Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Qasigiannguit<Lokalis+IP-QQAAR+NIQ
pi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
guitarer-INNAR<Indikativ<vi
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<sin<Absolut
pi+NIQAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq-KKUT<flertal<Absolut
oqaluttuar<Indikativ<jeg+LI
sinner-LIR<Interrogativ<DuHam
Aasiaat<Absolut+LU
Qaqortoq<Vialis
eqqaama+GIARTUR<Imperativ<ViDem
qarasaasiaq-LIRI+GUSUP<Causativ<vi
ulloq+TAAR-VIP+NIQ<ental<sin<Absolut+LI
Aasiaat+MIU-U-VIP<Participium<jeg+LI
Pituffik<Lokalis+IP-QQU<Indikativ<DeMig
guitarer-SSA<Indikativ<jeg
illu+TAAR-RIAR+NIQ<ental<sin<Absolut
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Finland+MIU-U+GUSUP<Causativ<han
nassiussaq+GӘ-QQAAR<Ledsagemåde<dem+LI
pi-RIIR<Imperativ<ViDem+LI
su-RIAR<Ledsagemåde<de_selv
pi-RIIR<Indikativ<JegJer
illu+PASSUAQ<flertal<min<Absolut+LU
su<Indikativ<vi
eqqaq-NNGUAQ-U-QQU<Indikativ<JegDem+LU
mittarfik-LIK<flertal<Relativ+LI
pi+NIR<Optativ<JegHam
Qaqortoq<Absolut+LU
sammisarә+NIAR<Optativ<JegHam+LU
tikip-RIAR<Imperativ<ViDem+LI
kunngi-KKUT<flertal<Lokalis+IP-QQU<Indikativ<HanHam+LU
aappaq-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Tasiilaq+MIU-U-LIR<Indikativ<vi+UNA
Maniitsoq<Lokalis+IP-RIIR<Indikativ<de+UNA
qinnut<ental<Absolut+LU
illu-U-RIAR<Participium<han
fiister-LAAR=TAR<Participium<de
soorunami<Partikel
guitarer-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Maniitsoq+MIU-U+GUNNAAR+TUQ-QAR-LAAR+TUQ-NNGUAQ-U+GUSUP<Participium<han+LU
isuma+TAAR-VIP<Causativ<de
Gentofte<Terminalis-KAR-QQAAR<Indikativ<vi+UNA
fiister-LAAR=TAR+NIQ<ental<sin<Absolut
Esbjerg<Terminalis-KAR-INNAR+TUQ-QAR<Indikativ<han
fiister-INNAR<Interrogativ<du
panik-QAR-SSA<Indikativ<jeg
Maniitsoq<Lokalis+IP-RIIR<Participium<jeg
oqaaseq-NNGUAQ<ental<hans<Absolut+LI
Esbjerg+MIU<ental<Lokalis+IP+TAR=GALUAR<Participium<jeg
oqaluttuar+GUNNAAR<Causativ<vi
guitarer-RIAR<Causativ<de
Paamiut<Absolut
oqar+TAR+TUQ-KKUT<flertal<hans<Absolut+LI
kitә<ental<Terminalis<hans+LI
qimap+GIARTUR<Optativ<JegHam+LI
Gentofte<Lokalis+IP-RIIR+NIQ
nipilersor-QQAAR+NIQ<ental<deres+LU
tamanna<Pronomen<Absolut<ental+LU
ulloq-U-RIAR+TUQ-LIK<flertal<Relativ+UNA
ikiurtә-SSAQ<ental<Terminalis+UNA
taku-RIIR<Imperativ<ViDem+UNA
su+LUAR<Interrogativ<du
sinner<Indikativ<JegDem+UNA
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Absolut+UNA
Finland<Terminalis+UNA
qaangiup+LUAR<Participium<jeg
fiister-NNGIT<Indikativ<han
Narsaq+MIU-U-QQU<Optativ<JegHam+UNA
Gentofte+MIU+SIUR-QQAAR+TUQ+LU
oqaaseq<flertal<min>Relativ
sammisarә-SSA<Indikativ<HanMig+LI
ungasip<Ledsagemåde<de_selv+LU
Finland<Lokalis+IP-RIIR<Interrogativ<du
Finland<Absolut
fiister+SINNAA<Indikativ<han
Pituffik<Lokalis+IP-QQAAR+NIQ
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
fiister-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
upernaaq-QAR<Causativ<vi+LI
nuup-QQAAR<Participium<de+LI
oqar+VALLAAR<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq<Lokalis+IP-RIIR+NIQ
Qeqertarsuaq<Terminalis-KAR+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
su+TAR=GALUAR+TUQ-U-RIIR<Ledsagemåde<de_selv+LU
illoqarfik+TAAR-RIIR<Ledsagemåde<de_selv
tulluar+VALLAAR+NIQ<ental<Absolut
tulluar+SINNAA+TUQ-U+VALLAAR<Participium<jeg
Gentofte<Lokalis+IP-RIAR<Indikativ<jeg
qinnut<ental<Lokalis+UNA
Paamiut+MIU-U+LUAR<Causativ<jeg
Ilulissat+MIU-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<vi
Gentofte<Lokalis+IP-RIIR+TUQ-QAR-NNGIT<Indikativ<han
Maniitsoq<Terminalis-KAR-INNAR<Interrogativ<du
Tasiilaq<Lokalis+IP-RIIR+TUQ-QAR-NNGIT<Indikativ<han
uanga<Pronomen<jeg
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNA
nuna-SSAQ-LIRI-RIIR<Indikativ<vi+LI
Uummannaq<Terminalis-KAR-RIAR<Ledsagemåde<de_selv