Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.1.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.1.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

alla-KKUT<flertal<Absolut+LUUNNIIT
panik+SIUR<Indikativ<han
tikip+LUAR<Optativ<JegHam+LUUNNIIT
nipilersor+GUSUP<Indikativ<han+LUUNNIIT
nipilersor+LUAR<Indikativ<han
oqaluttuarә+GUSUP<Indikativ<HanHam+LUUNNIIT
guitarer+GUSUP<Indikativ<han+LUUNNIIT
alla<flertal<min>Relativ+LUUNNIIT
ungasip+GUSUP<Causativ<de
immaqa<Partikel+LUUNNIIT
atassut+TAAR+LUAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
fiister<Causativ<de
taamaap+LUAR<Indikativ<han
ikiurtә+SIUR<Causativ<de
guitarer+LUAR<Causativ<de
illoqarfik+SIUR-VIP<Causativ<de+LUUNNIIT
guitarer+LUAR<Causativ<de+LUUNNIIT
ingerla+GUNNAAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
panik+TAAR+GUSUP<Causativ<vi+LUUNNIIT
kapitali<ental<Vialis+LUUNNIIT
nangip+LUAR<Optativ<JegHam
pissut+SIUR+LUAR<Causativ<vi
kapitali<flertal<min>Relativ
panik+TAAR-VIP<Causativ<vi
fiister-VIP<Indikativ<han
qaangiup<Causativ<vi
atassut+TAAR+GUNNAAR<Causativ<han
sungiup+GUNNAAR<Indikativ<DuHam
illoqarfik+SIUR-VIP<Indikativ<han+LUUNNIIT
alla+SIUR-VIP<Indikativ<han
panik+TAAR<Indikativ<han
kapitali+TAAR+GUNNAAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
ikiurtә+SIUR+GUNNAAR<Indikativ<han
qaangiup<Indikativ<han
qimap+GUNNAAR<Indikativ<DuHam
pissut<ental<Absolut+LUUNNIIT
qaangiup-VIP<Causativ<vi+LUUNNIIT
suliaq<ental<Absolut
illoqarfik+TAAR+GUNNAAR<Causativ<de
nipilersor<Causativ<han
guitarer+GUNNAAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
ingerla+GUNNAAR<Indikativ<han
oqaluttuarә+LUAR<Optativ<JegHam
qaangiup-VIP<Causativ<de+LUUNNIIT
atassut+SIUR+GUNNAAR<Causativ<han+LUUNNIIT
ungasip-VIP<Causativ<vi+LUUNNIIT
akuerә+GUNNAAR<Optativ<JegHam+LUUNNIIT
alla<ental<Vialis
pissut+TAAR<Causativ<vi+LUUNNIIT
ikiurtә+SIUR-VIP<Causativ<vi
ingerla+GUSUP<Causativ<vi+LUUNNIIT
tusar-VIP<Indikativ<HanHam+LUUNNIIT
alla+TAAR+LUAR<Causativ<de
nassiussaq+TAAR<Causativ<vi
soqutiginar-VIP<Causativ<han
ingerla+GUNNAAR<Causativ<han
ungasip+TIGӘ<Causativ<vi
ungasip<Indikativ<han+LUUNNIIT
kapitali+TAAR+GUNNAAR<Causativ<de
qaangiup+GUSUP<Causativ<han+LUUNNIIT
qimap+LUAR<Optativ<JegHam
oqaluttuarә+GUNNAAR<Optativ<JegHam+LUUNNIIT
alla-KKUT<flertal<Absolut
sungiup<Optativ<JegHam
suliaq+SIUR-VIP<Indikativ<han
soqutiginar<Causativ<de
pissut+SIUR+GUNNAAR<Causativ<han+LUUNNIIT
qaangiup+LUAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
upernaaq+TAAR+LUAR<Indikativ<han
nipilersor+LUAR<Causativ<vi+LUUNNIIT
guitarer<Causativ<han+LUUNNIIT
inuttassarsiuussineq<flertal<min>Relativ+LUUNNIIT
panik+SIUR-VIP<Causativ<vi+LUUNNIIT
upernaaq<ental<Absolut+LUUNNIIT
oqaluttuarә+GUNNAAR<Indikativ<HanHam+LUUNNIIT
ikiurtә+SIUR<Causativ<vi+LUUNNIIT
upernaaq-KKUT<flertal<Absolut
akuerә<Optativ<JegHam
sungiup-VIP<Indikativ<HanHam+LUUNNIIT
panik+TAAR+GUNNAAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
qaangiup+GUNNAAR<Causativ<de
alla<ental<Absolut+LUUNNIIT
soqutiginar-VIP<Causativ<han+LUUNNIIT
oqaluttuarә+LUAR<Indikativ<DuHam+LUUNNIIT
ikiurtә+TAAR+LUAR<Causativ<vi
fiister+LUAR<Causativ<han
nangip-VIP<Indikativ<HanHam
avip<Causativ<de+LUUNNIIT
guitarer+GUNNAAR<Causativ<han+LUUNNIIT
panik+TAAR-VIP<Causativ<de+LUUNNIIT
qaangiup+LUAR<Indikativ<han
aasaq+TAAR<Causativ<vi+LUUNNIIT
nipilersor<Indikativ<han+LUUNNIIT
kapitali+SIUR+GUNNAAR<Causativ<vi
avip+LUAR<Indikativ<de+LUUNNIIT
qimap+GUNNAAR<Indikativ<DuHam+LUUNNIIT
pissut<flertal<min>Relativ+LUUNNIIT
panik+TAAR+GUSUP<Causativ<de
guitarer-VIP<Causativ<han
tikip<Optativ<JegHam+LUUNNIIT