Øvelse 7.1.3x: Konsolidering 3Sg

Som II-7.1.1X, men nu med fokus på endelser for 3SgPoss (‘hons N’ fx {-a} og ‘hons N-er’ fx {-i} samt indikativs endelser i 3. person med objekt i 3. person ((V Ind 3Sg 3SgO) fx {vaa} og (V Ind 3Sg 3PlO) fx {vai}). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Ullumi Maliup Arnannguaq Pisiffimmi takuaa. (Malik så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Aasaru Aputsiap aleqakkut Narsami ilagerusuppai. (Aputsiaq vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Ippassaq ilinniartitsisup Arnannguup uia Katuami naapippaa. (Læreren mødte Arnannguaqs mand i Katuaq i går.)
Aqagu Maliup Tikap ilinniartitsisui Ilulissani ilagissanngilai. (Malik skal ikke være sammen med Tikas lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Taamani Nukap tusagassiortoq ilinniarnertuunngorniarfinnguani takuneruaa.
taamani+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+NIRU+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Ullumi Olep ilinniartitsisoq ilinniarnertuunngorniarfimmi qimareersimavaa.
ullumi+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+RIIR+SIMA+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Aappaagu Lenep aqqalukkut Pituffimmi eqqarsaatigissanngilai.
aappaagu+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Taamani Maliup eqqumiitsuliortoq Royal Greenlandimi akuerisarivaa.
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+TAQ+GE+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Aasaru Arnannguup Olsenikkut Pisiffimmi ilinniartitarissanngilai.
aasaru+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Aqagu Arnannguup Aputsiakkut Royal Greenlandimi sammisarissanngilai.
aqagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Aqagu Aviaajap aqqalukkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqarsaatigissavai.
aqagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Ullumi Tikap aqqalukkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami qimassavai.
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Ullumi Aputsiap eqqumiitsuliortoq Tusagassiornermik Ilinniarfinni malereersimavaa.
ullumi+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+RIIR+SIMA+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Aqagu Olep Egedekkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami naapinniassavai.
aqagu+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Aasaru Aviaajap Olsenikkut Danmarkimi eqqarsaatigissavai.
aasaru+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Ullumi Lenep oqaasilerisup ilinniartitaa ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqarsaatiginikuuaa.
ullumi+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Sg+3SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIKUU+V+Ind+3Sg+3SgO
.