Øvelse 9.1x: Konsolideringsøvelse

Simple hovedsætninger med objekter (transitiv indikativ). Forstå og gentag så mange, du orker, af de følgende sætninger. Bliv ved til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aappaagu marluliara Upernavimmi ilinniartissavarput.
aappaagu+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aqagu aqqalora Olsenimi ilinniartissavarput.
aqagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Olsen+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aqagu nutserisora Olsenikkunni paarissanngilara.
aqagu+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
Olsen+KKUT+Prop+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aqaguagu Arnannguakkut angajora Egedemi takussanngilaat.
aqaguagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Egede+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Ullumi Tikakkut nutserisora Olsenikkunni ilinniartissavaat.
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
Olsen+KKUT+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aappaagu Arnannguakkut ataataga Tikakkunni aqqutigissanngilaat.
aappaagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Lok+Pl
aqqutige+Sem/cross+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aappaagu Maliup aqqalora Rosingikkunni paarissanngilaa.
aappaagu+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Rosing+KKUT+Prop+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Ullumi aqqalora Lenekkunni takussanngilara.
ullumi+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aasaru uiga Uummannami oqarfigissanngilarput.
aasaru+Adv
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aappaagu uiga Rosingikkunni ilinniartissanngilarput.
aappaagu+Adv
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Rosing+KKUT+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi Aputsiakkut aappara Olsenikkunni takussanngilaat.
ullumi+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Olsen+KKUT+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Erniinnaq aqqalora Uummannami ilinniartissavarput.
erniinnaq+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aappaagu angajora Rosingini takussavarput.
aappaagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Rosing+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Erniinnaq qatanngutiga Rosingini atorfissaqartissavara.
erniinnaq+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Rosing+Prop+Lok+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Ind+1Sg+3SgO
.