Øvelse 8.1.5x: Causativ med objekt i 3. person (1Pl)

Brug causativ med objekt i 3. person. Nu med fokus på subjekt i 2.person.

Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Ex:
Qatannguterput Narsami najugaqarpoq. Naapissagatsigu aqagu Narsamukassaagut. (En af vore søskende bor i Narsaq. Fordi vi skal møde hom, tager vi til Narsaq i morgen.)
Qatanngutigut Royal Greenlandimi sulipput. Ilagigatsigit ippassaq Royal Greenlandimiippugut. (Vore søskende arbejder i Royal Greenland. Fordi vi var sammen med dem, var vi i Royal Greenland i går.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aapparput Upernavimmi ilinnialerpoq. Atorfissaqartinniaratsigu aqagu Upernavimmukarusuppugut.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Pisiffimmi ilinnialerput. Malinniaratsigit ippassaq Pisiffimmiippugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Aleqagut Pisiffimmi sulilerput. Ilinniartikkatsigit aatsaat Pisiffimmiikkusuppugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Angajorput Danmarkimi ilinniarpoq. Malissagatsigu aqagu Danmarkimukassaagut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
malip+Sem/chase+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Nutserisugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Ilagigatsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Angajugut Ilisimatusarfinni ilinniarput. Paariniaratsigit ippassaq Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Nutserisugut Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Naapinniaratsigit aatsaat Ilisimatusarfinniippugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Anaanagut Royal Greenlandimi nujaleripput. Atorfissaqartikkatsigit ullumi Royal Greenlandimukarniarpugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Najagut Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Malikkatsigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarniarpugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Najagut Ilisimatusarfimmi sulipput. Ilinniartinniaratsigit ullumi Ilisimatusarfimmiippugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Anigut Royal Greenlandimi ilinniarput. Atorfissaqartikkatsigit aatsaat Royal Greenlandimiikkusuppugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aqqalorput Danmarkimi ilinniarpoq. Atorfissaqartissagatsigu aappaagu Danmarkimukarniarpugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aleqagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Malikkatsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Nutserisugut Pisiffimmi sulipput. Atorfissaqartikkatsigit ippassaq Pisiffimmukarniarpugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaagut Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Ilagigatsigit ippassaq Ilisimatusarfimmiippugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Ataatagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Naapikkatsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniippugut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Aleqagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Paariniaratsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ernigut Ilisimatusarfimmi sulilerput. Ilinniartikkatsigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarpugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikorput Maniitsumi ilinniarpoq. Atorfissaqartinniaratsigu ullumi Maniitsumukarusuppugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+1PlPoss
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
ullumi+Adv
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ernigut Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Malinniaratsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Paariniaratsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Anigut Royal Greenlandimi sulipput. Malinniaratsigit aatsaat Royal Greenlandimukarniarpugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutigut Naalakkersuisuni sulipput. Naapikkatsigit aatsaat Naalakkersuisunukarusuppugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Naapinniaratsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Malinniaratsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Uigut Royal Greenlandimi sulipput. Paariniaratsigit ullumi Royal Greenlandimukarniarpugut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nuliagut Royal Greenlandimi sulipput. Paariniaratsigit ullumi Royal Greenlandimiinniarpugut.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Panipput Nanortalimmi sulivoq. Naapissagatsigu aqaguagu Nanortalimmukarusuppugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Anaanagut Naalakkersuisuni sulilerput. Malikkatsigit aatsaat Naalakkersuisunukarusuppugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikugut Ilisimatusarfinni sulipput. Paariniaratsigit ullumi Ilisimatusarfinniikkusuppugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aleqagut Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Ilinniartikkatsigit ullumi Ilisimatusarfimmukarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Nukagut Royal Greenlandimi sulipput. Paariniaratsigit ullumi Royal Greenlandimiinniarpugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aappagut Royal Greenlandimi nujaleripput. Atorfissaqartikkatsigit aatsaat Royal Greenlandimiikkusuppugut.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Nuliagut Naalakkersuisuni ilinniarput. Naapinniaratsigit massakkut Naalakkersuisuniippugut.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Nukagut Royal Greenlandimi nujaleripput. Paariniaratsigit ullumi Royal Greenlandimiippugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Anaanagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Ilagigatsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ernigut Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Atorfissaqartinniaratsigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarusuppugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Uigut Royal Greenlandimi nujaleripput. Ilinniartinniaratsigit ullumi Royal Greenlandimiikkusuppugut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutigut Naalakkersuisuni ilinnialerput. Ilinniartinniaratsigit ullumi Naalakkersuisuniinniarpugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikugut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Paarigatsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ataatagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Paarigatsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppugut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Atorfissaqartinniaratsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Anaanagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Ilagigatsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Nukagut Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Paarigatsigit ullumi Ilisimatusarfinniippugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Aleqagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Ilaginiaratsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutigut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Naapinniaratsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ataatarput Kangerlussuarmi nujalerilerpoq. Paarissagatsigu erniinnaq Kangerlussuarmukarniarpugut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikugut Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Ilinniartikkatsigit massakkut Ilisimatusarfimmiinniarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Uigut Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Naapinniaratsigit ullumi Ilisimatusarfimmiippugut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Ernigut Ilisimatusarfimmi sulilerput. Naapinniaratsigit ippassaq Ilisimatusarfinniippugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Atorfissaqartinniaratsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Najagut Naalakkersuisuni ilinnialerput. Malikkatsigit massakkut Naalakkersuisunukarniarpugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nutserisugut Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Paarigatsigit aatsaat Ilisimatusarfimmukarniarpugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aapparput Nanortalimmi ilinnialerpoq. Malissagatsigu aqagu Nanortalimmukassaagut.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
malip+Sem/chase+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Nukagut Naalakkersuisuni sulipput. Atorfissaqartikkatsigit ullumi Naalakkersuisunukarpugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikugut Ilisimatusarfinni ilinniarput. Malikkatsigit massakkut Ilisimatusarfimmukarusuppugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Angajugut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Paarigatsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikugut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Paarigatsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Panigut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Ilinniartikkatsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Najagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Paarigatsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikugut Royal Greenlandimi nujalerilerput. Paarigatsigit aatsaat Royal Greenlandimiinniarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaagut Naalakkersuisuni nujaleripput. Atorfissaqartikkatsigit massakkut Naalakkersuisunukarusuppugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aappagut Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Atorfissaqartinniaratsigit aatsaat Ilisimatusarfinniinniarpugut.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Uerput Danmarkimi ilinniarpoq. Ilinniartissagatsigu aqagu Danmarkimukassaagut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Aleqagut Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Naapinniaratsigit ullumi Ilisimatusarfimmukarniarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaagut Naalakkersuisuni ilinnialerput. Malinniaratsigit massakkut Naalakkersuisuniikkusuppugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ataatarput Qaqortumi nujalerilerpoq. Atorfissaqartissagatsigu aqagu Qaqortumukarusuppugut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikugut Ilisimatusarfinni sulilerput. Paariniaratsigit aatsaat Ilisimatusarfinniinniarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaagut Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Paariniaratsigit aatsaat Ilisimatusarfimmiippugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Angajugut Royal Greenlandimi ilinniarput. Ilinniartikkatsigit ullumi Royal Greenlandimukarusuppugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaagut Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Ilinniartikkatsigit ullumi Ilisimatusarfinniinniarpugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaagut Katuami ilinnialerput. Atorfissaqartikkatsigit ippassaq Katuamiinniarpugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.