Øvelse 9.1x: Konsolideringsøvelse

Simple hovedsætninger med objekter (transitiv indikativ). Forstå og gentag så mange, du orker, af de følgende sætninger. Bliv ved til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Erniinnaq nuliara Aputsiakkunni takussanngilarput.
erniinnaq+Adv
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi Tikakkut qatanngutiga Olsenini aqqutigissanngilaat.
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Olsen+Prop+Lok+Pl
aqqutige+Sem/cross+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Erniinnaq ikiortiga Olsenikkunni ilagissanngilara.
erniinnaq+Adv
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
Olsen+KKUT+Prop+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aappaagu anaanaga Olsenini atorfissaqartissavara.
aappaagu+Adv
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Olsen+Prop+Lok+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Erniinnaq Aviaajakkut ilinniartitsisora Nanortalimmi atorfissaqartissavaat.
erniinnaq+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Erniinnaq aappara Aputsiakkunni ilinniartissanngilara.
erniinnaq+Adv
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Erniinnaq Aviaajakkut marluliara Aviaajakkunni ilinniartissanngilaat.
erniinnaq+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Erniinnaq ikiortiga Egedekkunni atorfissaqartissanngilara.
erniinnaq+Adv
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
Egede+KKUT+Prop+Lok+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ullumi Tikakkut nutserisora Olsenikkunni ilinniartissavaat.
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
Olsen+KKUT+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aasaru aappara Aviaajami takussanngilarput.
aasaru+Adv
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Erniinnaq nuliara Egedeni atorfissaqartissanngilara.
erniinnaq+Adv
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Egede+Prop+Lok+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aqaguagu Maliup anera Egedekkunni oqarfigissanngilaa.
aqaguagu+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Egede+KKUT+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Erniinnaq Tikakkut aleqara Olsenini aqqutigissavaat.
erniinnaq+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Olsen+Prop+Lok+Pl
aqqutige+Sem/cross+SSA+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aasaru marluliara Aviaajakkunni atorfissaqartissanngilara.
aasaru+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Lok+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
.