Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

guitarer-LIR<Indikativ<vi+LI
guitarer-INNAR<Indikativ<de+LU
Qaqortoq<Absolut+LI
ukii-QQU<Ledsagemåde<dem+UNA
eqqumiitsuliortoq-SSAQ<ental<Aequalis+UNA
fiister+LUAR<Interrogativ<du
tulluar-NNGIT<Indikativ<han+LI
pi+GUSUP<Imperativ<ViDem+LI
marluk<Talord<flertal<Absolut
sammisarә-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+LU
eqqumiitsuliortoq+SIUR-QQAAR<Indikativ<vi+LI
fiister+GIARTUR<Indikativ<vi+LU
Qaqortoq<Absolut+UNA
Ilulissat<Instrumentalis+LU
Ilisimatusarfik+GӘ+SINNAA<Ledsagemåde<ham
kalaaleq-U+GUSUP<Ledsagemåde<de_selv+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
tikip-QQAAR<Causativ<JegHam+UNA
Paamiut+MIU-QAR+TUQ+LI
Gentofte<Lokalis+IP-QQU<Optativ<JegHam+UNA
Finland<Lokalis+IP-QQU<Optativ<JegHam
Qaqortoq<Terminalis-KAR-QQAAR<Participium<de+LI
illu+TAAR-RIAR+NIQ<ental<sin<Absolut
Maniitsoq<Terminalis-KAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Sisimiut+MIU-U-LAAR+TUQ-U-QQU<Ledsagemåde<dem+UNA
Pituffik+MIU-QAR+TUQ
qaangiup+NIAR=NNGIT<Indikativ<vi+LI
fiister-LAAR<Participium<de+LU
ilinniar-QQU<Ledsagemåde<ham+LI
oqar+GUNNAAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Narsaq<Vialis+LI
fiister-NNGIT+NIQ<flertal<Absolut
Kangaatsiaq<Terminalis+LI
guitarer-SSA=GALUAR+TUQ-QAR-SSA<Indikativ<de+LI
mittarfik-QAR-RIAR<Participium<jeg
Nanortalik<Absolut+UNA
tallimat-SSAQ-NNGUR+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
oqaaseq<ental<Instrumentalis
Maniitsoq+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Causativ<de
qinnut-QAR-QQAAR+NIQ<ental<hans<Absolut
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<de+UNA
assersuut<ental<Instrumentalis+LU
tikip+SIMA<Indikativ<JegJer
eqqumiitsuliortoq-SSAQ-U-INNAR<Indikativ<jeg+UNA
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Causativ<jeg+LI
kitә-SSAQ<ental<Absolut
unip-QQAAR<Participium<jeg+LU
kunngi-NNGUAQ-U-RIIR<Participium<jeg+LU
guitarer+TAR<Indikativ<jeg+LI
Esbjerg+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Aasiaat<Instrumentalis+UNA
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
alla-NNGUAQ<ental<hans<Absolut
Kangaatsiaq+MIU-U-QQU<Imperativ<ViDem+UNA
guitarer+SIMA<Causativ<jeg
Esbjerg<Absolut+UNA
Gentofte<Lokalis+IP-QQU<Ledsagemåde<ham
mittarfik-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LI
sammisarә-SSA<Indikativ<HanMig+LI
isuma-LIRI+NIAR+NIQ<ental<sin<Absolut
inuk<ental<Instrumentalis
Qasigiannguit<Lokalis+UNA
nipilersor-NNGIT<Participium<de
Kangaatsiaq<Lokalis+IP-QQAAR+TUQ
Qasigiannguit+MIU-U+TUQ-U-RIIR+TUQ-QAR-RIAR+NIQ<ental<Absolut
soqutiginar+NIKUU+NIQ<ental<Terminalis-KAR-LAAR=TAR+TUQ-QAR<Indikativ<han
Esbjerg<Lokalis+IP-QQU<Ledsagemåde<dem+LI
Ivittuut+MIU-U+GUSUP<Indikativ<de+LI
qarasaasiaq+TAAR-QQAAR+TUQ-U-RIAR+TUQ-NNGUR-RIAR+NIQ<ental<hans<Absolut
Ilisimatusarfik<ental<Lokalis
Pituffik<Terminalis-KAR-LIR<Participium<jeg
guitarer-SSA<Indikativ<de+LI
Nuuk<Lokalis+IP-QQU<Ledsagemåde<ham
su-QQU<Ledsagemåde<ham+LI
Gentofte+MIU-U-RIAR<Participium<jeg
meeraq<ental<Terminalis+LU
taa+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<dem+UNA
fiister-QQU<Causativ<HanMig
Paamiut+MIU-U+NIRU+TUQ-NNGUR-VIP<Ledsagemåde<de_selv+LI
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+IP-RIIR+NIQ
Ilisimatusarfik<ental<Lokalis+IP+NIQ
Ilulissat+MIU-QAR<Indikativ<han
pi-SSA<Ledsagemåde<ham
oqaluttuar-VIP+NIQ<ental<sin<Absolut+LU
aqqutigә+SINNAA<Interrogativ<DuHam
pi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
pi-INNAR<Indikativ<HanHam
tamatta<Adjektiv+UNA
qallunaaq+GӘ+NIAR<Ledsagemåde<ham+LU
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
fiister-LAAR+TUQ-U-QQU<Interrogativ<DuHam
tusilar-QQAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Narsaq+MIU-QAR+NIQ
kunngi-QAR-NNGIT<Causativ<han+LU
oqar-NNGIT+TUQ-U-QQAAR+TUQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LU
Ivittuut<Instrumentalis
illu-QAR-VIP<Causativ<jeg
Kangaatsiaq<Terminalis+LU
Kangerlussuaq<Vialis+UNA
qaangiup+LUAR<Participium<jeg