Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

pi-RIIR<Causativ<JegHam
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<de+LI
oqar-SSA=GALUAR<Causativ<han+LI
meeraq+GIIT<flertal<min<Absolut
nuup-QQAAR<Indikativ<jeg+LI
guitarer+LUAR+TUQ+TAAR-INNAR<Interrogativ<du
Nuuk+MIU-U-RIAR+NIQ<ental<sin<Absolut
pi<Indikativ<ViDem+LU
kunngi+TAAR-RIIR<Indikativ<jeg
ator-LIR<Interrogativ<du
affaq-INNAQ<flertal<Absolut
isuma<flertal<Lokalis
fiister-LAAR+TUQ<flertal<min>Relativ+LU
qanga<Partikel+UNA
oqar+TAR+TUQ-KKUT<flertal<hans<Absolut+LI
Kangerlussuaq<Lokalis
Qeqertarsuaq<Lokalis
ungasip-RIAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR<Causativ<jeg+LI
unip-QQAAR+TUQ-U+NIAR<Causativ<vi
Nuuk<Lokalis+IP+VALLAAR<Participium<jeg
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LU
qatanngut-LIRI-QQU<Imperativ<ViDem+LU
kunngi-SSAQ-QAR-LIR<Participium<jeg
Aasiaat+MIU<flertal<Lokalis
Ivittuut+MIU-U-QQAAR<Interrogativ<du
pi+GUSUP<Indikativ<JegDem+UNA
imatut<Partikel+UNA
alla-NNGUR+NIKUU<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Tasiilaq<Lokalis+IP-RIIR<Indikativ<de+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U-LAAR=TAR+TUQ-SSAQ<flertal<min>Relativ+LI
guitarer+GUSUP<Causativ<jeg
guitarer+VALLAAR<Indikativ<de+UNA
Gentofte+MIU<flertal<Terminalis-KAR-VIP<Ledsagemåde<de_selv+UNA
fiister-RIIR<Causativ<han+LU
arnaq-U+SIMA=TAR<Participium<de+LU
Uummannaq<Vialis+UNA
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
su-QQAAR<Indikativ<jeg
Tasiilaq<Absolut+LI
sammisarә+GIARTUR<Causativ<HanMig
Finland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Avanersuaq<Absolut+LI
su-QQAAR<Causativ<de
ikiurtә+TAAR-LIR+TUQ+GӘ-INNAR<Ledsagemåde<ham+LU
meeraq-LIRI-QQAAR<Causativ<jeg
Finland+MIU-QAR<Participium<han+LI
Paamiut<Instrumentalis
fiister-LAAR+TUQ-U-QQU<Interrogativ<DuHam
mittarfik+PASSUAQ<flertal<min<Absolut+LI
avip-RIIR+NIQ<ental<sin<Absolut+LI
su<Indikativ<vi
inuk-QAR-LIR+NIQ+LI
affaq+GӘ-LAAR<Optativ<JegHam+UNA
Uummannaq<Lokalis+LU
Esbjerg<Lokalis+IP-RIAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
oqar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Pituffik<Terminalis+LU
Maniitsoq<Lokalis+LU
Ivittuut<Absolut+LI
eqqaq-NNGUAQ<flertal<hans<Absolut
ulloq-INNAQ-U+TAR+TUQ<ental<Absolut
Nuuk<Instrumentalis+LI
oqar-INNAR<Indikativ<vi+LI
assersuut<ental<Absolut+UNA
oqar-SSA<Indikativ<han
eqqaama+SIMA<Imperativ<ViDem+LU
atuar+NIRU<Participium<jeg
guitarer+NIR<Ledsagemåde<de_selv
fiister+VALLAAR<Indikativ<vi
nuup-RIAR<Causativ<vi+LI
nuup-RIAR<Indikativ<jeg
kitә-NNGUAQ<flertal<hans<Absolut
nipilersor-RIAR+TUQ-U-QQAAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
eqqaq-NNGUAQ-U-QQU<Indikativ<JegDem+LU
eqqaama<Indikativ<HanDem+UNA
uani<Partikel
Pituffik<Lokalis+IP-QQAAR+NIQ
illu+PASSUAQ<flertal<min<Absolut+LU
guitarer-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
oqar-QQU<Optativ<JegHam
guitarer-LAAR+NIQ<ental<sin<Absolut+LU
fiister+NIQ<flertal<Absolut+LU
tulluar-LAAR=TAR+TUQ+GӘ+NIAR<Ledsagemåde<ham+LI
Ivittuut<Terminalis+LU
kunngi-QAR-RIIR<Interrogativ<du
oqaaseq<flertal<min>Relativ
qarasaasiaq+SIUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<sin<Absolut+LU
Tasiilaq<Terminalis-KAR-LAAR+NIQ
qinnut<ental<Terminalis
kalaaleq+TAAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
pi-RIAR<Ledsagemåde<dem+LI
Kangaatsiaq<Terminalis-KAR-NNGIT<Indikativ<de+LU
fiister-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Gentofte+MIU+TAAR-RIIR+NIQ
Avanersuaq<Absolut+LU
Sisimiut+MIU<ental<Absolut+UNA
qinnut<ental<Terminalis+LU
Maniitsoq<Terminalis-KAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg