Øvelse 7.1.1x: Konsolidering 1Sg

Konsolideringsøvelse med fokus på endelser for 1SgPoss (‘min N’ og ‘mine N-er’ samt indikativs endelser i 1. person med objekt i 3. person ((V Ind 1Sg 3SgO) fx {vara} og (V Ind 1Sg 3PlO) fx {vakka}). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takuara. (Jeg så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusuppakka. (Jeg vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Ippassaq nuliara Katuami naapippara. (Jeg mødte min kone i Katuaq i går.)
Aqagu ilinniartitsisukka Ilulissani ilagissanngilakka. (Jeg skal ikke være sammen med mine lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ullumi kunngi Upernavimmi eqqarsaatigereersimavara.
ullumi+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ullumi asasakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni malitarissanngilakka.
ullumi+Adv
asa+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Taamani ilinniartitsisoq meeqqerivinnguani tusareerpara.
taamani+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+RIIR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Taamani Nuka meeqqerivinnguami sammisarisarivara.
taamani+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+TAQ+GE+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aasaru ilakka Nuummi eqqarsaatigissanngilakka.
aasaru+Adv
ila+Sem/H+N+Abs+Pl+1SgPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aqaguagu angajunnguakka meeqqerivinnguani paarissanngilakka.
aqaguagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Erniinnaq Nukakkut Narsami soqutigissanngilakka.
erniinnaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq kunngi Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniartilluarpara.
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ullumi eqqarsaatigisakka Nunatta Atuagaateqarfiani sammisarissavakka.
ullumi+Adv
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
sammisare+Sem/work+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Taamani Aputsiaq meeqqerivinnguami maleqqaarpara.
taamani+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+QQAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aqagu marluliakka ilinniarnertuunngorniarfinni takussavakka.
aqagu+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aqagu aqqalukkut meeqqerivinni oqarfigissavakka.
aqagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aappaagu Lenekkut Pituffimmi ilinniartitarissanngilakka.
aappaagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Taamani kunngi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sammisarivallaarpara.
taamani+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+VALLAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ippassaq kunngi ilinniarnertuunngorniarfimmi tusarpallaarpara.
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+VALLAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aappaagu angajukka Narsarsuarmi takussavakka.
aappaagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Erniinnaq Egedekkut meeqqerivinnguani takussanngilakka.
erniinnaq+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aappaagu angajukkut meeqqerivinnguami malinniassavakka.
aappaagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi oqaasilerisoq meeqqerivinnguani soqutigereerpara.
ullumi+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+RIIR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ullumi Aviaaja meeqqerivinnguani pizzatoqquara.
ullumi+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
pizza+Sem/food-h+TUR+QQU+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ippassaq Malik meeqqerivinnguani ilinniartereersimavara.
ippassaq+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aqagu angajukkut Nanortalimmi tusassavakka.
aqagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi oqaasilerisoq Nunatta Atuagaateqarfiani paareqqaarpara.
ullumi+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
paarǝ+Sem/serve+QQAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aappaagu Arnannguakkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami malissavakka.
aappaagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi nukappiaqqakka Pituffimmi sammisariniassavakka.
ullumi+Adv
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+1SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi Tikakkut Katuami oqarfigissanngilakka.
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi nutserisoq Nunatta Atuagaateqarfiani sammisarineruara.
ullumi+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
sammisare+Sem/work+NIRU+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aasaru Rosingikkut meeqqerivinnguani malissavakka.
aasaru+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi Nukakkut meeqqerivinni takussanngilakka.
ullumi+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq angajullera meeqqerivimmi oqarfigereerpara.
ippassaq+Adv
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+RIIR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aappaagu Tikakkut Aasianni soqutigissanngilakka.
aappaagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aasaru aqqalukka Qaqortumi oqarfigissanngilakka.
aasaru+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi angajukkut meeqqerivinni malitarissavakka.
ullumi+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Erniinnaq paninnguakka Naalakkersuisuni takussavakka.
erniinnaq+Adv
panik+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq Aputsiaq ilinniarnertuunngorniarfinnguani soqutigeqqaarpara.
ippassaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+QQAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aappaagu meeqqakka ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqarsaatigissavakka.
aappaagu+Adv
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq anaanaga meeqqerivimmi eqqarsaatigigaluarpara.
ippassaq+Adv
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ullumi Egedekkut Maniitsumi paarissanngilakka.
ullumi+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aqaguagu qatanngutinnguakka Upernavimmi soqutigissanngilakka.
aqaguagu+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi eqqumiitsuliortoq Nanortalimmi soqutigilerpara.
ullumi+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+LIR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aqaguagu angajullikka Ilisimatusarfinni eqqarsaatigissanngilakka.
aqaguagu+Adv
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Erniinnaq nutserisunnguakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi paasissanngilakka.
erniinnaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aappaagu Olekkut meeqqerivinnguani ikiortigissavakka.
aappaagu+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aasaru Olsenikkut Uummannami soqutigissavakka.
aasaru+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq eqqumiitsuliortoq Tusagassiornermik Ilinniarfinni paarereerpara.
ippassaq+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+RIIR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aappaagu Egedekkut Upernavimmi soqutigissavakka.
aappaagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq ilinniarnertooq meeqqerivinni paasinngilara.
ippassaq+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aqagu ilinniartitakka Narsarsuarmi soqutigissavakka.
aqagu+Adv
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Taamani tusagassiortoq Qaanaami takulerpara.
taamani+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+LIR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aasaru nukakkut meeqqerivinnguami eqqaamassanngilakka.
aasaru+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi aleqara meeqqerivinni oqarfigeqqaarpara.
ullumi+Adv
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+QQAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aappaagu nukannguakka ilinniarnertuunngorniarfinnguami paasissanngilakka.
aappaagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq ilaga Pituffimmi qimanngikkaluarpara.
ippassaq+Adv
ila+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Erniinnaq nukakka ilinniarnertuunngorniarfinnguani malinniassavakka.
erniinnaq+Adv
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.