Øvelse 7.1.1x: Konsolidering 1Sg

Konsolideringsøvelse med fokus på endelser for 1SgPoss (‘min N’ og ‘mine N-er’ samt indikativs endelser i 1. person med objekt i 3. person ((V Ind 1Sg 3SgO) fx {vara} og (V Ind 1Sg 3PlO) fx {vakka}). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takuara. (Jeg så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusuppakka. (Jeg vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Ippassaq nuliara Katuami naapippara. (Jeg mødte min kone i Katuaq i går.)
Aqagu ilinniartitsisukka Ilulissani ilagissanngilakka. (Jeg skal ikke være sammen med mine lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aasaru ilinniartitsisunnguakka ilinniarnertuunngorniarfimmi soqutigissanngilakka.
aasaru+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aasaru meerannguakka Kalaallit Nunaanni oqarfigissavakka.
aasaru+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi angajoqqaakka Katuami oqarfigissanngilakka.
ullumi+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq kunngi meeqqerivinnguani oqarfigiunnaarpara.
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ippassaq meerara Narsarsuarmi oqarfigigaluarpara.
ippassaq+Adv
meeraq+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ippassaq ilinniartitsisunnguara Royal Greenlandimi naapilerpara.
ippassaq+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+LIR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Erniinnaq Lenekkut Narsarsuarmi oqarfigissanngilakka.
erniinnaq+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq marluliannguara Ilisimatusarfinni qimappallaarpara.
ippassaq+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+VALLAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aappaagu Egedekkut Royal Greenlandimi oqarfiginiassavakka.
aappaagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq oqaasilerisoq Tusagassiornermik Ilinniarfimmi soqutiginianngikkaluarpara.
ippassaq+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aasaru aqqalunnguakka Tasiilami ilinniartitarissanngilakka.
aasaru+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aasaru marluliannguakka Ilisimatusarfimmi ilagissanngilakka.
aasaru+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Erniinnaq angajukkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqarsaatiginiassavakka.
erniinnaq+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi paninnguara ilinniarnertuunngorniarfinni tusarnikuuara.
ullumi+Adv
panik+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+NIKUU+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ullumi qatanngutinnguara meeqqerivinnguani takuara.
ullumi+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Taamani Nuka ilinniarnertuunngorniarfinnguani oqarfiginianngikkaluarpara.
taamani+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ippassaq ilinniartitsisoq Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniartitarinngikkaluarpara.
ippassaq+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aappaagu najakka ilinniarnertuunngorniarfimmi akuerissanngilakka.
aappaagu+Adv
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Erniinnaq nukappiaqqakka Uummannami ikiortigissavakka.
erniinnaq+Adv
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+1SgPoss
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Erniinnaq ilagisakka ilinniarnertuunngorniarfinni paasissavakka.
erniinnaq+Adv
ilagǝ+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq Aviaaja Royal Greenlandimi soqutigivara.
ippassaq+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ullumi angajoqqaakka meeqqerivinni soqutiginiassavakka.
ullumi+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aappaagu Aviaajakkut meeqqerivinni tusarniassavakka.
aappaagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aasaru aleqakkut Pisiffimmi eqqarsaatigissavakka.
aasaru+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Erniinnaq Nukakkut Narsarsuarmi soqutigissanngilakka.
erniinnaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq aappannguara meeqqerivinnguani soqutiginngilara.
ippassaq+Adv
aappaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ippassaq kunngi Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniartilluarpara.
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aasaru Olekkut Narsami sammisarissanngilakka.
aasaru+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq aqqalunnguara ilinniarnertuunngorniarfimmi sammisarigaluarpara.
ippassaq+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ullumi nutserisora Royal Greenlandimi soqutigisarivara.
ullumi+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+TAQ+GE+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aqaguagu nukakka ilinniarnertuunngorniarfinni takussanngilakka.
aqaguagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi ilinniarnertooq Nuummi oqarfigilluarpara.
ullumi+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ippassaq Ole Royal Greenlandimi oqarfigereersimavara.
ippassaq+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ippassaq ilinniartoq Maniitsumi oqarfigigaluarpara.
ippassaq+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Erniinnaq qatanngutigiikka ilinniarnertuunngorniarfimmi malitarissavakka.
erniinnaq+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+GIIT+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ikiortigissanngilakka.
ullumi+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi qatanngutinnguara Tusagassiornermik Ilinniarfimmi soqutigilluarpara.
ullumi+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ullumi eqqarsaatigisara Nunatta Atuagaateqarfiani takulerpara.
ullumi+Adv
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
taku+Sem/see+LIR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ullumi Aputsiaq meeqqerivinnguani oqarfigereersimavara.
ullumi+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aqagu ilinniartitsisukka meeqqerivinni eqqarsaatigissavakka.
aqagu+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aqagu Lenekkut ilinniarnertuunngorniarfimmi takussavakka.
aqagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aqaguagu Egedekkut Kalaallit Nunaanni paarissavakka.
aqaguagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aasaru Olsenikkut Nunatta Atuagaateqarfiani malitarissavakka.
aasaru+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Erniinnaq ilagisakka Royal Greenlandimi soqutigissanngilakka.
erniinnaq+Adv
ilagǝ+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq sakkutooq meeqqerivinnguami ilagigaluarpara.
ippassaq+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ippassaq Nuka ilinniarnertuunngorniarfimmi maleqqaarpara.
ippassaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+QQAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aqaguagu ilinniartitakka Narsarsuarmi ilinniartitarissanngilakka.
aqaguagu+Adv
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq nutserisoq ilinniarnertuunngorniarfinnguani akuerereersimavara.
ippassaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aappaagu Olekkut meeqqerivinni ilinniartinniassavakka.
aappaagu+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq anaanaga Uummannami eqqarsaatigereersimavara.
ippassaq+Adv
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Taamani ilinniartoq Uummannami ikiortiginngikkaluarpara.
taamani+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Taamani meerannguara Nanortalimmi eqqarsaatigeqqaarpara.
taamani+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+QQAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aappaagu angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilagissanngilakka.
aappaagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aasaru aleqakkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami malinniassavakka.
aasaru+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Erniinnaq Egedekkut Sisimiuni ilinniartinniassavakka.
erniinnaq+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.