Øvelse 8.1.5x: Causativ med objekt i 3. person (1Pl)

Brug causativ med objekt i 3. person. Nu med fokus på subjekt i 2.person.

Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Ex:
Qatannguterput Narsami najugaqarpoq. Naapissagatsigu aqagu Narsamukassaagut. (En af vore søskende bor i Narsaq. Fordi vi skal møde hom, tager vi til Narsaq i morgen.)
Qatanngutigut Royal Greenlandimi sulipput. Ilagigatsigit ippassaq Royal Greenlandimiippugut. (Vore søskende arbejder i Royal Greenland. Fordi vi var sammen med dem, var vi i Royal Greenland i går.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ernigut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Ilinniartinniaratsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Royal Greenlandimi nujalerilerput. Atorfissaqartikkatsigit aatsaat Royal Greenlandimiippugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Panigut Ilisimatusarfinni sulilerput. Paarigatsigit aatsaat Ilisimatusarfinniinniarpugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aqqalorput Qaqortumi sulilerpoq. Naapissagatsigu aqaguagu Qaqortumukarniarpugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nutserisorput Danmarkimi ilinniarpoq. Malinniaratsigu aasaru Danmarkimukassaagut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1PlPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
aasaru+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Atorfissaqartinniaratsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniippugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Anaanarput Pituffimmi ilinniarpoq. Atorfissaqartissagatsigu ullumi Pituffimmukassaagut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
ullumi+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikugut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Ilinniartikkatsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Angajugut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Ilagigatsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikorput Narsarsuarmi ilinniarpoq. Paarissagatsigu aappaagu Narsarsuarmukarniarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+1PlPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aleqagut Ilisimatusarfinni nujaleripput. Ilinniartinniaratsigit ullumi Ilisimatusarfimmukarniarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Anigut Royal Greenlandimi nujaleripput. Ilaginiaratsigit massakkut Royal Greenlandimukarpugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Nuliagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Malinniaratsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpugut.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Uigut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Malikkatsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniippugut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Nuliagut Royal Greenlandimi sulipput. Paariniaratsigit ullumi Royal Greenlandimiinniarpugut.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Panipput Nuummi sulilerpoq. Atorfissaqartinniaratsigu erniinnaq Nuummukassaagut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Uerput Narsarsuarmi ilinniarpoq. Atorfissaqartissagatsigu aqaguagu Narsarsuarmukarniarpugut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutigut Royal Greenlandimi ilinniarput. Malikkatsigit ullumi Royal Greenlandimukarniarpugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nukagut Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Naapinniaratsigit ippassaq Ilisimatusarfimmiippugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisorput Narsarsuarmi sulilerpoq. Ilinniartinniaratsigu aasaru Narsarsuarmukarusuppugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1PlPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
aasaru+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aappagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Malikkatsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aleqagut Ilisimatusarfimmi sulilerput. Malikkatsigit massakkut Ilisimatusarfinniippugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Uigut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Atorfissaqartinniaratsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppugut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Angajugut Ilisimatusarfimmi sulilerput. Ilinniartikkatsigit aatsaat Ilisimatusarfinniinniarpugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aqqalugut Katuami ilinnialerput. Atorfissaqartinniaratsigit massakkut Katuamiippugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Aapparput Narsarsuarmi nujalerilerpoq. Atorfissaqartinniaratsigu aappaagu Narsarsuarmukarniarpugut.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Uigut Ilisimatusarfinni nujaleripput. Naapikkatsigit massakkut Ilisimatusarfimmukarusuppugut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aleqagut Ilisimatusarfinni nujaleripput. Malinniaratsigit massakkut Ilisimatusarfimmukarniarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nukagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Ilagigatsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Paariniaratsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nutserisugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Ilaginiaratsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nuliagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Malinniaratsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniippugut.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Marluliarput Pituffimmi ilinniarpoq. Malissagatsigu aasaru Pituffimmukassaagut.
