Exercise 8.1.5x: Causative with 3rd person object (1Pl)

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Uigut Ilisimatusarfimmi sulilerput. Ilinniartikkatsigit massakkut Ilisimatusarfimmukarpugut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Ernigut Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Malikkatsigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarpugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Aleqarput Nuummi ilinnialerpoq. Ilagissagatsigu aqagu Nuummukassaagut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Aleqagut Royal Greenlandimi ilinniarput. Ilaginiaratsigit massakkut Royal Greenlandimiikkusuppugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ernigut Ilisimatusarfimmi sulipput. Naapikkatsigit ippassaq Ilisimatusarfimmiippugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Aleqagut Ilisimatusarfimmi sulipput. Ilagigatsigit ullumi Ilisimatusarfimmukarniarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aleqagut Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Atorfissaqartikkatsigit ippassaq Ilisimatusarfimmiinniarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaagut Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Paarigatsigit massakkut Ilisimatusarfimmukarusuppugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Anigut Naalakkersuisuni sulilerput. Paariniaratsigit ippassaq Naalakkersuisunukarpugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Malinniaratsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Uigut Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Naapikkatsigit massakkut Ilisimatusarfinniippugut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Anerput Tasiilami sulilerpoq. Ilagissagatsigu aasaru Tasiilamukassaagut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aasaru+Adv
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Ataatarput Kangerlussuarmi nujalerivoq. Atorfissaqartinniaratsigu aqaguagu Kangerlussuarmukassaagut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Anigut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Ilinniartikkatsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ataatagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Paariniaratsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpugut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aqqalugut Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Ilinniartinniaratsigit aatsaat Ilisimatusarfimmiinniarpugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aapparput Nanortalimmi ilinnialerpoq. Malissagatsigu aqagu Nanortalimmukassaagut.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
malip+Sem/chase+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Najagut Naalakkersuisuni sulilerput. Ilagigatsigit massakkut Naalakkersuisuniippugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Nuliagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Naapinniaratsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aqqalugut Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Naapikkatsigit ullumi Ilisimatusarfinniikkusuppugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Anigut Ilisimatusarfimmi sulipput. Malikkatsigit aatsaat Ilisimatusarfimmiinniarpugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aqqalugut Naalakkersuisuni nujalerilerput. Atorfissaqartinniaratsigit aatsaat Naalakkersuisunukarniarpugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nutserisugut Ilisimatusarfimmi sulipput. Malinniaratsigit ippassaq Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Nutserisugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Ilaginiaratsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aleqagut Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Paarigatsigit aatsaat Ilisimatusarfinniikkusuppugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Nutserisugut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Malikkatsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikugut Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Ilinniartikkatsigit massakkut Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ataatagut Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Paarigatsigit ullumi Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Kunngerput Nuummi sulilerpoq. Malissagatsigu ullumi Nuummukarniarpugut.
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
malip+Sem/chase+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
ullumi+Adv
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Kunngerput Nanortalimmi sulivoq. Paarissagatsigu aasaru Nanortalimmukarniarpugut.
