Øvelse 7.1.3x: Konsolidering 3Sg

Som II-7.1.1X, men nu med fokus på endelser for 3SgPoss (‘hons N’ fx {-a} og ‘hons N-er’ fx {-i} samt indikativs endelser i 3. person med objekt i 3. person ((V Ind 3Sg 3SgO) fx {vaa} og (V Ind 3Sg 3PlO) fx {vai}). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Ullumi Maliup Arnannguaq Pisiffimmi takuaa. (Malik så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Aasaru Aputsiap aleqakkut Narsami ilagerusuppai. (Aputsiaq vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Ippassaq ilinniartitsisup Arnannguup uia Katuami naapippaa. (Læreren mødte Arnannguaqs mand i Katuaq i går.)
Aqagu Maliup Tikap ilinniartitsisui Ilulissani ilagissanngilai. (Malik skal ikke være sammen med Tikas lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ullumi Lenep ilinniarnertuup angajunngua ilinniarnertuunngorniarfinnguami oqarfigineruaa.
ullumi+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Rel+Sg
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIRU+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Taamani Maliup Aviaaja ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqarsaatigereersimavaa.
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Ippassaq Arnannguup sakkutuup angajunngua ilinniarnertuunngorniarfinnguani sammisarinngilaa.
ippassaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Rel+Sg
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NNGIT+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Taamani Lenep ilinniartitsisup nutserisua ilinniarnertuunngorniarfinni oqarfiginngilaa.
taamani+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Rel+Sg
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+3SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Erniinnaq Maliup Tikakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni soqutigissanngilai.
erniinnaq+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Erniinnaq Aviaajap angajukkut meeqqerivinni eqqarsaatiginiassavai.
erniinnaq+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Ullumi Maliup Tikakkut meeqqerivinnguami soqutigissanngilai.
ullumi+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Erniinnaq Aputsiap Egedekkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani qimanniassavai.
erniinnaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.