Øvelse 7.1.3x: Konsolidering 3Sg

Som II-7.1.1X, men nu med fokus på endelser for 3SgPoss (‘hons N’ fx {-a} og ‘hons N-er’ fx {-i} samt indikativs endelser i 3. person med objekt i 3. person ((V Ind 3Sg 3SgO) fx {vaa} og (V Ind 3Sg 3PlO) fx {vai}). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Ullumi Maliup Arnannguaq Pisiffimmi takuaa. (Malik så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Aasaru Aputsiap aleqakkut Narsami ilagerusuppai. (Aputsiaq vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Ippassaq ilinniartitsisup Arnannguup uia Katuami naapippaa. (Læreren mødte Arnannguaqs mand i Katuaq i går.)
Aqagu Maliup Tikap ilinniartitsisui Ilulissani ilagissanngilai. (Malik skal ikke være sammen med Tikas lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Erniinnaq Nukap Tikap nukappiarai ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilinniartitarissanngilai.
erniinnaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+3SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Taamani Nukap Tika ilinniarnertuunngorniarfimmi tusareersimavaa.
taamani+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+RIIR+SIMA+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Ippassaq Nukap eqqumiitsuliortoq ilinniarnertuunngorniarfimmi paarivaa.
ippassaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Aqagu Aviaajap Arnannguakkut meeqqerivinnguami oqarfigissavai.
aqagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Ullumi Arnannguup ilinniartitsisup aleqanngua ilinniarnertuunngorniarfinnguani takunngilaa.
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Rel+Sg
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+NNGIT+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Ullumi Arnannguup Rosingikkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sammisariniassavai.
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Ippassaq Nukap oqaasilerisoq Tusagassiornermik Ilinniarfinni tusareersimavaa.
ippassaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+RIIR+SIMA+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Taamani Nukap Lene ilinniarnertuunngorniarfinnguami pizzannguartoqquaa.
taamani+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
Lene+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+QQU+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Taamani Lenep ilinniartup aqqalunngua Tusagassiornermik Ilinniarfinni akuerereersimavaa.
taamani+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Rel+Sg
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+RIIR+SIMA+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Aqagu Aviaajap angajukkut meeqqerivinni soqutigissanngilai.
aqagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Ippassaq Olep ilinniartoq ilinniarnertuunngorniarfinnguami sammisarinngilaa.
ippassaq+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NNGIT+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Aappaagu Maliup Arnannguup qatanngutigiivi ilinniarnertuunngorniarfinnguami paarissavai.
aappaagu+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
qatanngut+Sem/Hfam+GIIT+N+Abs+Pl+3SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Ippassaq Aputsiap Arnannguaq ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilagereersimavaa.
ippassaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+RIIR+SIMA+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Aqaguagu Aviaajap aleqakkut Royal Greenlandimi ilinniartissavai.
aqaguagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Ullumi Aputsiap nutserisoq meeqqerivinnguani takoreersimavaa.
ullumi+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+RIIR+SIMA+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Aqaguagu Aviaajap Arnannguakkut Ilisimatusarfinni soqutigissavai.
aqaguagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Aqagu Arnannguup angajukkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ikiortigissanngilai.
aqagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Ippassaq Maliup eqqumiitsuliortoq ilinniarnertuunngorniarfinnguami ikiortigivaa.
ippassaq+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Aasaru Arnannguup Egedekkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi naapinniassavai.
aasaru+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Aappaagu Nukap Rosingikkut ilinniarnertuunngorniarfimmi tusassavai.
aappaagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Taamani Maliup kunngi ilinniarnertuunngorniarfimmi pizzannguartoqquaa.
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+QQU+V+Ind+3Sg+3SgO
.