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aasaru+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaagut Pisiffimmi nujalerilerput. Malikkatsigit ullumi Pisiffimmiikkusuppugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Nuliagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Ilinniartikkatsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aqqalugut Ilisimatusarfimmi sulilerput. Paarigatsigit massakkut Ilisimatusarfimmiippugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Ataatagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Malikkatsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpugut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Anigut Royal Greenlandimi sulilerput. Atorfissaqartikkatsigit aatsaat Royal Greenlandimukarusuppugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aqqalorput Nanortalimmi sulivoq. Ilinniartissagatsigu aasaru Nanortalimmukarusuppugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aasaru+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Nutserisorput Narsarsuarmi nujalerivoq. Atorfissaqartissagatsigu aqagu Narsarsuarmukarniarpugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1PlPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Uerput Kangerlussuarmi ilinnialerpoq. Ilaginiaratsigu aqagu Kangerlussuarmukassaagut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Najagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Atorfissaqartikkatsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikorput Narsarsuarmi ilinnialerpoq. Atorfissaqartinniaratsigu aqagu Narsarsuarmukassaagut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+1PlPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisorput Kangerlussuarmi ilinnialerpoq. Ilaginiaratsigu erniinnaq Kangerlussuarmukassaagut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Najagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Naapinniaratsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniippugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Aleqagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Ilaginiaratsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Anigut Royal Greenlandimi sulilerput. Naapinniaratsigit aatsaat Royal Greenlandimiikkusuppugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaagut Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Paariniaratsigit aatsaat Ilisimatusarfimmiippugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Nukarput Pituffimmi nujalerilerpoq. Naapissagatsigu aqagu Pituffimmukassaagut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Najagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Ilinniartikkatsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Naapinniaratsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Uigut Ilisimatusarfinni nujaleripput. Atorfissaqartinniaratsigit massakkut Ilisimatusarfinniippugut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Najagut Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Paariniaratsigit aatsaat Ilisimatusarfinniinniarpugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nukagut Ilisimatusarfinni ilinniarput. Malinniaratsigit massakkut Ilisimatusarfimmukarniarpugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Ilaginiaratsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Najagut Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Ilinniartikkatsigit ullumi Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Marluliarput Nanortalimmi nujalerivoq. Ilinniartissagatsigu aqagu Nanortalimmukarusuppugut.
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Panigut Naalakkersuisuni ilinnialerput. Malikkatsigit massakkut Naalakkersuisuniikkusuppugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aappagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Paariniaratsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Nukagut Ilisimatusarfimmi sulipput. Naapikkatsigit ullumi Ilisimatusarfinniippugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Ataatagut Royal Greenlandimi ilinnialerput. Atorfissaqartikkatsigit ullumi Royal Greenlandimukarpugut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Panigut Ilisimatusarfinni sulilerput. Naapinniaratsigit ullumi Ilisimatusarfimmiinniarpugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutigut Naalakkersuisuni sulipput. Ilagigatsigit ullumi Naalakkersuisuniinniarpugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikugut Royal Greenlandimi ilinnialerput. Malinniaratsigit ullumi Royal Greenlandimukarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikugut Ilisimatusarfinni ilinniarput. Malikkatsigit massakkut Ilisimatusarfimmukarusuppugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Nuliagut Katuami ilinnialerput. Ilinniartikkatsigit aatsaat Katuamiikkusuppugut.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutigut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Ilaginiaratsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Anaanagut Ilisimatusarfimmi sulilerput. Ilinniartikkatsigit ullumi Ilisimatusarfinniinniarpugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Anigut Royal Greenlandimi ilinniarput. Atorfissaqartikkatsigit massakkut Royal Greenlandimiikkusuppugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Uigut Royal Greenlandimi nujaleripput. Ilinniartinniaratsigit ullumi Royal Greenlandimiikkusuppugut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aqqalorput Qaanaami sulivoq. Paarissagatsigu aappaagu Qaanaamukarusuppugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Najagut Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Malikkatsigit ippassaq Ilisimatusarfinniinniarpugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutigut Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Paariniaratsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Ilaginiaratsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Anaanagut Royal Greenlandimi nujalerilerput. Paariniaratsigit ullumi Royal Greenlandimukarusuppugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Uigut Royal Greenlandimi sulipput. Atorfissaqartinniaratsigit aatsaat Royal Greenlandimukarpugut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Qatannguterput Upernavimmi sulivoq. Atorfissaqartinniaratsigu ullumi Upernavimmukarusuppugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
ullumi+Adv
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ernigut Ilisimatusarfimmi sulilerput. Ilagigatsigit ullumi Ilisimatusarfinniikkusuppugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aqqalugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Atorfissaqartikkatsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aleqagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Ilinniartinniaratsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.