Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

pi-RIIR<Causativ<HanMig+LI
arnaq-INNAQ<ental<Absolut
Kangaatsiaq<Terminalis-KAR-SSA<Causativ<vi
eqqumiitsuliortoq+SIUR-QQAAR<Indikativ<vi+LI
Paamiut<Terminalis-KAR-QQU<Optativ<JegHam+LI
nipilersor-QQAAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U-RIIR<Ledsagemåde<de_selv
oqar-NNGIT+NIQ<ental<sin<Absolut+UNA
ikiurtә-LIRI-SSA=GALUAR+TUQ-QAR-INNAR+TUQ-U+VALLAAR=NNGIT<Indikativ<vi+UNA
pi-RIIR<Interrogativ<DuHam
Gentofte+MIU-QAR-QQU<Imperativ<ViDem+UNA
pi-NNGIT<Ledsagemåde<ham+UNA
Pituffik<Lokalis+IP-RIIR+TUQ
inuk-U-QQU<Ledsagemåde<dem
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<sin<Absolut
tikip-QQAAR<Imperativ<ViDem+UNA
qinnut-U+VALLAAR=NNGIT+TUQ+GIIT-LIRI-LIR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
guitarer-QQU<Indikativ<JegHam+LI
qaammat<ental<Lokalis+IP-QQU<Imperativ<ViDem+LI
nutserisoq-KKUT<flertal<Lokalis+IP-RIIR<Interrogativ<du
qimap+SIMA=TAR<Causativ<HanMig+UNA
su-RIAR<Ledsagemåde<de_selv
ila-LIRI+GUSUP+NIQ<ental<Absolut
Qaqortoq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
mittarfik-QAR+NIAR=NNGIT<Indikativ<de+LU
guitarer+GUNNAAR+TUQ-KKUT<flertal<Lokalis+IP-QQAAR<Interrogativ<du
oqaluttuar-INNAR+TUQ-QAR-QQU<Optativ<JegHam
ukioq-KKUT<flertal<Absolut+LU
Esbjerg<Lokalis+IP-RIAR+NIQ+LI
Qeqertarsuaq<Terminalis+UNA
ator+NIRU<Causativ<JegHam
Nuuk<Absolut+UNA
tulluar+VALLAAR+NIQ<ental<Absolut
meeraq<ental<Vialis+UNA
Aasiaat+MIU-QAR+TUQ
qaammat<ental<Absolut+UNA
imer-QQU<Indikativ<JegJer
meeraq+SIUR-RIIR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
unip-QQAAR<Interrogativ<du
Nuuk<Lokalis+IP-QQU<Indikativ<JegJer
affaq<ental<min<Absolut
Ilisimatusarfik+GӘ-LAAR<Interrogativ<DuHam
fiister-QQAAR+TUQ-U+GUSUP<Indikativ<han
panik<flertal<Instrumentalis
Upernavik<Lokalis+IP-RIAR<Indikativ<vi+LU
kisimi<Adjektiv+UNA
oqar+NIRU<Indikativ<vi+UNA
fiister-LAAR=TAR+NIQ<ental<sin<Absolut+LU
ulloq-SSAQ-NNGUR+NIAR=NNGIT<Participium<de
qimap<Causativ<JegHam
fiister-NNGIT+TUQ+SIUR-VIP<Indikativ<vi+UNA
Gentofte<Lokalis+IP-RIAR+NIQ+LI
qimap<Imperativ<ViDem+LU
nutserisoq-INNAQ<flertal<hans<Absolut
fiister+GIARTUR+NIQ<ental<hans<Absolut
Uummannaq<Terminalis-KAR-INNAR<Indikativ<vi+LU
paasi+SIMA=TAR<Indikativ<DuHam
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Participium<han
aqqalu+TAAR-QQU<Interrogativ<DuHam
Illoqqortoormiut+MIU-U-QQAAR+TUQ-QAR-SSA<Causativ<vi
ukii+GUSUP<Interrogativ<du
guitarer-QQAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+LU
Qasigiannguit+MIU-QAR<Participium<han+LI
massakkut<Partikel+UNA
Kangaatsiaq<Lokalis+IP-QQAAR+TUQ
paasi-QQAAR<Indikativ<ViDem
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-INNAR+NIQ<ental<hans<Absolut
fiister+SIMA=TAR+NIQ<ental<sin<Absolut
Ilisimatusarfik<ental<Lokalis
su-QQU<Optativ<JegHam+LU
tusar+NIR<Ledsagemåde<ham+LU
illu+TAAR-RIAR+NIQ<ental<sin<Absolut
tikip+NIKUU<Optativ<JegHam+UNA
ilinniar-SSA=GALUAR<Causativ<de
eqqumiitsuliortoq<ental<Lokalis+IP-RIAR<Participium<jeg
Pituffik<Terminalis+UNA
tikip-RIIR<Ledsagemåde<dem
nuup-RIIR<Ledsagemåde<de_selv
Aasiaat+MIU<flertal<Lokalis+IP-NNGIT<Indikativ<han+LI
fiister-RIIR<Indikativ<vi+LI
Pituffik+MIU-QAR+TUQ
Maniitsoq<Lokalis+LU
qinnut+GIIT-LIRI+SINNAA+TUQ-U+GUSUP+NIQ<ental<sin<Absolut+LI
alla-LIK+SIUR-LAAR+TUQ-LIRI+NIR+NIQ<ental<sin<Absolut
ulloq-QAR-SSA=GALUAR+TUQ-NNGUAQ-U<Indikativ<jeg
oqaluttuar-QQU<Indikativ<HanDem
Esbjerg+MIU<ental<Terminalis-KAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
fiister+NIQ<flertal<Absolut+LU
Uummannaq<Lokalis+LU
ingerla+NIKUU<Indikativ<han+LU
Qasigiannguit<Lokalis+IP+NIAR<Participium<de
pi<Interrogativ<DuHam
Ilisimatusarfik-QAR-INNAR+NIQ+LU
oqaluttuar<Indikativ<jeg+LI
unip-RIAR+NIQ<ental<sin<Absolut
Pituffik<Lokalis
unip-QQAAR<Participium<jeg+LU
akuerә-INNAR<Causativ<HanMig
ukii+NIKUU<Participium<han
eqqumiitsuliortoq-SSAQ-U-INNAR<Indikativ<jeg+UNA