Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ateq+SIUR+GUNNAAR<Causativ<jeg
Esbjerg<Terminalis-KAR-NNGIT<Indikativ<de+LU
ikiurtә-NNGUAQ-U+LUAR<Causativ<vi
sammisarә-QQAAR<Optativ<JegHam
nuup<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq<Lokalis+IP-RIIR+NIQ
mittarfik+SIUR-QQU<Indikativ<HanMig
nuup-RIAR<Indikativ<de
Qaqortoq<Lokalis+IP-QQU<Imperativ<ViDem+LI
mittarfik+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
qatanngut-SSAQ-QAR-INNAR<Participium<jeg
ulloq-INNAQ-NNGUR-LIR<Indikativ<han+UNA
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
qinnut<ental<Instrumentalis+LI
nutserisoq-LIK<flertal<min<Absolut
sammisarә-VIP<Imperativ<ViDem+LU
tallimat<Talord<flertal<Absolut+LU
pi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
Qaqortoq+MIU-U-QQAAR<Indikativ<han+LI
su-QQU<Imperativ<ViDem+UNA
eqqumiitsuliortoq-U-QQAAR<Indikativ<jeg
affaq+GӘ-LAAR<Optativ<JegHam+UNA
nuliaq<ental<Absolut+LI
nuup-QQU<Indikativ<JegJer+LU
oqaluttuar-INNAR+TUQ-QAR-QQU<Optativ<JegHam
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+IP-RIIR+NIQ
ungasip+LUAR<Participium<de+LU
ikiurtә<ental<sin<Absolut+UNA
tikip-SSA=GALUAR<Optativ<JegHam+LI
oqar<Ledsagemåde<de_selv+LU
Qasigiannguit+MIU-U+GUSUP<Indikativ<de+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR+TUQ<ental<Absolut
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LU
Ilisimatusarfik<ental<Lokalis
fiister+SIMA=TAR<Indikativ<de+LI
fiister+VALLAAR=NNGIT+NIQ<ental<sin<Absolut
Ivittuut<Lokalis+IP+SIMA<Participium<jeg
Upernavik<Vialis+UNA
Aasiaat+MIU-NNGUR-NNGIT<Causativ<vi
ukii+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
kalaaleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ
aqqutigә+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<ham
kunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
aqqutigә-RIIR<Ledsagemåde<ham+UNA
pi-RIIR<Causativ<HanMig+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR-RIAR<Causativ<de
oqaluttuarә+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
guitarer-INNAR+TUQ-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
ukii-QQAAR+TUQ-SSAQ-LIRI+GUSUP+NIQ<ental<sin<Absolut+LU
Qaqortoq<Vialis+LU
fiister+TAR+TUQ-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
guitarer-LAAR+NIQ<ental<sin<Absolut
guitarer<Causativ<de
akuerә-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
kunngi+GӘ+SINNAA<Indikativ<ViDem+LI
su-QQU<Optativ<JegHam+LU
Uummannaq<Lokalis+IP-RIAR+TUQ-QAR<Indikativ<han
Ilulissat+MIU-U+GALUAR<Causativ<de
oqaluttuar-QQU<Ledsagemåde<ham
pi<Causativ<HanMig
marluk-INNAQ-LIRI-RIAR<Causativ<vi+UNA
Ilisimatusarfik<ental<Lokalis+IP-RIAR<Interrogativ<du
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LI
Aasiaat+MIU-U-RIIR<Participium<jeg+LI
nalә<ental<min<Absolut+LI
meeraq<flertal<min<Absolut+UNA
meeraq+TAAR-LIR<Participium<jeg
imer-QQU<Optativ<JegHam
qimap+SINNAA<Optativ<JegHam+LI
sisamat-SSAQ-QAR-QQAAR<Causativ<de+LU
Upernavik<Absolut
Esbjerg<Lokalis+IP-LIR<Indikativ<de
upernaaq+TAAR-LAAR=TAR<Indikativ<de
Gentofte+MIU<ental<Terminalis+LU
Uummannaq<Instrumentalis+UNA
tallimat-SSAQ-QAR-QQAAR<Participium<jeg+LI
Finland<Terminalis-KAR-INNAR<Interrogativ<du
Maniitsoq<Lokalis+IP-RIAR+TUQ+LU
qarasaasiaq+TAAR-QQAAR+TUQ-U-RIAR+TUQ-NNGUR-RIAR+NIQ<ental<hans<Absolut
Nuuk+MIU-U-LAAR=TAR+TUQ-LIK-NNGUR-QQAAR<Indikativ<vi+LI
qinnut<flertal<min<Absolut
pi-RIIR<Ledsagemåde<ham
tikip-QQAAR<Imperativ<ViDem+UNA
aleqa-KKUT<flertal<Instrumentalis+LI
Gentofte<Lokalis+IP-RIIR<Indikativ<jeg+LI
Gentofte<Terminalis-KAR-QQAAR<Indikativ<jeg+LU
pi-LAAR<Interrogativ<DuHam
unip+NIAR+TUQ-QAR-QQAAR<Indikativ<jeg
guitarer-LAAR=TAR+NIQ<ental<sin<Absolut+UNA
panik+PASSUAQ<flertal<Absolut
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+UNA
Narsaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Upernavik<Instrumentalis+UNA
Sisimiut<Lokalis+IP-QQU<Indikativ<JegDem+LU
ila-NNGUAQ-U-QQU<Indikativ<JegJer
Maniitsoq<Terminalis+LU
isuma+GIIT-NNGUR-QQAAR<Causativ<de+UNA
avip-QQU<Interrogativ<DuHam
mittarfik<ental<Absolut+LU