Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Gentofte<Lokalis+LI
kalaaleq<ental<Instrumentalis
oqar-LIR+NIQ<ental<sin<Absolut
ukioq<ental<Absolut+UNA
Nuuk+MIU-U-LAAR=TAR+TUQ-LIK-NNGUR-QQAAR<Indikativ<vi+LI
ukii+GUSUP<Interrogativ<du
naammassi-QQU<Indikativ<JegJer+UNA
Esbjerg<Terminalis-KAR-VIP<Interrogativ<du
Paamiut<Instrumentalis+LI
qatanngut-LIRI-QQU<Imperativ<ViDem+LU
Pituffik<Lokalis+IP-QQU<Indikativ<DeMig
inuu-RIAR<Indikativ<jeg
sisamat<Talord<Aequalis+LU
ateq<flertal<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-U+NIR+TUQ-NNGUAQ-U-QQAAR+TUQ-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Qaqortoq<Vialis+UNA
ulloq-SSAQ+TAAR+GALUAR<Causativ<de
kitә<ental<sin<Absolut
fiister<Causativ<han+LU
qimap<Causativ<HanMig
ikiurtә-KKUT<flertal<Lokalis+IP-QQU<Imperativ<ViDem+LU
fiister-RIIR<Indikativ<jeg
kitә-NNGUAQ-LIRI-QQU<Ledsagemåde<dem+LI
mittarfik-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
oqar-LIR<Ledsagemåde<de_selv+LI
nuna+SIUR-NNGIT<Causativ<vi
nalu-QQAAR<Indikativ<JegHam
pissut<ental<Lokalis
ikiurtә+SIUR-RIAR<Causativ<han+LI
Narsaq+MIU-QAR<Participium<han
kisimi<Adjektiv
ulloq-LIRI+GUSUP<Ledsagemåde<de_selv+LU
qimap<Causativ<HanMig+LI
Tasiilaq<Lokalis+IP-RIAR<Interrogativ<du
oqar-LAAR<Indikativ<jeg+LI
ila-NNGUAQ-U-QQU<Indikativ<JegJer
fiister-QQAAR<Indikativ<de
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+LU
Paamiut+MIU-U+LUAR<Causativ<jeg
aappaq+MIU-U+NIKUU+TUQ-QAR-RIIR<Causativ<de
kapitali-NNGUR-VIP+NIQ<flertal<Relativ+LU
upernaaq-QAR-RIAR<Participium<jeg
Finland<Lokalis+IP-QQU<Ledsagemåde<ham+LU
Maniitsoq+MIU-U+GUNNAAR+TUQ-QAR-LAAR+TUQ-NNGUAQ-U+GUSUP<Participium<han+LU
qinnut+SIUR-NNGIT+NIQ<ental<sin<Absolut+LI
kalaaleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<han
sammisarә-RIIR<Optativ<JegHam+UNA
ikiurtә-SSAQ<flertal<Instrumentalis+LI
pi+NIQAR+NIQ<ental<sin<Absolut+LU
Gentofte<Lokalis+IP-RIAR<Indikativ<jeg
nipilersor+TUQ-QAR-SSA<Interrogativ<du
Finland<Lokalis+IP-RIIR<Interrogativ<du
Uummannaq<Terminalis+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis+IP-QQU<Optativ<JegHam+UNA
akuerә+VALLAAR<Optativ<JegHam
Ilisimatusarfik<ental<Lokalis
kapitali+SIUR-INNAR<Causativ<jeg+LI
Sisimiut<Lokalis+IP-LAAR<Indikativ<de+UNA
qimap+SINNAA<Optativ<JegHam+LI
Finland<Lokalis+IP-QQAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Qasigiannguit<Lokalis
avip-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Narsaq+MIU-QAR+TUQ
ikiurtә-LIK<flertal<Absolut+UNA
soqutiginar+VALLAAR=NNGIT+NIQ<ental<sin<Absolut
oqaaseq<ental<Instrumentalis
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
mittarfik+MIU<flertal<Lokalis+IP-QQU<Causativ<HanMig
kitә<ental<min>Relativ
nalә<ental<min<Absolut+LI
isuma-LIRI-QQAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Aasiaat+MIU-U+GUSUP+NIQ<ental<sin<Absolut+LI
qimap+SIMA=TAR<Causativ<HanMig+UNA
guitarer+TAR+TUQ+MIU-LIRI<Causativ<jeg+LI
ulloq+TAAR-LAAR=TAR<Indikativ<de+LI
sammisarә<Ledsagemåde<dem
fiister-NNGIT<Causativ<vi
paasi+SIMA=TAR<Optativ<JegHam+LU
nuup-QQU<Ledsagemåde<ham
mittarfik-QAR+NIAR=NNGIT<Indikativ<de+LU
oqar<Ledsagemåde<de_selv+LU
ikiurtә+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
nuliaq-LIK<flertal<Relativ+LI
Upernavik<Terminalis-KAR-QQU<Causativ<JegHam+UNA
Narsaq<Vialis
nutserisoq-LIK<flertal<min<Absolut
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han+LU
ikiurtә+SIUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP-QQAAR<Participium<de+LI
piareer-RIAR+NIQ<ental<hans<Absolut+LU
aqqalu+TAAR-QQU<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq<Absolut+LU
aqqutigә-SSA<Interrogativ<DuHam
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Tasiilaq<Lokalis+IP-RIIR<Indikativ<de+LU
tallimat<Talord<Instrumentalis
kitә-NNGUAQ-QAR-INNAR+TUQ+GӘ+GUNNAAR<Imperativ<ViDem
su+TAR=GALUAR+TUQ-U-RIAR+NIQ<ental<sin<Absolut
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<sin<Absolut
fiister-QQU<Indikativ<JegJer+LI
Ilulissat<Instrumentalis+LU