Øvelse 3.0x: Konsolidering

Øvelser til konsolidering af gammel viden, men under inddragelse af hele glosestoffet. I denne første øvelse forekommer der kun verber i indikativ og interrogativ, som efterhånden er nogenlunde velkendte. Aflyt sætningerne, forstå dem og gentag dem højt og tydeligt.

Ex:
Uanga ilissi ilinniartuunngorniarfimmi asasariaqanngilassi. (Jeg skal ikke nødvendigvis elske jer på gymnasiet.)
Uummannami qallunaat tamarmik takusarpaannga. (I Uummannaq ser alle danskerne mig jævnligt.)
Meeqqat nuliara eqqaamavaat. (Børnene husker min kone.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi atorsinnaasanngilassi.
uanga+Pron+Abs+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kangerlussuarmi qallunaaginnaat tamarmik ilinniartittanngilaannga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmi arnaannaat tamarmik ilinniartittariaqarpaannga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Kalaallit Nunaanni qallunaaginnaat tamarmik nalunngilaannga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
nalu+Sem/know+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Narsarsuarmi anaanarpassuit tamarmik asavaannga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Pituffimmi qallunaaginnaat tamarmik atortaraluarpaannga.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Narsami anaanat tamarmik sammisarisinnaasanngilaannga.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
anaana+Sem/Hfam+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Kalaallit Nunaanni kalaaliinnaat tamarmik asasinnaasarpaannga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Tasiilami anaanarpassuit tamarmik takunngilaannga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taku+Sem/see+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Nanortalimmi arnaannaat tamarmik ilinniartissinnaasarpaannga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Uanga ilissi Uummannami ilinniartissinnaasaraluarpassi.
uanga+Pron+Abs+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfimmi anaanat tamarmik takusinnaanngilaannga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
anaana+Sem/Hfam+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Uanga ilissi Kangerlussuarmi takusariaqartaraluarpassi.
uanga+Pron+Abs+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Uummannami ilinniartuinnaat tamarmik sammisarisariaqartaraluarpaannga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Qaanaami ilinniartitsisorpassuit tamarmik atortanngilaannga.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Kalaallit Nunaanni oqaasilerisuinnaat tamarmik eqqaamaniartaraluarpaannga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Kangerlussuarmi kalaaliinnaat tamarmik taasinnaanngilaannga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Danmarkimi meeraannaat tamarmik asasinnaanngilaannga.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Tasiilami meeqqat tamarmik ilinniartinniartarpaannga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
meeraq+Sem/H+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Narsarsuarmi ilinniartuinnaat tamarmik ilinniartinniartaraluarpaannga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Narsarsuarmi meerarpassuit tamarmik taasariaqartaraluarpaannga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taa+Sem/name+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Pisiffimmi anaanaannaat tamarmik sammisarisarpaannga.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Pisiffimmi oqaasilerisuinnaat tamarmik takusinnaasarpaannga.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Narsami oqaasilerisorpassuit tamarmik eqqaamasinnaasaraluarpaannga.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Danmarkimi ilinniartorpassuit tamarmik taasariaqanngilaannga.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taa+Sem/name+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilisimatusarfimmi arnaannaat tamarmik eqqaamasinnaavaannga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Anguterpassuit nukara ilinniartinniartarpaat.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Danmarkimi ilinniartitsisut tamarmik eqqaamasariaqartaraluarpaannga.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Nunatta Atuagaateqarfiani qallunaat tamarmik takusariaqanngilaannga.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taku+Sem/see+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Tasiilami angutaannaat tamarmik takusinnaavaannga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
angut+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Narsarsuarmi anaanaannaat tamarmik takusinnaavaannga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Danmarkimi qallunaaginnaat tamarmik atorsinnaanngilaannga.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Maniitsumi anaanarpassuit tamarmik atorsinnaasarpaannga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Nunatta Atuagaateqarfiani ilinniartitsisorpassuit tamarmik atorniartanngilaannga.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Anguterpassuit aleqara taasarpaat.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
taa+Sem/name+TAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Kalaallit Nunaanni arnarpassuit tamarmik sammisarisinnaavaannga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Qallunaarpassuit ataataga sammisarisariaqartarpaat.
qallunaaq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
sammisare+Sem/work+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Kangerlussuarmi qallunaaginnaat tamarmik sammisarisariaqarpaannga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Kangerlussuarmi nalunngisat tamarmik eqqaamasariaqartaraluarpaannga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniartitsisuinnaat tamarmik atorsinnaasanngilaannga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.