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
malip+Sem/chase+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aasaru+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Anaanagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Ilagigatsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Nutserisugut Ilisimatusarfinni sulilerput. Ilinniartinniaratsigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarniarpugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Royal Greenlandimi ilinnialerput. Paariniaratsigit massakkut Royal Greenlandimukarniarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikugut Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Ilinniartikkatsigit massakkut Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ernigut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Ilagigatsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Najarput Nuummi nujalerilerpoq. Paarissagatsigu aqagu Nuummukassaagut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Najagut Royal Greenlandimi ilinniarput. Ilinniartinniaratsigit ippassaq Royal Greenlandimiikkusuppugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Anigut Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Naapinniaratsigit aatsaat Ilisimatusarfimmiinniarpugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Angajugut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Paarigatsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Ernigut Ilisimatusarfinni nujaleripput. Naapikkatsigit ippassaq Ilisimatusarfimmiinniarpugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Anaanagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Malinniaratsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Uigut Ilisimatusarfinni nujaleripput. Atorfissaqartinniaratsigit massakkut Ilisimatusarfinniippugut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Anaanarput Upernavimmi nujalerilerpoq. Atorfissaqartinniaratsigu aqaguagu Upernavimmukassaagut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Nukagut Ilisimatusarfimmi sulipput. Ilinniartikkatsigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarusuppugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Angajugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Naapinniaratsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniippugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Nukagut Pisiffimmi sulipput. Atorfissaqartinniaratsigit ippassaq Pisiffimmukarpugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Atorfissaqartinniaratsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nukagut Royal Greenlandimi sulipput. Paariniaratsigit ullumi Royal Greenlandimiinniarpugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nukarput Qaanaami sulivoq. Paarissagatsigu aqaguagu Qaanaamukassaagut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Nukagut Royal Greenlandimi sulipput. Paarigatsigit aatsaat Royal Greenlandimiippugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Aqqalugut Ilisimatusarfimmi sulilerput. Malinniaratsigit massakkut Ilisimatusarfinniinniarpugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Najagut Naalakkersuisuni ilinnialerput. Malikkatsigit ippassaq Naalakkersuisunukarniarpugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Qatannguterput Qaqortumi ilinnialerpoq. Atorfissaqartissagatsigu aasaru Qaqortumukarniarpugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aasaru+Adv
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ernigut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Naapinniaratsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisorput Nuummi ilinnialerpoq. Paariniaratsigu aappaagu Nuummukassaagut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Marluliarput Danmarkimi nujalerivoq. Paarissagatsigu aqaguagu Danmarkimukarniarpugut.
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Najagut Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Ilinniartikkatsigit ullumi Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Nukagut Ilisimatusarfinni sulipput. Ilagigatsigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarusuppugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Angajugut Ilisimatusarfimmi sulilerput. Atorfissaqartinniaratsigit aatsaat Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Panigut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Ilagigatsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ataatarput Pituffimmi ilinniarpoq. Naapissagatsigu aasaru Pituffimmukarusuppugut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aasaru+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Kunngerput Kangerlussuarmi ilinniarpoq. Paarissagatsigu aappaagu Kangerlussuarmukarusuppugut.
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Anaanagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Ilagigatsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aappagut Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Paarigatsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Najagut Pisiffimmi sulilerput. Atorfissaqartikkatsigit ippassaq Pisiffimmukarniarpugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutigut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Naapikkatsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nukagut Ilisimatusarfinni ilinniarput. Malinniaratsigit massakkut Ilisimatusarfimmukarniarpugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ernigut Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Ilinniartikkatsigit ippassaq Ilisimatusarfimmiinniarpugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nukarput Maniitsumi sulivoq. Ilinniartissagatsigu aappaagu Maniitsumukassaagut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Najagut Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Naapinniaratsigit aatsaat Ilisimatusarfinniippugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Ilisimatusarfimmi sulilerput. Malinniaratsigit aatsaat Ilisimatusarfinniippugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Aappagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Paariniaratsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Aapparput Kangerlussuarmi nujalerilerpoq. Naapinniaratsigu aasaru Kangerlussuarmukassaagut.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
aasaru+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.