Exercise 3.0x: Consolidating

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Nunatta Atuagaateqarfiani ilinniartorpassuit tamarmik taasariaqartanngilaannga.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ilinniartoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taa+Sem/name+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Nanortalimmi oqaasilerisut tamarmik ilinniartittaraluarpaannga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Maniitsumi meeraannaat tamarmik asanngilaannga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Narsarsuarmi oqaasilerisorpassuit tamarmik sammisarinngilaannga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Maniitsumi oqaasilerisut tamarmik sammisariniartaraluarpaannga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Nanortalimmi kalaaliinnaat tamarmik sammisarisinnaasanngilaannga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Uummannami qallunaaginnaat tamarmik atunngilaannga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Meerarpassuit nukara takusanngilaat.
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
taku+Sem/see+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Pituffimmi kalaallit tamarmik ilinniartinniartarpaannga.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Pituffimmi ilinniartuinnaat tamarmik takusaraluarpaannga.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taku+Sem/see+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Qaqortumi ilinniartitsisut tamarmik ilinniartissinnaasanngilaannga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilinniartuinnaat anaanaga atortaraluarpaat.
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Rel+Pl
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
ator+Sem/use+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Anguterpassuit ilinniartitsisora atortariaqartanngilaat.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
ator+Sem/use+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniartinngilassi.
uanga+Pron+Abs+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Narsarsuarmi kalaallit tamarmik atorniartaraluarpaannga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilisimatusarfimmi anguterpassuit tamarmik atorsinnaasarpaannga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilisimatusarfimmi kalaaliinnaat tamarmik ilinniartissinnaasaraluarpaannga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilisimatusarfimmi qallunaaginnaat tamarmik atorniartarpaannga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Upernavimmi kalaallit tamarmik eqqaamasarpaannga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Qaqortumi arnaannaat tamarmik taaniarpaannga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taa+Sem/name+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Uanga ilissi pisiniarfimmi eqqaamasinnaasarpassi.
uanga+Pron+Abs+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmi arnat tamarmik atorniartaraluarpaannga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Tasiilami nalunngisat tamarmik sammisarisinnaasarpaannga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Kangerlussuarmi meeraannaat tamarmik atorniartanngilaannga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Uummannami anaanaannaat tamarmik taanianngilaannga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taa+Sem/name+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Tasiilami ilinniartitsisorpassuit tamarmik eqqaamasariaqartarpaannga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Upernavimmi arnarpassuit tamarmik eqqaamanianngilaannga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Pisiniarfimmi ilinniartut tamarmik asasaraluarpaannga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Pisiniarfimmi anaanaannaat tamarmik asanngilaannga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilisimatusarfimmi anguterpassuit tamarmik asasinnaanngilaannga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Qaqortumi ilinniartitsisuinnaat tamarmik sammisarinngilaannga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Uanga ilissi Nanortalimmi sammisarisariaqartarpassi.
uanga+Pron+Abs+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfimmi oqaasilerisorpassuit tamarmik naluaannga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
nalu+Sem/know+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Uanga ilissi Kangerlussuarmi atortarpassi.
uanga+Pron+Abs+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+TAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nanortalimmi anaanarpassuit tamarmik eqqaamavaannga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Nanortalimmi arnarpassuit tamarmik atorniartarpaannga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Pisiniarfimmi meerarpassuit tamarmik sammisarisinnaanngilaannga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Upernavimmi arnarpassuit tamarmik atornianngilaannga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Upernavimmi kalaaliinnaat tamarmik takuniartaraluarpaannga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taku+Sem/see+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Pisiffimmi arnaannaat tamarmik taasaraluarpaannga.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taa+Sem/name+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Pisiffimmi qallunaat tamarmik takusaraluarpaannga.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taku+Sem/see+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Tasiilami anaanarpassuit tamarmik ilinniartittarpaannga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmi qallunaat tamarmik takusinnaasanngilaannga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Nuummi qallunaarpassuit tamarmik ilinniartissinnaasaraluarpaannga.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qallunaaq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.