Øvelse 8.1.9x: Causativ med objekt i 3. person

Brug causativ med objekt i 3. person. Opsamling af alle foregående 8-1x øvelser.

Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Nuliasi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Atorfissaqartinniarassigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippusi.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Pl
.
Ikiortikka Ilisimatusarfinni ilinniarput. Lenep atorfissaqartikkamigit ippassaq Ilisimatusarfinniippoq.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Sg
.
Qatanngutitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Ilinniartinniarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Aqqalutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Ilaginiarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupputit.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Najasi Royal Greenlandimi sulipput. Paarigassigit aatsaat Royal Greenlandimukarniarpusi.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Ilinniartikkakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippunga.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Sg
.
Angajorput Maniitsumi sulilerpoq. Paarissagatsigu aappaagu Maniitsumukassaagut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Aputsiap malimmagit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+V+Cau+3Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Angajutit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Ilinniartinniarakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipputit.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Nukap naapinniarmagit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Anitit Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Atorfissaqartinniarakkit ullumi Ilisimatusarfimmukarputit.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Ernitit Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Ilinniartinniarakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupputit.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Aviaajakkut ilinniartimmatigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Naalakkersuisuni ilinnialerput. Paarigatsigit ullumi Naalakkersuisuniikkusuppugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Uigut Ilisimatusarfinni nujaleripput. Atorfissaqartinniaratsigit massakkut Ilisimatusarfinniippugut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikorput Nanortalimmi ilinniarpoq. Atorfissaqartinniaratsigu aappaagu Nanortalimmukassaagut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Nukakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Aviaajakkut atorfissaqartimmatigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+3Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Paariniarakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniippunga.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Sg
.
Najatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Ilaginiarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupputit.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Lenekkut ilaginiaramikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusupput.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Aqqalugut Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Ilinniartinniaratsigit aatsaat Ilisimatusarfimmiinniarpugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Anera Qaqortumi sulilerpoq. Ilinniartissagakku erniinnaq Qaqortumukarniarpunga.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+1Sg+3SgO
erniinnaq+Adv
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Maliup atorfissaqartinniarmagit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Anigut Royal Greenlandimi ilinniarput. Atorfissaqartikkatsigit aatsaat Royal Greenlandimiikkusuppugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutitit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Ilinniartikkakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisugut Ilisimatusarfinni sulilerput. Malikkatsigit ullumi Ilisimatusarfimmukarusuppugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaasi Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Paarigassigit massakkut Ilisimatusarfimmukarusuppusi.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Aviaajap ilinniartinniarmagit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaakka Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Olekkut paariniaramikkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarput.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisugut Royal Greenlandimi nujalerilerput. Atorfissaqartikkatsigit aatsaat Royal Greenlandimiippugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Arnannguup ilinniartimmagit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aleqakka Royal Greenlandimi sulipput. Nukap ilinniartinniarmagit aatsaat Royal Greenlandimukarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Anigut Katuami sulilerput. Ilinniartikkatsigit massakkut Katuamukarniarpugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Katuaq+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aleqakka Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Arnannguakkut malimmatigit aatsaat Ilisimatusarfimmukarusuppugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Paarigakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpunga.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
.
Najaga Maniitsumi sulivoq. Tikakkut atorfissaqartissagamikku aappaagu Maniitsumukassapput.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikusi Royal Greenlandimi ilinnialerput. Malinniarassigit ullumi Royal Greenlandimukarpusi.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Pl
.
Ataatasi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Paarigassigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppusi.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Ernikka Royal Greenlandimi ilinnialerput. Atorfissaqartinniarakkit ippassaq Royal Greenlandimiikkusuppunga.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Sg
.
Qatanngutikka Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Arnannguup ilinniartimmagit ippassaq Ilisimatusarfimmukarpugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaagut Naalakkersuisuni sulilerput. Naapikkatsigit ippassaq Naalakkersuisunukarniarpugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Nukakkut naapinniaramikkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Aviaajap malikkamigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppoq.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Ilinniartitsisora Narsarsuarmi nujalerilerpoq. Lenekkut ilinniartissagamikku aasaru Narsarsuarmukarusupput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
aasaru+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Nutserisugut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Atorfissaqartinniaratsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutikka Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Malinniarakkit ullumi Ilisimatusarfinniikkusuppunga.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Sg
.
Aqqalukka Ilisimatusarfinni sulipput. Paarigakkit aatsaat Ilisimatusarfimmukarpunga.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Sg
.
Ataatasi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Naapikkassigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiippusi.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Pl
.
Nutserisusi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Malikkassigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppusi.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Malikkut ilinniartinniarmatigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Anitit Ilisimatusarfinni sulipput. Ilagigakkit ippassaq Ilisimatusarfinniikkusupputit.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisorput Nuummi ilinnialerpoq. Paariniaratsigu aappaagu Nuummukassaagut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikorput Danmarkimi ilinniarpoq. Paariniaratsigu aasaru Danmarkimukarniarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+1PlPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
aasaru+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikorsi Upernavimmi ilinnialerpoq. Naapissagassiuk erniinnaq Upernavimmukarusuppusi.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+2PlPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Cau+2Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.