Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
Qeqertarsuaq<Terminalis+UNA
oqar-RIIR<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis
Avanersuaq<Vialis+LI
Uummannaq<Lokalis+LI
akuerә<Indikativ<DeHam+LU
Finland<Instrumentalis+LI
tulluar+VALLAAR+NIQ<ental<Absolut
Finland<Lokalis+IP-QQAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
tikip+NIKUU<Optativ<JegHam+UNA
upernaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-QQU<Optativ<JegHam
kingulleq-QAR-NNGIT<Indikativ<de+LI
taanna<Pronomen<Absolut<ental+LI
arnaq-INNAQ<ental<Absolut
aqqutigә-RIIR<Optativ<JegHam+LU
tallimat<Talord<Aequalis+UNA
kingulleq-NNGUR-NNGIT+TUQ-U-QQU<Imperativ<ViDem
mittarfik<flertal<Instrumentalis+LU
aleqa-KKUT<flertal<Instrumentalis+LI
sammisarә+NIQAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip<Causativ<han
qimap-VIP<Imperativ<ViDem+LI
tusilar+GUSUP<Participium<jeg+LU
ukioq-NNGUAQ-U+GUSUP<Interrogativ<du
Illoqqortoormiut+MIU-U-QQAAR<Causativ<de+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<min<Absolut+LI
makku<Pronomen<flertal<Absolut+LI
Narsaq<Absolut+LU
qinnut<flertal<hans<Absolut+UNA
isumaqar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Pituffik<Terminalis
arnaq-KKUT<flertal<Lokalis+IP-QQAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
unip-RIAR+NIQ<ental<sin<Absolut
kunngi-U-LAAR<Causativ<de
guitarer-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
tusar+NIKUU<Interrogativ<DuHam
manna<Pronomen<Absolut<ental+LI
guitarer-NNGIT<Causativ<han+LI
Qaqortoq+MIU-U-QQAAR+TUQ-LIRI-QQU<Imperativ<ViDem+UNA
pi+SINNAA<Optativ<JegHam
nuka-SSAQ<ental<Aequalis+LI
oqaasilerisoq-U-QQAAR+NIQ<ental<sin<Absolut+LU
Pituffik<Terminalis+LU
Paamiut<Lokalis+IP-SSA=GALUAR+TUQ+LI
kingulleq-NNGUR-RIIR<Causativ<de+LU
Qaqortoq<Lokalis+IP-QQU<Imperativ<ViDem+LI
guitarer-LAAR<Participium<de+UNA
ukii<Participium<de+LU
Esbjerg<Terminalis-KAR-NNGIT<Indikativ<de+LI
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
qatanngut-LIRI-QQU<Imperativ<ViDem+LU
pi-RIIR<Causativ<JegHam
Gentofte+MIU<ental<Terminalis-KAR-QQAAR+NIQ+UNA
Esbjerg<Terminalis-KAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+UNA
Uummannaq<Terminalis-KAR-RIAR<Participium<han+LU
Illoqqortoormiut+MIU<ental<Instrumentalis+LU
Upernavik+MIU-U<Interrogativ<du
fiister-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
kalaaleq<ental<Vialis+UNA
ukioq+TAAR-QQAAR+TUQ+LU
Maniitsoq+MIU-QAR<Participium<han+LI
kapitali<flertal<hans<Absolut+UNA
Uummannaq<Lokalis+IP-QQU<Causativ<HanMig+UNA
alla<ental<Lokalis+LU
Maniitsoq<Terminalis-KAR-NNGIT+TUQ+LU
kingulleq-QAR-QQAAR<Indikativ<de+LU
eqqaq<ental<min>Relativ+UNA
guitarer-QQU<Indikativ<JegHam+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI-QQU<Optativ<JegHam
aleqa+GӘ+TAR=GALUAR<Causativ<HanMig
makku<Pronomen<flertal<Lokalis+IP-RIAR<Causativ<de
eqqumiitsuliortoq+GӘ+SINNAA<Imperativ<ViDem
arnaq+GӘ-INNAR<Optativ<JegHam
qimap+GUNNAAR<Ledsagemåde<ham+LI
Sisimiut+MIU-U+NIR<Causativ<vi
taku-LAAR<Interrogativ<DuHam
Gentofte+MIU-U-QQU<Indikativ<JegHam+LU
Aasiaat+MIU-QAR<Participium<han
Esbjerg<Lokalis+IP-QQAAR<Causativ<de
kiisa<Partikel+LI
qaangiup+LUAR<Participium<jeg
nangip<Optativ<JegHam+LU
Pituffik+MIU-QAR<Participium<han+LI
pi-RIAR<Optativ<JegHam+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<min<Absolut
kunngi-QAR-NNGIT<Causativ<han+LU
Pituffik<Terminalis+UNA
Kangerlussuaq<Lokalis+IP-QQAAR<Participium<jeg+UNA
akuerә-INNAR<Ledsagemåde<ham
Avanersuaq<Absolut
ilinniar-QQAAR<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip-NNGIT<Causativ<vi
guitarer-RIIR+TUQ+SIUR+NIRU<Indikativ<vi
fiister<Ledsagemåde<de_selv+LU
eqqumiitsuliortoq<ental<Lokalis+IP-LAAR=TAR+NIQ+LI
Aasiaat<Lokalis+IP-QQU<Optativ<JegHam
oqaaseq+SIUR-INNAR+NIQ<ental<sin<Absolut
pi-QQAAR<Causativ<HanMig