Øvelse 8.1.9x: Causativ med objekt i 3. person

Brug causativ med objekt i 3. person. Opsamling af alle foregående 8-1x øvelser.

Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ernikka Royal Greenlandimi ilinniarput. Lenekkut ilinniartikkamikkit aatsaat Royal Greenlandimukarniarput.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Nutserisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Aviaajap ilinniartinniarmagit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Naapikkakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpunga.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Sg
.
Panikka Ilisimatusarfinni sulipput. Nukap ilinniartimmagit ippassaq Ilisimatusarfinniikkusuppugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Paniit Kangerlussuarmi ilinnialerpoq. Paarissagakku aappaagu Kangerlussuarmukarniarputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+2Sg+3SgO
aappaagu+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Nutserisukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Nukakkut naapinniarmatigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Anikka Naalakkersuisuni sulilerput. Ilagigakkit ippassaq Naalakkersuisuniippunga.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Sg
.
Anaanasi Royal Greenlandimi nujalerilerput. Paariniarassigit ullumi Royal Greenlandimukarusuppusi.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Nutserisukka Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Aviaajakkut paarigamikkit ippassaq Ilisimatusarfinniinniarput.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Angajutit Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Paarigakkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarniarputit.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutiga Danmarkimi ilinnialerpoq. Lenekkut ilagissagamikku aasaru Danmarkimukassapput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
aasaru+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Pl
.
Aappasi Naalakkersuisuni ilinnialerput. Atorfissaqartinniarassigit ullumi Naalakkersuisuniinniarpusi.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ullumi+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Naapikkakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpunga.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
.
Nukagut Ilisimatusarfimmi sulipput. Malinniaratsigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarpugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaakka Ilisimatusarfimmi sulilerput. Aputsiap malinniarmagit ullumi Ilisimatusarfinniippugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisugut Naalakkersuisuni sulipput. Naapikkatsigit ullumi Naalakkersuisunukarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+V+Ind+1Pl
.
Nutserisugut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Malikkatsigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Aputsiakkut atorfissaqartinniaramikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniipput.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Ataatagut Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Ilaginiaratsigit ullumi Ilisimatusarfimmukarniarpugut.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nukatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Malinniarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupputit.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Aviaajakkut ilinniartinniarmatigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ataatasi Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Atorfissaqartinniarassigit massakkut Ilisimatusarfimmukarusuppusi.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Aputsiakkut naapinniaramikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupput.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Nutserisutit Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Paarigakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutisi Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Atorfissaqartinniarassigit massakkut Ilisimatusarfinniikkusuppusi.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Olep ilaginiarmagit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Angajoqqaakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Ilinniartinniarakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusuppunga.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Sg
.
Angajoqqaakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Arnannguakkut ilagimmatigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarpugut.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aleqasi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Paariniarassigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpusi.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Panissi Kangerlussuarmi sulivoq. Paarissagassiuk aasaru Kangerlussuarmukarniarpusi.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+2Pl+3SgO
aasaru+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Angajugut Royal Greenlandimi nujalerilerput. Naapinniaratsigit massakkut Royal Greenlandimiikkusuppugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikukka Naalakkersuisuni sulilerput. Ilinniartikkakkit massakkut Naalakkersuisuniikkusuppunga.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+1Sg+3PlO
massakkut+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Sg
.
Nuliagut Royal Greenlandimi ilinnialerput. Paarigatsigit massakkut Royal Greenlandimukarusuppugut.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Angajukka Naalakkersuisuni ilinnialerput. Tikap atorfissaqartikkamigit ippassaq Naalakkersuisunukarniarpoq.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Sg
.
Nukakka Royal Greenlandimi nujaleripput. Naapikkakkit massakkut Royal Greenlandimukarpunga.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Sg+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisorput Nanortalimmi sulivoq. Atorfissaqartinniaratsigu erniinnaq Nanortalimmukassaagut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Malikkut ilinniartinniarmatigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikka Royal Greenlandimi ilinniarput. Olep atorfissaqartinniaramigit ippassaq Royal Greenlandimukarpoq.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Tikap atorfissaqartinniarmagit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Nukatit Ilisimatusarfimmi sulilerput. Ilagigakkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarputit.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Angajoqqaatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Ilagigakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipputit.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+2Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Ilinniartitsisutit Pisiffimmi sulilerput. Ilinniartikkakkit aatsaat Pisiffimmiikkusupputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Angajoqqaakka Ilisimatusarfimmi sulilerput. Paarigakkit ippassaq Ilisimatusarfinniippunga.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Sg
.
Ikiortikorput Upernavimmi nujalerilerpoq. Ilinniartissagatsigu erniinnaq Upernavimmukassaagut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+1PlPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Nutserisukka Naalakkersuisuni sulipput. Arnannguakkut atorfissaqartinniarmatigit ippassaq Naalakkersuisuniinniarpugut.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nukasi Ilisimatusarfinni sulilerput. Paarigassigit ullumi Ilisimatusarfinniinniarpusi.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Arnannguup ilinniartinniaramigit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniippoq.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Naapinniarakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpunga.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
.
Panitit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Naapikkakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipputit.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.