Øvelse 8.1.4x: Causativ med objekt i 3. person (4Sg)

Brug causativ med objekt i 3. person. Nu med fokus på subjekt i 2.person.

Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Ex:
Qatanngutiga Narsami najugaqarpoq. Arngannguup naapissagamiuk aqagu Narsamukassaaq. (En af mine søskende bor i Narsaq. Fordi Arnannguaq skal møde hom, tager hun til Narsaq i morgen.)
Qatanngutikka Royal Greenlandimi sulipput. Maliup ilagigamigit ippassaq Royal Greenlandimiippoq. (Mine søskende arbejder i Royal Greenland. Fordi Malik var sammen med dem, var han i Royal Greenland i går.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aleqakka Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Tikap atorfissaqartinniaramigit ullumi Ilisimatusarfimmukarpoq.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikuga Kangerlussuarmi ilinnialerpoq. Maliup atorfissaqartissagamiuk erniinnaq Kangerlussuarmukassaaq.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+1SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+4Sg+3SgO
erniinnaq+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Sg
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Arnannguup paariniaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniippoq.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Sg
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Lenep ilagigamigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniippoq.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Maliup naapinniaramigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppoq.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Tikap ilagigamigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppoq.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Lenep ilaginiaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppoq.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikukka Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Lenep ilinniartinniaramigit ullumi Ilisimatusarfinniikkusuppoq.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Arnannguup naapikkamigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpoq.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Qatanngutikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Nukap atorfissaqartinniaramigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppoq.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Ilinniartitsisukka Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Olep paarigamigit ullumi Ilisimatusarfimmukarpoq.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Anaanaga Kangerlussuarmi sulilerpoq. Aviaajap paarissagamiuk ullumi Kangerlussuarmukarusuppoq.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+4Sg+3SgO
ullumi+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Angajoqqaakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Arnannguup ilagigamigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpoq.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Lenep naapinniaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppoq.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Maliup malikkamigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpoq.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Aputsiap ilinniartikkamigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppoq.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Najakka Naalakkersuisuni ilinnialerput. Aviaajap atorfissaqartikkamigit aatsaat Naalakkersuisuniippoq.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Sg
.
Ilinniartitsisukka Royal Greenlandimi sulilerput. Nukap naapikkamigit massakkut Royal Greenlandimiinniarpoq.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Panikka Royal Greenlandimi ilinnialerput. Tikap malinniaramigit ippassaq Royal Greenlandimukarpoq.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Ilinniartitsisora Nanortalimmi sulilerpoq. Arnannguup atorfissaqartissagamiuk erniinnaq Nanortalimmukassaaq.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+4Sg+3SgO
erniinnaq+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Sg
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Lenep naapinniaramigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Nukap ilinniartikkamigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppoq.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Anikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Aviaajap ilaginiaramigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Tikap ilinniartinniaramigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippoq.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Sg
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Olep paarigamigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Lenep ilinniartikkamigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippoq.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Sg
.
Anikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Aviaajap ilinniartikkamigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpoq.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Olep atorfissaqartikkamigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppoq.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.