Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.1.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.1.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqaluttuarә+LUAR<Indikativ<HanHam+LUUNNIIT
kapitali+TAAR+GUNNAAR<Causativ<de+LUUNNIIT
guitarer<Causativ<vi+LUUNNIIT
suliaq+SIUR<Causativ<han
upernaaq<ental<Absolut
soqutiginar+GUSUP<Indikativ<han
upernaaq+SIUR+GUNNAAR<Causativ<vi+LUUNNIIT
suliaq<flertal<min>Relativ
pissut+TAAR-VIP<Indikativ<han+LUUNNIIT
inuu+GUSUP<Causativ<han+LUUNNIIT
pissut<ental<Vialis+LUUNNIIT
guitarer<Causativ<vi
akuerә+GUSUP<Indikativ<HanHam
imer+LUAR<Causativ<han
sungiup-VIP<Indikativ<HanHam+LUUNNIIT
panik+TAAR<Causativ<de
inuttassarsiuussineq<ental<Absolut+LUUNNIIT
taku+GUNNAAR<Optativ<JegHam+LUUNNIIT
nipilersor-VIP<Causativ<han+LUUNNIIT
illoqarfik<flertal<min>Relativ+LUUNNIIT
suliaq+SIUR+GUNNAAR<Indikativ<han
fiister+LUAR<Causativ<vi+LUUNNIIT
nangip+GUNNAAR<Indikativ<DuHam+LUUNNIIT
guitarer+GUSUP<Causativ<de+LUUNNIIT
avip<Causativ<vi+LUUNNIIT
suliaq<flertal<min>Relativ+LUUNNIIT
ikiurtә<ental<Absolut+LUUNNIIT
kapitali+SIUR-VIP<Indikativ<han+LUUNNIIT
suna<Pronomen<Absolut<ental
nangip+GUNNAAR<Indikativ<HanHam+LUUNNIIT
sungiup+GUNNAAR<Indikativ<DuHam+LUUNNIIT
kapitali+TAAR<Indikativ<han
imer+GUSUP<Causativ<de+LUUNNIIT
ungasip+LUAR<Causativ<han+LUUNNIIT
upernaaq+SIUR+GUSUP<Causativ<vi
inersimasoq<ental<Absolut+LUUNNIIT
pissut+SIUR-VIP<Causativ<vi
oqaluttuarә-VIP<Optativ<JegHam
pissut<ental<Vialis
ungasip+LUAR<Causativ<vi+LUUNNIIT
imer+GUNNAAR<Causativ<vi
tikip+LUAR<Optativ<JegHam
ungasip<Indikativ<han
tikip+GUNNAAR<Indikativ<HanHam+LUUNNIIT
sungiup+GUNNAAR<Indikativ<DuHam
inersimasoq-KKUT<flertal<Absolut
uani<Partikel+LUUNNIIT
tusar+GUSUP<Optativ<JegHam+LUUNNIIT
aasaq+SIUR+LUAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
qimap+GUSUP<Indikativ<DuHam
nassiussaq+SIUR-VIP<Causativ<de+LUUNNIIT
illoqarfik+SIUR-VIP<Causativ<han+LUUNNIIT
taku+GUSUP<Indikativ<HanHam
avip+LUAR<Indikativ<de
tikip+LUAR<Indikativ<DuHam
akuerә+GUNNAAR<Indikativ<DuHam
ingerla<Causativ<vi+LUUNNIIT
tusar+LUAR<Optativ<JegHam+LUUNNIIT
angajoqqaaq+TAAR<Causativ<vi
upernaaq+TAAR+GUNNAAR<Causativ<vi
ungasip+TIGӘ<Causativ<vi+LUUNNIIT
angajoqqaaq+TAAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
inersimasoq<ental<Absolut
qimap<Optativ<JegHam
angajoqqaaq<ental<Absolut+LUUNNIIT
nipilersor-VIP<Indikativ<han
oqaluttuarә+GUNNAAR<Optativ<JegHam
alla<ental<Absolut
inuu<Indikativ<han
suliaq+SIUR-VIP<Indikativ<han
soqutiginar-VIP<Causativ<vi+LUUNNIIT
panik+TAAR+GUSUP<Causativ<han+LUUNNIIT
angajoqqaaq+TAAR-VIP<Indikativ<han+LUUNNIIT
kapitali+TAAR+LUAR<Causativ<vi+LUUNNIIT
alla+TAAR+GUSUP<Causativ<han
qimap+GUNNAAR<Optativ<JegHam
panik+TAAR-VIP<Causativ<vi
tusar<Indikativ<HanHam+LUUNNIIT
assut<Partikel+LUUNNIIT
kapitali+SIUR+GUNNAAR<Causativ<de+LUUNNIIT
guitarer<Causativ<de
panik+SIUR+GUNNAAR<Causativ<de
sungiup<Indikativ<HanHam
guitarer+GUNNAAR<Causativ<han+LUUNNIIT
tusar+GUSUP<Optativ<JegHam
oqaluttuarә-VIP<Optativ<JegHam+LUUNNIIT
panik+TAAR<Indikativ<han
tikip<Indikativ<HanHam+LUUNNIIT
oqaluttuarә+GUSUP<Indikativ<HanHam
atassut+SIUR+GUNNAAR<Indikativ<han
imer+LUAR<Causativ<vi
alla+SIUR+GUSUP<Causativ<vi
fiister+GUNNAAR<Causativ<vi+LUUNNIIT
qaangiup<Causativ<de+LUUNNIIT
taama<Partikel+LUUNNIIT
pissut+TAAR+GUSUP<Indikativ<han+LUUNNIIT
sungiup-VIP<Indikativ<DuHam+LUUNNIIT
ungasip+GUNNAAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
ikiurtә+TAAR+GUNNAAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
pissut+TAAR+GUNNAAR<Causativ<vi