Øvelse 8.1.8x: Causativ med objekt i 3. person (4Pl)

Brug causativ med objekt i 3. person. Nu med fokus på subjekt i 2.person.

Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Ex:
Qatanngutiga Narsami najugaqarpoq. Arngannguakkut naapissagamiikku aqagu Narsamukassapput. (En af mine søskende bor i Narsaq. Fordi Arnannguaq og dem skal møde hom, tager de til Narsaq i morgen.)
Qatanngutikka Royal Greenlandimi sulipput. Malikkut ilagigamikkit ippassaq Royal Greenlandimiipput. (Mine søskende arbejder i Royal Greenland. Fordi Malik og dem var sammen med dem, var de i Royal Greenland i går.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aappara Kangerlussuarmi ilinnialerpoq. Arnannguakkut atorfissaqartissagamikku aqaguagu Kangerlussuarmukarniarput.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikukka Ilisimatusarfinni sulipput. Nukakkut ilinniartinniaramikkit massakkut Ilisimatusarfinniipput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Aputsiakkut naapikkamikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarput.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Malikkut atorfissaqartinniaramikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarput.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Nukakkut ilinniartinniaramikkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarput.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Angajoqqaakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Tikakkut ilinniartinniaramikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupput.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Aviaajakkut malinniaramikkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Nutserisukka Naalakkersuisuni sulipput. Arnannguakkut atorfissaqartinniaramikkit ippassaq Naalakkersuisuniinniarput.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikka Ilisimatusarfimmi sulilerput. Arnannguakkut paariniaramikkit ullumi Ilisimatusarfimmiipput.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Aputsiakkut atorfissaqartikkamikkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusupput.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Aputsiakkut paarigamikkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniipput.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Aputsiakkut atorfissaqartinniaramikkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupput.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Najakka Ilisimatusarfinni sulilerput. Lenekkut malinniaramikkit massakkut Ilisimatusarfimmukarput.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Malikkut ilagigamikkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniipput.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Qatanngutiga Danmarkimi sulilerpoq. Aviaajakkut malissagamikku aasaru Danmarkimukarusupput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
aasaru+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Qatanngutikka Ilisimatusarfinni sulilerput. Aviaajakkut malikkamikkit aatsaat Ilisimatusarfimmukarniarput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Nukakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Nukakkut malikkamikkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupput.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Angajukka Ilisimatusarfinni sulipput. Aputsiakkut atorfissaqartikkamikkit ullumi Ilisimatusarfimmukarusupput.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Qatanngutikka Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Aviaajakkut ilaginiaramikkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Malikkut ilagigamikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Aleqakka Ilisimatusarfinni sulilerput. Aviaajakkut paariniaramikkit massakkut Ilisimatusarfimmiikkusupput.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Qatanngutikka Ilisimatusarfinni sulilerput. Aviaajakkut paariniaramikkit ullumi Ilisimatusarfinniinniarput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Qatanngutiga Upernavimmi nujalerivoq. Malikkut malissagamikku aappaagu Upernavimmukassapput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Pl
.
Anaanaga Pituffimmi sulilerpoq. Tikakkut ilinniartinniaramikku erniinnaq Pituffimmukassapput.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Pl
.
Aleqakka Royal Greenlandimi ilinniarput. Aviaajakkut ilaginiaramikkit ullumi Royal Greenlandimukarput.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Panikka Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Aputsiakkut atorfissaqartikkamikkit ippassaq Ilisimatusarfimmiikkusupput.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikukka Royal Greenlandimi ilinnialerput. Arnannguakkut malikkamikkit ippassaq Royal Greenlandimiikkusupput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Aappara Pituffimmi ilinniarpoq. Arnannguakkut paarissagamikku aqaguagu Pituffimmukassapput.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Pl
.
Qatanngutikka Royal Greenlandimi nujaleripput. Malikkut malikkamikkit ullumi Royal Greenlandimukarusupput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Lenekkut ilinniartikkamikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikka Pisiffimmi nujalerilerput. Arnannguakkut atorfissaqartikkamikkit ippassaq Pisiffimmiipput.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Nukakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Nukakkut atorfissaqartikkamikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarput.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Aputsiakkut ilagigamikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarput.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Angajoqqaakka Ilisimatusarfimmi nujaleripput. Lenekkut ilinniartikkamikkit ullumi Ilisimatusarfinniipput.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Ataataga Danmarkimi sulivoq. Aviaajakkut ilinniartissagamikku ullumi Danmarkimukassapput.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
ullumi+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Pl
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Nukakkut malikkamikkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupput.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikka Ilisimatusarfinni sulilerput. Lenekkut atorfissaqartinniaramikkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarput.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Anikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Lenekkut ilinniartinniaramikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupput.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Aputsiakkut atorfissaqartikkamikkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarput.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Nutserisukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Lenekkut naapinniaramikkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupput.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Najaga Maniitsumi sulivoq. Tikakkut atorfissaqartissagamikku aappaagu Maniitsumukassapput.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Pl
.
Aqqalukka Ilisimatusarfinni ilinniarput. Tikakkut ilinniartinniaramikkit massakkut Ilisimatusarfinniipput.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Aleqara Uummannami ilinnialerpoq. Arnannguakkut ilinniartinniaramikku erniinnaq Uummannamukassapput.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Pl
.
Kunngiga Maniitsumi sulilerpoq. Arnannguakkut atorfissaqartissagamikku erniinnaq Maniitsumukarusupput.
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.