Øvelse 3.0x: Konsolidering

Øvelser til konsolidering af gammel viden, men under inddragelse af hele glosestoffet. I denne første øvelse forekommer der kun verber i indikativ og interrogativ, som efterhånden er nogenlunde velkendte. Aflyt sætningerne, forstå dem og gentag dem højt og tydeligt.

Ex:
Uanga ilissi ilinniartuunngorniarfimmi asasariaqanngilassi. (Jeg skal ikke nødvendigvis elske jer på gymnasiet.)
Uummannami qallunaat tamarmik takusarpaannga. (I Uummannaq ser alle danskerne mig jævnligt.)
Meeqqat nuliara eqqaamavaat. (Børnene husker min kone.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Qaqortumi ilinniartitsisuinnaat tamarmik eqqaamasinnaasanngilaannga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniartut tamarmik eqqaamasinnaasanngilaannga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Nanortalimmi oqaasilerisut tamarmik eqqaamanngilaannga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Anguterpassuit aleqara atortariaqanngilaat.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
ator+Sem/use+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Narsarsuarmi meeraannaat tamarmik ilinniartittarpaannga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Kangerlussuarmi kalaaliinnaat tamarmik taasinnaanngilaannga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Uanga ilissi Tasiilami ilinniartittaraluarpassi.
uanga+Pron+Abs+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Uanga ilissi Nanortalimmi atortariaqartaraluarpassi.
uanga+Pron+Abs+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qaqortumi qallunaat tamarmik atortaraluarpaannga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ator+Sem/use+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Katuami nalunngisat tamarmik sammisarisinnaasarpaannga.
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Qallunaarpassuit anaanaga sammisarisinnaasaraluarpaat.
qallunaaq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Uanga ilissi pisiniarfimmi ilinniartittarpassi.
uanga+Pron+Abs+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Maniitsumi ilinniartut tamarmik ilinniartissinnaasanngilaannga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilinniartitsisorpassuit uiga takusaraluarpaat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
taku+Sem/see+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi takusaraluarpassi.
uanga+Pron+Abs+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kangerlussuarmi anaanarpassuit tamarmik sammisarisariaqartaraluarpaannga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Pisiniarfimmi angutit tamarmik asaniartarpaannga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
angut+Sem/H+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi sammisarisarpassi.
uanga+Pron+Abs+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+TAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisorpassuit nuliara atortariaqartaraluarpaat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
ator+Sem/use+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Nanortalimmi ilinniartitsisorpassuit tamarmik asanianngilaannga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
asa+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Nuummi oqaasilerisut tamarmik nalunngilaannga.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
nalu+Sem/know+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Oqaasilerisorpassuit aqqalora takusaraluarpaat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
taku+Sem/see+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi takusinnaanngilassi.
uanga+Pron+Abs+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qaanaami meeraannaat tamarmik nalusinnaanngilaannga.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Qaanaami angutit tamarmik sammisarisariaqartanngilaannga.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
angut+Sem/H+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Tasiilami ilinniartitsisuinnaat tamarmik eqqaamasariaqartanngilaannga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Meeraannaat ilinniartitsisora takusariaqartaraluarpaat.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
taku+Sem/see+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Royal Greenlandimi ilinniartut tamarmik ilinniartittariaqarpaannga.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Nanortalimmi arnat tamarmik sammisarisanngilaannga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Ilisimatusarfimmi oqaasilerisorpassuit tamarmik sammisarisinnaasanngilaannga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Narsarsuarmi arnaannaat tamarmik taanngilaannga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taa+Sem/name+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Pituffimmi meeraannaat tamarmik nalusinnaavaannga.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Nanortalimmi oqaasilerisuinnaat tamarmik eqqaamasanngilaannga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
eqqaama+Sem/remember+TAR+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Uanga ilissi Kangerlussuarmi sammisarinngilassi.
uanga+Pron+Abs+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Katuami oqaasilerisorpassuit tamarmik taasaraluarpaannga.
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taa+Sem/name+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Kangerlussuarmi qallunaat tamarmik sammisarisinnaanngilaannga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Pituffimmi ilinniartitsisuinnaat tamarmik taaniartaraluarpaannga.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taa+Sem/name+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniartittanngilassi.
uanga+Pron+Abs+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qaanaami angutit tamarmik takusariaqartarpaannga.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
angut+Sem/H+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
taku+Sem/see+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+3Pl+1SgO
.
Tasiilami oqaasilerisorpassuit tamarmik ilinniartittariaqarpaannga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Rel+Pl
tamaq+N+Nom+4Pl
ilinniartip+Sem/teach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+3Pl+1SgO
.