Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.1.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.1.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ikiurtә+TAAR<Indikativ<han
kapitali-KKUT<flertal<Absolut+LUUNNIIT
oqaluttuarә+GUSUP<Optativ<JegHam+LUUNNIIT
ikiurtә+SIUR<Causativ<vi+LUUNNIIT
panik+TAAR<Causativ<han+LUUNNIIT
qimap<Optativ<JegHam
panik+SIUR-VIP<Indikativ<han+LUUNNIIT
taakku<Pronomen<flertal<Absolut+LUUNNIIT
panik+TAAR-VIP<Causativ<vi
kapitali+TAAR-VIP<Causativ<de
tusar+LUAR<Optativ<JegHam
alla+TAAR+GUSUP<Causativ<vi+LUUNNIIT
atassut-KKUT<flertal<Absolut
soqutiginar+LUAR<Causativ<vi
qaangiup-VIP<Causativ<vi+LUUNNIIT
pissut+TAAR+GUSUP<Causativ<han
nipilersor-VIP<Causativ<han
akuerә+GUNNAAR<Optativ<JegHam+LUUNNIIT
ikiurtә+SIUR-VIP<Causativ<de+LUUNNIIT
uani<Partikel+LUUNNIIT
panik<ental<Vialis
upernaaq+TAAR+GUSUP<Causativ<vi
kapitali+TAAR+GUSUP<Causativ<vi
taamaap<Indikativ<han
nassiussaq+SIUR-VIP<Indikativ<han
atassut<flertal<min>Relativ+LUUNNIIT
ingerla+GUNNAAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
qimap+GUNNAAR<Indikativ<HanHam+LUUNNIIT
nangip+LUAR<Indikativ<HanHam
tikip+LUAR<Indikativ<DuHam
guitarer-VIP<Causativ<vi
ingerla-VIP<Indikativ<han
oqaluttuarә<Indikativ<HanHam+LUUNNIIT
inuu+GUSUP<Causativ<de
soqutiginar<Indikativ<han+LUUNNIIT
nangip+GUNNAAR<Indikativ<HanHam
nipilersor+GUNNAAR<Causativ<han
angajoqqaaq+SIUR+GUNNAAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
guitarer+GUNNAAR<Causativ<han+LUUNNIIT
soqutiginar+GUSUP<Causativ<han+LUUNNIIT
panik+SIUR+GUSUP<Causativ<han
ungasip<Causativ<de
sungiup<Optativ<JegHam
kapitali+TAAR-VIP<Indikativ<han+LUUNNIIT
alla<flertal<min>Relativ
angajoqqaaq+SIUR-VIP<Causativ<de+LUUNNIIT
taku<Indikativ<DuHam
alla+SIUR+GUSUP<Causativ<vi
alla+SIUR-VIP<Causativ<de+LUUNNIIT
panik+SIUR+GUSUP<Causativ<vi
qaangiup+GUNNAAR<Indikativ<han
inuu+GUSUP<Causativ<han+LUUNNIIT
illoqarfik+SIUR<Indikativ<han
nangip+LUAR<Indikativ<DuHam+LUUNNIIT
inuttassarsiuussineq<ental<Vialis+LUUNNIIT
illoqarfik+SIUR-VIP<Causativ<han
angajoqqaaq+SIUR<Causativ<vi
alla<ental<Absolut+LUUNNIIT
qaangiup+GUNNAAR<Causativ<de
kapitali+SIUR+LUAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
fiister+GUNNAAR<Causativ<han+LUUNNIIT
ikiurtә<ental<Absolut+LUUNNIIT
avip+LUAR<Indikativ<de+LUUNNIIT
avip+GUSUP<Causativ<de
fiister+GUSUP<Causativ<de+LUUNNIIT
oqaluttuarә-VIP<Indikativ<HanHam+LUUNNIIT
pissut+TAAR+GUSUP<Indikativ<han+LUUNNIIT
avip+LUAR<Indikativ<de
suliaq+SIUR-VIP<Causativ<vi
inersimasoq-KKUT<flertal<Absolut+LUUNNIIT
ungasip<Indikativ<han
tusar+GUNNAAR<Optativ<JegHam+LUUNNIIT
atassut<ental<Absolut
fiister+GUSUP<Causativ<de
taku<Optativ<JegHam
ingerla+GUSUP<Causativ<vi+LUUNNIIT
qimap+GUSUP<Indikativ<HanHam+LUUNNIIT
kapitali<flertal<min>Relativ
nipilersor+GUNNAAR<Causativ<vi
ikiurtә-KKUT<flertal<Absolut+LUUNNIIT
akuerә<Indikativ<DuHam+LUUNNIIT
qaangiup-VIP<Causativ<de+LUUNNIIT
oqaluttuarә+GUNNAAR<Indikativ<DuHam+LUUNNIIT
nipilersor+GUSUP<Causativ<vi+LUUNNIIT
taku+GUNNAAR<Indikativ<DuHam+LUUNNIIT
panik+SIUR<Causativ<vi+LUUNNIIT
angajoqqaaq+TAAR+LUAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
upernaaq<ental<Absolut+LUUNNIIT
qimap+GUSUP<Indikativ<HanHam
akuerә+LUAR<Indikativ<DuHam
fiister+GUSUP<Causativ<vi
tusar-VIP<Indikativ<DuHam
tikip+LUAR<Indikativ<HanHam
pissut+TAAR<Indikativ<han
nassiussaq+TAAR<Indikativ<han+LUUNNIIT
inuu+GUSUP<Causativ<de+LUUNNIIT
panik+TAAR+GUSUP<Causativ<han+LUUNNIIT
panik+TAAR<Causativ<han
tusar+LUAR<Indikativ<HanHam
ikiurtә+SIUR<Causativ<vi