Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ivittuut+MIU<ental<Terminalis+UNA
tallimat-INNAQ-LIRI+VALLAAR<Causativ<han+UNA
kapitali+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
kalaaleq-U-QQAAR+NIQ<ental<min>Relativ
affaq+GIIT<flertal<min<Absolut
Upernavik<Terminalis-KAR-QQU<Causativ<JegHam+UNA
mittarfik-QAR-RIIR<Participium<de
tulluar-LAAR=TAR+TUQ+GӘ+NIAR<Ledsagemåde<ham+LI
Gentofte<Terminalis-KAR-LIR<Participium<de
uanga<Pronomen<Ablativ<jeg
guitarer-QQU<Indikativ<DeHam+LI
Qeqertarsuaq<Absolut+LU
Tasiilaq+MIU-U+NIKUU<Ledsagemåde<de_selv
Uummannaq<Absolut
Nuuk<Instrumentalis
Kangaatsiaq<Instrumentalis+UNA
su-RIIR+NIQ<ental<sin<Absolut
Kangerlussuaq+MIU-U-RIIR<Interrogativ<du
tikip-RIIR<Optativ<JegHam
qaammat<ental<Lokalis+IP-QQU<Imperativ<ViDem+LI
alla-KKUT<flertal<Absolut
Ilulissat+MIU<ental<Instrumentalis
ullumi<Partikel+UNA
Qaqortoq+MIU-U-QQAAR<Indikativ<han+LI
oqaaseq<flertal<Terminalis-KAR-INNAR<Indikativ<de+LI
kalaaleq-QAR-QQU<Imperativ<ViDem+LI
Gentofte<Lokalis+LU
aqqutigә-RIIR<Optativ<JegHam+LU
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<de+LI
aqqutigә+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<ham
Tasiilaq<Lokalis+IP+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
pi+VALLAAR<Ledsagemåde<dem
Gentofte+MIU-U-QQU<Indikativ<JegHam+LU
oqaaseq-U+TUQ-KKUT<flertal<Absolut
Aasiaat<Terminalis+LU
fiister-NNGIT<Causativ<jeg
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<min<Absolut+LI
affaq-LIRI+GUSUP<Ledsagemåde<de_selv+UNA
aleqa+GIIT<flertal<Aequalis+UNA
pi+GUSUP<Indikativ<JegDem+UNA
isuma<flertal<Lokalis
Qasigiannguit<Absolut+LI
Gentofte<Terminalis-KAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
aqqalu-U-RIAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+LUAR+NIQ<ental<sin<Absolut
sisamat-SSAQ-U+NIR+TUQ-NNGUAQ-U-QQU<Causativ<HanMig
Esbjerg<Lokalis+IP-QQAAR+NIQ+LI
Esbjerg<Lokalis+IP-QQU<Interrogativ<DuHam
oqaaseq+SIUR-INNAR+NIQ<ental<sin<Absolut
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Kangerlussuaq+MIU-U+SINNAA<Causativ<jeg+UNA
Qasigiannguit+MIU-U+GUSUP<Indikativ<de+LI
inuu-RIIR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+UNA
ukii+GUSUP<Causativ<han+LI
Finland+MIU<ental<Lokalis+IP-RIIR<Interrogativ<du
oqaluttuar-RIIR<Causativ<han+UNA
kitә<ental<sin<Absolut
kunngi+TAAR-RIIR<Indikativ<jeg
qinnut-LIK+SIUR-RIIR<Indikativ<de+LI
Tasiilaq<Terminalis-KAR-RIAR<Participium<jeg
mittarfik-NNGUAQ-U+GIARTUR+NIQ<ental<sin<Absolut+LI
Esbjerg<Absolut
kalaaleq<ental<Lokalis+IP+NIRU<Ledsagemåde<de_selv
Upernavik<Vialis+LU
fiister-RIAR<Causativ<han+LI
Uummannaq<Vialis
Avanersuaq<Lokalis+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis+IP-QQU<Optativ<JegHam+UNA
qinnut-INNAQ<flertal<hans<Absolut
Tasiilaq<Terminalis-KAR-QQAAR<Causativ<han
nutserisoq-U+GUSUP<Indikativ<jeg+UNA
ukii<Causativ<jeg+LI
taku+GUSUP<Imperativ<ViDem+UNA
su-RIIR+NIQ<ental<deres+UNA
mittarfik-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Aasiaat<Lokalis+IP-NNGIT+NIQ+UNA
panik+PASSUAQ<flertal<Absolut
inunngor-INNAR<Participium<de+UNA
tikip-RIAR<Imperativ<ViDem+LU
aqqutigә-LAAR<Ledsagemåde<dem+UNA
guitarer+VALLAAR<Indikativ<de+UNA
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ
su+LUAR<Participium<jeg
kitә-SSAQ-QAR-LAAR=TAR+TUQ+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Sisimiut+MIU<ental<Absolut+UNA
pi+VALLAAR<Interrogativ<DuHam
Illoqqortoormiut+MIU<ental<Lokalis+IP-RIIR+TUQ-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNA
guitarer<Participium<jeg
Sisimiut<Instrumentalis+LU
mittarfik-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<vi+UNA
Esbjerg<Vialis+LU
kitә-SSAQ-NNGUR-SSA=GALUAR<Causativ<de
meeraq+MIU-QAR+NIQ
tutsiuteqqip-RIAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq<Lokalis
kalaaleq<ental<Lokalis+IP-QQU<Imperativ<ViDem+LI
Pituffik<Vialis
fiister-LAAR<Indikativ<jeg
panik-QAR-INNAR+TUQ-U-SSA<Interrogativ<du