Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

tamanna<Pronomen<Absolut<ental+LU
imer-INNAR+TUQ-QAR+SINNAA<Indikativ<jeg
Tasiilaq<Absolut+LI
Esbjerg<Absolut+UNA
Esbjerg<Lokalis+IP-RIIR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg<Lokalis+IP-QQU<Ledsagemåde<dem+LI
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<de+UNA
kingulleq+GӘ-SSA<Interrogativ<DuHam
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
assut<Partikel+LU
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv
meeraq-SSAQ<flertal<min<Absolut+LU
ani-LIK<flertal<Relativ+LI
Nanortalik+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<sin<Absolut
qinnut<ental<Terminalis+LI
ingerla+NIRU+NIQ<ental<sin<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-U-LIR<Indikativ<vi+UNA
nipilersor-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Pituffik+MIU-NNGUR-RIIR<Participium<jeg
inuk<ental<Lokalis+IP-QQAAR<Causativ<jeg
tikip+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<dem+LI
nuup-QQAAR<Interrogativ<du
nuup-RIIR+NIQ<ental<Aequalis+LU
eqqumiitsuliortoq<ental<sin<Absolut
nipilersor-QQU<Causativ<JegHam+LI
fiister+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
panik+MIU-LIRI-QQAAR+TUQ-U+LUAR+TUQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres+LI
affaq-U+TAR=GALUAR<Causativ<jeg
guitarer-LAAR+NIQ<ental<sin<Absolut
qimap<Optativ<JegHam
nuliaq-U+NIKUU<Interrogativ<du
fiister-QQAAR<Indikativ<de
Tasiilaq<Terminalis
Sisimiut<Lokalis+IP-QQAAR<Interrogativ<du
Nuuk<Terminalis-KAR-NNGIT<Interrogativ<du
Finland<Terminalis+LI
tusilar+GUSUP<Participium<jeg+LU
tusar-VIP<Causativ<JegHam+LU
kunngi-SSAQ-QAR-LIR<Participium<jeg
oqar+NIRU<Causativ<jeg+LI
Ilulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ila-NNGUAQ-U-QQU<Indikativ<JegJer
Maniitsoq<Lokalis+IP-RIAR<Causativ<de+LU
Tasiilaq+MIU-QAR<Participium<han
sivikip-QQAAR<Interrogativ<du
akisooq<flertal<Lokalis+IP+SIMA=TAR+NIQ+UNA
Qeqertarsuaq<Lokalis
nuup-RIIR<Causativ<jeg
ungasip-RIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<ental<sin<Absolut+LI
assersuut<ental<Absolut+UNA
fiister-NNGIT<Causativ<jeg
Nuuk<Terminalis+UNA
tusilar-LAAR=TAR<Causativ<de+UNA
Gentofte<Terminalis-KAR-RIIR<Ledsagemåde<de_selv+LU
qimap+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<dem+UNA
naammassi<Optativ<JegHam
soqutiginar+VALLAAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
ulloq-INNAQ-U+TAR+TUQ<ental<Absolut
oqar+VALLAAR=NNGIT<Indikativ<jeg
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
marluk-SSAQ-QAR+GALUAR+TUQ-NNGUAQ<ental<hans<Absolut+LI
Kangaatsiaq<Absolut+LU
atuakkialerineq<flertal<min>Relativ+UNA
nuup-QQAAR+TUQ+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+UNA
eqqumiitsuliortoq-SSAQ<ental<Aequalis+UNA
guitarer-NNGIT<Causativ<han+LI
nipilersor-INNAR+NIQ<ental<sin<Absolut
taku-NNGIT<Interrogativ<DuHam
Upernavik<Terminalis+LU
fiister-LIR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han
Ivittuut+MIU-U+GUSUP<Indikativ<de+LI
Esbjerg<Terminalis-KAR-VIP<Interrogativ<du
Maniitsoq<Lokalis+IP-QQAAR+NIQ+LU
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ
meeraq<flertal<Lokalis+IP-RIIR<Ledsagemåde<de_selv
Qeqertarsuaq<Vialis+LU
fiister-RIIR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Aasiaat<Lokalis+IP-RIIR<Interrogativ<du
eqqaama+SIMA<Imperativ<ViDem+LU
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ
ilinniar+GUNNAAR<Ledsagemåde<de_selv
Nanortalik<Terminalis-KAR-SSA=GALUAR<Participium<han
ungasip-QQAAR<Causativ<jeg
mittarfik-QAR-LIR+TUQ-U+NIAR=NNGIT<Causativ<de+LU
Avanersuaq<Terminalis-KAR-RIAR<Causativ<jeg
Avanersuaq<Vialis+LI
tikip-QQAAR<Ledsagemåde<dem+LI
nipilersor-QQU<Interrogativ<DuHam
aqqutigә+NIR<Imperativ<ViDem+LI
Narsaq+MIU-U-QQU<Optativ<JegHam+UNA
Nuuk<Absolut+LI
nipilersor+GIARTUR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
inersimasoq<flertal<Instrumentalis+LI
Finland<Lokalis+IP-QQU<Optativ<JegHam+UNA
pi+VALLAAR<Interrogativ<DuHam
fiister-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
guitarer-LIR<Participium<jeg+LU