Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Tasiilaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<han
soqutiginar-QQAAR+TUQ<ental<Absolut
oqaluttuar+NIQ<ental<sin<Absolut+LU
Nuuk+MIU-U-RIAR+NIQ<ental<sin<Absolut
ukii-QQU<Interrogativ<DuHam
Gentofte<Terminalis-KAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
Upernavik+MIU-U+GUSUP<Participium<jeg
qaammat<ental<Lokalis+IP-QQU<Imperativ<ViDem+LI
Uummannaq<Terminalis-KAR-INNAR<Indikativ<vi+LU
kapitali-NNGUR-VIP+NIQ<flertal<Relativ+LU
fiister-VIP<Causativ<jeg
akisooq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
nuup<Participium<de+UNA
Sisimiut+MIU-U-LAAR+TUQ-U-QQU<Ledsagemåde<dem+UNA
Esbjerg<Terminalis-KAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+UNA
oqar-LAAR<Indikativ<han+LI
nuup-QQAAR+TUQ+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+UNA
guitarer-QQAAR<Causativ<de+UNA
ani-LIK<flertal<Relativ+LI
fiister-LIR<Ledsagemåde<de_selv+LI
sammisarә+VALLAAR=NNGIT<Indikativ<JegHam
qinnut-INNAQ<flertal<hans<Absolut
nalә-NNGUAQ-U+NIAR<Interrogativ<du
pi-RIIR<Interrogativ<DuHam
fiister-RIIR<Causativ<jeg
nalu-QQAAR<Indikativ<JegHam
Maniitsoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Causativ<jeg+LI
Kangerlussuaq<Lokalis+IP-RIIR<Interrogativ<du
isuma-LIRI+NIAR+NIQ<ental<sin<Absolut
Illoqqortoormiut<Terminalis
oqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<de+LU
Paamiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<de+LI
oqar+GUNNAAR<Ledsagemåde<de_selv
Avanersuaq+MIU-QAR<Participium<han
arnaq-INNAQ<ental<Absolut
Narsaq<Vialis+LI
nuup-QQU<Ledsagemåde<ham
akuerә+GUSUP<Ledsagemåde<ham
nuup-QQU<Indikativ<DeMig
tikip-QQAAR<Imperativ<ViDem
Avanersuaq<Instrumentalis
illu-U-RIAR<Participium<han
nuliaq-LIK<flertal<Relativ+LI
affaq+GIIT<flertal<Aequalis
fiister-LIR<Interrogativ<du
qimap+VALLAAR<Causativ<JegHam
meeraq+MIU-NNGUR-RIAR+NIQ<ental<sin<Absolut+LI
ukii+VALLAAR<Causativ<han+LI
ila-INNAQ-NNGUR-QQAAR+NIQ<ental<Absolut
Qaqortoq+MIU-U-QQAAR<Indikativ<han+LI
Aasiaat<Lokalis
guitarer-VIP<Indikativ<han+LU
Esbjerg<Lokalis+IP+VALLAAR<Participium<jeg+LU
Gentofte<Lokalis+UNA
Narsarsuaq<Lokalis+IP-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Absolut+UNA
tusar-LAAR<Optativ<JegHam+UNA
pi+GUNNAAR<Indikativ<ViDem+UNA
Aasiaat+MIU-NNGUR-NNGIT<Causativ<vi
aqqanillit<Talord<flertal<Absolut+UNA
ilinniar+NIR<Indikativ<jeg+LU
fiister<Causativ<han+LU
fiister-RIIR<Causativ<vi
Maniitsoq+MIU-U+GUNNAAR+TUQ-QAR-LAAR+TUQ-NNGUAQ-U+GUSUP<Participium<han+LU
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
alla-LIK+SIUR-LAAR+TUQ-LIRI+NIR+NIQ<ental<sin<Absolut
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Causativ<vi+LI
nipilersor-RIAR<Indikativ<vi+UNA
Aasiaat+MIU-U+GUSUP+TUQ-INNAQ-QAR-LAAR+TUQ-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
guitarer-RIAR<Indikativ<de+LI
Paamiut+MIU-LIRI+GUSUP+NIQ<flertal<Absolut+LI
ataata-LIRI+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
guitarer-SSA=GALUAR+NIQ<ental<min<Absolut
marluk-INNAQ<flertal<Absolut+UNA
guitarer-LIR<Indikativ<vi+LU
mittarfik+SIUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Ilulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
fiister+GUSUP<Causativ<han
Qaqortoq<Vialis+LI
Gentofte<Lokalis+IP-QQU<Optativ<JegHam+UNA
pi+SIMA<Imperativ<ViDem+UNA
Aasiaat<Lokalis+LU
Finland<Lokalis+IP-QQAAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
kisimi<Adjektiv+LI
Qaqortoq+MIU-U+GUSUP<Indikativ<han
akuerә-INNAR<Causativ<HanMig+UNA
arnaq+GӘ+VALLAAR=NNGIT<Interrogativ<DuHam
ator-LIR<Interrogativ<du
akuerә<Indikativ<DeHam+LU
guitarer-LAAR+TUQ-QAR-LIR<Causativ<jeg
Uummannaq<Absolut+LI
tulluar-NNGIT<Indikativ<han+LI
tikip<Imperativ<ViDem
soqutiginar+SIMA=TAR<Causativ<vi+LI
nalә-NNGUAQ<flertal<hans<Absolut
kunngi-U-QQU<Imperativ<ViDem+LI
kitә-SSAQ<ental<Aequalis
guitarer+SIMA=TAR<Interrogativ<du
taa+GUNNAAR<Causativ<JegHam+LI
Paamiut<Instrumentalis+UNA