Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Uummannaq+MIU-U-QQU<Optativ<JegHam
kingulleq+TAAR-QQAAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqaq-NNGUAQ-LIRI+GIARTUR+NIQ<ental<sin<Absolut+UNA
uani<Partikel+LI
Qaqortoq<Terminalis-KAR-NNGIT<Causativ<han+LI
fiister-QQU<Interrogativ<DuHam
Illoqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+IP-QQU<Indikativ<HanHam
qimap+VALLAAR=NNGIT<Ledsagemåde<dem+LI
Paamiut+MIU-U+LUAR<Causativ<jeg
Aasiaat<Terminalis-KAR-LAAR<Causativ<jeg
oqaaseq-QAR-INNAR<Causativ<jeg+LU
sammisarә-QQU<Ledsagemåde<ham
Maniitsoq<Lokalis+IP-QQU<Causativ<HanMig
sammisarә+NIRU<Ledsagemåde<ham
Ilisimatusarfik+GӘ-LAAR<Interrogativ<DuHam
oqar-INNAR<Indikativ<vi+LI
meeraq<flertal<Lokalis+IP-RIIR<Indikativ<vi+UNA
qaangiup+NIAR=NNGIT<Indikativ<vi+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<sin<Absolut+UNA
Maniitsoq<Lokalis+IP-RIIR<Participium<jeg
nassiussaq+SIUR-QQU<Ledsagemåde<ham
sinner-NNGIT<Causativ<JegHam+UNA
guitarer-LAAR+NIQ<ental<sin<Absolut+LU
kapitali+GIIT<flertal<Aequalis+UNA
Narsaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
Narsaq<Vialis
Ivittuut<Lokalis
Qasigiannguit<Lokalis+IP+NIAR<Participium<de
tikip+NIKUU<Ledsagemåde<ham+UNA
inersimasoq-INNAQ<flertal<Relativ
Gentofte<Lokalis+UNA
eqqumiitsuliortoq-U-QQAAR<Interrogativ<du
Nuuk<Vialis
oqaaseq<ental<Lokalis+IP-QQAAR+NIQ+LU
eqqumiitsuliortoq+SIUR-QQAAR<Indikativ<vi+LI
sammisarә-RIAR<Indikativ<HanHam
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ
tulluar+TAR+NIQ<ental<sin<Absolut
qimap<Optativ<JegHam
soqutiginar-QQAAR<Interrogativ<du
manna<Pronomen<Absolut<ental
pi-LIR<Optativ<JegHam+LU
qarasaasiaq<ental<Absolut
Qasigiannguit<Absolut
marluk-INNAQ<flertal<Absolut+UNA
guitarer-LIR<Participium<jeg+LU
akisooq-U+TAR+TUQ-LIRI-INNAR+NIQ<ental<sin<Absolut+UNA
ukii-RIAR<Interrogativ<du
pi<Causativ<HanMig+LI
eqqaq<ental<hans<Absolut
qimap-LAAR<Ledsagemåde<ham
Narsaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<de
paasi+SINNAA<Causativ<HanMig
Gentofte<Absolut+UNA
uanga<Pronomen<Ablativ<jeg
Maniitsoq<Vialis
Esbjerg<Terminalis-KAR-VIP<Causativ<han+LU
tikip<Ledsagemåde<ham+LI
pi+NIR<Optativ<JegHam
Kangerlussuaq<Absolut
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Finland<Lokalis+IP-LAAR+NIQ+LI
isuma<flertal<hans<Absolut+UNA
meeraq+TAAR-LIR<Participium<jeg
guitarer-RIAR<Causativ<vi+LI
Aasiaat<Instrumentalis+UNA
fiister-QQAAR<Interrogativ<du
kitә-NNGUAQ-U-QQAAR+TUQ-U+GUSUP<Causativ<han+LI
ateq-LIK<ental<deres
Maniitsoq<Absolut
guitarer-INNAR<Indikativ<de+LU
Esbjerg<Terminalis-KAR-NNGIT+NIQ+LU
tutsiuteqqip+LUAR<Indikativ<jeg
ulloq-SSAQ-NNGUR+NIAR=NNGIT<Participium<de
fiister+TAR+TUQ-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
pi-QQAAR<Interrogativ<DuHam
ukii-QQU<Causativ<JegHam+UNA
Nuuk<Terminalis-KAR-NNGIT<Interrogativ<du
Narsaq+MIU-U+NIAR+TUQ-U-INNAR<Indikativ<vi
fiister-LAAR+TUQ<flertal<min>Relativ+LU
fiister-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Illoqqortoormiut<Terminalis+LI
Esbjerg<Absolut+UNA
Pituffik<Instrumentalis
Upernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
soqutigә<Interrogativ<DuHam
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv
inuk+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
tamanna<Pronomen<Absolut<ental+LU
Uummannaq+MIU-LIRI-LIR<Ledsagemåde<de_selv+LI
erniinnaq<Partikel+LU
sivikip-RIAR<Interrogativ<du
meeraq-LIK-LIRI+GUNNAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Pituffik<Terminalis-KAR-LIR<Causativ<vi
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut
Aasiaat+MIU-QAR+TUQ+UNA
kalaaleq-NNGUAQ-U+NIR<Participium<de
soqutiginar+NIKUU+NIQ<ental<Terminalis-KAR-LAAR=TAR+TUQ-QAR<Indikativ<han
oqaaseq-LIRI<Participium<de+LI