Øvelse 9.1x: Konsolideringsøvelse

Simple hovedsætninger med objekter (transitiv indikativ). Forstå og gentag så mange, du orker, af de følgende sætninger. Bliv ved til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aappaagu qatanngutiga Pituffimmi oqarfigissanngilara.
aappaagu+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aqagu Aputsiakkut ikiortikuga Egedemi takussanngilaat.
aqagu+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+1SgPoss
Egede+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aasaru nukara Egedekkunni takussanngilara.
aasaru+Adv
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Egede+KKUT+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aasaru anera Aputsiakkunni oqarfigissanngilarput.
aasaru+Adv
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aqagu ataataga Egedekkunni takussanngilarput.
aqagu+Adv
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Egede+KKUT+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi aappara Rosingini ilinniartissavarput.
ullumi+Adv
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Rosing+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aasaru uiga Egedekkunni paarissavarput.
aasaru+Adv
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Egede+KKUT+Prop+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Erniinnaq nutserisora Aviaajami paarissanngilarput.
erniinnaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi kunngiga Tusagassiornermik Ilinniarfimmi paarissanngilara.
ullumi+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aqagu angajora Nanortalimmi takussanngilarput.
aqagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aappaagu Aviaajakkut anaanaga Nukakkunni oqarfigissanngilaat.
aappaagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aqagu ikiortikuga Rosingini atorfissaqartissanngilara.
aqagu+Adv
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+1SgPoss
Rosing+Prop+Lok+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aqagu ataataga Egedekkunni atorfissaqartissanngilarput.
aqagu+Adv
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Egede+KKUT+Prop+Lok+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aasaru ikiortikuga Egedekkunni ilinniartinniarpara.
aasaru+Adv
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+1SgPoss
Egede+KKUT+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aappaagu nukara Rosingimi atorfissaqartissavarput.
aappaagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Rosing+Prop+Lok+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aqaguagu ikiortikuga Nukami atorfissaqartissanngilarput.
aqaguagu+Adv
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+1SgPoss
Nuka+Sem/Mask+Prop+Lok+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aqaguagu nukara Egedemi paarissanngilara.
aqaguagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Egede+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aqaguagu Aviaajakkut qatanngutiga Egedemi malissanngilaat.
aqaguagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Egede+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3SgO
.