Exercise 8.1.8x: Causative with 3rd person object (4Pl)

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Aqqalukka Pisiffimmi sulipput. Arnannguakkut atorfissaqartikkamikkit aatsaat Pisiffimmiinniarput.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Angajukka Naalakkersuisuni ilinnialerput. Tikakkut atorfissaqartikkamikkit ippassaq Naalakkersuisunukarniarput.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Trm+Pl+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Panikka Royal Greenlandimi ilinniarput. Malikkut malinniaramikkit ippassaq Royal Greenlandimukarput.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Aviaajakkut atorfissaqartikkamikkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarput.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Qatanngutiga Uummannami ilinniarpoq. Arnannguakkut paarissagamikku erniinnaq Uummannamukassapput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisukka Naalakkersuisuni nujalerilerput. Nukakkut atorfissaqartikkamikkit aatsaat Naalakkersuisuniipput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Anikka Royal Greenlandimi ilinniarput. Lenekkut ilagigamikkit ippassaq Royal Greenlandimiikkusupput.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Aleqakka Ilisimatusarfimmi sulilerput. Arnannguakkut atorfissaqartinniaramikkit ippassaq Ilisimatusarfimmiikkusupput.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Anikka Ilisimatusarfinni nujalerilerput. Malikkut atorfissaqartikkamikkit aatsaat Ilisimatusarfimmukarput.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Nutserisukka Ilisimatusarfimmi ilinniarput. Aviaajakkut paarigamikkit ippassaq Ilisimatusarfinniinniarput.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Aputsiakkut atorfissaqartikkamikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniikkusupput.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Panikka Ilisimatusarfinni sulilerput. Lenekkut atorfissaqartinniaramikkit ullumi Ilisimatusarfimmukarusupput.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Aappara Kangerlussuarmi sulivoq. Aviaajakkut malissagamikku ullumi Kangerlussuarmukarniarput.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
ullumi+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Olekkut ilagigamikkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniipput.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Aleqakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinnialerput. Olekkut ilinniartinniaramikkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarput.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikka Ilisimatusarfinni sulilerput. Lenekkut atorfissaqartinniaramikkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarput.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisora Qaanaami ilinniarpoq. Arnannguakkut atorfissaqartinniaramikku aappaagu Qaanaamukassapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Sg
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Pl
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Lenekkut ilinniartinniaramikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipput.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Anikka Royal Greenlandimi sulipput. Arnannguakkut naapikkamikkit aatsaat Royal Greenlandimukarput.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Anaanaga Pituffimmi sulilerpoq. Tikakkut ilinniartinniaramikku erniinnaq Pituffimmukassapput.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3SgO
erniinnaq+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Pl
.
Angajoqqaakka Ilisimatusarfinni nujaleripput. Arnannguakkut ilinniartikkamikkit massakkut Ilisimatusarfimmukarniarput.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Aleqakka Ilisimatusarfinni nujaleripput. Tikakkut ilinniartinniaramikkit ippassaq Ilisimatusarfimmukarput.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Ernikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniarput. Lenekkut ilinniartikkamikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipput.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Nukakkut ilaginiaramikkit ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmiipput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Ernikka Royal Greenlandimi sulipput. Olekkut atorfissaqartinniaramikkit aatsaat Royal Greenlandimiikkusupput.
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Angajukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniarput. Lenekkut paariniaramikkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupput.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikka Pisiffimmi nujalerilerput. Arnannguakkut atorfissaqartikkamikkit ippassaq Pisiffimmiipput.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikukka Royal Greenlandimi ilinnialerput. Arnannguakkut malikkamikkit ippassaq Royal Greenlandimiikkusupput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Aputsiakkut ilinniartikkamikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sulipput. Nukakkut malikkamikkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupput.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Qatanngutikka Pisiffimmi sulipput. Lenekkut ilinniartinniaramikkit massakkut Pisiffimmukarput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Qatanngutikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Tikakkut atorfissaqartikkamikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniipput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Ikiortikukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Lenekkut ilinniartikkamikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupput.
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Aqqalukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Aputsiakkut naapikkamikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarput.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Anera Kangerlussuarmi nujalerivoq. Lenekkut paarissagamikku aappaagu Kangerlussuarmukassapput.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Sg
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Ind+3Pl
.
Angajoqqaakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulilerput. Arnannguakkut paarigamikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarput.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+V+Ind+3Pl
.
Angajoqqaakka Tusagassiornermik Ilinniarfinni sulipput. Nukakkut ilagigamikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfinniipput.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
suli+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Lenekkut paarigamikkit aatsaat Tusagassiornermik Ilinniarfinniinniarput.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Angajoqqaakka Ilisimatusarfimmi sulilerput. Arnannguakkut atorfissaqartinniaramikkit ippassaq Ilisimatusarfinniikkusupput.
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujalerilerput. Tikakkut ilinniartinniaramikkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupput.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Qatanngutikka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujaleripput. Tikakkut naapinniaramikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Qatanngutikka Ilisimatusarfinni ilinnialerput. Tikakkut naapinniaramikkit massakkut Ilisimatusarfimmiipput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+V+Ind+3Pl
.
Angajora Danmarkimi nujalerilerpoq. Lenekkut atorfissaqartissagamikku aappaagu Danmarkimukarniarput.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Sg
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cau+4Pl+3SgO
aappaagu+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Nukakka Royal Greenlandimi nujaleripput. Aputsiakkut paarigamikkit massakkut Royal Greenlandimukarniarput.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinnialerput. Nukakkut malikkamikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmiikkusupput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
malip+Sem/chase+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Najakka Naalakkersuisuni ilinnialerput. Aviaajakkut atorfissaqartikkamikkit aatsaat Naalakkersuisuniipput.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniar+Sem/learn+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.
Nutserisukka Tusagassiornermik Ilinniarfinni nujalerilerput. Aviaajakkut atorfissaqartikkamikkit ippassaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmukarusupput.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
ippassaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Trm+Sg+KAR+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Qatanngutikka Katuami sulilerput. Aviaajakkut atorfissaqartikkamikkit aatsaat Katuamiikkusupput.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
suli+Sem/work+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+V+Cau+4Pl+3PlO
aatsaat+Adv
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+IP+GUSUP+Sem/wish+V+Ind+3Pl
.
Panikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi nujaleripput. Lenekkut ilagigamikkit massakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinniipput.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
nujaq+Sem/f-an+LIRI+Sem/work+V+Ind+3Pl
.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+V+Cau+4Pl+3PlO
massakkut+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl+IP+V+Ind+3Pl
.