Konsolideringsøvelse med fokus på endelser for 1SgPoss (‘min N’ og ‘mine N-er’ samt indikativs endelser i 1. person med objekt i 3. person ((V Ind 1Sg 3SgO) fx {vara} og (V Ind 1Sg 3PlO) fx {vakka}). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.
Ex:
Ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takuara. (Jeg så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusuppakka. (Jeg vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Ippassaq nuliara Katuami naapippara. (Jeg mødte min kone i Katuaq i går.)
Aqagu ilinniartitsisukka Ilulissani ilagissanngilakka. (Jeg skal ikke være sammen med mine lærere i Ilulissat i morgen.)
Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+NIKUU+V+Ind+1Sg+3SgO
.aasaru+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.aasaru+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.ullumi+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Sg+3SgO
.aqaguagu+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.aqaguagu+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.ippassaq+Adv
meeraq+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.ippassaq+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+LIR+V+Ind+1Sg+3SgO
.ullumi+Adv
panik+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.ippassaq+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
.erniinnaq+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.ippassaq+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+VALLAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.taamani+Adv
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.aappaagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.ippassaq+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.taamani+Adv
ilagǝ+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Sg+3SgO
.aqagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.aasaru+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.aasaru+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.erniinnaq+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.ullumi+Adv
panik+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+NIKUU+V+Ind+1Sg+3SgO
.ullumi+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+V+Ind+1Sg+3SgO
.taamani+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.ippassaq+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.ippassaq+Adv
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Sg+3SgO
.aappaagu+Adv
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.erniinnaq+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.ullumi+Adv
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Sg+3SgO
.erniinnaq+Adv
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+1SgPoss
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.erniinnaq+Adv
ilagǝ+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.ippassaq+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+V+Ind+1Sg+3SgO
.ullumi+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.aqaguagu+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.erniinnaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Sg+3SgO
.aappaagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.ippassaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+NIRU+V+Ind+1Sg+3SgO
.aasaru+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.erniinnaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.ippassaq+Adv
aappaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
.ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.ullumi+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIRU+V+Ind+1Sg+3SgO
.ullumi+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.aasaru+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.ippassaq+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.ullumi+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+TAQ+GE+V+Ind+1Sg+3SgO
.aqaguagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.ullumi+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.ippassaq+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.ippassaq+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
.taamani+Adv
aappaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+QQAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.aqaguagu+Adv
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.ippassaq+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.ippassaq+Adv
ilagǝ+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Sg+3SgO
.taamani+Adv
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+3SgO
.ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+3SgO
.erniinnaq+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+GIIT+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.ullumi+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.ippassaq+Adv
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+3SgO
.ullumi+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.aasaru+Adv
asa+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+LIR+V+Ind+1Sg+3SgO
.taamani+Adv
kunngi+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+RIIR+V+Ind+1Sg+3SgO
.ullumi+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.ullumi+Adv
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
taku+Sem/see+LIR+V+Ind+1Sg+3SgO
.ippassaq+Adv
nuliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+V+Ind+1Sg+3SgO
.aqagu+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.ullumi+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
.ippassaq+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
.taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+QQU+V+Ind+1Sg+3SgO
.aqagu+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.aqagu+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.aqagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.ullumi+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+QQAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.aqaguagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.aasaru+Adv
ilagǝ+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.ullumi+Adv
meeraq+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+QQU+V+Ind+1Sg+3SgO
.aasaru+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.erniinnaq+Adv
ilagǝ+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.erniinnaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.ullumi+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.ippassaq+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.ippassaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.ippassaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+QQAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.aqaguagu+Adv
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.ippassaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
.aappaagu+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.ippassaq+Adv
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
.taamani+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.taamani+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+QQAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIRU+V+Ind+1Sg+3SgO
.aqaguagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.aqagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.ippassaq+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+QQAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.ullumi+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.aasaru+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.aappaagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.