Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Maniitsoq<Lokalis+IP-RIIR<Indikativ<vi
pi+GUNNAAR<Indikativ<ViDem+UNA
meeraq-SSAQ-NNGUR-QQAAR<Participium<de+LU
Gentofte<Lokalis+IP-QQAAR<Ledsagemåde<de_selv
Illoqqortoormiut<Absolut+LI
qinnut-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Tasiilaq<Absolut+LU
Sisimiut<Terminalis-KAR-VIP<Participium<jeg
Gentofte<Lokalis+IP-RIAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU-U+SINNAA<Causativ<jeg+UNA
angut-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<sin<Absolut+LU
panik-QAR-LAAR+TUQ-LIRI-LAAR<Causativ<de
nipilersor-RIIR<Interrogativ<du
Ivittuut<Lokalis+IP-RIIR<Interrogativ<du
oqar-QQAAR<Indikativ<vi+UNA
Pituffik+MIU-NNGUR-RIIR<Participium<jeg
fiister-LAAR=TAR+TUQ-U+GUSUP+NIQ<ental<Terminalis-KAR+NIRU+TUQ-QAR<Indikativ<han
sammisarә+NIR<Optativ<JegHam
oqar+GUNNAAR<Ledsagemåde<de_selv
inersimasoq<flertal<Instrumentalis+LI
guitarer-QQAAR+TUQ-U-QQU<Optativ<JegHam+UNA
Narsaq+MIU-QAR+TUQ
Ivittuut<Instrumentalis
unip-QQU<Optativ<JegHam+LI
ilinniar+GUSUP<Causativ<de+LI
aqqanillit-U-QQU<Causativ<HanMig+LI
oqaluttuar-VIP<Causativ<de+LU
Paamiut<Terminalis+UNA
Aasiaat+MIU-QAR+TUQ
nipilersor-INNAR<Ledsagemåde<de_selv
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LIR<Causativ<han
ilinniar-QQU<Ledsagemåde<ham+LI
Tasiilaq<Lokalis+IP-RIAR<Interrogativ<du
makku<Pronomen<flertal<Lokalis+IP-RIAR<Causativ<de
fiister-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
eqqumiitsuliortoq-U-QQU<Ledsagemåde<ham
Maniitsoq<Lokalis+IP-RIIR<Indikativ<de+UNA
tikip-SSA=GALUAR<Optativ<JegHam+LI
meeraq<flertal<Lokalis+LU
upernaaq-NNGUR-NNGIT+TUQ-U+SINNAA+NIQ<ental<min>Relativ
aqqutigә-RIIR<Ledsagemåde<ham+UNA
oqaaseq-U+TUQ-KKUT<flertal<Absolut
Ilulissat<Terminalis+UNA
eqqumiitsuliortoq-U-QQAAR<Indikativ<han
aasaq-U<Causativ<de
fiister-LAAR+TUQ-U-QQU<Interrogativ<DuHam
fiister-QQU<Ledsagemåde<dem
tallimat-SSAQ-NNGUR+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
taanna<Pronomen<Absolut<ental+LI
su-QQAAR<Indikativ<jeg
Qasigiannguit<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip-RIIR<Indikativ<han+LU
ulloq-SSAQ+TAAR+GALUAR<Causativ<de
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<min<Absolut
oqaluttuar+SINNAA<Indikativ<vi+LI
paasi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LU
Esbjerg<Lokalis+IP-LIR<Interrogativ<du
sammisarә+LUAR<Ledsagemåde<ham+LU
Gentofte<Vialis
sinner<Indikativ<JegDem+UNA
affaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+UNA
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Avanersuaq<Terminalis+LI
Aasiaat<Absolut+LU
ungasip-QQAAR<Indikativ<de
fiister-RIIR<Ledsagemåde<de_selv
Pituffik<Terminalis
Kangaatsiaq<Absolut+UNA
ateq-QAR-QQAAR<Interrogativ<du
Esbjerg<Lokalis+LI
Paamiut<Lokalis+UNA
Nanortalik<Absolut
Uummannaq<Instrumentalis+LI
guitarer-QQAAR<Indikativ<de+UNA
Narsaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
pi-LAAR<Optativ<JegHam
fiister+SIMA<Indikativ<vi+LU
Kangaatsiaq<Terminalis-KAR-NNGIT<Indikativ<de+LU
oqaluttuar-VIP<Participium<de+LI
mittarfik-LIRI+NIAR<Causativ<de
oqaasilerineq<flertal<min>Relativ+UNA
Tasiilaq<Instrumentalis+UNA
mittarfik+PASSUAQ<flertal<min<Absolut+LI
isuma-LIK<flertal<Absolut
fiister-VIP<Ledsagemåde<de_selv
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
nipilersor-LIR+NIQ<ental<sin<Absolut
kunngi-QAR-VIP<Causativ<jeg+LI
qinnut<ental<Terminalis+UNA
tikip+SIMA<Indikativ<JegJer
guitarer+NIQ<flertal<Relativ
Qaqortoq<Vialis
meeraq-SSAQ<flertal<min<Absolut+LU
oqaluttuar-QQU<Ledsagemåde<ham+LU
Nuuk<Terminalis-KAR-SSA<Causativ<de+LU
guitarer-VIP<Indikativ<jeg
tikip-RIIR<Causativ<HanMig
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanMig
isuma-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Narsaq<Absolut