluarparput.
ippassaq+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
avip+Sem/separate+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aasaru Rosingikkut Pisiffimmi malitarissanngilagut.
aasaru+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3PlO
.