Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Nanortalik<Terminalis
eqqaq-NNGUAQ<ental<Absolut
nalu-RIAR<Optativ<JegHam
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
pi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
Qeqertarsuaq<Absolut+UNA
makku<Pronomen<flertal<Lokalis+IP-QQU<Imperativ<ViDem+UNA
fiister-LAAR+TUQ<flertal<min>Relativ+LU
nuup-QQU<Indikativ<DeMig
tusilar+NIAR+NIQ<ental<sin<Absolut
su-SSA=GALUAR+TUQ-QAR-LIR<Causativ<han+LU
kunngi+PASSUAQ<flertal<min<Absolut+UNA
mittarfik-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
tamarmik<Adjektiv+LU
Aasiaat+MIU<flertal<Lokalis+IP-QQAAR<Causativ<de
nuup-QQAAR+TUQ<ental<Absolut
akisooq+GIIT<flertal<min<Absolut
Narsarsuaq<Instrumentalis
qarasaasiaq-U<Participium<jeg
Maniitsoq<Terminalis-KAR-LAAR=TAR<Causativ<jeg
akisooq<flertal<Lokalis+IP+SIMA=TAR+NIQ+UNA
kunngi-QAR-QQU<Ledsagemåde<dem+LU
meeraq<flertal<Lokalis+IP-QQAAR<Indikativ<han
Ivittuut<Instrumentalis
Ivittuut<Lokalis+IP-QQU<Indikativ<JegJer+LU
nuka+TAAR-INNAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
nutserisoq+GӘ+GIARTUR<Imperativ<ViDem+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
siulleq-INNAQ<ental<Absolut
nipilersor-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Finland<Vialis
Finland<Lokalis+IP-QQAAR<Participium<de+LU
sammisarә+GALUAR<Indikativ<HanMig
eqqaama+NIKUU<Ledsagemåde<dem
fiister-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Avanersuaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
nutserisoq-U+GUSUP<Indikativ<jeg
tikip<Optativ<JegHam
Qasigiannguit<Instrumentalis
unip-RIIR+TUQ-NNGUR-QQU<Causativ<HanMig
ila+TAAR-QQU<Indikativ<HanMig
fiister<Participium<de+LU
fiister-RIAR<Causativ<han+LI
kitә-NNGUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
oqaluttuar-RIAR+TUQ-U+GUSUP<Causativ<jeg+UNA
Ivittuut<Lokalis
meeraq+TAAR-LIR<Participium<jeg
qimap+TAR=GALUAR<Causativ<HanMig
Kangaatsiaq<Vialis+UNA
guitarer-INNAR+NIQ<ental<sin<Absolut+LI
guitarer-INNAR+TUQ-QAR-LIR<Interrogativ<du
ila-INNAQ<ental<deres<Absolut+LI
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<sin<Absolut
nuup-QQAAR+NIQ<ental<sin<Absolut
kitә-NNGUAQ-U-QQAAR<Indikativ<jeg+UNA
kiisa<Partikel+LI
nangip-RIIR<Causativ<JegHam
fiister+GIARTUR<Indikativ<vi+LU
Maniitsoq+MIU-U+GUSUP<Causativ<jeg
nuup-QQAAR+TUQ-U-QQU<Optativ<JegHam+LU
Gentofte<Vialis+UNA
pi-QQAAR<Causativ<HanMig
tusilar-LAAR=TAR<Causativ<de+UNA
nangip+TAR<Causativ<HanMig
ila-U+SINNAA+TUQ-LIK<flertal<Relativ+LI
arnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+TUQ<ental<Absolut
Narsaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
fiister+VALLAAR=NNGIT<Participium<han+LU
Paamiut<Instrumentalis
taa+TAR<Optativ<JegHam
isuma<flertal<hans<Absolut+LI
unip-RIAR<Indikativ<de+LI
Qeqertarsuaq<Terminalis-KAR-VIP<Causativ<vi
su-QQU<Interrogativ<DuHam
pi-RIAR<Imperativ<ViDem
illoqarfik-QAR-NNGIT<Participium<han
massakkut<Partikel+UNA
sammisarә+NIQAR<Indikativ<jeg+LI
nangip-INNAR<Optativ<JegHam
guitarer-LAAR<Interrogativ<du
sivikip-RIAR<Interrogativ<du
tulluar+NIQ<ental<sin<Absolut
ikiurtә-QAR-NNGIT<Participium<de+LU
Paamiut<Instrumentalis+UNA
meeraq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
sammisarә-RIIR<Optativ<JegHam+UNA
Ivittuut+MIU-U+GUNNAAR+TUQ-INNAQ-U+NIAR<Participium<de
unip-RIAR<Indikativ<vi+LU
ukii+NIKUU<Participium<han
ukioq-KKUT<flertal<Absolut+LU
Tasiilaq<Lokalis+IP-QQAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv
kunngi-NNGUAQ-U-RIIR<Participium<jeg+LU
Ivittuut<Absolut
Sisimiut+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
oqar+TUQ-LIRI+GUSUP<Indikativ<han
Paamiut+MIU<ental<Lokalis+IP-QQAAR+NIQ+UNA
meeraq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Kangerlussuaq<Vialis+LI
sisamat<Talord<Aequalis+UNA