Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqaq-NNGUAQ-U+VALLAAR<Causativ<vi
uanga<Pronomen<Ablativ<jeg
unip-QQAAR<Participium<jeg+LU
Sisimiut+MIU-QAR+TUQ+LU
guitarer-RIIR+TUQ-U+SIMA+TUQ-U-RIAR<Participium<han
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis
tallimat<Talord<flertal<Absolut+LU
fiister-SSA<Ledsagemåde<de_selv
sisamat-INNAQ<flertal<min<Absolut+UNA
kunngi+GӘ+NIKUU<Causativ<JegHam
pi+GUSUP<Indikativ<JegDem+UNA
mittarfik<ental<Instrumentalis+LI
fiister-QQAAR<Indikativ<de+LU
imer-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR+NIQ+LI
ukioq-KKUT<flertal<Absolut+LU
fiister-QQAAR<Indikativ<de
tikip+SINNAA<Ledsagemåde<dem+UNA
illu+PASSUAQ<flertal<min<Absolut+LU
qinnut<ental<Terminalis-KAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Avanersuaq<Lokalis+IP-RIAR<Causativ<vi
qatanngut-SSAQ-QAR-INNAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-QAR+TUQ+UNA
Maniitsoq<Absolut
eqqaama+NIAR<Interrogativ<DuHam
nuka-LIK<flertal<Relativ+LU
Ivittuut<Lokalis+LU
aleqa-NNGUR+VALLAAR=NNGIT+TUQ-SSAQ<ental<Aequalis+LI
qarasaasiaq-INNAQ+SIUR-INNAR<Causativ<de
ikiurtә+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
qimap+TAR<Imperativ<ViDem
isuma+GIIT-NNGUR-QQAAR<Causativ<de+UNA
Qaqortoq<Absolut+LU
fiister-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
nuliaq-LIK<flertal<Relativ+LI
meeraq<flertal<Lokalis+LU
Gentofte+MIU-NNGUR+VALLAAR=NNGIT<Participium<han
Maniitsoq<Vialis
Gentofte+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+UNA
unip-RIAR<Interrogativ<du
pi-RIAR<Causativ<HanMig
Paamiut<Terminalis-KAR-SSA<Participium<de+LU
ilinniar-RIIR<Indikativ<de+LU
oqar-QQAAR<Indikativ<vi+UNA
nipilersor-RIAR+TUQ-U-QQAAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
fiister+GUNNAAR+TUQ-U+GUSUP<Causativ<jeg+LI
aasaq-U<Causativ<de
nassiussaq+PASSUAQ<flertal<min<Absolut
fiister-INNAR<Interrogativ<du
Gentofte<Instrumentalis
nuna-LIK<flertal<Absolut+LI
naja<ental<Absolut+LI
fiister+GUSUP<Causativ<vi+LI
oqar-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Pituffik<Terminalis
aleqa+SIUR-VIP<Causativ<han+LI
pi-RIIR<Interrogativ<DuHam
imer-INNAR<Causativ<vi+LU
Qaqortoq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
Uummannaq<Absolut+LU
aqqutigә-RIIR<Optativ<JegHam+LU
oqar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Nanortalik+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<sin<Absolut
unip<Causativ<de
Paamiut+MIU-U+LUAR<Causativ<jeg
Ivittuut<Absolut
kitә-NNGUAQ-U-RIAR<Participium<han+UNA
ulloq<ental<Vialis+LI
maani<Partikel+LI
Aasiaat<Terminalis+LU
sisamat-INNAQ+TAAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
nalu-RIIR<Optativ<JegHam
sisamat-SSAQ-U+NIR+TUQ-NNGUAQ-U-QQU<Causativ<HanMig
sammisarә+GIARTUR<Causativ<HanMig
kunngi-SSAQ<ental<Vialis+LI
Maniitsoq+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
aappaq+MIU-U+NIKUU+TUQ-QAR-RIIR<Causativ<de
qinnut-INNAQ<flertal<hans<Absolut
alla-KKUT<flertal<Absolut
qallunaaq<ental<Absolut
ila-INNAQ-NNGUR-QQAAR+NIQ<ental<Absolut
anaana-NNGUR-VIP<Causativ<de
su-QQU<Optativ<JegHam+LU
nalu-QQAAR<Optativ<JegHam
Aasiaat+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
oqaluttuar-LAAR<Causativ<de
Nanortalik<Terminalis+LI
pi+GUSUP<Ledsagemåde<ham
ukioq-U+GUSUP<Ledsagemåde<de_selv+LU
fiister+LUAR<Interrogativ<du
akuerә-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LI
Ilisimatusarfik<ental<Lokalis+IP-RIAR<Interrogativ<du
tusagassiortoq-U-RIIR<Ledsagemåde<de_selv+LI
sammisarә<Ledsagemåde<dem+LI
kunngi-QAR+VALLAAR=NNGIT<Interrogativ<du
fiister-NNGIT<Indikativ<vi
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
kunngi-QAR-RIIR<Causativ<de+LI