Øvelse 3.0x: Konsolidering

Øvelser til konsolidering af gammel viden, men under inddragelse af hele glosestoffet. I denne første øvelse forekommer der kun verber i indikativ og interrogativ, som efterhånden er nogenlunde velkendte. Aflyt sætningerne, forstå dem og gentag dem højt og tydeligt.

Ex:
Uanga ilissi ilinniartuunngorniarfimmi asasariaqanngilassi. (Jeg skal ikke nødvendigvis elske jer på gymnasiet.)
Uummannami qallunaat tamarmik takusarpaannga. (I Uummannaq ser alle danskerne mig jævnligt.)
Meeqqat nuliara eqqaamavaat. (Børnene husker min kone.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Nuummi anaanarpassuit tamarmik asaniartaraluarpaannga.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Tasiilami nalunngisat tamarmik eqqaamaniartaraluarpaannga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmi arnaannaat tamarmik ilinniartittariaqarpaannga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilisimatusarfimmi meerarpassuit tamarmik takusariaqanngilaannga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taku+Sem/see+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilinniartitsisorpassuit uiga takusaraluarpaat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
taku+Sem/see+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Uanga ilissi Upernavimmi sammisarisaraluarpassi.
uanga+Pron+Abs+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaallit Nunaanni ilinniartuinnaat tamarmik nalunngilaannga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
nalu+Sem/know+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Kalaallit Nunaanni ilinniartorpassuit tamarmik sammisarisariaqartarpaannga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
ilinniartoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Pituffimmi ilinniartitsisuinnaat tamarmik taaniartaraluarpaannga.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taa+Sem/name+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Kalaallit Nunaanni ilinniartut tamarmik sammisarinngilaannga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Qaanaami arnat tamarmik taaniartarpaannga.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taa+Sem/name+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Danmarkimi oqaasilerisuinnaat tamarmik sammisarisinnaasaraluarpaannga.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Nuummi ilinniartitsisut tamarmik atorsinnaanngilaannga.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilinniartitsisorpassuit aqqalora sammisarisinnaasarpaat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Pituffimmi kalaalerpassuit tamarmik eqqaamasinnaasaraluarpaannga.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
kalaaleq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Qallunaarpassuit anaanaga sammisarinngilaat.
qallunaaq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
sammisare+Sem/work+NNGIT+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Narsarsuarmi oqaasilerisuinnaat tamarmik nalusinnaanngilaannga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Pisiniarfimmi meeraannaat tamarmik ilinniartinnianngilaannga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Royal Greenlandimi arnarpassuit tamarmik asaniartarpaannga.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Nuummi kalaalerpassuit tamarmik takuniartarpaannga.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
kalaaleq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taku+Sem/see+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Qaqortumi anguterpassuit tamarmik ilinniartinniartarpaannga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmi anaanaannaat tamarmik ilinniartippaannga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniartut tamarmik asasariaqartanngilaannga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Narsami arnarpassuit tamarmik taasariaqanngilaannga.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taa+Sem/name+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmi meeqqat tamarmik sammisarisinnaasaraluarpaannga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
meeraq+Sem/H+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Uummannami qallunaat tamarmik taanianngilaannga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taa+Sem/name+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Nunatta Atuagaateqarfiani anguterpassuit tamarmik asasinnaanngilaannga.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmi oqaasilerisut tamarmik ilinniartissinnaavaannga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Pituffimmi arnaannaat tamarmik asasinnaavaannga.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Anguterpassuit nuliara takusinnaasarpaat.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Ilisimatusarfimmi ilinniartitsisuinnaat tamarmik asaniartanngilaannga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Uanga ilissi pisiniarfimmi eqqaamasariaqartarpassi.
uanga+Pron+Abs+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiffimmi ilinniartut tamarmik takusariaqartanngilaannga.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taku+Sem/see+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Pisiffimmi anaanarpassuit tamarmik taasinnaanngilaannga.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Narsarsuarmi kalaallit tamarmik eqqaamasaraluarpaannga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Kangerlussuarmi nalunngisat tamarmik eqqaamasariaqartaraluarpaannga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Qaqortumi meeraannaat tamarmik takuniartanngilaannga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taku+Sem/see+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Qaqortumi oqaasilerisorpassuit tamarmik taanianngilaannga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taa+Sem/name+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Nunatta Atuagaateqarfiani anaanaannaat tamarmik sammisariniarpaannga.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Nuummi oqaasilerisuinnaat tamarmik takusinnaanngilaannga.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Qaqortumi ilinniartut tamarmik atortariaqarpaannga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Nanortalimmi arnarpassuit tamarmik asasariaqartaraluarpaannga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Tasiilami arnaannaat tamarmik sammisarisinnaasaraluarpaannga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Maniitsumi nalunngisat tamarmik asasariaqartanngilaannga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilisimatusarfimmi qallunaaginnaat tamarmik sammisarinngilaannga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Pisiniarfimmi ilinniartut tamarmik takunngilaannga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taku+Sem/see+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Uanga ilissi Nanortalimmi taasaraluarpassi.
uanga+Pron+Abs+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Maniitsumi anaanaannaat tamarmik atorsinnaasaraluarpaannga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmi arnarpassuit tamarmik sammisarisinnaasanngilaannga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Qaqortumi angutaannaat tamarmik eqqaamanianngilaannga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
angut+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Kangerlussuarmi anaanat tamarmik ilinniartittariaqarpaannga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
anaana+Sem/Hfam+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Danmarkimi meerarpassuit tamarmik atorniartarpaannga.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Anguterpassuit aqqalora taasarpaat.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
taa+Sem/name+TAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Upernavimmi meeraannaat tamarmik asasinnaasaraluarpaannga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Kalaallit Nunaanni meeraannaat tamarmik asanianngilaannga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.