Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

pi-QQAAR<Ledsagemåde<ham
Esbjerg<Lokalis+IP-RIIR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
nipilersor-INNAR<Interrogativ<du
nipilersor-QQAAR+NIQ<flertal<Absolut
tutsiuteqqip+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Pituffik<Absolut+UNA
Esbjerg<Lokalis+IP-QQAAR+TUQ-QAR<Indikativ<han
nammineq<Adjektiv+UNA
tikip-QQAAR<Causativ<JegHam
Upernavik<Terminalis+UNA
pissut<ental<Lokalis+IP-QQAAR+TUQ+LI
Nanortalik<Absolut+LI
Qasigiannguit+MIU-U-QQU<Imperativ<ViDem
tallimat-SSAQ<flertal<Lokalis
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+IP-RIIR<Indikativ<jeg
Narsaq<Vialis
guitarer+GUNNAAR+TUQ-KKUT<flertal<Lokalis+IP-QQAAR<Interrogativ<du
fiister-LAAR<Indikativ<jeg
nuup-QQAAR<Participium<de+LI
ukii+TUQ-U-QQAAR<Participium<de
guitarer-NNGIT<Participium<de
Sisimiut+MIU-NNGUR-RIAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq<Terminalis+LI
ikiurtә+TAAR-LIR+TUQ+GӘ-INNAR<Ledsagemåde<ham+LU
nuup-QQU<Causativ<JegHam
erniinnaq<Partikel+LU
kunngi-INNAQ<ental<Absolut
Uummannaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
pi+NIRU<Ledsagemåde<dem
Gentofte<Terminalis-KAR-SSA<Participium<han+LU
kisimi<Adjektiv+UNA
imatut<Partikel+UNA
Paamiut<Terminalis-KAR-SSA<Participium<de+LU
Qasigiannguit<Absolut+LI
qimap+SIMA=TAR<Ledsagemåde<dem+LU
Illoqqortoormiut<Terminalis
Illoqqortoormiut<Absolut+UNA
guitarer-SSA=GALUAR+NIQ<ental<sin<Absolut
Gentofte<Terminalis-KAR-NNGIT<Interrogativ<du
guitarer-LIR<Indikativ<jeg+UNA
unip-QQU<Interrogativ<DuHam
taa-LIR<Causativ<HanMig
Qasigiannguit<Absolut+UNA
fiister-SSA=GALUAR+TUQ-SSAQ<ental<Absolut
meeraq<flertal<hans<Absolut
Finland<Lokalis+IP-QQAAR+TUQ-QAR-NNGIT<Indikativ<han+LI
aleqa+GӘ-RIIR<Optativ<JegHam
oqaaseq+GIIT-NNGUR-QQU<Optativ<JegHam
Ilisimatusarfik+SIUR-VIP<Indikativ<han+LI
Esbjerg<Lokalis+IP+GUSUP+TUQ-QAR<Indikativ<han
Uummannaq+MIU-NNGUR-INNAR<Interrogativ<du
Ivittuut<Instrumentalis+LU
kunngi<ental<min<Absolut+LI
tallimat-SSAQ-LIRI-QQU<Optativ<JegHam
mittarfik-QAR+SIMA<Participium<han
nipilersor-RIIR<Causativ<jeg
mittarfik-NNGUAQ-U+GIARTUR+NIQ<ental<sin<Absolut+LI
nipilersor-QQU<Interrogativ<DuHam
fiister-NNGIT<Causativ<vi
Sisimiut+MIU-U-QQU<Imperativ<ViDem+LU
imer-VIP+TUQ-LIRI-QQU<Interrogativ<DuHam
oqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<han
sammisarә+NIRU<Ledsagemåde<ham
eqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHam
Ilisimatusarfik+SIUR-RIIR<Participium<jeg
ungasip<Participium<han+LU
tutsiuteqqip-QQU<Ledsagemåde<dem+UNA
qimap-LAAR<Ledsagemåde<ham
Ilulissat<Instrumentalis+LU
pi+GUNNAAR<Imperativ<ViDem
Illoqqortoormiut<Terminalis-KAR-INNAR<Causativ<jeg
tulluar+NIKUU<Participium<jeg
guitarer-LIR<Ledsagemåde<de_selv+LI
nipilersor+NIKUU<Participium<jeg
ukii+GUSUP<Causativ<han+LI
Paamiut+MIU-U+GUSUP+NIQ<flertal<Lokalis+IP+LUAR+TUQ-QAR<Indikativ<han
kapitali+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Avanersuaq<Absolut+UNA
Maniitsoq+MIU-U+NIKUU+NIQ<flertal<Relativ
oqaaseq<ental<Absolut
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis
Esbjerg<Terminalis
pi+NIKUU<Imperativ<ViDem+LI
kunngi-NNGUAQ-U-RIIR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+UNA
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-INNAR+NIQ<ental<hans<Absolut
Esbjerg<Terminalis-KAR-RIAR<Indikativ<jeg+UNA
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
Aasiaat+MIU-QAR+TUQ
Tasiilaq<Terminalis-KAR-RIAR<Participium<jeg
nuup-QQAAR+TUQ-U-QQU<Optativ<JegHam+LU
kingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis
Gentofte<Instrumentalis+UNA
guitarer-LAAR=TAR+TUQ-U+GUSUP<Indikativ<vi
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
Nuuk<Lokalis+IP+VALLAAR<Participium<jeg
atassut<ental<Absolut+UNA
pi-INNAR<Indikativ<HanDem+LI
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Causativ<vi+UNA
Finland<Lokalis+IP-SSA<Participium<han+UNA