Øvelse 8.1.2x: Causativ med objekt i 3. person (2Sg)

Brug causativ med objekt i 3. person. Nu med fokus på subjekt i 2.person.

Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Ex:
Qatanngutit Narsami najugaqarpoq. Naapissagakku aqagu Narsamukassaatit. (En af dine søskende bor i Narsaq. Fordi du skal møde hom, tager du til Narsaq i morgen.)
Qatanngutitit Royal Greenlandimi sulipput. Ilagigakkit ippassaq Royal Greenlandimiipputit. (Dine søskende arbejder i Royal Greenland. Fordi du var sammen med dem, var du i Royal Greenland i går.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Najatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Malinniarakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Panitit Naalakkersuisuni sulipput. Malikkakkit ippassaq Naalakkersuisunukarputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Paarigakkit ippassaq Ilisimatusarfinniikkusupputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutit Upernavimmi sulilerpoq. Atorfissaqartinniarakku aqaguagu Upernavimmukarusupputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3SgO
aqaguagu+Adv
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Angajoqqaatit Ilisimatusarfinni nujaleripput. Atorfissaqartikkakkit aatsaat Ilisimatusarfinniinniarputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Nukatit Ilisimatusarfinni sulipput. Paarigakkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarputit.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Angajoqqaatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Naapikkakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Panitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Naapikkakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Nukatit Ilisimatusarfimmi sulipput. Ilagigakkit ullumi Ilisimatusarfimmiikkusupputit.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Royal Greenlandimi ilinniarput. Atorfissaqartinniarakkit massakkut Royal Greenlandimiinniarputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Atorfissaqartinniarakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Anitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Atorfissaqartikkakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipputit.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Malikkakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Paarigakkit ullumi Ilisimatusarfimmiinniarputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisutit Ilisimatusarfinni ilinniarput. Naapikkakkit massakkut Ilisimatusarfinniipputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Ilinniartikkakkit aatsaat Ilisimatusarfinniikkusupputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Aqqalutit Ilisimatusarfimmi sulipput. Naapikkakkit massakkut Ilisimatusarfimmiipputit.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Aqqalutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Ilinniartikkakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusupputit.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Atorfissaqartikkakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusupputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisutit Pisiffimmi ilinniarput. Naapikkakkit ippassaq Pisiffimmukarputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Aleqatit Naalakkersuisuni sulilerput. Atorfissaqartikkakkit ippassaq Naalakkersuisunukarputit.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+V+Ind+2Sg
.
Marluliat Kangerlussuarmi nujalerilerpoq. Atorfissaqartissagakku aappaagu Kangerlussuarmukarniarputit.
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+2Sg+3SgO
aappaagu+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Atorfissaqartinniarakkit massakkut Ilisimatusarfimmiinniarputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Najatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Ilaginiarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Ilinniartikkakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Ilaginiarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Aqqalutit Royal Greenlandimi ilinnialerput. Naapikkakkit ippassaq Royal Greenlandimiinniarputit.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Ilisimatusarfimmi sulilerput. Malikkakkit ullumi Ilisimatusarfinniikkusupputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Paariniarakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Ilisimatusarfimmi sulipput. Ilinniartikkakkit ippassaq Ilisimatusarfimmiinniarputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Ilinniartikkakkit ippassaq Ilisimatusarfimmiinniarputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Aqqalut Pituffimmi sulilerpoq. Ilinniartissagakku aqaguagu Pituffimmukarniarputit.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+2Sg+3SgO
aqaguagu+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ernerit Upernavimmi ilinnialerpoq. Paarissagakku erniinnaq Upernavimmukarusupputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+2Sg+3SgO
erniinnaq+Adv
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Atorfissaqartinniarakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Angajutit Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Malinniarakkit aatsaat Ilisimatusarfimmukarusupputit.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Angajutit Naalakkersuisuni ilinnialerput. Ilinniartinniarakkit ullumi Naalakkersuisunukarputit.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+V+Ind+2Sg
.
Panitit Royal Greenlandimi nujaleripput. Naapikkakkit ippassaq Royal Greenlandimiikkusupputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Anitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Paariniarakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniipputit.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisutit Ilisimatusarfinni nujaleripput. Atorfissaqartinniarakkit aatsaat Ilisimatusarfimmukarniarputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Royal Greenlandimi nujalerilerput. Paariniarakkit ippassaq Royal Greenlandimiinniarputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Angajutit Ilisimatusarfinni sulilerput. Malinniarakkit ullumi Ilisimatusarfimmukarusupputit.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Nutserisut Pituffimmi sulilerpoq. Ilinniartissagakku ullumi Pituffimmukarusupputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+2SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+2Sg+3SgO
ullumi+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Paariniarakkit aatsaat Ilisimatusarfinniipputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Naapikkakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Aqqalutit Royal Greenlandimi sulipput. Naapinniarakkit ippassaq Royal Greenlandimiinniarputit.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Aleqatit Ilisimatusarfimmi sulilerput. Naapikkakkit aatsaat Ilisimatusarfimmukarniarputit.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Najatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Paariniarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisutit Royal Greenlandimi nujaleripput. Ilinniartinniarakkit ippassaq Royal Greenlandimukarputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikut Nanortalimmi sulilerpoq. Ilinniartissagakku aappaagu Nanortalimmukarusupputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+2SgPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+2Sg+3SgO
aappaagu+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Angajoqqaatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Paariniarakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Atorfissaqartinniarakkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.