Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
aappaq+MIU-U+NIKUU+TUQ-QAR-RIIR<Causativ<deuagut<Pronomen<Absolut<entalunip-RIIR+TUQ-NNGUR-QQU<Causativ<HanMigoqaasilerineq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<min>Relativ+LIFinland<Terminalis-KAR-RIAR<Causativ<deeqqumiitsuliortoq-NNGUR-QQAAR+TUQ-INNAQ-QAR-LIR<Ledsagemåde<de_selv+UNAmittarfik<ental<Terminalis+UNANarsaq<Vialis+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQfiister+VALLAAR=NNGIT<Participium<de+LUSisimiut+MIU<ental<Lokalisnipilersor-RIAR+TUQ-U-QQAAR+NIQ<flertal<Absolut+LUIlloqqortoormiut+MIU<ental<Lokalis+IP-RIIR+TUQ-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNAIvittuut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<duNarsarsuaq<Terminalis-KAR-LAAR=TAR<Interrogativ<dupi+NIQAR<Indikativ<hanNuuk<Instrumentalis+LISisimiut<Instrumentalis+UNAIlloqqortoormiut<Lokalis+IP<Interrogativ<dukunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNAKangaatsiaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LIoqaluttuar-VIP<Causativ<de+LUpi-VIP<Causativ<HanMig+LIguitarer-RIAR<Causativ<vi+LIUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUmanna<Pronomen<Absolut<ental+LUPaamiut<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Interrogativ<duinersimasoq+TAAR<Indikativ<hanaffaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutqinnut<ental<Terminalistaaguut<ental<Lokalis+LINarsarsuaq<Instrumentalispi+NIKUU<Imperativ<ViDem+LIPaamiut+MIU-U-RIAR<Indikativ<han+UNAnalu-QQU<Causativ<HanMigEsbjerg<Terminalis-KAR-VIP<Causativ<han+LUIvittuut+MIU<ental<Terminalis+UNAguitarer-LIR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAQaqortoq<Vialis+UNAnassiussaq+PASSUAQ<flertal<min<AbsolutGentofte<Terminalis-KAR-RIIR<Ledsagemåde<de_selv+LUKangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+IP-INNAR+NIQSisimiut<Terminalis-KAR-VIP<Participium<jegsiulleq-INNAQ<ental<Absolutaqqutigә+VALLAAR<Causativ<HanMigoqaluttuar-QQU<Ledsagemåde<ham+LUungasip+LUAR<Participium<de+LUAvanersuaq<Instrumentalis+UNAnangip-INNAR<Optativ<JegHamSisimiut+MIU-NNGUR-RIAR<Causativ<deNarsaq<Vialiskapitali+PASSUAQ<flertal<Terminalis-KAR-QQAAR+TUQeqqaq<ental<hans<AbsolutEsbjerg+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIoqar+TUQ-LIRI+GUSUP<Indikativ<hanFinland<Terminalis-KAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIator+NIRU<Causativ<JegHamEsbjerg<Terminalis+UNATasiilaq+MIU-U+NIKUU<Ledsagemåde<de_selvTasiilaq<Lokalis+IP-QQAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAPaamiut<Instrumentalis+UNAManiitsoq<Terminalis+LIFinland+MIU-U-QQU<Imperativ<ViDem+LIoqar-INNAR<Indikativ<viAasiaat<Absolut+LIupernaaq<ental<Lokalisqimap-LAAR=TAR<Ledsagemåde<ham+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-RIAR<Interrogativ<dumittarfik+MIU<flertal<Lokalis+IP-QQU<Causativ<HanMigsammisarә-SSA<Indikativ<HanMig+LIEsbjerg<Terminalis-KAR-VIP<Interrogativ<duoqaluttuar-SSA<Causativ<hanIlulissat<Terminalis+UNAqaammat<ental<LokalisGentofte+MIU-NNGUR+VALLAAR=NNGIT<Participium<hanguitarer-SSA<Indikativ<de+LInaja<ental<Vialis+LUunip<Causativ<han+LUnuup-RIAR<Participium<de+LIsu-RIIR+NIQ<flertal<Relativ+LInuka-SSAQ<ental<Aequalis+LIulloq-NNGUR-RIAR<Interrogativ<duNanortalik+MIU<ental<Absolut+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<min<Absolut+UNAGentofte+MIU-QAR-QQU<Imperativ<ViDem+UNAManiitsoq<Lokalis+IP-RIIR<Indikativ<de+UNAmittarfik+TAAR-INNAR+NIQ<ental<Terminalis+UNAQaqortoq<Lokalis+LIoqar+VALLAAR=NNGIT<Causativ<deManiitsoq+MIU-QAR+TUQmittarfik-QAR-QQU<Causativ<HanMiginersimasoq-KKUT<flertal<Absolut+UNAIvittuut<Instrumentalis+LUpanik-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LIFinland+MIU-U-QQU<Interrogativ<DuHamNuuk<Terminalis-KAR-NNGIT<Interrogativ<dupanik-QAR-INNAR+TUQ-U-SSA<Interrogativ<dunutserisoq-U+GUSUP<Indikativ<jeg+UNAimatut<Partikel+UNAqinnut-QAR-QQAAR+NIQ<ental<hans<Absolut