Exercise 8.1.2x: Causative with 3rd person object (2Sg)

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Najatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Naapikkakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Panitit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Ilagigakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Angajoqqaatit Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Atorfissaqartinniarakkit aatsaat Ilisimatusarfimmukarputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Panitit Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Paarigakkit massakkut Ilisimatusarfimmukarniarputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Aqqalutit Ilisimatusarfimmi sulipput. Naapikkakkit massakkut Ilisimatusarfimmiipputit.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Panitit Royal Greenlandimi sulilerput. Ilinniartikkakkit ippassaq Royal Greenlandimukarniarputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Anitit Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Atorfissaqartinniarakkit ullumi Ilisimatusarfimmukarputit.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Aleqatit Ilisimatusarfinni sulipput. Paariniarakkit massakkut Ilisimatusarfimmukarniarputit.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Angajoqqaatit Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Ilinniartikkakkit ullumi Ilisimatusarfimmiikkusupputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Angajoqqaatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Paariniarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Ilagigakkit aatsaat Ilisimatusarfinniikkusupputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Royal Greenlandimi ilinnialerput. Paariniarakkit ippassaq Royal Greenlandimukarusupputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Ilisimatusarfimmi sulilerput. Paariniarakkit ullumi Ilisimatusarfimmukarputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Aqqalutit Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Paariniarakkit massakkut Ilisimatusarfinniikkusupputit.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Anitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Naapinniarakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniipputit.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Najatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Atorfissaqartikkakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Atorfissaqartikkakkit ullumi Ilisimatusarfimmukarputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Aqqalutit Ilisimatusarfinni ilinniarput. Naapikkakkit massakkut Ilisimatusarfimmiipputit.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Nutserisut Pituffimmi sulilerpoq. Ilinniartissagakku ullumi Pituffimmukarusupputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+2SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+2Sg+3SgO
ullumi+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Najatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Ilinniartinniarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Paarigakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Malinniarakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniipputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Angajoqqaatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Ilagigakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Najatit Naalakkersuisuni ilinnialerput. Atorfissaqartinniarakkit ippassaq Naalakkersuisuniipputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Paariniarakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Anitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Paariniarakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniipputit.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Paariniarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Ilaginiarakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Angajoqqaatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Ilinniartikkakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Aleqatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Naapikkakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarputit.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Royal Greenlandimi ilinniarput. Atorfissaqartikkakkit aatsaat Royal Greenlandimiikkusupputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Angajutit Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Ilinniartikkakkit massakkut Ilisimatusarfinniipputit.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Anitit Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Ilinniartinniarakkit ullumi Ilisimatusarfimmukarusupputit.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisutit Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Ilagigakkit ullumi Ilisimatusarfimmiipputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisutit Naalakkersuisuni ilinnialerput. Ilinniartikkakkit massakkut Naalakkersuisuniikkusupputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Nukatit Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Malinniarakkit ullumi Ilisimatusarfimmukarniarputit.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Royal Greenlandimi nujalerilerput. Naapinniarakkit aatsaat Royal Greenlandimiipputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Katuami ilinnialerput. Malikkakkit ippassaq Katuamiipputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Angajutit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Atorfissaqartikkakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniipputit.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Nukatit Ilisimatusarfinni sulilerput. Malikkakkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarputit.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Royal Greenlandimi sulipput. Ilagigakkit massakkut Royal Greenlandimiikkusupputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Panitit Ilisimatusarfimmi sulilerput. Malinniarakkit aatsaat Ilisimatusarfinniinniarputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Ilisimatusarfinni sulilerput. Paariniarakkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Aleqatit Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Ilinniartikkakkit massakkut Ilisimatusarfimmiinniarputit.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Ilinniartikkakkit ullumi Ilisimatusarfinniipputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Royal Greenlandimi sulilerput. Atorfissaqartikkakkit aatsaat Royal Greenlandimiinniarputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisutit Royal Greenlandimi sulipput. Malikkakkit aatsaat Royal Greenlandimiipputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Aleqatit Ilisimatusarfinni nujaleripput. Atorfissaqartinniarakkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarniarputit.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Paariniarakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Malinniarakkit aatsaat Ilisimatusarfinniinniarputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Najatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Ilaginiarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Angajutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Ilinniartikkakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipputit.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Panitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Malinniarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Malikkakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikutit Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Paarigakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniipputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Najatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Ilinniartikkakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Ilisimatusarfimmi sulipput. Malikkakkit massakkut Ilisimatusarfimmiinniarputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Nutserisutit Royal Greenlandimi nujalerilerput. Paarigakkit aatsaat Royal Greenlandimukarusupputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Anitit Ilisimatusarfinni sulipput. Paarigakkit ullumi Ilisimatusarfimmukarputit.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Anitit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Malinniarakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarputit.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Aqqalutit Pisiffimmi nujalerilerput. Paarigakkit massakkut Pisiffimmukarputit.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Ilisimatusarfimmi sulilerput. Ilinniartinniarakkit aatsaat Ilisimatusarfimmiipputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.