Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

tutsiuteqqip<Causativ<vi+LU
nuliaq<ental<Absolut+LI
manna<Pronomen<Absolut<ental+LI
pi-QQU<Indikativ<HanHam+UNA
Maniitsoq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
nipilersor-NNGIT+NIQ<ental<min<Absolut+LI
qimap-LAAR<Ledsagemåde<ham
Ilisimatusarfik<flertal<hans<Absolut
guitarer-LAAR=TAR+TUQ-LIK<flertal<Absolut
Finland+MIU-QAR+TUQ
Ivittuut+MIU<ental<Terminalis+LU
oqar+GIARTUR<Participium<de+UNA
qatanngut-INNAQ+SIUR+SIMA<Interrogativ<du
Tasiilaq<Lokalis+IP-QQU<Indikativ<JegHam
Finland<Terminalis-KAR-LIR+NIQ
Narsaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
su+GUSUP<Ledsagemåde<de_selv
Ivittuut<Terminalis-KAR-RIIR+TUQ-QAR<Indikativ<han
aqqutigә-SSA<Interrogativ<DuHam
imaap+NIQ<ental<Terminalis+LI
pi-QQU<Indikativ<JegJer+LI
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR<Causativ<jeg+LI
imer<Participium<han+LI
tallimat-SSAQ-LIRI-VIP<Causativ<jeg+LI
Gentofte<Terminalis-KAR-NNGIT<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-QAR-RIIR+TUQ+LU
sivikip-QQAAR<Participium<jeg+UNA
mittarfik+PASSUAQ<flertal<min<Absolut
isuma-SSAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LI
fiister-QQAAR<Participium<han+LU
oqaaseq<flertal<Lokalis+IP-RIAR+TUQ
Qaqortoq<Terminalis-KAR-QQU<Indikativ<HanMig
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
fiister+SIMA<Indikativ<vi+LU
kingulleq-QAR-QQU<Causativ<JegHam
Pituffik<Lokalis+IP-QQAAR+TUQ+LI
kunngi+GIIT-LIRI+TAR=GALUAR+TUQ+GӘ+SIMA<Optativ<JegHam
eqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<hans<Absolut
unip-QQAAR<Indikativ<vi
su+SIMA<Participium<han+LU
nipilersor+TAR=GALUAR+TUQ<ental<Absolut
Paamiut+MIU-U+SIMA<Participium<han
Finland<Lokalis+IP-QQAAR<Causativ<de+LI
ukii<Participium<de+LU
inersimasoq-NNGUR-SSA<Indikativ<han
Maniitsoq<Instrumentalis
Maniitsoq<Lokalis+IP-QQAAR<Indikativ<han
Maniitsoq<Terminalis
mittarfik+SIUR-RIIR+NIQ<ental<sin<Absolut
nuup-QQAAR<Indikativ<jeg
guitarer+LUAR<Causativ<jeg
aamma<Partikel
paasi-QQU<Ledsagemåde<ham+LU
paasi-RIAR<Ledsagemåde<dem+LU
guitarer-SSA<Indikativ<jeg+LI
sammisarә+GUNNAAR<Imperativ<ViDem+LI
Sisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Uummannaq+MIU-U+GUSUP<Ledsagemåde<de_selv
Kangerlussuaq<Vialis
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis-KAR-QQU<Ledsagemåde<dem+LU
ukioq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jeg
ani+PASSUAQ<flertal<min<Absolut+LU
avip+LUAR<Indikativ<vi+UNA
su+LUAR<Interrogativ<du
eqqaq<ental<min<Absolut+LI
sammisarә-RIIR<Indikativ<DeMig
ukii+TUQ-U-QQAAR<Participium<de
nipilersor+SIMA<Participium<jeg
imaap+LUAR<Indikativ<vi+LI
fiister-LAAR=TAR+NIQ<ental<sin<Absolut+UNA
sivikip-RIAR<Interrogativ<du
fiister+GIARTUR<Indikativ<vi+LU
oqaaseq<ental<Aequalis
su<Ledsagemåde<de_selv
avip-RIIR+NIQ<ental<sin<Absolut+LI
Gentofte+MIU<ental<Terminalis-KAR-VIP<Causativ<han+LU
guitarer-SSA<Indikativ<de+LI
tassa<Partikel+LI
nuup-RIIR<Indikativ<jeg+LI
pi+VALLAAR<Interrogativ<DuHam
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ
Esbjerg<Lokalis+IP-RIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
upernaaq+SIUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<sin<Absolut
oqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<han
oqar-LIR<Ledsagemåde<de_selv+LI
ani-LIK<flertal<Relativ+LI
sivikip-QQU<Ledsagemåde<dem
mittarfik<ental<Instrumentalis+LI
kapitali-QAR-VIP<Causativ<de
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Causativ<han
nipilersor-QQAAR+NIQ<flertal<Absolut
tikip<Ledsagemåde<ham+LI
qaangiup-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
Ilisimatusarfik<ental<Absolut+LU
sisamat-SSAQ-U+NIR+TUQ-NNGUAQ-U-QQU<Causativ<HanMig
ukii-QQAAR+TUQ-SSAQ-LIRI+GUSUP+NIQ<ental<sin<Absolut+LU
Tasiilaq+MIU-U-LIR<Indikativ<vi+UNA
Illoqqortoormiut+MIU<ental<Lokalis+IP-RIIR+TUQ-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNA
tulluar-NNGIT<Causativ<han+UNA
Finland<Terminalis-KAR-QQAAR<Participium<de