Øvelse 8.1.6x: Causativ med objekt i 3. person (2Pl)

Brug causativ med objekt i 3. person. Nu med fokus på subjekt i 2.person.

Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Ex:
Qatanngutersi Narsami najugaqarpoq. Naapissagassiuk aqagu Narsamukassaasi. (En af jeres søskende bor i Narsaq. Fordi vi skal møde hom, tager vi til Narsaq i morgen.)
Qatanngutigut Royal Greenlandimi sulipput. Ilagigatsigit ippassaq Royal Greenlandimiippugut. (Vore søskende arbejder i Royal Greenland. Fordi vi var sammen med dem, var vi i Royal Greenland i går.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aqqalusi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Paariniarassigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppusi.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Ikiortikusi Ilisimatusarfinni sulilerput. Paariniarassigit aatsaat Ilisimatusarfinniinniarpusi.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Uisi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Atorfissaqartinniarassigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppusi.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Najasi Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Naapinniarassigit ippassaq Ilisimatusarfinniippusi.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Pl
.
Angajoqqaasi Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Ilinniartikkassigit ullumi Ilisimatusarfinniinniarpusi.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Uisi Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Paarigassigit ippassaq Ilisimatusarfinniinniarpusi.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Aqqalusi Ilisimatusarfinni ilinniarput. Atorfissaqartikkassigit aatsaat Ilisimatusarfinniinniarpusi.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Nukasi Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Malikkassigit massakkut Ilisimatusarfinniikkusuppusi.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Angajoqqaasi Naalakkersuisuni nujalerilerput. Atorfissaqartinniarassigit ippassaq Naalakkersuisunukarniarpusi.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Aappasi Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Malikkassigit ullumi Ilisimatusarfimmukarpusi.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Pl
.
Anisi Royal Greenlandimi sulilerput. Atorfissaqartikkassigit aatsaat Royal Greenlandimukarusuppusi.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Uisi Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Malikkassigit ippassaq Ilisimatusarfinniinniarpusi.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Nukasi Ilisimatusarfinni sulipput. Ilagigassigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarusuppusi.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Panisi Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Ilaginiarassigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppusi.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Nuliasi Royal Greenlandimi nujalerilerput. Atorfissaqartinniarassigit aatsaat Royal Greenlandimukarusuppusi.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Nutserisusi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Atorfissaqartinniarassigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpusi.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Nukasi Naalakkersuisuni ilinniarput. Ilinniartikkassigit massakkut Naalakkersuisunukarpusi.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+V+Ind+2Pl
.
Uisi Ilisimatusarfimmi sulilerput. Ilinniartikkassigit massakkut Ilisimatusarfimmukarpusi.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Pl
.
Marluliarsi Nanortalimmi ilinnialerpoq. Malinniarassiuk aqaguagu Nanortalimmukarniarpusi.
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Ataatasi Ilisimatusarfinni sulilerput. Naapikkassigit massakkut Ilisimatusarfimmiippusi.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Pl
.
Aleqasi Naalakkersuisuni ilinnialerput. Ilinniartikkassigit massakkut Naalakkersuisuniikkusuppusi.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Aapparsi Nanortalimmi ilinniarpoq. Ilinniartissagassiuk aasaru Nanortalimmukarusuppusi.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+2Pl+3SgO
aasaru+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Nukasi Ilisimatusarfinni sulilerput. Paarigassigit ullumi Ilisimatusarfinniinniarpusi.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Nutserisusi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Ilinniartinniarassigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpusi.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Najasi Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Atorfissaqartinniarassigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippusi.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Pl
.
Qatanngutersi Tasiilami sulilerpoq. Naapissagassiuk aqaguagu Tasiilamukarniarpusi.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Cau+2Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Aappasi Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Paarigassigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppusi.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Panisi Naalakkersuisuni ilinnialerput. Malikkassigit massakkut Naalakkersuisuniikkusuppusi.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Qatanngutersi Qaqortumi ilinnialerpoq. Ilagissagassiuk erniinnaq Qaqortumukarniarpusi.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+V+Cau+2Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Najasi Ilisimatusarfinni nujaleripput. Malikkassigit aatsaat Ilisimatusarfimmukarusuppusi.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Ilinniartitsisusi Ilisimatusarfimmi sulilerput. Atorfissaqartinniarassigit ippassaq Ilisimatusarfinniippusi.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Pl
.
Nutserisusi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Malikkassigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpusi.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Najasi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Paariniarassigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpusi.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Ikiortikusi Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Ilagigassigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippusi.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Pl
.
Aqqalusi Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Malinniarassigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpusi.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Nuliasi Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Ilagigassigit aatsaat Ilisimatusarfimmukarpusi.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Pl
.
Panisi Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Paariniarassigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniippusi.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Pl
.
Ikiortikusi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Ilinniartikkassigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippusi.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Pl
.
Uisi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Malinniarassigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppusi.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Aqqalusi Ilisimatusarfinni sulilerput. Paariniarassigit ippassaq Ilisimatusarfinniinniarpusi.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Nukasi Ilisimatusarfimmi sulipput. Ilinniartinniarassigit ippassaq Ilisimatusarfinniikkusuppusi.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Aleqasi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Malinniarassigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppusi.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Anaanasi Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Paariniarassigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppusi.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Nutserisusi Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Paarigassigit aatsaat Ilisimatusarfinniikkusuppusi.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Ikiortikusi Royal Greenlandimi nujalerilerput. Paarigassigit massakkut Royal Greenlandimukarusuppusi.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Panisi Ilisimatusarfinni sulilerput. Paarigassigit aatsaat Ilisimatusarfinniinniarpusi.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Anersi Narsarsuarmi nujalerivoq. Atorfissaqartissagassiuk aqaguagu Narsarsuarmukarniarpusi.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+2Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Najasi Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Ilinniartikkassigit ullumi Ilisimatusarfimmiikkusuppusi.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Najasi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Atorfissaqartikkassigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpusi.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Qatanngutisi Katuami sulilerput. Ilinniartikkassigit ullumi Katuamiippusi.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Pl+3PlO
ullumi+Adv
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Pl
.
Nukasi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Malinniarassigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpusi.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Nutserisusi Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Naapinniarassigit aatsaat Ilisimatusarfinniippusi.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Pl
.
Angajoqqaasi Naalakkersuisuni ilinniarput. Malikkassigit ullumi Naalakkersuisunukarpusi.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Pl+3PlO
ullumi+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+V+Ind+2Pl
.
Nuliasi Ilisimatusarfinni nujaleripput. Atorfissaqartinniarassigit ullumi Ilisimatusarfimmiippusi.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Pl
.
Ikiortikorsi Nuummi ilinniarpoq. Paarissagassiuk aappaagu Nuummukarniarpusi.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+2PlPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+2Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Aqqalusi Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Paarigassigit aatsaat Ilisimatusarfimmiikkusuppusi.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Angajoqqaasi Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Malinniarassigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpusi.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Pl
.
Nuliasi Royal Greenlandimi sulipput. Atorfissaqartikkassigit aatsaat Royal Greenlandimukarpusi.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Pl
.
Aappasi Ilisimatusarfimmi sulilerput. Malinniarassigit aatsaat Ilisimatusarfinniinniarpusi.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Nutserisusi Naalakkersuisuni nujaleripput. Ilinniartikkassigit ullumi Naalakkersuisuniippusi.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Pl+3PlO
ullumi+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Pl
.
Qatanngutisi Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Paarigassigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpusi.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Angajusi Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Naapinniarassigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippusi.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Pl
.
Qatanngutisi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Malikkassigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpusi.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.