Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis
Qeqertarsuaq<Lokalis+IP-RIIR<Interrogativ<du
Maniitsoq<Lokalis+IP-QQAAR<Indikativ<han
Kangaatsiaq<Terminalis-KAR-NNGIT<Indikativ<de+LU
guitarer-INNAR+TUQ<ental<Absolut
inuk<ental<Absolut+UNA
oqaaseq<flertal<min>Relativ
Ivittuut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
nipilersor-INNAR+TUQ+TAAR-SSA<Participium<jeg
aleqa+MIU-LIRI+NIR<Indikativ<vi+LU
fiister-QQU<Causativ<HanMig
qatanngut<ental<Absolut+LI
Esbjerg<Terminalis-KAR-INNAR<Causativ<jeg+LU
meeraq<ental<sin<Absolut+LI
qatanngut<ental<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Ivittuut<Instrumentalis
Narsaq<Terminalis-KAR-INNAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Qeqertarsuaq<Lokalis+LI
pi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
fiister+NIQ<flertal<Absolut+LI
nutserisoq-LIRI+GIARTUR<Causativ<vi
paasi<Imperativ<ViDem+LU
su-RIAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Maniitsoq<Absolut
oqar-LAAR=TAR<Causativ<vi+UNA
affaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Gentofte<Vialis+LI
Ilulissat<Terminalis-KAR-LAAR=TAR+TUQ
su+LUAR<Participium<jeg
qimap+VALLAAR=NNGIT<Indikativ<ViDem+UNA
kunngi+GӘ+NIKUU<Causativ<JegHam
mittarfik-QAR+NIAR=NNGIT<Indikativ<de+LU
Qeqertarsuaq<Vialis+UNA
Nanortalik<Absolut
Narsarsuaq<Terminalis-KAR-LAAR<Interrogativ<du
Avanersuaq<Lokalis+LI
Uummannaq<Lokalis+IP-QQAAR<Causativ<vi+LU
Aasiaat<Lokalis+IP-NNGIT+NIQ+UNA
sammisarә-QQAAR<Optativ<JegHam
sammisarә+GALUAR<Indikativ<HanMig
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-QQU<Indikativ<JegHam
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+IP-RIAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
unip-QQU<Indikativ<DeHam+LU
nipilersor-SSA<Causativ<han+UNA
Aasiaat+MIU-U-VIP<Participium<jeg+LI
nutserisoq-INNAQ-LIRI+GUSUP<Causativ<de+UNA
meeraq<ental<min>Relativ
imer-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
affaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+UNA
Finland+MIU-U-RIAR+NIQ<ental<hans<Absolut
Esbjerg+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LU
kalaaleq<flertal<Instrumentalis+UNA
ateq+GӘ-QQU<Ledsagemåde<dem+LU
oqar<Ledsagemåde<de_selv+LI
qimap-NNGIT<Ledsagemåde<ham
oqar-QQAAR<Causativ<vi
fiister-VIP<Ledsagemåde<de_selv
Qaqortoq+MIU-U-QQAAR+TUQ-LIRI-QQU<Imperativ<ViDem+UNA
affaq+GӘ-LAAR<Optativ<JegHam+UNA
assersuut<ental<Absolut+UNA
ikiurtә-SSAQ<flertal<min>Relativ
sisamat-SSAQ-U+NIR+TUQ-NNGUAQ-U-QQU<Causativ<HanMig
pi-LAAR<Interrogativ<DuHam
pi-QQU<Imperativ<ViDem+LU
ateq+SIUR+GUNNAAR<Causativ<jeg
Upernavik+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres+LU
Qaqortoq<Terminalis-KAR-NNGIT<Causativ<han+LI
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanMig
Nuuk<Absolut+LU
unip<Causativ<han+LU
paasi-QQAAR<Indikativ<ViDem
nuka+TAAR-INNAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
tikip-QQU<Indikativ<DeMig+LI
Kangerlussuaq<Vialis+LU
Maniitsoq<Terminalis+UNA
Paamiut+MIU-NNGUR-QQAAR+TUQ-U-QQAAR<Participium<jeg+UNA
Kangerlussuaq+MIU-U+SINNAA<Causativ<jeg+UNA
panik+SIUR-QQAAR<Participium<de+LI
isuma-LIK<flertal<Absolut+LU
nipilersor+NIRU+TUQ<ental<Absolut
fiister+GIARTUR<Indikativ<jeg
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
soqutigә<Indikativ<JegJer
guitarer-RIAR<Causativ<de
qaangiup+LUAR<Participium<jeg
nuup-RIAR<Participium<de+LI
tikip+SINNAA<Ledsagemåde<dem+UNA
guitarer-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Nuuk<Absolut
taku-RIIR<Imperativ<ViDem+UNA
oqaaseq<ental<Absolut
oqaaseq<ental<Lokalis+IP-QQAAR+NIQ+LU
guitarer-LAAR=TAR+TUQ-U-INNAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
sammisarә-RIIR<Indikativ<DeMig
pi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem
unip-RIAR<Indikativ<de+LI
pi-QQAAR<Indikativ<ViDem
guitarer+TUQ-INNAQ-QAR-LAAR<Participium<de+LI
Nanortalik<Terminalis+LI