Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

imaap+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
qimap<Causativ<HanMig
Kangaatsiaq<Absolut+LU
Upernavik+MIU<flertal<Instrumentalis
ani-SSAQ-U+NIKUU<Indikativ<vi+LI
Esbjerg<Terminalis-KAR-RIAR<Indikativ<jeg+UNA
sungiup<Causativ<JegHam
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Kangerlussuaq<Lokalis+IP-RIIR+NIQ
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<min<Absolut
tutsiuteqqip-NNGIT<Causativ<vi
oqaaseq-U-QQAAR+TUQ-SSAQ<ental<Terminalis+LU
Finland<Terminalis-KAR-RIAR<Causativ<de+UNA
tutsiuteqqip<Causativ<han
kalaaleq<ental<Lokalis+IP+NIRU<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama-INNAR<Imperativ<ViDem+LU
anaana-NNGUR-VIP<Causativ<de
isuma<ental<min>Relativ+LU
qimap+VALLAAR<Causativ<JegHam
Gentofte<Lokalis+IP-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Qasigiannguit+MIU-U+GUSUP<Indikativ<de+LI
upernaaq+TAAR-RIAR<Interrogativ<du
aqqutigә+SINNAA<Interrogativ<DuHam
Kangerlussuaq+MIU-U-RIIR<Interrogativ<du
Qaqortoq<Terminalis+LU
Maniitsoq<Lokalis+LI
avip<Causativ<de
Maniitsoq<Terminalis-KAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LIR<Causativ<han
ulloq-INNAQ-U+TAR+TUQ<ental<Absolut
Uummannaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
qaangiup+NIAR=NNGIT<Indikativ<vi+LI
oqar+GIARTUR<Participium<de+UNA
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LI
Ilulissat<Terminalis-KAR-LAAR=TAR+TUQ
ingerla+NIKUU<Indikativ<han+LU
Gentofte<Lokalis
Paamiut+MIU<ental<Lokalis+IP-QQAAR+NIQ+UNA
mittarfik<ental<Terminalis+UNA
oqaaseq-NNGUAQ<ental<hans<Absolut+LI
Qasigiannguit<Lokalis+IP-QQU<Ledsagemåde<ham+LU
Paamiut<Lokalis+IP-RIIR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
meeraq<flertal<Terminalis+LI
guitarer-LIR+TUQ-KKUT<flertal<hans<Absolut
Aasiaat+MIU-U+GUSUP+TUQ-INNAQ-QAR-LAAR+TUQ-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
qinnut<flertal<min<Absolut
eqqumiitsuliortoq-NNGUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
Kangaatsiaq<Instrumentalis+UNA
ukioq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jeg
oqar+VALLAAR=NNGIT<Indikativ<jeg
aleqa-QAR-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+LU
upernaaq<ental<Absolut+LI
guitarer-LAAR+TUQ-QAR-NNGIT<Participium<han
oqar-NNGIT<Interrogativ<du
pi-QQU<Indikativ<JegDem
qinnut<ental<Terminalis+UNA
Maniitsoq<Vialis+LU
fiister-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+LI
qallunaaq+TAAR-QQU<Imperativ<ViDem+LU
Tasiilaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<han
ungasip+VALLAAR<Participium<de+LU
Avanersuaq+MIU<flertal<Lokalis
kiisa<Partikel+UNA
guitarer-VIP+TUQ-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
qallunaaq<ental<Absolut
nutserisoq-INNAQ<flertal<hans<Absolut
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI
Finland<Lokalis+IP-QQAAR+TUQ-QAR-NNGIT<Indikativ<han+LI
Tasiilaq<Absolut
tulluar+VALLAAR+NIQ<ental<Absolut
oqaluttuar<Indikativ<jeg+LI
ullumi<Partikel+UNA
meeraq+GIIT<flertal<min<Absolut
paasi-SSA<Causativ<HanMig+UNA
guitarer-LAAR=TAR+TUQ-U-QQU<Optativ<JegHam
ateq-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
fiister-QQAAR+TUQ-KKUT<flertal<Lokalis
alla-NNGUR+NIKUU<Interrogativ<du
Finland<Lokalis+IP-LAAR+NIQ+LI
pi-RIAR<Optativ<JegHam+LU
fiister-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
Qasigiannguit<Terminalis+LI
fiister-LAAR<Causativ<jeg
guitarer-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
akisooq+PASSUAQ<flertal<min<Absolut+UNA
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han
fiister-INNAR<Participium<han
tikip-RIAR<Imperativ<ViDem+LU
guitarer-INNAR<Interrogativ<du
Maniitsoq<Lokalis+IP-QQU<Interrogativ<DuHam
Aasiaat<Terminalis
fiister+GUNNAAR+TUQ-U+GUSUP<Causativ<jeg+LI
sammisarә-RIIR<Optativ<JegHam+UNA
Finland<Terminalis-KAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
Illoqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ
ukii-RIAR<Interrogativ<du
tusagassiortoq-U+GUSUP<Participium<jeg
oqar+NIRU<Causativ<jeg+LI
Avanersuaq<Lokalis+IP-QQAAR<Indikativ<han+LI
Maniitsoq<Lokalis+IP-RIAR+TUQ+LU