Øvelse 8.1.2x: Causativ med objekt i 3. person (2Sg)

Brug causativ med objekt i 3. person. Nu med fokus på subjekt i 2.person.

Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Ex:
Qatanngutit Narsami najugaqarpoq. Naapissagakku aqagu Narsamukassaatit. (En af dine søskende bor i Narsaq. Fordi du skal møde hom, tager du til Narsaq i morgen.)
Qatanngutitit Royal Greenlandimi sulipput. Ilagigakkit ippassaq Royal Greenlandimiipputit. (Dine søskende arbejder i Royal Greenland. Fordi du var sammen med dem, var du i Royal Greenland i går.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Angajoqqaatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Paariniarakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusupputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Angajutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Paariniarakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupputit.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Nukatit Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Paarigakkit ippassaq Ilisimatusarfimmiikkusupputit.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Panitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Naapikkakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Nukatit Royal Greenlandimi nujalerilerput. Naapikkakkit ullumi Royal Greenlandimiipputit.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Atorfissaqartikkakkit ullumi Ilisimatusarfimmukarputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Ilisimatusarfinni nujaleripput. Atorfissaqartikkakkit massakkut Ilisimatusarfimmiikkusupputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Naalakkersuisuni ilinniarput. Paarigakkit aatsaat Naalakkersuisunukarputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Malikkakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Najatit Katuami ilinniarput. Ilinniartikkakkit massakkut Katuamukarputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Katuaq+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Najatit Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Paariniarakkit ullumi Ilisimatusarfinniipputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Atorfissaqartinniarakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Royal Greenlandimi sulilerput. Malinniarakkit massakkut Royal Greenlandimiinniarputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Aleqatit Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Ilinniartikkakkit aatsaat Ilisimatusarfimmiipputit.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Najatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Atorfissaqartikkakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Nutserisut Pituffimmi sulilerpoq. Ilinniartissagakku ullumi Pituffimmukarusupputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+2SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+2Sg+3SgO
ullumi+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Angajutit Ilisimatusarfinni sulilerput. Malinniarakkit ullumi Ilisimatusarfimmukarusupputit.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisutit Ilisimatusarfinni nujaleripput. Atorfissaqartinniarakkit aatsaat Ilisimatusarfimmukarniarputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Ilisimatusarfinni sulipput. Naapinniarakkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarniarputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Angajoqqaatit Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Paariniarakkit massakkut Ilisimatusarfimmiipputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Ilaginiarakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Naalakkersuisuni ilinniarput. Atorfissaqartinniarakkit ippassaq Naalakkersuisuniipputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Ilinniartikkakkit ippassaq Ilisimatusarfimmiinniarputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisutit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Ilinniartinniarakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Najatit Royal Greenlandimi sulilerput. Malikkakkit ippassaq Royal Greenlandimukarniarputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Paarigakkit ullumi Ilisimatusarfimmiinniarputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Atorfissaqartinniarakkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Malikkakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Paarigakkit ippassaq Ilisimatusarfinniikkusupputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Ilisimatusarfimmi sulipput. Malikkakkit massakkut Ilisimatusarfimmiinniarputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Najatit Ilisimatusarfinni ilinniarput. Paariniarakkit ippassaq Ilisimatusarfimmiikkusupputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Anitit Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Ilinniartikkakkit aatsaat Ilisimatusarfimmukarputit.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Royal Greenlandimi sulilerput. Atorfissaqartikkakkit aatsaat Royal Greenlandimiinniarputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Naapikkakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Royal Greenlandimi ilinnialerput. Ilaginiarakkit aatsaat Royal Greenlandimiipputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Angajutit Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Ilinniartikkakkit massakkut Ilisimatusarfinniipputit.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Nukatit Naalakkersuisuni sulilerput. Atorfissaqartinniarakkit aatsaat Naalakkersuisuniinniarputit.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Aleqatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Malikkakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipputit.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Aleqatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Malinniarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupputit.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Katuami ilinnialerput. Malikkakkit ippassaq Katuamiipputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Najatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Ilaginiarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Malikkakkit massakkut Ilisimatusarfimmiikkusupputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Naapikkakkit ippassaq Ilisimatusarfimmiinniarputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Ilinniartikkakkit ullumi Ilisimatusarfimmiikkusupputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisutit Katuami sulilerput. Atorfissaqartikkakkit aatsaat Katuamiipputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Angajoqqaatit Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Atorfissaqartikkakkit ullumi Ilisimatusarfinniipputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Anitit Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Ilinniartinniarakkit ullumi Ilisimatusarfimmukarusupputit.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Aqqalutit Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Paariniarakkit massakkut Ilisimatusarfinniikkusupputit.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Royal Greenlandimi ilinnialerput. Paariniarakkit ippassaq Royal Greenlandimukarusupputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Panitit Royal Greenlandimi ilinnialerput. Atorfissaqartinniarakkit ippassaq Royal Greenlandimukarniarputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Nukatit Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Atorfissaqartinniarakkit aatsaat Ilisimatusarfimmukarputit.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Aqqalutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Ilinniartikkakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusupputit.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Panitit Naalakkersuisuni sulipput. Naapikkakkit ippassaq Naalakkersuisuniipputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Najatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Atorfissaqartikkakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Malikkakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Angajutit Ilisimatusarfinni nujaleripput. Paarigakkit aatsaat Ilisimatusarfimmukarusupputit.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Aleqatit Ilisimatusarfinni nujaleripput. Atorfissaqartinniarakkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarniarputit.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Aleqatit Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Paarigakkit massakkut Ilisimatusarfimmukarniarputit.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Paariniarakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Angajoqqaatit Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Ilinniartikkakkit ullumi Ilisimatusarfimmukarputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisutit Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Malikkakkit massakkut Ilisimatusarfinniipputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Nukatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Atorfissaqartinniarakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarputit.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Najatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Paariniarakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusupputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Ilisimatusarfimmi sulipput. Malikkakkit aatsaat Ilisimatusarfimmukarusupputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Najatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Ilaginiarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.