Øvelse 8.1.2x: Causativ med objekt i 3. person (2Sg)

Brug causativ med objekt i 3. person. Nu med fokus på subjekt i 2.person.

Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Ex:
Qatanngutit Narsami najugaqarpoq. Naapissagakku aqagu Narsamukassaatit. (En af dine søskende bor i Narsaq. Fordi du skal møde hom, tager du til Narsaq i morgen.)
Qatanngutitit Royal Greenlandimi sulipput. Ilagigakkit ippassaq Royal Greenlandimiipputit. (Dine søskende arbejder i Royal Greenland. Fordi du var sammen med dem, var du i Royal Greenland i går.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Angajoqqaatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Naapikkakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Anitit Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Ilinniartinniarakkit ullumi Ilisimatusarfimmukarusupputit.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Angajoqqaatit Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Atorfissaqartinniarakkit aatsaat Ilisimatusarfimmukarputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Angajutit Pisiffimmi ilinniarput. Atorfissaqartikkakkit aatsaat Pisiffimmiinniarputit.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Royal Greenlandimi nujaleripput. Paariniarakkit aatsaat Royal Greenlandimiipputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Aqqalut Kangerlussuarmi sulivoq. Ilinniartissagakku aqaguagu Kangerlussuarmukarniarputit.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+2Sg+3SgO
aqaguagu+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Paariniarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Angajutit Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Ilinniartikkakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipputit.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Ilinniartikkakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Nukatit Royal Greenlandimi sulipput. Ilinniartinniarakkit ullumi Royal Greenlandimukarniarputit.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Paariniarakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Naapikkakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Nukatit Ilisimatusarfinni sulilerput. Malikkakkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarputit.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisutit Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Paariniarakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Najatit Katuami ilinniarput. Ilinniartikkakkit massakkut Katuamukarputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Katuaq+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Malinniarakkit aatsaat Ilisimatusarfinniipputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Najatit Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Malikkakkit ippassaq Ilisimatusarfinniikkusupputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Angajutit Ilisimatusarfinni ilinniarput. Ilinniartinniarakkit aatsaat Ilisimatusarfinniikkusupputit.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Malikkakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Nukatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Malikkakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupputit.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Naalakkersuisuni sulilerput. Paariniarakkit massakkut Naalakkersuisunukarusupputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Paarigakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniipputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Ilisimatusarfimmi sulilerput. Ilinniartinniarakkit aatsaat Ilisimatusarfimmiipputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Najatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Ilaginiarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Anitit Royal Greenlandimi sulipput. Paarigakkit ullumi Royal Greenlandimukarniarputit.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Najatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Paariniarakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Aleqatit Ilisimatusarfinni sulipput. Atorfissaqartikkakkit massakkut Ilisimatusarfimmiikkusupputit.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Ilisimatusarfimmi sulipput. Ilinniartikkakkit ippassaq Ilisimatusarfimmiinniarputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Naapikkakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniipputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Anitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Naapikkakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarputit.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Ilaginiarakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Nukatit Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Paarigakkit ippassaq Ilisimatusarfimmiikkusupputit.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Panitit Ilisimatusarfimmi sulilerput. Ilagigakkit aatsaat Ilisimatusarfinniinniarputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Nukatit Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Malikkakkit aatsaat Ilisimatusarfimmiinniarputit.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Royal Greenlandimi sulipput. Ilinniartikkakkit massakkut Royal Greenlandimukarniarputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Pisiffimmi nujalerilerput. Ilinniartikkakkit ullumi Pisiffimmiinniarputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Angajoqqaatit Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Malikkakkit aatsaat Ilisimatusarfinniinniarputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Angajoqqaatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Atorfissaqartikkakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Naalakkersuisuni sulilerput. Malinniarakkit ullumi Naalakkersuisuniikkusupputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Anitit Royal Greenlandimi nujalerilerput. Malikkakkit massakkut Royal Greenlandimiipputit.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Najatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Ilaginiarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Panitit Royal Greenlandimi ilinniarput. Malikkakkit aatsaat Royal Greenlandimiikkusupputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Ilinniartikkakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Atorfissaqartikkakkit aatsaat Ilisimatusarfimmukarniarputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Nukatit Royal Greenlandimi nujalerilerput. Atorfissaqartikkakkit ippassaq Royal Greenlandimukarusupputit.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisutit Ilisimatusarfinni sulilerput. Ilaginiarakkit massakkut Ilisimatusarfimmiinniarputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Paariniarakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusupputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Royal Greenlandimi ilinnialerput. Paariniarakkit ippassaq Royal Greenlandimukarusupputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Malikkakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.