Øvelse 8.1.9x: Causativ med objekt i 3. person

Brug causativ med objekt i 3. person. Opsamling af alle foregående 8-1x øvelser.

Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Aputsiap ilinniartimmagit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aleqagut Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Naapinniaratsigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarusuppugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Arnannguakkut paarigamikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Tikakkut ilagimmatigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+3Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Naapikkakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniipputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Lenep ilinniartimmagit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniippugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Nukakka Ilisimatusarfinni sulilerput. Paarigakkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarpunga.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Sg
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Olekkut ilagimmatigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+3Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaatit Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Paariniarakkit massakkut Ilisimatusarfimmiipputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Aqqalorsi Nanortalimmi ilinniarpoq. Naapissagassiuk erniinnaq Nanortalimmukarniarpusi.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Cau+2Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Anaanagut Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Atorfissaqartikkatsigit ippassaq Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Nutserisugut Pisiffimmi nujaleripput. Ilinniartikkatsigit ippassaq Pisiffimmukarusuppugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aleqagut Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Malinniaratsigit massakkut Ilisimatusarfimmiippugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Atorfissaqartikkatsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikukka Royal Greenlandimi ilinnialerput. Maliup naapikkamigit aatsaat Royal Greenlandimiinniarpoq.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Aleqakka Pisiffimmi sulilerput. Aputsiakkut malimmatigit aatsaat Pisiffimmukarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Panitit Royal Greenlandimi sulipput. Naapikkakkit ippassaq Royal Greenlandimukarputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Olekkut paariniarmatigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Panisi Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Ilaginiarassigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppusi.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Panitit Naalakkersuisuni sulipput. Malikkakkit ippassaq Naalakkersuisunukarputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+V+Ind+2Sg
.
Uisi Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Malikkassigit aatsaat Ilisimatusarfimmiikkusuppusi.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Aappagut Naalakkersuisuni ilinnialerput. Ilinniartikkatsigit ippassaq Naalakkersuisunukarusuppugut.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisukka Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Arnannguakkut ilinniartimmatigit ullumi Ilisimatusarfimmukarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Panitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Malinniarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikorput Pituffimmi ilinnialerpoq. Atorfissaqartissagatsigu aqaguagu Pituffimmukarusuppugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+1PlPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikukka Naalakkersuisuni sulilerput. Nukakkut ilinniartinniarmatigit massakkut Naalakkersuisunukarniarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
massakkut+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aapparput Narsarsuarmi nujalerilerpoq. Ilagissagatsigu aqaguagu Narsarsuarmukassaagut.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutiga Qaqortumi sulivoq. Paarissagakku aqaguagu Qaqortumukassaanga.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+1Sg+3SgO
aqaguagu+Adv
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Aleqakka Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Tikakkut paarimmatigit aatsaat Ilisimatusarfimmukarniarpugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaakka Ilisimatusarfinni ilinniarput. Aviaajakkut ilinniartikkamikkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarput.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikka Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Ilinniartinniarakkit ullumi Ilisimatusarfinniinniarpunga.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
.
Qatanngutikka Royal Greenlandimi nujaleripput. Malikkut ilinniartikkamikkit ippassaq Royal Greenlandimukarput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Uersi Kangerlussuarmi nujalerivoq. Paarissagassiuk erniinnaq Kangerlussuarmukarusuppusi.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+2Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Aqqalutit Royal Greenlandimi sulipput. Naapinniarakkit ippassaq Royal Greenlandimiinniarputit.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikka Royal Greenlandimi ilinnialerput. Paarigakkit ippassaq Royal Greenlandimiinniarpunga.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisorsi Narsarsuarmi nujalerilerpoq. Ilinniartinniarassiuk aappaagu Narsarsuarmukarniarpusi.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+2PlPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Ikiortikukka Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Lenekkut ilinniartinniaramikkit ullumi Ilisimatusarfinniikkusupput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Panikka Ilisimatusarfinni sulipput. Aputsiakkut malikkamikkit aatsaat Ilisimatusarfinniipput.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Olekkut atorfissaqartikkamikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusupput.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Panitit Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Naapikkakkit massakkut Ilisimatusarfimmiinniarputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Nutserisugut Royal Greenlandimi sulilerput. Malikkatsigit ullumi Royal Greenlandimukarniarpugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ataatarput Kangerlussuarmi nujalerilerpoq. Paarissagatsigu erniinnaq Kangerlussuarmukarniarpugut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Anikka Royal Greenlandimi sulilerput. Arnannguakkut naapimmatigit ippassaq Royal Greenlandimukarniarpugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nukakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Naapinniarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniippunga.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Sg
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Nukap ilaginiaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppoq.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Sg
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Malikkakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpunga.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
.
Anaanagut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Ilagigatsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Malinniarakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Lenep naapinniarmagit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusuppugut.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Atorfissaqartikkakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutigut Katuami sulilerput. Ilinniartikkatsigit ullumi Katuamiippugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisutit Naalakkersuisuni nujalerilerput. Malinniarakkit ullumi Naalakkersuisunukarputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Ilisimatusarfinni nujaleripput. Paarigakkit ippassaq Ilisimatusarfinniipputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+2Sg
.