Øvelse 8.1.8x: Causativ med objekt i 3. person (4Pl)

Brug causativ med objekt i 3. person. Nu med fokus på subjekt i 2.person.

Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Ex:
Qatanngutiga Narsami najugaqarpoq. Arngannguakkut naapissagamiikku aqagu Narsamukassapput. (En af mine søskende bor i Narsaq. Fordi Arnannguaq og dem skal møde hom, tager de til Narsaq i morgen.)
Qatanngutikka Royal Greenlandimi sulipput. Malikkut ilagigamikkit ippassaq Royal Greenlandimiipput. (Mine søskende arbejder i Royal Greenland. Fordi Malik og dem var sammen med dem, var de i Royal Greenland i går.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Panikka Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Olekkut atorfissaqartinniaramikkit massakkut Ilisimatusarfinniinniarput.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Aviaajakkut ilinniartinniaramikkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarput.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikukka Ilisimatusarfinni sulipput. Lenekkut malikkamikkit ullumi Ilisimatusarfimmukarput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Malikkut malikkamikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarput.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Angajukka Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Tikakkut ilagigamikkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarniarput.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Nukakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Aputsiakkut paarigamikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupput.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Aviaajakkut atorfissaqartikkamikkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarput.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Nukakkut ilaginiaramikkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Angajoqqaakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Nukakkut ilinniartinniaramikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarput.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisora Danmarkimi sulilerpoq. Arnannguakkut malissagamikku erniinnaq Danmarkimukarusupput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Angajoqqaakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Nukakkut ilagigamikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniipput.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Angajukka Royal Greenlandimi sulipput. Arnannguakkut ilinniartikkamikkit massakkut Royal Greenlandimiinniarput.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Nukakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Malikkut atorfissaqartinniaramikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipput.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Nutserisora Danmarkimi sulilerpoq. Olekkut ilinniartissagamikku aqagu Danmarkimukarniarput.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
aqagu+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Lenekkut naapikkamikkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniipput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Marluliara Upernavimmi ilinnialerpoq. Arnannguakkut paariniaramikku aappaagu Upernavimmukassapput.
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikuga Kangerlussuarmi ilinnialerpoq. Malikkut atorfissaqartissagamikku erniinnaq Kangerlussuarmukassapput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+1SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Pl
.
Nutserisukka Pisiffimmi sulilerput. Lenekkut ilinniartikkamikkit ippassaq Pisiffimmiipput.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Lenekkut ilinniartikkamikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Lenekkut paarigamikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarput.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Aputsiakkut malikkamikkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusupput.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Olekkut paarigamikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarput.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Nutserisukka Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Arnannguakkut ilinniartikkamikkit ullumi Ilisimatusarfimmukarusupput.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Aqqalukka Ilisimatusarfinni sulilerput. Aviaajakkut ilinniartikkamikkit aatsaat Ilisimatusarfinniipput.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Aputsiakkut malikkamikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniipput.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Anikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Lenekkut ilinniartinniaramikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupput.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Angajoqqaakka Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Olekkut paariniaramikkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarput.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Najakka Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Arnannguakkut malinniaramikkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarniarput.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikka Ilisimatusarfimmi sulilerput. Arnannguakkut paariniaramikkit ullumi Ilisimatusarfimmiipput.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisukka Royal Greenlandimi ilinnialerput. Tikakkut malinniaramikkit ippassaq Royal Greenlandimukarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Angajukka Royal Greenlandimi ilinniarput. Aputsiakkut ilinniartinniaramikkit aatsaat Royal Greenlandimiikkusupput.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikka Royal Greenlandimi ilinniarput. Lenekkut atorfissaqartinniaramikkit ullumi Royal Greenlandimukarusupput.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Aqqalukka Ilisimatusarfinni sulipput. Olekkut malikkamikkit massakkut Ilisimatusarfinniipput.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Aleqakka Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Nukakkut ilinniartikkamikkit ippassaq Ilisimatusarfimmiikkusupput.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Aputsiakkut ilinniartikkamikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarput.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Olekkut atorfissaqartikkamikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarput.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Anikka Royal Greenlandimi nujaleripput. Tikakkut malikkamikkit ullumi Royal Greenlandimiinniarput.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Angajukka Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Aviaajakkut atorfissaqartinniaramikkit ippassaq Ilisimatusarfinniinniarput.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Nutserisukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Lenekkut naapinniaramikkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupput.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.