Exercise 8.1.4x: Causative with 3rd person object (4Sg)

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Anikka Ilisimatusarfimmi sulipput. Tikap ilinniartikkamigit aatsaat Ilisimatusarfimmiinniarpoq.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Maliup naapinniaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippoq.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Sg
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Nukap ilaginiaramigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppoq.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Aputsiap atorfissaqartikkamigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppoq.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Angajoqqaakka Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Lenep ilinniartikkamigit ullumi Ilisimatusarfinniippoq.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Sg
.
Nukakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Aviaajap naapikkamigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpoq.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Aqqalukka Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Maliup malikkamigit massakkut Ilisimatusarfimmukarniarpoq.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Nukap ilaginiaramigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpoq.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Olep ilagigamigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppoq.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Arnannguup ilinniartikkamigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppoq.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikukka Royal Greenlandimi ilinnialerput. Maliup naapikkamigit aatsaat Royal Greenlandimiinniarpoq.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Nukap paariniaramigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpoq.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Nukap ilaginiaramigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippoq.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Sg
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Arnannguup naapikkamigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppoq.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Maliup atorfissaqartikkamigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpoq.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Ilinniartitsisukka Ilisimatusarfinni sulilerput. Nukap ilinniartikkamigit massakkut Ilisimatusarfimmiinniarpoq.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Maliup ilaginiaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpoq.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Qatanngutikka Royal Greenlandimi ilinnialerput. Aviaajap atorfissaqartikkamigit massakkut Royal Greenlandimukarpoq.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Arnannguup atorfissaqartinniaramigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppoq.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Angajoqqaakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Arnannguup paarigamigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Aviaajap ilinniartinniaramigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppoq.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Arnannguup ilinniartinniaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniippoq.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikka Naalakkersuisuni ilinnialerput. Arnannguup ilinniartikkamigit ullumi Naalakkersuisunukarniarpoq.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Aputsiap paariniaramigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpoq.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Angajoqqaakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Aputsiap ilinniartinniaramigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppoq.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Maliup atorfissaqartinniaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Ilinniartitsisukka Royal Greenlandimi sulilerput. Nukap naapikkamigit massakkut Royal Greenlandimiinniarpoq.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Lenep ilaginiaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppoq.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Nukakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Aputsiap paarigamigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppoq.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Nutserisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Arnannguup ilagigamigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppoq.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Nukap ilinniartikkamigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppoq.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Lenep paariniaramigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppoq.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Olep paarigamigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Aputsiap ilinniartikkamigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpoq.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Olep atorfissaqartinniaramigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippoq.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Sg
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Nukap naapinniaramigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippoq.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Sg
.