Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

guitarer-RIIR+TUQ+SIUR+NIRU<Indikativ<vi
nuup-QQAAR+TUQ-LIK<ental<Terminalis-KAR-RIAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
qimap-NNGIT<Ledsagemåde<ham
guitarer+NIR<Ledsagemåde<de_selv
ukii-QQU<Interrogativ<DuHam
nuup-QQU<Imperativ<ViDem+LI
inersimasoq<ental<Absolut
oqaluttuar-QQU<Ledsagemåde<ham+LU
oqar-LAAR=TAR+TUQ-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
ulloq-INNAQ-U+TAR+TUQ<ental<Absolut
ikiurtә+PASSUAQ<flertal<min<Absolut+UNA
meeraq<ental<min>Relativ+LI
guitarer-RIIR<Indikativ<jeg
guitarer-LIR+TUQ-KKUT<flertal<hans<Absolut
ungasip<Participium<han+LU
pi-RIIR<Indikativ<JegDem+LI
nuup-RIIR+TUQ<flertal<Lokalis+IP-QQU<Imperativ<ViDem
Upernavik<Terminalis-KAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+UNA
nutserisoq-INNAQ<flertal<hans<Absolut
guitarer-QQU<Optativ<JegHam
tallimat-INNAQ+TAAR-QQAAR<Interrogativ<du
Narsaq+MIU-U-QQU<Optativ<JegHam+UNA
ilinniar-RIAR<Causativ<han+LI
Finland<Lokalis
kapitali-SSAQ<ental<min<Absolut
Tasiilaq<Terminalis-KAR-QQU<Interrogativ<DuHam
tutsiuteqqip-QQAAR<Indikativ<jeg+LI
paasi+VALLAAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNA
qaangiup-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
Finland<Lokalis+IP-QQU<Imperativ<ViDem+LI
fiister-LIR<Indikativ<vi
fiister-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP-QQAAR<Indikativ<vi
pi+GUSUP<Ledsagemåde<ham
eqqaama-INNAR<Imperativ<ViDem+LU
Ivittuut+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Ilulissat+MIU-U+GALUAR<Causativ<de
qallunaaq+GIIT<flertal<Aequalis+LI
Esbjerg<Lokalis+LI
meeraq-LIRI-QQAAR<Causativ<jeg
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis
nipilersor-RIIR<Causativ<jeg
nuup-QQU<Indikativ<JegJer+LU
eqqaq<ental<min<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ
paasi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LU
fiister-LAAR+NIQ<ental<sin<Absolut
Esbjerg<Terminalis-KAR-RIAR<Indikativ<jeg+UNA
ingerla<Causativ<vi+LU
Ilisimatusarfik-QAR-INNAR+NIQ
akisooq+GIIT<flertal<min<Absolut
kapitali+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
qimap+SIMA=TAR<Causativ<HanMig+UNA
upernaaq+GӘ-VIP<Ledsagemåde<ham
kitә<ental<min>Relativ
Nanortalik<Vialis+LI
pi-QQAAR<Interrogativ<DuHam
fiister-LIR+TUQ+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
mittarfik-QAR-RIAR<Participium<jeg
mittarfik+GIIT<flertal<Instrumentalis+LI
tusilar-LAAR+NIQ<ental<sin<Absolut
Ivittuut+MIU-U-RIAR+NIQ<flertal<Relativ
pi-QQU<Imperativ<ViDem+LU
Qeqertarsuaq<Terminalis-KAR-LIR+TUQ+UNA
Qaqortoq<Terminalis-KAR-QQAAR<Participium<de+LI
guitarer-RIIR<Causativ<han
oqar<Indikativ<jeg
ullumi<Partikel
eqqaq<ental<min<Absolut
Ilulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
mittarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-INNAR+NIQ<ental<hans<Absolut
qatanngut<ental<Instrumentalis
marluk<Talord<flertal<Absolut+UNA
uagut<Pronomen<Absolut<ental+LU
Sisimiut<Terminalis-KAR-NNGIT<Interrogativ<du
nuliaq-U+NIKUU<Interrogativ<du
Gentofte+MIU-QAR+TUQ
Illoqqortoormiut+MIU-QAR+TUQ
nassiussaq-SSAQ<ental<min<Absolut+UNA
illu+GIIT<flertal<Absolut
Gentofte+MIU-U-RIIR<Ledsagemåde<de_selv+LU
kapitali-SSAQ<flertal<min>Relativ+LU
fiister-QQAAR+TUQ-U+GUSUP<Indikativ<han
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Participium<han
pi-RIIR<Causativ<JegHam
alla-SSAQ<ental<Absolut
guitarer-SSA<Indikativ<jeg
arnaq<ental<Absolut
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ
pi-QQU<Indikativ<JegJer+LI
mittarfik-QAR-QQU<Imperativ<ViDem+LI
oqar+GALUAR<Participium<jeg
kunngi-NNGUR-SSA<Indikativ<han
Tasiilaq<Terminalis-KAR-RIAR<Participium<jeg
oqaluttuar+NIAR<Participium<de+LI
pi-QQU<Indikativ<JegDem
oqaaseq-LIRI<Participium<de+LI
marluk<Talord<Instrumentalis
Gentofte<Lokalis+IP-LAAR<Ledsagemåde<de_selv