Øvelse 8.1.5x: Causativ med objekt i 3. person (1Pl)

Brug causativ med objekt i 3. person. Nu med fokus på subjekt i 2.person.

Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Ex:
Qatannguterput Narsami najugaqarpoq. Naapissagatsigu aqagu Narsamukassaagut. (En af vore søskende bor i Narsaq. Fordi vi skal møde hom, tager vi til Narsaq i morgen.)
Qatanngutigut Royal Greenlandimi sulipput. Ilagigatsigit ippassaq Royal Greenlandimiippugut. (Vore søskende arbejder i Royal Greenland. Fordi vi var sammen med dem, var vi i Royal Greenland i går.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ikiortikugut Royal Greenlandimi ilinnialerput. Paariniaratsigit aatsaat Royal Greenlandimiinniarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aqqalugut Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Ilinniartinniaratsigit aatsaat Ilisimatusarfimmiinniarpugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ernigut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Malinniaratsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nutserisugut Ilisimatusarfinni nujaleripput. Atorfissaqartinniaratsigit ullumi Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Panigut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Paarigatsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Anigut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Paarigatsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Royal Greenlandimi ilinnialerput. Paariniaratsigit massakkut Royal Greenlandimukarniarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Panipput Narsami sulivoq. Paarissagatsigu aqagu Narsamukassaagut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Najagut Pisiffimmi sulilerput. Atorfissaqartikkatsigit ippassaq Pisiffimmukarniarpugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ataatarput Nanortalimmi sulivoq. Ilagissagatsigu aasaru Nanortalimmukarusuppugut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aasaru+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Anigut Ilisimatusarfinni sulipput. Naapinniaratsigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarniarpugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nuliagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Atorfissaqartinniaratsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutigut Ilisimatusarfinni sulilerput. Ilagigatsigit massakkut Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Royal Greenlandimi nujalerilerput. Atorfissaqartikkatsigit aatsaat Royal Greenlandimiippugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaagut Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Ilinniartinniaratsigit aatsaat Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Nukagut Ilisimatusarfinni sulipput. Ilagigatsigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarusuppugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Najagut Royal Greenlandimi ilinniarput. Ilinniartinniaratsigit ippassaq Royal Greenlandimiikkusuppugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ataatagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Naapikkatsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Najagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Ilinniartikkatsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Qatannguterput Narsami sulilerpoq. Atorfissaqartinniaratsigu ullumi Narsamukarniarpugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
ullumi+Adv
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ataatagut Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Malinniaratsigit ullumi Ilisimatusarfimmukarusuppugut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Panigut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Ilaginiaratsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Anaanagut Ilisimatusarfinni ilinniarput. Naapikkatsigit ullumi Ilisimatusarfinniikkusuppugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Nukagut Royal Greenlandimi ilinniarput. Ilagigatsigit aatsaat Royal Greenlandimukarusuppugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Anaanagut Royal Greenlandimi nujaleripput. Atorfissaqartikkatsigit ullumi Royal Greenlandimukarniarpugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Najarput Nuummi ilinnialerpoq. Ilagissagatsigu aqaguagu Nuummukassaagut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Angajugut Ilisimatusarfinni sulilerput. Ilagigatsigit ullumi Ilisimatusarfinniikkusuppugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Angajugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Ilaginiaratsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniippugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Najagut Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Ilinniartikkatsigit massakkut Ilisimatusarfimmukarniarpugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaagut Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Naapikkatsigit ullumi Ilisimatusarfimmiinniarpugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Ilisimatusarfinni sulipput. Paarigatsigit massakkut Ilisimatusarfinniikkusuppugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Najagut Ilisimatusarfinni sulilerput. Malikkatsigit ullumi Ilisimatusarfinniippugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Nuliagut Ilisimatusarfinni sulilerput. Atorfissaqartinniaratsigit massakkut Ilisimatusarfimmukarusuppugut.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Angajugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Naapinniaratsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniippugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Najagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Ilaginiaratsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Nutserisugut Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Naapinniaratsigit aatsaat Ilisimatusarfinniippugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Uigut Ilisimatusarfimmi sulilerput. Ilinniartikkatsigit massakkut Ilisimatusarfimmukarpugut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Nuliagut Ilisimatusarfinni nujaleripput. Atorfissaqartinniaratsigit ullumi Ilisimatusarfimmiippugut.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Qatannguterput Nanortalimmi sulivoq. Malinniaratsigu aqaguagu Nanortalimmukarusuppugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aqqalugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Malinniaratsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nukarput Uummannami ilinnialerpoq. Ilinniartissagatsigu aqagu Uummannamukassaagut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Anaanagut Ilisimatusarfinni sulilerput. Naapikkatsigit aatsaat Ilisimatusarfinniinniarpugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Najarput Nuummi nujalerilerpoq. Paarissagatsigu aqagu Nuummukassaagut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Uigut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Malikkatsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppugut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aqqalugut Ilisimatusarfinni ilinniarput. Atorfissaqartikkatsigit aatsaat Ilisimatusarfinniinniarpugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aqqalugut Ilisimatusarfinni sulipput. Ilagigatsigit massakkut Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikorput Pituffimmi ilinnialerpoq. Atorfissaqartissagatsigu aqaguagu Pituffimmukarusuppugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+1PlPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Najagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Atorfissaqartikkatsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Paarigatsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Anigut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Ilaginiaratsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Ilisimatusarfinni sulipput. Naapikkatsigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarusuppugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aappagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Naapinniaratsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Aqqalugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Ilinniartikkatsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Anaanagut Naalakkersuisuni sulilerput. Malikkatsigit aatsaat Naalakkersuisunukarusuppugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Anerput Tasiilami sulilerpoq. Ilagissagatsigu aasaru Tasiilamukassaagut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aasaru+Adv
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Anaanagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Ilagigatsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikugut Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Ilinniartikkatsigit massakkut Ilisimatusarfimmiinniarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Najagut Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Ilinniartikkatsigit ullumi Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Ilaginiaratsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutigut Naalakkersuisuni nujalerilerput. Ilinniartinniaratsigit ullumi Naalakkersuisunukarpugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+V+Ind+1Pl
.
Anaanagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Naapinniaratsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniippugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Angajugut Ilisimatusarfinni nujaleripput. Malikkatsigit ippassaq Ilisimatusarfimmiinniarpugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Panipput Kangerlussuarmi nujalerilerpoq. Ilinniartinniaratsigu erniinnaq Kangerlussuarmukarusuppugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Najagut Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Naapinniaratsigit ippassaq Ilisimatusarfinniippugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Ernigut Naalakkersuisuni sulipput. Ilinniartikkatsigit aatsaat Naalakkersuisunukarusuppugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ernigut Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Atorfissaqartinniaratsigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarusuppugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Najagut Naalakkersuisuni sulilerput. Ilagigatsigit massakkut Naalakkersuisuniippugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Anaanagut Ilisimatusarfimmi sulipput. Malikkatsigit aatsaat Ilisimatusarfimmukarpugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Nutserisugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Naapikkatsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Ilaginiaratsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Naapinniaratsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nutserisugut Katuami sulilerput. Atorfissaqartikkatsigit ullumi Katuamiikkusuppugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Nutserisugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Ilagigatsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Panigut Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Atorfissaqartinniaratsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Nukagut Naalakkersuisuni sulipput. Atorfissaqartikkatsigit ullumi Naalakkersuisunukarpugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+V+Ind+1Pl
.
Nukagut Pisiffimmi sulipput. Atorfissaqartinniaratsigit ippassaq Pisiffimmukarpugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.