Exercise 8.1.8x: Causative with 3rd person object (4Pl)

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Lenekkut ilinniartinniaramikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupput.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Angajoqqaakka Ilisimatusarfimmi sulipput. Malikkut atorfissaqartikkamikkit aatsaat Ilisimatusarfimmukarput.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Aqqalukka Ilisimatusarfimmi sulipput. Nukakkut ilinniartikkamikkit aatsaat Ilisimatusarfimmiikkusupput.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Aputsiakkut naapikkamikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarput.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Angajoqqaakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Tikakkut ilinniartinniaramikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupput.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Anera Kangerlussuarmi nujalerilerpoq. Olekkut ilinniartissagamikku aqaguagu Kangerlussuarmukassapput.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Olekkut ilagigamikkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarput.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Lenekkut atorfissaqartikkamikkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Olekkut atorfissaqartikkamikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupput.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulilerput. Nukakkut paariniaramikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarput.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Anera Qaqortumi ilinniarpoq. Aputsiakkut atorfissaqartissagamikku aasaru Qaqortumukassapput.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
aasaru+Adv
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Olekkut ilaginiaramikkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarput.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Qatanngutikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Tikakkut naapinniaramikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Aputsiakkut ilinniartikkamikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Anikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Malikkut atorfissaqartinniaramikkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarput.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikuga Kangerlussuarmi ilinnialerpoq. Malikkut atorfissaqartissagamikku erniinnaq Kangerlussuarmukassapput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Sg+1SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Malikkut malikkamikkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Ernikka Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Lenekkut atorfissaqartinniaramikkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarusupput.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Qatanngutikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Tikakkut atorfissaqartikkamikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniipput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Nutserisukka Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Olekkut paarigamikkit ullumi Ilisimatusarfimmukarusupput.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Najaga Upernavimmi ilinniarpoq. Lenekkut atorfissaqartissagamikku aappaagu Upernavimmukarniarput.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikukka Royal Greenlandimi ilinnialerput. Arnannguakkut malikkamikkit ippassaq Royal Greenlandimiikkusupput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Nukakka Naalakkersuisuni ilinnialerput. Nukakkut atorfissaqartinniaramikkit ippassaq Naalakkersuisunukarput.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisukka Ilisimatusarfinni sulipput. Lenekkut ilinniartikkamikkit massakkut Ilisimatusarfinniikkusupput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Nutserisukka Royal Greenlandimi nujalerilerput. Arnannguakkut paarigamikkit aatsaat Royal Greenlandimiipput.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Angajukka Royal Greenlandimi sulipput. Arnannguakkut ilinniartikkamikkit massakkut Royal Greenlandimiinniarput.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Angajora Pituffimmi sulivoq. Aviaajakkut ilinniartissagamikku aqaguagu Pituffimmukassapput.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
aqaguagu+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Olekkut ilagigamikkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniipput.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Anikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Lenekkut ilinniartinniaramikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupput.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisukka Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Aputsiakkut malinniaramikkit ullumi Ilisimatusarfimmiipput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Aqqalukka Ilisimatusarfinni sulilerput. Aputsiakkut atorfissaqartinniaramikkit aatsaat Ilisimatusarfimmiipput.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisukka Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Olekkut paarigamikkit ullumi Ilisimatusarfimmukarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisukka Naalakkersuisuni nujaleripput. Aputsiakkut atorfissaqartikkamikkit massakkut Naalakkersuisuniinniarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Qatanngutikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Malikkut paariniaramikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiinniarput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ernikka Royal Greenlandimi ilinniarput. Lenekkut ilinniartikkamikkit aatsaat Royal Greenlandimukarniarput.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Tikakkut ilagigamikkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipput.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Qatanngutikka Ilisimatusarfimmi ilinnialerput. Arnannguakkut ilinniartikkamikkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikukka Ilisimatusarfimmi sulilerput. Nukakkut atorfissaqartikkamikkit ippassaq Ilisimatusarfinniinniarput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Nutserisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Aviaajakkut ilinniartinniaramikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarput.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Qatanngutikka Ilisimatusarfinni sulilerput. Tikakkut naapikkamikkit ullumi Ilisimatusarfimmiipput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Aviaajakkut naapinniaramikkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarniarput.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Nukakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Nukakkut naapikkamikkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarput.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Olekkut atorfissaqartikkamikkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipput.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Najaga Danmarkimi ilinnialerpoq. Arnannguakkut atorfissaqartissagamikku ullumi Danmarkimukarusupput.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Sg
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
ullumi+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Panikka Ilisimatusarfimmi nujalerilerput. Malikkut ilinniartikkamikkit massakkut Ilisimatusarfinniikkusupput.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Najakka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Tikakkut paarigamikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarput.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.