Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

qallunaaq<ental<Absolut
Uummannaq+MIU-U-QQU<Optativ<JegHam
Gentofte+MIU-QAR+GUNNAAR<Participium<han
oqaluttuar+SINNAA<Indikativ<vi+LI
akisooq-U+TAR+TUQ-LIRI-INNAR+NIQ<ental<sin<Absolut+UNA
oqar+NIRU<Ledsagemåde<de_selv
pi+GALUAR<Optativ<JegHam+LI
Maniitsoq<Lokalis+IP-RIAR+TUQ+LU
Nuuk<Lokalis+IP+VALLAAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq<Lokalis+LU
Maniitsoq<Lokalis+IP-QQAAR<Indikativ<han
Qasigiannguit+MIU-QAR<Participium<han+LI
isuma-LIK-LIRI-RIIR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut+LI
kalaaleq-INNAQ-LIRI+GUSUP<Interrogativ<du
Qasigiannguit<Lokalis+IP-QQU<Ledsagemåde<ham+LU
Qeqertarsuaq<Terminalis-KAR-LAAR+TUQ-QAR-NNGIT<Indikativ<han
mittarfik+SIUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
guitarer-RIAR<Causativ<vi+LI
pi-QQAAR<Ledsagemåde<ham
meeraq<ental<min>Relativ+LU
Gentofte<Vialis+UNA
meeraq<ental<Aequalis+LU
guitarer-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP-QQAAR<Interrogativ<du
fiister-NNGIT<Indikativ<vi
avip-QQAAR<Causativ<vi
oqar+GUNNAAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
sammisarә<Optativ<JegHam+LI
pi+GUSUP<Causativ<JegHam
Illoqqortoormiut<Absolut+LU
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-INNAR+NIQ<ental<hans<Absolut
meeraq+TAAR-LIR<Participium<jeg
nuup-RIIR+TUQ-LIK<flertal<Absolut+LU
affaq+GӘ-LAAR<Optativ<JegHam+UNA
isuma<flertal<Instrumentalis
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+UNA
Avanersuaq<Vialis+LI
kunngi-QAR+VALLAAR=NNGIT<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-QAR-RIIR+TUQ+LU
guitarer+GUSUP<Causativ<jeg
Uummannaq+MIU-QAR+TUQ+LU
SULI<Partikel+LU
pi+GUSUP<Imperativ<ViDem+LI
nangip+LUAR<Interrogativ<DuHam
kunngi<ental<Vialis+LU
Finland<Terminalis-KAR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
tusar-VIP<Causativ<JegHam+LU
upernaaq-LIK<ental<hans<Absolut
Tasiilaq<Lokalis+IP-QQAAR+TUQ-QAR<Indikativ<han+LI
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+IP-INNAR+NIQ
ila-INNAQ<ental<deres<Absolut+LI
unip-VIP<Causativ<han
qarasaasiaq-QAR+GALUAR+NIQ<ental<sin<Absolut
ikiurtә+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
ilinniar+NIR<Indikativ<jeg+LU
fiister-QQAAR+TUQ-KKUT<flertal<Lokalis
nalu-QQU<Causativ<HanMig
fiister-QQAAR<Interrogativ<du
ila-INNAQ-NNGUR-QQAAR+NIQ<ental<Absolut
Finland<Vialis+LI
Qasigiannguit<Absolut+LU
Avanersuaq<Absolut
oqaluttuar-QQU<Ledsagemåde<ham+LU
ungasip+VALLAAR<Participium<de+LU
nuup-QQAAR<Ledsagemåde<de_selv
qaangiup+VALLAAR=NNGIT+TUQ-QAR-LAAR=TAR+TUQ-SSAQ-LIRI-QQAAR<Indikativ<de+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Causativ<vi+LI
oqar-RIAR+TUQ<ental<Lokalis
guitarer-LAAR+TUQ-QAR-NNGIT<Participium<han
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU
Ilisimatusarfik<flertal<hans<Absolut
angaju+PASSUAQ<flertal<Aequalis
eqqaq<ental<Terminalis<hans-KAR-LAAR=TAR<Causativ<vi
Esbjerg<Vialis+LU
tikip+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<dem+LI
fiister-QQAAR+TUQ-U-RIAR<Causativ<jeg+LI
affaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Qaqortoq+MIU-U-QQAAR+TUQ-LIRI-QQU<Imperativ<ViDem+UNA
imer-SSA<Ledsagemåde<de_selv
oqar+VALLAAR<Indikativ<jeg
upernaaq-U-QQAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
akisooq+PASSUAQ<flertal<min<Absolut+UNA
nammineq<Adjektiv+LI
Esbjerg+MIU-U+VALLAAR<Ledsagemåde<de_selv
pi-RIAR<Optativ<JegHam+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR-RIAR<Participium<jeg
marluk-INNAQ-LIRI-RIAR<Causativ<vi+UNA
eqqaq<ental<min<Absolut+UNA
fiister+LUAR<Causativ<han+LU
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ateq-LIK<ental<deres
nipilersor-LAAR+TUQ-INNAQ-NNGUR-INNAR<Indikativ<han+UNA
Uummannaq<Lokalis+LU
avip-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Aasiaat+MIU-U-VIP<Participium<jeg+LI
ungasip-QQAAR<Causativ<jeg
nipilersor-INNAR<Causativ<vi+UNA
uanga<Pronomen<Terminalis<jeg+LI
massakkut<Partikel+LU
Ilisimatusarfik+SIUR-VIP<Indikativ<han+LI