Exercise 8.1.9x: Causative with 3rd person object

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Paarigakkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniippunga.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Sg
.
Panisi Royal Greenlandimi nujaleripput. Atorfissaqartinniarassigit ippassaq Royal Greenlandimiippusi.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Pl
.
Ilinniartitsisugut Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Malikkatsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Naapikkakkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarputit.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Najagut Ilisimatusarfinni sulilerput. Malikkatsigit ullumi Ilisimatusarfinniippugut.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Angajut Danmarkimi ilinniarpoq. Olekkut paarissammassuk ullumi Danmarkimukassaagut.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+3Pl+3SgO
ullumi+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisusi Ilisimatusarfinni sulilerput. Malikkassigit massakkut Ilisimatusarfimmiippusi.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Pl
.
Anikka Royal Greenlandimi nujalerilerput. Atorfissaqartikkakkit ullumi Royal Greenlandimiippunga.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Sg+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Sg
.
Anikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Nukap ilaginiarmagit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Nutserisutit Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Paarigakkit ippassaq Ilisimatusarfinniikkusupputit.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Ikiortikukka Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Lenekkut ilinniartinniarmatigit ullumi Ilisimatusarfinniikkusuppugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Olep ilaginiaramigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpoq.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Panikka Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Aputsiap atorfissaqartimmagit ippassaq Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+3Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Nuliagut Naalakkersuisuni ilinnialerput. Paariniaratsigit massakkut Naalakkersuisuniikkusuppugut.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aleqasi Pisiffimmi sulipput. Ilinniartikkassigit ullumi Pisiffimmiippusi.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Pl+3PlO
ullumi+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Pl
.
Ikiortikka Ilisimatusarfimmi sulilerput. Arnannguup malikkamigit ippassaq Ilisimatusarfimmukarpoq.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+V+Cau+4Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Sg
.
Ikiortikka Ilisimatusarfinni sulilerput. Nukakkut atorfissaqartinniarmatigit ippassaq Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Angajutit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Paarigakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarputit.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Aqqalugut Ilisimatusarfinni ilinniarput. Atorfissaqartikkatsigit aatsaat Ilisimatusarfinniinniarpugut.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ikiortiga Nanortalimmi ilinnialerpoq. Ilinniartissagakku ullumi Nanortalimmukassaanga.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+1Sg+3SgO
ullumi+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Nukatit Royal Greenlandimi ilinniarput. Ilinniartikkakkit ippassaq Royal Greenlandimukarputit.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Nukagut Ilisimatusarfimmi sulipput. Naapikkatsigit ullumi Ilisimatusarfinniippugut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Angajorsi Narsami ilinnialerpoq. Ilinniartissagassiuk aappaagu Narsamukarusuppusi.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+2Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Uigut Naalakkersuisuni nujalerilerput. Malikkatsigit ippassaq Naalakkersuisuniippugut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+1Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikusi Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Naapinniarassigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpusi.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Nuliasi Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Ilinniartinniarassigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarpusi.
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl
.
Ikiortikut Kangerlussuarmi ilinnialerpoq. Ilinniartinniarakku aqaguagu Kangerlussuarmukarusupputit.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+2SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3SgO
aqaguagu+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Aleqakka Ilisimatusarfimmi sulipput. Aviaajap malimmagit massakkut Ilisimatusarfimmiippugut.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+V+Cau+3Sg+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+1Pl
.
Anitit Ilisimatusarfimmi sulipput. Naapinniarakkit aatsaat Ilisimatusarfimmukarputit.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Uerput Kangerlussuarmi ilinnialerpoq. Ilaginiaratsigu aqagu Kangerlussuarmukassaagut.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Panigut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Ilagigatsigit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+1Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutigut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Paariniaratsigit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarpugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nukarput Nanortalimmi sulilerpoq. Naapinniaratsigu aqagu Nanortalimmukassaagut.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
aqagu+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Aqqalukka Ilisimatusarfinni nujaleripput. Paarigakkit aatsaat Ilisimatusarfinniippunga.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+1Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Sg
.
Qatanngutitit Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Ilinniartikkakkit ippassaq Ilisimatusarfinniikkusupputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Angajoqqaakka Ilisimatusarfinni nujaleripput. Aputsiakkut ilinniartikkamikkit massakkut Ilisimatusarfimmiinniarput.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Anigut Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Naapinniaratsigit aatsaat Ilisimatusarfimmiinniarpugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikorput Pituffimmi ilinnialerpoq. Atorfissaqartissagatsigu aqaguagu Pituffimmukarusuppugut.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+1PlPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+1Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Angajutit Ilisimatusarfinni ilinniarput. Ilinniartinniarakkit aatsaat Ilisimatusarfinniikkusupputit.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+2Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Sg
.
Qatanngutitit Royal Greenlandimi sulipput. Malikkakkit ullumi Royal Greenlandimukarputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+2Sg
.
Uisi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Naapikkassigit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppusi.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
naapip+Sem/encounter+V+Cau+2Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+2Pl
.
Qatannguterput Nanortalimmi sulivoq. Malinniaratsigu aqaguagu Nanortalimmukarusuppugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Anikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Aputsiap malinniarmagit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+3Sg+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Aappagut Ilisimatusarfimmi sulipput. Atorfissaqartikkatsigit aatsaat Ilisimatusarfimmukarpugut.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+1Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Ilaginiarakkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniippunga.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Sg+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+1Sg
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Tikap ilinniartimmagit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarpugut.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+3Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Atorfissaqartinniarakkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusuppunga.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Sg+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Sg
.
Qatanngutigut Ilisimatusarfimmi sulipput. Ilaginiaratsigit massakkut Ilisimatusarfimmiikkusuppugut.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+1Pl
.
Qatanngutitit Katuami ilinnialerput. Malikkakkit ippassaq Katuamiipputit.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
malip+Sem/chase+V+Cau+2Sg+3PlO
ippassaq+Adv
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+2Sg
.
Anikka Ilisimatusarfimmi sulipput. Arnannguakkut naapimmatigit aatsaat Ilisimatusarfimmukarniarpugut.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+V+Cau+3Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Tikakkut malinniaramikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Qatanngutikka Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Arnannguakkut atorfissaqartikkamikkit ullumi Ilisimatusarfimmukarniarput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Tikakkut ilinniartinniaramikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.