Exercise 8.1.4x: Causative with 3rd person object (4Sg)

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Angajoqqaakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Aputsiap ilinniartinniaramigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppoq.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Nukap malikkamigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppoq.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Angajoqqaakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Tikap naapikkamigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpoq.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Maliup atorfissaqartinniaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Aputsiap naapinniaramigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppoq.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Lenep naapinniaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppoq.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Olep ilinniartinniaramigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Aleqakka Ilisimatusarfimmi sulipput. Aviaajap malikkamigit massakkut Ilisimatusarfimmiippoq.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Sg
.
Ilinniartitsisukka Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Arnannguup ilinniartikkamigit ullumi Ilisimatusarfimmukarpoq.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Lenep naapinniaramigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Anikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Tikap atorfissaqartikkamigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Anikka Royal Greenlandimi sulipput. Aputsiap malikkamigit ippassaq Royal Greenlandimukarpoq.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikukka Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Lenep ilinniartinniaramigit ullumi Ilisimatusarfinniikkusuppoq.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Lenep paariniaramigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippoq.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Sg
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Lenep paariniaramigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppoq.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Nukap paariniaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpoq.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Nukap atorfissaqartinniaramigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppoq.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Arnannguup atorfissaqartinniaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Maliup ilagigamigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpoq.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Nukap malikkamigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniippoq.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Sg
.
Qatanngutikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Aviaajap ilinniartikkamigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniippoq.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Sg
.
Anikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Aviaajap ilinniartikkamigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpoq.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Tikap ilinniartikkamigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniippoq.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Sg
.
Aleqakka Naalakkersuisuni ilinniarput. Tikap ilinniartikkamigit aatsaat Naalakkersuisuniippoq.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Sg
.
Angajoqqaakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Arnannguup paarigamigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Nukap atorfissaqartikkamigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppoq.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Anikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Lenep ilinniartinniaramigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppoq.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Najakka Ilisimatusarfinni sulilerput. Lenep malinniaramigit massakkut Ilisimatusarfimmukarpoq.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Lenep naapikkamigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniippoq.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Sg
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Olep ilaginiaramigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Ataataga Danmarkimi sulivoq. Aviaajap ilinniartissagamiuk ullumi Danmarkimukassaaq.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+4Sg+3SgO
ullumi+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Sg
.
Qatanngutikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Nukap ilaginiaramigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppoq.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Maliup atorfissaqartikkamigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Nukap naapinniaramigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippoq.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Sg
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Aputsiap paarigamigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniippoq.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Arnannguup ilinniartinniaramigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippoq.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Sg
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Tikap ilagigamigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippoq.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Sg
.