Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

sammisarә-RIIR<Imperativ<ViDem+UNA
fiister-QQAAR<Indikativ<vi+LU
Ilisimatusarfik-KKUT<flertal<hans<Absolut+LI
Esbjerg<Lokalis+IP-RIIR<Participium<de+LI
tallimat-SSAQ-LIRI-QQU<Optativ<JegHam
inersimasoq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
tikip+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<dem+LI
oqaluttuar+GUSUP<Ledsagemåde<de_selv+LU
eqqumiitsuliortoq<ental<Vialis+LU
su-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
Uummannaq<Vialis+LI
kunngi<ental<min<Absolut+LI
Pituffik+MIU-QAR+TUQ
Kangerlussuaq<Terminalis+UNA
pi-LAAR<Interrogativ<DuHam
fiister-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
qimap+TAR<Imperativ<ViDem+LU
guitarer-LIR+TUQ-QAR-QQU<Causativ<HanMig+LI
fiister+TAR=GALUAR+TUQ-SSAQ<ental<Absolut+LI
inuk+PASSUAQ<flertal<min<Absolut+LI
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<han
Uummannaq<Vialis+UNA
taku+GUSUP<Imperativ<ViDem+UNA
Esbjerg<Lokalis+LI
oqar+GUNNAAR<Participium<han
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis
oqar-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LI
Finland<Lokalis+UNA
Nuuk<Vialis
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+LU
imer-LAAR=TAR<Interrogativ<du
kitә-SSAQ-NNGUR-INNAR<Indikativ<han
aqqutigә+VALLAAR<Causativ<HanMig
tulluar-SSA<Participium<de+UNA
nuup-QQAAR<Indikativ<jeg+LI
meeraq<ental<min>Relativ+LI
ikiurtә-LIK<flertal<Absolut+UNA
Sisimiut+MIU-U-RIAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Uummannaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
kunngi-LIK<flertal<Relativ+UNA
nuup-RIIR<Participium<han
kapitali+SIUR-QQU<Indikativ<HanHam
qatanngut-SSAQ-QAR-INNAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<de+UNA
ukii<Causativ<jeg+LI
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
panik-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
guitarer+SIMA=TAR<Interrogativ<du
nuup-QQU<Indikativ<DeMig
Maniitsoq+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Aasiaat+MIU-LIRI-RIAR<Interrogativ<du
sivikip-RIAR<Interrogativ<du
guitarer-INNAR<Ledsagemåde<de_selv
su+GUSUP<Causativ<han
tikip+VALLAAR<Imperativ<ViDem
Gentofte<Absolut+LI
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR<Causativ<de
inuk<ental<Lokalis+IP-QQAAR<Causativ<jeg
inuk<ental<Instrumentalis
Esbjerg+MIU<ental<Terminalis-KAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
sinner+LUAR<Causativ<JegHam
pi-INNAR<Indikativ<HanDem+LI
Gentofte+MIU+SIUR-QQAAR+TUQ+LU
Upernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
paasi+SINNAA<Causativ<HanMig
nipilersor<Ledsagemåde<de_selv+LI
pi+GUNNAAR<Optativ<JegHam+LI
nuup+GUNNAAR<Causativ<de
pi+GUSUP<Imperativ<ViDem+LI
sisamat-SSAQ+TAAR-NNGIT<Participium<han
ungasip<Ledsagemåde<de_selv+LU
Gentofte<Lokalis+IP-QQU<Optativ<JegHam+UNA
guitarer-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LI
affaq+TAAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+UNA
eqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
eqqaq<ental<min<Absolut
pissut<ental<Lokalis+IP-QQAAR+TUQ+LI
fiister-VIP<Causativ<vi+LI
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT<Participium<han+UNA
ulloq-NNGUAQ-U+GUSUP<Causativ<jeg
guitarer-LAAR=TAR<Causativ<vi+LI
Kangaatsiaq<Absolut+LI
qatanngut-LIRI-QQU<Imperativ<ViDem+LU
siulleq+GӘ+GIARTUR<Optativ<JegHam+LI
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+IP-QQU<Indikativ<HanHam
oqar-SSA=GALUAR<Causativ<jeg+UNA
su+SIMA<Participium<han+LU
Pituffik+MIU-U+GUSUP+TUQ+GIIT<flertal<Aequalis
tikip-QQAAR<Causativ<JegHam+UNA
kunngi+GIIT-LIRI+TAR=GALUAR+TUQ+GӘ+SIMA<Optativ<JegHam
aap<Partikel+LU
Qasigiannguit<Terminalis
fiister-SSA<Interrogativ<du
ingerla<Causativ<vi+LU
mittarfik+SIUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
tikip-RIIR<Ledsagemåde<dem
kunngi-QAR-INNAR+NIQ<ental<sin<Absolut
Tasiilaq<Terminalis+UNA
Esbjerg<Instrumentalis+UNA