Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 6.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 6.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

fiister-QQAAR+TUQ-KKUT<flertal<Lokalis
su-QQU<Interrogativ<DuHam
qarasaasiaq-KKUT<flertal<Lokalis
fiister-LIR<Indikativ<vi
nipilersor-RIIR<Interrogativ<du
Gentofte<Lokalis+IP-RIIR<Causativ<han+LI
ingerla+NIKUU<Indikativ<han+LU
oqaaseq+SIUR-INNAR+NIQ<ental<sin<Absolut
mittarfik-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
isuma+SIUR+LUAR<Participium<jeg
oqarfigә-RIAR<Ledsagemåde<ham+LU
guitarer+TAR=GALUAR+TUQ+PASSUAQ<flertal<Terminalis-KAR-NNGIT<Participium<jeg+LI
eqqaama+GIARTUR<Imperativ<ViDem
nuup-QQU<Causativ<JegHam
sivikip-QQU<Interrogativ<DuHam
Upernavik<Terminalis+LU
pi<Imperativ<ViDem+LU
nipilersor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
qimap+VALLAAR=NNGIT<Indikativ<ViDem+UNA
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanMig
su+VALLAAR=NNGIT+NIQ<flertal<Absolut+UNA
fiister-SSA=GALUAR<Participium<de+LU
Qasigiannguit<Lokalis
Illoqqortoormiut<Terminalis+LI
sammisarә<Optativ<JegHam+UNA
ullumi<Partikel+LI
Gentofte<Lokalis+IP-QQU<Optativ<JegHam
Pituffik<Instrumentalis+UNA
mittarfik+SIUR-QQU<Indikativ<HanMig
Qaqortoq<Vialis+LU
ullumi<Partikel+UNA
guitarer-SSA=GALUAR+TUQ<flertal<Lokalis+IP-QQU<Optativ<JegHam
Finland<Lokalis+IP-SSA<Participium<han+UNA
marluk-SSAQ-QAR+GALUAR+TUQ-NNGUAQ<ental<hans<Absolut+LI
unip-RIAR<Interrogativ<du
Gentofte<Instrumentalis+UNA
avip-QQU<Interrogativ<DuHam
Qaqortoq<Lokalis+IP-SSA=GALUAR+TUQ-QAR-NNGIT<Indikativ<han+LU
nuup+VALLAAR+NIQ<ental<sin<Absolut
arnaq+MIU<flertal<Lokalis+IP-QQU<Ledsagemåde<ham+LI
Qaqortoq+MIU<ental<Lokalis
guitarer+NIAR=NNGIT<Causativ<han+LU
Maniitsoq<Terminalis+LI
Qaqortoq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
qaammat<ental<Instrumentalis
arnaq-KKUT<flertal<Lokalis+IP-QQAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
nuka+SIUR-RIIR<Ledsagemåde<de_selv+LU
eqqaq<ental<Terminalis<hans+UNA
fiister-LAAR+NIQ<ental<sin<Absolut
su+VALLAAR=NNGIT+NIQ<ental<sin<Absolut
kitә-NNGUAQ-U+GUSUP<Causativ<jeg
eqqaama+SIMA<Imperativ<ViDem+LU
kalaaleq-SSAQ-U-QQU<Ledsagemåde<ham
Gentofte<Vialis+LU
kalaaleq-NNGUR+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<deres+UNA
Finland+MIU-LIRI+LUAR+TUQ-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<han+LI
kingulleq<ental<hans<Absolut+LI
aleqa+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
pi+GALUAR<Optativ<JegHam+LI
Ivittuut+MIU-U+GUNNAAR+TUQ-INNAQ-U+NIAR<Participium<de
fiister+GUNNAAR<Causativ<han+LI
affaq+GIIT<flertal<min<Absolut
Gentofte<Terminalis-KAR-VIP+NIQ+UNA
Qeqertarsuaq<Vialis+LU
assersuut-NNGUAQ-U-RIAR<Participium<han+LI
Finland+MIU<flertal<Lokalis+IP-QQAAR+NIQ
Ilulissat<Lokalis+IP-QQU<Optativ<JegHam
Sisimiut+MIU-NNGUR-LIR+TUQ-LIK<ental<Absolut+LI
fiister+TUQ-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
tallimat<Talord<Aequalis+UNA
guitarer+GUNNAAR+TUQ-KKUT<flertal<Lokalis+IP-QQAAR<Interrogativ<du
inersimasoq+TAAR<Indikativ<han
fiister-NNGIT<Participium<han+UNA
fiister-INNAR+TUQ-U-RIAR<Interrogativ<du
fiister<Ledsagemåde<de_selv+LU
Finland+MIU<ental<Lokalis+IP-RIIR<Interrogativ<du
kitә-SSAQ-NNGUR-SSA=GALUAR<Causativ<de
Gentofte+MIU-U-QQU<Imperativ<ViDem+LU
soqutigә+NIKUU<Indikativ<JegHam
oqaluttuar-VIP+TUQ<ental<Aequalis+LI
Nanortalik+MIU<ental<Absolut+LI
su-INNAR<Causativ<han+LI
pi+VALLAAR<Interrogativ<DuHam
Tasiilaq+MIU-QAR<Participium<han+LU
akuerә-INNAR<Causativ<HanMig
ani-LIRI+TAR=GALUAR<Causativ<jeg
pi-RIIR<Ledsagemåde<ham
eqqumiitsuliortoq+SIUR-QQAAR<Indikativ<vi+LI
fiister+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNA
Gentofte+MIU-QAR-QQU<Imperativ<ViDem+UNA
kunngi-LIK<flertal<Relativ+UNA
inuu+GUSUP<Causativ<han+LU
tamarmik<Adjektiv+LI
sammisarә+NIKUU<Imperativ<ViDem+UNA
ungasip+LUAR+NIQ<ental<Terminalis-KAR-RIAR<Indikativ<vi+LI
Finland<Terminalis-KAR-SSA=GALUAR+NIQ
sisamat-SSAQ<flertal<Instrumentalis
nutserisoq-U+GUSUP<Participium<de+UNA