Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kapitali-NNGUAQ-U-RIAR+TUQ-U-QQU<Causativ<JegHam
pi-QQU<Causativ<JegHam
mittarfik-QAR+SIMA<Participium<han
Nanortalik+MIU-LIRI-QQAAR+NIQ<ental<sin<Absolut
ilinniar+GUNNAAR<Ledsagemåde<de_selv
Avanersuaq<Instrumentalis+UNA
fiister-RIIR+NIQ<flertal<Relativ+LI
tikip<Imperativ<ViDem+LI
illoqarfik<ental<Terminalis-KAR-RIIR<Causativ<jeg
pi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem
fiister+GIARTUR+TUQ-SSAQ+SIUR-LIR<Participium<de+LI
Esbjerg<Vialis+LU
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+TUQ-QAR-RIAR+TUQ-QAR-LIR<Indikativ<han+UNA
Narsaq+MIU-QAR<Participium<han
Ivittuut<Lokalis+UNA
su-QQAAR<Causativ<de
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Participium<han
oqar<Participium<jeg
panik-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+UNA
alla-SSAQ<ental<Absolut
qinnut<ental<Absolut+LU
su-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
guitarer-QQU<Indikativ<DeHam+LI
eqqumiitsuliortoq-U+GUSUP<Causativ<vi
unip-QQU<Optativ<JegHam+LU
Aasiaat+MIU-U+GUSUP+NIQ<ental<sin<Absolut+LI
guitarer-LIR+TUQ-QAR-QQU<Causativ<HanMig+LI
Upernavik<Terminalis-KAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
Pituffik<Terminalis-KAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Sisimiut+MIU-QAR+TUQ+LI
Gentofte<Vialis+UNA
sammisarә+GALUAR<Indikativ<HanMig
isuma-INNAQ-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
inersimasoq-KKUT<flertal<Instrumentalis+UNA
assersuut-NNGUAQ-U-RIAR<Participium<han+LI
oqaluttuar+NIKUU<Participium<de+LU
pi-LIR<Interrogativ<DuHam
guitarer-SSA<Indikativ<de+LI
nassiussaq+TAAR-QQAAR+TUQ-LIK<ental<Absolut
nalu-QQAAR<Indikativ<JegHam
pi-QQAAR<Ledsagemåde<ham
guitarer+GUNNAAR+TUQ-INNAQ-NNGUR-RIIR+NIQ<ental<sin<Absolut
tamanna<Pronomen<Absolut<ental+LU
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+UNA
Ilisimatusarfik+SIUR-VIP<Indikativ<han+LI
Gentofte<Terminalis-KAR-QQAAR<Indikativ<vi+UNA
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<ental<sin<Absolut+LI
aleqa-SSAQ<flertal<min<Absolut
Kangerlussuaq<Absolut+UNA
Gentofte+MIU-U+GUSUP<Causativ<jeg
makku<Pronomen<flertal<Absolut
unip-QQU<Indikativ<JegJer
unip-RIIR+TUQ-U-RIAR<Indikativ<han+LU
Paamiut<Absolut+UNA
panik-QAR-LAAR<Indikativ<vi
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
sisamat<Talord<Aequalis
Maniitsoq+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
kunngi-U-QQU<Imperativ<ViDem+LI
sammisarә<Ledsagemåde<dem
Sisimiut<Lokalis+IP-RIIR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
kingulleq+GӘ+NIRU<Ledsagemåde<ham
alla-KKUT<flertal<Absolut
pi-RIIR<Imperativ<ViDem+UNA
qallunaaq<flertal<Lokalis+IP-RIIR+NIQ+LU
guitarer-LAAR=TAR<Causativ<vi
fiister-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Gentofte<Lokalis+IP-QQU<Optativ<JegHam+UNA
aqqutigә+VALLAAR=NNGIT<Indikativ<JegHam+LI
guitarer+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
qatanngut<ental<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+UNA
guitarer-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
meeraq<flertal<Lokalis+IP-RIIR<Ledsagemåde<de_selv
illoqarfik+TAAR-RIIR<Ledsagemåde<de_selv
Paamiut<Instrumentalis+UNA
nipilersor<Ledsagemåde<de_selv+LI
fiister-RIAR+TUQ-U-QQU<Interrogativ<DuHam
Kangaatsiaq<Lokalis
panik<ental<min<Absolut+LU
kisimi<Adjektiv+UNA
guitarer-LAAR+TUQ-QAR-NNGIT<Participium<han
fiister-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
guitarer-LIR<Indikativ<vi+UNA
Maniitsoq+MIU-QAR+TUQ
nipilersor-INNAR<Causativ<vi+UNA
Esbjerg+MIU<ental<Instrumentalis+LI
upernaaq-LIK<ental<hans<Absolut
Paamiut+MIU-LIRI+GUSUP+NIQ<flertal<Absolut+LI
akuerә+GUNNAAR<Indikativ<ViDem+LU
Avanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
tulluar-LAAR=TAR+TUQ+GӘ+NIAR<Ledsagemåde<ham+LI
marluk<Talord<flertal<Terminalis-KAR-NNGIT<Indikativ<de+LI
isuma+SIUR-VIP+NIQ<ental<deres+LU
fiister-LAAR=TAR+NIQ<ental<sin<Absolut+LU
Tasiilaq<Vialis+LI
tikip<Ledsagemåde<dem
sisamat-SSAQ+TAAR-NNGIT<Participium<han
imaap+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Esbjerg<Terminalis-KAR<Interrogativ<du