Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.1.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.1.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

nassiussaq+SIUR+GUNNAAR<Causativ<de+LUUNNIIT
upernaaq+SIUR+GUNNAAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
angajoqqaaq+SIUR<Indikativ<han
ungasip+LUAR<Causativ<han
ingerla-VIP<Causativ<han+LUUNNIIT
qaangiup+GUNNAAR<Causativ<vi
oqaluttuarә+LUAR<Indikativ<DuHam
inuu+GUNNAAR<Causativ<de+LUUNNIIT
imer-VIP<Causativ<han+LUUNNIIT
imer+LUAR<Causativ<de+LUUNNIIT
nangip-VIP<Indikativ<DuHam
imer+GUNNAAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
ikiurtә+SIUR+GUNNAAR<Indikativ<han
qaangiup+GUNNAAR<Indikativ<han
upernaaq+SIUR<Causativ<vi
pissut+SIUR+LUAR<Causativ<vi
imatut<Partikel
tikip+GUSUP<Optativ<JegHam+LUUNNIIT
kapitali+TAAR+GUNNAAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
upernaaq+SIUR+GUNNAAR<Causativ<han+LUUNNIIT
nipilersor+GUNNAAR<Causativ<han
tusar+GUSUP<Indikativ<HanHam+LUUNNIIT
assut<Partikel+LUUNNIIT
fiister-VIP<Causativ<vi+LUUNNIIT
panik+TAAR-VIP<Causativ<de
atassut+TAAR+GUNNAAR<Causativ<han
ikiurtә+TAAR-VIP<Causativ<vi
kapitali+SIUR<Causativ<han
oqaluttuarә-VIP<Indikativ<HanHam+LUUNNIIT
pissut<ental<Vialis
alla<flertal<min>Relativ+LUUNNIIT
nipilersor+LUAR<Causativ<de+LUUNNIIT
sungiup+GUSUP<Indikativ<DuHam+LUUNNIIT
nassiussaq+SIUR<Causativ<de
soqutiginar+LUAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
kapitali+TAAR-VIP<Causativ<han+LUUNNIIT
oqaluttuarә+LUAR<Optativ<JegHam
soqutiginar+LUAR<Causativ<vi
upernaaq+SIUR+LUAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
qimap<Indikativ<HanHam+LUUNNIIT
imer<Causativ<vi
atassut+SIUR-VIP<Causativ<han+LUUNNIIT
alla+SIUR-VIP<Causativ<han
taku<Indikativ<DuHam+LUUNNIIT
illoqarfik<flertal<min>Relativ+LUUNNIIT
ikiurtә+TAAR+GUNNAAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
ingerla+GUNNAAR<Causativ<vi
qaangiup-VIP<Causativ<vi+LUUNNIIT
qaangiup<Causativ<de
ikiurtә+SIUR+GUSUP<Causativ<han+LUUNNIIT
ikiurtә-KKUT<flertal<Absolut
oqaluttuarә+LUAR<Optativ<JegHam+LUUNNIIT
oqaluttuarә<Optativ<JegHam+LUUNNIIT
nipilersor-VIP<Causativ<han+LUUNNIIT
alla+TAAR+LUAR<Causativ<de
kapitali+SIUR-VIP<Causativ<vi+LUUNNIIT
nangip<Indikativ<DuHam
pissut+SIUR-VIP<Causativ<de+LUUNNIIT
nipilersor<Causativ<de+LUUNNIIT
suliaq+TAAR+GUNNAAR<Causativ<vi
illoqarfik+TAAR+GUNNAAR<Causativ<de
atassut+TAAR+LUAR<Causativ<vi
pissut+TAAR+GUSUP<Indikativ<han+LUUNNIIT
nipilersor+GUSUP<Causativ<han+LUUNNIIT
kapitali+TAAR<Causativ<han
tusar-VIP<Optativ<JegHam+LUUNNIIT
qaangiup+LUAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
kapitali+SIUR+LUAR<Causativ<vi
kapitali+SIUR<Indikativ<han
ingerla+GUSUP<Causativ<vi+LUUNNIIT
avip+GUNNAAR<Indikativ<de
suliaq+SIUR<Causativ<vi
illoqarfik+SIUR-VIP<Causativ<vi
guitarer<Indikativ<han
pissut+TAAR<Causativ<vi+LUUNNIIT
panik+SIUR+GUNNAAR<Causativ<vi+LUUNNIIT
suliaq<ental<Vialis+LUUNNIIT
tusar+LUAR<Optativ<JegHam
suliaq+SIUR+GUSUP<Indikativ<han
alla+TAAR+GUSUP<Causativ<vi+LUUNNIIT
tusar<Indikativ<DuHam+LUUNNIIT
guitarer+GUNNAAR<Causativ<de+LUUNNIIT
taku<Optativ<JegHam+LUUNNIIT
ungasip<Causativ<vi
nangip<Indikativ<HanHam
suliaq+TAAR<Causativ<han
ikiurtә+SIUR+GUSUP<Indikativ<han
ikiurtә-KKUT<flertal<Absolut+LUUNNIIT
panik+SIUR+LUAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
tikip<Indikativ<HanHam+LUUNNIIT
aasaq<flertal<min>Relativ
ungasip<Indikativ<han+LUUNNIIT
ikiurtә+TAAR+GUNNAAR<Causativ<vi+LUUNNIIT
taku-VIP<Optativ<JegHam
nipilersor+LUAR<Causativ<han+LUUNNIIT
tikip+GUNNAAR<Indikativ<DuHam+LUUNNIIT
panik+SIUR<Causativ<han
panik-KKUT<flertal<Absolut
ungasip+GUSUP<Indikativ<han+LUUNNIIT
ingerla+GUNNAAR<Causativ<han