Øvelse 8.1.4x: Causativ med objekt i 3. person (4Sg)

Brug causativ med objekt i 3. person. Nu med fokus på subjekt i 2.person.

Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Ex:
Qatanngutiga Narsami najugaqarpoq. Arngannguup naapissagamiuk aqagu Narsamukassaaq. (En af mine søskende bor i Narsaq. Fordi Arnannguaq skal møde hom, tager hun til Narsaq i morgen.)
Qatanngutikka Royal Greenlandimi sulipput. Maliup ilagigamigit ippassaq Royal Greenlandimiippoq. (Mine søskende arbejder i Royal Greenland. Fordi Malik var sammen med dem, var han i Royal Greenland i går.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ilinniartitsisukka Naalakkersuisuni sulilerput. Tikap malikkamigit massakkut Naalakkersuisunukarpoq.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+V+Ind+3Sg
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Lenep paarigamigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpoq.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Anikka Royal Greenlandimi sulipput. Aputsiap malikkamigit ippassaq Royal Greenlandimukarpoq.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Aputsiap paariniaramigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpoq.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Angajoqqaakka Ilisimatusarfinni ilinniarput. Aviaajap ilinniartikkamigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarpoq.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Lenep naapinniaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppoq.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Olep atorfissaqartikkamigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippoq.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Aviaajap malinniaramigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippoq.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Arnannguup atorfissaqartinniaramigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppoq.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Qatanngutikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Nukap naapinniaramigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppoq.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Qatanngutikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Tikap atorfissaqartinniaramigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpoq.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Maliup ilaginiaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpoq.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Maliup ilinniartinniaramigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Nukap ilaginiaramigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppoq.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Angajoqqaakka Ilisimatusarfimmi sulilerput. Maliup ilinniartinniaramigit massakkut Ilisimatusarfimmukarusuppoq.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Qatanngutikka Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Arnannguup malinniaramigit massakkut Ilisimatusarfinniippoq.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Sg
.
Anikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Arnannguup atorfissaqartinniaramigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppoq.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Aviaajap naapikkamigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpoq.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Ilinniartitsisukka Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Olep paarigamigit ullumi Ilisimatusarfimmukarpoq.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Tikap ilinniartinniaramigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppoq.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Aleqakka Ilisimatusarfimmi sulipput. Aviaajap malikkamigit massakkut Ilisimatusarfimmiippoq.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Sg
.
Nukakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Aviaajap naapikkamigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpoq.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Aputsiap ilinniartikkamigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppoq.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Nukap naapinniaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppoq.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikka Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Maliup ilinniartinniaramigit aatsaat Ilisimatusarfinniippoq.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Sg
.
Angajoqqaakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Nukap ilagigamigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniippoq.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Sg
.
Aqqalukka Royal Greenlandimi ilinniarput. Maliup ilinniartinniaramigit aatsaat Royal Greenlandimiikkusuppoq.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Nutserisukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Aviaajap atorfissaqartikkamigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppoq.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Ilinniartitsisora Nanortalimmi sulilerpoq. Arnannguup atorfissaqartissagamiuk erniinnaq Nanortalimmukassaaq.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+4Sg+3SgO
erniinnaq+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Sg
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Lenep naapikkamigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpoq.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Tikap ilinniartikkamigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Lenep atorfissaqartikkamigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Ilinniartitsisukka Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Aviaajap paariniaramigit massakkut Ilisimatusarfimmukarniarpoq.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Arnannguup ilinniartinniaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniippoq.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Sg
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Maliup atorfissaqartikkamigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppoq.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Aappara Kangerlussuarmi ilinnialerpoq. Arnannguup atorfissaqartissagamiuk aqaguagu Kangerlussuarmukarniarpoq.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+4Sg+3SgO
aqaguagu+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Olep ilagigamigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpoq.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Anaanaga Kangerlussuarmi sulilerpoq. Aviaajap paarissagamiuk ullumi Kangerlussuarmukarusuppoq.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+4Sg+3SgO
ullumi+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Angajoqqaakka Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Lenep ilinniartikkamigit ullumi Ilisimatusarfinniippoq.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Sg
.
Qatanngutikka Royal Greenlandimi nujaleripput. Maliup ilinniartikkamigit ippassaq Royal Greenlandimukarpoq.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Olep paarigamigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.