Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

nuliaq-U+NIKUU<Interrogativ<du
anaana+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
avip<Causativ<vi
meeraq<flertal<Terminalis+LI
Pituffik<Vialis+LI
Maniitsoq<Vialis+UNA
pi+GUNNAAR<Optativ<JegHam+LI
nipilersor+VALLAAR+TUQ-QAR-QQU<Causativ<JegHam
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut+LI
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ
nangip<Indikativ<DeHam+UNA
Kangaatsiaq<Terminalis+LU
tikip<Imperativ<ViDem
qarasaasiaq-U<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
kingulleq-QAR+NIAR<Indikativ<jeg
mittarfik+GӘ+VALLAAR<Interrogativ<DuHam
qinnut+GIIT-LIRI+NIKUU<Participium<han+LU
Aasiaat<Instrumentalis
taku+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
mittarfik+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNA
Uummannaq<Lokalis+LU
avip-RIIR+NIQ<ental<sin<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
oqaluttuar-QQAAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Maniitsoq<Lokalis+IP+VALLAAR<Participium<jeg
Ivittuut<Lokalis+UNA
soqutiginar+VALLAAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
oqar+GALUAR<Participium<jeg
Nuuk<Vialis+LI
inuu+GUSUP<Causativ<han+LU
mittarfik-QAR-LIR+TUQ-U+NIAR=NNGIT<Causativ<de+LU
arnaq+GӘ+VALLAAR=NNGIT<Interrogativ<DuHam
Gentofte<Terminalis-KAR-VIP+NIQ+UNA
Avanersuaq+MIU-QAR<Participium<han
Avanersuaq<Absolut+LI
Qeqertarsuaq<Terminalis+LI
ateq<flertal<Absolut+LU
qimap<Causativ<JegHam
Paamiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<de+LI
Ivittuut+MIU-LIRI<Interrogativ<du
eqqaama<Imperativ<ViDem+LU
Maniitsoq<Lokalis+LI
Ivittuut<Absolut+LI
Pituffik<Terminalis-KAR-LIR<Causativ<vi
ani+PASSUAQ<flertal<min<Absolut+LU
ungasip+LUAR<Participium<de+LU
assut<Partikel+UNA
kingulleq+TAAR-QQAAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
qaammat+TAAR-NNGIT<Indikativ<vi+LU
ani-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
meeraq+GӘ+GIARTUR<Ledsagemåde<dem+LI
su-SSA=GALUAR+TUQ-QAR-LIR<Causativ<han+LU
Qaqortoq+MIU-U-QQAAR+TUQ-LIRI-QQU<Imperativ<ViDem+UNA
Qeqertarsuaq<Lokalis+IP-RIIR+NIQ+LU
ikiurtә-SSAQ-NNGUR-LIR+TUQ-KKUT<flertal<Instrumentalis+UNA
nuup-QQAAR<Indikativ<jeg
pi+NIRU<Ledsagemåde<dem
pi-QQAAR<Imperativ<ViDem+UNA
mittarfik-QAR-RIIR<Participium<de+LU
Kangerlussuaq<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv
Upernavik<Instrumentalis+UNA
Uummannaq<Instrumentalis+UNA
Narsaq<Vialis+UNA
Finland<Lokalis+IP-QQAAR<Participium<de+LU
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<de+LI
Qasigiannguit<Instrumentalis
Nuuk<Lokalis+IP-QQU<Indikativ<JegJer
Maniitsoq<Lokalis+IP-QQAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
akuerә<Indikativ<DeHam+LU
qimap+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<dem+UNA
Gentofte<Terminalis-KAR+VALLAAR<Causativ<han+UNA
ikiurtә<ental<Absolut+UNA
inuk<ental<Absolut+LI
pi-NNGIT<Interrogativ<DuHam
Finland<Terminalis-KAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
qallunaaq-NNGUAQ-U+GUSUP+TUQ-NNGUR-INNAR<Indikativ<de
Kangaatsiaq<Instrumentalis
kunngi+GIIT-NNGUR-INNAR+TUQ+GӘ+GUNNAAR<Imperativ<ViDem
Gentofte<Terminalis+LU
soqutigә-RIIR<Imperativ<ViDem
isuma<flertal<Instrumentalis
Paamiut<Instrumentalis+LU
Tasiilaq+MIU-U-RIAR<Interrogativ<du
aappaq-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Gentofte<Terminalis+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv
Qasigiannguit<Terminalis
fiister-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
fiister-QQAAR<Participium<jeg+LI
pi-QQU<Imperativ<ViDem+UNA
Qeqertarsuaq<Lokalis+IP-RIIR<Causativ<jeg
Uummannaq+MIU-U-QQU<Optativ<JegHam
nuka-LIK<flertal<Relativ+LU
fiister-LIR+TUQ-LIRI-RIIR<Participium<han+LU
tulluar-LAAR=TAR+TUQ+GӘ+NIAR<Ledsagemåde<ham+LI
su+GUSUP<Causativ<vi+LI
Qasigiannguit+MIU-QAR+TUQ+LI