Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqar-QQU<Imperativ<ViDem+LU
affaq-LIK<ental<min>Relativ+UNA
fiister-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Qasigiannguit<Absolut+UNA
fiister+SINNAA<Indikativ<han
tulluar-INNAR+TUQ-U-RIIR<Interrogativ<du
su-RIAR<Indikativ<de
Paamiut<Absolut+UNA
Avanersuaq<Lokalis+IP-QQAAR<Causativ<han+UNA
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<min<Absolut
Narsaq<Terminalis-KAR-INNAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
meeraq-SSAQ-NNGUR-QQAAR<Participium<de+LU
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LU
avip+VALLAAR+TUQ-INNAQ-LIRI-RIAR<Interrogativ<du
oqar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
nipilersor-LAAR+NIQ<ental<sin<Absolut
Avanersuaq<Vialis+LI
Gentofte+MIU-QAR-QQU<Imperativ<ViDem+UNA
guitarer-NNGIT<Participium<de
pi+GUSUP<Optativ<JegHam
fiister+VALLAAR<Indikativ<vi
oqaluttuar+VALLAAR+TUQ-NNGUAQ-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Narsaq<Vialis+UNA
Maniitsoq<Lokalis+IP-RIAR+TUQ+LU
Qasigiannguit<Terminalis+LI
fiister-LAAR=TAR+TUQ-U+GUSUP+NIQ<ental<Terminalis-KAR+NIRU+TUQ-QAR<Indikativ<han
Kangaatsiaq<Absolut+LU
guitarer-QQAAR<Causativ<de+UNA
Qeqertarsuaq<Terminalis+UNA
Gentofte<Lokalis+IP-LIR+NIQ
akuerә-INNAR<Causativ<HanMig
Narsaq+MIU<flertal<Lokalis+UNA
affaq-KKUT<flertal<Absolut
kingulleq-QAR-NNGIT<Indikativ<de+LI
Finland<Terminalis-KAR-SSA=GALUAR+NIQ
SULI<Partikel+LI
Qaqortoq<Absolut+LI
inersimasoq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Kangerlussuaq<Terminalis+UNA
imer+TAR+NIQ<ental<sin<Absolut+LU
qimap<Optativ<JegHam
nuup+SIMA+NIQ<ental<sin<Absolut+UNA
qanga<Partikel+UNA
Ilulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
oqaasilerineq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<min>Relativ+LI
aleqa-SSAQ<flertal<min<Absolut
nuka<ental<hans<Absolut
Finland<Lokalis+IP-SSA<Indikativ<vi+LI
oqar-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LI
guitarer-LAAR<Indikativ<de
immaqa<Partikel
qaammat<ental<Absolut+UNA
Upernavik<Terminalis-KAR+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
angaju-QAR-QQU<Optativ<JegHam+LI
Ilulissat<Terminalis+UNA
kunngi-NNGUR-INNAR<Ledsagemåde<de_selv
pi+GALUAR<Causativ<JegHam+LU
Gentofte+MIU-NNGUR-QQAAR<Indikativ<han
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<ental<sin<Absolut+LI
unip+GIARTUR<Participium<han+LI
inersimasoq+SIUR-NNGIT+TUQ+LU
Illoqqortoormiut<Lokalis+IP<Interrogativ<du
Esbjerg<Absolut+UNA
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
uanga<Pronomen<Ablativ<jeg
Kangerlussuaq+MIU-U-RIIR<Interrogativ<du
Kangaatsiaq+MIU-U-RIIR+TUQ-QAR-LAAR<Indikativ<vi+LI
qarasaasiaq<flertal<min<Absolut
taku+GUSUP<Causativ<JegHam
tutsiuteqqip-QQU<Imperativ<ViDem+LI
Narsaq<Lokalis+IP-RIIR+TUQ
Finland+MIU-QAR+TUQ
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Causativ<han+LU
tamatta<Adjektiv
akuerә+GUNNAAR<Indikativ<ViDem+LU
arnaq-INNAQ<ental<Absolut
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DuHam
ateq-LIK<ental<deres
Qaqortoq<Lokalis+LI
fiister-INNAR<Participium<han
pi+NIKUU<Causativ<JegHam
tulluar+GUNNAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Ilisimatusarfik<ental<Lokalis+IP-RIAR<Interrogativ<du
Gentofte<Absolut+UNA
kunngi+TAAR-RIIR<Indikativ<jeg
su+GUSUP<Ledsagemåde<de_selv+LU
ukii+GUSUP<Causativ<han+LI
fiister-RIAR<Causativ<han+LI
fiister-QQU<Interrogativ<DuHam
Kangaatsiaq+MIU-QAR+TUQ+LI
su-QQAAR<Participium<jeg
Upernavik+MIU-U+GUSUP<Participium<jeg
qimap<Indikativ<DeHam
meeraq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+UNA
tikip-QQU<Ledsagemåde<dem+LI
Avanersuaq<Instrumentalis+LI
isuma+GIIT-NNGUR-QQAAR<Causativ<de+UNA
kunngi<ental<Vialis+LU
Paamiut<Lokalis+IP-QQAAR<Indikativ<vi
nalu-RIAR<Indikativ<JegDem