Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
guitarer-RIIR+TUQ+SIUR+NIRU<Indikativ<vinuup-QQAAR+TUQ-LIK<ental<Terminalis-KAR-RIAR<Ledsagemåde<de_selv+LUqimap-NNGIT<Ledsagemåde<hamguitarer+NIR<Ledsagemåde<de_selvukii-QQU<Interrogativ<DuHamnuup-QQU<Imperativ<ViDem+LIinersimasoq<ental<Absolutoqaluttuar-QQU<Ledsagemåde<ham+LUoqar-LAAR=TAR+TUQ-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selvulloq-INNAQ-U+TAR+TUQ<ental<Absolutikiurtә+PASSUAQ<flertal<min<Absolut+UNAmeeraq<ental<min>Relativ+LIguitarer-RIIR<Indikativ<jegguitarer-LIR+TUQ-KKUT<flertal<hans<Absolutungasip<Participium<han+LUpi-RIIR<Indikativ<JegDem+LInuup-RIIR+TUQ<flertal<Lokalis+IP-QQU<Imperativ<ViDemUpernavik<Terminalis-KAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvSisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+UNAnutserisoq-INNAQ<flertal<hans<Absolutguitarer-QQU<Optativ<JegHamtallimat-INNAQ+TAAR-QQAAR<Interrogativ<duNarsaq+MIU-U-QQU<Optativ<JegHam+UNAilinniar-RIAR<Causativ<han+LIFinland<Lokaliskapitali-SSAQ<ental<min<AbsolutTasiilaq<Terminalis-KAR-QQU<Interrogativ<DuHamtutsiuteqqip-QQAAR<Indikativ<jeg+LIpaasi+VALLAAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNAqaangiup-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIFinland<Lokalis+IP-QQU<Imperativ<ViDem+LIfiister-LIR<Indikativ<vifiister-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP-QQAAR<Indikativ<vipi+GUSUP<Ledsagemåde<hameqqaama-INNAR<Imperativ<ViDem+LUIvittuut+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Interrogativ<duIlulissat+MIU-U+GALUAR<Causativ<deqallunaaq+GIIT<flertal<Aequalis+LIEsbjerg<Lokalis+LImeeraq-LIRI-QQAAR<Causativ<jegManiitsoq+MIU<flertal<Lokalisnipilersor-RIIR<Causativ<jegnuup-QQU<Indikativ<JegJer+LUeqqaq<ental<min<Absolut+LIEsbjerg+MIU-QAR+NIQpaasi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LUfiister-LAAR+NIQ<ental<sin<AbsolutEsbjerg<Terminalis-KAR-RIAR<Indikativ<jeg+UNAingerla<Causativ<vi+LUIlisimatusarfik-QAR-INNAR+NIQakisooq+GIIT<flertal<min<Absolutkapitali+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutqimap+SIMA=TAR<Causativ<HanMig+UNAupernaaq+GӘ-VIP<Ledsagemåde<hamkitә<ental<min>RelativNanortalik<Vialis+LIpi-QQAAR<Interrogativ<DuHamfiister-LIR+TUQ+PASSUAQ<flertal<Instrumentalismittarfik-QAR-RIAR<Participium<jegmittarfik+GIIT<flertal<Instrumentalis+LItusilar-LAAR+NIQ<ental<sin<AbsolutIvittuut+MIU-U-RIAR+NIQ<flertal<Relativpi-QQU<Imperativ<ViDem+LUQeqertarsuaq<Terminalis-KAR-LIR+TUQ+UNAQaqortoq<Terminalis-KAR-QQAAR<Participium<de+LIguitarer-RIIR<Causativ<hanoqar<Indikativ<jegullumi<Partikeleqqaq<ental<min<AbsolutIlulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LUmittarfik-QAR-LAAR<Indikativ<hanIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-INNAR+NIQ<ental<hans<Absolutqatanngut<ental<Instrumentalismarluk<Talord<flertal<Absolut+UNAuagut<Pronomen<Absolut<ental+LUSisimiut<Terminalis-KAR-NNGIT<Interrogativ<dunuliaq-U+NIKUU<Interrogativ<duGentofte+MIU-QAR+TUQIlloqqortoormiut+MIU-QAR+TUQnassiussaq-SSAQ<ental<min<Absolut+UNAillu+GIIT<flertal<AbsolutGentofte+MIU-U-RIIR<Ledsagemåde<de_selv+LUkapitali-SSAQ<flertal<min>Relativ+LUfiister-QQAAR+TUQ-U+GUSUP<Indikativ<hankunngi-QAR-LAAR=TAR<Participium<hanpi-RIIR<Causativ<JegHamalla-SSAQ<ental<Absolutguitarer-SSA<Indikativ<jegarnaq<ental<AbsolutIlisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQpi-QQU<Indikativ<JegJer+LImittarfik-QAR-QQU<Imperativ<ViDem+LIoqar+GALUAR<Participium<jegkunngi-NNGUR-SSA<Indikativ<hanTasiilaq<Terminalis-KAR-RIAR<Participium<jegoqaluttuar+NIAR<Participium<de+LIpi-QQU<Indikativ<JegDemoqaaseq-LIRI<Participium<de+LImarluk<Talord<InstrumentalisGentofte<Lokalis+IP-LAAR<Ledsagemåde<de_selv