Øvelse 8.1.9x: Causativ med objekt i 3. person

Brug causativ med objekt i 3. person. Opsamling af alle foregående 8-1x øvelser.

Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ikiortikka Ilisimatusarfinni ilinniarput. Malinniarakkit massakkut Ilisimatusarfinniinniarpunga.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
.
Aappasi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Paarigassigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpusi.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Ilagigakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpunga.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
.
Aqqalusi Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Naapikkassigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarpusi.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Pl
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Naapikkakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniippunga.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Sg
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Nukap paariniarmagit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ernikka Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Olep atorfissaqartinniarmagit aatsaat Ilisimatusarfinniippugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Nukasi Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Malikkassigit massakkut Ilisimatusarfinniikkusuppusi.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Aleqakka Ilisimatusarfimmi sulilerput. Arnannguup atorfissaqartinniarmagit ippassaq Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aqqalugut Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Ilinniartinniaratsigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarusuppugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Anaanarsi Maniitsumi sulivoq. Ilinniartissagassiuk aasaru Maniitsumukarusuppusi.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+2Pl+3SgO
aasaru+Adv
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Aputsiakkut atorfissaqartinniarmatigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Anaanagut Katuami ilinniarput. Ilinniartikkatsigit aatsaat Katuamiikkusuppugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Panitit Royal Greenlandimi sulilerput. Ilinniartikkakkit ippassaq Royal Greenlandimukarniarputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ataatagut Ilisimatusarfinni sulilerput. Naapikkatsigit massakkut Ilisimatusarfimmiippugut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Nutserisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Maliup ilinniartikkamigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippoq.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Sg
.
Nutserisutit Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Malikkakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutikka Ilisimatusarfinni sulilerput. Tikap naapimmagit ullumi Ilisimatusarfimmiippugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+V+Cau+3Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Angajukka Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Malinniarakkit ippassaq Ilisimatusarfinniippunga.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Sg
.
Anikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Aputsiakkut malinniarmatigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ernitit Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Ilaginiarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Najagut Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Atorfissaqartinniaratsigit ullumi Ilisimatusarfinniinniarpugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Panisi Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Paariniarassigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniippusi.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Pl
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Nukap atorfissaqartinniarmagit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aappara Kangerlussuarmi nujalerivoq. Atorfissaqartissagakku aqaguagu Kangerlussuarmukassaanga.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+1Sg+3SgO
aqaguagu+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Olekkut atorfissaqartikkamikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupput.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Aleqarput Nuummi ilinnialerpoq. Ilagissagatsigu aqagu Nuummukassaagut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Aviaajap ilinniartikkamigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppoq.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Uigut Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Paarigatsigit ippassaq Ilisimatusarfinniinniarpugut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Anitit Ilisimatusarfinni sulipput. Ilagigakkit ippassaq Ilisimatusarfinniikkusupputit.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikugut Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Ilinniartinniaratsigit ullumi Ilisimatusarfinniikkusuppugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Nukap ilinniartinniaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpoq.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Angajoqqaatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Paariniarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikorput Narsarsuarmi nujalerilerpoq. Atorfissaqartinniaratsigu erniinnaq Narsarsuarmukarniarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+1PlPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutitit Royal Greenlandimi sulilerput. Ilagigakkit ippassaq Royal Greenlandimukarniarputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Aleqasi Royal Greenlandimi ilinniarput. Ilinniartikkassigit ippassaq Royal Greenlandimiippusi.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Pl
.
Ataatarput Tasiilami sulivoq. Malissagatsigu erniinnaq Tasiilamukarusuppugut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
malip+Sem/chase+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Nukasi Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Atorfissaqartinniarassigit aatsaat Ilisimatusarfinniippusi.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Pl
.
Nukakka Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Ilinniartikkakkit ullumi Ilisimatusarfimmukarusuppunga.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Ilaginiarakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppunga.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Sg
.
Nutserisut Pituffimmi sulilerpoq. Ilinniartissagakku ullumi Pituffimmukarusupputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+2SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+2Sg+3SgO
ullumi+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Nukakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Aputsiakkut ilinniartinniaramikkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusupput.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Ernikka Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Malinniarakkit aatsaat Ilisimatusarfimmiippunga.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Sg
.
Ikiortikorsi Nuummi ilinniarpoq. Paarissagassiuk aappaagu Nuummukarniarpusi.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+2PlPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+2Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Nutserisugut Ilisimatusarfinni sulipput. Ilinniartikkatsigit aatsaat Ilisimatusarfimmukarniarpugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ataatagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Paarigatsigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppugut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ataatarput Kangerlussuarmi nujalerilerpoq. Paarissagatsigu erniinnaq Kangerlussuarmukarniarpugut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisukka Royal Greenlandimi sulipput. Arnannguup ilagimmagit ullumi Royal Greenlandimukarusuppugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+3Sg+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Aviaajakkut ilinniartinniarmatigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.